MONSTERIJSBAAN BU OOSTEREND Texelse turnsters beten van zich af JOOST HOOIJBERG IN TITELFINALE Woonruimte KlaverjascluD De zwaan Keesomfonds reikte studietoelagen uit Volle winst voor Tetak -jmaamf.- 1-wroaanmnii.jg Nu ook handbal voor heren? Afvalwedstrijden op ijsbaan Den Burg Jeugdschaatsen in Den Burg Wielerclub houdt voorlichtingsavond Gekostumeerd schaatsen NEDERLANDS DAMKAMPIOENSCHAP FEUILLETON PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUARI 1971 'r De ruim 400 leden tellende IJsclub Oost heeft sinds het afgelopen weekend een splinternieuwe ijsbaan in gebruik genomen. Het is een in de loop van vorig jaar ingepolderd gedeelte van de Waddenzee tussen de buurtschappen Zevenhuizen en Oost. Zonder overdrijving kan deze nieuwe schaatsgelegenheid beslist een mon sterijsbaan genoemd worden want de 15 hectare (ofwel dertig voetbalvelden) die de baan telt staan in geen verhouding tot de overige Texelse ijsbanen. Het was vanaf zaterdagochtend aan het eind van het Wagejot een drukke bedoening. Op de baan zelf was daar evenwel weinig van te merken omdat deze dermate uitgestrekt is dat er voor duizenden schaatsliefhebbers plaats is. Het honderdtal dat er nu de snelle ijzers had ondergedaan was vanaf de ,,oude" Waddenzeedijk niet meer dan een aantal stipjes op de ijsvlakte. Ondanks het brakke water is er een behoorlijk goede ijslaag ontstaan waarop, indien het winterweer een beetje „meezit", ver- Het bestuur van de MST-handbalver- eniging onderneemt momenteel pogin gen om er achter te komen of er voldoende animo bestaat om een afde ling voor mannelijke leden in het leven te roepen. Indien men er tijdig in slaagt voldoende handballende heren bij elkaar te krijgen bestaat de mogelijkheid om eveneens met een herenploeg aan de competitie te gaan deelnemen. De MST-handballers zijn van mening dat er vooral op het gebied van combinaties talrijke raakvlakken zijn met zaalvoetbal en basketbal. Voor inlichtingen kunnen belangstel lenden contact opnemen met J. van der Berg, telefoon (02220) 2433. Men kan ook op vrijdagavond tussen 20.00 en 21.00 uur terecht bij het clubbestuur in sporthal Ons Genoegen. moedelijk het komende weekend schaatswedstrijden gehouden gaan worden. Op de foto een overzicht van het noordelijke deel van de baan, gezien vanaf de oude Waddenzeedijk. Rechts een gedeelte van de nieuwe dijk. De afvalwedstrijden die zaterdag avond op de ijsbaan van Den Burg werden gehouden hebben bij de heren een overwinning opgeleverd voor Sijp Kuiper. Hij klopte in de finale Sjors Jimmink. Kees Kikkert werd derde. Bij de dames toonde Coby Harkema zich de beste. Bij deze wedstrijden verschenen in totaal zeventien deelnemers aan de start. Het is bij het afvalracen de bedoeling dat bij iedere ronde de laatste deelnemer uit de wedstrijd wordt geno men. Vooral bij de heren vormde zich vrij spoedig na de start een hecht kop- groepje. Het bestond aanvankelijk uit vijf man maar kort voor het einde moest Co Koomen lossen. Hoofdreden hiervan was een fikse tempoversnelling van Sjors Jimmink. In de finale moest Jimmink het uiteindelijk toch afleggen tegen Sijp Kuiper. Arie de Ridder en Leen van Elk kwamen tijdens deze afvalrace ten val en plaatsten zich niet meer in de eindrangschikking. De dames toonden niet zoveel krachtsverschil als de heren. De volledige uitslag van dit evene ment was bij de heren als volgt: 1Sijp Kuiper, 2. Sjors Jimmink, 3. Kees Kikkert, 4. Dirk Bakker, 5, Co Koomen, 6. Han Pastoor, 7. Piet Beuving, 8. Gerard Koorn, 9. Hans Koorn, 10. Dirk Eelman. Bij de dames luidde het eindklasse ment: 1. Coby Harkema, 2. Mieke Wisman, 3. Nel Bakker, 4. Irene Klein- huis. Op de ijsbaan van Den Burg werden zondagochtend schaatswedstrijden voor de jeugd gehouden waaraan een groot aantal kinderen heeft meegedaan. Er werd in vijf afdelingen geschaatst waarbij door de deelnemers tot twaalf jaar een ronde werd gereden en de oudere jeugd twee of drie maal de baan rond moest. De uitslagenlijst zag er als volgt uit: Groep 1 (5 tot 7 jaar) 1. Stefan Bousma, 2. Nancy Eelman, 3.- Simone de Ridder, 4. Anke Verbruggen, 5. Ingrid Dros. Groep 2 (8 en 9 jaar) 1Robert Visser, 2. Willem J. Grisnigt, 3. Sjoerd Eelman, 4. Rob Overpelt, 5. Jacco Dros. Groep 3 (10 en 11 jaar) 1. Freek Krijnen, 2. Erwin Wiering, 3. Guido Banda, 4. Nanco Eelman, 5. Arnout de Weijer. Groep 4 (12 en 13 jaar) 2 ronden. 1. Wim van Veen, 2. Ronald van Boven, 3. Dirk J. Drijver, 4. Rob- Eelman, 5. Bert Witte. Groep 5 (14, 15, 16 jaar) 3 ronden. 1. Sico Dob, 2. Jan Witte, 3. Paul.Veeger, 4. Ben Eelman, 5. Maarten Nijman. De jongste deelnemer was de vijfjari ge Stefan Bousma die in groep 1 als eerste eindigde. In hotel De Zwaan wordt op donder dagavond 15 februari door de Wielerver eniging Texel een voorlichtingsavond gehouden waarop men nader zal ingaan op de mogelijkheden voor een toerafde- ling. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Deze avond wordt gehouden naar aanleiding van het in de laatste leden vergadering genomen besluit om de vereniging bij voldoende belangstelling aan te sluiten bij de NRTU (Ned. Rijwiel en Tourunie) die zich uitsluitend bezig houdt met het organiseren van fiets- toertochten. Donderdag wordt bekeken of er kan worden overgegaan tot het nemen van een definitieve beslissing om tot aansluiting over te gaan Na vorige week in totaal vijf punten uit drie wedstrijden te hebben verzameld slaagden de teams van MST-tafeltennis- vereniging Tetak er in het afgelopen weekend allemaal in de volle winst te grijpen. Tetak 1 won op vrij eenvoudige wijze (10—0) van Olympia, Tetak 2 klopte Martin Schilder 3 met 6—4 en het derde Tetakteam versloeg Duintref fers 7 (6-4). Van deze overwinningen was die Van Tetak 2 wel de meest bevochten. Tegenstander Martin Schilder 3 (Lim- men) was aanvankelijk op 5—2 gezet maar kwam daarna terug tot 5—4. De beslissende partij werd evenwel door Frits Koorn in winst omgezet waarmee Tetak 2 met 6—4 de zege binnenhaalde. De andere ploegleden waren Ruud Koorn en Frans Room. Ze wonnen respectievelijk twee- en eenmaal, in het dubbelspel kwamen Frits Koorn en Frans Room voor Tetak 2 aan de tafel. Ook voor Tetak 3 kwam een 6—4 overwinning uit de bus. Tegen Duintref fers 7 (Schoorl) werd het een mooie 6—4 overwinning. De spelers van het derde waren Jan Pijlman, Guido Bakker en Fred Mosk. Fred Mosk won een partij en zowel Jan Pijlman als Guido bakker kwamen tweemaal tot winst. Tetak 1 had het van de drie spelende MST-teams het eenvoudigst. Er ging niet een set verloren en de tegenstan ders (Olympia) zagen zelfs geen kans in een set meer dan tien punten te scoren. Theo Hillebrand en Henk Dijk stra wonnen ieder een set met 21 1 In het tafeltennisprogramma van ko mend weekend zijn alle Tetakteams vrijgeloot. IJs en weder dienende zal op de ijsbaan van Den Burg op woensdag avond 14 februari een wedstrijd gekos tumeerd schaatsen worden gehouden. De jeugd begint om 15.00 uur en de ouderen komen om 2&09 uur aan bod. Er zijn prijzen beschikbaar voor enkelin gen, paren en groepen. Deelname en entree zijn gratis. Hoewel het deze week in tegenstel ling tot vorige week niet tot top-uitsla- gen kwam waren er in de clubcompetitie van de klaverjasclub toch redelijke sco res te melden. De hoogste daarvan was 7.576 punten en kwam op naam van het echtpaar P. van Heerwaarden. Dit duo staat hiermee momenteel tweede in het klassement voor de derde periodetitel en ook in het algemeen klassement is het echtpaar Van Heer waarden naar de tweede plaats opge rukt. De achterstand op het koppel Bakker-Festen is met ruim 1.300 punten echter nog aanzienlijk. In het dagklassement werden de dames Vermuë en Timmermans een goede tweede met een score van 7.321 punten. Tussen de tweede en derde plaats zat een verschil van bijna 600 punten. Het koppel Hartog-Snoek werd derde met 6.777 punten. Van Heerwaar- den-Dernison volgden met 6.732 pun ten. Uitslagen (resp. naam, punten en marsen): Dagklassement: Echtp. P. v. Heerwaarden 7.576 5 Vermuë-Timmermans 7.321 3 Hartog-Snoek 6.777 3 Van Heerwaarden-Dernison 6.732 3 Klassement derde periode: Th. en J. Witte 24.204 8 Echtp. P. v. Heerwaarden 24.032 10 Boogaard-Witte 23.423 6 Van der Gracht-Caspers 23.210 Van Heerwaarden-Dernison 23.051 1 Totaalklassement: Bakker-Festen Echtp. P. v. Heerwaarden Douma-Bakker Echtpaar J. Spaans Th. en J. Witte Boogaard-Witte 122.781 5 121.454 121.358 120.720 119.327 119.158 Van de zestien aanvragen die h Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefoni voor het schooljaar 1977/78 ontvin konden er twaalf worden gehonoreeri Dit is iets minder dan het voorgaani jaar toen vijftien aanvragers een exti studietoelage ontvingen. Er was totaal een bedrag van ƒ12.500,— me gemoeid. Voor het afgelopen schooljaar kwi men voor het technisch onderwijs r ui meeste aanvragen (zes). Bij het hogi ie algemeen vormend, voorbereidend wi n tenschappelijk onderwijs waren twe ei aanvragers, en bij het onderwijs en ij ei muzikale vakken elk een. De overige z( Ie aanvragen kwamen uit de sector adm k nistratieve vakken en diversen. Er we je den bedragen verstrekt van ƒ500,- >l 1.000,— en 71.500, Uit de rekenin ie van inkomsten en uitgaven bleek dat hi batig saldo over het boekjaar 197|p ongeveer ƒ4.000,— bedroeg. Bij de turnwedstrijd die zondagmid dag in het kader van de jeugdcompetitie in het district Noordholland-noord werd gehouden is de afdeling gymnastiek van de Meersportenverening buitengewoon goed voor de dag gekomen. In de Beatrixzaal werd tegenstander Wierin- gen met overmacht geklopt. De Texelse meisjes (t/m 13 jaar) toonden zich maar liefst vijftien punten beter. De wedstrijd stond aanvankelijk voor een vroeger tijdstip op het programma maar kon toen wegens het heersende winterweer geen doorgang vinden. Dit maal waren de weersomstandigheden zodanig dat de Wieringse ploeg de tocht naar Texel zonder veel problemen had kunnen aanvaarden. Er wachtte hen onderlegde en solide speltrant. Bij het behalen van een zg. Meister Drittel Id.w.z. 8 9 punten) zal hij bij de finales die op 13 april in Zevenaar beginnen al op een goed toernooi kunnen terugzien. Oud-Texelaar Joost Hooijberg slaag de dit weekend definitief in zijn streven te mogen deelnemen aan het Neder lands damkampioenschap. Hij behaalde een derde plaats in het halve finaletoer- nooi dat gedurende twee weken in Dordrecht werd gehouden. Hooijberg scoorde tevens zijn eerste punt voor de meestertitel. Het bereiken van deze Nederlandse titel is het beste damresultaat wat een van Texel afkomstige dammer tot dus ver heeft behaald. Zoals het er nu naar uitziet maakt hij een gerede kans om in de middenmoot van het eindklassement te finishen. Joost Hooijberg staat vooral bekend om zijn theoretische, goed De overige deelnemers aan het ko mende Nederlands kampioenschap zijn: titelhouder Harm Wiersma, Rob Clerck en Hans Jansen. Zij hebben de titel internationaal grootmeester. Andere deelnemers zijn de internationale mees ters Johan Bastianet, Frank Drost, Jan de Ruiter, Evert Bronstring, Geert van Aalten en Jannes van Wal. Nog niet van een dergelijke titel voorziene Deelne mers aan het kampioenstreffen zijn Johan de Boer, Gerrit Boom, Jos Stokkel en John van der Borst. daar evenwel meer tegenstand dar waarschijnlijk werd verwacht. Duidelijk Direkt na de aanvang van de zondag ochtend om 11.00 uur begonnen wed strijden werd al duidelijk dat de MST meisjes flink van zich afbeten en hur tegenstandsters beslist geen punt ca deau deden. De totale einduitslag was voor Texel een score van 129,10 punter en voor Wieringen het enigszins depri merende puntentotaal van 114,10. Er moesten vier toestellen worden afgewerkt nl. brug-ongelijk, paard- springen, balk en vrije oefening. De toestellen waarop de twee ploegen elkaar wpinig toegaven waren de brdj en de balk. Bij het springen en de vrije oefening kwam de grote klap vod Wieringen, want hierop lag het turnge- halte van Texel zoveel hoger dat ze daarmee een voorsprong opbouwden die niet meer te achterhalen was. Individueel Ofschoon het voor de competitie niel van belang is, is het toch wel interessant te weten hoe de individuele rangschik king er uit ziet. Er deden bij elkaar 12 meisjes aan de wedstrijd mee. De Texelse daaronder kwamen op de vol gende plaatsen: 1. Gertie Praamsm 29,70 punten, 2. Daniëlle de Lussanel 27,80 punten, 4. Monique Kalk 24,00 punten, 5. Marjan Coevert 23,75 pun ten, 7. Monique Schermer 23,20 pun ten, 12. Marit de Porto 20,45 punten. Van Texelse zijde turnden twee reserve meisjes mee. Dat waren Mirjam Raver en Caroline Agter. Zij kwamen tot een puntentotaal van resp. 19,95 en 18,BC punten. Zondagochtend 18 februari begint in de Beatrixzaal de inhaalwedstrijd tegen DOS voor de oudere meisjes (t/m 1! jaar). Het inturnen begint om 10.15 uui en de toegang is gratis. 7". Er is zo ontzaglijk veel ellende door die woningnood. Natuurlijk, je hebt ook gevallen waarvan je zegt: het is de men sen hun eigen schuld. Maar er zijn er ook, waar je haast niet eens meer naar toe durft. Waar de mensen, waar de hu welijken kapot gaan. En als je dan ook eens een enkele keer bij zulke mensen kunt komen en ze vertellen: nou geloof ik dat ik wat voor u heb.... Rik, ik had laatst zo'n geval. Dat vrouwtje kreeg het zo te pakken.... ik ben opgestaan en weggelopen en een straatje om gegaan en een kwartier later stond ik weer voor de deur. Toen, had ze wel hele dikke ogen, maar ze kon toch weer gewoon praten. Die mensen konden het zó be slist geen maand langer uithouden. Dat is de lichtkant. Dat je zo af en toe ook eens een gezin een blijde boodschap brengt. En nou zit ik hier bij je moeder. Die beschouwt me ook al als een soort dui vel". Hij keek naar Mina, die haar hoofd schudde. „Nee, vandaag voor het eerst niet, geloof ik. Ik begrijp haar volkomen, en ik kan haar niet eens ongelijk geven ook. Maar het gaat niet om haar alléén. Het gaat om die anderen. Die mensen die zitten te snakken. Jongelui die al acht jaar verloofd zijn en snakken naar een huis. Gezinnen met kleine kinderen die niet weten waar ze die kinderen moeten bergen. Zieke kinderen die lucht en zon moeten hebben en op een zonloos bovenhuis in een kleine kamer liggen. En nou probeer ik je moeder zoveel mogelijk te laten houden wat ze heeft. Een eigen huis, al is het niet dit huis, en in dat huis haar eigen baas. Ze kan haar eigen leven leven, ontvangen wie ze wil en doen wat ze wil. En als ze wat ouder wordt zal ze merken dat het niet meevalt, een huis als dit helemaal schoon te houden, dan zal ze blij zijn met een kleinere, geriefelijke woning die makkelijk schoon te houden is". Hij stond op. „Ik ben blij, dat we er nu eens ge woon over hebben kunnen praten, me vrouw Hermans. Maar ik moet u wel. zeggen: ik zou graag willen dat u, zo mogelijk deze maand, besliste of u het doet, of niet. Ik kan die woning niet bliijven vasthouden. Er zijn zoveel lief hebbers". „We zullen het er nog wel eens over hebben", beloofde Rik. Toen Mina eindelijk haar besluit ge nomen had, was ze nog niet uit de moei lijkheden. Die begonnen toen pas recht. Want de woningen in Bloemwijk waren nog maar net onder de kap. En de ambtenaar Huisintveld had plannen voor het huis aan de Cronjé- straat.... Mina's huis. Er was een gezin Ynet vijf kinderen, het oudste meisje was bedlegerig. Die zaten op twee kamers, daar werd geslapen, gekookt, gewas sen. Bovenhuis, geen tuin, bijna geen zon. En beneden twee mensen zonder kinderen, die de inwoners beschouwden als indringers, die niets duldden van de kinderen en met allerlei treiterijtjes de vrouw bijna tot zenuwpatiënt hadden gemaakt. Als die mensen nog zolang moesten wachten.... Huisintveld was nog eens bij Rik langs gelopen. Marijke had met grote ogen het ver haal gehoord. Haar ogen dwaalden door haar eigen huis, zonnig, ruim. In ge dachten zag ze de kinderen in hun bed jes, Li en Loe, de onafscheidelijke, en Jan, de robbedoes, nu rustig slapend. Stel je voor.... „Zeg Rik, als moeder nou eens voor die tijd bij óns kwam wonen", zei ze, ademloos door haar eigen durf. Rik zag haar nadenkend aan. Moeder.... en Marijke. O, hij wist het, moeder beschouwde ook Marijke als haar eigen kind. Er was voor haar geen verschil tussen eigen en aangetrouwd. Maar Marijke was zo'n heel ander type dan zijn moeder. Mak kelijk, zorgeloos. Helemaal geen „echte huisvrouw" had zijn zus Emma eens misprijzend gezegd. Marijke zei altijd dat zij er niet was voor het huis, maar het huis voor haar. Marijke kon opeens een geweldige lust hebben om er eens een dagje tussen uit te knijpen, het huiswerk met de Franse slag te doen en dan 's avonds maar een blikje of een pan rijst. Marijke kon het huiswerk laten liggen, om bij de radio geboeid te zitten luiste ren naar iemand die gedichten zegde, of naar een mooi muziekwerk. Marijke stond de kinderen veel toe, dat moeder nooit goed gevonden zou hebben. Hij, Rik, was dol op zijn vrouw. Precies zoals ze was. Het kon hen niet schelen dat de belknop niet altijd glom en dat ze soms zei: Kijk niet naar de rommel, ik kom net uit de stad. Ze was niet vuil en ze was niet lui, ze kon zich alleen niet begraven in haar huiswerk, zoals andere vrouwen, die heel de dag bezig waren met poetsen en wassen en boenen en koken en verstellen en die dachten, dat ze zonde deden, wanneer hun handen een ogenblik rustten. Moeder in huiszou dat goed gaan? Marijke sprak recht uit haar goed hart. Meer uit bewogenheid met dat gezin, vreesde hij, dan zich rekenschap gevend wat ze aanhaalde. Hij was altijd bang iets te forceren, moest de tijd hebben om een besluit te nemen. En dus zei hij: „Daar praten we dan straks nog wel eens over, schat". Rik Hermans was typograaf en had, als zovele van zijn vakgenoten, een, minder diepe dan wel brede, belangstel ling voor veel wat anders buiten zijn gezichtskring zou hebben gelegen. Hij las boeken waarover vader Govert be ducht het hoofd schudde, verkondigde soms theorieën die zijn moeder in haar hart beaamde, maar waarmee ze toch meende het niet openlijk eens te kun nen zijn. Hij was 's avonds vaak weg, maar ze maakten zich niet ongerust. Rik was geen jongen die 's avonds langs de stijfselbaan lonkte naar de meisjes, en zijn geld verdeed in bioscopen en ijs- bars. Hij was een trouw bezoeker van de volksconcerten en daar had hij, in de pauze, Marijke de Coninck op de tenen getrapt, toer! hij zich moeizaam een weg baande door de volle foyer van de con certzaal. „U staat een quint te hoog," had ze lachend gezegd. Een quint.... vijf tonen.... hij was ook in de lach geschoten. „Een aardige manier om te zeggen: trap me niet op m'n tenen", lachte hij terug. ,,'k Heb 't niet van mezelf," beleed ze eerlijk, „zelf ben ik niet zo spitsvondig". En binnen vijf minuten waren ze ge wikkeld in een ernstig verschil van me ning over de dirigent. Rik vond hem geweldig. Marijke zei, dat hij gewoon een nummertje weggaf, dat hij zijn eigen symfonie speelde en niet die van Beet hoven. Toen het concert geëindigd was, speurde bij naar de blauwe jurk en d« blonde haren van dat onbekende meisje, bescheiden, maar met een zeer besliste eigen mening, waarmee hij zich zo won derlijk op z'n gemak gevoeld had. Ze zas hem staan en knikte vriendelijk. Dat j hem moed. „Ik heb nog es nagedacht," zei hij naast haar voortstappend, „maar wat ii er nou fout met die dirigent?" Ze waren al bij de ophaalbrug toen ze opeens vroeg: „Woon jij hier in de buurt?" „Nee, ik woon in de Cronjéstraat", zei hij een beetje verlegen, want hij be greep opeens hoe gek het was dat hij precies de andere kant uitliep. „O...." ze keek hem aan, „maar ik moet nog naar de Rijksweg". „Gelukkig," had hij bijna gezegd. „Nou... da's nog tien minuten hoog- op," stelde hij vast. „Maar dan moet jij...." „Ik ben nu al zo'n eind uit de buurt - vind je.vind je het erg als ik nog zover met je meeloop?" „Erg? Welnee. Maar 't is voor jou zo'n eind terug". ,,'t Is mooi weer en ik heb langt benen." „Ja, dat merk ik, ik hou je haast niel bij". „Neem me niet kwalijk.... ik ren ook altijd zo". Even gingen ze zwijgend naast elkaar. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4