Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Gemeenteraad akkoord met Educatief Plan m Maar Zegers bleef fel tegenstander Fietsreflectoren als geschenk van bank „Mariska" vrijdag in Koninghal GAA T VAN START 1,75 Uniformenaktie KTF/DEK AKTIE„PAK TONEEL IN OUDE ULO ir Flowerstyling Schuiling Prachtige hangplant Politie treedt op tegen skatingsport Gesloten Havenrestaurant „Tener Plantsoenlampen vernield Texelse Taxicentrale 2284 Q 555 Sportshop telefoon 3145 T E X E LS ES'COU RANT edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, ien Burg, telefoon (02220) 3543. itgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 11per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. De gemeenteraad heeft dinsdagavond zijn goedkeuring gehecht an het educatief plan. Dit door de overheid verlangde plan is bedoeld m het bestaande en toekomstige cursuswerk op Texel in aanmerking brengen voor subsidie van het rijk. Naast het plan ging de raad ivens akkoord met het er nauw mee verband houdende aktiviteiten- rogramma voor 1979 en werd tevens een gemeentelijke subsidie van 58.000,— beschikbaar gesteld om het aktiviteitenprogramma te unnen uitvoeren. Het overgrote deel van dit bedrag (f40.311, is estemd voor een in halve dagdienst aan te trekken begeleidings- jnctionaris. Deze begeleidingsfunctionaris zal echter alleen worden angeworven als het ministerie van CRM een rijksbijdrage verstrekt. en W. en de gemeenteraad hielden er rekening mee dat het rijk om /elke reden dan ook niet over de brug zal komen. In dat geval zal de itvoering van het aktiviteitenprogramma toch doorgaan want de raad arandeerde dat daarvoor uit de gemeentelijke kas in ieder geval 14.521beschikbaar wordt gesteld elke grond mist en verklaarde zelfs nadrukkelijk dat hij fel tegenstander van In sommige kringen heerst de vrees it het educatief plan in de eerste plaats bedoeld om de overheid mogelijk te raken zich met de maatschappelijke orming van de burgers te bemoeien, e CDA-fractie in de raad hoort tot die ingen en daar werd dinsdagavond ogal wat gesputter vernomen. Zonder leer tegenstander van het educatief lan toonde zich de heer Piet Zegers. Hij _lemde tegen alle onderdelen. Zijn frac- iegenoten gingen wel akkoord; zij het ser schoorvoetend en onder voorwaar- en. Ook het onafhankelijke raadslid J. Dros en de Texels Belang-fractie adden bedenkingen. Van harte Namens de Pakt-fractie verklaarde laan Welboren zich van harte voor tander van het educatief plan. Het elang van een goede coördinatie van et vormings- en ontwikkelingswerk .chetste hij door te wijzen op de korter tordende werktijden, de langere vakan- es en de op handen zijnde vervroegde ensioneringen waardoor het van het irootste belang is dat de mensen leren leze vrije tijd zinvol te benutten. Welboren zei dat de verdenking dat lit systeem is ontworpen door linkse trachten die op deze manier hun stem- el op de samenleving willen drukken. het educatief plan zou zijn als het die kant wel zou opgaan. Hij vond dat ook Texel de meest gunstige voorwaarden moet scheppen om de mensen gelegenheid te geven zich te ontplooien. Het educatief plan levert daaraan een belangrijke bijdrage. Welboren zei zijn kritiek op de samen stelling van de commissie vormings- en ontwikkelingswerk staande te houden, vond de financiële reserve die voor het vormingswerk beschikbaar is te klein en achtte een begeleidingsfunctionaris dringend nodig. „Uit de taakomschrij ving blijkt dat deze functionaris handen vol werk heeft. Het welslagen van het werk hangt van hem af". Daan Schilling van Texels Belang was veel minder positief over de begelei dingsfunctionaris. In dat „begeleiden" zag hij niet zoveel. „Wordt dat op den duur geen lijden?" Hij stelde voor geen geld voor de functionaris beschikbaar te stellen. Enquête Piet Zegers van het CDA wilde niets van het plan weten. Hij had door middel van een kleine enquête vastgesteld dat het educatief plan onder de bevolking totaal niet leeft. Men weet zelfs niet wat De Texelse Rabobank bestaat op 28 ebruari a.s. 75 jaar. Het bestuur van de bank heeft besloten een belangrijk deel tón het geld dat voor de jubileumviering s uitgetrokken, niet uit te geven aan dure recepties, maar er iets nuttigs mee doen voor de schooljeugd. Alle eerlingen van basisscholen en voortge zet onderwijs en ook hun onderwijzers (rijgen een fietsreflector van het type dat volgend jaar wettelijk verplicht zal worden. Om er het komende herfst- en winterseizoen al profijt van te kunnen (rekken, zullen de reflectors de komen de weken worden uitgereikt. Het monteren van de reflectors zal door de scholen zelf moeten gebeuren. Als iedere in aanmerking komende scholier van het aanbod gebruik maakt, zullen in totaal 2.059 refectors worden aangebracht. Ze hebben een winkel- Waarde van ongeveer flen worden (uiteraard voor een wat lager bedrag in Voor Uw: bruidsboeketten, corsages, tafelversieringen en alle graf- en plantenarrangementen. winkelwaarde 3,50 nu voor j* We zijn telefonisch te bereiken onder nummer 4571 t a -J a -j ~~^a Wij bezorgen in Den Burg geheel gratis. Verder op geheel Texel voor f 1, het is. Op zijn vraag „Weet u wat het educatief plan inhoudt?" had hij de gekste antwoorden vernomen, varië rend van „Ik ben tegen zo'n dubbeldek ker" tot „Het zal wel iets van de Hema zijn". Het plan leeft niet zo erg bij de mensen en bij mij leeft het ook niet, aldus de heer Zegers, die verklaarde over het algemeen huiverig te staan tegenover al dat van bovenaf georgani seerde welzijnswerk. „Het gaat heel vaak niet in de richting van mijn maat schappijvisie". Zegers zei dat de zg. kansarme groepen waarvoor het in het plan neergelegde vormings- en ontwikke lingswerk in het bijzonder is bedoeld, door het plan juist niet worden bereikt. Maar het bestaande particuliereninitia tief op dit gebied zal er wel door verslappen omdat men denkt dat de overheid het nu allemaal wel zal doen. „Niet de overheid maar de burgers zijn verantwoordelijk voor eikaars welzijn". Zegers zag verder financiële problemen en was er niet gerust op dat het vormingswerk straks wordt behartigd door de Stichting Cultureel Werk waar op de gemeenteraad volgens hem wei nig greep heeft. „Het zijn gevoelsmati ge motieven die me dwingen dit plan af te wijzen", aldus Zegers. Ondergraving Het was Zegers persoonlijke mening. Namens de rest van de CDA-fractie liet Gelein Jansen zich meer gematigd uit hoewel de gevoelens die hij vertolkte, veel leken op die van Zegers. Hij sprak van „gevoelsmatige ondergraving van het particulier initiatief" en zei dat de mensen, die zich nu met het vormings- en ontwikkelingswerk op Texel bezig houden, niet hebben gevraagd om zo'n ~lan, maar dat het tegenovergestelde is gebeurd: ze zijn door de overheid gevraagd hun cursussen in het plan onder te brengen. Jansen zei dat de waarde van particulier initiatief zonder overheidsbegeleiding voor hem meer waard was dan de mogelijke rijksbijdra ge. Hij meende dat het particulier initiatief best de weg naar de overheid weet te vinden als subsidie nodig is voor aktiviteiten. Toch wilde de CDA-fractie het plan niet botweg afwijzen, maar er onder zekere voorwaarden mee akkoord gaan. Een van die voorwaarden was dat alleen aan cursussen zou moeten wor den meegewerkt waarvoor behoorlijke belangstelling bestaat. Het CDA wilde (Lees verder op pagina 5] Het spelen met skatingboards (een soort grote rolschaatsen) lijkt op Texel een rage te worden. Van de zijde van Justitie is de politie ver zocht tegen dit spel op te treden als het op de openbare weg gebeurt. Voor skatingboards gelden dezelfde bepalingen als voor rolschaatsen: ze mogen alleen op afgesloten terreinen worden gebruikt. De politie zal het optreden voorlopig evenwel beperken tot plaatsen waar reëel gevaar is te duchten, dus op de rijbaan. Het beoefenen van de skatingsport op rus tige parkeerterreinen (zoals bij de strandslagen) wordt niet zo bezwaarlijk gevonden. Dat neemt niet weg dat de 'mogelijkheden om skates legaal te ge bruiken in de praktijk zeer beperkt zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiniiiiiiiii wegens vakantie, van 30 oktober t/m 20 november. Specialiteitenrestaurant tel. (022261 310 Een ergerlijk staaltje van vandalisme heeft zich in de herfstvakantie voorge daan in De Koog. Onbekenden hebben acht bij de Orchismient staande plant soenlantaarns totaal vernield. De politie heeft weinig hoop de daders te kunnen vinden, maar houdt zich aanbevolen voor tips. verband met het grote aantal) geleverd door enkele plaatselijke rijwielhande laars. De scholieren die al een reflector op hun fiets hebben, krijgen een waar debon, waarvooor zij een kilometertel ler, bandreparatieset of een balpen kunnen afhalen. Directeur R. Veenstra van de Rabo bank Texel zegt met zijn „Fiets Veilig- aktie" in te haken op het initiatief dat de Sint Jozefschool vorig jaar nam. Deze school kreeg veel publiciteit toen zij al haar leerlingen van een set reflectoren voorzag om hen aldus wat meer veilig heid in het verkeer te geven. Maar inmiddels is gebleken dat deze reflecto ren niet voldoen aan de wettelijke eis die volgend jaar gaat gelden. Na overleg met Veilig Verkeer Nederland besloot de bank daarom het wettelijk voorgeschre ven type cadeau te doen. Als beloning voor het goede idee van destijds krijgt de Sint Jozefschool van de Rabobank een bijzonder geschenk. Met een, op zijn zachtst ge zegd „stevige" aktie zal in de komende weken door de mu ziekvereniging KTF/Den Burg en DEK/Den Hoorn worden geprobeerd voldoende geld in te zamelen om alle 86 leden volgend jaar in een gloednieuw uniform te steken. Welk uniform het precies wordt is nog niet bekend. De keuze wordt volgende week gemaakt wanneer de aktie in het Hoomder dorpshuis De Waldhoorn van start gaat. Bekend is inmiddels wel dat met dit alles een bedrag van ongeveer 735.000,— gemoeid zal zijn. Van dit bedrag wordt 710.000,— door ver schillende subsidies gedekt, maar de resterende 725.000,— moeten het Kon. Texels Fanfarekorps en Door Eigen Kracht zelf op tafel leggen. Men gaat dit doen door middel van de aktie „Pak-An", waarvan de totaalopbrengst eind november wordt bekend gemaakt. Voorbereiding De voorbereiding van deze grote uni formenaktie draait inmiddels op volle toeren. Zoals gezegd begint de eigenlijke aktie op maandagavond 30 oktober in De Waldhoorn. Op het muzi kaal uitvoerig omlijste programma staat als hoogtepunt de verkiezing van het uniform, waarmee de vereniging om- omstreeks Pasen 1979 voor de dag willen komen. Om de definitieve keuze niet al te moeilijk te maken is door de Unifor mencommissie inmiddels een voorse lectie gemaakt, waaruit alle aanwezige leden (van leerling-majorette tot echt genote van de dirigent) een definitief uniform gaan kiezen. Tijdens deze showavond zal ook een flink aantal affiches worden uitgedeeld, die in de komende maand overal op Texel opgehangen zullen worden. De tekening die erop is afgebeeld, werd gemaakt door Harry Tielemans. Twee gedeelten Omdat wel duidelijk is dat met een eenvoudige collecte onder de bevolking het benodigde geld (725.000, niet direkt bijeengebracht zal worden, is de inzamelingsaktie in twee gedeelten gesplitst. Op zaterdag 11 november begint een aktie onder het Texelse bedrijfsleven, die wordt verzorgd door een aantal mensen van buiten de verenigingen (met goede contacten in het bedrijfsleven) en de KTF/DEK leden zelf. Er zal hierbij aan de bedrijven worden gevraagd of men zich garant wil stellen voor een bepaald uniformonderdeel of enkele uniformonderdelen. Hierbij kan ondermeer gekozen worden uit een uniformbroek (7150, een uniform jas (7200, een hoofddeksel (750, een concertstrik (715, een paar sokken (710, of een volledig uni form. Hoewel op dit moment (in verband met de definitieve keuze tijdens de Showavond in De Waldhoorn) het definitieve uniform en daarmee de defi nitieve prijs nog niet bekend is, wordt voor een volledig nieuw kostuum gedacht aan een bedrag van ongeveer 7450,-. Inzamelingsweek De eigenlijke inzamelingsweek onder de burgerij begint op zaterdag 18 okto ber, wanneer de verenigingsleden in het Texelse buitengebied huis-aan-huis aktiefolders gaan rondbrengen. Aan deze folders zijn zakjes bevestigd met het opschrift „KTF/DEK" Pak-An! Men zal hierbij proberen de mensen zoveel mogelijk persoonlijk te benade ren en daarbij eventueel wat toelich ting te geven. Om ook de mensen die zaterdag niet thuis waren te bereiken komt men op woensdagavond 22 november of donderdagavond 23 november in het buitengebied nog maals langs. Het rondbrengen van de Pak-An-zakjes in Den Burg heeft even eens plaats op donderdagavond 23 november. Op zaterdagmiddag 18 november zal door KTF/DEK worden meegewerkt aan de intocht van Sint Nicolaas, waar bij men ook zoveel mogelijk aandacht aan de aktie wil gaan besteden. Ophaaldag De grote finale van de aktie Pak-An is op zaterdag 25 november, wanneer ongeveer honderd medewerk(st)ers alle huizen van Texel willen gaan bezoeken Het door Herry Tielemans ontworpen An" vignet om de Pak-An zakjes op te halen. Men zal hierbij, zoals eveneens bij het rondbrengen van de zakjes het geval zal zijn, door een tweetal geluids wagens worden begeleid. Het geheel wordt gecoördineerd vanuit het Fan faregebouwtje aan de Witte Kruislaan in Den Burg, waar men een „crisis centrum" heeft ingericht. Mensen, die op deze grote ophaaldag niet thuis worden getrof fen, zullen op dinsdagavond 28 novem ber nogmaals worden bezocht, waarna de balans opgemaakt kan worden en de uiteindelijke totaalopbrengst bekend gemaakt kan worden. Goedgekeurd De aktie Pak-An van de samenwer kende muziekverenigingen KTF en DEK werd door het college van B. en W. goedgekeurd op dinsdag 3 oktober. Eén van de eerste giften was er een van burgemeester J. Engelvaart die 7200, (restant van de jaarlijkse Anjer collecte) in het toen nog vrijwel lege Aktiepotje deed. Het comité van aanbeveling dat voor deze aktie werd geformeerd bestaat uit de volgende personen: mevr. T. En- gelvaart-Nierop (Den Burg), I. Roos (Den Hoorn), mevr. L. J. van Rijssel- berghe-Verboom (De Koog), Joh. C. Roeper (Oosterend), mevr. T. Luiken- Ketelaar (De Waal), J J. Westdorp (De Cocksdorp) en J. Th. Boom (Oudeschild). Op vrijdag 3 november a.s. zal om 8 uur in de Burgemeester De Koninghal optreden de folkloristische zang- en dansgroep „Marizka" uit de Sowjetre- publiek Marissië. Deze republiek ligt tussen de Russi sche federatie en Tartarië. De groep bestaat uit 35 artiesten. Zij brengen een gevarieerd dans-, zang- en muziekoptre- den. Voor de avond zijn nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar bij het bureau culturele zaken van het raadhuis en zolang de voorraad strekt 's avonds aan de zaal. De kosten zijn 712,50 en voor houders van een cultu reel jongerenpaspoort (C.J.P.) of een bejaardenpas 76,25. (02220) (02228) Den Burg De Koog Speciaal zinend ziekenvervoer HET ALLERLAAGSTE TARIEF GEEN NACHTTARIEF: Het „Wespe-theater" uit Amster dam komt naar Texel om zaterdag avond in de oude ULO aan het Schil derend een uitvoering te geven. De voorstelling wordt georganiseerd door de Stichting Open Jeugdwerk, maar is voor iedere belangstellende toegankelijk; aanvang 21.00 uur. Het Wespe-theater omvat een forma tie van twee personen, die in hun stuk de artiesten Iwan en Sita -uitbeelden. Het stoppen van hun artiestencarrière heeft allerlei gevolgen voor hen en hun relatie. Het spel heeft deze problema tiek als onderwerp. De voorstelling belooft een bijzonder toneelgebeuren te worden. De liefheb bers zullen zeker van deze gelegenheid gebruik willen maken. De entree bedraagt f3,50 p.p. Het bestuur van Open Jeugdwerk heeft de bedoeling over twee weken opnieuw een toneel evenement te brengen.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1