College wil Ulo in vier gedeelten verbouwen Raad had slem-marathon ïHet laatste houvast\ Renault 6. 0 RENAULT Peuterspeelzalen worden eerst geholpen Garage Dros Kinderboekenfeest voor kinderen in de kinderboekenweek Ruit ingegooid: auto beschadigd FEUILLETON IJDAG 13 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ingang ■let gemeentebestuur heeft J t voornemen op korte ter- jn te beginnen met de ver- uw van een gedeelte van de ormalige Ulo-school aan het hilderend in Den Burg. De innen hiertoe, waarvan de J sten op ongeveer f380.000,- >rden geraamd komen ver- redelijk in de raadsvergade- g van 14 november aan de Ie. flet realisering van deze eerste 9 zullen hoofdzakelijk de Texelse iters peelzalen aan de nodige nten worden geholpen. oals bekend maken deze momenteel - ruik van gebouw De Schakel en het rmalige VTB-gebouw. In deze ite verbouwfase zijn tevens een ont- etingsruimte en een nieuwe entree rojecteerd. Een gedeelte van deze moetingsruimte zal tijdelijk in iruik worden genomen door de hting Maatschappelijk Werk in de van Noordholland. 'oorts komen er een nieuwe sanitai- uimte, een keukentje en twee maga- /bergingen. De peuters krijgen de chikking over twee in honingraat- Ti aangelegde buitenspeelplaatsen, deze speelplaatsen is ook een bui- serging gepland. Fase 1 le eerste fase van dit verbouwplan eft het relatief nieuwe gedeelte van „Oude Ulo" (die overigens in de ite jaren van zijn bestaan als Zee- rtschool heeft dienst gedaan). De iwe entree komt uit op de Wilhelmi- lan. Voor de verbouw van het eelte aan het Schilderend heeft fiitect Jan Visser een zogenaamde 2 ontworpen die evenals een even- e fase 3 en fase 4 voorlopig buiten het in november te nemen raadsbesluit zal worden gehouden. Het college legt zich dan ook nog niet vast aan de reeds getekende fase's 2, 3 en 4 waarvan het eventueel realiseren nog helemaal af hangt van hetgeen met hotel „De Lin- deboom-Texel" gaat gebeuren. In een gedeelte van dit laatste gebouw is namelijk vooralsnog in principe ook de Texelse Muziekschool ondergebracht. Deze zou in dat plan komen op de plaats waar in het afgelopen jaar het noodpostkantoor (Zwaanstraat) heeft gestaan. In het door architect Jan Visser op papier gezette plan voor de Oude Ulo eorste fasa van hat verbouwplan van het Oude Ulo-complax. staat deze muziekschool eveneens aan gegeven (fase 4). Het komt er dus in feite op neer dat het gemeentebestuur kan kiezen welke plaats (en daarmee de kostenfactor) voor de nieuwe muziek school de beste uit komt. Globaal De overige twee fases van de princi- peschets geven een globale aanduiding hoe de overige eventuele gebruikers van het nieuwe „Oude Ulo-complex" aan plaatsruimte zouden kunnen wor den geholpen. In het nu bestaande gebouw zou via fase 2 een renovatie kunnen worden uitgevoerd. Dit Ingang IA SU I I- gedeelte kan dan blijvend onderdak gaan bieden aan de Stichting Open Jeugdwerk, het Mensen zonder Werk project en de aquariumvereniging „In Aqua Vita". Bovendien kan er een gedeelte van deze ruimte door het Vrouwenhuis en de Creativiteitscom- missie worden benut. Voor deze laatste komt bovendien een gedeelte van fase 3 beschikbaar. Deze fase in de ver bouwplannen moet ongeveer op de plaats van de huidige noodlokalen aan het Schilderend moeten komen. Hier zou ook de Wetswinkel en op een later tijdstip de Stichting voor Maatschappe lijk Werk in kunnen ondergebracht. Het kantoortje dat Maatschappelijk Werk in fase 1 krijgt kan dan bij de ontmoe tingsruimte worden getrokken. Hierin komt dan bijvoorbeeld ook plaats voor exposities. Kosten Vooralsnog houdt het college uitslui tend rekening met fase 1 waarvoor de totale bouw/verbouwkosten een bedrag van ƒ380.000,— zullen belopen Hiervan komt 25% (ofwel ƒ95.000, voor rekening van de gemeente. Voorts kan men rekenen op een provinciale bijdrage van 10% en ongeveer 8% (ƒ23.600, van diverse fondsen zoals het Koningin Julianafonds, het Natio naal Jeugdfonds en de fondsen Kinder postzegels en Zomerzegels. Van de plaatselijke bevolking wordt eveneens een bijdrage van ongeveer 10% ver wacht. Het resterende bedrag moet gedeeltelijk binnenkomen via de exploi tatieopbrengsten en naar men hoopt vanuit andere subsidiebronnen. De rest moet wprden geleend. Al met al komt het er op neer dat de gemeente Texel jaarlijks ongeveer ƒ40.000, zal moeten bijpassen. De preciese hoogte van dit bedrag wordt uiteraard bepaald aan de hand van de door de gebruikers over te dragen stukken. Het voorstel dat het college aan de raad doet houdt voorts in dat het gebouw „om niet" aan de Dorps commissie van Den Burg wordt overgedragen. De exploitatiekosten blijven voor rekening van de gemeente Texel en men spreekt zich in principe uit voor de uitvoering van het plan in fasen. Door de week 'n ekonomi- sche zakelijke auto. In 't week end'n ideale gezinsauto Héél ruim, met 'n vlakke vloer en_ 5 deuren. Wegklap bare achter bank voor veel bagage. Renault 6 845 cc. 34 DIN pk, 118 km/u. Renault 6 TL 1 1108 cc. 47 DIN pk. 135 km/u Gratis: haal bij ons 't kleurrijke Re- naultboek boor devol informatie over autorijden en alle Renault- modellen. Oorsprongweg 3, EIERLAND (Texel),Tel.02225-233 Tijdens de herfstvakantie van de scholen wordt in de RSG op woensdag 18 oktober een Kinderboekenfeest gehouden, waar aan kan worden deelgenomen door kinderen van 4 t/m 12 jaar. Het evenement dat als thema „Stad en land" heeft, duurt de gehele dag. Voor de deelnemers zijn op dit feest talrijke speciale dingen georganiseerd, die zowel op het lezen op zich als op het thema betrekking hebben. Er is voor hen ondermeer een leeshoek, een voorleeshoek, een knut- selhoek, een teken- en schilderhoek, een poppenkastruimte en een schrijf ruimte gemaakt. Men is bovendien bezig speciaal voor deze gelegenheid een schrijver of schrijfster van kinderboeken aan te trexxen. Prijzen Zeker is in ieder geval wel dat er een verloting gehouden zal worden, waarbij talrijke leuke (boeken) prijzen te winnen zijn. Andere prijzen worden uitgereikt aan de kinderen die naar aanleiding van het thema „Stad en Land" en/of de schrijver of schrijfster van een bepaald boek de leukste/beste tekeningen, ver halen, collages en dergelijke hebben gemaakt. Het Kinderboekenfeest vindt plaats ter gelegenheid van de jaarlijkse Kinder boekenweek die op woensdag 11 oktober begon en tot vrijdag 20 oktober zal duren. Doel van dit alles is kinderen en boeken dichter bij elkaar te brengen, en wat is daarvoor een betere tijd als de herfst wanneer de bladeren vallen.... Vrijwillig(st)ers Om het gehele festijn (de exacte tijden worden nog bekend gemaakt) vlekkeloos te doen verlopen, zoekt het organiserende comité nog naar enkele vrijwillig(st)ers. Er wordt speciaal gedacht aan mensen, die ervaring hebben met het werken met kinderen (jongerenwerk, onderwijs, pedac- studenten etc.). Wie er iets voor voelt in deze leiding te komen of goede ideeën heeft voor andere dan de genoemde activiteiten, wordt verzocht zaterdagochtend om 9.00 uur aanwezig te zijn in de Openbare Bibliotheek van Den Burg (hoek Drijverstraat-Bernhardlaan). Om de hele zaak goed te kunnen opvan gen wordt de deelnemers verzocht vooraf (telefonisch of mondeling) even een seintje te geven aan de Bibliotheek leiding: tel. (02220) 2743. Aan de Oorsprongweg werd vrijdag ochtend geconstateerd dat onbekenden met een steen een ruit van de garage van de familie Zuidema had vernield. Als gevolg hiervan had ook de in de garage gestalde personenauto lichte lakschade opgelopen. Schilderend Het door architectenbureau Jen Visser ontworpen totale „Ulo-plan", waarvan de eerste fase In de gemeenteraadsvergadering van 14 november aan de orde komt. B. en W. hebben zich wat de overige fasen betreft nog niet willen vastleggen, omdat men eerst wit bezien welke mogelijkheden er voor hotel „De Lindeboom-Texel"zijn. De gemeenteraad heeft dinsdag avond zowat de helft van de vergader tijd besteed aan de verkiezing van (be- stuurslleden van diverse commissies, verenigingen, ondernemingen en ande re organisaties met gemeentelijke in vloed. Het ging in totaal om 15 organi saties waarbij in 39 vacatures moest worden voorzien. Aangezien in de aanbeveling voor deze vacatures meerdere namen waren genoemd (waaraan de raad er zelf nog een paar toevoegde) en vijftien raads leden aan de stemming deelnamen, kon het gebeuren dat het stembureau maar liefst 451 namen moest verwerken. Ondanks pogingen van burgemeester Engelvaart om de zaak te bespoedigen werd het een moeizame en langdurige operatie, mede omdat op verzoek van raadsleden enkele aanbevelingen wer den gewijzigd en omdat de raadsleden bij de benoeming van verschillende commissies behoeften hadden aan dis cussie. In een enkel gaval had deze discussie een principieel karakter. Zoals bij het benoemen van een gemeentelijke waarnemer in het bestuur van de VW Texel. Daan Welboren had zich voor deze functie niet herkiesbaar gesteld omdat hij vaak niet in staat is geweest de vergaderingen bij te wonen waardoor hij zijn inbreng te gering achtte. Het college had als opvolger daarom wet houder Jook Nauta aanbevolen maar Fridt Blanken vond dat niet zo gelukkig en vreesde voor een ongewenst samen gaan van functies. Nauta vervult reeds andere functies die met de recreatie hebben te maken. Als nieuwe kandidaat werd de heer J. A. Vervoort aanbevo len. Bij herhaalde stemming die een spannende nek aan nek race werd, won Vervoort met uiterst krappe meerder heid. Uiteindelijk werden in de diverse organisaties de volgende personen ge kozen: Het college van bijstand (dat adviseert inzake aanvragen op grond van de bijstandswet) werd herkozen en bestaat dus uit: mevrouw H. H. Eelman-Hoo- genbosch, mej. A. G. Luijsterburg, mevrouw C. Stoepker-Noordijk, D. F. G. Schilling, C. J. Ellen, C. Joustra, mevrouw J. Koning-Bruin en J. Trap. Commissie recreatie en natuurbe houd: D. N. Welboren en J. F. van Asselt. Commissie voor georganiseerd over leg: J. A. Engelvaart (plaatsvervanger G. C. van der Kooi), J. J. Westdorp (plaatsvervanger J. C. M. Nauta), J. A. Vervoort (plaatsvervanger A. Rienstra), D. F. G. Schilling (plaatsvervanger N. C. Barendregt), H. A. Beumkes (plaatsver vanger D. N. Welboren). De woonruimteadviescommissie werd herkozen: C. Koorn, J. J. van den Berg, mevrouw S. M. Keesom-Karsten, J. S. Keijseren D. Maas. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Luchtvaartterrein Texel werd benoemd J. A. Vervoort (plaats vervanger C. J. Ellen). In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. A.O.T. werd benoemd P. Zegers. In de Recreatiestichting Texel: F. Blanken. In de Woningbouwvereniging Texel: G. C. van der Kooien J. C. M. Nauta. In het bestuur van het medisch cen trum Alkmaar: J. A. Vervoort. Plaats vervanger H. Beumkes. Vleeskeuringskring Den Helder: J. C. M. Nauta. Plaatsvervanger G. C. van der Kooi. Gemeentelijke waarnemer in de VVV: J. A. Vervoort. Gemeentelijke monumentencommis sie: C. J. Ellen. Keesom studiefonds: D. N. Welbo ren, P. A. Zegers, mej. A. G. Luijster burg en mevrouw J. Koning-Bruin. door Henk van Heeswijk. 7. Op zijn gemak sloot Biermans de r achter zich en trok met zijn voet stoel bij, schuin langs het bureau, pakje sigaretten uit zijn zak halend, vde hij er één tussen haar lippen en vuur, waarna hij er zelf ook één tak. Zijn benen over elkaar kruisend, ion hij, strak voor zich uitkijkend: levrouw de directrice heeft op deze ste, nieuwe schooldag een slechte rt gemaakt, zij het tegen wil en ®*ik". Hij knikte enkele malen begrij- id. „De lelijke Truus, die in de loop jaren een speciaal minderwaardig- Isideetje heeft aangekweekt, waar- Ier ze steeds meer gebukt ging, ed opeens alle banden daarmee af en lerging in de vakantie een gedaante wisseling, die ik kan begrijpen, om- ik je langer ken en in feite een open k voor me bent. Ik ga je helemaal ts verwijten, Truus, dat recht heb ik '■v Overigens, is er eigenlijk wel wat te m wijten? In jouw plaats zou ik waar- ijnlijk op dezelfde wijze gehandeld ben. Maar mevrouw de directrice één belangrijk punt over het hoofd gezien. Vandaar haar afgang op deze dag. Leraren, leraressen, kinderen en schoolbestuur, inclusief enkele ouders kennen mevrouw Ranzijn, de directrice, zoals ze zich tot vóór de vakantie altijd vertoonde. Niet om over naar huis te schrijven, dat weten we allemaal en dat is geen schande, Truus. De één is mooi en dom, de ander knap en minder bedeeld door moeder natuur. En een derde heeft alles of niets. Dus kende de „dirk", zoals men je eerbiedig noemt, met wat lastig haar, dat steeds los raakt, een ongelijk gezicht, een figuur, waar mee je vast geen prijs wint in een schoonheidswedstrijd en zo voort". Hij wuifde een paar keer met zijn handen. „We gaan elkaar niet voor de gek houden. Zo was je en zo kennen wij je. En dat is nu 't kardinale punt, mevrouw zo hebben we je leren waarderen, respecteren, hoogachten. Kortom: zo waren we aan je gewend. We zagen het al niet meer, dat je benen had, die net iets te dun zijn. Dat je haar een eigenaardige kleur had en je neus misschien te groot. Al die dingen waren we immers mee vertrouwd? Maar nu kom je ons opeens geheel gemetamor foseerd voor de dag. Daarvan zijn we geschrokken. Wij, de kinderen, de eerste klassers misschien uitgezonderd. Als jij na de achter ons liggende vakantie naar een andere school was gegaan, zou er niets aan de hand zijn geweest. Men zou immers niet beter weten of je was altijd zo? Maar hier was men vertrouwd geraakt met je oude verschij ning. We begrijpen allemaal, dat je krampachtige pogingen hebt gedaan om van jezelf iets leuks te maken. Vlucht uit het donker van de discrimi natie, die in werkelijkheid nauwelijks bestaat. En dat wetende, wekt het de lachlust op van onze goegemeente. Onze kleine beslotenheid van leerkrachten en leerlingen. Neem het de laatsten vooral niet kwalijk, want ze zijn juist op een leeftijd, waarin ze op alles letten. Tja, je zult nog een aantal dagen spitsroeden moeten lopen. Dit is in één dag niet te verwerken. Maar stel je erboven en laat je niet kisten. Voor wat mijn oordeel betreft, stel ik vast, dat je in je voordeel bent veranderd, al was je me in je eigenlijke gedaante even lief. Dat weet je". Zwijgend had Truus Ranzijn geluis terd. Maar in haar hart zat de wrok reeds te hoog, dat de woorden van haar vriend Joop Biermans enige uitwerking zouden hebben. „Ze hebben altijd een hekel aan me gehad", zei ze. „Maar duldde me, omdat ik hier de leiding heb. O, ze zullen zich heus wel behoorlijk gedragen tegenover mij. Uit angst, dat ik ze het leven zuur kan maken, als ik dat wil. Wat ik helemaal niet van plan ben. Nee, vandaag zijn mijn ogen openge gaan. Ik zal daarnaar mijn maatregelen nemen. Voor wat mijn toekomst be treft". Biermans begreep haar bitterheid. En wist, dat hij op dit moment zijn invloed om haar milder te stemmen, niet kon laten resulteren. Daarom antwoordde hij enkel, een diepe zucht slakend: „Haal geen gekke dingen in je hoofd, Truus. Als het er werkelijk op aankomt, mogen we je allemaal, hoe je er ook uitziet. Wqpt we hebben respect voor je capaci teiten en we weten, dat je een goede baas voor ons bent. Vooral als het gaat om onze gemeenschappelijke belangen. Dus Ze knikte. „Dankjewel. In ieder geval voel ik jouw sympathie als weldadig aandoende. Maar ik heb vandaag mijn besluit al genomen, je merkt het te zijner tijd wel. Ergens heb ik mijn trots, Joop, dat moet je kunnen begrijpen. Als ik deze funktie niet had gehad, zouden ze me de goot ingetrapt hebben lera ren en kinderen. Niet letterlijk, maar wel figuurlijk. Zoiets voelt een vrouw. Daar om zal ik doen, wat me nu helder voor ogen staat. Ga nu naar huis, Joop. En dank je wel. Je bent altijd een vriend voor me geweest. Ik zal het niet vergeten". In het voorjaar van 1951 deelde mevrouw Ranzijn het schoolbestuur schriftelijk mee, dat ze, met inachtne ming van de opzegtermijn van drie maanden, per 1 augustus aanstaande haar ontslag nam als directrice én lerares van de school. Omdat ze per 1 september een overheidsfunktie zou gaan bekleden, HOOFDSTUK 10 Het huwelijk van Nelie Ranzijn met Giep van der Poorten kon als geslaagd worden beschouwd. Na haar mislukking met Wim Koster en de misgok met de Duitse officier, welk laatste haar enige maanden vrijheidsberoving betekende, bleek ze nu de veilige haven bereikt te hebben. Hoewel ze een leuke flat hadden bemachtigd in het Amsterdam se Nieuw-West, nabij het Slotermeer met een mooi uitzicht over het water, ging Nelie dikwijls met haar man mee op zijn reizen. Voornamelijk als hij ver moest en enkele dagen werk had. In zo'n geval pakte ze een koffer vol kleren en reden ze vroeg weg. Om beurten achter het stuur. Onderweg zorgde ze er dan voor, dat ze beiden zoveel mogelijk op tijd aten en dronken en er tijdig een onderkomen voor de nacht werd ge zocht, zodat de man zijn rust kreeg. Giep voelde zich gelukkig, omdat hij het heerlijk vond, als zijn vrouw meereed en zij hem met allerlei kleine attenties verwende. Want waar ze ook waren, in de stille beslotenheid van hun slaapka mer vonden ze elkaar en waren blij, elkander te kunnen liefhebben en die liefde te kunnen beleven. Telkens opnieuw. In de zomer van 1951 raakte Nelie in verwachting. Giep en zijn vrouw waren dol gelukkig omdat ze al zo lang getrouwd waren en langzaam een stille vrees begon te groeien over een zich manifesterende kinderloosheid. Hoewel Giep van mening was, dat ze nu thuis moest blijven, wees Nelie dit resoluut van de hand. „Normaal verder leven, heeft de dokter gezegd. Enkel niets zwaars tillen, maar voor de rest mag ik alles doen en hebben". Ze trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem innig. „Zelfs jou", voegde ze er fluiste rend aan toe. Maar in hetzelfde najaar moest ze in Zwitserland halsoverkop naar een kliniek gebracht worden, waar ze een mis kraam had. Als gevolg waarschijnlijk van de schrik, toen Giep in Bern plotseling voor een onvoorzichtige voet ganger op de rem moest gaan staan. Giep belde zijn baas en stuurde een telegram naar Purmerend, terwijl hij zijn eigen ouders telefonisch op de hoogte stelde. In de stad bleef Giep enkele dagen in een hotel, bezocht twee keer daags de kliniek, waar hij alles deed om zijn vrouw te troosten. Maar in deze eerste dagen hadden Gieps woorden niet het minste resultaat. „Ik wil zo graag een kindje van jou en mezelf, en nuWaarom moest dat nu? Waarom liep die lamme kerel nu juist voor onze wagen? Terwijl er dagelijks misschien duizenden daar passeren?" Welk antwoord kun je daarop geven? Giep sprak met de dokter, maar deze zag het niet al te somber in. „We geven haar momenteel een kalmerend middel. Als gevolg van het bloedverlies is ze wat zwak, maar we proberen haar op te knappen. Hebt u een weekje geduld, dan zal ze wel in staat zijn naar huis terug te keren". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5