VAN HET RAADHUIS QUO VADIS, TEXEL?(3) Saturdaynight Fever reservekampioene Voor het weekend Tirza werd nationaal HLA\NIIÜII\YS Grondtransacties j Mededelingen van B. en ffcj Gerard van der Kooi voorzitter PvdA Texel Loos alarm Bestuurswijziging bij Democraten '66 Schietoefeningen Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: v 1 VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 9 In het City theater draait van donder dag t/m dinsdag de film „Saturdaynight fever", gebaseerd op een verhaal van de Engelse pop-journalist Nick Cohn. Cohn analyseerde in dit verhaal op een messcherpe manier het succes van de zogenaamde „Disco's", ofwel de dancings waarin een gedeelte van de Newyorkse arbei dersjeugd de frustraties van alle dag trachten kwijt te raken of op zijn minst trachten te verdoezelen. Ze doen dit (of proberen dit te doen) door middel van een door iedereen beheerst bewegings- patroon. Sommigen (zoals bijvoorbeeld John Travolta) hebben daarin zo'n graad van perfectie bereikt dat zij in besloten kring kunnen genieten van iets dat zij in het dagelijkse leven nooit meemaken, namelijk bewondering, waardering en sympathie, oftewel: res pect. John Travolta geeft in Saturday night Fever op bekwame wijze gestalte aan zo iemand. Een jongeman die overdag werkt in een doe-het-zelf wjn- kel, zes dagen in de week de benau wende leefsfeer ondergaat in een Ka tholiek gezin van Italiaanse afkomst en zich alleen zaterdagavond, op de dans vloer, korte tijd de illusie kan permitte ren dat hij iets betekent in de normaal vijandige maatschappij. Hij onder scheidt zich namelijk van zijn kansloze vrienden en vriendinnen door het ver mogen beter op de monotone disco ritme te dansen dan wie ook. Als de gelegenheid zich voordoet via een „ta lentenjacht" een positie als beroepsdan ser te verwerven gaat hij in zware training met een partner, een meisje (Olivia Newton-John) dat hij op de dansvloer heeft ontmoet. (Toegang alle leeftijden). Voor de kinderen (en waarom eigen lijk niet voor volwassenen) draait zon- John Travolta in zijn element op de dansvloer. dagmiddag „Gullivers reizen". Lemuel Gulliver, een Londense arts, besluit zijn praktijk op te geven en scheepsarts te worden. In het Verre Oosten vergaat het schip en Gulliver belandt, als enige overlevende op het onbekende eiland Lilliput. De bewoners hiervan zijn maar zo groot als zijn duim, maar slagen er in Gulliver gevangen te nemen en naar hun keizer te brengen. Afgezien van de generaal en de admiraal sluit iedereen vriendschap met hem. Een geweldige tekenfilm van de makers van Asterix. Met Richard Harris als Gulliver in de hoofdrol. (Toegang alle leeftijden. „Heerlijk snoepgoed" is de titel van de film die deze week in de vrijdag nachtvoorstelling draait. Drie getrouw de paartjes worden hierin geconfron teerd met het probleem van de genera tiekloof in de seksuele betrekkingen: Wat is geoorloofd? Wat is taboe? Als de echtelieden dit probleem hebben opge lost, is er intussen heel wat beddegoed verfrommeld en hebben er heel wat geheime ontmoetingen en buitenechte lijke experimenten plaats gehad. „Heer lijk snoepgoed" is een film met een bittere nasmaak, zoals er 12 van in een dozijn gaan. (Toegang 16 jaar). De gemeente Texel heeft de afgelo pen maand tien stukken bouwgrond verkocht. Aan Texelstroom N.V. werd in De Cocksdorp een stukje grond overgedaan voor de bouw van een transformatorhuisje en verder werd in Het Horntje bouwgrond verkocht aan de heren D. J. Koster, H. W. Boks, H. Hummel, M. H. C. de Maesschalck, S. J. Gieles, W. P. Jongejan, F. Eijgen- raam, J. Eelman en G. J. Afman. Vergunning ingevolge de hinderwet is aangevraagd door: a) Ministerie van Defensie, Van Speykstraat 54, 's-Gravenhage, voor het oprichten, in werking houden van een opslagruimte voor springstoffen op het AOK/Texel, Mokweg, Texel. b) Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland, Essenlaan 10, Bloemen- daal, voor het wijzigen van een aanjaag- station aan de Ruyslaan/Badweg, De Koog. c) Ennia Recreatiebedrijven B.V., 's-Gravenhage, voor het wijzigen vaneen zwembad/kleuterbad op het recreatie centrum Sluftervallei, Krimweg 102, De Cocksdorp. d) Chang, Po Sian, Duinroossstraat 12, De Koog, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een Chinees/Indisch restaurant aan de Dorpsstraat 23M, De Koog. e) C. P. Kuip, Nieuwlanderweg 36, Texel, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een veestalling aan de Nieuwlanderweg 36, Texel. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunningen kan een ieder gedurende 4 weken na dagteke ning van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar de ver zoeken ter inzage liggen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inza ge gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op de openbare zittingen, te hou den op 1 november 1978 voor genoemd onder a) 8.30 uur, b) 9.00 uur, c) 9.15 uur, d) 9.30 uur,e) 10.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Het bestuur van de Partij van de Arbeid afd. Texel heeft in verband met het niet langer beschikbaar zijn van enkele leden een aanmerkelijke wijziging ondergaan. De twee be langrijkste veranderingen betreffen het voorzitterschap en het secreta riaat, voor welke functies respectie velijk Gerard van der Kooi en Renske van IJsseldijk werden gekozen. Het penningmeesterschap ging over in handen van Henk Hin. Mirjam van Oortmerssen kreeg de functie van tweede voorzitter. Zij is tevens het contactlid van de „Rooie Vrouwen". Twee andere nieuw gekozen bestuurs leden, Ineke Wolff en Popke van Bruggen, zullen zich bezig gaan houden met het werk in het Pakt- bestuur. Bestuurslid voor het contact met de Pakt-fractie in de Texelse raad werd Cor Ellen. Als gewoon lid is Gijs Oskam aan het bestuur toegevoegd. Hiermee is het totale PvdA-bestuur, hoofdzakelijk met het oog op het in het kader van het Progressief Akkoord Texel voorhanden zijnde werk van 7 op 8 leden gekomen. PvdA-bestuursleden, die niet in het nieuwe bestuur terugkeerden zijn secretaris Freek de Koning, die enige maanden geleden het slachtoffer werd van een verkeersongeluk en Jannie Koning-Bruin en Ton Roest, die zich voor een bestuursfunctie niet langer beschikbaar hebben gesteld. Het nieuwe PvdA-secretariaat is gevesti d op het adres Vloedlijn 3, Den Burg, tel (02220) 3397. Zondagmiddag rukte de Texelse brandweer vergeefs uit als gevolg van een bij het NIOZ geconstateerd alarm. Het betrof opnieuw (voor de vijfde maal dit jaar) een loos alarm, zodat men direkt weer naar huis kon. De politieke partij Democraten '66 kreeg tijdens een donderdag j.l. ge houden algemene ledenvergadering een definitief bestuur als vervanging van het tijdelijke bestuur dat sinds dit voorjaar optrad. Tegelijkertijd is er een nieuwe functie verdeling tot stand gebracht waarbij het secretariaat in handen kwam van Lia Dijkema-Krijger. Jan Hennink is tot vice-voorzitter benoemd naast de heer G. J. v. d. Kloet die het voorzitterschap behoudt. Ook penningmeester Nico Bakker behoudt zijn functie. Als vijfde lid van het D'66 bestuur is Hans Last- huizen benoemd. Hij zal zich in de toe komst bezig gaan houden met de pers en publiciteit van de partij. In verband met deze bestuursmutaties is het D'66 secretariaat voortaan gevestigd op het adres Oost 66, Oosterend, telefoon (02223) 939. Zeegat van Texel. Ligging schietterrein C 52°52,5' N-4°42,8'E. In het tijdvak van 9 t/m 31 oktober 1978 zullen, op werkdagen van 08.00 uur tot 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14000 m. N.B. Op maandagmorgen en vrijdagmiddag wordt niet geschoten. Op 12 en 13 oktober wordt van 10 - 19 uur te Breezanddijk geschoten. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 17 oktober om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 18 okto ber om 13.30 uur. Het dwerggeitje Tirza van Tyeslemore van fokker/eigenaar F. T. Voskuil uit De Koog werd op zaterdag 7 oktober in ,,De Meerpaal" te Dronten uitgeroepen tot nationaal reserve-jeugdkampioene. Op deze keuring waren in totaal 470 dieren te zien, die op regionale selektiekeuringen een eerste premie hadden behaald. Tirza viel als enige Texelse inzending in de prijzen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 13.30-14.00 uur en 18.30-19.00 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Dokter Coutinho is wegens vakan tie afwezig tot 30 oktober. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Op werkdagen is het bureau Keesomlaan, Den Burg tijdens kan tooruren te bereiken via tel. (02220) 2644. Tussen 18.00 en 8.00 uur en tijdens de weekends kan men rechtstreeks contact opnemen met de Meldkamer van het district Alk maar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 15 oktober 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. R. Boerma, van Tilburg Uitzending via „De Lichtboei" De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Kollekte Werelddiakonaat Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra Na afloop koffiedrinken De Koog 19.30 uur ds. Wolthaus De Waal 11 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, kollekte Werelddiako naat. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Boer 19.30 uur Dhr. Fuyckschot, uit Zaandijk .Oosterend 10.00 uur Dhr. Fuykschot uit Zaandijk. 17.00 uur Ds. De Boer. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst. Woensdag 18 oktober: Oosterend 19.00 uur Ds. M. J. van Gelder, van Gouda DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema. Busje Den Hoorn 19.30 uur uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10 15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie (door J. J. G. Alting von Geusau). Zoals de vorige maal toegezegd, deze laatste bijdrage met een aantal „proeven van bewerking" van oplossingen, die „de gouden kip die nu geslacht wordt", wellicht in leven kan houden. Ik pretendeer geheel niet, dat ik de „pinkpillen" voor een algeheel herstel van de kwalen van de patiënt, aandraag! Ik heb alleen maar intensief nagedacht over uw eiland wat ik overigens al twintig jaar doe en over de toestanden aldaar. Ik kwam daardoor tot een somber toekomstbeeld en draag nu datgene aan, wat volgens mijn be scheiden mening, de ontwikkeling in de verkeerde richting kan afremmen en zelfs hier en daar kan terug draaien. In de allereerste plaats het volgende. De ontwikkeling van de recreatie op uw eiland als zijnde thans een belang rijke economische pijler dient nim mer exclusief terecht te komen in de handen van een belanghebbende mid denstand. Dan ontstaan er toestanden, zoals die er nu zijn op bepaalde Duitse Noordzee-eilanden met alle gevolgen van dien en welke gevolgen aan het gros van u, lezers, zeker niet onbekend zijn. Om dit te voorkomen denk ik aan een soort „Recreatieraad", bestaande uit vertegenwoordigers van de verschil lende politieke groeperingen in uw ge meenteraad, enkele vertegenwoordi gers van de „commercie", een aantal zeer deskundige figuren van elders (bijv. ANWB) enz., enz. Of deze com missie nu de status moet krijgen van een „raadscommissie", laat ik gaarne aan het oordeel van meer terzake des kundigen over. Wel moet deze com missie het recht krijgen ook onge vraagd adviezen aan het gemeentebe stuur uit te brengen. In tegenstelling tot de „kretelogie" in deze, zal in de toekomst uw veerver- binding wel als „regulator" voor het recreatiebezoek dienen te gaan funge ren. Dat de TESO zich bij het huidige verkeersaanbod op haar veerdienst, uit gevoerd met twee schepen, zorgen maakt, is mij volkomen duidelijk. Maar niet alleen uw TESO alleen!! 't Zou mij tenminste uitermate verwonderen, als uw gemeentebestuur en dat van Den Helder niet eens gedacht zullen hebben aan het uitvallen van één boot in een top-weekend en er de situatie ontstaat van „overnachten op de wachtterrei- nen". Daarom is in ieder geval en in ieder denkbare situatie een derde schip een volkomen redelijke wens. Maar geen dubbeldekker, want hiermede zou in de praktijk de vervoerscapaciteit met 50% worden verhoogd (maximaal). Daarenboven vraagt een dusdanig schip buitengewoon kostbare voorzie ningen aan de beide fuikhavens, die evenwel niet door de TESO, maar door de Overheid uw gemeenschaps geld) betaald worden. Overigens tussen haakjes was m.i. het voorlopig bouw contract voor dit „zeekasteel" (welk contract nu al weer op de tocht staat), voor en aleer de Overheidsmedewer- king voor de verbouwing van de fuik havens was toegezegd, een psycholo gische blunder van de eerste order. Een mens alleen ervaart het al als buiten gewoon vervelend, als hij onder druk gezet wordt; hoeveel te meer een Over heid, die én op dit terrein zo gevoelig is, èn dan ook nog miljoenen op tafel moet leggen! Tenslotte vraag ik mij af of het bij een efficiënte bedrijfsvoering commer cieel verantwoord is voor een nood zaak, die zich maximaal tien maal per jaar voordoet (vermoedelijk minder!) 38 miljoen (28 miljoen) te inversteren. Dus nogmaals wel een derde schip i Maar dan in een uitvoering en van een type, dat in de eerste plaats natuurlijk in de bestaande havenakkommodaties bruik baar is, doch verder een veelzijdig gebruik mogelijk maakt. Ik denk hier aan een schip, zowel goed en praktisch bruikbaar als veerboot, maar tegelijk te benutten (exploiteren) als „varend con ferentieoord", voor dag-zeetochten, andere ferrydiensten enz. Voorts een andere m.i. zeer een voudige bijdrage in het bestrijden van de incidentele overbezetting van uw veerdienst. Men diene zo snel mogelijk af te stappen van de vaste zaterdag voor het verwisselen van vaste en semi-permanente logies akkommodatie. Door het instituut van de „snipperdagen" kan deze omwisse ling pijnloos gespreid worden over vrij dag, zaterdag, zondag en maandag. Door deze spreiding nog eventueel te begeleiden met een systeem van een bepaald „week-huur-prijs-verschil" tus sen de „zaterdagklanten" en de gasten van de drie andere dagen, kan hierin m.i. zeer veel bereikt worden. De praktische uitwerking van dit idee laat ik gaarne aan de „vaklieden" over. In ieder geval is het een belangrijke bijdra ge althans kan het worden bij een loyale medewerking van de afvlak king van het verkeersaanbod van uw eigen TESO van één dag naar vier dagen. In mijn vorige tweede bijdrage onder bovenstaande titel, schreef ik een en ander over de, door mij gewenste, kwaliteit van uw gemeente bestuur. Misschien kwam deze notitie van mijn hand wat „steriel" over, mogelijk niet begrijpelijk voor iedereen. Het is nu eenmaal, in de practijk een vaststaand gegeven, dat de samenstel ling van een gemeenteraad in zeer belangrijke mate voort vloeit uit de samenstelling en de volgorde van de diverse kandidatenlijsten van de, aan de raadsverkiezingen deelnemende, politieke groeperingen. Het is nu eenmaal zo, dat de zetelverdeling met enkele mogelijke zeer kleine ver schuivingen bij de raadsverkiezing bij voorbaat vrijwel vaststaat. Verkie zing via voorkeursstemmen komt zel den of nooit voor! Daarom mijn vraag aan de leiding van de locale politieke groeperingen voor deze raadsverkiezin gen aan de samenstelling van de kandi datenlijsten de meeste zorg te beste den, om zoveel mogelijk capabele figuren in de raad te krijgen. En dit telt nog zwaarder als er mogelijkheden voor een wethouderszetel inzitten! Niet zozeer de populariteit, niet de duur van voorafgaande zittingsperio den, maar de geschiktheid, kennis, allure, enz., dienen doorslaggevend te zijn. Uw gemeente heeft recht (en heeft dit ook broodnodig) op een be stuur van de hoogst mogelijke kwali teit. Toen ik in mijn vorige bijdrage schreef over de „Recreatiestichting Texel", was ik mij ervan bewust, dat het rechttrekken van datgene, wat er scheef zat, niet eenvoudig zou zijn. Een nader gesprek met terzake kundige figuren, onderschreef deze mening. Enige bepaling in de wetgeving op de Stichtingen om de door mij gewenste „rechtlijnigheid" te bereiken, bestaat er onder de huidige omstandigheden niet. Maar volgens mijn mening is er wel een andere weg, mits hierbij de meer derheid van de gemeenteraad in dezelf de richting denkt als schrijver dezes. De vrij nauwe contacten tussen het gemeentebestuur en het bestuur van deze Stichting, maakt het eerstge noemde zeer wel mogelijk, ter voort zetting van dit contact, bepaalde voor waarden te stellen op het gebied van de samenstelling van dit stichtingsbe stuur, publicatie van jaarcijfers enz. Kortom de handhaving van de stich tingsvorm, die op papier on-democra- tisch is en door de „wensen" van het gemeentebestuur een groot deel van zijn autoritair karakter verliest. Als afsluiting nog een tweetal wen sen, die eigenlijk aansluiten op 't gehele scala van bezwaren, dat ik naar voren heb gebracht: Een algehele stop op de aanleg inclusief het eventueel asfalteren van bestaande zandwegen van voor auto's geschikte wegen; instede hier van een uitbreiding van het net van rijwielpaden (zowel „toeristisch" als „niet-toeristisch"); een zo groot moge lijke beperking van het autoverkeer binnen de bebouwde kommen van de aanwezige dorpen gedurende het sei zoen; waar nodig en mogelijk de invoe ring van éénrichtingsverkeer. Invoering van een algemeen geldende sluitingstijd van 24.00 uur (ook op zaterdagen) van alle openbare gelegenheden; intensieve controle op de vergunningen, afgegeven ingevolge de bestaande „Drankwet"; indien mogelijk het tegengaan van de over dracht van deze vergunningen.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9