Optreden van gemeente tegen fruitautomaten? Zelfgebouwd orgel voor R.K. kerk Oosterend mmm mmmsmm Start lativiteitscursussen rsen vreemde valuta VRUCHT VAN ACHT JAAR INSPANNING mMSfm- Geslaagde wijnavond VERVOLG VAN PAG. 1 Raadsvergadering Cf If Mi|g na IE, DAG 27 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Boetseren cursus boetseren gaat in de Oude an start op maandag 23 oktober 's Is van 8 tot 10 uur. Er zijn 8 lessen, ligden kunnen zich nog opgeven heer Voskuil, telefoon (02220) Schilderen stillevens cursus schilderen (stillevens) start ;dag 25 oktober 's avonds van 8 uur. Er zijn ook hier weer 8 lessen, is nog plaats voor enkele cursisten ich kunnen opgeven bij de heer lil, telefoon (02220) 3296. Tekenen, basistechnieken cursus tekenen (basistechnieken) mevrouw N. Koorn-Kikkert heeft J ïog plaats voor enkele cursisten. ft igsteilenden kunnen zich bij haar ien, telefoon (02220) 2668. ré Stofverven en lapjeswerk ff or deze cursus kunnen zich ook belangstellenden opgeven bij me- lv I. v. d. Werf, telefoon (02220) Frivolité en poppen maken TA deze cursus is ook nog plaats voor Ie cursisten. U kunt zich opgeven it raadhuis, telefoon (02220) 3041 duitse marken sche francs ie francs ia idse kronen Ierse francs di ise kronen rikaanse dollars Ise ponden enrijkse schillingen Raamweven voor beginners :e cursus gaat alleen door als er nkele belangstellenden bijkomen, iven bij mevrouw Kamstra, tele- (02228) 339 of het raadhuis, ion (02220)3041. 100 f107,00 100 f 6,37 100 f 46,00 100 44,75 100 ƒ127,25 100 37,50 1 1,93 1 3,87 100 14,74 In de rondvraag van de dins dagavond gehouden raadsverga dering heeft Daan Welboren van het Pakt gewezen op het feit dat in diverse Texelse horecabedrij ven zg. fruitautomaten staan op gesteld. Dit zijn speelautomaten waarin geld kan worden gestopt en waarbij de speler een kans heeft dat het apparaat een kleiner of groter bedrag teruggeeft. Deze apparaten zijn bij de wet verbo den. Dat wettelijke verbod is bedoeld om de 'spelers tegen zich zelf te bescher men. Veel mensen kunnen hun goknei- ging geen weerstand bieden en raken soms enorme geldbedragen kwijt, waar uit veel ellende kan voortvloeien. Wel boren vroeg de burgemeester tegen de fruitautomaten op te treden en de heer Engelvaart beloofde aandacht voor deze zaak. B. en W. hebben nog geen initiatie ven genomen om een gemeentelijke voorlichtingsambtenaar aan te trekken. Op de begroting is er althans geen geld voor uitgetrokken, aldus bleek uit het antwoord van de burgemeester op een door Gelein Jansen van het CDA gestelde vraag. Bij de laatst gehouden verkiezingen hebben vrijwel alle partijen zich uitgesproken voor benoeming van zo'n functionaris. Open plek Jansen klaagde voorts over een open plek in de Gasthuisstraat waar een berg rommel ligt. Er zou daar een huis kunnen staan maar de gemeente schijnt ook plannen te hebben voor het maken van een doorbraak naar het parkeerter rein aan de Vogelenzang. Wethouder Van der Kooi wist van geen doorbraak. De gemeente heeft overigens wel be langstelling voor dit stukje grond maar is er tot dusver niet in geslaagd het te kopen. Het gemeentebestuur is bereid de eigenaar te verzoeken de rommel op te ruimen. Grondverkoop Gelein Jansen informeerde voorts of kon worden bevestigd dat in noordelijk Texel toch grond is verkocht aan het ministerie van CRM. Wethouder Nauta dacht niet dat er met CRM iets aan de hand is. Maar grond van de heer Reuvers aan de Langeveldstraat schijnt wel verkocht te zijn aan particulieren. De heer Vervoort (CDA) had bezwaar tegen een hoop zand die is neergegooid op de hoek Beatrixlaan-Noordwester met de bedoeling er een soort plantsoen van te maken. Volgens Vervoort wordt door het zand het uitzicht voor automo bilisten belemmerd en hij wilde dan ook dat het plantsoenplan alsnog wordt gestopt. Ate Rienstra bracht in herinnering dat het 3 '/i jaar geleden is dat de heer S. Ran zijn bouwaanvraag indiende voor een schuur in Zuid-Haffel. Hij heeft nog steeds zijn zin niet gehad. De burge meester zei dat onlangs over deze sle pende zaak nog een brief aan Gedepu teerde Staten is gestuurd en dat hij ook persoonlijk in Haarlem is geweest met het doel een beslissing te bewerkstelli gen. ..We zullen er aan blijven trekken". Henk Beumkes van het Pakt wilde dat selectief te werk wordt gegaan bij het toewijzen van industrieterrein in Oude- schild. De grond moet worden uitgege ven aan bedrijven die iets met de haven te maken hebben. Cor Ellen van dezelf de fractie vond dat de bedrijven die de meeste werkgelegenheid bieden, de voorkeur zouden moeten hebben. Wet houder Nauta voelde echter weinig voor onderscheid. De grond in Oudeschild is algemeen industrieterrein waar elk be drijf heen moet kunnen. Want in Den Burg is industrieterrein uitgeput; in nieuw te ontwikkelen industrieterrein moeten zij geen belemmeringen ont moeten. Beumkes bleek de vrees te koesteren dat straks veel grond wordt uitgegeven aan relatief weinig bedrijven. Aanvullend werk? Daan Schilling informeerde of het gemeentebestuur initiatieven neemt om op Texel weer aanvullend werk-objecten van de grond te brengen. Activiteiten als helm planten e.d. zijn een goede remedie tegen seizoenwerkloosheid en de in aanmerking komende jongere werklozen laten zich hier met plezier inzetten. De burgemeester zei dat er genoeg aanvullend werk is uit te voeren als er geld van de overheid beschikbaar wordt gesteld. Dat is thans nog niet het geval. De afdeling De Cocksdorp-Eier- land van de Plattelandsvrouwen had woensdagavond in het Eieriandsche Huis een „wijnavond", die zeer ge slaagd kan worden genoemd. De avond werd verzorgd door de heer Roodhof van het wijnhuis Nicolas en had als doel „gewone" mensen wat meer kennis bij te brengen van Franse wijnen. Met behulp van een kaart werd gesproken over de verschillende delen van Frankrijk met hun specifieke wij nen. Uiteraard kwamen ook de ver schillende kleuren en karakters aan de orde, waarbij vrij uitvoerig werd ingegaan op allerlei termen, die met betrekking tot wijn worden gebezigd. De bijeenkomst, die door 64 dames werd bezocht, kreeg een extra aantrek kelijk karakter, omdat vier soorten wijn konden worden geproefd en er was ook gezorgd voor stokbrood, enkele soorten kaas en zelfs mosselen. niet voor onbepaalde tijd medewerking aan het plan verlenen maar de zaak eind 1980 opnieuw bekijken om aan de hand van de praktijkervaring te kunnen bepa len of het groene licht kon blijven branden. Jansen zei er verbaasd over te zijn dat de gemeenteraad de statuten voor de tot welzijnsstichting om te vormen Stichting Cultureel Werk nog niet heeft kunnen beoordelen. Het is te hopen dat alle Texelse burgers zich onder de vlag van de nieuwe stichting zullen thuisvoelen. Het bestuur van de stichting mag in ieder geval niet eenzij dig zijn; het moet een afspiegeling worden van de bevolking. Volgens Jansen zou de begeleidingsfunctionaris moeten worden aangesteld tot uiterlijk 31 december 1980 om daarna te kunnen beoordelen of het zin heeft dat hij blijft. Vrijwilligers Wethouder Jaap Westdorp onder streepte dat het educatief plan in geen enkel opzicht „van bovenaf" opgelegd moet zijn. Ook in de nieuwe situatie zal het voornamelijk van vrijwilligers moe ten komen. Met de opvatting van de heer Zegers was hij het totaal niet eens. Westdorp meende dat als Zegers zich meer in de problematiek had ingeleefd hij tot andere opvattingen zou zijn gekomen. De plannen op educatief gebied zullen door de gemeenteraad moeten worden goedgekeurd. Het be stuur van Cultureel Werk adviseert slechts. Het is vanzelfsprekend dat geen cursussen worden gesteund waarvoor geen of weinig belangstelling bestaat. Dat blijkt ook uit de prioriteitenlijst die is opgesteld. Texel zit door het vaststellen van het plan beslist niet vier jaar aan een bepaald beleid op dit gebied vast, maar kan altijd nog bijsturen. Burgemeester Engelvaart voegde er aan toe dat niettemin een meerjarenplan moet wor den vastgesteld omdat Texel anders geen aanspraak kan maken op rijksgeld en op de begeleidingsfunctionaris. Vol gens Westdorp was de financiële onze kerheid ten aanzien van de uitvoering van het plan niet zo groot. Gezien de voorgeschiedenis kon hij zich niet voor stellen dat CRM zou weigeren over de brug te komen. Op 3 november zal dat waarschijnlijk al blijken want dan zal met het ministerie worden gesproken. De burgemeester zei dat de statuten van de nieuwe Stichting Cultureel Werk nog onderwerp van studie zijn. Hij begreep niet waarom men Cultureel Werk ervan kan verdenken tegenstander van parti culier initiatief op het gebied van vor mingswerk te zijn. Al 25 jaar werkt deze organisatie vanuit particulier initiatief. Daan Welboren vond het bezwaar van Zegers tegen „aktiviteiten" die niet in zijn levensbeschouwing passen" blijk geven van onverdraagzaamheid. Vadertje Westdorp De heer Zegers liet zich echter niet van zijn afwijzende standpunt afbren gen. „De kansarmen krijgen juist geert keus, alleen al door het moeilijke woord „educatief plan". Financieel zal het slechter aflopen dan u denkt. Noch vadertje Staat noch vadertje Westdorp moet zich bemoeien met de maatschap pelijke vorming van de burgers". Westdorp reageerde erop door eraan te herinneren dat de heer Zegers zich in zijn dagelijkse werk ook bezig houdt met maatschappelijke vorming en dacht dat het met de drempelvrees van de kans armen wel zou meevallen. „Eventueel nemen we een cursus vreemde woorden op in het programma". Ate Rienstra van het CDA zag in de nieuwe situatie een grotere invloed van de gemeenteraad. „Nu moet de raad het beleid bepalen. Vroeger deed Cultu reel Werk dat en wij fungeerden slechts als een soort eerste kamer". Op verzoek van de CDA-fractie werd de vergadering voor vijf minuten geschorst. Daarop liet Jansen weten dat zijn fractie akkoord kon gaan met het educatief plan als het college zou toezeggen dat de raad jaarlijks de gelegenheid krijgt om te bepalen of op de ingeslagen weg moet worden voort- gagaan. Volgens de burgemeester was daartegen geen bezwaar. Alleen al door het al of niet beschikbaar stellen van geldmiddelen kén de raad tussenbeide komen. Bij stemming verklaarde dhr. Zegers zich tegenstander van het totale plan. De heren Dros, Van Asselt en Schilling hadden bezwaar tegen één onderdeel nl. het beschikbaar stellen van de gemeentelijke subsidie, die grotendeels is bedoeld voor de half time begelei dingsfunctionaris. i de Katholieke kerk van Oos- nd is onlangs een nieuw wjtorgel in gebruik genomen, is een 2-klaviers pijporgel t pedaal, 15 stemmen en 2 x 27 noten) dat eigenhandig merendeels oude delen van ere orgels is gebouwd door heren Hans de Goede, Wieb der Berg en organist Theo te. De heren hebben er in de lopen acht jaar een flink deel hun vrije tijd in gestoken. Ze en het letterlijk pro deo zodat kerkbestuur niet meer dan >00, aan kosten hoefde te loeden. Oude wens de Oosterender kerk moest men aanvankelijk doen met een elektro- i orgel, maar dat was niet aan het luw aangepast en een „echt" pijp- I zoals wordt gebruikt in alle grotere gebouwen was een lang gekoester- ■vens. Een nieuw pijporgel kost echter een vermogen. De kans om toch zo'n instrument te bemachtigen deed zich voor toen het éénklaviers orgel in de Gereformeerde kerk van Oosterend werd uitgebreid tot een tweeklaviers. In overleg met de orgelbouwers besloot het Gereformeerd kerkbestuur het front en pijpwerk in stand te houden en de rest te verkopen. Tot die rest hoorde een windlade, die uiteindelijk in de Katholieke kerk terecht 'iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kwam. Hans de Goede kwam het ding tegen toen hij het elektronisch orgel aldaar moest repareren. Dat leidde tot het idee om een orgel te bouwen. De Goede kon daarbij profi- teren van de vakkennis die hij had opgedaan bij de bouw van elektromag netisch gestuurde pijporgels in dienst van Vermeulen in Rotterdam. Aankopen In het vakblad voor organisten zag men toen een advertentie staan waarin een volledig elektro-pneumatisch orgel te koop werd aangeboden. Het had tot voor kort dienst gedaan in een van de kerken van het Zuidhollandse De Lier. Men ging er op af en zag al snel dat het de moeite en het weinige geld waard was om het spul over te nemen. Zodat de pijpen, de balg en drie windladen (voor pedaal, prestant en roerfluit) per vracht wagen naar Texel werden overgebracht. Toen mankeerde nog slechts het stuur- werk voor het orgel. Weer via een advertentie deed zich toen de mogelijk heid voor een elektronische speeltafel aan te schaffen. Daarvoor moest men naar Oldebroek in Gelderland waar een tot op de draad versleten speeltafel stond. Alleen de klavieren en de kast waren nog enigszins bruikbaar. Nu had men alle belangrijke onderdelen bijeen en kon tot bouwen worden overgegaan. Alleen de elektrische delen werden nieuw gekocht. Een bijkomend belangrijk karwei was de ombouw van het bestaande koor in de kerk tot orgelgalerij. Het was een nogal ingrijpende operatie, waarbij dui delijk werd dat er geen weg terug meer was. De bouw van het orgel ging vlot van start. Windladen, pijpenrekken, balg en windmachine stonden al snel maar toen kwam het echte precisie werk: het bouwen van het regeerwerk Verschil In tegenstelling tot klassieke pijporgels waarbij tussen de toetsen en het mechanisme dat de toon doet ontstaan een mechanische verbinding bestaat, werkt een elektromagnetisch gestuurd orgel met relais. Door het indrukken van de toets wordt het relais onder spanning gezet zodat een gaatje wordt opengetrokken waardoor lucht in de orgelpijp kan stromen en de toon wordt voortgebracht. Verschillende re gisters worden geregeld via een elek trisch koppelapparaat dat bepaalt welke magneten gaan werken bij een bepaalde toets. „In theorie is het allemaal nogal een voudig maar bij de uitvoering kostte het heel wat avonden soleren", aldus Hans de Goede, die vele uren op zijn rug Hans de Goede bij zijn geesteskind. front ven het orgel. De heer Th. Witte achter de speeltafel. liggend in de orgelkast de soldeer bout heeft gehanteerd. Ook het „brein" van het orgel (het elektrisch koppel- apparaat) heeft heel wat tijd opgeslokt. Dat onderdeel werd thuis in de huiska mer van de familie De Goede uitge voerd. Het resultaat van de inspanning was een klein kastje vol magneten en draden. Aan de achterkant komt er een centimeter dikke kabel uit waarin zich honderden draadjes bevinden. Ver meldenswaard is tenslotte dat de vloer bedekking rond het orgel vernieuwd moest worden omdat de amateur-orgel bouwers het als gevolg van hun heen en weer lopen totaal hadden versleten. Bijna klaar Het orgel is plechtig ingewijd Voor die gelegenheid werd een Latijnse mis opgedragen. Na dit ceremonieel kunnen de bouwers nog niet op hun lauweren gaan rusten want de afwer king is nog niet klaar. Voor orgelkenners volgt hieronder de dispositie van het orgel in de Oosteren der kerk: Manuaal I: (56 tonen) Bourdon 16', Prestant 8', Roerfluit 8', Octaaf 4', Fluit 4', Fluit2', Mixtuur2-4sterk. Manuaal II: (56 tonen) Holpijp 8', Gamba 8', Salicet 4', Roerfluit 4', Octaaf 2', Sesqualter 2 sterk. Padaal: (27 tonen) Subbas 16', Ge dekts'. Speelhulpen: Koppel pedaal-l. Koppel pedaal-ll, Koppel I - II, Automatisch pianopedaal (A.P.), Tremulant.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5