SP^RT Albinisme bij de vogels oppen MZW-project zeer te betreuren G. Visser eerste roosterkamDioen biljartver. T.O.G. Nog hoop op TAP-functionaris Klaverjasclub De Zwaan Bowllngbond houdt famfllekersttoernool WAO-groep zelfstandig verder? En Passant won toch van VVV 3 mededelingen Verlotingsactie Bartimeushoe ve IIJDAG 22 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De vooruitzichten voor het werklo- enprojekt „Mensen zonder werk" zijn omber. Per 1 januari wordt de subsidie oor dit werk gestaakt. Projektleider H. Chiller moet daarom verdwijnen. Hij eeft de zaken niet afgewacht en heeft iet succes elders gesolliciteerd: hij gaat en soortgelijke funktie. maar dan in sgionaal verband, vervullen in Tiel. Het rojekt op Texel kan alleen worden oortgezet als CRM met geld over de rug komt. CRM heeft laten weten te rillen meewerken als het Ministerie van v iociale Zaken daartoe de mogelijkheid ^ledt. Volgens administrateur Oskam, londerdagavond in de vergadering van et Centraal Bestuur van Cultureel Merk, is er onvoldoende reden om opti mistisch te zijn. De toekomst van het irojekt ziet er somber uit. Maar het is mogelijk dat bepaalde on- Jerdelen van het werk (zoals het projekt j oor de WAO'ers) kunnen worden loortgezet. De heer Oskam had veel lof voor de rvijze waarop Schiller in de korte tijd dat lij dit werk heeft kunnen doen, de zaken W leeft aangepakt. Veel sneller dan ieder- l ien had verwacht wist hij zich in de "problematiek in te leven. De heer J. C. Roeper was niet erg inder de indruk van de belangstelling lie de Texelse werklozen aan de dag eggen voor het projekt. De „leuke" din- ien (zoals cursus fotografie) trekken log wel (15 inschrijvingen), maar de biursus „leren solliciteren" had slechts 3 i nschrijvingen tot gevolg. Op Texel zijn ongeveer 150 werk- izen. De heer Oskam wees erop dat de drempel" voor dit werk zeer hoog is. JJ Verklozen hebben veel moeite hun situ- itie onder ogen te zien. Het werklozen- irojekt heeft onder andere tot doel die a Irempel te verlagen. De resultaten wa- en bemoedigend en het is daarom te retreuren dat de deskundige kracht, die liet kan worden gemist, nu weg gaat. Werkloosheid is een structureel pro- ileem voor Texel, waarvoor een vaste nan moet worden aangetrokken. Om- lat de financiële mogelijkheid daartoe iet wordt geboden, vroeg de heer )skam machtiging van de vergadering >m te trachten een kracht aan te werven olgens de zg. TAP-regeling (Tijdelijke Arbeids Plaatsen). De heer Roeper vond Jat een Texelaar dit werk zou moeten Joen. „Die kent de plaatselijke situatie sn de verhoudingen en kan daardoor ren vlottere start maken". Voorzitter C. Witte Dzn. veronderstelde dat de be langstelling voor een dergelijke onzekere baan wel niet zo groot zou zijn. De heer Oskam vond dat één kracht zou moeten worden benoemd voor zowel het werk- lozenprojekt als voor de uitvoering van het edukatief plan. Het staat wel vast dat dit voor 1 januari a.s. niet lukt. Nu de begeleider van de scholierenopvang vertakt, zijn ook daar problemen ont staan. Verslag De vergadering discussieerde over dit onderwerp nadat kennis was genomen van een verslag van het werklozen- projekt. Daarin werd onder meer naar voren gebracht, dat de energie die is gestoken in het stichten van enkele kleinschalige bedrijfjes nog geen zicht baar resultaat heeft gehad. Maar organi satorisch en op papier is een kleermake rij wel rond. Er is alleen nog een startkapitaal en een pand nodig. De gedachten gaan in de richting van een stichting die het bevorderen van klein schalige produktie tot doel heeft. Wan neer het zover is, is snelle realisatie van een rijdende werkplaats eveneens mo gelijk. Mede naar aanleiding van een en ander tracht de FNV-afdeling Texel te komen tot uitvoerbare voorstellen met betrekking tot het arbeidsplaatsen- beleid. Het werklozenprojekt tracht de werkgelegenheid ook op andere manie ren te bevorderen. Cursussen zoals „leren solliciteren" en de werkgroep „kindermiddag" vergroten de kansen voor werklozen om aan de slag te komen. WAO Het meest succesvol waren tot dusver de activiteiten van de in september opgerichte werkgroep voor WAO-ers. De vier tot dusver georganiseerde dagen trokken 10 tot 15 deelnemers. Op deze dagen hield men zich bezig met potten bakken, sociale wetten, informatie over andere WAO-werkgroepen in Noordhol land, houtbewerken, informatie over land- en tuinbouw, koperslaan en infor meel samenzijn. Het rapport maakte verder melding van de avond die is gehouden over vrouwenwerkloosheid (samen met vrou wenbond NW en het Vrouwenhuis) en de aktiviteiten die zijn ontplooid op het gebied van belangenbehartiging van werklozen. Onder meer werd samen met het FNV een avond belegd waar men met vragen over loon en uitkering kon komen. Van de vijf aangeboden cursussen zijn er twee niet doorgegaan wegens gebrek aan belangstelling: maatschappelijke oriëntatie en leren solliciteren. Inmiddels is ook een cursus creatief toneel gestart evenals een cursus publiciteit, speciaal voor de vrijwilligers van het projekt, aan gevuld met belangstellenden. Elke woensdagmiddag worden handvaardig- heidsaktiviteiten georganiseerd. Er zijn steeds tien tot 15 bezoekers. Voor de films (lx per 14 dagen op maandagoch tend) bestond zo weinig interesse dat daarmee is gestopt. Een viertal werkloze kleuterleidsters doet vrijwillig werk in de vorm van de regelmatige kindermiddag in samenwerking met de stichting Open Jeugdwerk. Dit werk blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. De heer F. Schellinger lanceerde in de vergadering de wens dat niet alleen de FNV maar ook de werkgevers betrokken moeten zijn bij de informatie over ar beidsrecht e.d. aan de werklozen. UIT HET HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: N. J. Ruis (eigenaar); Nieuwlander- weg 72, De Waal. Verhuur van apparte menten; Fa. Slik en Schagen, De Ruy- terstraat 73, Oudeschild. Visserijbedrijf. Vennootschap van D. Slik en D. A. Schagen (beperkende bepalingen). Wijzingen: Fa. J. Nauta, Weverstraat 76 - 80, Den Burg. Fotografisch bedrijf enz. Opgeheven filiaal te De Koog. Met een score van 7143 punten was het koppel C. Merkx-C. Dros op de clubavond van de klaverjasclub duidelijk superieur aan de andere deelnemers. Hiervan klasseerden G. Douma en T. Bakker zich als tweede. Hun totaal was 6986 punten. Het duo T. van Hoorn en H. Lek kwam na de recordscore, die zij tijdens de laatste wedstrijd op hun naam schre ven, nu tot een derde plaats. Zij wisten hiermee tevens het echtpaar H. Zijm van de derde plaats in het algemeen klasse ment te verdringen. Uitslagen: (resp. naam, punten en marsen) Dagklassement: C. Merkx-C. Dros 7143 4 G. Douma-T. Bakker 6986 1 T. van Hoorn-H. Lek 6800 2 W. Bakker-G. Festen 6666 5 Periodeklassement: T. van Hoorn-H. Lek 22.970 13 W. Bakker-G. Festen 22.177 13 C. Merkx-C. Dros 21.291 6 G. Douma-T. Bakker 21.148 4 Echtpaar B. Of rein 21.068 7 Algemeen klassement: W. Bakker-G. Festen 73.103 34 Dames Veeken-Keijzer 71.948 27 T. van Hoorn-H. Lek 70.677 27 C. Merkx-C. Dros 70.355 19 Echtpaar H. Zijm 69.804 26 Met niet minder dan drie invallers heeft het eerste team van En Passant zaterdag toch kans gezien tegen het Alkmaarse VVV 3 toch een mooie 354—4)4 overwinning te behalen. En Passant 3, dat eveneens een uitwed strijd speelde moest met 5—3 zijn meerdere erkennen in het Westwoudse Schalmloper. Hoewel gehavend gaf het eerste team van En Passant dus geen krimp. Van de invallers zorgde K. J. de Haan voor een vol punt en P. Bergman (overgenomen uit het derde) voor een half punt. H. Elzinga, die uitstekend begon, raakte tenslotte het goede spoor toch bijster en verloor. Van de vaste spelers in het eerste team zorgden G. van Es en W. Hoekman voor een heel punt. Na P. Bergman kwamen ook M. Vittali en J. Witte met hun tegenstanders remise overeen. Zware opgave Het derde van En Passant stond met zeven spelers (waaronder twee jeugd- schakers) in Westwoud voor een zware opgave. In het beslist niet eenzijdige treffen bleef de spanning er tegen de plaatselijke vereniging Schalmloper be trekkelijk lang in. F. van Tatenhove strafte een moment van onoplettend heid bij zijn tegenstander (in gewonnen positiel) hard af met een „pardoes mat" op de onderste lijn. N. v.d. Heijden verspeelde een punt voor de Texelse ploeg door een kostbare blunder te begaan, die hem een kostbaar stuk en daarmee de partij kostte. De zege van de 11-jarige Arjen Bakker (onderweg nog last van wagenziekte) maakte za terdag de meeste indruk. Chr. Kuip was tegen Schalmloper heel dicht bij een overwinning en misschien had A. Bak ker er ook wel meer van kunnen maken. E. de Visser zag geen kans om tijdig uit de problemen te komen en moest uiteindelijk ook aan het kortste eind trekken. N. Witte was tamelijk snel uit geteld. Uitslagen De uitslagenlijst zag er als volgt uit: V.V.V. 3-En Passant 1: A. M. Haksteen-M. Vittali 14 54 G. Boon-G. van Es 0—1 J. Brinkhuis-J. Witte 54 14 H. Peters-K. J. de Haan 0—1 H. Postma-A. Terpstra 1—0 A. v. Sorge-P. Bergman 14 54 P. J. S. Siekerman-W. Hoekman 0—1 C. Brinkhuis-H. Elzinga 1—0 Totaal 314-454 Westwoud-En Passant 3: J. Oostendorp-F. van Tatenhove 0—1 P. v.d. Gulik-A. C. Bakker 54 54 J. Bueno de Mesquita-E. de Visser 1—0 P. Bakker-Chr. Kuip 54 54 F. van Ammers-N. Witte 1 —0 W. de Vos-Arjen Bakker 0—1 P. Schoutsen-(n.O.) 1—0 H. Sijm-N. v.d. Heijden 1—0 Totaal 5—3 Door zijn naaste rivaal H. C. Ran tijdens de laatste partij van de eerste periode te kloppen is G. Visser dinsdagmiddag definitief de eerste roosterkampioen geworden van de bejaardenbiljartverenigiung „Tot Ons Genoegen". Bij deze wedstrijdserie die in hotel De Zwaan werd afgewerkt kwam P. Boer- sen met 25 punten op de derde plaats. G. Visser behaalde 31 punten en H. C. Ran verzamelde er 30. Alle 13 deelne mers speelden in het eerste rooster 22 partijen. Systeem Teneinde alle deelnemende leden evenveel kans op een overwinning te geven heeft T.O.G. een speciaal han dicap systeem ingevoerd dat bedacht en uitgewerkt is door de heer Joh. Voorthuyzen uit Den Helder. Ook de daar gevestigde bejaardenbiljartvereni ging „De Kraayen" maakt reeds enige tijd met succes gebruik van dit sy steem. Hierbij wordt aan het begin van ieder spelrooster voor elke deelnemer aan de hand van een dan te spelen partij een vast gemiddelde bepaald. Een clublid dat minder biljartcapaciteiten heeft kan hierdoor met evenveel succes op de titel meedoen als iemand met een lager gemiddelde. Twee roosters leder seizoen speelt men twee roos ters. De eerste loopt van september tot en met december en de tweede van januari tot en met mei. De winnaars van beide roosters komen aan het eind van het seizoen voor het uiteindelijke kampioenschap tegen elkaar uit voor de titel De Texelse bejaardenbiljartclub die nu twee seizoenen draait houdt naast het afwerken van deze competitie her haaldelijk uitwisselingen met de leden van de Helderse vereniging. Het tweede rooster van T.O.G. begint op vrijdag 5 januari weer te draaien, zoals gebruikelijk in hotel De Zwaan. Belangstellenden zijn welkom. ZDH IJs en weder dienende geldt voor de leden van de Hoornder voetbalvereni ging ZDH een drieledig programma, waarin naar behoefte kan worden ge schrapt. Bij licht vriezend weer of dooiend weer gaan ZDH 1 en ZDH 2 op bezoek in Oosterend om daar tegen de twee eerste elftallen van SVO vriend schappelijke wedstrijden te spelen. Er wordt begonnen om 14.30 uur. Mocht daartoe de mogelijkheid bestaan, dan worden vanaf 14.00 uur op de meertjes bij de Geul schaatswedstrijden gehou den. Hieraan kan door junioren en senioren worden deelgenomen. Indien zowel voetballen als schaatsen zondagmiddag tot de onmogelijkheden behoort, is de kantine van ZDH vanaf 14.00 uur geopend en zullen aldaar kla- verjaswedstrijden worden gehouden. F.Z. Texelse Boys Vrijdagavond wordt er in de Boys kantine 'n trainingsbespreking voor alle seniorleden gehouden. ATs dë weersom standigheden het toelaten zullen op dinsdag (Tweede Kerstdag) twee wed strijden worden gespeeld. Beide begin nen om 14.00 uur. Tex. Boys 2 speelt tegen Tex. Boys Al jun. en Tex. Boys (d) 1 speelt tegen Tex. Boys (d) 2. Bij te koud weer wordt in de kantine gekla verjast. Op Oudejaarsdag (zondag 31 dec.) zijn er onderlinge zaalvoetbal wedstrijden die om 11.00 uur beginnen en duren tot 14.00 uur. Er kan aan worden deelgenomen door dames, A jun. en senioren. A. W. Op tweede kerstdag (26 december) wordt in Bowlingcentrum De Koogel een Familie-kersttoernooi gehouden, waaraan de gehele familie (incl. ooms, tantes etc.) kan deelnemen. De wed strijden beginnen om 12.00 uur. Men kan zich voor dit toernooi laten inschrij ven tot het moment waarop de wed strijden beginnen maar om wille van de goede organisatie wordt belangstellen den wel verzocht dit zo vroeg mogelijk te doen. Men kan hiervoor contact opnemen met R. van Zeist p/a tel. (02228) 672. Ongeveer 30 van de 55 prijzen die beschikbaar werden gesteld voor de Bartimeus-actie tijdens het Poltax-toer- nooi zijn nog niet afgehaald. De bezit ters van de volgende lotnummers kun nen (bij overlegging van het betreffen de lot) de prijzen afhalen bij mevrouw N. Smidt-Ellen, Wilhelminalaan 4, Den Burg. De nummers zijn: 79, 167, 199, 330, 451, 564, 611, 614, 700, 724, 764 918, 1116, 1156, 1171, 1220, 1420 1442, 1475, 1498, 1519, 1520, 1538, 1544, 1590, 1645, 1646, 1821, 1910 en 1979. Deze prijzen werden beschikbaar ge steld door de Texelse middenstand. De opbrengst van deze actie (f2.000, is ten goede gekomen aan de Stichting Bartimeus die hiervoor nabij de Barti- meushoeve (Harkebuurt, Oosterend) een aantal buitenspeelwerktuigen zal laten plaatsen. Het is al weer een paar jaar J jeleden dat we op een zondag morgen met een groepje vogel- j iefhebbers achter de dijk bij O Dijkmanshuizen naar de vogels -ceken die daar bij één van de j ilasjes zaten. Een groepje een- ien vlakbij was dryk aan het 'oedsel zoeken en door het zon- icht zagen de vogels er schifte end uit; kleuren die in geen enkel )oekje staan omdat ze er alleen in iet „echt" zo mooi uitzien. „Prachtig", zei iemand, „eigen- ijk zou iedereen één ochtend in de week verplicht naar vogels moeten kijken, dan zouden de mensen heel wat vrolijker zijn". Het was een krasse bewering, maar bij het schrijven van dit stukje moesten «ve er toch aan terugdenken. Veel men sen genieten nauwelijks van de mooie natuur van Texel, ze lopen er maar al te vaak achteloos aan voorbij. En dat stemt je als natuurliefhebbers wel eens ver drietig. Waarom zijn het zo vaak de vreemde lingen, de vakantiegangers, die hier het meeste geniéten tijdens hun verblijf op Texel? Misschien is het omdat er in hun eigen omgeving maar weinig van de natuur is overgebleven. Ze beseffen dat gemis als ze op ons eiland zijn. Voor velen van ons ligt dat anders, we komen dagelijks met de natuur in aanraking en ervaren al het moois als iets normaals; we kijken er niet meer van op. Belangstellenden, die aan een rondlei ding in de Texelse natuurgebieden deel nemen, vertellen nogal eens dat ze mee gaan omdat de gids ze wijst op de ver schillende dingen. „Hij weet er zoveel van", zeggen ze, „als we er zelf op uit trekken zien we nog niet de helft". Deze rubriek die voortaan regelmatig zal terugkeren, wil ook een soort gids zijn voor ieder die wel van de natuur houdt, maar op de dingen gewezen wil worden. Het gaat ons daarbij helemaal niet om allerlei zeldzame dingen, maar juist om de algemene, die we allemaal kunnen zien, maar waarvan we vaak onvoldoende weten om het de moeite waard te vinden. Witte lieuw De scholekster, of op z'n Tessels de lieuw, is er een voorbeeld van. Vrijwel iedereen kent hem, maar hij is zo normaal geworden, dat hij dikwijls over het hoofd wordt gezien. Nee, dan de witte lieuw, die zich al jarenlang in de omgeving van de Mokweg ophoudt. Het is weliswaar ook een scholekster, maar één die speciale aandacht krijgt omdat hij er anders uitziet. Dan pas wordt zo'n vogel voor velen de moeite waard en rijden we er speciaal een stukje voor om. We vonden De Witte Lieuw dan ook een goede naam voor deze rubriek, omdat we steeds zullen proberen aan de gewone dingen zo veel aandacht te besteden dat u ze met andere ogen gaat bekijken. Zo, en wat ligt er meer voor de hand om in zo'n eerste stukje iets meer over „onze" Witte Lieuw te vertellen? De witte lieuw is helemaal wit, uitgezonderd snavel en poten, die min of meer de nor male scholekster-kleur hebben. In het verenkleed ontbreken alle kleurstoffen. Dat is hét kenmerk voor de typische albino's. De ogen worden bij deze dieren zelfs rood van het doorschijnend bloed. In het hele dierenrijk komt albi nisme voor en ook bij de mens. Albinis me kan erfelijk zijn, het hoeft echter niet. Veel niet-natuurlijk voedsel bijvoor beeld brood, kan bijdragen tot het optreden van albinistische kleurafwijkin gen. Zo worden vooral in steden en dorpen onder de algemene vogels zoals huismussen en merels, regelmatig albi no's gezien. Meestal zijn deze dieren niet helemaal wit maar hebben ze enkele witte plekken of veren. Soms zij deze symmetrisch, d.w.z. in bijvoorbeeld beide vleugels is dezelfde veer wit. Dan ontstaat wel eens een „raar" beeld en Met ingang van vandaag zullen onze lezers vrij regelmatig de ru briek „De witte lieuw" aantreffen, waarin informatie wordt gegeven over natuur en landschap van Texel. De artikelen zijn bedoeld voor „gewone" Texelaars, die iets meer zouden willlen weten over de schoonheid van hun woonomge ving. De rubriek wordt verzorgd door Wilma Eelman, die gespeciali seerd is in planten, vogelkenner Adriaan Dijksen en Jaap van Groe nigen, die veel weet over natuurbe heer. Zowel Dijksen als Van Groeni gen zijn als medewerkers verbon den aan Staatsbosbeheer. De sa menstellers hopen dat zij door middel van deze rubriek de oplet tendheid en de belangstelling van het publiek stimuleren. Het hoeft geen eenrichtingsverkeer te wor den: wie iets heeft te vragen of op te merken kan zich met hen in verbinding stellen. Men wende zich dan tot het Natuurrecreatiecentrum telefoon [02228] 741. Redactie T.C. herkent men de soort dikwijls niet eens direkt. Soms ook is de afwijkende kleur niet geheel wit, doch licht bruinachtig wit. Een dergelijke afwijking noemt men leu- cisme. Er bestaan diverse kleurafwijkin gen, bijvoorbeeld te veel gele of zwarte kleurstoffen in het verenkleed. In de natuur z>et men deze echter niet vaak; ze vallen ook minder op. Niet de enige Het feit dat de „witte lieuw" nage noeg altijd op dezelfde plaats wordt gezien, betekent dat het hoogst waar schijnlijk steeds hetzelfde dier is. Er zijn echter meer witte lieuwen. 2o is er een aantal waarnemingen van de Schorren van een eveneens geheel witte schol ekster. Albinisme komt bij scholeksters blijkbaar wel meer voor en van diverse plaatsen in ons land zijn waarnamingen bekend. Jan P. Strijbos fotografeerde in 1925 al een albino donsjong van een scholekster in Waalenburg. De witte scholekster van de Mokweg is inmiddels 20 jaar oud. De bewakers van De Geul rapporteerden in 1959: „Ook was gedurende een groot deel van de zomer een witte scholekster in de Mokbaai. De snavel is normaal. Dit was vermoedelijk wel dezelfde die vorig jaar in de P.H. Polder als jong aanwezig was". Door zijn afwijkend verenkleed is de albino kennelijk niet zo heel erg geliefd bij zijn soortgenoten en zit hij meestal alleen. Toch is hij waarschijnlijk enkele keren gepaard geweest met een nor maal gekleurd exemplaar en ook tot broeden gekomen. In 1975 werd dat door de bewakers van De Geul met zekerheid vastgesteld. Dat wil zeggen, het dier bebroedde een nest met eieren en een soortgenoot hielp mee bij de verdediging van het broedsel. Een wat merkwaardige rol speelde echter een derde scholekster die zich in de direkte omgeving ophield. Als dit dier in de buurt van het nest kwam werd hij door de albino fel aangevallen en wegge jaagd. De kans bestaat dat dit derde dier de rechtmatige „eigenaar" van de eie ren is geweest. Misschien nog een oner varen jong wijfje, dat zich bij het nest heeft laten wegpesten door de albino. Scholeksters die, om welke reden dan ook, niet tot het leggen van eieren komen, vertonen soms toch een sterke broeddrift. Een broeddrift die zich uit in het „kapen" van een andermans nest. Ons zijn enkele gevallen bekend van scholeksters die een nest met eieren van een kievit overnamen en gedurende enige tijd daarop broedden. Misschien gebeurt dat wel meer onder soortgeno ten. Doordat alle scholeksters sterk op elkaar lijken valt het dan echter niet opl Hoe het ook zij, onze witte lieuw bebroedde in ieder geval een nest met eieren. Jongen zijn helaas nooit gezien. Als daar een albino bij geweest was, was het natuurlijk bijna wel zeker dat zij de eieren ook zelf gelegd had. Misschien kunnen we dat in de komende jaren nog eens ontdekken. Scholeksters kunnen namelijk zeer oud worden; er zijn verscheidene gevallen van meer dan dertig jaar bekend! Het is misschien wel eens leuk een lijstje samen te stellen van de vogel soorten waarvan op Texel albino's, gedeeltelijke albino's of leucistische exemplaren gezien zijn. Ons is het bekend van 12 soorten: wilde eend, eidereend, scholekster, wulp, velduil, houtduif, boerenzwaluw, merel, ge- kraagde roodstaart, spreeuw, huismus en kauw. Wie vult het lijstje aan? De witte scholekster, samen met een normaal gekleurde soortgenoot

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 11