„De Skuul" wil opnieuw lust in leven geven QUO VADIS, TEXEL (2) SUCCES HANGT MEDE AF VAN HOUDING TEXELAARS Activiteiten voor ..Mensen zonder werk" Particuliere betrokkenheid Cursus boogschieten VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 9 „Alcoholisme is geen obscure zonde", dat zegt de 72-jarige oud directeur van de Amsterdamse Jellinek-kliniek dr. H. J. Krauweel, die toezicht houdt op de gang van zaken in „De Skuul", de voor malige burgemeesterswoning. Daarin worden sinds kort mensen die wegens alcoholproblemen zijn behandeld in de Amsterdamse Jelli nek-kliniek geholpen bij hun terugkeer in de maatschappij. Of dat lukt hangt niet alleen af van de wijze waarop de mensen in „De Skuul" worden benaderd maar ook van de houding van de mensen in de omgeving, dus van de Texelaars. Dr. Krauweel aarzelt niet te zeg gen dat het welslagen van het expe riment dat de Jellinek-kliniek op Texel is begonnen, mede afhangt van de manier waarop Texelaars tegen het verschijnsel alcoholisme aankijken. Alcoholisme is dus geen misdaad, maar kan het best worden beschouwd als een ziekte die ieder een kan oplopen, en waarvoor blij vende genezing mogelijk is als de patiënten en de mensen in hun om geving dat echt willen. Er is al veel gewonnen als de oud patiënten als volwaardige mensen tegemoet worden getreden en dus niet als de pest worden gemeden. Over hun alcoholprobleem moet gewoon gepraat kunnen worden, zoals het ook mogelijk is te praten over het weer, het seizoen of andere onderwerpen die mensen bezig houden. Een oud-alcoholpatiënt moet een aangeboden borrel kunnen weigeren en kunnen vertellen waarom, zoals iemand die te zwaar is of een diabetes-patiënt dat ook doet, als hij suiker in zijn koffie weigert. Geen druppel De mensen in ,,De Skuul" drinken geen druppel alcohol. Hoewel in de wereld van de alcoholbestrijding ver schillend over deze zaken wordt ge dacht, is de behandeling in de Jellinek- kliniek gericht geweest op volledige ontwenning. Van een alcoholist een „gewone" sociale drinker maken is misschien wel mogelijk, maar levert in de praktijk bezwaren op. Een alcoholist heeft zijn eigen leven en vooral dat van zijn gezin tot een soms jaren durende hel gemaakt. Elke borrel die hij na zijn behandeling inneemt wordt met schrik begroet en beschouwd als een mogelijk begin van nieuwe ellende. Daaruit vloeit zoveel spanning voort dat de kans inderdaad groot wordt dat de man of vrouw weer in zijn of haar oude kwaal vervalt. Interesse wekken De „na-behandeling" in „De Skuul" is in eerste instantie bedoeld om de mensen weer interesse voor de wereld om hen heen te laten krijgen. Geruime tijd heeft er voor hen maar één ding be staan: alcohol. Nu daaraan een eind is gemaakt, is een leegte ontstaan, In die leegte wordt maar al te gauw opnieuw naar de drankfles gegrepen. Dat kan ook het gevolg zijn van de vijandige houding die de omgeving inneemt. Huwelijks- en andere familiebanden zijn vaak kapot gegaan en omdat de patient in zijn alcoholperiode veelal voor niets terugdeinsde om aan drank te komen wordt hij vaak als een gewone misdadi ger beschouwd. Vroegere vrienden hebben zich van hem afgekeerd. Hij is eenzaam geworden en eenzaamheid is nu juist een van de oorzaken van drankmisbruik Bij het invullen van de leegte, dus het wekken van belangstelling voor mensen en omgeving, is de hulp van Texelaars onmisbaar. Een aantal van hen is zelfs nadrukkelijk betrokken bij het programma dat op het goede doel is gericht en komen regelmatig in „De Skuul" op bezoek. Er wordt dan gepraat over godsdienst, filoso fie, maatschappijleer, literatuur, kunst, natuur, muziek en tal van andere zaken die inhoud aan het leven kunnen geven. Er is veel meer alcoholmisbruik dan wel eens wordt gedacht. Per hoofd wordt in Nederland tegenwoordig 9 liter zuivere alcohol per jaar geconsu meerd. Dat is meer dan vier keer zoveel als dertig jaar geleden. Zoals bij de meeste landelijke verschijnselen, blijft Texel niet achter. In tegendeel. De schokkende cijfers die de heer J. Feike- ma bekend maakte bij de behandeling van de aanvraag om de Jellinek-vesti- ging in het huis van de burgemeester te mogen onderbrengen, berusten helaas op waarheid. (Feikema is thans betrok ken bij het Jellinek-experiment en geeft maatschappijleer). Er zijn ongetwijfeld veel Texelaars die als zware drinkers Het tijdelijk beschikbaar stel len van de woning van de familie Sprenger is niet de enige vorm van particuliere betrokken heid die het Jellinek-experiment op Texel mogelijk heeft ge maakt. De totale kosten van het project worden bestreden uit een fonds dat is beschikbaar ge steld door het echtpaar Helffer- Kootkar uit Amsterdam. moeten worden aangemerkt, maar dat betekent nog niet dat zij alcoholist zijn. Want alcoholisten zijn mensen die niet van drank kunnen afblijven, hoe graag zij dat ook zouden willen. Dat is geen gevolg van gebrek aan wilskracht of slapheid maar het komt van zijn kwaal: het alcoholisme. Zonder aanzien Alcoholisme tast niet iedereen aan die alcohol gebruikt, maar grijpt toch om zich heen zonder aanzien des per- soons. De patiënt kan een ongeschool de arbeider zijn maar ook de moeder van een gezin, een arts, professor, ondernemer, ambtenaar het maakt niet uit. ledereen heeft een gelijke besmettingskans want alcoholgebruik vindt iedereen normaal en mensen die niet willen drinken worden meer bespot dan mensen die af en toe teveel drinken. (Tot het moment dat iemand onder invloed van alcohol een ernstig ongeluk veroorzaakt, want dan is de drinker ineens wel een slechterik). Hoogste klas „De Skuul" op Texel is de hoogste „klasse" van de Jellinek-kliniek. Voor dat de patiënten hier komen zijn ze in Amsterdam in huize „De Eest" (door de Jellinek-mensen „de droogzolder" genoemd) geweest. Daar waren zij „ontgift", wat wil zeggen dat wordt aangenomen, dat zich van de alcohol geen resten meer in het lichaam bevin den Hoe lang het duurt voordat de allerlaatste residuen uit het lichaam zijn verdwr ien, is een punt van discussie. De jon- .te bevindingen wijzen er op dat het nisschien wel jaren duurt. In die periode heeft de patiënt mogelijk een verhoogde kans op terugvallen in zijn oude kwaal. Weer lust in het leven Dat risico wordt veel kleiner als de patiënt na zijn behandeling weer lust in het leven krijgt. In „De Skuul" wordt getracht hem daarbij een handje te helpen. Hoewel de mensen van de Jellinek-kliniek niet van mening zijn dat onze maatschappij ideaal is, zijn de oud-patiënten er toch mee geholpen dat zij leren zich opnieuw aan deze maat schappij aan te passen. De kortsluiting met de directe familierelaties moet uiteraard in de eerste tijd worden op geheven. Voor het uitpraten van derge lijke, meer persoonlijke problemen is in „De Skuul" altijd een maatschappelijk werker bij de hand in de persoon van André Delsin. Ook Jaap Baljé hoort tot de vaste staf van „De Skuul". Hij geldt als manusje van alles. Dr. Krauweel (af komstig uit Bennebroek) is belast met de supervisie en is doorgaans niet meer dan een dag per week op Texel. De oud-patiënten (beter kan worden gesproken van „gasten") trekken op voet van gelijkheid op met de staf. Ze vormen een soort groot gezin waarbij gemoedelijke verhoudingen bestaan, naast keiharde afspraken waaraan ieder zich heeft te houden. Voor de Texelaars De voortdurende aanwezigheid van „alcoholdeskundigen" op het eiland opent mogelijkheden voor uitbreiding van de alcoholisme-bestrijding op Texel. De zg. ambulante zorg die hier sedert jaren door de heer Kotterman wordt uitgeoefend zou kunnen worden uitgebreid, een idee waarvoor met name het gemeentebestuur veel voelt. „Als men ons wil accepteren willen wij de mensen hier graag van dienst zijn", aldus dr. Krauweel die ook mogelijk heden ziet voor meer op preventie gerichte activiteiten, dus het voorko men van alcoholmisbruik. Scholen die wat willen doen aan alcoholpreventie wil men graag terzijde staan met het verstrekken van informatiemateriaal. Dat men in deze wil samenwerken met het bestaande maatschappelijk werk ligt voor de hand. Interessant voor mensen met dreigende alcoholproble men die in de anonimiteit willen blijven zijn de mogelijkheden voor „zelfhulp" waarover de Jellinek-kliniek kan adviseren. Verder zou geholpen kunnen worden met het van de grond brengen van een Texelse AA-groep. (Anonieme Alcoholisten). Zo'n groep bestaat uit mensen die erkennen dat zij machte loos stonden tegenover alcohol en zich hebben voorgenomen het daardoor ontstane leed goed te maken. Het be langrijkste is echter de steun die de leden elkaar geven bij het nuchter blij ven. Het enige vereiste voor het AA-lid- maatschap is het verlangen om op te houden met drinken. Dr. Krauweel hoopt dat „De Skuul" snel zal worden „ingebed" in de Texelse gemeenschap. Op dit ogenblik zijn slechte enkele oud-alcoholisten als gast in het gebouw. De komende weken zal dit aantal tot maximaal 10 worden opgevoerd. Toekomst? Het experiment met „De Skuul" is zoals bekend gedurende maximaal twee jaar mogelijk, omdat de gewijzigde be stemming niet langer is toegestaan. Het staat wel vast dat dit een krappe tijd is om te kunnen beoordelen of men de juiste weg is ingeslagen. Als de familie Sprenger naar Texel zou willen terugkeren, zal de woning zijn normale woonbestemming terug moeten krij gen. Als dat niet het geval is kan de huidige bestemming tot onbeperkte tijd worden verlengd na een wijzigingspro cedure volgens de wet op de ruimtelijke ordening, waarbij de bevolking inspraak heeft. Maar het is best mogelijk dat de Jellinek-kliniek te zijner tijd de voorkeur geeft aan een groter gebouw. Dat hoeft niet persé op Texel te zijn, maar Texel is als vestigingsplaats bijzonder geschikt door zijn natuurlijke schoon heid, en de van nature gastvrije bevol king, die van zichzelf zegt tolerant, gemoedelijk en hulpvaardig te zijn. Binnenkort start het MZW-Werklo- zenproject Texel een zestal activiteiten waarmee men vooral de voor werklozen belangrijke zaken aan de orde wil stel len. Men wil dit doen door middel van werkgroepen, gespreksgroepen en cur sussen. Daarnaast heeft men een begin ge maakt met het inventariseren van ideeën voor het opzetten van nieuwe kleine be drijfjes. Aan de hand van de verkregen resultaten wil men zo spoedig mogelijk aan de slag gaan. Op korte termijn probeert men nu een werkgroep Werk- gelegenheidsbevordering en een werk groep Voorlichtings- en adviescentrum van de grond te krijgen. Voor WAO'ers wil men komen tot een gespreksgroep die half oktober van start moet gaan. In eerste instantie wordt er gepraat over de wensen die er leven maar men wil zo spoedig mogelijk iets op poten zetten. Eind oktober wordt in de Oude Ulo een stoomcursus „Leren solliciteren" gegeven. Op een tweetal middagen komen hierbij allerlei zaken die hierbij van belang zijn aan de orde. In een aantal wekelijkse bijeenkom- stens (6 10) begint op korte termijn een cursus Maatschappelijke oriëntatie Hierin komen onder andere zaken als: de werking van het parlement, de geschie denis van de vakbeweging en de bete kenis van Bestek '81 aan de orde. Via de cursus „Opkomen voor jezelf' kunnen belangstellenden te weten ko men hoe men in lastige situaties (bij voorbeeld op een vergadering) kan en moet handelen om zelf beter „uit de verf" te komen. Wie meer bijzonderheden over deze akticiteiten wil weten kan zich wenden tot de projectieleider van het Werk lozenproject Texel Heinz Schiller. Deze is dagelijks te bereiken in de Oude Ulo Schilderend 39, Den Burg, tel. 02228 3554. Onder auspiciën van de Texelse Sportraad starten de Eilandschutters binnenkort een cursus boogschieten voor beginners, leder vanaf 12 jaar is welkom bij deze cursus die gegeven wordt door ervaren boogschutters. Het geheel omvat 8 lessen van ieder ander half uur, waarbij de deelnemers bij toerbeurt schieten. De deelnemers hoeven zelf geen materiaal aan te schaffen, dit is aanwezig. Het is dus een ideale gelegenheid voor die mensen die wel belangstelling hebben voor deze sport, maar die opzien tegen de aanschaf van het (dure) materiaal. De cursus begint op vrijdagavond 12 oktober, 's avonds van 18.30 tot 20.00 uur in sportzaal Ferrever (het voormali ge HBS-lokaal), die speciaal voor de boogschutters is ingericht. Van de deelnemers wordt een bijdrage van 71,50 per avond gevraagd. ledereen die belangstelling heeft voor deze cursus kan zich opgeven bij Piet Keijzer, p/a raadhuis, kamer 303, tele foon (02220) 3041 DOORGEREDEN Harry de Graaf uit De Koog consta teerde dinsdagmiddag dat een achter licht van zijn op de parkeerplaats bij de doorbraak Parkstraat-Warmoesstraat staande Simca bestelauto was vernield. De dader heeft zich nog niet gemeld. door J. J. G. Alting von Geusau In mijn vorige bijdrage deed ik globaal uit de doeken, wat de aanleiding is tot mijn opvatting, dat men op Texel bezig is "de kip te slachten, die de gouden eieren legt". Mag ik in deze bijdrage hiervoor een aantal, meer exacte gegevens aan het papier toevertrouwen? Het uitgangspunt is en blijft natuur en rustl! Dit wil niet zeggen, dat ik iedere gelegenheid tot ontspanning, van welke soort dan ook, afwijs. Het tegendeel is waarl Bij een vakantie behoort -naast rest- even zo goed ontspanning, doch dan wel in een vorm en mate, die niet in strijd is met mijn uitgangspunt. Doorbordurende op dit genoemde uitgangspunt, is het een ervaringsgege ven, dat juist het in stand houden van natuur en rust alles te maken heeft met het aantal bezoekers van een bepaald natuurgebied. Hoe intensiever de natuur bezocht wordt, des te meer schade wordt aangericht, m.a.w. hoe sneller deze natuur aftakelt en ten gronde gaat. Het is destijds in theorie een wijs besluit geweest, dat Uw Gemeenteraad ee maximum aantal toeristische bedden van 47.000 voor Texel vaststelde. Overi gens moeten we de conclusie trekken, dat dit maximum reeds bereikt is, anders was er bij het -voorlopig in de ijskast zittend- plan voor een appartementen hotel in De Koog, niet de „koehandel" ontstaan over de sluiting van de woon- bunkers te Loodsmansduinl (Of speelt hierin ook Rijkswaterstaat -vertegen woordigd door Staatsbosbeheer- op de achtergrond een rol). Dit besluit was echter een optimistis- tische, theoretische, benadering van het probleem. Men wist uit de praktijk, dat velen tegen zo'n maatregel waren en men beschikte niet over de middelen om een effektieve kontrole uit te oefenen. Het werd mij van welingelichte zijde verzekerd, dat deze „47.000" in werke lijkheid reeds ruim overschreden is en iedere „bij de tijd zijnde" Texelaar weet ook hoel Met zulke, zuiver theoretische, verorderingen maakt een leiding zich alleen maar belachelijk en boet aan geloofwaardigheid inl Bestaat er dan geen andere mogelijk heid enigszins regelend in de omvang van het vakantiebezoek in te grijpen? Ja, die is er heus wel, doch weet ik zeer wel tegen honderden „zere schenen" te trappen. Deze mogelijkheid heet „NV TESO"l Op vele niveau's (gemeente. Gedeputeerde Staten van de Provincie, enz.) is met de meeste klem betoogd, dat Uw „eigen" veerdienst, nimmer als regulator voor het toeristenbezoek mag fungeren. Maar het wel zeer eigenaar dige doet zich voor, dat nooit iemand een steekhoudend argument voor deze stelling heeft aangedragen. Of is het wellicht de veel geroemde „vrijheid" van de Nederlander om te gaan en te staan, waar hij of zij wil?? Als dat 't geval is, mag U op de Pontweg ook wel links gaan rijden of mag U Uw huisvuil neergooien, waar U wiltl Het is immers nog steeds zo, dat het belang van de gemeenschap boven het persoonlijk belang gaat. In Nederland is het begrip „groei- gemeente", die door de planologen van Rijk en Provincie, wordt aangewezen voor de opvang van het surplus van bewoners van andere gemeenten, die om welke reden dan ook, niet meer verder mogen of kunnen uitbreiden. De situatie in zo'n Gemeente is bestuurlijk echt niet eevoudig! Een gemeentebe stuur, gekozen uit „X" inwoners -en dus van de doorsnee „kwaliteit" van deze „X" mensen- moet ver vooruit ziende plannen gaan maken en gelijk soortige beslissingen gaan nemen voor -laten we zeggen- „4 maal X" inwoners. Voorwaar geen eenvoudige zaak! Nu is Texel gelukkig geen groeige- meente, maar heeft wel veel overeen komst ermede, leder jaar is immers gedurende het zomerseizoen er een uit groei van zo'n 400 Deze is gelukkig wel tijdelijk, maar eist dezelfde vooruit ziende plannen en grotere beslissingen. Het is verre van mij critiek uit te oefenen op de huidige, zittinghebbende Ge meenteraad. Deze is door U, Texelaars, op vrije, democratische, wijze gekozen en is door U aangewezen Uw gemeen schap vier jaar leiding te geven. Als democraat -wat ik nu eenmaal ben- „geen commentaar". Maar ik zou U -en speciaal de leiding van Uw politieke groeperingen, die U zelve gevormd heeft- toch wel willen vragen aan dit aspect van kwaliteit, geschiktheid, ervaring, enz. voor het leiden van een grotere gemeenschap de nodige aandacht te wijden. Modern bestuur van een gemeenschap van -om maar een getal te noemen- 50.000 mensen, vraagt „management" (om maar eens een vreemd woord te ge bruiken. Allure, ervaring, kunnen voor uitzien, de grote lijn nimmer uit 't oog verliezend, vatbaarheid voor juiste en steekhoudende argumenten, enz., enz. spelen door mijn hoofd. Tot slot van deze bijdrage nog een tweetal punten: Waar mensen wonen en werken, ontstaan automatisch „groeperingen". Of het nu politieke partijen zijn, een toneelvereniging of een centrale in koopvereniging, allen hebben zij tot doel de gemeenschap op een of andere wijze te dienen, hetzij commerciëel, hetzij ideëel of maatschappelijk. In het com merciële geval wordt de organisatie vorm dan een Naamloze Vennootschap, een Besloten Vennootschap, een Firma en wat dies meer zij. In het niet- commerciele geval wordt het een Ver eniging, een Unie, een Liga, een Stich ting, enz., enz. Al deze organisatievormen kennen een leiding, die verantwoording aflegt aan degenen, die deze groepering leven hebben ingeblazen. Of 't nu een „aan deelhoudersvergadering" is, of een „Algemene Leden Vergadering", of -om een modern woord te gebruiken- een „achterban", is mij om 't even. De leiding is verantwoording schuldig aan „derden". De enige uitzondering hierop is een "Stichtingsbestuur". Met enkele wet telijke beperkingen, is een stichtings bestuur aan niemand enige verantwoor ding schuldig, waardoor dit de minst democratische organisatievorm is. Nu weet ik heus wel, dat dit voor zo'n stichtingsbestuur een pad over rozen isl Aan niemand verantwoording schuldig I Een bestuurslid „de laan uit sturen"? Komt praktisch niet voor. Enige invloed van belanghebbenden op het beleid van zo'n bestuur? „Vergeet U 't maar". In de meeste stichtingsakten staat ver meld, dat het bestuur zich zelve aan- vultl I Nu wil ik mijn indruk, dat Texel opvallend veel stichtingen telt, laten voor wat die is. Mogelijk vloeit zo iets voort uit Uw volksaard! Maar wat mij wel verwondert, is het feit, dat een van Uw grootste rekreatieve organisaties, die dus een belangrijk aandeel levert aan Uw -thans- grootste ekonomische pijler, n.l. het toerisme, een stichting is. Hierop is dus van toepassing: „Bij U, over U, maar zonder U". Het zal U duidelijk zijn, dat ik hier doel op de „Rekreatie Stichting Texel". De voor gangervan deze organisatie, de „Stich ting Sociaal Toerisme Texel", droeg het predicaat „Stichting" ten rechte, doch voor het huidige „R.S.T." is dit geheel ten onrechte! En als U nu even goed noteert, dat het een stichting nadruk kelijk verboden is winst te maken en u denkt dan tegelijk aan plannen voor een appartementenhotel te De Koog, de verbouw en exploitatie van „Hotel de Lindeboom" te Den Burg, dan is er maar een conclusie, dat de zaak goed scheef zit en dan nog wel ten nadele van Uweilandl In iedere, kleinere, besloten -en zeker eiland- gemeenschap heeft te allen tijde de neiging bestaan de vacatures voor „betaalde" functies zo veel mogelijk te doen vervullen door „eigen" mensen. Er is dus een voorkeur voor „autochto nen" boven „import". Kent deze ge meenschap geen grote problemen, is men met de toepassing van dit uit gangspunt niet al te extreem, zo is zo'n methode niet of nauwelijks te laken. „Men weet de weg en kent de spraak" is hier duidelijk van toepassing. Bij een grotere gemeenschap, die daarenboven veel invloeden van buiten ondergaat (met andere woorden die niet meer zo „gesloten" is als men zelve denktl),liggen de kaarten echter anders Jn de eerste plaats is de enige be-invloeding van de personeels-politiek van particuliere instellingen, organisa ties, a.a. buitengewoon moeilijk en vrijwel uitgesloten. Maar wat wel kan is het voorbeeld in deze van de Overheid. In de eerste plaats tot eigen voordeel van deze Overheid, doch ook als be-in- vloeding van andere „personeelsbe- heerders"! Als slotsom dus de wens, de nood zakelijkheid, er steeds naar te streven „de juiste man op de juiste plaats te krijgen". Eerst bij absolute gelijkwaar digheid van kandidaten wat m.i. zelden of ooit voorkomt beslist de plaats van de wieg van betrokkenen. De geschiktheid voor een functie wordt nu eenmaal niet bepaald door het feit, of men al dan niet op Texel geboren isl De volgende -en laatste- bijdrage, zal U brengen de pogingen tot oplossing van de hierboven geschetste proble men, zoals de schrijver van deze artike len, die zietl

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9