Bloeiende organisatie bestaat 10 jaar Werkgroep WAO blij met opkomst Het NMB spaarpapier aan toonder. ^&8V4% UtLfAttt nUUL Millie Bokskampioenschap Helders mannenkoor in Den Burg Dinsdag verkoping Cassettebandjes gestolen Mechanisatie op het veehouderijbedrijf Spaarwinstbiljet met vaste Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De NMB denkt met u mee. Rheumafonds houdt landelijke aktie 2 VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Welfare vierde fsest De Welfare-organisatie op Texel bestaat tien jaar. Op zichzelf is dat nisschien niet zo'n schokkende gebeurtenis het merendeel van ie lezers van deze krant heeft er de tiende verjaardag ook al opzitten ;n dan hebben we het nog niet eens over de vele tientallen verenigingen die Texel telt toch vormt dat tweede lustrum van De Welfare" wel een uitstekende kapstok om eens wat meer landacht aan deze afdeling van het Rode Kruis te besteden. Want, wat doet de Welfare en wat doen de mensen die bij de Welfare lijn aangesloten eigenlijk? Om daar Op de feestmiddag in de LTS-kantine werd ondermeer opgetreden door Jannie Craanen- Heme/rijk en Leendert Kuyper. Op deze foto flankeren zij Welfare-voorzitster Annie Hui- zinga-Ka/is achter de microfoon. aan net algehele reaktiverings- proces van veel mensen. Sommige mensen, en daar zijn vooral veel ouderen onder, zijn met het klimmen der jaren een beetje op een dood spoor geraakt", zegt mevr. Huizinga. ,,Ze hebben niet veel meer om handen. Vooral oudere vrouwen zitten daarmee omhoog. Ze willen wat te doen hebben en na voor alle kinderen en kleinkinderen en soms wel achterkleinkinderen sokken en hemdjes gebreid te hebben, is de ,lol" er wel eens af. Voor de mannen geldt dat misschien nog meer. Wat wij doen is de mensen materiaal verstrekken en de kennis bijbrengen op creatief gebied. Het geld voor dat materiaal wordt bijeengebracht door verkopingen te houden en daarmee kan ,,de Welfare" zichzelf volledig bedruipen". Bestuur. Naast mevr. Huizinga maken de dames T. Troost-Lap (secr.j, N. v.d. Vliet (penn.) en C. Bouwman-de Vries deel uit van het Texelse bestuur. Mevr. N. (Nettiel v.d. Vliet: „We zijn tien jaar geleden met de Welfare be gonnen, nadat een van de hoofdbestuursleden uit Den Haag op een avi nd van de Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties over dit werk h. d gesproken. We zijn toen gestart met 16 dames. Om alles in het begin financieel rond te breien kregen we 'n bedrag van het Rode Kruis, waar van we later weer een gedeelte moes ten inlossen. Van dit geld hebben we via het centrale magazijn van het Rode Kruis materiaal zoals raffia, wol. pitriet en katoen gekocht, waarmee we de mensen waarvan wij vermoedden dat ze dit erg op prijs zouden stellen zijn langsgegaan. In het begin ging dat uiteraard niet zo vlot, maar na verloop van tijd hebben we steeds meer mensen bereikt waaronder nogal wat in de Texelse bejaardentehuizen". Hoewel de Welfare in eerste instantie voor de reaktivering van in validen bedoeld is maakt op dit moment slechts een klein aantal van de 60 bereikte mensen deel uit van deze flroep. In totaal zijn er op dit In het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg wordt op dinsdag 31 oktober van 2 tot 5 uur de traditionele najaarsverkoping van de Wel fare-afdeling gehouden. Te koop zijn o.a. tafelkleden, kussens, kleding, speelgoed, pK- riet-artikelen etc. Al het aange bodene is werk van patiënten en deelnemers van de Welfare organisatie. awMMaiwaawMMwwiwiMMnM ixact achter te komen zijn we rorige week vrijdag een praatje gaan naken met enkele bestuursleden. Dat gebeurde op de ochtend nadat :er gelegenheid van het tienjarig bestaan in de kantine van de LTS een ëestmiddag en -avond was gehouden, waarop ongeveer 85 betrokkenen ianwezig waren. Er werd opgetreden door Jannie Craanen-Hemelrijk en Leendert Kuyper, die met liedjes en sketchjes over Texel Set enthousiaste publiek vermaakten. Aan een lange tafel schoof men daarna bij voor een broodmaaltijd en tegen 20.00 uur trok iedereen weer huiswaarts. Het merendeel van de bejaarden werd naar de door hen bewoonde tehuizen gebracht en de anderen gingen terug naar hun eigen woningen. De voorzitster van de Texelse Welfare is mevrouw A. (Annie) Huizin- ga-Kalis uit Den Burg die precies weet te vertellen waar deze tak van het Nederlandse Rode Kruis zich mee bezig houdt. ,,De benaming Welfare komt uit de Engelse taal en staat voor een aantal dingen zoals welzijn, voorspoed, maat schappelijk werk etc. Veel mensen ver haspelen de naam een beetje met het Nederlandse woord welvaart, maar dat geeft het toch niet precies aan", zegt ze. Het Welfarewerk van het Rode Kruis heft tot doel aan chronisch zie ken, gehandicapten en eenzame be jaarden, thuis of in groepsverband een zinvolle tijdsbesteding aan te bieden. Dat wordt gedaan door een aantal verantwoorde handvaardigheidstechnieken of andere vormen van creatief bezig zijn. Daarmee draagt de Welfare bij De dames van de Texelse Welfareorganisntie aan de slag bij een van de verkopingen die dit jaar werden gehouden. moment 24 vrijwilligsters aktief bij de Texelse afdeling. Iedere vrijwilligster begeleidt 2 of 3 pa tiënten en bezoekt deze mensen gemid deld een maal per veertien dagen. Er worden uiteraard ook tussentijds wel eens bezoeken gebracht. Daarbij wordt dan materiaal gebracht waarmee men uit de voeten kan. ledereen is vrij in het geen men wil maken, of dat nu een paar sokken, macramé, lampekappen, broodmandjes of schilderijtjes zijn. Indien men voorbeelden wil hebben, kan men deze gratis krijgen. Al het ge maakte werk blijft evenwel eigendom van de Welfare, omdat alleen door het verkopen van dit werk de vereniging kan draaien. Indien de mensen de ver vaardigde voorwerpen zelf willen behouden is dat natuurlijk ook mogelijk maar de gemaakte materiaalkosten moeten dan wel worden vergoed. Vrijwilligsters De dames die zich met het bege leiden van de patiënten beziahouden. worden Welfare-vrijwilligsters genoemd. Op hun beurt worden zij weer begeleid en ingelicht over de plaatselijke werkzaamheden door de Welfare-leidster of haar plaatsvervang ster en/of assistent-leidster van de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Van de Wel fare-vrijwilligster wordt verwacht dat zij deelneemt aan de kontaktbijeenkom- sten, waar nieuwe technieken op het gebied van de handvaardigheid worden besproken. Hier worden ook ervaringen en nieuwe dingen onderling uitgewis seld. Om het Welfare-werk te kunnen uitoefenen moet de vrijwilligster een basisopleiding volgen Deze wordt gegeven door een distictscursusleidster en een aantal deskundigen. Mevr. Huizinga: ,,De basisopleiding die wij allemaal hebben gehad, bestaat uit 16 lessen, waarin aan theoretische en praktische vorming aandacht wordt besteed. Door middel van de theorie lessen krijgen we inzicht in enkele ziektebeelden, geestelijke verzorging, maatschappelijke zorg, revalidatie, geriatrie en dergelijke. Voor de praktische vorming worden verschillende handenarbeidtechnieken gegeven. Na afloop hiervan is er een stageperiode van ongeveer drie maanden. Daarna wordt de cursus met nog twee lessen en een sluitingsavond afgerond. De vrijwilligster (dat kan overigens natuurlijk ook een man zijn) ontvangt dan een legitimatiebewijs en de bijbehorende speld van het Neder landse Rode Kruis". Verkopingen De vervaardigde werkstukken worden hoofdzakelijk opgeslagen in het gebouwtje van het Rode Kruis in Den Burg (Jonkerstraat). De verkopingen vinden plaats bij alle gelegenheden die zich voordoen. Dit jaar was de Texelse Welfare onder meer vertegenwoor digd in de grote tentoonstellingstent van Oosterend Present, maar ook op een avond van de Plattelandsvrouwen afd. De Cocksdorp/Eierland en van de afd. Texel (Den Burg). Men was tevens aanwezig bij het jubileumfeest van zie kenomroep ,,De Lichtboei" in de Bur gemeester De Koninghal en de Welfare had een kraampje op enkele van de jaarlijkse lammerenmarkten. Met het oog op de komende feestdagen is er op dinsdag 31 oktober een speciale verkoopdag in het Rode Kruis-gebouw- tje. Ook worden wel verkopingen gehouden in het bejaardentehuis St. Jan en in het C. E. Gollards Rustoord. Feest Donderdag werd dus stilgestaan bij het feit dat de Welfare-afdeling Texel dit werk nu alweer tien jaar (op volledig vrijwillige basis) verricht. Onder de tientallen aanwezigen, waaronder het overgrote deel van de aan de Welfare meewerkende patiën ten, bevonden zich op deze feestmid dag ook vrijwel alle bestuursleden die de organisatie in de loop der jaren heeft gehad. De huidige bestuursleden hebben het vaste plan dit werk wat henzelf betreft nog geruime tijd vol te houden. Mevr. Huizinga: Ik moet eerlijk toegeven dat dit werk voor mij iets is geworden, wat ik niet meer kan laten. Als je daarbij bedenkt, dat de omzet van alles wat we dit jaar als Texelse afdeling hebben gedaan nu al zo'n 78000,— is, blijkt wel dat de Welfare voor alle medewerkers in een duidelijke behoefte voorziet". De kennismakingsochtend voor ar beidsongeschikten die dinsdag werd gehouden heeft gezien de getoonde belangstelling volgens de werkgroep WAO een duidelijk hiaat opgevuld. Op deze bijeenkomst in de Oude Ulo aan het Schilderend werd ondermeer beslo ten voortaan iedere woensdag het zaal tje van het Texelse werklozenproject voor de groep van arbeidsongeschikten te bestemmen. De bijeenkomst van afgelopen dins dag werd door ongeveer 15 belangstel lenden bezocht. Naast een uitgebreide discussie over hun situatie hield men zich bezig met het kijken naar een video film over dergelijke aktiviteiten in Nijme gen. Een van de uitkomsten van deze ochtend was dat men zich uitsprak voor het regelmatig organiseren van dergelij ke bijeenkomsten waarop ideeën ge spuid zouden kunnen worden om geza menlijk allerlei zaken aan te pakken. Als gevolg daarvan kon een hele waslijst met mogelijke aktiviteiten worden sa mengesteld waarop ondermeer zaken als het gezamenlijk beoefenen van aller lei hobby's en het houden van discussie bijeenkomsten met bijv. het GAK of de vakbonden werden gezet. Concreet werd besloten de beschikbare ruimte in de Oude Ulo op woensdagen vanaf 10.00 uur de gehele dag aan de „WAO-ers" ter beschikking te stellen. Behalve met elkaar te discussieren bestaat er de mogelijkheid om met elkaar te kaarten, te dammen en (zodra er een biljarttafel beschikbaar is) met Mevr. D. Daniëls uit Eierland ont dekte dat uit haar auto (een Simca 1100) acht cassettebandjes waren verdwenen. Sporen van braak werden niet gevonden. elkaar te biljarten. Het is de bedoeling om iedere keer een bijzondere aktiviteit te houden. Wat die aktiviteit is zal door de mensen zelf worden bepaald. Voor volgende week woensdag (1 november) staat om 11.00 uur een demonstratie pottenbakken op het pro gramma waarbij men ook in de gelegen heid wordt gesteld hiermee zelf aan de slag te gaan. 's Middags om 14.00 uur begint een informatieve bijeenkomst (over de warwinkel" van sociale wet ten), verzorgd door een medewerker van het bureau Arbeidsrecht van het FNV. In Amsterdam werden afgelopen za terdag de provinciale bokskampioen schappen gehouden. Hieraan deden drie boksers van Texel mee: Hans Boks (zwaargewicht), Kees Boks (half- zwaargewicht) en Frits Androg (lichtge wicht). Hans Boks won zijn partij en komt zodoende in de finale. Kees Boks ging knock-out in de tweede ronde en door ingrijpen van de scheidsrechter verloor Frits Androg zijn partij. De finale zal op 4 november in Am sterdam gebokst worden. Ing. J. J. Kruizinga, specialist mecha nisatie en arbeid bij het consulentschap voor de Rundveehouderij, spreekt maandagavond (aanvang 20.00 uur) in hotel Tubantia over de mechanisatie op het rundveehouderijbedrijf. Speciale aandacht krijgen de machines voor de voederwinning en de drijfmestverwer- king. Ook zullen de machines die momenteel beschikbaar zijn voor vee voeding besproken worden. 'instbiljet A/ Het Spaarwinstbiliet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7v.% of zes jaar vast met een rente van 8'/.%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. 8m De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 869,37 2 jaar 7'/4% f 1 000,- 2 jaar f 1.102,50 f 50,- f 1.152,50 7V4% f4.346,86 2 jaar 7'/4% f 5 000,- 3 jaar f 1 157,63 f 85,- f 1.242,63 7Vj% f 621,49 6 jaar 8'/4% f 1.000, - 4 jaar f 1.215,51 f 135,- f 1.350,51 1v*% f3.107,44 6 jaar 8Va% f5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8'/4% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 'De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcniezvijzigingen voorbehouden. Onder het motto „Koop hun geluk" start het Nationaal Rheumafond3 op 30 oktober een landelijke aktie die onge veer een week zal duren en waarmee men ondermeer geld wil inzamelen om rheumapatiënten aangepaste vakantie reizen te kunnen aanbieden. De aktie vindt dit jaar plaats in samenwerking met de ongeveer 400 Centra winkels en 500 Esso benzinesta tions die Nederland herbergt. Bij deze bedrijven kan men in het kader van deze aktie ruim een week lang voor 71,50 een doosje „klavertje vier" kopen waarvoor de opbrengst aan het Nationaal Rheu mafonds ten goede komt. De inhoud van een dergelijk doosje bestaat uit drie bolletjes met een turfschijfje en een plastic bloempotje. Het bijeengebrachte geld zal naast het verzorgen van aangepaste vakantierei zen worden besteed aan wetenschappe lijk onderzoek op rheumagebied en aan het verstrekken van allerlei andere hulp aan rheumapatiënten. Op Texel wordt aan deze aktie mede werking verleend door de winkels van P Douma (De Cocksdorp), A. Timmer (Oosterend) an A. van Heerwaarden (Den Burg). Zondagavond wordt in de Gerefor meerde kerk in Den Burg weer een „dienst vóór belangstellenden" gehou den, waaraan medewerking zal worden verleend door het Christelijk Helders Mannenkoor. Deze dienst, geleid door ds. Douwes, zal verder muzikale mede werking hebben van organist Brouwer en een blazersgroep. Vooraf is er samenzang, ongeveer tien voor zeven wordt hiermee begonnen. Na afloop is gelegenheid in het Gemeentecentrum De Poort om met elkaar koffie te drinken. Deze dienst, waarvoor liede- renbladen in de kerk aanwezig zijn, zal ook ditmaal rechtstreeks door De Licht boei worden uitgezonden. De deuren van de kerk zijn open vanaf half zeven.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 9