Werkgroep WAO wil activiteiten arbeidsongeschikten stimuleren Het laatste houvast WA O-er zijn is niet altijd even prettig Koersen vreemde valuta Tien jaar bibliothecaresse Zon. maan en Hoog water Eerste bijeenkomst op dinsdag 24 okt. Granaat opgeblazen Installatiebedrijf IBS in voormalig VTB-gebouw Bekroning voor Franse Hangoren 25 jaar Cultureel Werk op Texel <-4;: Filmvoorstelling in Oude Ulo Voorlichtingsavond bemestings vraagstukken Burgerlijke stand Vier mille voor Nierstichting FEUILLETON TEXELSE COURANT PAGINA 5 fe >e Een dan zit je in de WAO, dat is geen jofele zaak. Je hebt dan alle tijd, maar je zit je zo vaak te vervelen. Je mag alles doen r zover je handicap het toelaat. Maar je hebt zo vaak niets te if n. Je gaat je thuis vaak overbodig voelen". I deze hartekreet begint een brief ilangs op initiatief van de Werk- WAO van het Texelse Mensen ir werk-project werd verzonden ien aantal mensen die betrokken ij het wel en wee van (wat in de eling heet;) „de WAO'ers", of de dsongeschikten. betrokkenen die deze brief in de ebben gekregen; artsen, pastores, tpleegsters en vele anderen wer- liermee opgeroepen alle aan hen ide Texels arbeidsongeschikt ver- Ie medeburgers aan te moedigen de Werkgroep WAO te melden, de tot stand gekomen groep of en wil men dan activiteiten op zetten die speciaal vóór hen en eigenlijk het belangrijkste is) ook de Arbeidsongeschikten worden Mèt elkaar ar het de Werkgroep WAO om s de mensen die, doordat zij wer- fgekeurd, langs 'de zijlijn' terecht len, te motiveren mèt elkaar acti- n te ontplooien. De bedoeling t is te mikken op juist die aktivi- uitzonderingen en ik ontken zeker niet dat er wel een groep zal zijn voor wie het harken in de tuin of het keuvelen op een bankje met de buren voldoende is. De overgrote meerderheid echter (dat wijzen de ervaringen elders wel uit) denkt er absoluut anders over. Bij de meesten zakt de voldoening voor dit soort activiteiten na een tijdje helemaal weg en begint men zich danig zo niet stierlijk te vervelen. Bovendien verkeren velen nog in grote onzekerheid over de vraag hoelang een dergelijke situatie kan gaan duren. Want, kom je nog ooit aan werk?" In het kader van dit alles heeft de Werkgroep WAO binnen het MZW- werklozenproject voor dinsdag 24 okto ber een uitgebreide informatie ochtend georganiseerd in de Oude Uloschool aan het Schilderend in Den Burg. Wat men hiermee voor heeft is er achter te komen hoe de Texelse Arbeidsongeschikten OMJEkS IK WEL I EN M'N vrouw mhrr. kankeren 1 oiiE WORDT er STHPELDOL VAN EN HOE 3EVBLT HET JOU HEt-E "DAG- THUIS ZITTEN IK WORD ER HEEL VERVE- 0o30?0 waar men als men eenmaal 'in de is geraakt, niet alleen toekomt. mulator achter dit alles is de ijk op Texel gestationeerde project van het MZW-project Heinz Ier. Volgens hem zouden er, als het ilijk gemiddelde aangehouden It op het eiland zo'n 400 arbeids- ischikte Texelaars rondlopen. Hij echter toegeven dat de situatie ioch wel iets beter is en dat Texel er een aantal dat rond de 150 schom- aardig uitspringt. „Op zichzelf dus Beperkte groep." zegt Heinz Schil- ie zoveel mogelijk mensen die 'met ziel onder hun arm lopen' bij zijn izaamheden wil betrekken. „Er is ■ndien moeilijk mee in contact te en. Werklozen kun je op maandag enden tijdens het inleveren van hun briefje bij het GAK treffen. Ar- longeschikten zie je daar niet, ze maatschappelijk meer geïsoleerd, moeten we andere wegen bewan- om ze te bereiken". Heinz Schiller loedt dat het geringe aantal ar- songeschikten op Texel echter de Idreden vormt dat er tot dusver n het verlenen van (financiële) leien van bestaan eigenlijk niets deze mensen is gedaan. „Als snstaander is men maar al te gauw ligd te denken dat mensen die, wat in de volksmond heet 'afgekeurd' iet 'aan de kant staan' voortdurend lezierig zouden ervaren...." Jiets is minder waar." zegt Heinz Ier hierover. „Je hebt natuurlijk over hun situatie denken en voelen. Punt één daarbij is volgens de Werk groep WAO'ers met elkaar in contact brengen. Immers, met elkaar praten over dezelfde problemen kan wel eens meer opluchting geven dan voortdurend in het eigen huiselijke kringetje blijven ronddraaien. In het verlengde daarvan kan aan het eventueel opzetten van activiteiten worden gesproken. Dit is echter niet het hoofddoel van wat men voor ogen heeft. Dat is het bijeen brengen van een groep mensen die 'in hetzelfde schuitje' zitten. Kennismakingsochtend Tijdens de kennismakingsochtend die op 24 oktober van 10.00 uur tot 12.00 uur wordt gehouden zal ondermeer een door enkele gasten uit Nijmegen mee genomen videofilm over de activiteiten in die stad worden vertoond Deze bijeenkomst is in het inmiddels volledig opgeknapte MZW-zaaltje op de eerste verdieping van de Oude Ulo school. De voor dit doel bestemde ruimte is het voormalige handenarbeid lokaal van het gebouw; (trap op en dan links af, de deur naast een met diverse posters versierde wand) Op deze bijeen komst is naast de beide mensen uit Nijmegen eveneens iemand van het FNV uit Alkmaar aanwezig. Deze houdt zich in het bijzonder met de WAO-pro- blematiek in de provincie Noordholland bezig. Men zal ondermeer praten over zaken als het inventariseren van de wensen die onder de mensen leven en het bespreken van wat er op andere plaatsen inmiddels tot stand kwam, of bezig is tot stand te komen. Heinz Schiller: „Ik herinner me in dit verband een project waarbij een aantal WAO'ers meer dan een jaar een soort sociëteit had, waarbij niet veel meer gedaan werd dan klaverjassen en allerlei zaken met elkaar bespreken. Pas toen werd een volgende stap gezet en ging men met iets aan de slag..." Eigen initiatief Op de bijeenkomst in de Ulo zal daarom tevens gesproken worden over het eventueel op eigen initiatief op poten zetten van wat wordt genoemd 'kleinschalige industrietjes' zoals het maken van souveniers en kleine huis houdelijke attributen. Iets wat ook in steden als Amsterdam en Leiden van de grond is gekomen. Heinz Schiller toont dergelijke activiteiten erg enthousiast alhoewel hij erbij aantekent dat zulke projecten in feite door de plaatselijke Arbeidsbureaus zouden moeten worden geactiveerd. „Ik vind het toch wel jammer dat hier en trouwens ook in veel andere plaatsen werkgroepen zoals de onze in moeten springen. Maar ja, eigenlijk moeten ze wel. Veel WAO'ers blijken de huidige toestand steeds meer zat te worden en nemen zelf het heft in handen. Nadat ze er, in de meeste gevallen, door anderen op gewezen zijn." In het Texelse geval is de aanzet voor deze 'activiteiten voor arbeidson geschikten' binnen het MZW-werklo- zen-project gedaan door een aantal arbeidsongeschikten zelf. Men vond echter van het begin af aan dat de betrokkenheid bij de overige leden van deze tot dusver als los zand aan elkaar hangende groep eerst eens gepeild moest worden. Drempelvrees Volgens Heinz Schiller die dit initiatief van het begin af aan heeft aangemoe digd is het grootste probleem wel de 'drempelvrees' die er heerst. Dat geldt in twee opzichten. Een daarvan is de enigszins „beladen naam" die de Oude Uloschool heeft gekregen omdat daar op het moment zoveel verschillende groepen (met een volslagen eigen iden titeit) gevestigd zijn. De werkgroep WAO vindt het eigenlijke bijeenbrengen een veel minder groot probleem. Om (en daar zit wel eens een breekpunt) ook de belangstelling uit de buiten dorpen naar Den Burg te krijgen heeft men dinsdagochtend voor eigen vervoersmogelijkheden gezorgd, be langstellenden buiten Den Burg kunnen daarvoor naar de Oude Ulo bellen (tel. (02220) 3554) en vragen naar de Werk groep WAO of naar de MZW-project- leider. De Explosieven Opruimingsdienst blies woensdagmiddag ter hoogte van strandpaal 30 een 15 cm granaat op, die kort daarvoor door wandelaars in de duinen was aangetroffen. Westduitse marken 100 f107,50 Belgische francs 100 f 6,38 Franse francs 100 f 46,50 Zweedse kronen 100 f 45,25 Zwitserse francs 100 f131,50 Deense kronen 100 f 37,50 Amerikaanse dollar 1 f 1,97 Engelse pond 1 f 3,91 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,80 Italiaanse lires 10.000 f 23,50 ^ondernemers - akti vi teiten Het installatiebedrijf van Electro- huis Bakker is overgenomen door de heer Piet Schuijl en draait nu geheel zelfstandig verder onder de naam IBS (Installatieburo Schuijl). Het bedrijf heeft een onderkomen gevonden in het VTB-gebouw aan de Maricoweg, waar een oppervlakte van 350 m2 ter beschikking staat. Het is het „achterste" garagege bouw, dat de nieuwe eigenaar van de VTB niet meer nodig heeft. Het gebouw is voorlopig voor twee jaar gehuurd en is vrijwel zonder verbouwing voor zijn nieuwe doel ge schikt. Er moet alleen nog een teken kamer in worden afgeschut; kantoor ruimte is er al. Het installatiebedrijf heeft alle lopende installatiezaken, het wagenpark en de inventaris van Electrohuis Bakker overgenomen en is ook onder hetzelfde telefoonnummer bereikbaar: (02220) 3144. Ook het personeelsbestand is volledig overge stapt. Afgezien van Piet Schuijl zelf bestaat dit uit chef-monteur Douwe de Vries en verder uit Paul Bakker, Giel Boogaard, Gerard Boogaard, Fred Legierse, Jaap Kikkert en Richard Rijk. Het is de bedoeling in de naaste toe komst de installatieactiviteiten uit te breiden met de koeltechniek. Bij de afgelopen weekend in Den Bosch gehouden Landelijke Inter- schouw van Franse Hangoor konijnen zijn opnieuw door een Texelse inzender goede resul taten behaald. Dit maal was de heer P. van der Molen uit Oosterend erg succesvol. Met een oude eigen gefokte Mada gascar ram veroverde P. van der Molen het predikaat fraai. Tevens werd deze inzending als de best gekleurde oude ram van de tentoonstelling aangemerkt. Met twee van zijn ingezonden jonge witte voedsters behaalde de Oosteren- der fokker bovendien tweemaal de beoordeling zeer goed. Het is dit jaar 25 jaar geleden dat op Texel de Culturele Raad werd ingesteld. Deze raad begon in de loop van oktober 1953 zijn werk zaamheden en werd zes jaar later omgezet in de Stichting Cultureel Werk Texel. Zowel de culturele raad als de stichting cultureel werk zijn van grote betekenis geweest bij de stimulering en coördinatie op cultu reel gebied. Het bestuur van Cultureel Werk heeft daarom besloten het zilveren jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan en beiegt daarom op vrijdag 3 november aanvang 20.00 uur een feestelijke bij eenkomst in de Burgemeester De Koning-hal. Die avond treedt het folkloristische zang-, dans- en muziek- ensemble „Marizka" uit de Sowjet- Ume op. Daarop volgt (uitsluitend voor genodigden) een gezellig samenzijn in hotel „De Lindeboom-Texel". Voor laatstgenoemd samenzijn zijn alle per sonen uitgenodigd die deel hebben uit gemaakt van de culturele raad en van het bestuur van de stichting cultureel werk of thans nog in het bestuur zitting hebben. Verder de leden van de gemeenteraad, b. en w. en het perso neel van de stichting cultureel werk en de afdeling culturele zaken van het raadhuis. Omdat zij tien jaar aan de Oosteren- der bibliotheek verbonden is, werd woensdagavond mevr. G. Oosterhof- Henstra feestelijk gehuldigd. Terwijl de bibliotheek gewoon open was zaten bestuur en enkele genodigden rond de jubilaresse, die, behalve gebak en speeches, ook enkele cadeaus kreeg aangeboden. Het jubileum geldt niet alleen de bibliothecaresse, maar gelijk tijdig het Oosterender dorpshuis, want bibliotheek en dorpshuis zijn in 1968 gelijk van start gegaan. Op de foto ziet men hoe Joke Vlas, hoofd bibliothecaresse uit Den Burg, mevrouw Oosterhof (links) bloemen overhandigt namens het hele biblio theekpersoneel. In de filmzaal van de Oude Ulo aan het Schilderend in Den Burg wordt op zaterdag 21 oktober voor de tweede maal dit seizoen door de Stichting Open Jeugdwerk een voor alle leeftijden toegankelijke film ver toond. De voorstelling begint om 21.00 uur. De film van deze week gaat over het vooroorlogse Duitsland met zijn politiek vol tegenstrijdigheden en jodenhaat. Met Liza Minelli in de hoofdrol wordt er door middel van cabaret, liedjes en sketches op musicalachtige wijze een beeld gegeven van die tijd. Volgende week zaterdag treedt er in de ULO een theatergroep op. Maandag a.s. spreekt Ing. N. P. Borst, specialist bodem en bemesting bij de landbouwconsulentschappen in Noord-Holland, over actuele bemes tingsvraagstukken. Deze inleiding is volledig gebaseerd op de Texelse situ atie. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel „Tubantia", de aanvang is om 20.00 uur. De zon komt 22 oktober op om 7.16 uur en gaat onder om 17.32 uur; 25 oktober op om 7.21 uur en onder om 17.26 uur. Maan: 24 okt. L.K.; 31 okt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 20 oktober 11.05 en 23.10 Zaterdag 21 oktober 11.33 en 23.33 Zondag 22 oktober 12.01 en 23.57 Maandag 23 oktober en 12.35 Dinsdag 24 oktober 0.31 en 13.38 Woensdag 25 oktober 1.20 en 14.21 Donderdag 26 oktober 2.28 en 15.36 Vrijdag 27 oktober 3.52 en 16.57 Zaterdag 28 oktober 5.11 en 18.11 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. van 20sept. t/m 17 okt. 1978 Geboren: Rutger, zv. Frans Zoete lief en Maria C. A. Duijzer; Marei Roos, dv. Johan R. van Dijk en Gerda de Vlieg; Brenda, dv. André J. J. Keijzer en Cornelia Elk; Martinus Gerardus, zv. Martinus C. G. Witte en Margje Platte; Mieke, dv. Jozefus P. Bakker en Mar- gina A. Daalder; Femke Nelleke, dv. Kamphuis en Maria J. E. G. H. van der Velden; Arjen, zv. Jan Oosterhof en Laurensje Halsema; Robert, zv. Harry van Splunter en Aaltje Kiewiet. Overleden: Klaas Vlas, oud 64 jaar; Jannetje Stark, wv. Daalder, oud 85 jaar; Jan Huizinga, oud 67 jaar; Timotius van Heerwaarden, oud 66 jaar; Johannes Theodorus Witte, oud 79 jaar; Fenna Schaap, wv. Zutphen, oud 89 jaar; Antje Koopman wv. Burger, oud 76 jaar; Mientje Taag, ev. Schrama, oud 51 jaar. Ondertrouwd: Cornelis P. Koopman en Maartje Vlaming; Cornelis J. F. Duin en Hubertina W. M. Th. Timmer; Willem A. Beerling en Anna D. M. van der Werff; Marius H. Witte en Anna J. Zijm; Georgius Barhorst en Marja Daalder; Franciscus G. Th. Schrama en Harmke de Vries; Jan H. Breman en Anna Th. Hoogenbosch; Johannes W. Schrama en Fenje Kuiper; Antonius L. J. Zwaneveld en Catharina A. E. Veeger. De onlangs op Texel gehouden col lecte voor de Nierstichting heeft een totaalbedrag van f4119,28 opgebracht. Gespecificeerd over de verschillende wijken en dorpen was het resultaat van deze inzameling als volgt; Den Burg f1880,39, De Koog f341,12, Den Hoorn f247,07, Oudeschild f332,60. De Waal, Spang, Ongeren, Waalenburg f200,29. De Cocksdorp f189,18, Oosterend f426,64, 't Noorden f101,97, Eierland f167,35, P.H.-polder, 't Horntje, Noord en Zuid-Haffel f136,95 en de Westen f85,72. Tfoor Henk van Heeswijk. i. Giep had nog een week vakantie )ed, dus bleef hij, nadat hij zijn iw en zichzelf gerepatrieerd had, die k thuis, vertroetelde Nelie en be lt attenties, waardoor hij haar aan- ït kon afleiden, wat geleidelijk aan ikte. „We zijn nog jong, schat, ijgt heus nog wel eens een wolk van zoon of dochter in je armen; let ir op mijn woorden I" a een week was Nelie weer enigs- de oude. Ze moest het nog kalm doen en op Gieps advies besloot ze poosje naar Purmerend te gaan, ir ze door vader en moeder Ranzijn rend werd en alle gelegenheid had rop kracht te komen, erug in Amsterdam stelde ze zelf opnieuw met hem mee te gaan op reizen. „Wat moet ik alleen in huis? dag zitten te koekeloeren naar Ijen? Naar lijn dertien op zijn eind- I? Of naar de jongens, die met iproviseerde vaartuigjes hun hals wagen op het Slotermeer? Dank je, Giep, dat is niks voor mij. Als je thuis bent, vind ik het fijn, maar als je een paar dagen wegblijft, ga ik weer mee. Kan ik rijden en ben jij fit, als je op de plpats van bestemming bent aangeko men". Daar was niet veel tegen in te brengen. Giep belde de arts en vroeg, of het verantwoord was. Hij kreeg een geruststellend antwoord: „Ze is bijna weer geheel hersteld, dus ik zie niet 't minste bezwaar, meneer Van der Poor ten". Soms gingen ze een lang weekend naar Aalten bij Gieps ouders. Bij wie Nelie hoog in aanzien stond, want door Nelie's toedoen ging Giep weer naar de kerk. Niet regelmatig, maar Nelie am bieerde hem op gezette tijden en dikwijls ging hij toch met haar mee. Doch in Aalten sprak het vanzelf, dat ze twee maal per zondag kerkten, wat Giep hnaar onzin vond. Dit verkondigde hij openlijk in de huiselijke kring, als voorbeeld gevende landen als Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk, waar in alle protes tantse kerken maar éénmaal op een zondag dienst was. Daarom repliceerde vader Van der Poorten heel logisch: „We leven hier niet in Duitsland of Zwitserland, maar in Nederland. En hier gaan we zondags nog twee keer naar de kerk. Omdat het Gods dag is, die we willen heiligen. Ook door onze kerkgang in de namiddag". Een weerwoord, waar tegen niet veel ingebracht kon worden. En omdat de eerbied voor zijn ouders nog diep ingeworteld was, zweeg Giep dan maar. Ja in Aalten was men bijzonder verguld met deze schoondochter en liet dat dan ook terdege blijken. Omdat door Nelie's toedoen Giep in ieder geval weer kerkganger was geworden. Het was in deze weken en maanden, dat Truus Ranzijn ontdekte, dat haar moeder hard achteruitging. Doorgaans zat ze met de handen over elkaar voor het raam te kijken, de vitrage een eindje opzij geschoven, zodat ze wat beter kon zien. Want vooral haar ogen werden sleèhter. Hoewel ze al een paar malen naar een oogspecialist was geweest en zelfs een week in observatie had gele gen in het stadsziekenhuis, bleek er weinig of niets aan te doen te zijn. Dit alles wist Truus wel, zo goed als haar vader'hiermee bekend was. Nu ze niet meer gebonden was aan vaste schooltijden, kwam ze wel eens zo maar een dag of een middag naar Purmerend. De nieuwe funktie, welke ze bekleedde bij de gemeente Haarlem, was tamelijk zelfstandig. Haar beroep als directrice van een Middelbare Meisjesschool was de beste aanbeveling geweest, toen ze solliciteerde. Want de wethouder van onderwijszaken wilde een specialist bij zich hebben en wie zou dat beter kunnen zijn dan iemand, die een aantal jaren lerares en zelfs directrice was geweest bij het M.O.? Dus de praktijk van het onderwijs kende? Misschien was de betrokken wethou der geschrokken, toen Truus Ranzijn na de oproep persoonlijk verscheen voor een onderhoud. Maar er ontspon zich een geanimeerd gesprek over haar werkzaamheden in het algemeen en het onderwijs zelf in het bijzonder. De man maakte haar tijdens dit onderhoud dui delijk, wat hij van haar verwachtte en wat haar taak zou zijn. „Er is de laatste tijd veel kritiek over onze scholen. Niet enkel de openbare, maar ook de bijzon dere. En zo ongeveer over alles: lokali teiten, de methodes, het verouderde leermateriaal, de akkommodatieik bedoel: de ouderwetse schoolbanken in plaats van een stoel en tafeltje. En zo voort. Dat is een bron van grote zprg voor mij geworden, maar wat wil men van mij? Moet ik al die scholen in de stad bezoeken en bekijken? Ik zou het werkelijk graag willen, mevrouw, heel graag, maar het ontbreekt me ten enemale aan tijd. Wethouder zijn in een stad als de onze vergt een volledige dagtaak. En als ik zeg: volledig, dan houdt dit in; meer dan 48 uur per week, zoals mijn ambtenaren hebben. Ik kan het er eenvoudig niet meer bij nemen. Vandaar, dat ik een expert wil, een man of vrouw van het vak Mag ik dat zo noemen? Als ik u benoem, mevrouw ik voel wel iets voor een vrouw voor wat deze taak betreft; vrouwen zien vaak scherper bepaalde aspecten dan een man gaat u in eerste instantie alle scholen in onze stad bekijken. Vanaf de kleuterscholen tot de MTS. U krijgt daartoe alle benodigde bevoegdheden. Aannemende, dat we dus tot een akkoord komen, licht ik de pers in en middels dit media kan elke belangheb bende weten, dat u te enigertijd op bezoek komt. U doet dit kalm aan, want ik wil te zijner tijd een uitgebreid rapport van u hebben. U krijgt een lijst van alle scholen. Met naam en toenaam der hoofden, directrices etcetera. U neemt bovendien kontakt op met de diverse inspecties, zowel van het L.O. als het M.O. Wij hebben er al ambtelijk kontakt mee gehad en toen ik mijn plan voorleg de nog heel summier, omdat ik het nog verder moest uitwerken was men redelijk geïnteresseerd. Van die kant hebt u derhalve de nodige medewer king Het onderhoud duurde de gehele morgen, waarna met uit elkaar ging. Wethouder Van Liemden nam met een hartelijke handdruk van de vrouw af scheid. Haar vriendelijk toeknikkend, besloot hij: „U hoort van ons, me vrouw; zo spoedig mogelijk als moge lijk". Binnen een week had ze een aangete kend schrijven, waarin haar benoeming stond. „Adviseur in onderwijszaken, toegevoegd aan de wethouder", zo heette haar funktie, terwijl ze pro forma een rang aangemeten kreeg, om haar hogere positie duidelijk te accentueren. Maar wat voor Truus heel belangrijk was: het salaris, dat een stuk hoger werd dan ze totnogtoe had verdiend. Het afscheid van de school was wel hartelijk, want nu Truus Ranzijn vertrok, werden haar kwaliteiten nog eens dui delijk naar voren gebracht. Voor de school was haar vertrek ongetwijfeld een verlies. Zodoende kreeg het af scheid een gemengd karakter: enerzijds lovend en vol waardering, anderzijds weemoedig en toch opluchtend. Want sinds de gedaanteverandering van de „dirk" was er een gedwongen verstand houding ontstaan. Er was nog geen nieuwe directeur benoemd, zodat Joop Biermans voor lopig met de leiding werd belast. Er was nog een gezellig samenzijn, waarna Joop een kort woord sprak tot de scheidende directrice en de avond be sloot met dankgebed, want het was tenslotte een christelijke school. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5