De Sint is er weer! KRWISWOORDPUZZE De gratis Kido Agenda ligt voor u klaar. Haast u. „WAT IK ZEGGEN HOL- Het is moeilijk htt alle mensen naar da zin te maken teder z*n eigen Kodak kado. St. Nicolaaskenner sprak voor 't Gilde PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBG mrvcM «n i£2XAs-auTCM vduktmxmocujkmu «m oe ncdwiik Geachte heer Van de Blaak, Over uw klacht aan de gemeenteraad betreffende het vliegtuig dat de para's vervoert en volgens u zoveel lawaai maakt, zou ik het volgende willen opmerken. 1Het vliegveld bestaat reeds 40 jaar en een vliegveld zonder vliegtuigen kan wel liquideren. 2. Opleiding van de para's geeft direkt en indirekt aan 7 mensen werk en brengt bovendien nog wel wat geld naar Texel 3. Deze opleiding is niet een heel jaar door, doch slechts gedurende een half jaar en dan alleen op vliegbare dagen. Horizontaal: 1jongensnaam 3. jongensnaam 6. rivier in Europa 8. ten laatste (afk.) 10. ontvangstbewijs 11. leerling (fr.) 14. koraaleiland 15. titel 17. gast 19. kern 21. snoeshaan 23. alsmede 25. uitroep 27. omroepvereniging (afk.) 28. Ver. Arab. Republieken (afk.) 30. deel van een dier 33. deel van een huis 35. nakomeling 36. afschuw 39. klein vertrek 40. ambtshalve (lat. afk.) 41. stel 42. memorandum (afk.) 43. pers. vnw. 44. rivier (Spaans) 46. voorzetsel 48. lidwoord 50. diep, innig 52. hinderen 55. een zekere 56. lokspijs 58. bijb. naam 59. jong dier 61. plaats in Noord-Holland 64. netto 66. verpakkingsmiddel 67. kleur 69. koortswerend middel 70. houder van schepen 72. rivier in Duitsland 74. pers. vnw. 75. drinkgerei 76. waterplantje 77. nummer (afk.) Vertikaal: 1. slede 2. deel van Sumatra 3. Europeaan 4. plaats in Zwitserland 5. lidwoord 6. hennepbraak 7. dwaas 8. Ind. winkel 9. laatst leden (afk.) 12. aardig 13. ik verbied 16. zijrivier van de Donau 18. erfdeel 19. schrede 20. lenig 22. land in Azië 23. regel 24. vervoermiddel 26. wapen 29. vloeistof 31. woede 32. heden 33. geluidnabootsing 34. keurtroep 37. tijdperk 38. plaats in Duitsland 45. hetzelfde 47. jongensnaam 49. land in Europa 50. dun 51. dichtbij (Eng.) 53. breekbare 54. nieuw 56. deel van een toneelstuk 57. legende ovj t irii« •ev.j 1 60. werelddeel 62. vaartuig 63. tijdperk 65. bijwoord 66. toiletgerei 68. zwaar 69. gewicht (afk.) 71. kindergroet 73. regeringsreglement (afk.) Sint Nicolaas had ook dit jaar bij zijn intocht op Texel de weersomstandigheden niet mee. Het regende dan wel niet, maar het was koud en kil op het haventerrein van Oudeschild toen de bejaarde goedheiligman daar arriveerde. Toch was de inleiding van pakjesavond weer dermate hartverwarmend, dat ondanks de dreigende wolkenpartijen zowel klein als groot aan dit jaarlijkse festijn weer dierbare herinneringen zullen bewa ren. Evenals in de voorgaande jaren was het ook nu weer de kotter „Spanje" die Sint Nicolaas en zijn Pieten naar Texel bracht. Op de kade wachtte hen een groots onthaal, waarbij tientallen in dikke jas sen gestoken kleuters de Sint toezon gen. Ook het fanfarekorps K.T.F./ D.E.K. o.l.v. de heren Mulder en v.d. Wulp gaf uitbundig acte-de-presence. Een van de met Sint Nicolaas mee gekomen Pieten bleek zelfs zo muzikaal dat hij nauwelijks aan wal de drang om mee te spelen niet langer kon weer staan en op een inderhaast aangesleep te sousafoon een deuntje meeblies. Dezelfde Piet zou later in Den Burg ook deel van de stoet uitmaken; daarbij gezeten op een in het kader van de uni formactie Pak - An van het KTF/DEK korps meerijdende wagen. Ruimschoots Voor het zover was dat de Sint aan zijn rondgang door Den Burg en de Voor het Katholiek Vrouwengilde van Den Burg sprak woensdagavond de heer J. Rijstenborgh over de geschiede nis van het Sint Nicolaasfeest en de daaruit voortvloeiende gebruiken. Hij behandelde hierbij niet alleen de Texelse maar ook de nationale en internationale aspecten van het feest. Enkele typerende punten uit het be toog van deze Sint Nicolaaskenner waren dat de naamgever van dit feest eigenlijk helemaal geen Spanjaard blijkt te zijn maar een Turk. Deze man leefde als de bisschop in de havenstad Myra aan het begin van de vierde eeuw. Voorts is 5 december niet de geboorte dag van de heilige Nicolaas maar de vooravond van diens sterfdag. Omdat bisschop Nicolaas in de loop der tijden is uitgegroeid tot de toevlucht van mensen die in uiterste nood verkeren werd hij de patroonheilige van de zeevarenden. Dit komt niet alleen tot uiting in het feit dat in zeer veel kustplaatsen een kerk naar de heilige Nicolaas is genoemd maar ook in de omstandigheid dat de intocht van (indien mogelijk) per schip wordt gehouden. Dit alles werd door de heer Rijsten borgh aan de hand van een hoeveelheid prachtige dia's verteld. Hierop waren niet alleen de Nederlandse maar ook de vele internationale aspecten van de Sint Nicolaasvieringen te zien. Aanvullend werd nog verteld dat er in de reformatie op verschillende plaatsen verboden tegen de viering van dit (Katholieke) heiligen feest werd uige- vaardigd. Vooral de verkleedpartijen werden met hoge geldboetes bestraft. Het lag voor de hand dat ook het op de Waddeneilanden nog immer gevierde „Ouwe Sunderklaasfeest" (of Sunde- rumfeest) ter sprake kwam. In het archief van de gemeente Texel was de heer Rijstenborgh zelfs gestuit op een gemeentelijk schrijven uit het begin van de 19de eeuw waarin het houden van verkleedpartijen werd ver boden. Vermoedelijk hield dit verband met een „Ouwe Sunderklaasfeest" dat toendertijd eens danig uit d« hand gelopen was. andere dorpen kon beginnen, nam de kindervriend ruimschoots de tijd om de enthousiaste jeugd op de kade een handje te geven. De goedheiligman bleek hierbij ondanks zijn hoge leeftijd over een bijzonder goed onderschei dingsvermogen te beschikken. Het merendeel van de kinderen herkende hij dan ook. Eén van hen deed zelfs na mens haar vader de groeten aan de Sint, die dadelijk daarop wist wie deze vader precies was en wat voor kattekwaad deze in vroeger jaren had uitgehaald. „Tja", verzuchtte de Sint terloops, „wat ik daar al mee te stellen heb gehad, maar die is gelukkig ook braaf geworden". De kleine beloofde de Sint daarop voorlopig (in ieder geval tot 5 december) het goede voorbeeld te volgen Snelle rit De rondrit die Sint Nicolaas dit jaar in Den Burg hield kenmerkte zich door de snelheid waarmee het ging De koude weersomstandigheden hadden duidelijk invloed op het marstempo waarmee het fanfarekorps de stoet aanvoerde. De „Pak - An" wagen, de paarden van „De Kleppertjes" en de schimmel van Sint Nicolaas zelf konden het allemaal nog wel bijhouden maar de meisjes van drumband Margaretha Sinclair raak ten al spoedig achterop. De Sint bereikte omstreeks kwart over drie de burgemeester De Koning hal waar een aantal kinderen tot dan toe was bezig gehouden met een pop penkastvoorstelling. Daarna werd door Wim Keijser en Bep van der Meer muzi kaal geput uit het uitgebreide Sinter klaasrepertoire, waarbij de jeugd uit volle borst meezong. Hoogtepunt van de bijeenkomst was uiteraard de entree van de goedheilig man zelf. Deze werd daarin bijgestaan door burgemeester J. Engelvaart en zijn echtgenote, die slechts met moei te door de kindermassa heen konden komen. Wensen Éénmaal op het podium aangekomen werd Sint Nicolaas officieel door burge meester Engelvaart welkom geheten. Daarbij verklaarde deze dat ook de ge meente Texel wel enkele wensen op papier had staan. De burgemeester verzocht de goedheiligman zijn invloed te willen aanwenden, opdat dat alle maal gerealiseerd zou worden. In de eerste plaats noemde de heer Engel vaart de terugkeer van het dorpshuis bestuur, dat in verband met de laatste raadsvergadering is opgestapt. Een tweede belangrijke wens van zijn kant was het in de vaart brengen van een nieuwe TESO-boot. Burgemeester En gelvaart voegde er aan toe, dat hij ook al blij zou zijn als alleen maar de defini tieve bestelling de deur uit zou zijn. Of die nieuwe boot een enkel- of dubbel dekker zou worden, was de burge meester, die ook een Texels jaarabon nement wenste, verder om het even. Tenslotte gaf de heer Engelvaart tegen over Sint Nicolaas de wens te kennen dat de gemeente met de Recreatie stichting Texel en andere logiesver- strekkende bedrijven tot overeenstem ming zou komen om zo spoedig mogelijk accommodaties ter verbreding van het seizoen te creëren. Tenslotte bracht de burgemeester hulde aan de Winkeliersvereniging Den Burg die het Sint Nicolaasevenement opnieuw had georganiseerd. Meneer Van de Blaak, u woont nog maar een jaar op ons mooie eiland en dan nog wel op de „Hof van Eden" en ik begrijp natuurlijk goed dat u naar Texel bent gekomen om uit te rusten en heerlijk in de tuin te zitten als het mooi weer is. En dan te genieten van de stilte om u heen. Ik zelf ben agrariër en heb zelden tijd om heerlijk te relaxen in de zon. Doch ik geniet ieder dag (weer of geen weer) van de natuur en ais verzetje kijken wij graag even naar de para's onder het werk door. Wat voor u een obsessie is, is voor ons een openbaring. Als de para's bezig zijn met hun opleidingscursus moet u eens zien wat voor een grote trekpleister dat is voor al die toeristen op Texel. De parkeerplaats op het vliegveld is altijd vol. Omdat de mensen veel houden van rust, maar óók hun ontspanning zoeken bij een bedrij vigheid die niet altijd en overal voor komt. Meneer Van de Blaak, ik woon dicht bij het vliegveld doch vind het lawaai niet storend. U kunt toch 's nachts ook rustig slapen en overdag zit u toch ook niet altijd in de tuin te relaxen. Wat ik echter niet begrijp: Toen u dat huis kort geleden kocht wist u toch dat u in de buurt van een vliegveld kwam te zitten? Of heeft u het met voorbedachte raden gedaan: als ik er eenmaal zit veeg ik met 24 handtekeningen het hele vlieg veld in een klap van de baanI Nog één opmerking: het staat vast dat het paravliegtuig zoveel mogelijk de route boven de pold sr kiest en niet boven de „Hof van Eden". Een goed medicijn zou misschien kunnen zijn lid te worden van de para's. Ga eens met die jongens praten, misschien buigt het vliegtuig zich nog meer van uw woenstee af. En u wordt laaiend enthousiast, wie weet Namens de Winkeliersvereniging van Den Burg werd tie goedheiBgman op bmt t van Oudeschild door de heer J. van der Meer welkom geheten. Mede namens collega's en medewerkers van „Vrucht baaroord", „De Halm" en „Jachtlust", J. G. v. Maldegem, Eierland Een alleraardigst kadootje van Kodak. Onmisbaar voor iedereen, die op zoek is naar december-geschenken. Met volop schrijfruimte en ideetjes voor surprises. Met kado-suggesües, reductie op NS-fotozwerftochten en pakjesstickers. Met een leuke wedstrijd met pracht prijzen als weekend-reizen. Met wat al met. Vandaag nog even halen. Kunt u meteen de Kodak K ado Kolleküe bewonderen. Voor elk wat wüs, voor iedere beurs. v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel In de De Koninghal werd de Sint met zijn Pieten niet alleen door een talrijke kinder schaar toegejuicht en toegezongen, maar werd door bugemeester J. Engelvaart ook een wo/komstrede afgestoken. Ook Sint Nicolaas bleek een aantal wensen ten aanzien van Texel en de Texelaars te hebben en beperkte zich daarbij niet alleen tot de jeugd die in de De Koninghal aan zijn voeten zat. Allereerst deelde de kindervriend mee dat beslist niet iedereen die geschen ken zou krijgen waarom was gevraagd. Hij legde uit dat hij en zijn knechts op hun tocht van Spanje naar Texel in dusdanig zwaar weer waren beland, dat een deel van de lading geschenken overboord geslagen was. Daar waren ondermeer nogal wat skate-boards bij geweest, maar de Sint was daar niet rouwig om, want hij vond deze dingen bij nader inzien veel te gevaarlijk voor de jeugd. Hij hoopte dan ook dat de weinige skate-boards die wel waren meegekomen beslist niet op de open bare weg gebruikt zouden worden De goedheiligman had nog meer wensen ten opzichte van het verkeer. Hij vond dat vooral de auto's veel te hard rijden en zich maar slecht aan de verkeers regels houden. Naar aanleiding van wat hij in de Texelse Courant (De Sint is al jaren een trouw abonnee) had gelezen, zei de kindervriend dat de jeugd er toch vooral op moest letten in „deze donke re tijden" hun fietsverlichting aan te doen en bij het afslaan tijdig de hand uit te steken. Voordat Sint Nicolaas aan zijn tocht naar de andere Texelse dorpen begon, vroeg hij de kinderen nog om de verlanglijstjes vooral heel erg netjes te willen schrijven, want „mijn ogen worden al erg oud en dat handschrift van tegenwoordig lijkt vaak nergens op." DU jaar was er ook aan Piet die op een sousafoon speelde. Het geöoiede i van de aktie Pak an.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 2