(jroen c2wart^ Jexels in het Aandeelhouders Teso wilden geen „nieuw bloed" Actievoerders verkeken zich op statuten „Texelstroom" gaat op in het PEN yy Groen-Zwart -A ,ev0»4J.S«»4lt TINE VLAS MET RUIME MEERDERHEID BENOEMD Mislukte coup Burgemeester voert FNV-delegatie aan Geslaagd De winkelauto van de Nederlandse Wolfederatie komt op maandag NEDERLANDSE WOLFEDERATIE TEXELSE^COURANT !e JAARGANG NR. 9337 DINSDAG 12 DECEMBER 1978 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, Jefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02720) 3543. litgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs Al 1per kwartaal 70 cent incasso; los 45 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 42 cent per mm hoogte per kolom. De actie van een groepje aandeelhou ders om een tegenstander van de dubbeldekker in het TESO-bestuur be noemd te krijgen is mislukt. Een kenner van de Texelse volksziel zal zich daar over niet verbazen, maar het is wel verbazingwekkend dat de initiatiefne mers hun actie zo slecht hebben voor bereid. Ze konden weten dat het TESO- bestuur niet bepaald stond te springen om aan hun verlangens tegemoet te komen en hadden in de eerste plaats de statuten beter moeten bestuderen. Nu zijn ze ermee om de oren geslagen. Nog ongelukkiger voor hen was dat zij hadden verzuimd publiciteit aan hun actie te geven. Wie het plan koestert om „andere" mensen in het TESO-bestuur te zetten moet daarmee naar buiten komen en het publiek uitleggen wat daarvan de bedoeling is. Want zonder medewerking van de aandeelhouders lukt dat niet. Door het „stil" te houden hebben de actievoerders een heel ander effect opgeroepen. Het plan om met kandidaten te komen uit de anti-dubbel- dekkergelederen werd enkele dagen voor de vergadering bij geruchte be kend. En je weet hoe het gaat met een gerucht op Texel: het dreigende gevaar werd stevig opgeblazen, zodat heel wat aandeelhouders dachten dat TESO wer kelijk op het punt stond om door grijpgrage handen te worden overgeno men en aan het rijk te worden uitgele verd. Dit gevoel en de verwachting dat er sensatie te beleven zou zijn had tot gevolg dat veel aandeelhouders beslo ten om naar de vergadering te gaan, hoewel zij dat aanvankelijk helemaal niet van plan waren. En daar bleef het niet bij: ze riepen elkaar op om zoveel mogelijk volmachten te verzamelen van mensen die verhinderd waren. Het stond dan wel vrijwel vast dat de coup geen kans van slagen had, maar je wist het toch maar nooitBovendien zou het een goede les voor die jongens zijn als ze zeer duidelijk zouden verliezen, dus met een enorm stemverschil. En zo Hep het ook af. Het werd weer een ouderwetse TESO-avond vol spanning, zelfgenoegzaamheid en gezelligheid in die volgordeHet geeft wel te denken dat de overgrote meerderheid van de aandeelhouders de actievoerders zelfs geen kans wilde geven om aan de verkiezing deel te nemen, hoewel duide lijk was dat hun kandidaat toch niet zou worden gekozen. Deze houding moet dan ook in de eerste plaats worden gezien als demonstratieve solidariteit met het zittende bestuur. En misschien is dat laatste wel de meest waardevolle les die vriend en vijand kan trekken uit dit gebeuren. De verhalen van de laatste tijd dat het TESO-bestuur eigenmachtig handelt en al lang niet meer de steun heeft van de aandeelhouders kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. De aandeelhouders (en dat zijn echt niet alleen winkeliers en horeca-onderne- mers) steunen het TESO-bestuur door dik en dun. Wie hen tot andere gedach ten wil brengen moet het anders aan pakken. De FNV-delegatie die morgen naar Den Haag gaat om daar te praten met minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat over invoering van een goedkoop veertarief voor Texe laars, zal worden aangevoerd door burgemeester J. A. Engelvaart. De delegatie bestaat verder uit de he ren Ben Roest, Piet Bekker, Dirk Lemstra, Ron Jansen, Dirk Terpstra en FN V-districtsbestuurder Leen Jeneson. Het gesprek begint om 11.00 uur op het Ministerie van Verkeer en Water staat en wordt bijgewoond door de ka merleden De Voogd (WD), Eversdijk (CDA) en Roels (PvdA). Genoemde kamerleden hebben zich al eerder met de kwestie bemoeid. In laatste instantie liet de kans op invoering van een goed koop abonnement (waartoe het rijk aan Teso een jaarlijkse bijdrage zou moeten verstrekken) zich hoopvol aanzien. Aan de politieschool te Harlingen slaagde Johan Vlaming voor het politie- diploma A. VöO«H®| DM***- Een groep van 12 aandeelhou- lers heeft een vergeefse poging ledaan om „ander bloed" in het 'ESO-bestuur te krijgen. Zij had- v len voorgesteld het oud-raadslid (ees Koorn of Gerard van der Kooi Fzn. als vijfde commissaris e benoemen, maar de overgrote meerderheid van de aandeelhou ders voelde daar niets voor. Zij wilden zelfs niet toestaan dat de Alternatieve kandidaten aan de floor het TESO-bestuur voorge- itelde kandidaten (T. Vlas-van der Vlies en C. Rey) werden oegevoegd. Zowel Koorn als fan der Kooi zijn tegenstander fan de door TESO bestelde dub- leldekker. De groep aandeelhouders verkeerde n de veronderstelling dat de stemming >an vrijdagavond vrij zou zijn, omdat :olgens hun uitleg van de statuten het i (ESO-bestuur niet tijdig een opvolger rad voorgesteld voor de heer C. J. van Ier Kooi die vorig jaar voortijdig bedank- Dat bleek echter een misrekening. 3e door het TESO-bestuur opgestelde foordracht was wel degelijk bindend. 3e enige mogelijkheid om de alternatie fs kandidaten een kans te geven was lat hun namen aan deze voordracht louden worden toegevoegd, maar dat noest dan wel door 2/3 van de verte- jenwoordigende aandeelhouders wor- len gewenst. Bij stemming bleek echter lat slechts 94 van de 362 vertegenwoor- 18 december van 8.30 tot 12.30 uur op de markt op de Groene plaats in Den Burg. digde aandeelhouders daar niets voor voelden, zodat het feest niet doorging. Tine Vlas-van der Vlies werd met 285 stemmen gekozen; 57 stemmen waren uitgebracht op de heer J. Koolhof en 19 stemmen waren blanco of van onwaar de. Het was duidelijk dat het TESO-be stuur er geen moment zin in heeft gehad om iemand van buiten de vertrouwde kring kandidaat te stellen voor de vijfde bestuurszetel. Gerard van der Kooi, die optrad als woordvoerder van de groep verontruste aandeelhouders, vertelde dat eind augustus een brief naar het TESO-bestuur was gestuurd met het verzoek de heren Koorn en Van der Kooi kandidaat te stellen voor de vijfde bestuurszetel. Begin oktober (dus zes weken later) kwam het antwoortj van TESO waarbij eraan werd herinnerd dat TESO had besloten het aantal bestuurs zetels terug te brengen naar vier. Maar nauwelijks zes weken later bleek uit de advertentie waarin de aandeelhouders vergadering werd aangekondigd dat toch was besloten het aantal bestuurs leden weer op vijf te brengen en dat voor deze vacature Tine Vlas en J. Koolhof waren voorgedragen. Zowel Van der Kooi als Koorn vonden de gang van zaken zeer merkwaardig. Van der Kooi informeerde waarom TESO het aantal bestuurszetels naar vier had teruggebracht en zo kort daarna van gedachte was veranderd. President commissaris Kikkert legde uit dat dit noodgedwongen is gebeurd. Commis saris C. J. van der Kooi bedankte tussentijds, kort voor de vergadering. Er was te weinig tijd om nog in de vacature te voorzien. Daarom werd het besluit genomen het aantal commissarisplaat sen naar vier te brengen; het bestuur is daartoe bevoegd. Een andere mogelijk heid zou zijn geweest om alleen voor de bestuursverkiezing een buitengewone aandeelhoudersvergadering bijeen te roepen maar dat vond het bestuur nu ook weer niet nodig. Het bestuur heeft geen enkel bezwaar tegen vijf commis sarisplaatsen, in tegendeel daar wordt zelfs de voorkeur aan gegeven. Het tijdelijk' terugbrengen naar vier bestuursleden zou ook nooit zijn ge beurd als Van der Kooi niet onverwacht was opgestapt. Drs. Gerard van der Kooi achter het spreek gestoelte tijdens de vrijdagavond in het Havenrestaurant gehouden aandeelhouders vergadering van Teso. De aandeelhoudersvergadering van vrijdagavond viel bijna een half jaar later dan statutair is voorgeschreven. Presi dent-commissaris Kikkert vroeg daar voor begrip. Het uitstel had te maken met de sfeer van onzekerheid die werd veroorzaakt door de moeilijkheden rond de dubbeldekker. De toekomst van TESO is geruime tijd hoogst onzeker geweest. Als de financiering van het nieuwe schip niet zou zijn gelukt, zou TESO zijn vervoersvergunning aan het ministerie hebben teruggegeven. Met andere woorden: men zou het bijltje erbij hebben neergelegd omdat het niet verantwoord was met het bestaande, snel verouderde materiaal te blijven doorvaren. Het zou niet erg zinvol zijn geweest onder deze omstandigheden een aan deelhoudersvergadering te beleggen. Het uitstel was volgens Kikkert gerecht vaardigd omdat een dergelijke afwijking van de voorschriften is toegestaan „als het belang van de maatschappij dat vergt". In zijn openingswoord ging de voor zitter vrij uitvoerig in op de problemen rond de capaciteitsvergroting. Hij liet de bekende feiten de revue passeren en legde er nog eens de nadruk op dat TESO met niet meer dan twee schepen tegelijk kan varen, zodat er geen sprake is van capaciteitsvergroting als het nieuwe schip in gebruik is genomen. Want in ieder geval zal het bovendek de eerste vijf jaar niet kunnen worden gebruikt. Maar door het derde schip ontstaat eindelijk de broodnodige reser ve, waardoor de bestaande schepen kunnen worden opgeknapt zodat de bedrijfszekerheid daarvan weer op het gewenste peil wordt gebracht. Kikkert zei zich te realiseren dat TESO met zijn pogingen een „drieste en doordramme rige" indruk had gemaakt, maar men was nu eenmaal overtuigd van de noodzaak dat alleen het gekozen schip de problemen afdoende kon oplossen. De vertragingen die de hele moeizame gang van zaken met zich heeft meege bracht vond het TESO-bestuur ook niet leuk, want door het uitstel en de daarmee gepaard gaande prijsverhogin gen en de inflatie dreigde het derde schip een onhaalbare kaart te worden, nog afgezien van de vraag hoe lang de bestaande schepen het nog zouden kunnen uithouden zonder ingrijpende renovatie. Nu het nieuwe schip binnen afzienbare tijd beschikbaar komt, durft men met de bestaande schepen nog wel zekere risico's te nemen. In technisch opzicht waren er overigens ook moeilijk heden. De modelproeven die voor het nieuwe schip in Wageningen werden gehouden verliepen aanvankelijk niet naar wens. Soepel De heer Kikkert ging verder In op de vergeefse pogingen om een investe ringssubsidie voor het nieuwe schip los te krijgen. Het beroep tegen deze afwijzing loopt overigens nog steeds. Bij het zoeken naar een andere oplossing om de financiering rond te krijgen is ook geprobeerd de Nationale Investerings bank bij het project te betrekken, maar dat is ook mislukt. Dat leidde ertoe dat TESO opnieuw contact opnam met de werf Meijer in Papenburg en daar snel De Texelse elektriciteitsvoor ziening wordt per 1 januari 1979 door het Provinciaal Elektriciteits bedrijf van Noordholland [P.E.N.] overgenomen van Texelstroom n.v., voorheen de n.v. Texelsche Electriciteits Mij. [T.E.M.]. De 64 personeelsleden treden in dienst van de provincie Noordholland en zijn dan werkzaam bij P.E.N. Texel. De aktiva van het bedrijf ter waarde van ongeveer 50 mil joen gaat per 1 januari over naar de provincie. Het aandelenkapi taal van Texelstroom n.v. is al sinds 30 mei 1978 geheel bij de provincie Noordholland. Op 1 augustus 1973 sloten de ge meente Texel, de provincie Noordhol land en de T.E.M. een drie partijen overeenkomst, waarin gesteld werd dat de tarieven in 5 jaar zouden worden afgebouwd tot het peil in de provincie. Een drietal werkgroepen heeft studie gemaakt van de wijze waarop de over name en integratie van het Texelse bedrijf in het P.E.N. zou dienen te geschieden. Uit deze studie bleek dat de n.v. Texelstroom als financiering n.v. zou moeten blijven bestaan, dit in verband met de lopende geldleningen. De feitelijke bedrijfsvoering diende in de P.E.N. organisatie te worden opgeno- tot zaken kwam. Toch kwam TESO terug bij RSV. Volgens Kikkert leverde bouw in Duitsland praktische problemen op en bovendien had TESO er belang bij de contacten met de Nederlandse auto riteiten zo goed mogelijk te houden. De zaken kwamen rond omdat RSV nog wat van de prijs afdeed en bovendien nog een bedrag van vijf miljoen gulden financierde terwijl ook de banken zich soepel opstelden. Bouw al begonnen Met de bouw van de dubbeldekker is feitelijk al begonnen. Toen in september bleek dat de zaken in ieder geval op een of andere manier zouden rondkomen begon RSV met het tekenwerk, het bestellen van het staal en de motoren etc. Daardoor bleef de vertraging in de bouw tot slechts twee maanden beperkt en kan het schip ruimschoots voor het seizoen 1980 in de vaart zijn. „Maar dat was natuurlijk niet iets om aan de grote klok te hangen", aldus Kikkert, die daarmee ook verklaarde waarom het TESO-bestuur geen enkele interesse had voor het alternatieve ontwerp van scheepsbouwkundig adviseur R. Brand- sma waarover in de Texelse Courant werd geschreven. Met voldoening stelde Kikkert vast dat nu eindelijk vast staat dat het schip er komt. „Onaangepast. Een schip van hoge kwaliteit". Hij merkte op dat tijdens de hele moeilijke gang van zaken niemand in staat is gebleken een aan vaardbare oplossing voor het vervoers probleem aan de hand te doen. De vele teleurstellingen, de telkens wisselende kansen en de langdurigheid van de affaire waren bijzonder slopend voor de mensen die ermee bezig waren. Doe lend op het feit dat directeur Theo Hoogerheide nog steeds niet in staat is zijn werk te hervatten stelde Kikkert vast: „Je kunt er ziek van worden". Hij had overigens veel lof voor Hoogerheide die met uitzondering van de laatste fase het project voortdurend en met totale inzet heeft geleid. „Hij heeft voor TESO en Texel een erg goede zaak gedaan". Kikkert sprak ook waarderend over de heer Herman Bakker die in de directeur- loze periode van de laatste tijd bijzonde re diensten bewijst. Dank werd ook gebracht aan de andere TESO-mede- werkers waarvoor de onzekerheid van de laatste tijd nog heel wat meer betekende dan voor het publiek. Kikkert zei dat het nu eenmaal niet mogelijk is men, waarbij het Texelse bedrijf een grote mate van zelfstandigheid zou blijven houden. Een en ander houdt echter in dat de directeursfunctie van het Texelse elektriciteitsbedrijf komt te vervallen. Directeur ing. B. Kleinhuis (64) gaat op eigen verzoek per 1 januari enige maanden eerder met pensioen. Zijn college ing. J. den Haan wordt algemeen bedrijfsleider van het Texelse P.E.N.-bedrijf en krijgt assistentie van een nieuwe kracht, ir. W. ten Have. Doordat de geldstroom van de gebrui kers zich van Texel naar Bloemendaal verplaatst brengt dit verandering in de administratieve sector met zich mee. Administrateur P. Wit krijgt een plaats bij de bedrijfseconomische stafgroep van het P.E.N. in Bloemendaal. Hij zal echter tot 1 mei 1979 de lopende zaken en de werkzaamheden verband hou dende met de overdracht nog begelei den. Het aantal arbeidsplaatsen bij het Texelse bedrijf zal niet verminderen. Integendeel: de laatste tijd is de continu dienst nog uitgebreid met een aantal werktuigkundigen. De elektriciteitsgebruikers zullen van de overdracht weinig merken. De meter- opnemer komt wel een keertje extra omdat het gebruik voor 31 december a.s. vastgesteld moet zijn. Het restant- gebruik van dit jaar wordt in 1979 verrekend. De Texelse elektriciteitsge bruikers krijgen daarover nog een brief. Tine Vlas vertrouwelinge geweest ieder bij de problemen te betrekken. Vanaf heden zal er echter volop openheid zijn. De aandeelhouders kregen van Kikkert de geruststellende mededeling dat het dividend onveran derd wordt uitgekeerdKikkert zei dat ondanks alle misère er toch wel sprake is van een goede verstandhou ding met overheidsinstellingen en rijks waterstaat. Het overleg met Verkeer en Waterstaat en met Rijkswaterstaat gaat door, uiteraard met het doel vroeg of laat de havenaanpassingen gerealiseerd te krijgen zodat ook het bovendek van de dubbeldekker kan worden gebruikt. Aanmerkingen De heer G. A. Oskam had aanmerkin gen op de door commissaris J. C. Dros voorgestelde notulen. Volgens deze notulen zou Oskam in de vorige verga dering hebben gesuggereerd dat de vijfde commissariszetel wel eens door een financier zou kunnen worden opgeeist. Oskam wees er op dat dit idee niet door hem, maar door de voorzitter was gelanceerd. Verder was niet genotu leerd dat Oskam had voorgesteld de aandeelhouders een uitspraak te vragen (Lees verder op pagina 5)

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 1