Cjroen ^warL-Jexels in het hart-, Oubbeie Von voor "Vend Present, Scouting en Open Jeugdwerk Kortebaanwedstrijd om Texels kampioenschap itreiking aan slot nuzikale sportshow Acupuncturist spreekt voor Plattelandsvrouwen Groen-Zwart 7 Schade bij aanvaring Rekening hulpcomité geopend voor hulp aan vogels Veerdienst gestaakt wegens zeer laag water Supermarkten Schaatsenruilbeurs bij Scouting Texel itie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, 6n (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Iprg, telefoon (02220) 3543. )p: Langeveld De Rooy B.V., us 11, Den Bürg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. rp Verenigingstrofee De Dub- Von Sion is voor 1978 2ekend aan de Stichting Oos- Present, Scouting Texel Stichting Open Jeugd- De onderscheiding werd frdagavond uitgereikt door pitter C. Witte Dzn. van de Titing Cultureel Werk, aan het van de traditionele vereni- Isavond. Deze avond werd in thai ,,Ons Genoegen" ge iden, omdat het accent deze lag op de sport. De orga- toren zijn erin geslaagd het liek een afwisselend en iend geheel voor te schotelen -dch daarbij precies aan het ipe tijdschema te houden, it was de veertiende keer dat de 0 werden toegekend. Het waren er ar dus drie. De Stichting Oosterend ant kreeg het eremetaal (niet voor "jerste keer) wegens het in alle llChten geslaagde feest Oosterend ant dat het afgelopen jaar voor de a keer werd gehouden. „Feitelijk t het hier een onderscheiding voor ale Oosterender gemeenschap want ledewerking aan dit evenement was liem", aldus de heer Witte, die er tevredenheid melding van maakte, het hele evenement zich zonder idie heeft kunnen voltrekken. Zelfs f nog een mooi bedrag over, dat zal Jen gebruikt voor de aanleg van een ihaatsbaan/ijsbaan. Stichtingsvoor- r Joh. C. Roeper kwam de prijs in angst nemen en kon niet laten er Svredenheid over uit te spreken dat Ureel Werk „de moed" had gehad rijs toe te kennen aan een organisa- 5e geen subsidie nodig heeft Open jeugdwerk e Stichting Open Jeugdwerk kreeg •rijs vooral in verband met de scho- fiopvang, waarmee zij zich sinds k'75 bezig houdt en die in de duide- behoefte blijkt te voorzien. De iting maakt gebruik van een ge melijke exploitatiesubsidie en heeft daarmee steeds kunnen redden, n Jeugdwerk stimuleerde voorts de inisatie van het bouwdorpprojekt in de vakantieperiode voor de ilse jeugd wordt opgezet en nam het initiatief voor de werklozenop- 1 vang, dat inmiddels door het „Mensen zonder werk"-projekt is voortgezet. Maar Open Jeugdwerk werkte ook mee aan meer omstreden projekten. (Jit hun gelederen kwam de aktiegroep „Wij willen ook wonen" voort alsmede het jeugdblad „Vrij en Blij",Maar niet ontkend kan worden dat men zich inzet voor de wezenlijke problemen zoals die door de jongeren worden ervaren", aldus de heer Witte, die de prijs vervol gens ter hand stelde aan Peter Bakker. Scouting De derde onderscheiding ging naar de Stichting Scouting Texel (vroeger Sint Jeroen). De heer Witte memoreerde dat Scouting Texel veel teleurstelling heeft moeten verwerken toen hun onderko men De Zwalkersburcht moest wijken voor het nieuwe bejaardenhuis Sint Jan Het centrum 147 aan de Bernhardlaan bood echter nieuwe mogelijkheden en vooral dank zij de eigen inspanning van de groep lukte het deze onhaalbare kaart toch haalbaar te maken. Scouting Texel bereikt per week zo'n 200 jeugdi gen. „Ze staat altijd klaar om andere verenigingen en groepen van dienst te zijn. Ze is zeer actief op het gebied van oud papier-inzameling. Vanaf 1976 heeft de groep totaal 459.523 kg oud papier verzameld". De prijs werd in ontvangst genomen door mevrouw R. Stam. Laatste keer Aan het begin van de avond bracht administrateur G. A. Oskam van de Stichting Cultureel Werk in herinnering dat het de laatste keer was dat Cultureel Werk deze avond organiseerde. Binnen kort gaat Cultureel Werk over in een Welzijnsstichting, waarvan echter mag worden gehoopt dat deze de Dubbele Von Sion-traditie zal overnemen. Het programma werd geopend door leerlingen van de o.l. Thijsseschool, die onder leiding van de heer G. Gerrits enkele liedjes vlot ten gehore brachten. De Boksschool Texel gaf een demon stratie Amerikaans boksen, wat voor het merendeel van het publiek een nieuwtje was, terwijl in de andere helft van de zaal een nagenoeg perfekte langemat- oefening werd uitgevoerd door meisjes van de Meersportenvereniging onder leiding van de nieuwe trainer Gerard Verhoeven uit Uden. Alle onderdelen werden aangekondigd en toegelicht door Andrew Albers. Een leuk element in het geheel vormde het optreden van de 12 leden tellende kinderdansgroep Voorzitter C. Witte van Cuitureel Werk mat de vertegenwoordigers van de gedecoreerde groeperingen: Joh. C. Roeper van Oosterend Present, mevrouw R. Stam von Scouting Texel en Peter Bakker van de Stichting Open Jeugdwerk. Traditiegetrouw werden ook tij dig in bloei getrokken „echte" dubbele Von Sion-narcissen uitgereikt van de Folklorestichting onder leiding van de dames Beekman en Witte. In meerdere opzichten dubbelop ging het vervolgens bij de demonstratie van de tafeltennisafdeling Tetak van de Meersportenvereniging en de Badmin tonclub. Stratenloop Het was een aardig idee om de stra tenloop door Den Burg tot onderdeel van het Sion-programma te maken. Het had er geruime tijd naar uitgezien dat dit onderdeel moest worden geschrapt we gens de sneeuw, maar uiteindelijk leek het toch verantwoord het er maar op te wagen. De deelname was niet indruk wekkend: acht amateuratleten versche nen aan de start in de Sporthal en verdwenen na een rondje langs het publiek voor ruim een kwartier in de koude nacht. De loop werd gewonnen (zie vervolg pagina 2) Leden van De Eiiandschutters in actie. Vrij aanzienlijke materiële schade was het gevolg van een aanvaring die zich vrijdag even na het middag uur voordeed in de haven van Oude- schild. De TX 21 „Pieter van Aris" kwam de haven met te hoge snelheid binnenlo pen. Mogelijk als gevolg van een niet perfect werkende koppeling (waarbij misschien ook de zeer lage waterstand en het ijs een ongunstige rol speelde) remde de kotter niet tijdig en niet krachtig genoeg af waardoor deze tegen de afgemeerde TX 56 van Star en Van der Slikke botste. Dit schip liep slechts geringe schade op maar van de er achter (tegen de wal) liggende TX 34 van de Gebr. Daalder werden enkele spanten bij de bak sterk ingedeukt. Een der hardhouten palen op de wal knapte af. De TX 21 zelf liep ter hoogte van het dek een forse scheur op die met eigen kracht kon worden gelast, zodat hij gisteren weer ter visserij kon gaan. Ook de TX 34 is maandag weer uitge varen; reparatie is geen dringende zaak. De totale schade van de aanva ring beloopt ongeveer een halve ton en zal door de verzekering worden gedekt. Voor de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen houdt dokter Van Rossum uit Eierland op maandag avond 29 januari een lezing over acu punctuur. Het is een onderdeel van de jaarvergadering van de Plattelandsvrou wen die wordt gehouden in jeugdher berg Panorama en om 19.00 uur be gint. Traditiegetrouw wordt weer een gezamenlijke maaltijd gehouden waar voor men zich tevoren bij het bestuur moet opgeven Met het voortduren van de winter blijkt het nu toch nodig te zijn, vogels in natuurgebieden van voedsel te voor zien. Op verschillende plaatsen op Texel houden zich groepen vogels op die het moeilijk hebben, vooral water vogels. Onder meer Staatsbosbeheer is begonnen met bijvoeren. Voor de be strijding van de kosten mag worden gebruik gemaakt van het Mevrouw De Koning-hulpcomité. In dit fonds be vindt zich echter slechts 775, Wie daar verbetering in wil brengen kan een bijdrage overmaken op de bankreke ning van het Mevrouw De Koning-hulp comité, Rabo-bank nr. 3625.03.591 met de vermelding „Wintervoeding vogels". Zelden is de waterstand van de Waddenzee zo laag geweest als vrij dag en zaterdag j.l. Beide dagen was de veerdienst urenlang onderbroken. Vrijdagmiddag zakte het water tot 2.10 meter min NAP, wat ruim een meter lager is dan bij normaal laag water. De bootdiensten van 15.00 tot 19.00 uur vielen uit. Zaterdag moesten de diensten van 16.00 tot 19.00 uur vervallen. Een en ander kon tijdig via de radio worden bekend gemaakt. Door het oponthoud ontstonden in Den Hel der wachttijden van anderhalf uur. De extreem lage waterstand was het ge volg van de langdurige, stormachtige ZO-wind in een groot deel van het Noordzeegebied. Woensdagmiddag zullen op de Rogsloot kortebaanwedstrijden worden gehouden, georgani seerd door de Texelse IJsbond. Gestart wordt om 13.00 uur. Het is een wedstrijd uitsluitend voor heren; inschrijving aan de baan om uiterlijk 12.30 uur. Inschrijf geld 72,50. Er wordt gereden over een afstand van 160 meter. In het verleden gold altijd een afstand van 250 meter, maar deze was niet officieel en is nu definitief verlaten. Het is jaren geleden dat op Texel een kortebaanwedstrijd werd gehouden. En kele jaren geleden moest wegens dooi op het laatste moment van dit evene ment worden afgezien. De wisselbeker is nog altijd in het bezit van Jan van Bennekom. Omdat de afstand wordt gewijzigd zal deze beker niet opnieuw worden uitgeloofd, maar door een an dere trofee worden vervangen. Aan de kortebaanwedstrijd kan wor den deelgenomen door mannelijke leden van alle bij de Texelse Ijsbond aangeslo ten verenigingen. Het ijs van de Rog- sloot bevindt zich in vrij goede konditie, dank zij de zorg van de IJsclub Eierland, die de sneeuw van de enorme opper vlakte heeft verwijderd en waar nodig water op het ijs heeft gepompt. Het is inmiddels harder gaan vriezen, terwijl de vooruitzichten op langere termijn niet op dooi wijzen. De kans dat de kortebaan wedstrijd doorgaat is dus groot. Als het blijft doorwinteren zal volgen de week op de Rogsloot een langebaan- wedstrijd worden gehouden voor zowel dames als heren. Nauwelijks waren we uitgepraat over de komst van de Hema of het volgende grootwinkelbedrijf laat weten binnen kort zijn deuren op Texel te zullen openen. Het bericht was het gesprek van de dag en het was de moeite waard de nogal uiteenlopende opinies over deze ontwikkeling te beluisteren. Er wordt door niemand aan getwijfeld dat de nieuwe Dagmarkt een overmachtig stuk konkurrentie zal inhouden voor de gevestigde kleinere bedrijven. Of dat leuk is, staat wèl ter discussie. De grootste vreugde heerst bij de Texelaars die in politiek opzicht het verst van de gevestigde middenstanders verwijderd zijn. Niet zonder wraaklust konstateren zij dat de activiteiten van FNV en Konsu- mentenkontakt nu de beste resultaten zullen afwerpen die maar denkbaar zijn. Eindelijk worden korte metten gemaakt met de winkeliers die al jaren goede sier maken met hoge winsten ten koste van de onderliggenden in onze eilandelijke maatschappij. Dat zo'n grootwinkelbedrijf een gun stige invloed heeft op het koopklimaat in een dorp als Den Burg, waardoor ook de bestaande bedrijven ervan profiteren is een mooi verhaal, maar haast nie mand gelooft het. En terecht niet, want het is onzin dat je in een kleine plaats het winkelbestand aanmerkelijk kunt ver groten, zonder dat de bestaanden moe ten inleveren. Het gaat alleen op voor een bepaalde straat of wijk. Waarschijnlijk als gevolg van de lang durige discussie daarover, wordt ten on rechte aangenomen dat het goedkoper maken van de levensmiddelen met een procent of tien zo welvaartsverhogend is. Op het totale gezinsbudget valt zo 'n verschil enorm tegen, want we beste den niet zoveel aan levensmiddelen als we denken. Vroeger was dat anders. De komst van Hema en Dagmarkt zullen zeker niet het begin zijn van de vette jaren. Het is wei een voortzetting van de schaalvergroting: meerdere kleinere, ge specialiseerde winkels maken plaats voor een kleiner aantal grotere. Het is opvallend dat dezelfde mensen die verkondigen dat we terug moeten naar het kleine, gevarieerde, natuurlijke en kleinschalige, zo'n gigantische super markt juichend binnenhalen. Vreemd. Of misschien juist niet zo vreemd, want dat gejuich zou wel eens het gevolg kunnen zijn van afgunst- en wraakge voelens. Wie gelooft dat de Texelse middenstanders al jaren goede sier maken van exorbitante winsten heeft er geen moeite mee, dat die jongens nu een toontje lager gaan zingen. Maar wie wel eens vertrouwelijk met mensen van de plaatselijke banken heeft gesproken en weet welk inkomen de gemiddelde middenstander op Texel heeft te beste den nog afgezien van de tijd en zorg die het runnen van een bedrijf de laatste jaren met zich meebrengtheeft een meer genuanceera ooraeei. Van de andere kant is het gejammer van diezelfde middenstanders ook niet op zijn plaats. Wat nu gebeurt is een gevolg van de vrijheid van onderneming die in ons deel van de wereld geldt en die ook door kleine ondernemers van harte wordt onderschreven. Wie nu in eens vindt dat ,,ze" die grote super markten op Texel moeten weren, zou zich moeten afvragen of hij zijn maat schappijvisie moet wijzigen. Maar op korte termijn is voor hen het parool: specialiseren meer keus binnen één branchevakmanschap vergroten, vriendelijk zijn voor de klanten en zorgen voor een goede presentatie in karakte ristieke gebouwen. Wie daarin kan voor zien. voorziet in een behoefte en heeft een behoorlijke overlevingskans, vooral als hij zo scherp mogelijk calculeert. A/s het die kant opgaat is de komst van zo 'n supermarkt zo slecht nog niet. In het padvindersclubhuis wordt woensdagmiddag vanaf 14.00 uur een schaatsenruilbeurs gehouden waarmee Scouting Texel zowel kinderen als vol wassenen in de gelegenheid stelt on derling van schaatsen te wisselen. De organisatoren behouden zich het recht voor eventuele richtlijnen bij het ruilen te geven. Een sluitingsdatum van de ruilbeurs is niet bekend zodat het zaak is dat alle belangstellenden tijdig op het adres Bernhardlaan 147 aanwezig zijn

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1