Godsdienst en onderwijs AM NI Voor hef weekend Texelaartjes TEXEL IN 1887/'88 Raadsvergadering VERVOLG VAN PAG. 1 Burgwalpandjes Grondtransacties Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Kerkdiensten: Rijkspolitie Dierenartsen IMoodslachtingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 1! Texel was in de tijd rond 1887-1888 blijkbaar geen geliefd oord voor pre dikanten. Aan het classicaal bestuur van de Ned. Herv. kerk te Alkmaar werd hulp gevraagd voor de waarne ming van 2 vacante gemeenten (Oosterend en Oudeschild). De Ring Scharwoude werd voor die waarne ming aangewezen, maar daar ging men tegen deze aanwijzing in verzet, omdat men meende, dat de waar neming beter zou kunnen geschie den door Zijpe en Den Helder. Kennelijk heeft dit beroep toch geen succes, want regelmatig komen predikanten uit Warmenhuizen, Koedijk en Oude Niedorp op Texel preken. Voorwaar in die tijd geen geringe opgave. In Den Hoorn bedankt de ene beroepene na de ander, ondanks het feit dat een salaris van ƒ1.200,— wordt geboden. Dat lijkt toch niet zo'n gek bedrag, als we het vergelijken met het jaarsalaris van de nieuwe veldwachter (ƒ350, ƒ50,- kledinggeld). Men overweegt een godsdienstonderwijzer aan te stellen, maar uiteindelijk zal ds. Leffef, emeritus-predikant uit Haarlem te Den Hoorn worden benoemd. In Eierland aanvaardt de heer Nies- sink het op hem uitgebrachte beroep. De Ned. Herv. kerk te Oudeschild krijgt een nieuw orgel en verwarming, maar een predikant kan ook in 1888 nog niet worden benoemd. Ds. J. Klaassen neemt afscheid van de Chr. kerk te Oosterend. Ter gelegenheid van het 50-jarig priesterschap van Paus Leo XIII wordt in Den Burg 175 pond ossevlees onder 45 RK gezinnen verdeeld. In Oudeschild wordt door pastoor Kaag een ruime bedeling gehouden onder de armen van alle gezindten. Hij zal Oudeschild overigens verlaten en wordt opgevolgd door pastoor Van Ginkel. De Doopsgezinde Gemeente heeft nog de minste moeite. De hele periode fungeert daar ds. P. S. Bakels. Onderwijs In Den Burg functioneert sinds 1880 een gemeentelijke Ulo. 4 leerlingen doen mee aan het examen. Daarnaast kent Den Burg een Rijks- normaalschool leen kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen). Directeur is C. A. de Braai, tevens hoofd van de o.l. school te Den Burg. Leerkrachten zijn veelal de hoofden van de andere Texelse scholen..Er is overi gens sprake van dat de school wordt opgeheven. De school kent voorberei dende klassen en normaallessen. Tot de voorbereidingsklas worden 8 leerlin gen toegelaten. 3 leerlingen nemen deel aan het schriftelijk deel van het examen, waarvan er 2 slagen, w.o. D. Dekker Jzn. In 1888 doen 5 Texelaars examen voor onderwijzer of onderwijzeres. Er is ook een opleiding voor de akte nuttige handwerken. Een onderwijzer van de school, de heer De Vries, wordt benoemd tot hoofd van de school in 't Zand. Aan de school wordt benoemd de heer J. de Jongh, hoofd van de school te Midden- Eierland. Deze houdt zich in Eierland ook al bezig met een avondschool, waarvoor hij een toelage krijgt van ƒ20,-. Vlieland heeft in die tijd een school voor zeevaartkundig onderwijs. Of die De gemeenteraad vergadert dinsdag avond 24 oktober, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergadering van 10 oktober 1978. 2. a. ingekomen stukken; b. mededelingen; c. beantwoording vragen. 3. Bezwaarschrift van de heer P. Klip- pel tegen weigering van een bouw vergunning. 4. Vaststelling voorbereidingsbesluiten: a. voor Midden- en Zuid-Eierland; b. voor een gedeelte van het buiten gebied (bouwplan Kikkert aan de Laag- waalderweg en bouwplan paracentrum op het vliegveld). 5. Vaststelling meerjarenplan-aktivitei- tenprogramma voor het ontwikkelings werk. 6. Wijziging van de legesverordening. 7. Wijziging van de verordening op het marktgeld. 8. Wijziging van de verordening op de begraafrechten. 9. Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 10. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 11Wijziging van de verordening op de toeristenbelasting. 12. Wijziging van de verordening op de woonforensenbelasting 13. Wijziging van de verordening op de drank- en horecabelasting. 14. Wijziging van de verordening op de onroerendgoed-belastingen. 15. Verhoging van het maximum van het aan de woningbouwvereniging Texel verstrekte krediet in rekening courant. ook nog voor Texelse leerlingen van belang is geweest heb ik niet kunnen achterhalen. Als in Zuid-Eierland het hoofd van de lagere school, de heer J. Boon- acker, eervol wordt ontslagen (hij wordt later tot koster van de Doops gezinde Gemeente te De Waal benoemd) achten vele leden van de gemeenteraad het gewenst één van de beide Eierlandse scholen te sluiten, aan welke wens pas enkele jaren geleden gevolg is gegeven Arme onderwijzers Kennelijk is het salaris van de hoof den van scholen niet al te royaal, want de heer F. Heeroma, hoofd in De Koog, biedt zich aan om tussen 5 - 7 uur „privaatlessen of schrijfwerk te doen" tegen een beloning van ƒ0,25 per uur. Als we dan bedenken dat betrokkene zich daarvoor te voet van De Koog - Den Burg v.v. moest begeven dan moet de nood wel groot geweest zijn. Een ander, de heer G. H. Klainga, biedt zich aan voor „privaatlessen en het lezen bij begrafenissen" tussen 12 en 2 uur. In de gemeenteraad wordt geklaagd over het schoolverzuim, ontstaan na een verhoging van de schoolgelden. Vooral 's zomers is het schoolverzuim soms schrikbarend. In dit verband Zaterdag 21 oktober In hotel „De Zwaan" begint om 14.00 uur de voor de damcompetitie gel dende wedstrijd tussen Damclub Texel en HDC 2. In de Witte Burcht begint om 20.00 uur de najaarsvergadering van de Kust- zeilvereniging Westerslag. In dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend begint om 20.00 uur de slotavond van het deze zomer gehouden Oosterend Present feest. Hierbij zal ondermeer de tijdens deze dagen opgenomen film worden vertoond. In het filmzaaltje van de Oude Ulo te Den Burg draait de SOJ-sociëteit een Amerikaanse musicalfilm met Liza Minelli. Aanvang 21.00 uur. Zondag 22 oktober Bij het reddingboothuisje te De Cocks- dorp houdt de Sportvisclub Texel van 8.00 tot 10.00 uur een viswedstrijd. In samenwerking met twee Texelse mu sici begint om 16.30 uur in de Her vormde kerk van Oosterend een concert van het Eerhartkwartet. Maandag 23 oktober Ten huize van de fam. J.C. Roeper, Achtertune 2, Oosterend begint om 14.00 uur een bestuursvergadering van de Overkoepeling van Vrouwen organisaties op T exel In de LTS-kantine vertoont mevr. A. v.d. Eyk-Bierens dia's over haar reis naar Israël. Aanvang 20.00 uur. De avond is georganiseerd door de Texelse Plattelandsvrouwen. In het Vrouwenhuis (Oude Ulo) van Den Burg begint om 20.30 uur een door Hanneke Westenberg geleide discus sie over acupressuur. In gebouw De Schakel begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de In terkerkelijke gesprekskring. In de Doopsgezinde kerk (Kogerstraat) wordt tussen 10.00 uur en 20.00 uur een verkoopdag ten bate van het Or gelfonds gehouden. In de Landbouwschool (Beatrixlaan) te Den Burg spreekt Mary Blanken over pedofilie met de leden van de Vrou wenbond NW. Aanvang 20.00 uur. In het raadhuis begint om 19.30 uur een vergadering van de gemeenteraad. VASTE DATA Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. Oud papier ten bate van de gymnas tiekvereniging Oosterend kan altijd worden bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur op het adres Warmoes straat 42 bijbelonderricht gegeven door het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. wordt speciaal De Koog genoemd. Daarentegen is het verzuim in De Waal maar gering. Oudeschild kent al een afdeling van de Vereniging Volksonderwijs, waar voor de heer De Jongh uit Midden- Eierland komt spreken. 't Nut bespreekt de moeilijke finan ciële situatie van de algemene bewaar school. Verschillende personen verbonden zich voor 3 jaar tot een fi nanciële bijdrage. Die toezeggingen lopen begin 1888 af, doch dan wordt alsnog tot een verder voortbestaan gedurende 3 jaar besloten. Er is ook een christelijke bewaarschool te Den Burg. Op Texel bestaat ook al een afdeling Texel van het Nederlands Onderwijzers genootschap. Men bespreekt o.m. het leesonderwijs, terwijl ds. "Bakels er een 3-tal reisindrukken weergeeft. Schooluitjes zijn hier in het geheel niet, klaagt de krant, en de redactie suggereert een reis naar Alkmaar per boot door het Noordhollands kanaal. G. A. Oskam Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Maria Christa Wij noemen haar Christa. A. P. Wonder E. Wonder-Bakelaar Natasja, Irma en Niels De Waal - Texel, 18 oktober 1978, Polderweg 14. Hiermede geven wij U kennis, dat rustig van ons is heengegaan onze lieve vader, groot- en overgroot vader Hendrik Komelis Remmers, weduwnaar van J. C. Langeveld, in de ouderdom van 82 jaar. M. Roeper-Remmers P. M. Roeper G. Remmers klein- en achterklein kinderen. Texel, 19 oktober 1978, Wilhelminalaan 19, Den Burg. De begrafenis zal plaats vinden zaterdag 21 oktober n.m. 2.00 uur vertrek Vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk op de algemene begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrij dagavond van 7.30 tot 8.30 uur in de Vergaderzaal van de Doopge- zinde kerk. Het college wijst er verder op dat de schetsplannen van bejaardenzorg hele maal voor eigen risico zijn gemaakt. „Wij aanvaarden geen verantwoorde lijkheid voor de daaruit voortvloeiende kosten". Maar tevens wordt erkend dat de besluitvorming van het college niet geheel „doorzichtig" is geweest. Het college had direct aan bejaardenzorg moeten laten blijken dat het niet persé nodig was een schetsontwerp te maken. Naar aanleiding van de kwestie hadden b en w ook een gesprek met het bestuur van Bejaardenzorg, waar bij onder meer de konklusie werd getrokken dat het college ongewild gunstige verwachtingen bij de stichting heeft gewekt. De stichting houdt een claim op eventuele verdere woning bouw voor bejaarden aan de Burg wal. De stichting wil overigens graag woningen bouwen achter het thans nog bestaande garagecomplex Reij en in Den Burg noordwest. Spoedig zal aan de stichting worden bericht hoe lang het zal duren voordat een besluit wordt genomen over de bestemming van de eventueel te bebouwen grond aan de Burgwal. Tenslotte heeft het college zich voorgenomen te streven naar betere kontakten met de stichting Bejaardenzorg. De heer J. A. Vervoort is met deze reactie op zijn vragen overigens niet tevreden en zal in de eerstvolgende raadsvergadering er op terugkomen. B. en w. hebben grond in Het Horntje verkocht aan J. T. M. Berbée, A. J. Eelman/mej. J. A. de Jong en mej. Y. Smidt. Betrokkenen zullen de grond gebruiken voor de bouw van een eigen woning. In De Cocksdorp werden vier percelen grond verkocht, ook voor woningbouw. Eigenaars werden H. v.d. Beek, W. Westdorp, N. P. Ooijevaar, M. Boon en H. Westdorp. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 24 oktober om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 25 okto ber om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 25 oktober om 15.00 uur Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a. Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Dokter Coutinho is wegens vakan tie afwezig tot 30 oktober. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Zondag 22 oktober 1978 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman, viering Avondmaal De Cocksdorp 10.00 uur ds. Wolt- haus. Maandkollekte kerkvoogdi Den Hoorn 10 uur ds. A. Pronk uit Purmerend (Gezinsdienst uitgesteld) De Koog 10 uur ds. R. Boerma uit Tilburg De Waal 19.30 uur ds. Wisman Oosterend 9.30 uur ds. H. M Parigger, uit Wormerveer kollekte kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. H. M Parigger, uit Wormerveer. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Bediening H. Doop 19.30 uur Dhr. Fuyckschot, ui Zaandijk. Uitzending via „D, Lichtboei" Oosterend 10.00 uur Dhr. Fuyck schot uit Zaandijk 17.00 uur Ds. Douwes Weverstraat 95, telefoon (07770) 2112. Weekenddienst zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei" zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zaterdag 18.30 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zondag 10.45 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie. Heden ontvingen wij uit Nieuw Zeeland het bericht.dat is overleden onze zoon, broer, zwager en oom Comelis Marinus van Sijp, in de leeftijd van 58 jaar. Uit aller naam: A. C. van Sijp-van den Berg Correspondentie-adres W. J. van Sijp, Hoofdweg 71, Eierland, 17 oktober 1978. Op donderdag 26 oktober a.s. is het 40 jaar geleden dat onze ouders en grootouders J. Bakker en A. Bakker-Verbeme in het huwelijk traden. Wij hopen dit op deze dag te vieren met een kerk dienst in de r.k. kerk van Den Burg om 14.30 uur. leder die hen wil gelukwensen is van harte welkom van 17.00-18.30 uur in „De Lindeboom". Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Vaargeul 7, Den Burg - Texel. Op vrijdag 27 oktober zullen onze ouders W. G. Commandeur G. C. Commandeur-den Blanken hun zilveren huwelijksfeest vieren. De Eucharistieviering is om 15.00 uur in de kerk te Den Hoorn. Receptie zal zijn in Loodsmansduin van 20.00 tot 21.00 uur. Marijke, Ben Frans Carla, Aad Regina René André „Halfweg" 1797 RA Den Hoorn, Texel. Miriam heeft een zusje gekregen en het heet Martina Zij is geboren op 18 oktober 1978. Haar papa en mama zijn Wim en Ank Bruin En wij wonen allemaal op het Schilderend 46, 1791 BH Den Burg, Texel. Wouter van der Slikke en Marjorie Verijzer trouwen op 27 oktober 1978 om 13.30 uur in het Gemeentehuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening is om 14.30 uur in de Ned. Herv. Kerk, De Koog, door ds. J. J. H. Hoek stra. Receptie van 19.30 tot 21.00 uur in Pension Tatenhove, De Koog. Toekomstig adres: Dageraad 6, 't Horntje. Plevierstr. 25, De Koog. Hoofdweg 30, Eierland. Rienk Mosk en Annie de Vries gaan trouwen op vrijdag, 3 november 1978 om 15.00 uur in het gemeentehuis van Den Burg, Texel. Wilt U ons komen felici teren? Dan bent U van harte welkom op de receptie van 19.00 tot 20.30 uur in Catharinahoeve" Voorlopig adres: Kogerstraat 11, Huize „De Heggemus". Opa en Oma Ran van harte gefeliciteerd met uw 35-jarig huwe lijksfeest. Marieke en Reijer Voor Uw medeleven en grote belangstelling tijdens haar ziekte en na het overlijden van onze zuster, schoonzuster en tante ANTJE KOOPMAN, willen wij U namens de fa milie hartelijk danken. Zo ook Zusters en Broe ders van het Ziekenhuis „Parkzicht" voor de goede zorgen en Ds. Hoekstra voor de troost woorden tot ons gespro ken. Uit aller naam: Fam. Koopman De Waal, Texel. Voor uw blijken van be langstelling en medeleven, betoond na het overlijden van onze moeder en oma ANNA ELLEN-KALF betuigen wij U onze op rechte dank. P. E. Jongedijk-Ellen J. J. Jongedijk A. Ellen H. Ellen-de Jong en kleinkinderen Hierbij willen wij ieder een bedanken voor de blijken van belangstel ling bij het overlijden van onze vader, broer, zwa ger, grootvader en oom J. Brouwer. Zo ook directie en zus ters van het Verpleeghuis alsmede Ds. Wisman voor de sympathieke begelei ding. Namens de familie, J. Brouwer Namens de familie be danken we alle mensen, die tijdens de ziekte en na het overlijden van onze vriend en familielid, de heer KLAAS VLAS hun belangstelling en medeleven getoond heb ben. Fam. W. Vlas mevr. B. Hemelrijk V.T.B. voor winterstalling. Te koop prima aardap pelen Doré. Fa. F. Oos terhof en Zn., Hoeve 't Riemke, (02223) 481 Autoschade I Schoen maker, Wezenland, Den Burg, tel. 02220-3111 b.g.g. 2178 - V.T.B. voor bollenvervoer. Iedere maand: speciale wijnaktie met verlaagde prijzen van klassewijnen. Kooijman's Slijterij, Witte Kruislaan 7. Bij accu-problemen kon- takt met Garage Kievit, Jonkerstraat, opnemen. Tel. 2525. Snel-service. U gaat verhuizen? Dan heeft U wel wat op te ruimen. Boeken, tijd schriften, strips. Wit U dan even om mij denken. Harm Spigt, De Koog, Texel, (02228) 311. Wmpy De Koog, da gelijks geopend. Ook om mee te nemen Maandags op de markt de boeken- en de speel- goedkraam. Altijd leuk en niet duur! Torenrestaurant. Alle dagen geopend. (02220) 283. Afvalcontainers voor het afvoeren van puin, hout, bouwafval, vuilnis e.d. Fa. Tatenhove, Den Burg, tel. (02220) 3809 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Bruining en Agter voor aardleidingen. Tel. 02228- 482 of 283 Vegetarisch restaurant De Kleine Club. Geopend van 17.00 - 20.00 uur. „De Nieuwe Aanleg", De Cocksdorp, tel. 02222-207 U kan ook uw huizen door ons laten schoon maken. Harm Spigt, De Koog, Texel, (02228) 311. Elektr. orgels vanaf ƒ895,— met ritmebox. Muziekhandel Henny Kok, Weverstr. 58, tel. 2932. Alle dagen geoper Strandpaviljoen Paa Den Hoorn. Maak Uw huisgen blij met een plantje een cake en nog andere spullen, diét kunt kopen op 24 ok de D.G. Kerk in de gerstraat. Voor verhuur, be en onderhoud van va tie-objecten KOBE Ruyslaan 21, De K tel. 02228-221 of 538, vens beschikbaar ge ge besloten ruimte bar voor vergaderii en kleine partijen. Te koop puikt aardappelen, Irene's Eigenheimers. Sjef Bi Lieuwstraat 51, Burg, tel. 3861. Wmpy De Koog, d lijks geopend. Ook mee te nemen Bladmuziek, gitarei fluiten, accord! banjo's, panfh mondorgels enz. Mu handel Henny Kok. V.T.B. voor vrachtvervoer. Te koop: Irene wir aardappelen. T. Wuis, Tijd, 't Noorden, (02223) 334. Voor al uw ijzer vierkante en ronde p Schoenmaker, Ws land, Den Burg, 02220-3111 b.g.g. 21 Wmpy De Koog gelijks geopend. Ook mee te nemen Aangeb. grote ci tie bloembollen, vele soorten tulpen, cissen, hyacinthen kleine bolgewassen van Strien, Mariah! Pontweg 30, tel. (tt 433 b.g.g. (02220)29 Tuin aanleggen en derhoud. H. P. (02220) 3015. Te koop stamt ramlammeren bij M Veeger, Fonteinswe tel. (02226) 303.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2