Vooroorlogs Westerslag „Cet obscur object... Het laatste houvast\ ITLAINIIMWS «00 Dood paard aangespoeld TONEEL OUDESCHILD BEVOLKING TEXEL GROEIDE NAAR 12.474 PERSONEN VERVOLG VAN PAG. 2 Sterke stijging aantal echtscheidingen r r Holy Hobbie verloor toch Firma Beumkes overgenomen door Verenigde Schilders FEUILLETON DINSDAG 16 JANUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Zaterdagochtend werd op het strand ter hoogte van paal 16 een dood paard aangetroffen. Het dier kan niet langer dan enkele dagen dood zijn geweest, want afgezien van de door meeuwen uitgepikte ogen zag het er nog gaaf uit. Krachtens de tegenwoordige voor schriften mag een dergelijk kadaver niet meer ter plaatse worden begraven, maar moet voor destructie worden afgevoerd. De gemeentelijke landrover met Niek Spaans aan het stuur kwam eraan te pas om het kadaver naar de strandafgang bij paal 17 te slepen (foto). Daar werd het beest in de speciale destructiewagen gehesen en naar het vasteland overge bracht. De herkomst van het paard is onbekend, maar het is niet ongebruike lijk dat paarden die aan boord van (vooral Poolse en Russische) schepen doodgaan, overboord worden gezet. baas aanwezig. In komische zin werd hij terzijde gestaan door de onovertrof fen Turkse gastarbeider in de huishou ding Ali en de uitzendkracht. Het drie tal dat deze rollen voor zijn respectie velijk haar rekening neemt kon tevoren aan de hand van de tekst al vaststellen dat dit tot lachsalvo's zou leiden. Dankbare taken dus. De oude baas werd door Martien de Vries ten tonele gevoerd, Dirk Witte was in de huid van Ali gekropen en Loes de Graaf speelde de pinnige uitzendkracht. Zoals van hén verwacht mocht worden (ze zijn immers ,,ouwe getrouwe" mede werkers van „Nieuw Leven") maakten zij van rollen wat er in zat. Het afgelopen jaar is de Texelse bevolking met 78 per sonen gegroeid, zodat het aantal inwoners per 1 januari j.l. 12.474 bedroeg. Het aantal geboorten was 172 (tegen 148 in 19771 waarvan 78 jongens en 94 meisjes. Er overleden 106 (91) Texelaars, waarvan 59 mannen en 47 vrou wen. Uit het verschil tussen het aantal overledenen en het aantal geboorten volgt een geboorte-overschot van 66 (57). Er vestigden zich op Texel 391 personen en 379 personen verlieten het eiland, zodat het vestigingsoverschot 12 was. Het buitengewoon grote vesti gingsoverschot (127) van het jaar ervoor blijkt dus een eenmalig verschijn sel te zijn geweest. Het bovenstaande ontlenen wij aan de cijfers over de loop van de bevol king in het afgelopen jaar, ons verstrekt door de afdeling bevolking van de gemeente. Uit de gegevens blijkt ook dat het aantal echtscheidingen aan zienlijk is gestegen, van 14 naar 24. Dat is ongeveer 25% van het aantal huwelijken dat steeg van 93 tot 97. Drie ingezetenen trouwden met een buitenlandse partner. Martien de Vries had zich hiertoe een trillerige stem aangemeten en hulde zich voortdurend in wolken van afwis selend forse bolknaks dan wel sjekkies. Hoewel dat niet zozeer overeen kwam met wat in het tekstboekje stond begaf halverwege de-tweede helft de rits van zijn broek het potseling. Maar omdat hij met zijn spel het publiek zodanig wist te boeien zal mënigeen gedacht hebben dat het er allemaal bijhoorde.. Ali werd gespeeld door Dirk Witte. Hij was niet bepaald de Turkse gastar beider zoals die in werkelijkheid bestaat maar een uitbundige persiflage daarvan. Maar dit moet ongetwijfeld de bedoeling van de auteur zijn ge weest. Loes de Graaf bleek precies de juiste keus voor de rol van uitzendkracht die alle problemen „naar boven" probeert af te schuiven. „Ik doe waarvoor ik de opdracht heb en verder geen hei sa Die heisa kwam er natuurlijk wel maar dat was al duidelijk. Niet alleen Nico Blom maar ook Jaap Bakker moesten het dit jaar met een kleinere rol doen. Van Nico Blom moet gezegd worden dat hij zijn uiterlijk niet zozeer aan dat van een directeur-gene raal had aangepast. Hij bleek dan ook een bedrieger te zijn, maar dat gold tevens voor Jaap Bakker die er wel op zijn paasbest (oude stijl) uitzag. En dat geeft toch te denken Op dreef Het stuk draaide allemaal op de fi guur van de toekomstige directeur in wiens huid Sjors Keijzer was gekropen. Hij was dusdanig op dreef dat vele met ingewijden onmogelijk gemerkt zullen hebben dat hij pas voor de tweede keer op de planken stond! Zijn debuut was vorig jaar bij ,,lm Weissen Rössl" waarin hij een piepklein rolletje had. De twee privé-secretaresses werden vertolkt door Jeanette Duinker en Ria Buisman. Nu was haar rol daar welis- In het begin van de film „Cet Obscur Object du Désir" (Het duistere voorwerp van het verlangen) laat regisseur Luis Bunuel bekend van o.a. Un Chien Andalou en de hier al in Filmganger vertoonde Le Charme discret de la Bour geoisie zijn producent Silberman plaatsnemen in een auto die wordt opgeblazen door terroristen. De film zit vol met bomaanslagen en ontploffin gen. Of ze verband houden met het verhaal van de film moet u zelf maar uit maken. Matthieu (Fernando Rey), een rijke en wat oudere heer, achtervolgt zijn dienst meisje bezeten, maar Conchita (ge speeld door twee vrouwen: Angela Molina en Carole Bouquet) ontsnapt hem steeds weer. Zijn hartstocht voor haar, de afwijzing van haar kant, de jaloezie die binnensluipt, kortom alle ele menten van de amour fou" passeren waar ook naar maar van deze twee toonde de laatste zich duidelijk de meest slagvaardige. Misschien dat Jeanette Duinker bij een volgend stuk met een grotere rol beter tot haar recht komt. Evenals Sjors Keijzer is ook zij op het toneel overigens een betrekkelijke nieuwelinge bij „Nieuw Leven". Vorig jaar maakte zij haar debuut. Emmy Zijerveld kwam dit maal in actie als kraamverpleegster en Tineke van Beek als de vrouw des huizes. Zij hadden allebei een ondersteunende rol en konden daarmee goed uit de voeten. Roulerend Karin de Vries was dit maal de rol van souffleuse toebedeeld, een functie die bij „Nieuw Leven" rouleert. Dat laatste mag dan de beste oplossing zijn als niemand er iets voor voelt maar daar staat natuurlijk tegenover dat je op zo'n manier nooit een „volleerde" soufleuse kweekt. Nu had „Nieuw Leven" zater dagavond het geluk dat de zaal nogal uitbundig reageerde maar desondanks drong het souffleergeluid soms toch tot halverwege de zaal door. De regie werd gevoerd door Jaap Zuidewind die daarvoor een flinke pluim verdient, niet in de laatste plaats omdat hij het dit jaar voor de eerste keer deed. Voor het grimeerwerk zorgde zaterdagavond de heer J. A. L. Polman uit Den Helder. Tijdens het „bal na" zorgden „De Melodia's" voor de muziek. de revue. Bunuel doet dit uit de doeken door middel van een raamvertelling. Matthieu vertelt zijn geschiedenis aan enkele medereizigers in een trein, waarna de terugblikken volgen. Een veel toegepast procédé in speelfilms; Bunuel breekt de „herinneringsbeelden" echter op de meest onverwachte momenten af. Het publiek denkt te weten wat er komen gaat, maar wordt met een kluitje in 't riet gestuurd. Dat verhoogt de spanning van de fiim aanzienlijk. Het grappige van die raamvertelling is natuurlijk ook dat de treinpassagiers voortdurend logische en psychologische verklaringen geven voor Matthieus ge drag. Ze voelen een eind met hém mee en tonen zich teleurgesteld als hij zegt dat het hem weer eens niet gelukt is Conchita in bed te krijgen. Als je als kijker het gevoel hebt dat je het verband in het verhaal begint te begrijpen, trekt Bunuel weer het vloer kleed weg en laat je met chaos op de koude vloer achter. Cet obscur object du désir zit vol voetangels en klemmen, met doodlo pende aanwijzingen voor een verklaring, met bommen en granaten, met absurde grappen en komische valkuilen. De kijker krijgt dezelfde koude douche als de emmer water die Matthieu over Con chita heenkiepert vanuit de trein. Deze Bunuelfilm draait in het City- theater op donderdagavond 18 januari en begint om 20.00 uur. Toegang 16 jaar. Bowlingbond Texel Ondanks de records van zowel Loes Zutphen als Irene van der Slikke, die respectievelijk voor de hoogste game [200] en de hoogste serie [7171 zorgden, is hun Holly Hobbie team er vorige week in het Bowlingcentrum toch niet in geslaagd een overwinning te behalen. De uitslag werd een tegenvallende 1 4, waarbij Langs de weg aan het langste eind trok. Bij de andere wedstrijden, die voor 10 en 11 januari op het proramma stonden, behaalden vier teams een volledige (5—0) overwinning. Dat waren Strand- plevier, Cross Team, 't Steigertje en Texel Vastgoed. Voor de laatste was dit de eerste 5—0 zege van het seizoen. Koogel 75 moest één punt afstaan aan Wielewaal. Langs de weg klom met 4—4 weer naar boven, evenals Ran Motoren en Beumkes Et Zn. Koogel 77 had een zware tegenstander aan Enbece II. Het team moest het zonder Han Brusselaars stellen en een mooie 183- game van A. v.d. Star (spelend voor Enbece II) droeg bij tot een krappe 3—2 voor Koogel 77. Naast de goede resultaten van Loes Zutphen en Irene van der Slikke bij de dames kwam bij de heren met 212 de ondememers-aktiviteiten De firma B. Beumkes Et Zoon heeft zijn schildersbedrijf overgedragen aan de Verenigde Schilderscoöperatie. Te gelijkertijd heeft vader Ben Beumkes het bedrijf verlaten en is zoon Rob lid ge worden van de Coöperatie. De drie medewerkers van de firma Beumkes zijn ook naar de Verenigde Schilders over gegaan. Belangrijkste reden van de overdracht was dat de heren Beumkes geen gun stige toekomst zien voor een klein schil dersbedrijf. Door samenwerking kan een veel krachtiger positie worden inge nomen en kan men zich ook op den duur van werk verzekerd weten. Het bedrijf van Beumkes werd ge sticht in 1955. Het was aanvankelijk gevestigd in de Zwaanstraat te Den Burg en verhuisde later naar „Buiten- heim" aan de Kogerweg. De in 1964 opgerichte coöperatie Verenigde Schilders werkt nu met totaal 26 personen, waarvan 20 lid zijn. Het totale medewerkersbestand is groter dan van alle overige schildersbedrijven op Texel samen. hoogste serie op naam van Roland van Zeist. Ook de hoogste serie (waarin 2 maal een 200-game werd gegooid) was met een totaal van 763 voor Van Zeist. De overige uitslagen waren: Middenmoot-Doortje 2—3 Wasserij Texel-Cross Team 0—5 Koogel 75-Wielewaal 4—1 Boetiek 22-Pioniers 3—2 't Steigertje-Sommeltjes 5—0 Bouwbedrijf Timmer-Flash 2—3 De Toekomst-Ran Motoren 1 —4 Drog. Mets-Strandplevier 0—5 Holly Hobbie-Langs de weg 1—4 Enbece ll-Koogel 77 2 —3 Enbece l-Texel Vastgoed 0—5 Beumkes Er Zn-B.V. Knudde 4—1 Een foto uit de jaren dertig van het Westerslag, toen nog een smal fiets- en wandelpad. Het strand van paal 15 werd pas voor auto's bereikbaar toen in de oorlog op last van de Duitsers een brede klinkerweg werd aangelegd, die tot op de dag van vandaag dienst doet. De Duitsers hebben meerdere strand- slagen verhard ten behoeve van de bouw en de bevoorrading van de bunkers. De foto werd destijds gemaakt en als ansichtkaart uitgegeven door L. Bakker te Oosterend. De plaat is afkom stig uit de ansichtencollectie van de heer S. Bosma te Den Burg, lid van de Texelse munten- en ansichtenclub. De club houdt donderdag 18 januari a.s. voor de eerste keer dit seizoen ruil beurs in De Raadskelder, aanvang 20.00 uur. Ook niet-aangesloten verzamelaars zijn daar welkom. door Henk van Heeswijk. 50. Ze valt weer neer op de bank. Met in haar hand een derde glas wijn. En staart voor zich uit in de nu bijna geheel duistere kamer. Enige meters van het huis staat langs het trottoir een lantaarn. Zijn licht komt heel sporadisch door het glas en de vitrage, en zet de kamer in een spookachtige schemer. Maar de vrouw heeft er geen erg in. Vandaag heb ik definitief en voorgoed een neder laag geleden, want niemand wil me immers? Zelfs de enige vriend, die ik nog over heb schrikt, als ik een huwelijk voorstel. Metal mijn geld en bezittingen kan ik hem niet eens kopen, omdat hij me een griezel vindt, als hij er aan dénkt, dat hij met mij naar bed moet Als om half tien de telefoon rinkelt, brandt er in het grote vertrek een kleine schemerlamp, die een spaarzaam licht verspreidt. Truus Ranzijn heeft haar zoveelste glas wijn leeggedronken en staart verbaasd naar de kant van het vertrek, waar vandaan de telefoonbei hoorbaar is. Dan dringt de werkelijkheid tot haar door: het is de telefoon. Wie voor de donder heeft het recht me vanavond te storen? Ik ben gepensio neerd en heb met niemand meer wat te maken. Met geen mens. Laat ze alle maal maar barsten. Ze kunnen voor mijn part allemaal naar de bliksem lopen. Alle mannen tegelijk. Joop Bierman voorop. Plotseling komt ze enigszins tot zich zelf. „Joop!" flitst het door haar heen. Stel je voor, dat hij belt, omdat hij spijt heeft van zijn afwijzing! Wankelend komt ze overeind en loopt naar het kleine kamertje naast de voordeur, waar 't telefoontoestel staat. De hoorn grijpend, zegt ze moeilijk: „Hallo, Joop, ben jij het?" Misschien heeft de persoon aan de andere kant van de lijn haar woorden niet verstaan. En waarschijnlijk ook niet herkend, want een vrouwenstem vraagt: „Met wie spreek ik?" „Met mevrouw Ranzijn. En wie bent u dan wel?" „Ben jij het Truus? Je spreekt met Nelie. In Leuven. Zeg is het goed, dat ik een poosje bij jou kom? In huis? Met Kathy? Ikeh Het is Nelie. Truus herkent nu haar stem. En al heeft ze enkele grote glazen wijn gedronken, waardoor ze tamelijk beneveld is, ze heeft iets gehoord in de stem van haar zuster. Iets, wat ze heel goed kent: verdriet, ellende, wanhoop wellicht. En de snik, aan het eind van de onafgemaakte zin: „Ikeh Door dit alles is ze enigszins ontnuch terd, als ze Nelie antwoordt: „Wat is er aan de hand met jou? Waarom wil je weg uit Leuven? Heb je alweer genoeg van hem?" „Het is Leo heeft alles vergokt. In casino's: Ostende, Knokke alles. Zelfs mijn huis, hier in Leuven. En hij is er zelf vandoor. Ik moet het huis uit. Morgen vroeg wordt er beslag gelegd op alles, wat er nog in huis is. Ik kreeg zo juist een tip. Van iemand, die me goed gezind is. Wat moet ik doen, Truus? Kun jij me niet helpen?" Met de telefoon in haar hand knikte ze enkele malen. Al is ze enigszins ont nuchterd, de drank werkt toch nog wat na. En is in haar antwoord verdiscon teerd. Het is een cinische stem, die klinkt: „Ja ja, als Nelie Ranzijn weer es in de purée terechtgekomen is, herin nert ze zich wel weer haar zuster. nietwaar? Als het je goedgaat, mag ik voor jouw part doodvallen, niet? En ik ben een rotgriet, als ik naar je geïnfor meerd heb, jou, m'n enige zuster. Maar ik ben, overigens net als jij, behoorlijk en christelijk opgevoed, al zuip ik me af en toe een stuk in de kraag. Ergens ben ik dus nog zo gek. Wat wil je, dat ik doe?" „Mag ik een poosje bij je komen wonen? Ik beloof je, dat ik zo gauw mogelijk een baan zal zoeken. Al is het maar een paar weken, zus. Alsjeblieft!" Het is een noodkreet, dat „alsje blieft". Nu klinkt die gek in haar oren. Zelf heeft ze het enkele uren geleden ook gezegd. En is bijna op haar knieën gevallen voor een man, maar het mocht niet baten. Met al haar geld is ze versmaad. Enkel als men haar nodig heeft, laat de mensheid van zich horen! Halleluja, zuster, dan ben je tenminste nog ergens goed voor. Je mag nu de barmhartige Samaritaan gaan spelen. Voor je eigen zuster. Hopla! Jetzt komm ich „Oké, zuster, kom maar hierheen met je dochter. Waarom niet? Het huis is groot genoeg voor drie mensen. Wat kan het mij ook schelen? Je komt maar „Fijn, zus, je bent geweidigi Maar, de kwestie is. ik heb niet voldoende francs meer voor de trein. Kun je me niet komen halen? Kan ik nog wat bezittingen meenemen, voor men er morgenvroeg beslag op legt. Van mij en Kathy? Wil je me niet halen, Truus?" De vrouw schudt haar hoofd. Hoewel ze al tamelijk ontnuchterd is, beseft ze terdege, dat het levensgevaarlijk is om onder deze omstandigheden achter het stuur van de grote Mercedes te gaan zitten. Dus antwoordt ze, nu op wat kalmer toon: „Kan niet. Ik heb gedron ken. Je mag het wel weten: ik ben half lazerus. Maar dat mag de pret niet drukken. Neem maar een taxi, stouw hem vol met alles, wat je mee kunt nemen en rijd hierheen. Ik betaal die wagen wel. En als de chauffeur het niet vertrouwd, mag-ie bellen. Oké?" „Truus, je bent een schat. Dat is een idee, ik doe hetl Ik betaal je later alles terug, hoorl Ik vind wel wat, dat is geen probleem. Ik bel meteen een wagen ep pak alles in, wat ik kan meenemen'. Het is nu bijna kwart voor tien, dus het zal wel laat worden. Of vroeg, hoe je het wilt noemen. Is dat niet erg? Zo tegen een uur of drie, vier ben ik misschien wel in Den Haag. Zeg, ga eerst een poosje slapen, hè? Zet je wekker, of hoor je de bel?" „Wie is eigenlijk die Leo, waar je het over had?" vraagt Truus, al het andere vergetend. „Hij was mijn man. Maar 'n zwakke ling. Ik bemerkte het te laat. Au fond was hij wel aardig, maar hij heeft één groot gebrek: hij kan het gokken niet laten. Ik hoorde te laat, dat hij eerder zo goed als failliet is geweest. Hij heeft ook alles van mij vergokt m'n mooie huis Truus is geschrokken. „Kop op, meid je weet nu onderhand ook wel, dat bijna alle mannen schooiers zijn. Kom maar hierheen. Mijn huis staat voor je open". „Je bent fantastisch, TruusJe was m'n enige redding ik zal nooit meer lelijk tegen je doen, zus, eer lijkhardstikke fijn van je. Nu weet ik pas, wat een fijpe meid je altijd geweest bent voor man en vader en mij voor iedereep. Dankjel Ik hang op De telefoon doet al lang „tuut-tuut", als Truus Ranzijn nog altijd met de hoorn in haar hand verwezen voor zich uit staart. Dus ik ben altijd een fijne meid geweest, herhaalt ze in gedachten. Voor iedereen. Mijn eigen zuster zegt het, dus zal het wel zo zijn. Ze komt vannacht, met een volgeladen taxi, die ik moet betalen. Vooruit, waarom niet? Ik barst immers van het geld? Ze legt tenslotte de hoorn op het toestel en keert terug naar de kamer. Daar moet ik dan op drinken, jongens, want mijn zus zegt, dat ik een fijne meid ben. Houden zo, Truus. En neem er één op je gezondheid Als om half vier de taxichauffeur aanbelt, schrikt Truus Ranzijn, die op de bank in de salon in slaap is gevallen. Ze heeft enkele ogenblikken nodig om zich te realiseren, dat de bel is gegaan en door het raam ziet ze een auto staan. Haar zuster stapt uit, met aan de hand Kathy, die intussen een jongedame is geworden. Dan komt ze overeind en loopt naar de gang om de deur te ontsluiten. EINDE

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5