Spoedig bouwen in De Krim Crossbaan te handhaven op huidige plaats? 'Hollywood man' nTiM Ziekenfonds hield jaarvergadering Texel gezonder dan rest van Neder/and DEN BURG MARSPLAN RUK AAN OPEN ]NATER Succes voor Kotex-leden Honderd Delaarden genoten van kerstmiddag Rechtuit gereden: auto vernield Op dissel gebotst Radiouitzending vanuit Luberti-school Schietoefeningen Kleine landmijn opgeblazen VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het is niet uitgesloten dat de Kjtorcrossbaan op de hoek fluyweg-Zanddijk in Eierland plaatse wordt gehandhaafd als zodanig wordt gelegali- eerd. In de vergadering van commissie ruimtelijke orde- ing werd deze suggestie ge- aan door wethouder Jook lauta die daarbij de mogelijk- sid aangaf dat de betreffende rond van de huidige eigenaar Flens wordt overgenomen, ok ruiling met andere grond >ort tot de mogelijkheden. zaak zal planologisch wel jed moeten worden gere ild, wat onder meer inhoudt it de mensen die dicht bij de aan wonen (en die al eens ebben geprotesteerd) aan tun trekken komen als de mo- lelijkheid tot het maken van «waren wordt geopend. Het itaat welhaast vast dat de aan voorzien moet worden een geluidsscherm, bijv. en aarden wal. De vergadering van de commissie een ongekend grote publieke be- ngstelling want een flink aantal jeug- ge gebruikers van de crossbaan was ■nwezig. Desgevraagd verklaarde een m hen de huidige baan (ca 50 x 200 eter) wel tamelijk klein te vinden. Hij eigenlijk twee keer zo groot neten zijn. Die opmerking droeg er toe bij dat commissieleden vonden dat de ge ënte een andere plaats voor de baan uitmoet uitsluiten. Wim Helder van de werkgroep mdschapszorg zei dat er een vrij tote kans is dat milieuorganisaties invaar maken tegen de crossbaan de huidige plaats, in verband met onmiddellijke nabijheid van na urgebied. Bij een plaats elders ijv. op of bij het vliegveld) is die kleiner. Cor Ellen (aanwezig als vervanger in F. Blanken) herinnerde er aan dat de directe omgeving van het vlieg- Jd weer andere belemmerende bepa- igen zullen gelden in verband met de «gveiligheid. Het is de vraag of daar tuvels e.d. mogen worden opgewor- die een crossterrein nu juist zo iiitrekkelijk maken. J. C. Dros her- nerde er aan dat de gemeente fn de iurt van het vliegveld over een stuk grond beschikt. Misschien kan dat worden benut of voor dit doel als ruil object worden gebruikt. Burgemeester Engelvaart zegde toe dat B. en W. de suggesties zullen bestuderen en zo spoedig mogelijk met voorstellen zullen komen. Mars Het stedebouwkundig bureau Hajema heeft een deel van het bestem mingsplan De Mars nader uitgewerkt. Hij is volkomen vrijblijvend en bedoeld als proef. Het betreft de noordooste lijke fase van het plan, gelegen tegen de Waalderstraat en waarbij onder andere het land van De Ruytersplaats is betrokken. Hajema heeft verschillende wijkjes van koop- en huurwoningen ge projecteerd, ongeveer zoals dat ook is gebeurd in plan Noord-West, dus met woonerven. Een bijzonder karakter krijgt dit toekomstige woongebied door het vele open water. De bestaande Jan Ayesloot blijft er dwars doorheen lopen en er komen nog verschillende andere waterpartijen. Die zijn niet alleen voor de aardigheid maar uit noodzaak in ver band met de waterhuishouding van dit nogal laaggelegen gebied. Er is zelfs een gemaal geprojecteerd. Van Wim Helder kwam de suggestie om dit gemaal te vervangen door een water molentje. Cor Ellen waarschuwde tegen het gevaar van het vele open water voor spelende kinderen. Er zal in ieder geval voor afdoende afrastering moeten worden gezorgd. Het plan voorziet ook in een terrein voor vestiging van bedrij ven. Het wordt geen industrieterrein in de gebruikelijke zin (zoals thans in uit voering is in Oudeschild) maar een „luxe" terrein voor schone, lawaai- arme bedrijven die geen al te grote gebouwen nodig hebben,,,, De Krim Binnen afzienbare tijd zal kunnen worden begonnen met de uitvoering van het Krimplan bij De Cocksdorp. De Welstandscommissie is akkoord gegaan met de huisjes die de Newo- mij hier wil bouwen. Van de oor spronkelijk geplande eentonige bouw is afgezien; er komen nu huis jes in acht verschillende types die overigens wel een uniforme basis plattegrond hebben. Ook de ambiti euze centrale voorzieningen op het terrein zijn akkoord bevonden. Er zal nu een voorbereidingsbesluit worden genomen, waardoor via een artikel 19-procedure bouwvergun ning kan worden verstrekt. Newomij en EMK (de beide partners in het plan) hadden een voorbereidings besluit voor een deel van het plan ge wild om de mogelijkheid open te houden op het oude rechtsgeldige (maar kwalitatief niet zo beste) plan te kunnen terugvallen, maar B. en W. vonden dat toch niet gewenst. De voorbereidingen zijn zodanig geweest dat het haast ondenkbaar is dat in het kader van de artikel 19-procedure be zwaar zal worden ingediend, althans niet met succes. Terugvallen op het oude plan blijft overigens in theorie mogelijk want de raad heeft dat nog niet ingetrokken. Er zal geen verandering komen in het thans geprojecteerde tracee voor het fietspad langs de Krimweg. Er waren stemmen opgegaan om dit pad wat noordelijker te leggen, door het toe komstige bos ten noorden van de Krimweg. Maar het is nu wel de bedoe ling het pad te laten uitkomen bij het Eierlandsche Huis. Getracht zal worden de grond aldaar voor dit doel te ver werven. Het einddoel is een fietsver- binding Eierlandsche Huis-strand. Door het fietspad (en het instandhouden van het bestaande voetpad) lijkt het verant woord de breedte van de Krimweg vrijwel onqewijzigd te laten. De kans op Zaterdagochtend omstreeks 4.00 uur werd op de driesprong Molen- laan-Vuurtorenweg-Postweg de auto mobilist R.H. uit Eieriand geverbali seerd omdat hij bij het verlaten van De Cocksdorp rechtuit was gereden en daarbij enkele verkeersborden had geramd. Het voertuig (een Renault 12) raakte bij deze manoeuvre zwaar beschadigd. De bestuurder zelf kwam er wonderlijk genoeg zonder letsel vanaf. Omdat ver moedens in die richting wezen moest H. zich aan een blaasproef onderwer pen. De uitslag hiervan was zodanig opstoppingen wordt minimaal als het verblijfsterrein van EMK en Newomij een andere toegang krijgt (op enige afstand van de weg). Het commissielid J. C. Dros pleitte voor het aanbrengen van graskeien ter weerszijden van de Krimweg. Door de voorzitter werd meegedeeld dat de overdracht van de gemeentelijke 10 ha van het Krimterrein binnen afzienbare tijd zal plaatsvinden. Voor de EMK is dat gewenst aangezien het niet in eigendom hebben van de grond de financieringsmogelijkheden beperkt. Artikel 11-gebied In de rondvraag stelde J. C. Dros enkele critische vragen over het zg. artikel 11-gebied in Den Burg noord west waarvoor thans een bouwplan voor 75 woningen wordt ontworpen door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten Oorspronkelijk waren hier 40 woningen gedacht en op basis van dit gegeven hebben diverse architecten en aannemers eerder vrijblijvend andere plannen ingediend. Deze zijn echter door het college terzijde gelegd. J. C. Dros vond het niet billijk dat dit is gebeurd. Op basis van 75 woningen zouden de eerdere gegadigden een nieuwe kans hebben moeten krijgen. Wethouder Nauta legde uit dat de waarborgen die het Bouwfonds kon bieden zeer aantrekkelijk waren. ,,We hebben onze huid zo duur mogelijk willen verkopen". Hij deelde echter mee dat het vrijwel vast staat dat een Texelse aannemer het door het Bouw fonds ontworpen plan zal mogen uit voeren. Zaterdagavond liep de heer C.H.R. uit Den Burg met zijn Citroen GS schade aan de rechter voorzijde op toen hij de dissel van een op de Achtertune te Oosterend geparkeerde aanhangwagen raakte. De aanhanger was onverlicht en stond voor het groot ste gedeelte op het aldaar gelegen per- keerterrein. De AVRO is voornemens om op 4 maart 1979 een rechtstreekse radio- uitzending te verzorgen vanuit de open bare lagere Luberti-school te De Koog. Dit ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het vernieuwde schoolge bouw. Het programma, met medewerking van onder meer Wieteke van Dort en een popgroep wordt gebaseerd op eigen inbreng van de schooljeugd waarbij gebruik moet worden gemaakt van ervaringen in dorp en omgeving. De programmaleiding heeft de school leiding gevraagd alle kinderen een kort verhaal te laten schrijven over één of meer Texelse belevenissen die voor de luisteraars interessant kunnen zijn. Schoolhoofd E. Stoer heeft op de ouders een beroep gedaan om stimule rend op te treden en om ideeën te lanceren. Verhalen en ideeën worden na de kerstvakantie verzameld en opge stuurd. „Met uw medewerking kan dit gebeuren een unieke gelegenheid wor den om De Koog en zijn inwoner(tjes) wat meer bekendheid te geven in het land', aldus het schoolhoofd. In het tijdvak van 8 t/m 13 januari 1979 zullen op werkdagen van 8 00 tot 17.00 uur van schietterrein (C 52°52,5'N - 4°42,8'E) schietoefeningen worden gehouden met lichte lucht doelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Personeel van de Explosieven Oprui mingsdienst maakte een kleine landmijn onschadelijk die begin vorige week op het strand nabij paal 9 (Hoornderslag) door wandelaars was aangetroffen. De ruim honderd bejaarden van Ou deschild en omgeving zien terug op een bijzonder geslaagde kerstviering, georganiseerd door de Gemeenschap Oudeschild, de Soos en de Zusterkring. De zaal van 't Skiltje was sfeervol ver sierd. Mevrouw Visser sprak een wel komswoord en er werd koffie met gebak geserveerd. Pastor Kolkman las het kerstevangelie voor. Hans Boom bege leidde met orgel de samenzang. Een groepje kinderen speelde kerstliederen op de blokfluit. Meester Visser las een verhaal voor dat ademloos werd beluis terd. De broodtafel werd alle eer aange daan en een zangclubje trad op naast een groep kinderen die op aardige wijze een kerstspel opvoerde. Dominee Van Zijll Langhout sprak het dankgebed uit, waarna allen het „Ere zij God" zongen. De bejaarden toonden zich bijzonder dankbaar met het gebodene. Een film, waarin de bioscoopbezoeker nu eens een kijkje krijgt in de filmkeuken van Hollywood is deze week in het City-theater te zien onder de titel „Hollywood man". Een film dus over het maken van een film. Het bereiden wel te verstaan, waarbij we (om in stijl te blijven) dus niet alleen het opgediende filmeten op ons bord krijgen, maar kennis maken met de potten en de pannen. En natuurlijk niet te vergeten de koks en de koksmaatjes Dat het in de filmbusiness in feite een beetje anders toegaat dan in de gemid delde keuken zal wel bekend zijn. Iets als stand-in ofwel stuntman, kennen keukenmeesters eigenlijk niet. Of we zouden surrogaat of zoiets dergelijks als zodanig moeten betitelen. Maar terzake. „Hollywood man" is er één van het type aktiefilm, waarin de acteurs regelmatig een stapje opzij doen om plaats te maken voor de stuntman nen, die de gevaarlijke capriolen op zich moeten nemen. Het mes snijdt in dit geval aan twee kanten. In de eerste plaats bekijkt de filmbezoeker een thril lerachtig gegeven en wordt tegelijkertijd beziggehouden met documentair aan doende situaties. Bovendien wordt men geïnformeerd over het werk dat een aarrtat koelbloedige mannen en één vrouw op zich nemen. Ze wagen in deze film niet alleen figuurlijk maar ook letter lijk in ruil voor een fiks honorarium hun lijf en leden. Voor de gelegenheid komt er in „Hollywood man" nog een extra- tje bij, want een groepje mannen pro beert het werk van de 3tuntlieden te saboteren.... Hoe het allemaal in zijn werk gaat en hoe het afloopt is te zien op donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond, op Nieuw jaarsdag en dinsdagavond. De mini mumtoegangsleeftijd is 16 jaar. Omdat het City-theater op Oudejaars dag gesloten is, draait de zondagmati- nee deze week voor de verandering op maandag (Nieuwjaarsdag). Het gaat deze week om de film „Dolle dwaze vrij dag" van Walt Disney, een jeugdfilm met een diepere achtergrond. Het meis je Annabel en haar moeder (Mrs. Andrews) wisselen op een gegeven dag eikaars karakter uit. De moeder krijgt daardoor haar taak als een jolige springt in 't veld te verrichten, terwijl Annabel (Jody Foster) plotseling de ernst zelve is. De persoonsverwisseling komt tot een enerverende climax tijdens een grote watershow. Op het hoogtepunt keren moeder (Barbara Harris) en Anna bel weer in hun eigen lichaam terug, wijzer, tevredener en gelukkiger. Toegang alle leeftijden. Judo Fasese neemt in de film „Hollywood man" een van de hoofdrollen voor haar rekening. Haar belangrijkste tegenspelers zijn William Smith en Don Stroud. Vergeleken met de rest van Nederland is het gezondheids niveau van de Texelse bevolking ook in het afgelopen jaar weer aanzienlijk beter gebleken. Als gevolg daarvan zal ook in 1979 de premieheffing op Texel ongeveer 30 procent beneden die van elders kunnen blijven, waarmee het de laagste van Nederland is. Niettemin zal dit betrekkelijk lage tarief in verband met de stijging van de kosten voor levensonderhoud volgend jaar toch iets omhoog moeten. Voorlo pig heeft men hiervoor een bedrag van 73,— vastgesteld, waarmede de maan delijkse premie op 787,— komt. Op de jaarvergadering die het zelf standige Algemeen Ziekenfonds „Texel" donderdagavond in gebouw „De Witte Burcht" hield, noemde direk- teur J. Vlaming als belangrijkste oorzaak dat de Texelse bevolking over het alge meen minder vlot naar een polikliniek stapt. De eilandsituatie speelt hierbij natuurlijk ook een rol maar toch niet zodanig dat dit als enige reden opge voerd zou kunnen worden. De Texelse artsen behoeven gewoon minder vaak naar specialisten te verwij zen dan bij collega's in stedelijke agglo meraties het geval is. In steden als Den Helder en Alkmaar ligt daardoor de pre mie momenteel al rond 7120,— per maand. De heer Vlaming had hieruit de gevolgtrekking gemaakt dat de gemid delde uitgaaf aan ziekenfondskosten voor een echtpaar op Texel al snel zo'n 7900, per jaar onder dat van een echt paar uit Den Helder ligt. Dokter R. R. Siebinga, voorzitter van het in verhouding met overig Nederland erg kleine Texelse ziekenfonds, lichtte nog toe, dat ook het medicijnengebruik op het eiland gewoon een stuk lager ligt dan elders. In zijn jaaroverzicht stipte direkteur J. waarmee het Texelse ziekenfonds in het afgelopen jaar te maken heeft gehad. Hierbij kwam hij in de eerste plaats op de bezuinigingsplannen die de huidige regering heeft sgjnengevat in Bestek '81. Hierin werd, waar het de volksge zondheid betreft onder meer een eigen risico van 7100,— per gezin voorgesteld naast een uitbreiding c.q. invoering van 710,— per dag bij opriame in een AWBZ-inrichting of ziekenhuis. Dit laat ste geldend voor ongehuwden ouder dan 18 jaar met een eigen inkomen en voor gehuwden zonder kinderen. Een en ander is door de ziekenfond sen en dus ook het Texelse volledig van de hand gewezen. Volgens de heer Vlaming is men van mening dat met het inbouwen van een eigen risico geen overconsumptie wordt afgeremd. De verzekerde heeft zelf geen invloed op verwijzingen en medicatie, terwijl ver meden moet worden dat men te laat om medische hulp verzoekt, aldus de heer Vlaming. Hij meende voorts dat ook in praktische zin deze maatregelen niets zouden uithalen. Als niet gelijktijdig het systeem van abonnementshonoraria van de artsen wordt losgelaten zou dat voor de medewerkers en voor de zieken fondsen veel meer administratieve rompslomp betekenen. De kosten zou den dan zelfs behoorlijk meer kunnen worden dan men nu via de besparingen probeert binnen te krijgen. Stag Sprekend over de oprichting van de Stichting Algemene Gezondheidsvoor zieningen (STAG) deelde de heer Vla ming mee dat het Texelse ziekenfonds hierover nogal wat bedenkingen heeft. In samenwerking met ondermeer de FNV hebben enige ziekenfondsen de STAG opgericht met als doel het exploiteren van instellingen ten dienste van de gezondheidszorg op niet com merciële basis. Alle medewerkers zijn hierbij in loondienst. Hoewel men wel lijke organisatie kan staan, zijn er volgens de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen en daarmee het Texelse ziekenfonds te veel technische bezwa ren. Een ander bezwaar vindt men het feit dat de STAG als landelijke organisa tie zich niet in het spoor van de regionalisatie beweegt. Het Texelse ziekenfonds kon wel instemmen met het resultaat van diverse rapporten die tot overeenstemming heb ben geleid over de invoering van een basispakket voor de aanvullende verze kering. Daarnaast kunnen dan door elk ziekenfonds afzonderlijk hierop nog aan vullingen worden verstrekt. Wat Texel betreft zijn de verstrekkin gen waarop men krachtens de aanvul lende verzekering recht heeft (voor zover geen aanspraken bestaan uit andere sociale verzekeringswetten) de volgende: ambulancevervoer, been- of voetprothesen, beugels, brilleglazen, elastische kousen, hoortoestellen, insu- linespuiten en -naalden, invalidenwa- gens, liesbreukbanden, borstprothesen, oogprothesen, orthopaedische corset- ten, orthopaedisch schoeisel, piaswek kers, pruiken, steunzolen, stotterthera- pie en verblijfkosten en diverse tand heelkundige prothesen. Het Texelse ziekenfonds vormt in vergelijking met de andere regionale en landelijke ziekenfondsen in twee opzich ten een uitzondering. Het is in de eerste plaats zeer klein en ten tweede is de positie van de vrijwillige verzekering op Texel een uitzondering. In de rest van Nederland bestaat een groot vereve- ningsbloc, welke op enkele ziekenfond sen na één premie heft. Daarnaast zijn er nog enkele grote ziekenfondsen in het Oosten en Noorden van het land welke ook een (zij het aanzienlijk lagere) vere veningspremie heffen. Texel staat daar dus apart van en het gevolg is dat hiet met een zeer lage premie kan worden gewerkt. De heer Vlaming attendeerde de nog eens met nadruk op dat de huidige premie (reeds enkele jaren de laagste van het land) binnen enkele jaren 1980) verhoogd zal moeten worden. Dit als gevolg van de renovatie en verbou wing van het Helderse Gemini-zieken- huis. Indien men daar de verpleegprijs 7100,— per dag zal laten stijgen, bete- krnt dit per betalende verzekerde van de vrijwillige verzekering een premieverho ging van ongeveer 79,— per persoon per maand. Met welk bedrag de ver pleegprijs zal stijgen is momenteel nog niet bekend. Verbouwing Aan het eind van zijn jaaroverzicht deelde de heer Vlaming nog mee, dat de administratie van het Algemeen Zieken fonds Texel op dit moment nog steeds niet is geautomatiseerd. Een datum waarop dit zijn beslag zou krijgen kon hij niet noemen. Hij voegde er overigens wel aan toe dat het huidige adressen- plaatjessysteem goed werkt en in som mige opzichten effectiever bleek te functioneren dan (geautomatiseerde) andere ziekenfondsen. Gezien de uitbreiding van de admini stratieve werkzaamheden zal het kan toor van het ziekenfonds aan de Jonker straat binnenkort uitgebreid en heringe deeld worden. Hierdoor krijgt men even eens de beschikking over een tot dusver ontbrekende kleine vergaderruimte. Tenslotte bracht de heer Vlaming het vertrek van de heren P. Rijkaart en A. van Loon in herinnering, die als mede werker en bestuurslid van het Alg. Ziekenfonds Texel veel werk hebben verzet. Liever geen fusie Tijdens de rondvraag opperde een van de aanwezigen de mogelijkheid dat het Texelse ziekenfonds mettertijd wel eens gedwongen zou kunnen worden om te fuseren maar daar werd negatief op gereageerd. De heer Vlaming deelde mee, dat men daar in geen geval het recht toe had. Het enige wat men kan doen is er op te wijzen hoe het meest effectief gewerkt kan worden meende hij. Overigens toonde de Texelse zieken fondsdirecteur zich zelf een groot tegen stander van een fusie omdat „hoe groter de fondsen zijn, hoe verder ze van de mensen af komen te staan". Als verzekerde vertegenwoordigers werden donderdag de heren Jac. de Boer (Den Burg), J. J. van Leeuwen (Oudeschild). enPlansen /Dp rnrL-t.

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 5