Cjroen kwartsJexeh in het hart Houten woning werd door brand verwoest AGEND4 Hotelier dood na botsing tegen boom In plan De Mars komen voorlopig geen huizen Aktiecomité: schade door konijnen krijgt rampzalige vormen HÈ Defecte kachel vermoedelijke oorzaak WERELDKAMPIOEN HARM WIERSMA SPEELT OP TEKEL GROTER INDUSTRIETERREIN VOOR OOSTEREND Opleiding trekkerrijbewijs Onder de pomp DINSDAG 30 JANUAR11979 JAARGANG NR. 9349 ictie: Harry de Graaf, PelikaanWeg 75, De Koog, |oon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Burg, telefoon (02220) 3543. jjave: Langeveld De Rooy B.V., [bus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Door nog onopgehelderde jrzaak is zondagochtend in it buurtschap Oost de volle- g uit hout opgetrokken wo- ng van de zeventig-jarige wise Senneker letterlijk tot i grond toe afgebrand. Cc bewoner, die in zijn bed lag •n de brand uitbrak, kon in zijn ichtkleding maar ternauwernood II de vlammenzee ontkomen. Vrij- Sl al zijn bezittingen werden door It vuur vernield. Het huisje stond op geruime afstand n de overige bebouwing ter hoogte n de wegsplitsing Zwinweg-Ooster- Bg in het land temidden van enkele Jjien. Het dateerde uit de zestiger ren toen de heer Senneker, die eerder het Meiertebos woonde, er zich ves- jde. Erger voorkomen 'Hoewel al spoedig bleek dat van het lisje en de inventaris niets meer te d ien viel is het aan het optreden van lkele buurtbewoners te danken dat >g erger werd voorkomen. Door een in hen werd namelijk direkt nadat de jwoner alarm had geslagen de vrij cht bij het huisje geplaatste gastank gesloten. Als geluk bij een ongeluk ent vermeld te worden dat het ten de van de brand windstil was. De nk was enkele dagen voor de brand >g bijgevuld en bevatte ongeveer 900 er gas zodat bij ontploffing de ramp art te overzien zou zijn geweest. Reddeloos Ondanks de besneeuwde wegen was 1' brandweer zondagochtend vrij vlot <lt drie wagens aanwezig maar weldra bleek dat zowel het huis als de inventa ris reddeloos verloren was. Men be perkte zich daarom tot nablussen met een hogedrukspuit en het onder con trole houden van de omgeving. Dichtbij de vuurzee bevond zich namelijk een rij hoge bomen die korte tijd gevaar liepen. Volgens de bewoner zou de brand zijn ontstaan door de niet goed werken de gaskachel. Vermoedelijk is daarop de schoorsteen in brand gevlogen en heeft ook het dak vlam gevat. Omdat het in de vroege ochtend nogal koud was in het huisje van Senneker heeft hij om ongeveer 7.00 uur de kachel hoger gezet. Daarna was hij weer naar bed gegaan totdat het een beetje warmer zou zijn. Toen hij enige tijd later wakker schrok bemerkte hij dat de zaak in lich terlaaie stond. De bejaarde man heeft daarop nog getracht met leidingwater het brandende gedeelte van het huis te blussen maar toen het dak naar bene den dreigde te komen en zijn haar door de hitte geschroeid raakte is hij hulp gaan halen. Een van de overburen aan de Oosterweg heeft daarop de brand weer gealarmeerd. Onvervangbaar Het huisje van Rense Senneker was weliswaar verzekerd maar de waarde van de voorwerpen in het huis is onver vangbaar. De man was ondermeer in het bezit van een aantal delftsblauwe vazen en enkele andere antieke voor werpen. Zijn verzameling munten is door mensen van de brandweer en poli tie later tussen de brokstukken terugge vonden. Een van de twee katten die de heer Senneker had is in de vuurzee om gekomen. Toen het vuur gedoofd was werd de andere temidden van het geblakerde hout levend aangetroffen. De brandweer kon niet vee/ meer doen dan het vuur binnen de perken houden. De volle dig uit hout opgetrokken woning brandde als een fakkel en bleek niet meer fe redden. Totdat hij vervangende woonruimte heeft is Rense Senneker bij een van zijn buren onderdak gebracht. De politie heeft zich ontfermd over de restanten van de gaskachel die door de technische recherche zullen worden onderzocht. Bij voldoende belangstelling zal in maart weer de mogelijkheid bestaan om het trekkerrijbewijs te behalen. Opgave bij Nico Bakker, Beatrixlaan 17, Den Burg, tel. 2154 (alleen 's avonds). Harm Wiersma, de regerend we reldkampioen dammen komt op don derdag 8 maart naar Oosterend waar hij in dorpshuis De Bijenkorf een damsimultaan zal geven tegen vijftig Texelse spelers. Het evenement is georganiseerd door de dam- en sckaakclub van Oosterend. De uit Leeuwarden afkomstige Harm Wiersma bezoekt dit Texelse dorp in het kader van de voorbereidingen op de tweekamp om de wereldtitel. Dit duel met de oud-titelhouder Anatolj Gant- warg begint op zondag 11 maart en vindt plaats in het Italiaanse stadje Arco. Het is een uitvloeisel van het on langs eveneens in Arco gehouden toer nooi om het wereldkampioenschap waarin zowel Wiersma als de Rus gelijk eindigden. Twaalf topdammers namen hieraan deel. In zes partijen zullen Wiersma en Gantwarg moeten uit maken wie zich wereldkampioen mag noemen. Later dit jaar, vermoedelijk in oktober ontmoeten ze elkaar nogmaals voor een revanche. Aan deze voor Texel zeer bijzondere simultaanwedstrijd zal naast de eigen (dammende) leden van de Dam- en Schaakclub Oosterend ook worden deelgenomen door de leden van de Damclub Texel uit Den Burg. Voorts zijn enkele personen uitgenodigd die zich in deze regio bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt. Het contact met Harm Wiersma werd gelegd door voorzitter J. Visman van de Oosterender vereniging. Wiersma is overigens niet de eerste we reldkampioen dammen die naar Ooster end komt. De, ook in het verleden, erg aktieve plaatselijke denksportvereniging speelde eerder een simultaanwedstrijd tegen de voormalige wereldkampioen Piet Rozenburg. Evenals toen heeft de vereniging ook nu kans gezien een der gelijk gebeuren geheel ,,op eigen kracht" te organiseren. De zitting met harm Wiersma op 8 maart begint om 19.30 uur. Dinsdag 30 januari: Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk vergadert in het raad huis; 20.00 uur. Woensdag 31 januari: De Commissie algemene zaken verga dert om 15.00 uur in het raadhuis. De agenda vermeldt onder meer bespre king van het reglement van orde voor raadsvergaderingen. Belangstellen den welkom. Donderdag 1 februari: In de R.K. kerk van Oudeschild wordt het interkerkelijk avondgebed ge houden; aanvang 19.30 uur. VASTE DATA: Elke dinsdagavond van 20.00-22.30 uur Handboogschieten bij de Eilandschut- ters in de Ferreverzaal. De 30-jarige C. Bos uit De Koog is gisteravond om zeven uur om het leven gekomen toen hij op de gladde Pontweg slipte en met hoge snelheid tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Den Burg, even voorbij het kruispunt met de Gasthuisstraat. De heer Bos kwam van de veerhaven en was opweg naar De Koog. De wagen, een Alfa, kwam met de lin ker zijkant tegen de bijna dertig centimeter dikke boom die in de berm tussen de rijweg en het fiets pad staat. De wagen veranderde in een onherkenbaar wrak; de door de boomstam veroorzaakte deuk kwam tot midden in de wagen. De bestuur der moet op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. HIJ was sedert enige jaren woonachtig op Texel als eigenaar van hotellerie 't Gouden Boltje (vroeger „Lyda") aan de Dorpsstraat In De Koog. De foto toont de verongelukte auto. Inzet: de omgekomen heer Bos. Het aktiecomité Eierland en De Cocksdorp heeft alarm geslagen aar aanleiding van de konijnenschade van de laatste tijd. De verontrusting komt naar voren in 9n brief die is gericht aan de gemeente led, B en W, commissie voor rekreatie n natuurbehoud, de werkgroep Land- Btapszorg, de landbouworganisaties, taatsbosbeheer en de hoofdingenieur- irekteur van de Landinrichting te Haar- Bi. 'Het aktiecomité: ,,Het om zich heen vretend, vernie ld en in omvang toenemend konijnen- aweld dat zich in onze duinen mani- isteert, begint naar onze mening ramp- alige vormen aan te nemen. Niet alleen e duinen zelf doch ook de onmiddel- |ke omgeving worden dermate ontluis tert, dat ons gepaste afdoende maatre gelen geboden lijken. Wij vinden dat geen middel onbe proefd mag worden gelaten om tot een meer evenwichtig konijnenbestand te komen. Het kan en mag toch de bedoeling niet zijn dat ten koste van veel inspanning en kosten gepaard gaande aanleg van duinbeplantingen en ge vormde flora roemloos in veel te talrijk voorkomende konijnenmagen ten onder gaan. We menen hiermee de ongerustheid die heerst in dit gebied en mogelijk op heel Texel duidelijk kenbaar gemaakt te hebben". De verwachtingen van het ge meentebestuur dat binnen zeer afzienbare tijd kan worden be gonnen met woningbouw in het bestemmingsplan De Mars bij Den Burg zijn ongegrond geble ken. Het was de bedoeling om met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening op het plan vooruit te lopen, zodat al binnen een jaar met het bouwen van huizen zou kunnen worden gestart, maar dat staat de provincie niet toe. Gedepu teerde Staten achten het bestem mingsplan De Mars van zo ingrij pende aard, dat eerst het voor overleg en de tervisielegging moet worden afgewacht. Als alles meeloopt wordt het plan eind dit jaar ter visie gelegd. Dan moet de artikel 19-procedure voor een concreet bouwplan nog beginnen en dat zal ook nog wel een half jaar vergen. Dal betekent dat de bouwmogelijk heden in Den Burg op de meest korte termijn liggen in Den Burg noord-west, het zg. artikel 11-gebied aan de Beatrix laan. Het bouwfonds Nederlandse ge meenten heeft hiervoor een plan van 70 woningen van uiteenlopend type ont worpen. De woningen worden gegroe peerd in de vorm van een 8, dus rond twee binnenplaatsen. Deze binnenplaat sen dienen onder meer als parkeerruim te. Oorspronkelijk zouden in het artikel 11-gebied maximaal 42 huizen komen en er is dus wijziging van het bestemmings plan voor nodig. In verband daarmee zal de gemeenteraad binnenkort worden voorgesteld een voorbereidingsbesluit te nemen, zodat een artikel 19-proce dure kan worden gevoerd. Experimenteel Het plan heeft een experimenteel karakter. Het worden uitsluitend koop woningen, die bij voorrang zullen wor den toegekend aan mensen die een woningwetwoning verlaten. De ver koopprijzen (71,25 2 ton) worden door de bouwer en het gemeentebestuur vastgesteld voordat met de bouw wordt begonnen. Voor deze huizen bestaat grote belangstelling. Op dit moment zijn er al meer gegadigden dan er woningen worden gebouwd. Het is echter twijfel achtig of zij allemaal door de selectie procedure zullen komen, zodat gegadig den die zich nog niet hebben aange meld dat toch maar moeten doen. Verontwaardiging Onder de plaatselijke aannemers, vastgoedbemiddelaars, assuradeuren en banken heerst verontwaardiging over de wijze waarop de gemeente het arti kel 11-bouwplan wil aanpakken. In een brief aan het college hebben zij hun mis noegen geuit over het feit dat de gemeente het plan in handen heeft gegeven van het Bouwfonds Nederland se gemeenten. ,,Met het nemen van deze beslissing gaat u nogal moeiteloos voorbij aan de mogelijkheden en de kennis, die er in de diverse disciplines op ons eiland in ruime mate voorradig zijn. Ondergetekenden verzoeken u daarom dringend, mede in het belang van de werkgelegenheid en het bedrijfsleven op Texel, vóór u ten hele dwaalt, ten halve te keren en uw beslissing te herzien", aldus de briefschrijvers. Het schrijven werd als ingezonden stuk behandeld op de donderdagavond gehouden vergade ring van de commissie ruimtelijke orde ning. De burgemeester deelde mee, dat B. en W. voor een antwoord zullen zorgen, maar de brief was geen aanlei ding om van het voorbereidingsbesluit af te zien. Want het voorbereidingsbe sluit is niets anders dan een verklaring dat het bestemmingsplan wordt veranderd en bindt dus tot niets voor wat betreft de wijze van uitvoering van het bouwplan. Het com missielid J. C. Dros herinnerde eraan dat in de tijd dat nog sprake was van 42 woningen, door aannemers e.d. diverse plannen voor het artikel 11-gebied zijn ingediend. Volgens hem wist niemand van het besluit om de mogelijkheid te openen voor de bouw van veel, meer woningen. De Texelse plannenmakers hadden in de gelegenheid gesteld moe ten worden om ook plannen met 70 woningen voor te stellen. Het was niet de eerste keer dat Dros met deze grief kwam. De burgemeester zei, dat wel degelijk is meegedeeld, dat het college met het Bouwfonds in zee zou gaan, maar toen heeft niemand daartegen be zwaar gemaakt. Het is verwerpelijk om nu nog in het geweer te komen. Het is overigens denkbaar dat een misverstand in het spel is. Kennelijk wordt gedacht dat het Bouwfonds het plan niet alleen ontwerpt, maar ook zorgt voor de uitvoering, financiering en zelfs de verzekering. Nadrukkelijk werd door RO-ambtenaar Van Dijk gezegd, dat het Bouwfonds alleen als begeleider van het plan optreedt. Het is de bedoe ling dat het door een Texelse aannemer wordt uitgevoerd. Commissielid J. J. Koolhof vond dat meerdere aannemers in de gelegenheid moeten worden gesteld om de 70 woningen uit te voeren. Fridt Blanken vond dat onzin: ,,Dan wordt het alleen maar duurder. Zoiets bijzonders is een projekt van 70 woningen toch niet. Op Texel is wel eens een groter aantal door één aannemer uitgevoerd". Bij het gemeentebestuur zijn diverse bezwaren tegen plannen en regelingen binnengekomen. De Werkgroep Land- schapszorg heeft geprotesteerd tegen het bouwplan van Plaatsman (tennis baan) en Bonne (showroom) bij De Waal. Daartegen is ook een bezwaar binnengekomen van de heer J. Pelgrim uit De Waal en een groep andere inwoners van dit dorp. Verder krijgt het college bezwaren te ven/verken tegen de geplande 18 woningen in Den Burg noord-west (op de plaats waar vroeger een kleuterschool zou komen en waar de bewoners nu liever het groen in stand willen houden). De Texelse landbouw organisaties tenslotte hebben grieven kenbaar gemaakt tegen de bijdragerege- (zie vervolg pagina 3) advertentie I.M.) Hè wéttik vrége wou. Géne Brui ning en Kikkert én De Kóógh fusére? Wattén? Nou Kikkert héb sien nèwe auto él in de self de kleure spootel

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1