nderboekenfeest herhaling vatbaar Botsing op Schorrenweg College gaf voorkeur aan tweede gegadigde Cjroen ^wartsjexels in het har Lr ferse mosselen Kruispunt Akenbuurt- Kogerslraai maand buiten gebruiik Raad van State behandelt omstreden dakkapel GANG VAN ZAKEN BURGWALPANDJES Fietspad langs Californiëweg Havenrestaurant ..Texel'' College onderzoekt voordeel kringlooppapier Aanrijding op Loswal Man gewond; twee auto's total loss eFlowerstyling Schuiling In groepjes maakten de kinderen excursies naar de drukkerij van de Texelse Cowant, waar ze konden zien hoe boeken, kranten en ander drukwerk tot stand komt Met veel voldoening kan rorden teruggezien op het inderboekenfeest dat woens- ag in het gebouw van de ijksscholengemeenschap rerd gehouden. De belang- telling van de kinderen was eer groot en ze hebben zich llemaal kostelijk vermaakt iet de meest uiteenlopende ezigheden. Het is dan ook aast onvermijdelijk dat olgend jaar in de inderboekenweek opnieuw en dergelijk evenement op oten wordt gezet. Al bij de start 's morgens om 10.00 jr waren zo'n 400 kinderen aan- ezig. In de loop van de dag kwa len er nog enkele honderden bij. Bssief maar vooral actief konden de nderen zich amuseren: voorlezen, oppenspel, meedoen aan een quiz, imenstellen van een krant, allerlei nip- en plakwerk etc. Er moet veel norbereiding aan vooraf zijn ge- Ban. Het initiatief voor deze dag lerd genomen door de onderwijzers on Kroese en Siem Zijm. In verband met reconstructiewerk- :aamheden en de aanleg van het fiets- )ad langs Kogerweg en Akenbuurt zal iet kruispunt Kogerstraat-Akenbuurt- (ogerweg drie tot vier weken voor alle verkeer zijn gesloten. Gedurende die ijd kan het kruispunt langs geen der toeleidende wegen worden gepasseerd. )e werkzaamheden worden uitgevoerd Joor De Vries en v.d. Wiel en gaan naandag a.s. van start. In opdracht van Staatsbosbeheer legt e firma Tatenhove momenteel een etspad aan langs een deel van de aliforniëweg. Dit deel loopt van de luijslaan naar Hotel Californie en vormt e eerste fase van een traject dat uit- ndelijk in de buurt van de Bosrand- reg bij de Turkse Tent uitkomt. Op lat punt heeft aansluiting plaats op et gemeentelijke rijwielpad. De tweede ase van dit tracee loopt door het bos an Californie" tot aan ,,De Pelikaan" liunnillllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllllliilllllllll Specialiteitenrestaurant tal. (02226) 310 lllllllllliimjlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aanvankelijk behelsde het idee niet meer dan het uitnodigen van een schrij ver ter gelegenheid van de kinderboe kenweek, maar al pratende en fantaserende ontwikkelde zich een veel grootser plan. Het werd tenslotte een uiterst veelzijdige bezigheidsmanifesta tie, waarbij het kinderboek en alles wat daarmee heeft te maken, centraal stond. Zoals bekend was dit jaar het thema van de kinderboekenweek ,,Stad en Land". Kroese en Zijm slaagden erin via persoonlijk kontakt voldoende assis tenten aan te trekken, die bij de voor bereiding maar vooral tijdens de dag zelf enigszins leidend konden optreden. Maar het is zeker geen strak regiem geworden. De kinderen konden naar hartelust van alles doen en mochten er een lekkere bende van maken. Bijzonder aardig was de medewer king die schrijfster Augusta van Stip- riaan aan deze dag verleende. Al direkt bij de opening ving ze de kinderen leuk op, stelde de kinderjury (die over de verschillende uit te voeren opdrachten moest oordelen) voor en las voor uit eigen werk. Excursie Ook het poppenspel van Coby de Visser (bedoeld voor de jongere kinde ren I sloeg aan. In groepjes maakten kinderen die zich daarvoor hadden opgegeven excursies naar de drukkerij van de Texelse Courant om daar te zien hoe het drukken van kranten en boeken in zijn werk gaat. Het trof aardig dat juist werd gewerkt aan kleurillustraties in een jeugdboek. Aan het eind van de dag werd een door verschillende kinde ren vervaardigde „krant" met onder Schrijfster Augusta van Stipriaan stoft de kin derjury aan het jeugdige publiek voor. Er werd ook een niet-Texe/s kind in benoemd. meer een verslag van deze dag, onder de kinderen verspreid. Wie geen krant heeft gehad, kan deze alsnog afhalen bij de bibliotheek. Ook werd het „Texelse kinderboekendaglied" ingestudeerd en gezamenlijk gezongen Aan het kinderboekenfeest werd finan cieel en op andere wijze meegewerkt door de drie boekhandels van Den Burg en door de openbare bibliotheek. Een van de bijzonderheden op het boekenfeest was een „boekenboom", waarvan de kinderen blaadjes konden plukken. Op elk blaadje was de titel van een boek vermeld en de kinderen konden aangeven of ze het boek wel eens gelezen hadden en wat ze ervan vonden. Onder de „blaadjesplukkers" werden prijzen verloot. Winnaars waren Wilma Sijtsma, Claudia Buren, Mette Qieskes, Annemarie Wuis, Sandra Bakker, Jolanda van Tatenhove, Astrid Jongedijk, Simon Troost, Eduard Dijker, Irma de Boer, Nienke Blanken, Wibeke Gieskes, Richard Koopman, Albert Jo Kortenhoeven en Miranda ten Bokkel. De prijzen kunnen vrijdag in de bibliotheek worden afgehaald. Toptien Er was ook een boeken-toptien die door de kinderen kon worden samen gesteld door het invullen van drie favo riete titels. De toptien zag er tenslotte als volgt uit: 1. Pinkeltje, 2. Dick Trom,3 Jip en Janneke, 4. Kameleon, 5. Suske en Wiske, 6. Guus Kuyer, 7. Dierenverhalen, 8. De Vijf, 9. Pluk van de Petteflat, 10. Jan Terlouw. De heer A. Maat uit Den Burg is in beroep gegaan bij de Raad van State om te be reiken dat hij de bestaande dakkapel aan zijn woning in de Thijsselaan mag vergroten. De bouwvergunning daarvoor werd eerder door b. en w. afgewezen en vervolgens ook door de gemeenteraad. De heer Maat wilde destijds de dak kapel verlengen om op de bovenver dieping van zijn woning behoorlijke kantoorruimte te kunnen maken. Dit plan werd door b. en w. om twee rede nen afgewezen: uit welstandsover wegingen en om planologische rede nen. Het college vond de gewenste dakkapel veel te groot in verhouding tot het dak van het huis en de kantoor ruimte werd strijdig geacht met de woonbestemming van het gebouw. De gemeenteraad bleek deze bezwaren te onderschrijven, ondanks het feit dat in andere gevallen ook wel eens een dak kapel van een dergelijke grootte in verhouding tot het dak is toegestaan. De nieuwe wet AROB maakt het mogelijk tegen dergelijke beslissingen in beroep te gaan bij de afdeling Rechtspraak van de raad van state. Dat heeft de heer Maat gedaan voor zover bekend is dat in een dergelijk geval de eerste keer in de Texelse geschiedenis. In zijn beroepsschrift beperkt hij zich tot het welstandsaspect van deze kwestie. Hij meent dat een grotere dakkapel best aanvaardbaar is en wijst 'erop dat iets dergelijks ook in andere gevallen is toegestaan. Hij laat blijken thans niet meer voornemens te zijn kantoorruimte achter de dakkapel te maken, zodat hij het bezwaar daar tegen niet meer aanvecht. B en w zijn van mening dat de aanvraag uit welstandsoverwegingen terecht is afgewezen. Het feit dat iets dergelijks in een ander geval wel is toe gestaan, doet daaraan niets af. „Over welstand valt te twisten en de normen kunnen wijzigen". De welstands commissie hanteert als vuist regel dat een dakkapel niet langer mag zijn dan de helft van de totale dak lengte. In het geval Maat zou de dakkapel een veel grotere daklengte in beslag nemen, waardoor een galerij achtig effekt zou ontstaan, zodat het aanzien van de woning wordt ge schaad. Overigens laat het college blijken het wel bevreemdend te vinden dat Maat nu zegt van de kantoor ruimte af te zien en toch een grotere dakkapel nodig heeft. Omdat de gemeenteraad het be roepsschrift van Maat destijds ongegrond heeft verklaard, heeft de Raad van State de gemeenteraad uit genodigd het mondelinge verweer bij deze kwestie te voeren. Dat moet ge beuren op 30 oktober a.s. De gemeen teraad heeft in 1977 dergelijke zaken echter gedelegeerd aan b. en w., zodat een vertegenwoordiger van het college daarvoor naar Den Haag moet. Naar de voor- en nadelen van het zg. kringlooppapier wordt momenteel een onderzoek ingesteld. Van het resultaat van dit onderzoek laten b. en w. afhangen of door de gemeente dit papier in gebruik zal worden genomen, aldus heeft het college aan de raad meegedeeld. Lichte materiële schade aan twee Opel personenauto's was het gevolg van een aanrijding, die woensdagoch tend plaatsvond op de Loswal in het buurtschap Oost. De wagens reden achter elkaar vanuit de richting van het Prins Hendrik-hotel naar Oost, waar de heer W. M. J. van der S. linksaf het erf van zijn woning wilde oprijden toen een uit Hazerswoude afkomstige toerist (M. van R.) hem inhaalde. Het gevolg was plaatschade aan beide auto's. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Woensdagmiddag moest een vakantieganger uit Heemskerk door omstanders uit zijn Ford personenauto worden gebroken, nadat de man bij een botsing op de Schorrenweg in polder 't Noorden gewond was geraakt. De man is per ambulance naar het Parkzicht-zie kenhuis in Den Helder overgebracht. Hij heeft vermoedelijk een aantal ge broken ribben opgelopen. Samen met de gewonde bestuurder van de Ford werden twee mede passagiers ter observatie in het zieken huis opgenomen. Er zaten in totaal 6 personen in de Ford toen deze woensdag kort na de middag op het kruispunt Schorrenweg- Zwinweg in aanrijding kwam met een Chrysler personenauto, die over de Zwinweg in de richting Oosterend reed. Hierbij verleende de bestuurder van de Chrysler (een inwoner van Oisterwijk) geen voorrang aan de Ford. Beide auto's raakten door de botsing total- loss. Omdat zowel de politie als de ambu lance rijkelijk laat (ongeveer een uur nadat het ongeluk plaatsvond) werden gealarmeerd, kon de gewonde man samen met een bejaarde vrouw en een andere man pas met de boot van 14.05 uur naar Den Helder worden vervoerd. B en W zijn uitvoerig ingegaan op de kritische vragen die het CDA- raadslid J. A. Vervoort in de raads vergadering stelde over de gang van zaken rond de verkoop van het voor malige Asiel en enkele aangrenzende pandjes aan de Burgwal. Daarbij worden verschillen de beschuldigingen van de hand gewezen, maar tevens wordt erkend dat schoonheidsfoutjes zijn ge maakt. Zoals bekend zijn de bedoelde panden verkocht aan architectenbureau Visser, hoewel de stichting Bejaarden zorg al veel eerder had laten blijken interesse te hebben en er zelfs een ver bouwplan voor heeft laten ontwerpen. Op 17 november 1977 liet Bejaarden zorg blijken geïnteresseerd te zijn. Er werd met het college een onderhoud gevraagd, waarbij de bouw van enkele bejaardenwoningen aan de Burgwal onder ogen zou worden gezien. Op 10 januari 1978 vroeg architect J. Visser het Asiel te mogen kopen en tot kan toorruimte te mogen verbouwen; tevens wilde hij bij het Asiel drie dienst woningen bouwen. Op 13 maart informeerde het college bij Bejaardenzorg of daar nog interesse bestond en zo ja, of er al konkrete bouwplannen waren. Het college stuur de een schets van de betreffende om geving om aan te geven in welke richting werd gedacht. Op 23 maart liet bejaardenzorg weten inderdaad nog geïnteresseerd te zijn en dat de architect (Alkema) opdracht had gehad een plan te maken. Aldus geschiedde en het schetsplan van Bejaardenzorg werd op 20 april door de welstands commissie beoordeeld. ..Naar aanleiding van een interne beoordeling van het ingekomen schets plan van Alkema hebben wij in de vergadering van 23 mei 1978 geen nadere beslissing genomen", aldus het college, dat verder meedeelt dat aan de raad daarop het voorstel is gedaan b. en w. te machtigen het Asiel te slopen, gezien de staat waarin zich dat gebouw bevond. Het college achtte het praktisch onmogelijk dat het Asiel als beeldbepalend gebouw kon worden behouden. Het voornemen van archi tect Visser om in de Julianastraat zijn kantoor te vestigen, gaf voedsel aan deze veronderstelling. Maar het was een verkeerde veronderstelling, want Visser was helemaal niet voornemens van zijn plannen aan de Burgwal af te zien. Op 27 juli beraadslaagde het colle ge en kwam na afweging van de belangen en uitgangspunten tot de konklusie dat aan de plannen van Visser moest worden meegewerkt. Want het plan paste in de schaal van de bestaande bebouwing en was een „voortzetting van een ge varieerd gebruik van opstallen", terwijl ook het handhaven van het Asiel als positief werd gezien. De stichting werd op de hoogte ge steld van de beslissing, waarbij werd toegezegd dat naar aanleiding van de resultaten van het woningbehoefte onderzoek nader overleg met de stichting zou plaats vinden over de planning en locatie van bejaardenwo ningen. Lees verder pagina 2 Voor Uw: 0 bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen en alle graf- en plantenarrangementen. We zijn telefonisch te bereiken onder nummer 4571 Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor f] e JAARGANG NR. 9322 VRIJDAG 20 OKTOBER 1978 COURANT ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, ilefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, len Burg, telefoon (02220) 3543. litgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 11,— per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1