(jroen wartsjexeh in het karL, KOORN HAD ALS {AADSLID KUNNEN TERUGKEREN 1 St. Jan speelde weer voor goedgevulde zaal A Kinderkleding De SDortshOD Appartementen voor gehandicapten Nijverheidsonderwijs wordt opgeheven Redelijk spel in spanningsioze klucht Burgerlijke stand Plattelandsvrouwen lieten B. en W. aan het woord Winkel van Piet Dam wordt gerestaureerd „WAT IK ZEGGEN WOU.." KTF/DEK geeft uitvoeringen Aktie dorpshuis Den Burg Eerste bestuur DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 s JAARGANG NR. 9353 jactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, ifoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Burg, telefoon (02220) 3543. gave: Langeveld De Rooy B.V., itbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Ms hij had gewild, had het irmalige CDA-raadslid Kees orn uit Den Burg als onafhan- ijk raadslid in de gemeenteraad nnen terugkeren. Hij heeft daar ruime tijd over gedacht, maar eft uiteindelijk toch een af- ndsverklaring getekend waar- or de vacature in de raad (ont- an door het tussentijds ver- k van de heer J. A. Vervoort) >rdt vervuld door mevrouw M. itema-Vos. Door de plaats die hij innam op de lijst i Koorn, met de kieswet in de hand, E t plaats in de gemeenteraad kunnen imen. Dat zou echter strijdig zijn «eest met de afspraken die in het lA-verband zijn gemaakt en hij zou n ongetwijfeld als CDA-lid zijn geroy- 'd. Evenals de andere kandidaten had orn destijds wel zijn handtekening zet onder de CDA-verkiezingsrege- g, maar op de bijeenkomst waar deze leling werd besproken was hij als ige kandidaat niet aanwezig geweest, n en ander was voor hem aanleiding in eerste instantie de afstandsver- iring niet te tekenen. Volgens de kieswet bepaalt de volg- le op de lijst welke personen benoem- ar zijn. Op grond daarvan zou na het rtrek van de heer Vervoort mevrouw Kager-Witte hem opvolgen. Maar Igens de CDA-afspraken deed zij van 24 januari t/m 5 februari 1979 Geboren: Joost Jakob, zv. Johannes H. Hoekstra en Alida Welsink. Ondertrouwd: Hans W. van 't Noord- de en Adriani van Opstal; Steven imkes en Theodora M. M. Witte; irten Land en Irene E. Oosterwerff; illem J. Tinholt en Adriana J. van ilpen. Overleden: Elize van Egmond, oud 71 wonende te Den Burg; Pieter iper, oud 49 jaar, wonende te Eier- id, Cornelis Bos, oud 30 jaar, wonen- te De Koog; Dieuwertje Hin, oud 68 r, wonende te Den Burg; Immetje C. iming, wv. Horbeek, oud 78 jaar, inendete Den Burg. De afdeling De Cocksdorp-Eieriand in de Bond van Plattelandsvrouwen gisteravond in het Eierlartdsche uis een bijeenkomst die was georga- Iseerd door het eendagsbestuur. Het eendagsbestuur was op de origi- 1e gedachte gekomen om voor deze ond burgemeester en wethouders ar De Cocksdorp te halen en hen te ten vertellen over hun werk. Het werd succes. Niet alleen de vrouwen aar ook burgemeester Engelvaart en wethouders Westdorp, Nauta en 'an der Kooi ervoeren deze avond als ijzonder zinvol en onderhoudend. Iets ergelijks werd dan ook zeker voor her- ling vatbaar geacht, want er bestaat og steeds een flinke kloof tussen ubliek en plaatselijke overheid. Ge- ruik werd gemaakt van de gelegen- eid tot het stellen van vragen. On- anks de slecht begaanbare wegen was e belangstelling voor deze avond nog eer behoorlijk. te geef in M. HU ITEM A - VOS weg vrij..... afstand en dat deed ook daarop de volgende kandidaat E. Eelman. Maar de heer Koorn, die er geen geheim van maakt, dat hij graag in de gemeenteraad zou terugkeren, had het er erg moeilijk mee. Pas eind vorige week kwam Koorn na een gesprek met het dagelijks be stuur van het CDA-Texel tot de conclu sie dat het beter was de afstandsverkla ring wel te tekenen. Inmiddels heeft ook kandidaat F. C. Hopman afstand ge daan waardoor de weg vrij is voor mevrouw Huitema-Vos, die in de raads vergadering van hedenavond wordt toe gelaten. Het CDA-bestuur stelde er prijs op in een eigen verklaring de zaak toe te lichten. Daarvoor verwijzen wij naar „Wat ik zeggen wou elders in dit nummer. In een voorstel aan de raad hebben B. en W. kenbaar gemaakt op korte termijn te willen beginnen met de restauratie van het monument Waalderstraat 17, beter bekend als het .winkeltje van Piet Dam". Er is in totaal bijna 2 Zt ton voor deze grondige opknapbeurt uitgetrokken. Hiervan komt 7135.250,— voor rekening van de gemeente. Omdat het hier een monument betreft wordt de rest door hogere overheden betaald. Het ministe rie van Volkshuisvesting draagt ruim vijftig mille bij, het ministerie van CRM dertig mille en het Algemeen Restaura tiefonds 722.500, De gemeente kreeg het pand in eigendom door aankoop van het com plex „Garage Reij". Het is de bedoeling om het voormalige kruidenierswinkeltje na de restauratie te verkopen. Een verkoopprijs van zo'n 7170.000,— wordt haalbaar geacht. WOTIM tM LEZERS-GUTCN VERAMTWOORDCUAUCD «NOC REDUtTK Het Koninklijk Texels Fanfare/DEK geeft vrijdag 16 februari o.l.v. Hans Mulder een concert in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild en op 17 februari in „De Lindeboom-Texel" te Den Burg, aanvang 20.00 uur. Met uitzondering van de bijdrage van de drumband is het programma gelijk aan dat wat vrijdag j.l. in „De Waldhoorn" te Den Hoorn werd gegeven. De toegang is gratis. Dit programma luidt als volgt: Drumband (instructeur Bert Buys- man). 1. The happy boys; 2. Festival Band Mars; 3. Back in Rhytm; 4. Boutarde (met majorettes). KTF/DEK: 1. Trafalgar, W. Zehle; 2. Valerius Suite, Meindert Boekei; 3. Berceuse, B. Godard; 4. March and Fanfare, H. Purcell; 5. Wiener Burger, Ziehrer-Mol; 6. Espana Cani, Marguina- Hanniken. Pauze. 1. Summertime, Gershwin-Jaroc; 2. Latin Sound, arr. R. Beek; 3. Tiger Rag, La Rocca-Pi Scheffer; 4. Rimbalzello, Abel-Jaroc. Het programma wordt afgewisseld door: Betty's rampestampers met 1. Aura Lee; 2. Alma Mater; 3. Klompendans; 4. Rampestampers Medley. Monkey's Revival met 1South Ram part Street; 2. Tin Roof Blues; 3. Dixie land; 4. High Society. Boeryikapel met 1. Lonesome; 2. Kozakkenpatrouille. Hotel De Zwaluw in De Koog wordt uitgebreid met zeven appartementen, waarvan er drie volledig zijn aangepast voor rolstoelgebruikers. Eind september zal met de bouw worden begonnen zodat ze in het seizoen 1980 beschikbaar zullen zijn. De heer Th. van Hoorn van „De Zwaluw" had aanvankelijk veel sneller van start willen gaan, maar voor het verkrijgen van een bouwvergunning was een artikel 19-vergunning nodig (die een behandeling van omstreeks een half jaar vergde) terwijl het gemeentebestuur en de architect Alkema samen ongeveer dezelfde termijn nodig hadden om tot overeenstemming te komen. Het hotel wordt aan de achterzijde uitgebreid met een vleugel. In de bene denverdieping komen de aangepaste appartementen en in de bovenverdie ping de gewone. De appartementen worden vrij luxe uitgevoerd en ingericht; ze zijn onder meer voorzien van kleuren- tv. De heer Van Hoorn heeft bij het maken van zijn plannen advies ingewon nen bij de Revalidatiestichting waardoor de aangepaste appartementen officieel worden erkend. Pogingen van de heer Van Hoorn om subsidie voor de extra voorzieningen te krijgen zijn echter niet geslaagd. De bouw van de appartementen aan de achterzijde van het bestaande hotel betekent een afwijking van het bestem- migsplan, waardoor een artikel 19-pro- cedure moest worden gevoerd. De heer Van Hoorn heeft nu niet meer de mogelijkheid om het terrein aan de voorkant te bebouwen. Om een bouw vergunning te krijgen heeft hij moeten zorgen voor parkeerruimte op eigen terrein. Omdat de heer Van Hoorn er aanvankelijk vanuit ging dat hij veel sneller zou kunnen bouwen en het komende seizoen al zou draaien, heeft hij met de aangepaste appertementen geadverteerd in het VVV-blad „Voor Vrienden van Texel". De mensen die hierop hebben gereageerd moesten dus naar 1980 worden verwezen, maar hierdoor is wel gebleken dat voor aangepaste recreatieverblijven behoor lijke belangstelling bestaat. Het bestuur van de Stichting Nijver heidsonderwijs voor Meisjes heeft aan de gemeenteraad verzocht over te mo gen gaan tot opheffing. Het gaat hier om een louter formele aangelegenheid want deze onderwijsvorm zal binnenkort wor den opgenomen in de reeds sedert 1972 bestaande Stichting Beroepsonderwijs. Hierin zijn reeds de Lagere Technische School en de Lagere Landbouwhuis- houdschool opgenomen. De samenvoeging komt tot stand op verzoek van de rijksoverheid en de inspecteur van het voortgezet onder wijs. Men is namelijk van menig dat de integratie op dit moment al zover is gevorderd dat het ondoenlijk is de hele zaak nog langer gescheiden te houden. Vooral de afbakening van de verant woordelijkheden van beide besturen ten opzichte van de leerlingen en de docen ten zou problemen op kunnen leveren. De hernieuwde Stichting Beroeps onderwijs wordt rechtsgeldig met in gang van het komende schooljaar. 30 maart a.s. veiling in hotel „De Lindeboom-Texel". 5 t/m 10 maart inzamelen goederen en diensten. Toezeggingen van goederen en dien sten kan van nu af aan bij de volgende adressen: Mevr. J. van Beek-Koster, Waalder straat 44, Den Burg, telefoon 2583; Wolwinkel Lemstra, Weverstraat 45, Den Burg, telefoon 2056; Financiële bijdragen kunnen worden gestort op bankrekening no. 3625.226.34 Rabo-bank. Resultaten tot dusver: veiling, 2 zog- gies. Bank, 1e gift een bedrag van 7555,-. In de Texelse Courant van 6 februari 1979 las ik het verslag van de receptie ter ere van het 25-jarig jubileum van de Gollards Stichting. Tot mijn grote ver wondering las ik daarin, dat door de heer Kaczor als eerste bestuur wordt genoemd de heren C. H. Roeper, de L. Sok en G. Bakker. Deze heren kwamen echter pas in 1964 als bestuur hun opwachting maken. Het grote werk is gedaan door de heren J. N. Bruin en Jac. Bakker. Die hebben er voor ge zorgd dat de bouw van het rusthuis tot stand kwam en iedereen kan weten, dat zoiets met ontzettend veel werk en veel moeite gepaard gaat. Nog 11 jaar heeft dit bestuur het rusthuis gediend, wat heus ook niet gemakkelijk is geweest. De voorbereidingen meegerekend, kun nen zij bogen op minstens 15 jaar werken voor het tehuis. Het zou niet meer dan natuurlijk geweest zijn, hun namen genoemd te hebben. Vooral ten opzichte van de kinderen, nog woonachtig op Texel, moet het een pijnlijke gewaarwording zijn, dat hun vaders, zo het schijnt, al helemaal vergeten zijn. Zr. Th. de Jong, De Wijk In hotel De Undeboom- Texel werd zaterdagavond dui delijk aangetoond dat het Texelse publiek de weg naar Toneelvereniging Sint Jan be gint te hervinden. Voor het dit maal gebrachte kluchtige blijspel „Je moet er niet mee spelen" bleek het (zoals van ouds) weer eens een hele toer om een goede zitplaats te krij gen. Nadat het doek was gevallen kon het bestuur bij monde van voorzitter Cees Witte zich dan ook terecht tevreden tonen en concluderen dat de Texelaars Sint Jan beslist niet vergeten zijn. Want, met name na de in november gespeelde beide eenakters, zag de toe komst er zorgelijk uit. Er waren zestig betalende toeschouwers in de zaal en de als gevolg daarvan geleden financië le schade was behoorlijk. Met hulp van ondermeer de directie van hotel De Lin deboom-Texel had men de eindjes maar net aan elkaar kunnen knopen. Niettemin had Sint Jan toch doorgezet en zaterdag bleek uit een enthousiast reagerende volle zaal dat toneelmin- nend Texel dit echt wel op zijn waarde weet te schatten. Het aantal verkochte kaarten bedroeg ruim honderdvijftig. Daarbij is ook de in de afgelopen weken gevoerde donateursactie een flink succes geworden. Al met al niet alleen in financieel maar ook in moreel opzicht een behoorlijk duwtje in de rug. Sint Jan zal nu ook in het komende seizoen op voldoende steun kunnen rekenen. Iets dat wellicht tevens een hernieuwde toeloop van actieve leden tot gevolg heeft. Middelmatig stuk Zoals gezegd had Sint Jan voor het tweede optreden van dit winterseizoen de tanden opnieuw in een blijspel gezet maar jammergenoeg betrof het een nogal middelmatig stuk. Spanning ont brak, maar daar stond tegenover dat er wel behoorlijk gelachen kon worden. Dat was uiteraard meegenomen en bood veel spelers de gelegenheid het komieke in het stuk tot ware kolder uit Toneelvereniging Sint Jan in ectie met vj.n.r. Peter Ampt, Wil Slikker-Moerings, Lie van Sambeek, Ruud Been en Cees Glazer. IfotoA. Nijkamp) te bouwen. Niettemin zou Sint Jan er beter aan doen een volgende keer eens een „sterker" stuk uit te zoeken. Dat ze er zijn is door enkele andere vereni gingen in het verleden meer dan eens bewezen. Qua acteren en qua stuk waren de toppers van de afgelopen paar jaar toch wel „Getrouwd of niet?" van de Israëliër Efraïm Kishon (UDI) en de Herman Heijermans-stukken „Be schuit met muisjes" (Vriendenkring) en „De Meid" (RSG). De moeilijkheid bij een dergelijk stuk zal ongetwijfeld de goede rolbezetting zijn. Het is daarom het overwegen waard dat de gezamen lijke toneelverenigingen hun beste spelers eenmaal per jaar in een top stuk bij elkaar zouden zetten Het blijspel „Je moet er niet mee spelen" dat Sint Jan voor deze gele genheid had uitgekozen handelt over de belevenissen van de nogal snel geïr riteerde advocaat Max Dilleman. Als gevolg van de eisen die een zonderling familielid in zijn testament heeft opge nomen mag hij pas op zijn dertigste in het huwelijk treden en krijgt daardoor dan de beschikking over een fortuin. Op zich is dat natuurlijk een goede aanleiding om iemand een irritant ka rakter te bezorgen. De slachtoffers van dit alles zijn de huisgenoten, te weten Dillemans huishoudster Angelique en zijn boezemvriend Caspar. Beiden blijken echter nogal ingesteld te zijn op het opvliegende karakter waar ze voort durend mee geconfronteerd worden. Vooral Caspar, een geaffecteerd pratende bon-vivant slaat zich wonder wel door de problematiek heen. Huis houdster Angelique dreigt diverse malen met ontslag maar treedt even- zovele malen weer in dienst. Een vierde interessante personage is de drank zuchtige notaris Appelman die als een soort regisseur achter de schermen blijkt te fungeren. Andere personages die in dit blijspel aantreden zijn Lilian, die meedeelt de dochter van de huis houdster te zijn en loezoe, die mee deelt artiste te zijn. Tenslotte komen ook nog een pruimende stroper aan bod alsmede een wasvrouw, die elkan der na veel „hebben en hou'en" toch krijgen. Dat gebeurt overigens ook met de meeste andere meespelenden, zodat het aloude „eind goed, al goed" hier zeker op zijn plaats is. Redelijk goed Toch hebben de meespelenden er een redelijke opvoering van gemaakt. Het woord redelijk slaat hier niet zozeer op de acteerprestaties dan wel op hetgeen de tekstschrijver (Hans Hesna) mogelijk maakt. Het acteren was gemiddeld goed te noemen. De hoofdrol die Peter Ampt had en waarin hij de advocaat voor het voetlicht moest brengen was beslist erg moeilijk maar desondanks toch niet tè moeilijk voor de capaciteiten die hij in vroegere stukken van Sint Jan toonde. Na vooral in de eerste acte nogal wat moeilijkheden met de tekst te hebben gehad kwam hij later steeds beter op gang. Z'n gebaren waren goed en hij wist ook iets autoritairs in zijn spel te leggen. Het had echter niet het vlijm scherpe wat het had kunnen hebben. Ruud Beers toonde zich ditmaal volledig in zijn element als de iets te hautaine maar aan de andere kant ook weer ietwat dommige vriend Caspar. Iemand die overigens ook tamelijk snel in te palmen was, waar hij associaties met de welbekende Olivier B. Bommel opriep. De doorgaans op het toneel gebezigde tekst van Beers, het iets te langzame spreken, was in deze rol precies raak gekozen. Hij had het dan ook werkelijk verdiend dat er tweemaal een open doekje uit de zaal weerklonk toen hij in de coulissen verdween. Iemand die zaterdagavond ook volledig in de haar door regisseur Cees (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1