„Laat systeembouw toe in Texels buitengebied" Waf de tuunwai is voor de schapen is de Gollards voor de MZW-groep start nieuwe cursussen Besturen Texelse landbouworganisaties: Onbekende reed door ONZEKERE TOEKOMST Geestelijk exhibitionisme Begin van brand door defect aan oliekachel „WAT IK ZEGGEN WOU.." Door de mand Oud en jong in woningcommissie BEJAARDENHUIS VIERDE ZILVEREN JUBILEUM „WAT IK ZEGGEN WOU.." PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUAR11979 De brandweer bezig met het wegbreken van de halfverbrande houten vloer op de plaats waar de kachel heeft gestaan. Zaterdagmiddag ontstond brand in de woning van de familie J. Vlaming- Hoogenbosch (Stuifweg 60) in de polder Het Noorden. Toen de familie Vlaming na enige uren afwezigheid thuiskwam, bleek het hele huis vol rook te staan en werden vlammen gezien in de buurt van de oliekachel in de huiskamer. Vlaming was zo verstandig om de deuren gesloten te houden. Hij draaide de kraan van het olievat dicht en waar schuwde de brandweer bij de buren. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur snel gedoofd. De schade was echter aanzienlijk want alles in huis was met een vette roetlaag overdekt. ÖMtVEN MN LEZERS-OWCN VOUMTWOOMDCUKXO MN OE RCDHATC Even wil ik reageren op het ingezon den stuk van parachutist W. Bakker, die zijn gramschap richtte op Johan 'Hoo- gerheide. Ondergetekende hoeft Jo han niet in bescherming te nemen; dat kan hij zelf wel. Maar dat gebazel over die dronkenschap van de Oude Sunder- klaas-jury... De heer W. Bakker, die een arbeidsloos inkomen geniet uit het laten verstrekken van alcoholica aan vooral jongeren, valt onmiddellijk door de mand als iemand die kennelijk teleurge steld is omdat zijn voorstelling géén prijs kreeg. En hij heeft er nog wel zo hard aan gewerkt. Als para Wilhelm de volgende keer weer als parachutist mee doet, dan zou dat geloof ik voor de vierde keer zijn. Dat getuigt van geeste lijke armoede en luiheid en het is dan ook niet zo verwonderlijk dat de jury hem niet met een prijs beloonde. Maar deze para hoeft zijn onvermogen niet in de krant te etaleren, want het was al bekend. Anton Goes B. en W. hebben voorgesteld de woonruimteadviescommissie uit te brei den met vertegenwoordigers van zowel ouderen- als jongerenorganisaties. Voor de ouderen zijn kandidaat gesteld de heren J. de Graaf (71) uit Den Burg en J. v. d. Veer (73) uit Oudeschild. Namens de jongeren hebben zich Hans Oosterhof (21) uit Den Burg en Peter Bakker (23) uit Den Burg kandidaat ge steld. Op de uitnodiging in de Texelse Courant aan de Jongerenorganisaties die zouden willen meepraten over de jongerenvertegenwoordiging in de commissie, werd door slechts twee organisaties gereageerd: de werkgroep ,,Wij willen ook wonen" en de Stich ting Open Jeugdwerk. De door Open Jeugdwerk voorgedragen kandidaten voldeden echter niet aan de leeftijds eis (maximaal 27 jaar). Oosterhof en Bakker werden door Open Jeugdwerk voorgesteld. Na overleg heeft Open Jeugdwerk zich achter deze kandidaten gesteld. De gemeenteraad beslist dins dag. De brand is ontstaan als gevolg van een defect aan de oliekachel; de aard van dit effect wordt nog nader onder zocht. Het is mogelijk dat olie uit een lek in de leiding is gesijpeld en op de zachte vloerbedekking bij de kachel is terecht gekomen. Door de hitte vlak bij de branderpot kan de olie zijn ontsto ken. De vloerbedekking (met rubber foamrug) was voor een gedeelte ver brand en ook de houten vloer eronder was reeds doorgebrand. De brandweer zaagde met een motorzaag een deel van de plankenvloer weg om alle brandresten te kunnen verwijderen. De woning is eigendom van de heer De Wit. De famile Vlaming zou deze week zijn verhuisd naar Oud Beierland. De Clasina Emelie Gollards- stichting bestond 31 januari 25 jaar. De viering van dit zilveren ju bileum heeft drie dagen in beslag genomen: woensdag werd voor de bejaarde bewoners een kien- middag met fraaie prijzen gehou den, donderdag was er een offi ciële receptie voor genodigden, gevolgd door een gezellige feest middag, die verzorgd werd door Jannie Craanen-Hemelrijk met haar groep en vrijdag was er een gezamenlijke feestmaaltijd voor bewoners, personeel en bestuur, gevolgd door een algemene re ceptie. Het bejaardenhuis was het eerste „rusthuis" dat op Texel tot stand kwam. De mogelijkheid om iets derge lijks te verwezenlijken, werd al in de oorlogsjaren overwogen, maar het kwam er pas van toen mejuffrouw Clasina Emelie Gollards overleed en haar vermogen van omstreeks twee ton voor dit doel beschikbaar stelde. De geschiedenis die aan de stichting van het bejaardenhuis vooraf ging, werd tijdens de officiële bijeenkomst van donderdagochtend uit de doeken ge daan door de 85-jarige heer C. Kaczor. Maar voordat hij aan het woord kwam, werd een herdenkingsrede uitge sproken door de heer R. Hamer, voor zitter van de stichting. Hij bracht in her innering dat het rusthuis destijds al snel in een behoefte bleek te voorzien, hoewel het verlaten van de eigen woning door de meeste bejaarden toch wel als zeer ingrijpend werd ervaren. De pensionprijs voor een 1-persoonskamer bedroeg in 1954 7135,— per maand (tegenwoordig 71472,— per maand) terwijl een 2-persoons kamer 7210,— (f2067,-) kostte. Geen wachtlijst Jarenlang heeft de Gollards met een wachtlijst moeten werken. Er waren Het Texelse Mensen-zonder-werk projekt heeft in een brochure de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid tot het volgen van cursussen. Deze zijn niet alleen bedoeld om de kennis op diverse gebieden te vergroten, maar tevens om een beter onderling contact in deze groep te krijgen. De brochure kreeg als titel MZW-on- misbaar. Hij is verkrijgbaar bij het Texelse Arbeidsbureau, het GAK-kan- toor en bij de MZW-groep in de Oude Ulo. In een toelichting bij de lijst met cursussen zeggen de samenstellers de bedoeling te hebben om de verstoring van het levensritme bij de werklozen te stoppen. Menige betrokkene heeft vol gens hen de neiging zich nutteloos te voelen. Men kan de ontwikkeling in het betreffende vakgebied moeilijk bijhou den en het contact met collega's komt op een steeds lager pitje. Cursussen kunnen daarom uitkomst bieden, oor deelt men: „Je ontmoet nieuwe men sen, bent bezig met nieuwe dingen, steekt er nog wat van op en krijgt mis schien weer eens een doel om van huis weg te gaan". De cursussen beslaan diverse gebieden. Er zijn talencursussen bij, zoals Duits en Engels (beginners en gevorderden), maar ook creativiteitscur- sussen zoals naaien, toneel, fotografie en creatief schrijven. Daarnaast bestaan plannen voor cursussen als „Opkomen voor je recht" en „Opkomen voor je zelf". Bij voldoende belangstelling wordt ook een natuurstudie opgezet. Inlichtingen over deze activiteiten zijn te krijgen bij het MZW-project p/a Oude Ulo, Schilderend, Den Burg, tel. (02220) 3554. Men kan ook schriftelijk contact opnemen via MZW-projekt Postbus 143, Den Burg. De in de berm van het Bolwerk te Oudeschild geparkeerde auto van de heer A. M. Bakker werd zaterdagoch tend door zijn eigenaar beschadigd aangetroffen. De wagen moet zijn geraakt door een andere geparkeerde auto, die naar voren schoof toen deze door een tot dusver onbekende andere automobilist werd aangereden. altijd veel meer gegadigden dan kamers. De laatste tijd is het tegendeel het geval. Enkele kamers hebben geruime tijd leeg- gestaan wat voor de exploitatie een slechte zaak is. Thans wordt de volle dige capaciteit weer benut, wat volgens de heer Hamer te danken was aan de activiteit van de indicatiecommissie. In de loop der jaren is het bejaarden huis op allerlei manieren aangepast. In 1966 kwam er een recreatiezaal bij en in 1969 liet de Gollardsstichting acht be jaardenwoningen bouwen tegenover het bejaardenhuis. In 1971 werd aan het bejaardenhuis een directeurswoning toegevoegd en een jaar later werden alle houten kozijnen door alluminium kozij nen met dubbel glas vervangen. Afgekeurd Een en ander kon echter niet voorko- De besturen van de geza menlijke landbouworganisa ties hebben op de gemeente raad het beroep gedaan zoda nige eisen te stellen bij bouw activiteiten in het oude land, dat het plaatsen van moderne stallen niet wordt belemmerd. Dit met het oog op de nood zaak om arbeidsbesparende methoden zoveel mogelijk toe te passen en de werkgelegen heid van het bedrijf Meijert Boon in stand te houden. De besturen zeggen met belangstel ling de discussie rond de landschappe lijk verantwoorde bouwmethoden in het buitengebied te hebben gevolgd. Sy steembouw wordt onmisbaar geacht; de Texelse ondernemers hebben hier voor gekozen boven de traditionele bouw en zelfs ging een Texelse aanne mer zich in systeembouw specialiseren. „Als landbouw zijn we dan ook erg ingenomen met dit bedrijf omdat er tegen een sterk concurrerende prijs een kwalitatief goed gebouw geplaatst kan worden". Drie systemen In de brief wordt op nog twee andere systemen gewezen: bedrijfsgebouwen met bakstenen wanden die door de be trokken boer en/of zijn medewerkers gedeeltelijk eigenhandig kunnen worden gemaakt. Maar op de meeste bedrijven ontbreekt de tijd voor dit zelf doen terwijl het te duur wordt alles aan de aannemer wordt overgelaten. De tweede mogelijkheid wordt geboden door Cebeco-Handelsraad die een ge bouw levert waarvan de bovenbouw in systeem wordt uitgevoerd terwijl de onderbouw in handwerk door een aan nemer wordt gemaakt. De zijwanden worden dan uitgevoerd in hout, steen of betonplaten. Maar ook zo'n gebouw is duurder dan dat van de plaatselijke systeembouwer. De besturen zeggen dat deze drie systemen in ieder, geval vordoende keus bieden. Dank zij het bouwsysteem is bereikt dat de kosten men dat het bejaardenhuis thans niet meer aan de wettelijke eisen voldoet. De kamers zijn te klein en beschikken niet over een eigen toilet. Het bestuur staat dus voor de taak om het huis op korte termijn aan te passen. Als dat zou ge beuren binnen de bestaande oppervlak te zou de capaciteit van het gebouw zakken van 50 naar 35 personen en zou den de pensionprijzen drastisch moeten worden opgetrokken om de rentabiliteit niet in gevaar te brengen. Uitbreiden van het gebouw, waardoor de capaciteit van een bedrijfsgebouw op Texel niet veel hoger liggen dan bij collega's op het vasteland. Als dat anders wordt, krijgen de Texelse agrariërs het veel moeilijker, want de prijzen van de pro- dukten zijn overal hetzelfde. De droog teperioden die Texel vrijwel iedere zomer kent, maken het al moeilijk ge noeg. Ernstig Als de plaatselijke systeembouwer zijn bedrijf zou moeten sluiten omdat zijn gebouwen op het eiland niet meer worden toegelaten, dan zal dit ernstige gevolgen hebben voor de landbouw, zo menen de besturen. Om tot een slui tende bedrijfsexploitatie te komen zal de hoogte van de investeringsbedragen een steeds belangrijker rol gaan spelen. Bij voorbaat staat vast dat de prijzen van de produkten niet meer zullen stijgen, maar de kosten wel. Alleen met OMVEN MN LEZERS-BUTEN VlAANTWO0*®CU»O«e> MN 0€ RCMKTC Vervelend is het, altijd weer stukjes te moeten lezen van, door onbenul be vangen, Texelaars. Neem nu de heer Willem Bakker (van Spyk) en zijn stukje in de Texelse Courant van 2 februari j.l. eens onder de loep. We zien dan dat dit een duidelijk geval van gefrustreerd heid is ten aanzien van het niet winnen van de wisselbeker met Ouwe Sunder- klaas. De heer Bakker speelde nl. met veel anderen op een wagen het stuk over Van der Blaak en de para's. Dit hoorde de jury na de prijsuitreiking waarbij bleek dat de heer Bakker nogal kwaad was over het niet winnen. Ver velend is het dan dat gelijk het oor deelsvermogen van de jury aangetast blijkt te zijn. (Het is altijd weer verve lend te moeten constateren dat spontane lol, door zich moeilijk uitende mensen, als dronkenschap" wordt betiteld). Als het om persooonlijke zaken gaat, is de Texelaar niet zo laks. Er wordt lang gewacht tot er iemand betrokken bij jeugdwerk in de publici teit komt, om dan de opgekropte Dm GoHardsbmwonmrs mmt hiat cmdoou: mmn k/mtamnfoto van mmn tuiaiwa/lmniandschap mmt schapmn. gelijk blijft, is een moeilijke zaak, want de overheid hanteert de zg. 7% norm, die voor Texel betekent, dat binnen de gemeente niet meer dan 100 rusthuis bedden in stand mogen worden gehou den, terwijl er thans ongeveer 150 zijn. Alleen al uit het feit dat deze 150 bedden thans allemaal bezet zijn, blijkt al dat die 7% norm voor Texel niet opgaat (het percentage ouderen onder de Texelse bevolking is veel hoger dan elders) maar de overheid bekijkt de zaak regionaal en vindt dat een Texelse béjaarde maar in een tehuis op het vasteland moet gaan zitten, als op het eiland zelf geen plaats is. De heer hamer zei dat laatste onaan vaardbaar te vinden. arbeidsbesparende methoden is ook voor de jongeren nog een toekomst irT de Texelse landbouw weggelegd. Bij de veehouderij zal het vooral in moderne stallen gezocht moeten worden. Vrijheid De besturen hopen dat de raad een formule zal weten te vinden waarbij de huidige systeembouwers vrij kunnen concurreren en waarbij de toekomstige bouwaanvragers in de landbouw vrij blijven in hun keus t.a.v. de bedrijfs gebouwen. „Aanpassing aan de land- schapseisen is zeker mogelijk mits de kosten daaraan verbonden voor 100% worden vergoed. Laten we samen pro beren om de werkgelegenheid en de bestaansmogelijkheid nu, maar vooral in de toekomst in de landbouw op Texel tè behouden, wat ook de leefbaarheid van ons eiland ten goede komt", aldus de besturen. aggressie te spuien. Alleen al een naam was genoeg voor de heer Bakker, en hij ging bewijzen dat combineren mogelijk was. Hoogerheide, alcoholprobleem, jurylid, jeugdwerkrapport etc. en einde lijk krijgt de lang opgespaarde gefrustreerdheid een kans te ontsnap pen. De feiten worden flink verdraaid en daar ontstaat een smeuig piepschuimartikel. Leuk, denkt menig Texelaar, het combinerend vermogen van de heer Bakker prijzend. Zie je wel, zal een andere categorie denken, waarbij men dan eindelijk de schrijver van deze brief en een rapport van de commissie jeugdwerkoverleg in een kwalijk daglicht kan stellen. Het lijkt daarom beter bij het schrijven van inge zonden brieven eerst de ingewonnen informatie op juistheid na te trekken, k Want als we voortaan in „Wat ik zeg gen wougaan combineren met niet nagetrokken feiten en kreten, willen we een volgende keer nog wel eens uitleggen waarom de bouwaan- vraag van de heer Bakker in bepaalde kringen nogal wat moeilijkheden ople vert. Johan Hoogerheide, Den Burg Ook burgemeester J. A. Engelvaart, de volgende spreker, huldigde deze gedachte. Je kunt wel zeggen dat de overheid toch wel voor de sterk stijgen de pensionprijzen opdraait, maar daar aan zijn wel grenzen en bovendien schiet er dan niets meer over voor aller lei immateriële voorzieningen, die ook belangrijk zijn. De burgemeester vond dan ook dat Texel zijn eilandpositie moet uitbuiten en moet trachten alle be nodigde akkommodatie op Texel te houden. Hij was van mening dat in deze samenwerking moet worden gezocht met de stichting Samen Eén (huize Ire ne) en de stichting Sint Jan. Als geschenk van het gemeentebestuur overhandigde hij een wandklok. Prille begin De heer C. Kaczor vertelde hoe in 1942 in kringen van de Hervormde kerk de eerste gedachten opkwamen om op Texel een rusthuis te stichten. Na de oorlog gebeurde dat opnieuw en toen waren niet alleen de hervormden, maar ook de doopsgezinden en gereformeer den erbij betrokken en werd een com missie gevormd onder voorzitterschap van de doopsgezinde predikant Ds. Van Veen. Architect N. Schermer kreeg opdracht een gebouw te ontwerpen en de kerkleden en sympathisanten werden met succes opgewekt financieel over de brug te komen. Het door Schermer ontworpen bejaardenhuis zou 7250.000 kosten en de zaak liet zich gunstig aanzien. De vele ambtelijke beslomme ringen vergden echter enkele jaren en uiteindelijk kwam een prijs van 7450.000 uit de bus. De toen ontstane impasse werd doorbroken door het overlijden van mejuffrouw Gollards. die twee ton, alsmede twee boerderijen had gelega teerd voor een bejaardenhuis onder voorwaarde dat dit bestemd zou zijn voor Texelse bejaarden en dat het bestuur van de stichting uit vrijzinnige protestanten zou bestaan. Het gelega- teerde kapitaal en het door het comité bijeengegaarde fonds werden samenge voegd en zo kon het plan worden ver wezenlijkt. Ook de boerderij Tienhoven van Meester Keijser (2 ton) werd aan de Gollardsstichting vermaakt. Het eerste bestuur van de Gollardsstichting be- (Lees verder op pagina 3)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2