Tevoko klopte Dinto in bekercompetitie Woonruimte Zaalvoetbaltopper Zaalvoetbalprogramma Zaalvoetbaluitslagen FC vergiet blijft winnen Klaverjasclub De Zwaan Bowllngkampioenschap van Texel Veteranen wonnen Datsun-toernooi Te/tak sloeg van zich af Verlies voor handbalclub Ton Witte scoorde goed Bowlingprogramma Denksporttoernee wordt hervat Sportvissers vingen bot Geslaagd FEUILLETON JINSDAG 6 FEBRUARI 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Niet alleen het in de strijd om de Nevobobekercompetitie uitkomende ••rate maar ook het tweede heren- team en het tweede en het derde idamesteam van Tevoko hebben zaterdagmiddag winstpunten aan hun erelijsten kunnen toevoegen. Het eerste herenteam deed dit tegen het Alkmaarse Dinto, Tevoko 2 bond de heren van Juvoc aan zijn zegekar en de dames van Tevoko 3 deden hetzelfde met de respectievelijke Juvoc-damesploeg, Tevoko dames 2 behaalde een 3—0 zege op WSOV 2. Tevoko 4 verspeelde een punt aan het fel strijdende Smash '68 en het eerste damesteam verloor van Effect. Op dreef Aanvallend goed op dreef wist Tevoko 1 in de eerste set Dinto te overrompelen. Een 6-0 voorsprong was het resultaat. Ook in het verdere ver loop van de set wist Tevoko deze af stand te bewaren. Dinto kreeg iets meer greep op het aanvalsspel van Tevoko, maar aan het opbouwen van een eigen aanval kwam het niet toe. Scherpe Tevoko opslagen maakten een goede stop moeilijk. (15-6). Een wissel bij Dinto bracht meer rust in het spel van de Alkmaarders, waar Tevoko geen goed antwoord op had. Een 0-8 achter stand werd nog teniet gedaan, maar goed uitgevoerde aanvalsvariaties Het eerste team van S.V. Texel ve teranen heeft zaterdagavond kans gezien het door henzelf georgani seerde Datsun-zaalvoetbaltoemooi met een overwinning af te sluiten. In de finale werd het op papier veel sterkere FC Knudde met 3—1 ge klopt. De veteranen stegen daarmee aan zienlijk boven zichzelf uit omdat alleen al gezien het flinke leeftijdsverschil de spelers van de Knudde-ploeg aanzienlijk sterker geacht moesten worden. Hun gemiddelde leeftijd bedroeg 18 jaar tegen 40 jaar bij de veteranen. In een sportief verlopend toernooi dat in sporthal Ons Genoegen werd ge speeld was niet alleen de finalepartij een belangwekkende gebeurtenis. Dat gold evenzeer voor de krappe overwin ning die Badhotel behaalde tegen het tweede team van de S.V. Texel vete ranen (1—0). Een ander .staaltje" was de 3—1 overwinning van Paal 9 op Amro. Met de eindzege van het eerste veteranenteam heeft deze ploeg de tweede toernooi-overwinning van dit seizoen kunnen noteren. Eerder werd men eerste bij het Spykertoernooi (7 januari). Het op 19 januari gehouden Badhoteltoernooi werd met een vierde plaats besloten. De ditmaal gerealiseer de eindrangschikking luidde als volgt: 1. S.V. Texel veteranen 1, 2. FC Knud de, 3. Badhotel, 4. S.V. Texel vetera nen 2, 5. Paal 9 en 6. Amro. brachten Dinto de setzege. (11-15). In de derde set zakten de Texelaars terug en moesten dan ook snel tegen een 2-1 achterstand aankijken. Tevoko bleek het geloof in eigen kunnen nog niet geheel verloren te hebben. Voor ieder punt werd keihard gevochten en dat resulteerde in een verdiende 15-13 set winst. Dat bleek een goede steun in de rug. Goed verdedigend en snel aanval lend werd promotieklasser Dinto met de rug tegen de muur gezet. Aan Tevoko-zijde lukte alles en Dinto kon alleen nog wat tegenstribbelen. Via 15- 6 werd het een 3—2 Texelse zege, waarmee Tevoko in de strijd om de volleybalbeker blijft. Fractie Minder goed verging het het eerste damesteam. In de belangrijke wedstrijd tegen Effect moest het aantreden zonder twee vaste krachten. Al bleven de verschillen klein. Effect was over alle linies een fractie sterker. De 3—1 zege deed Effect Tevoko op de ranglijst terugwijzen naar de vijfde plaats. De meisjes van Tevoko 2 hadden een gemakkelijke middag. WSOV 2 had geen plannen het de Texelaars moeilijk te maken en konden dan ook binnen het uur weer naar Den Helder ver trekken. (15-9, 15-4, 15-2). Tevoko 3 vergiste zich in de eerste set in de kracht van de Juvoc-dames. Een setnederlaag was dan ook het gevolg. Tevoko herstelde zich goed en wist met een krappe 16-14 setwinst de stand gelijk te trekken. Hiermee was de tegenstand van de dames uit Juliana- dorp gebroken. Fris van de lever volley ballend werd Juvoc via 15-10 en 15-6 ingepakt. Eenvoudig De heren van Juvoc konden geen moment waarmaken in de tweede vol leybalklasse thuis te horen. De Tevoko opslagen gaven al zoveel problemen dat de bal nauwelijks terug over het net kwam. De Tevoko heren konden nog net de aandacht erbij houden en zegevierden dan ook zeer eenvoudig via 15-4, 15-4 en 15-3. Het derde herenteam leed in Den Helder een afgetekende 0—3 nederlaag tegen het sterke Braaf Seahawks 3. In sporthal Ons Genoegen wordt op woensdagavond 7 februari een van de spannendste duels uit de hoofdklasse van de zaalvoetbalconv petrtie gespeeld. Dubbeldik 1 ont moet dan Oosterand 1, in een wed strijd die om 20.45 uur begint. Dubbeldik heeft tot dusver slechts één nederlaag moeten incasseren en dan nog wel tegen hetzelfde Oosterend dat nu als tegenstander fungeert. Indien Dubbeldik het er nu opnieuw bij zou laten zitten gaat JKM bijna zeker met de eer strijken. Alleen indien Dub beldik er woensdag in slaagt de Stren- ders de winst af te pakken blijven ze kans op de titel maken. Mat aan score van In totaal vijf punten hebban da drie In da tafeften- niscompetitie uitkomend* teams van da MST-dub Tetak het afgelopen weekend behoorlijke successen ge blokt. Er was een volle winst weg gelegd voor Tetak 1 en Tetak 3 ter wijl Tetak 2 een gelijk spel behaalde. In Venhuizen behaalde het eerste team een ruime overwinning op ASV 1 Het werd een dik verdiende 8—2 eind stand waarin de beide verliespunten op naam kwamen van Theo Hillebrand en Henk Dijkstra. De overige partijen, waarin vooral Max Hagedoorn excelleer de (hij won van al zijn tegenstanders) leverden stuk voor stuk overwinningen op. Tetak 2 had het iets moeilijker tegen Aktief 1 waartegen in Lutjewinkel ge speeld moest worden. De eindstand werd hier 5—5. Nadat alle Texelse spe lers hun eerste partij hadden verloren kwam de kentering bij het dubbelspel dat in een spannende en moeizame driesetter uiteindelijk toch winst opleverde (13-21, 21-18 en 21-18). Met uitzondering van Martin Janssen die duidelijk „zijn dag" niet had slaagden de Tetakspelers Frits Koorn en Frans Room er in al hun resterende partijen in winst om te zetten. Tetak 3 spande ook nu weer het paard voor de zegekar. Typhoon 5 uit Hoogwoud werd met 6—4 overwonnen doordat zowel Guido Bakker als Fred Mosk en Jan Pijlman twee partijen op hun naam wisten te brengen. Het dub belspel ging voor Texel verloren. Niettemin speelde het derde zaterdag middag erg attractief tafeltennis hetgeen voor de toekomst flink wat perspectief biedt. Woensdag 7 februari: 18.30 u.: JKM 2-Oosterend 2 19.15 u.: Rabo-Mok 20.00 u.: Nioz 1-D.T.Smul 20.45 u.: Dubbeldik 1-Oosterend 1 21.30 u.: Texel vet. 1-Oosterend 3 Zaaldienst: De Spyker. Donderdag 8 februari: 18.30 u.: Dubbeldik 3-FC Vergiet 19.15 u.: Texelse Boys 2-Jelleboog 20.00 u.: Kikkert/Topido 1-Casino 20.45 u.: Amro-Reizenboetiek 21.30 u.: Rab 1-Paal9 Zaaldienst: Oosterend 3. Vrijdag 9 februari: 18.00 u.: FC Mantje-'t S. Schaep 2 18.30 u.: De Spyker-Texel vet. 2 19.15 u.: FC Knudde-Van der Meer Zaaldienst: vanaf 18.00 u. Kikkert/T. 2. Woensdag 31 januari: Reizenboetiek-Amro 3—0 Kikkert/Topido 2-Rab 2 5—0 JKM 1-Texelse Boys 1 4—0 De Zwaan-Kikkert/Topido 1 10—0 FC Vergiet-JKM 2 2-1 Donderdag 1 februari: Jelleboog-Texelse Boys 2 6—2 Paal 9-Rab 1 2—7 Casino-Kompas 5—6 Oosterend 1-Dubbeldik 2 4—1 Oosterend 3-Texel veteranen 1 3—3 Vrijdag 2 februari: FC Mantje-De Koogel 2 2—1 Bureau Eelman-Citroën 4—1 't S. Schaep 1-De Koogel 1 5—1 Dubbeldik-ESG/SOS 1-0 Niet alleen de damesploeg maar ook de meisjes van de MST-handbalvereni- ging hebben in het afgelopen weekeinde geen kans gezien de overwinning naar zich toe te trekken. Tegen Olympia (Schagen) werd het 6—13 en tegen het Helderse JHC 3 scoorde men 1—2. Vooral de wedstrijd die de meisjes speelden was een tegenvaller. Niet alleen was het doelpuntenverschil (1—2) erg miniem, maar omdat deze ploeg vorige week een ruime overwin ning behaalde, had men een iets beter resultaat verwacht. Vooral bij deze tegen JHC gespeelde partij lag er een zekere matheid over het spel van beide ploegen. De dames die weliswaar met veel grotere cijfers verloren, legden deze week een spannende wedstrijd op de vloer. Vooral bij hen was duidelijk te merken dat men steeds beter op elkaar ingespeeld raakt. Het in de eerste klasse aan kop gaande FC Vergiet heeft woensdag avond weer opnieuw een overwin ning behaald. JKM 2 trok ditmaal aan het kortste eind. FC De Zwaan heeft tegen een met invallers spelend Kikkert/Topido 1 via een 10—0 zege flink uitgehaald. In de derde klasse verspeelden de Texel veteranen 1 een punt aan Ooster end 3. In de hoofdklasse wisten JKM, Oos terend 1 en FC De Zwaan alle drie hun partijen te winnen. Bij het treffen tus sen FC De Zwaan tegen een gehavend Kikkert/Topido 1 had Rob van der Stap met 5 doelpunten een groot aandeel in de zege. Oosterend 1 maakte tegen Dubbeldik 2 duidelijk dat men bij de top van de hoofdklasse behoort. Met 4—1 werden de reserves van Dubbeldik naar huis gestuurd. Kompas wist met 6—5 Casino de baas te blijven. Beide teams presteerden het om een doelpunt in eigen doel te maken. JKM, dat tegen Texelse Boys 1 speelde, viel erg tegen. JKM won met 4—0. De teruggekeerde Jan Piersma scoorde twee maal. Meer geluk In de eerste klasse heeft FC Vergiet een voorsprong van vijf punten geno men op nummer twee van de ranglijst, Texel BI. FC Vergiet blijft namelijk alle wedstrijden in winst omzetten. Afgelopen keer was JKM 2 echt niet de mindere, maar FC Vergiet had iets meer geluk en hield beide punten in de tas. In de tweede klasse werden ditmaal veel wedstrijden gespeeld. Reizenboe- tiek, de trotse aanvoerder, won verdiend met 3—0 van Amro. Jelle- boog wist op overtuigende wijze van Texelse Boys 2 te winnen. De „Boys" voetbalden de laatste paar weken juist heel aardig, maar ditmaal waren ze niet opgewassen tegen de Jelleboog. Texel Veteranen 1op de tweede plaats in de tweede klasse, voelt de hete adem van Jelleboog in hun nek nu zij tegen Oos terend 3 een punt verspeelden. Rab 1, enige weken terug nog in de onderste regionen van deze klasse, ontpopt zich als een goed draaiend team. Rab 1 heeft zich voorlopig in de middenmoot genesteld door een knappe 7—2 over winning op Paal 9. De mannen uit Den Hoorn zullen uit een ander vaatje moeten gaan tappen omdat zij anders door het degradatiespook worden over vallen. In de derde klasse wist Kikkert/Topi- do 2 zich de meerdere van Rab 2, dat jammerlijk onderaan staat. Kikkert/To- pido 2 won met 5—0. Bowling bond Texel Bij de Bowlingbond Texel waren het vorige week alleen de teams van Ran Motoren en BV Knudde die een opti maal resultaat wisten te behalen. Op hun beurt beten respectievelijk Cross en De Toekomst in het zand. Het drietal van Doortje wist Strand- plevier met 4—1 op afstand te houden; een score waaraan vooral Ton Witte veel toe bijdroeg. Via een prachtige 204- game bracht hij zijn serie op 652. 't Stei- tertje moest de overwinning aan Enbece 2 laten. Enbece 1 haalde tegen Boetiek 22 de winst binnen. Gré Koorn gooide met 208 de hoogste game van de dames, Anneriet Keijser volgde direkt daarop met een mooie 203-game. De hoogste serie (750) werd eveneens gegooid door Gré Koorn (resp. 208, 174, 160, 208). Van de heren gooide Roland van Zeist met 215 de hoogste game en met 724 de hoogste serie, op de voet gevolgd door Han Brusselaars met een serie van 724. De overige uitslagen waren: Drogisterij Mets-Pioniers 1—4 Bouwbedr. Timmer-Langs de weg 3—2 Flash-Texel Vastgoed 3—2 Doortje-Strandplevier 4—1 De Toekomst-B.V. Knudde 0—5 Middenmoot-Koogel 77 1 —4 H.H. Boetiek-Wielewaal 2—3 Ran Motoren-Cross 5—0 Wasserij Texel-Sommeltjes 3—2 Enbece ll-'t Steigertje 4— 1 Enbece I-Boetiek 22 2 —3 Beumkes Zn-Koogel 75 2—3 Door eeon onverwacht hoge score van 8.015 punten zijn de gebroeders Th. en J. Witte er in geslaagd via de eerste plaats in het dagklassement door te stoten naar de top van de derde periode. M. Witte en M. Boogaard die don derdag met een vijfde plaats genoegen moesten nemen klasseerden zich als tweede in het periodeklassement. Het duo Witte en Boogaard hebben zich door dit resultaat in het algemeen klas sement op een zevende plaats genes teld. Hierin gaan overigens W. Bakker en G. Festen nog steeds aan de leiding. Ze hebben inmiddels een voorsprong van meer dan 1.100 punten op hun naaste concurrenten opgebouwd. Dat zijn G. Douma en T. Bakker. De dames Veeken en Keijzer hebben donderdag opnieuw terrein moeten prijsgeven. Uitslagen (resp. naam, punten en marsen): Dagklassement: Th. en J. Witte W. Bakker-G. Festen Y. Witte-J. Veeger M. Bakelaar-A. Bakker M. Witte-M. Boogaard Stand derde periode: Th. en J. Witte M. Witte-M. Boogaard W. Bakker-G. Festen G. Douma-T. Bakker F. v. d. Gracht-G. Caspers Echtpaar J. Spaans Totaalklassement: W. Bakker-G. Festen G. Douma-T. Bakker Echtpaar J. Spaans Echtp. P. van Heerwaarden Echtpaar B. Ofrein M. Witte-M. Boogaard 8.015 2 7.070 3 7.050 2 7.026 3 6.873 2 17.728 4 17.634 6 16.894 8 16.685 8 16.654 4 16.644 4 116.723 52 115.462 36 114.915 35 113.878 33 113.640 37 113.369 35 Op zaterdag 10 en zondag 11 februari wordt in Bowling De Koogel het Texelse bowlintjkampioenschap gehouden. Op beide dagen wordt gestart om 11.00 uur. De finale van de dames begint om 19.30 uur en de herenfinale om 20.30 uur. Om 22.00 uur wordt met de prijsuit reiking de avond gesloten. Woensdag 7 februari: 19.30 uur: Holly Hobbie-Pioniers Timmer-Cross Team Flash-B.V. Knudde 21.30 uur: Ran Motoren-Texel Vastgoed Doortje-Koogel 77 Middenmoot-Wielewaal Donderdag 8 februari: 19.30 uur: langs de weg-Strandplevier De Toekomst-Sommeltjes Wasserij Texel-Boetiek 22 21.30 uur: Enbece ll-Beumkes Et Zn Enbece l-Koogel 75 Mets-'t Steigertje De denksporttoernee voor de jeugd die langs alle Texelse basis scholen voert en bij het intreden van de winter werd stopgezet gaat op 7 februari weer van start. De eerste school die wordt aange daan is de Jozefschool in Den Burg (woensdagmiddag 7 februari). Op 28 maart wordt dit langdurige evenement besloten met een slottoernooi in de Rijksscholengemeenschap. De aan vangstijd is steeds 14.00 uur. Het volledige programma van de tweede ronde ziet er als volgt uit: 7 febr.: Jozefschool, Den Burg 14febr.: Redmer IJskaschool, De Waal 21 febr.: Beatrixschool, Den Burg 7 maart: Thijsseschool, Den Burg 14 maart: School m. d. Bijbel, O'end 21 maart: Strijbosschool, Eierland 28 maart: slottoernooi in de RSG. een scholenkampioenschap georgani seerd voor viertallen georganiseerd voor viertallen. Geen van de deelnemers aan de vis wedstrijd die de sportvisclub Texel dit weekend bij het Reddingboothuis hield heeft kans gezien iets te vangen. Er waren vier jeugdleden en elf senior leden aanwezig. Inmiddels zijn twee wedstrijden uit de winterserie wegens ijsgang op de Waddenzee geanuleerd. Ook van het pierensteken in de Mokbaai is wegens de harde grond niet veel terecht gekomen. Op de jaarvergadering van 16 febru ari (hotel De Zwaan) zal worden beslist hoe men deze vervallen wedstrijden opnieuw in het programma inpast. Yvonne Arnout uit Den Hoorn, Wil Eelman uit Oost en Saskia Veldwisch uit Den Burg slaagden voor het diploma ziekenverzorgster. Zij werden opgeleid aan het Gemini ziekenhuis te Den Helder. IMMtaiÉHtMÉltaMiÉMHMmtMIIIMN' 5. De onrust dreef haar die avond naar Piet en Emma. Piet, de procuratiehou der, de zakenman, moest haar helpen. Rik was een beste jongen, maar die zou ijskoud in staat zijn, die ambtenaar nog gelijk te geven. Sociaal gevoel, noemde hij dat. Nu, op héér sociaal gevoel hoef den ze niet te rekenen. Als je veertig jaar eigen baas was geweest en twintig jaar met je man in het zelfde huis had ge woond, moesten ze je met rust laten, en in dat huis maar rustig laten doodgaan. Piet keek ernstig, toen ze het vertelde. „Ik zei u al", begon hij, „ze laten het niet zitten. De woningnood is hier groot. Je kunt er op rekenen, dat er zeker al een dozijn mensen bij de huisvesting ge weest zijn, die gezegd hebben, dat daar één vrouw alléén in dat huis woonde en of daar niets aan te doen was Mina betoogde heftig, Piet luisterde geduldig. Hij begreep het allemaal wel, zei hij, maar daar had ze niets aan. Als ze het bij huisvesting anders in 't hoofd hadden, hielp dat niet. Tenslotte be loofde hij eens te gaan praten met de directeur van de gemeentedienst, waar bij Govert gewerkt had. Misschien kon die wat doen. Hij wist al bij voorbaat dat het niet hielp, en het hielp dus ook niet. De di recteur begreep het ook allemaal best, maar hij had over huisvesting niets te zeggen. Had de weduwe Hermans een kwaal, een medische indicatie, waar door ze voor huisvesting gespaard moest blijven? Was ze te oud en te zwak? Neen, ze was zo gezond als een vis, en met haar amper zestig jaren (Govert was zeven jaar ouder dan zij) nog vief en bijdehand genoeg. De directeur opperde voorzichtig (ter wijl hij op zijn horloge keek, want hij had om elf uur een conferentie) de mogelijk heid van een rusthuis. „Voor mijn schoonmoeder?". Pieter maakte een grimas. De directeur beloofde te zullen zien of hij er wat aan kon doen. Pieter wist, dat zijn bezoek nutteloos was geweest. Dat wist hij trouwens van te voren al. Hij ging naar het huisvestingsbureau en vond de ambtenaar, die bij zijn schoonmoeder geweest was. Ja, die be greep het allemaal best. „Kijk es, meneer Post", zei hij, als uw schoonmoeder in een klein huisje woon de, dat voor inwoning niet meer ge schikt te maken was, dan had ze nergens last van. Maar het is een zeer behoorlijk huis, waar best een klein gezin bij kan". „Kleine gezinnen hebben de neiging zich uit te breiden", merkte Pieter op. „Nou ja, dan zien we wel wéér." „Waarom is er nooit over gesproken toen mijn schoonvader nog leefde?" „Z'n gezondheidstoestand. Hij is, meen ik te weten, ook plotseling gestor ven, nietwaar? Die man moest rustig leven. Hij was zevenenzestig. Wij zijn geen barbaren. Maar zegt u zelf, meneer Post, wij zitten hier met krepeergeval- len... en dan bedoel ik niet van die a-sociale typen, maar keurige mensen die op kamertjes hokken, jonge vrouw tjes die rijp zijn voor een zenuwinrich ting omdat ze het niet langer uithouden, kerels die er tussen uit trekken omdat ze het thuis niet kunnen harden, huwelij ken die kapot gaan. En als we dan eindelijk eens een kans zien in één zo'n geval hulp te bieden, moet dat dan af stuiten op de vastbeslotenheid van één mens dat per sé een heel huis alléén wil bewonen? Ze kan de hele benedenver dieping voor zichzelf houden, een zitka mer, een slaapkamer.nou ja, als je een divanbed neerzet heb je twéé zitkamers, een keuken.... boven zijn twee grote en twee kleine kamers, het is nog een ouderwets ruim huis. Gunst nog toe, die mensen hoeven elkaar niet in de weg te levenl De huiseigenaar wil het best voor dubbele bewoning in orde laten bren gen, dat betaalt trouwens tóch groten deels de gemeente...." „Die óók al", zuchtte Piet. „Ja, wat wilt u? Probeer uw schoon moeder tot andere gedachten te bren gen. En dan zullen wij wel uitkijken dat ze een net stelletje krijgt, geen troep.... je hoort zoveel verhalen over inwoning, allemaal even zwart.... maar er zijn er gelukkig ook nog zoveel die zich best met elkaar verdragen, zoals het ook hoort in de wereld. Daar hoor je nooit wat van.... alleen de narigheid krijg je vont de rechtbank en in de krant en in de radio-hoorspelen.... ik wou dat de mensen eens melding maakten van het goede en niet alleen maar van de narigheidl Als twee vrouwen elkaar in de haren vliegen komt het in de krant, als twee gezinnen twee jaar lang zonder één verkeerd woord samenwonen, kraait er geen haan naar". Pieter zuchtte. Ook dit bezoek werkte niets uit. Mina begreep wel, dat haar lot in feite reeds bezegeld was. Alles spande samen om haar de alleenheerschappij in haar huis te ontnemen. Ze had al zoveel verhalen over in woning gehoord, en ieder met wie ze er over sprak, trok een gezicht alsof ze het over een besmettelijke ziekte had, zweeg eerst veelbetekenend en kwam dan weer met nieuwe, verschrikkelijke voorbeelden aandragen. Mina kon er 's nachts niet van slapen, ze begon er slecht uit te zien en haar kinderen maak ten zich ongerust. „Het is haar dood nog", zei Emma dramatisch. Zo was de toestand toen Mina, door het raam glurend wie gebeld had, de zelfde man weer zag staan, die haar gevraagd had of ze vrijwillig inwoning wilde nemen. Haar knieën trilden. Ze durfde niet opendoen. Flarden van een gesprek vlogen haar door het hoofd, felle aanvallen.... een ogenblik aarzelde ze: zou ze niet thuis geven? Maar haar gezond verstand triomfeerde. Het was alleen maar uitstel van executiel „Dag mevrouw," zei de ambtenaar van de huisvesting welgemoed. Mina vertrok geen spier, haar ogen zagen hen vijandig aan. Spreken kon ze niet, ze slikte alleen maar. Voor haar verpersoonlijkte hij de grote bedreiging van haar rust en haar zelfstandigheid. „Ik zou graag nog even met u praten", zei hij bescheiden. „Praten?" vroeg Mina, die haar stem hervond. „Waarover? Geeft het wat of we praten? De hoge heren hebben im mers al beslist en wat kan een oude vrouw als ik daartegen doen? Ik heb geen rechten, ik heb niemand die het voor me opneemt. We leven wel in een vrij land, maar ik vraag me af of het in Rusland erger is dan hierl" Ze zweeg, buiten adem. „Kom kom, mevrouw," glimlachte de ambtenaar. „Heus, het is nodig dat we even praten. En als het per sé aan de deur moet...." „Komt er in", zei Mina kortaf. Ze hield de deur open en liet hem passeren, haar blikken boorden als dolken in zijn onaandoenlijk grijze rug. Even later zat hij tegenover haar in de kamer. „Mevrouw", zei hij, „u moet me niet als een onmens zien. Ik doe niet alleen mijn plicht, maar ik probeer ook de mensen te begrijpen en te helpen." „De ene helft, ten koste van de an dere", bitste ze. „Dat moet wel eens", gaf hij toe, „maar dan toch zo min mogelijk „ten koste". Begrijp me nu goed, mevrouw Hermans.... ik snap heel wel wat het voor U betekent. U hebt al die jaren in dit huis gewoond," hij zag de gezellige, keurig onderhouden woonkamer rond, „u hebt hier uw herinneringen, u bent eigen baas geweest", hij zag hoe ze haar hoofd afwendde ze krijgt het nog te kwaad, dacht hij benauwd, „en de verhalen die u over inwoning ge hoord hebt, hebben u bepaald niet hap pig gemaakt." Ze schudde heftig het hoofd, zonder hem aan te zien. „Nu is het gelukkig niet zo erg als men zegt. Maar goed, dat moet u maar riskeren, 't kan goed uitpakken, 't kan ook niet...." „Wat komt u nou eigenlijk doen?" viel ze uit. „Ik weet dat allemaal wel. U hoeft het mij niet te vertellen". „Ik wou weten," vroeg hij na een kort zwijgen, „wat u nu eigenlijk het ergste vindt: dat u mensen in huis krijgt?" Ze zag hem speurend aan. Wat bedoelde hij daarmee? Was het eèn strikvraag? „Natuurlijk vind ik dat erg", zei ze. „Mijn huis is mijn huis niet meer". „Als u kon verhuizen naar een klei nere woning, waar u helemaal eigen baas was, zoudt u dat dan liever doen dan hier blijven mèt inwoning?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5