ipzienbarende resultaten 9 4 Informatieavond in Lindeboom op 4 januari VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 TEXELSE COURANT PAGINA 7 FM - academie wil zich definitief op Texel vestigen Meditatie maakt het leven waardevoller Het is welhaast niet te vermijden. Als je een bezoek gaat brengen aan nensen die aan meditatie doen, bekruipt je, of je dat nu wilt of niet, iet idee dat je in een wereldvreemde omgeving zult belanden. Vraag je, wat dan heet, ,,de man in de straat" of hij je misschien ets zou kunnen vertellen over meditatie heb je grote kans dat hij zijn ichouders ophaalt en ongeïnteresseerd verder loopt. Is hij wel tot een jesprek bereid dan zal hij ongetwijfeld iets zeggen in de trant van vreemde vogels" en hij zal je vrijwel zeker vertellen over mensen die :o nodig op hun kop moeten gaan staan of in allerhande andere onge- nakkelijke houdingen staan, zitten of liggen. Dat alles dan compleet net een enigszins troebele blik in de ogen. Het liefst ziet men iemand lie mediteert ook nog in de nabijheid van een puntgaaf spijkerbed 3ok wat betreft de gedragen kleding zijn er tal van wonderlijke verha- en in omloop. Oranje, lila of ook wel gele gewaden vormen de top Irie op kledinggebied. Dat alles dan gecombineerd met ofwel uiterst sng haar dan wel een volledig kaal geschoren kruin. Het blijken misverstanden; stuk voor ituk. En ze doen allemaal nogal wat ifbreuk aan hetgeen er werkelijk aan Ie hand is. Dat bleek ons wel toen we en bezoek brachten aan het echtpaar (artin en Tonnie Hesse, twee van de sraren in de Transcendente Meditatie- (Chniek (kortweg TM-techniek) die lomenteel voor acht maanden in De oog verblijven. Om er achter te komen wat die TM in !e grond van de zaak nu eigenlijk ihoudt hebben we een tamelijk uitge- reid gesprek met hen gehad. Onder- rerpen die daarbij de revue passeerden fj raren naast de eigenlijke zin van het lediteren ook de gevolgen die het kan ebben. Eveneens kwamen de plannen ie men met dit alles heeft aan bod en K ierbij werd overduidelijk dat men zich tak graag voor vast op Texel zou Jlen vestigen als daartoe een mogelijk- >r zou bestaan. De eerste indruk die je opdoet als je en bezoek brengt aan de TM-academie Hotel „De Koger Hoop" is niet op- lerkelijk. Er is geen sprake van een ■v uidelijke overeenkomst met de in de 31 leiding geschetste vooroordelen. In Sgendeel, zou je er aan toe moeten legen. Voor ons gesprek klimmen we, gewa- Qj ind met taperecorder en fototoestel op lar de eerste verdieping van het hotel 41 aar in een kamertje boven de ingang i ons wordt gewacht. Binnen zit de ler Hesse te telefoneren. Als hij het 9isprek heeft beëindigd stelt hij zich lor, geeft een hand, biedt een stoel in en zegt vriendschappelijk; ,,lk ben irtinus Hesse; welkom", jn echtgenote Tonnie en hun dochter Aster komen een moment later nnen en na enkele ogenblikken begint ize discussie, waarbij vanaf de wand iddels een enorme foto van de grond- ij' jger van de TM, de Indiër Maharishi ahesh Yogi op ons neerziet. 4editatie en over Transcendente Medi- 1 tie in het bijzonder. Wat houdt het 0 emaal eigenlijk in? Tweemaal daags Er heerst veel onduidelijkheid over TM is een heel eenvoudige techniek die ie. twee keer per dag ongeveer een kwartiertje doet. Eén keer 's morgens voor je naar je werk gaat en 's avonds als je weer thuiskomt. Wat er gebeurt tijdens die techniek is dat op een eigenlijk automatische wijze een hele diepe rust ontstaat. Zonder dat je je daarvoor behoeft in te spannen. Dat is een rust die dieper is dan diepe slaap terwijl je tegelijkertijd innerlijk wakker blijft. Het is die toestand van alerte rust die bijzonder prettige effecten heeft voor het dagelijks leven. Een direkt gevolg van het feit dat je zowel lichaam als geest regelmatig blootstelt aan die diepe rust is dat je zenuwstelsel in een optimale conditie komt. Dat gaat natuurlijk niet een-twee- drie. Je moet het leren. Maar het resultaat is datje gewoon meer beschik king krijgt over je volledig geestelijk vermogen. Met name creativiteit en intelligentie die iedereen heeft maar die er vaak niet uitkomt, wordt daardoor meer beschikbaar. Je zou dus kunnen zeggen dat TM een techniek is voor het ontwikkelen van het volledig potentiëel aan mogelijkheden dat iedereen in zich heeft". Is het te vergelijken met yoga? „Enigszins wel. Er zijn wel meer manieren om te mediteren maar bij TM is het doel in de eerste plaats om een perfecte conditie vah je zenuwstelsel te bereiken. Je kunt daardoor tot een vollediger ontwikkeling van je leven komen. Ik leg de nadruk op het zenuw stelsel want we weten in de wetenschap dat iedere bewustzijnstoestand, of dat nu slapen, dromen of wakker zijn is, een eigen lichamelijke basis heeft. Dat geldt met name voor het zenuwstelsel. Medi tatie heeft tot gevolg dat er inderdaad een hele diepe geestelijke rust optreedt, dat kun je eventueel meten met een EEG [elektrisch hersenonderzoek red.), maar ook aan de hand van de hoeveel heid zuurstof die wordt gebruikt. Er zijn nog wel meer aanwijzingen waardoor je kunt zeggen dat die diepe rust er inderdaad is". Belachelijk eenvoudig Hoe krijg je het voor elkaar om in die toestand te komen, want als je gewoon gaat zitten en probeert aan niets te den ken mediteer je natuurlijk niet? Nee, zo gaat het niet. Het is eigenlijk belachelijk eenvoudig. Je kunt die fase waarbij je tot rust komt dieper den diepe slaap, terwijl je eigenlijk helder wakker blijft), aanleren door een bepaal de reflex. Als je bijvoorbeeld een tik onder je knieschijf geeft dan reageert je onderbeen daarop. Zo gaat het ook geestelijk. Wij doen dat aan de hand van bepaalde klanken die Mantra's heten. Daar reageer je op en brengt jezelf op die manier in meditatie. Gegeven de juiste beginvoorwaarde treedt er dan even spontaan en even automatisch als dat voorbeeld met die knie, een sterke verlaging van geestelijke en lichamelijke activiteit op. Je aandacht verschuift dan van buiten naar binnen en je leert hoe je je aandacht ongericht kunt houden. Dat is dus niet hetzelfde als niet denken, zoals u net zei, want dat kost juist heel veel inspanning en daar wordt je juist moe van wat dus juist niet de bedoeling is. Dat tot rust komen is dus een heel spontaan proces net zoals slapen of wakker worden dat is". Je hoort dus een bepaalde Mantra en dan keert je geest zich naar binnen? „Daar komt het wel op neer. Je krijgt dus aangeleerd om een bepaalde Man tra te gebruiken opdat de juiste begin voorwaarde ontstaat. Dan verglijdt je geest dus naar stillere niveaus. Het woord Transcenderen betekent ook „gaan voorbij". Als je eenmaal in zo'n Ter wille van die eilandbewo ners die iets meer willen weten over Transcedente Meditatie en dingen die daarmee in verband staan is er op donderdagavond 4 januari een informatieavond in hotel De Lindeboom-Texel. Hier bij zal ondermeer door Martin Hesse het woord worden ge voerd en kan men ook vragen stellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur precies. laag niveau zit dan ben je gewoon heel stil bij jezelf, en dat is bijzonder aange naam. Je vraagt je natuurlijk af hoe dat ont staat maar het blijkt heel eenvoudig te zijn omdat de menselijke geest de natuurlijke neiging heeft daar naar toe te gaan waar het aantrekkelijk is. Als je gewoon bezig bent en de aandacht naar buiten gericht is, dan hoor je bijvoor beeld een vogeltje fluiten. Horen we dan ergens mooie muziek opklinken, dan gaat de aandacht naar die muziek. Zo zijn er talloze voorbeelden te noemen". Helder wakker Zo bereik je dus die toestand maar hoe kun je daar dan weer uitkomen? Tonnia an Martin Hassa bi/ hat portret van Maharishi Mahash Yogi. Spoedig aan nationa le TM-acadamta op 1axai7 „Nou, je raakt niet van de wereld af. Je aandacht is dan wel niet naar buiten gericht, maar het is niet zo dat je helemaal weg bent. Het is geen slapen. Je bent gewoon helder wakker, in feite meer wakker dan je was voordat je in die toestand geraakte. Maar je geest, het denken komt bij TM tot rust en daarbij het lichaam ook. Tja, op sommige momenten kan dat zo prettig zijn dat je inderdaad het besef van tijd volledig verliest. Toch duurt dat meestal niet lang. Het schommelt een beetje. Je kunt in feite ieder moment dat je wilt stoppen ook stoppen, gewoon omdat je helder wakker blijft. Wat we de mensen hier aanleren is een bepaalde routine te ontwikkelen, waarbij, als je lichaam en je geest er op ingesteld zijn om dit steeds op een vaste tijd te doen, je na een paar keer vanzelf je ogen weer open doet. Dan is gewoon de tijd om en ben je geestelijk volledig uitgerust. Je hebt dan een reserve gekweekt om de rest van de dag goed door te komen". Ik kan het me nog steeds moeilijk voorstellen, maar dat komt zeker omdat ik het nooit ervaren heb? Precies, je kunt dus wel een algemene beschrijving geven van het proces. Maar exact is het iets dat je zelf moet meema ken. Het essentiële is de rust terwijl je helder wakker bent. Als de geest dus volledig tot rust is gekomen, als er geen gedachte meer is en dat de zintuigen tot rust zijn gekomen dan is een toestand van innerlijk waken het enige wat overblijft. Hiermee bedoel ik dat je je volledig bewust bent, maar niet meer bewust van iets. Bewustzijn is een vrij abstracte zaak om over te praten. Het wordt wel eens vergeleken met het licht van een lamp. Zo van, daar gaat me een lichtje op of er gaat een lampje branden, ledereen kent dat wel. Je hebt soms vlagen van verstandsverheldering, het kan natuurlijk ook de andere kant uit gaan. ledereen weet wel dat er momen ten zijn waarop alles veel lekkerder gaat en dat je je helderder voelt. Alles loopt dan gesmeerd en je bent in vorm. Natuurlijk ding Dat kan dus ook gebeuren als je niet mediteert? „Ja, dat is zo. Dat geeft eigenlijk alleen maar aan dat TM een heel natuurlijk ding is. Ook de ontwikkeling [een meer volledig gebruik maken van je geestelijke vermogens) die je doormaakt is een groeiproces wat op zich heel natuurlijk is. Je doet geen dingen die vreemd zijn aan de natuur van de mens. Het enige wat je doet met de TM-tech- niek is een bepaald begin maken. De Maharishi van wie die techniek oor spronkelijk afkomstig is, vergelijkt het bijvoorbeeld met duiken. Je gaat op de hoge wip staan, neemt de juiste invals hoek en dan ga je vanzelf naar beneden. Met TM is het net zo. Je maakt gebruik van een aangeboren mogelijkheid van je zenuwstelsel. Die mogelijkheid tot diepe rust die er is. Het is alleen zaak die te gebruiken in het dagelijks leven, waarbij die schommelingen in je geest dat je soms helderder bent een steeds hoger niveau krijgen. Als je een jaar aan TM doet dan is misschien wat vorig jaar een top voor je was een dal voor je geworden. Dat ontwikkelt zich verder en op zich geven die dingen aan dat het allemaal heel natuurlijk is". TM komt dus oorspronkelijk uit India. Maharishi Mahesh Yogi was dat de ontdekker of bestaat het allemaal al veel langer? „De Maharishi spreekt altijd van een traditie van leermeesters die zich in de grijze oudheid heeft ontwikkeld en via leraar en leerling is doorgegeven. Hij is eigenlijk de laatste in zo'n traditie die op zich dus erg oud is". Onderzoekingen U had het over wetenschappelijk onderzoek op dit gebied. Wat is daar allemaal uit gekomen? „Het is eigenlijk heel grappig dat door het wetenschappelijk onderzoek wat er op dit gebied is geaaóïi TM eigenlijk ook volslagen nieuw is. Voofdat tftbr. °o wetenschappelijk niveau verschillende dingen had kunnen aantonen werd vaak gezegd: Wat is dat allemaal nou voor onzin? Nu zijn een hele hOPP raadsels wel opgelost. In die zin Ie TM dus een nieuwe techniek en tegelijkertijd dus oeroud". Je kunt je er dus beter door ontwik- Of je nu op Texel woont of waar ook ter wereld, iedereen heeft wel een bepaald ideaalbeeld van de menselijke samenleving. Afgezien van iemands politieke instelling kan dat in het materiële vlak liggen, maar ook in het ideële of het sportieve vlak en zo zijn er wel meer zaken.... Er Is nogal wat waarmee we een ideale wereld zouden kunnen gaan vormen, maar ga er maar aan staan. Want wat voor de één ideaal Is kan voor een ander allerminst ideaal zijn. Misschien dat we het allemaal het best kunnen samenvatten in het aloude, van pater Henri de Greeve afkomstige motto; „Ver beter de wereld, begin bij je zelf", maar wie doet dat, of liever gezegd wie lukt dat zo duidelijk dat je on omwonden kunt zeggen; het heeft resultaat op grote schaal Het lijkt haast ongelooflijk maar wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat het mogelijk is door middel van meditatie het collectief bewustzijn van een stad en misschien ook wel van een land te beïnvloeden. De gevolgen die dat kan hebben zijn opzienbarend. Dat bleek wel uit een onderzoek wat nog niet eens zo lang geleden werd gehouden in een flink aantal Amerikaanse steden, waarvan men wist dat minstens 1 procent van de bevolking aan medi tatie deed. De uitkomsten van deze steden werden vergeleken met cijfers van steden van gelijke grootte en omstandigheden, waarin weinig of geen meditatie plaatsvond. Wat men vond was dat in de steden waarin gemediteerd wordt niet alleen de misdaad in het algemeen afnam, maar ook dat de cijfers van wMMMwvmmmMMMasmnMmMVMMMi verkeersongelukken en de ziekte gevallen scherp daalden. Hoe kan dat, of beter gezegd; Hoe bestaat dat? Om daar achter te komen hebben we een uitgebreid gesprek gehad met het echtpaar Martin en Tonnie Hesse die met hun dochtertje Aster enkele maanden geleden in Hotel De Koger Hoop neerstreken om daar samen met mevr. Mieke Smits cursussen in Transcendente Meditatie te geven. Deze meditatie- vorm is van Indiase oorsprong en werd in de zestiger jaren bij ons bekend toen de Maharishi Mahesh Yogi een bezoek aan Nederland bracht. Sindsdien is de belangstelling hiervoor enorm toegenomen. De toeloop was zelfs zo groot dat de stichting Onderwijs Wetenschappe lijke Creatieve Intelligentie met het geven van meditatiecursussen is begonnen. Na aanvankelijk alleen in twee kleine centra (Wassenaar en Hengelo/GId.) meditatiecursussen te hebben gegeven moest door de toeloop begin 1978 uitgeweken worden naar verschillende plaatsen in de ons omringende landen. Eind augustus kwam men op Texel terecht en slaagde er in hotel De Koger Hoop voor een periode van acht maanden (tot juni) af te huren. In verband met de grote belangstel ling heeft men nu ook in hotel Bos en Duin voor enige tijd zijn intrek genomen. Gezien de opgedane ervaring met het eiland en de eilandbevolking onderneemt men momenteel pogingen om op Texel een groot nationaal meditatiecentrum te bouwen. Hier zou men dan doorlopend cursisten kunnen ontvangen In een rustige omgeving in de nabijheid van bos, duin en zee „Ja. Wat de Maharishi eigenlijk zegt dat is [en ik geef hem gezien de onder zoekingen daar wel gelijk in) als je je leven volledig wilt ontwikkelen dan zou je TM moeten doen. Je haalt er dan alles uit wat er in zit door lichaam en geest van tijd tot tijd tot diepe rust te laten komen. Doe je dat niet dan bh/kt het niet goed mogelijk je leven volledig te ontwikke len. Je zou het kunnen vergelijken met iemand die vergeet te slapen of her haaldelijk te kort slaapt. Dan was het eigenlijk niet best met 'm". Vooral de laatste jaren is nogal wat belangstelling voor deze zaken. Hoeveel mensen doen op dit moment aan TM in Nederland? „Sinds enkele jaren draait in ons land de Stichting Onderwijs Wetenschappe lijke Creatieve Intelligentie en daaronder ressorteren ongeveer 30 centra. Alle grotere plaatsen in Nederland hebben zo hun eigen centrum. Van daaruit worden cursussen gegeven van waaruit je die techniek kunt leren. Op dit moment zijn er zo'n 50.000 aangeslotenen en de belangstelling neemt gestaag toe. Het is allemaal begonnen met het bezoek van de Maharishi aan Nederland in 1967. Die sprak toen in het Concertgebouw. Er is daarna een Engelse dame achtergeble ven die de eerste lerarengroep heeft geïnstrueerd. Die kwamen omstreeks 1970 in functie. De cursussen werden destijds nog in India gegeven. Dat gebeurt nu in Zwitserland; in Sevens- berg aan het VierwoudstedenmeerIk zelf heb daar ook mijn opleiding gehad, enkele jaren geleden Wat heeft u gedaan voordat u TM- leraar werd? „Ik ben psycholoog geweest. Oor spronkelijk kom ik uit Apeldoorn en heb daarna in Utrecht gestudeerd. In die functie heb ik allerlei dingen gedaan. Het laatste wat ik deed was doceren aan de Bredase sociale academie. Daar ben ik ook begonnen met TM-leraar te zijn. Mijn vrouw en ik hebben in Breda een centrum gesticht en van daaruit zijn we toen TM gaan verspreiden. Dat hebben we een paar jaar gedaan, waarna ik naar Zwitserland ben geweest. Ik heb me daar ondermeer in de zogenaamde TM-Sidhi techniek verdiept. We zijn in april teruggekomen. Daarna zijn we in Duitsland geweest om cursussen te leiden en nu zitten we dus hier". Wat voor soort mensen worden TM- leraar? „Er zijn mensen bij met een heel verschillende achtergrond en evenals de mensen die hier nu de cursus volgen komen ze uit alle windstreken van Nederland. Er zijn in Nederland nu zo'n 200 leraren. Het merendeel daarvan is part-time. Zo'n 50 hebben het als dagtaak. De beroepen die ze vroeger hadden zijn ook heel verschillend. Er is een aantal academici bij. We hebben een paar computerspecialisten en npk Opvallende resultaten Er zijn wetenschappelijke onderzoe kingen gehouden. Wat zijn daar de con crete resultaten van geweest? „Die zijn bijzonder opvallend. In Sevensberg bijvoorbeeld is een hele ploeg mensen met wetenschappelijk on derzoek bezig en er worden daar van tijd tot tijd ook symposia gehouden, waarop wetenschapsmensen uit verschillende vakgebieden zich er over buigen. Daar zijn bijvoorbeeld neurologen bij, en psy chologen etc. Men probeert meer in zicht te verkrijgen in de groeiprocessen en de mogelijkheden van het menselijk bewustzijn. Een van de belangrijkste resultaten waar men bij onderzoekingen op stuitte was wel de mogelijkheid om het collec tief bewustzijn van een stad in positieve zin te beïnvloeden. Als gevolg daarvan zijn er nu TM-groepen naar Nicaragua en Iran las ik in de krant. Of het op zo 'n grote schaal invloed heeft weet je natuurlijk niet precies maar het idee is goed". Wat waren die resultaten dan? „Men heeft onder meer ontdekt dat bij een onderzoek in een groot aantal vergelijkbare Amerikaanse steden tame lijk grote verschillen optraden tussen steden waar minstens 1 procent van de bevolking mediteerde en steden waar dat vrijwel niet het geval was. In de „mediterende steden", om ze maar te noemen, namen de ongelukkencijfers af, daalden de ziektencijfers en zakte het crimineel gedrag behoorlijk. Daar waren we uiteraard allemaal heel erg blij mee. Het gold namelijk voor enkele honder den steden. Als dit zich slechts in een enkel geval zou voordoen had je het op toeval kunnen schuiven. Maar inmiddels kun je inderdaad spreken van een zoge naamd 1 procentseffect. Wat we op basis daarvan kunnen voorspellen is dat wanneer 1 procent van de bevolking ergens mediteert, dat kennelijk voldoende is om het hele collectieve bewustzijn van de bevolking te beïnvloeden op een positieve wijze. Je zou kunnen zeggen dat er een soort uitstraling plaatsvindt". Voor gezonde mensen Kun je zeggen dat je door meditatie ziekte kunt verdrijven? „Min of meer, hoewel daar natuurlijk niet aan gekoppeld mag worden dat wij hier zijn voor mensen die ziek zijn. Dat is bepaald niet zo. TM en ook TM-Sidhi de aanvullende techniek, is iets voor nor male gezonde mensen. Mensen die een dokter nodig hebben, moeten ge woon naar de dokter gaan. Het komt wel voor dat artsen [er zijn er een paar die mediteren) mensen naar ons verwij zen. Onlangs is er overigens door een artsencomité een petitie aan de minister van Volksgezongheid aangeboden om eens serieus te bekijken wat de moge lijkheden zijn met TM voor de geestelijke

Texelsche Courant | 1978 | | pagina 7