Cjroen ^wartr jexel s in het karL, jEindelijk bouwvergunning voor schuur van S. Ran Nog wet overleg over bouwmateriaal Faunabeheer aansprakelijk te stellen voor konijnenschade? Wil Bonne zijn hele bedrijf verplaatsen? swmcuNe m nmimm Woningcommissie strijdig met wet J. C. DROS: Excuus HOORZITTING OVER OMSTREDEN PLANNEN J. van der Vis bouwt nieuwe kotter JAARGANG NR. 9354 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 lactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, foon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Burg, telefoon (02220) 3543. gave: Langeveld De Rooy B.V., tbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs ^11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Na een strijd van jaren heeft i heer S. Ran eindelijk ver inning gekregen voor de iuw van een schuur in het itdschappelijk kwetsbare Ho- jberg-gebied (Zuidhaffel). Ge muteerde Staten van Noord- illand hebben vorige week it licht op groen gezet, wat ogelijk was omdat de Con- ilent voor het Natuurbehoud jn bezwaren tegen een agra- sch bouwblok in deze omge- ng heeft laten varen. Hij is gen de toekenning van dit juwblok althans niet in be- >ep gegaan bij de Kroon. Geruime tijd heeft bij de betrokken stanties de indruk geheerst dat Ran ilemaal geen bouwmogelijkheden no- g had, omdat hij voor weinig geld de >erderij Klein Zwitserland van Staats- >sbeheer zou kunnen kopen. Toen t er op aankwam bleek de dienst van ömijnen echter geen genoegen te men met de lage prijs en kwam een jopsom uit de bus die voor Ran on- mvaarbaar was. Zodat hij zijn aan haken op een bouwblok (een B-blok, zonder woning) handhaafde. De ovincie was echter niet bereid mee te erken aan een bouwvergunning als aartegen in hoogste instantie beroep erd aangetekend. Maar dat gebeurde us niet zodat er geen reden was de jak nog langer tegen te houden. Rommel opruimen Burgemeester Engelvaart maakte het nd van de langdurige „kwestie Ran" ekend aan het begin van de raadsver- adering van dinsdagavond. Om tot de ouw van een schuur te kunnen over- aan, moet Ran wel de bestaande zeer )mmelige boetjes en schuurtjes oprui- ien en zal over het materiaal waarvan e schuur wordt gemaakt, nog overleg odig zijn. De raadsvergadering van dinsdag rês de eerste sinds twee maanden en agende was bijzonder omvangrijk: 5 punten. Het werd dan ook half één nachts alvorens de voorzitter de bij lenkomst kon besluiten. Systeembouw Zeer tegen de zin van de heren Ba- endregt en Dros besloot de raad nog liet tot behandeling over te gaan van de brief die de gezamenlijke Texelse landbouworganisaties hadden gestuurd over de systeembouw in het buitenge bied. Op voorstel van B. en W. werd besloten de discussie te verschuiven naar de volgende vergadering, tegelijk met de bespreking van de bijdrage regeling in het algemeen. De burge meester vond het zinloos om er nu al over te praten want B. en W. moeten hun argumenten en overwegingen nog naar voren brengen. Onbillijke regeling De Pakt-fraktie heeft aandacht ge vraagd voor het feit dat geen subsidie wordt gegeven als een kampeerboerde rij brandwerende voorzieningen aan brengt. Om aan de brandbeveiligings- eisen te voldoen moeten logiesverstrek- kende bedrijven hoge kosten maken. Het ministerie vergoedt daarvan 30%, echter alleen aan bedrijven die per 1 januari 1975 onder de Horecawet vie len. Kampeerboerderijen vallen buiten deze categorie en zij draaien dus voor alle kosten op. Blanken noemde het voorbeeld van een kampeerboer op Texel die maar liefst 780.000,— moet investeren om aan de eisen te voldoen; zijn aanvraag om subsidie is afgewe zen. Blanken vond de regeling daarom zeer onbillijk en verzocht het college in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten stappen te on dernemen. Woningcommissie De voorstellen om tot uitbreiding te komen van de woonruimteadvies commissie met vertegenwoordigers van zowel bejaarden- als jongerenor ganisaties, lokte scherp commentaar uit van J. C. Dros. B. en W. hadden de heer J. de Graaf en J. v. d. Veer aanbevolen als kandidaten voor de ouderen en Hans Oosterhof en Peter Bakker als kandidaten voor de jon geren. Niet voor de eerste keer wees Dros erop dat de samenstelling van de Texelse woonruimteadviescom missie niet in overeenstemming is met de wettelijke bepalingen. De wet schrijft nl. voor dat de res pectievelijke leden verschillende bij de woonruimteproblematiek betrokken groeperingen moeten vertegenwoordi gen zoals de hypotheekhouders, de huiseigenaars e.d. Dat is thans niet het geval en als gevolg van de jongste uit breiding van de commissie zal deze nog sterker afwijken van de wettelijke voor schriften. Dros vond daarom dat B. en W. hun voorstel tot uitbreiding terug moesten nemen en de volgende keer met andere kandidaten moesten komen. Zo zou hij graag zien dat inplaats van de journalist Hans Ooster hof een jonge bouwvakker in de com missie komt. Dros meende dat zowel bi| de jongeren als de ouderen genoeg mensen zijn te vinden, die aan de wet telijke eisen voldoen. Het college was echter niet bereid de wettelijke tekst zo letterlijk uit te voeren. Er werd op gewezen dat de woonruimteadviescom missie in de praktijk prima functioneert en het is toch ook wat waard dat de mensen die er nu bijkomen op een zeer democratische wijze zijn aange worven. De gemeente zette nl. een ad vertentie in de krant, waarop ieder die in aanmerking meende te komen, kon reageren. Dros vond dat in deze adver tentie ook de wettelijke eisen hadden moeten staan. Hoewel niemand ont kende dat Dros formeel gelijk had, tilde de meerderheid van de raad toch niet zwaar aan het probleem. Alleen Schil ling, Dros en Van Asselt spraken zich uit voor afvoeren van de agenda. Het voorstel werd dus behandeld en bij de verkiezing werden 11 stemmen uitge bracht op de heer J. de Graaf (2 op de heer J. v. d. Veer en 1 blanco) terwijl de raad bij de jongeren de voorkeur gaf aan de 23-jarige Peter Bakker (7 stem men) boven Hans Oosterhof (6 stem men). Nijverheidsonderwijs De raad ging akkoord met de ophef fing van de Stichting Nijverheidsonder wijs voor Meisjes, in verband met een nieuwe stichting waarin ook de Stich ting Beroepsonderwijs zal opgaan. Sa menwerking tussen LTS, landbouw school en huishoudschool bestaat al geruime tijd. Daan Welboren had toch wel beden kingen tegen de stichtingsvorm voor een onderwijsinstituut. De gemeente heeft vrijwel geen invloed op de gang van zaken, waardoor vooral bij be roepsonderwijs de kans groot is dat een bepaalde bedrijfstak de overhand krijgt, dat men achter loopt bij het democra tiseringsproces en dat er van ouderpar ticipatie vyeinig terecht komt. Ter illus tratie merkte hij op dat de Texelse LTS zelfs geen oudercommissie heeft. De burgemeester erkende dat de rol van de gemeenteraad in een dergelijke stich ting miniem is, maar hij wilde de verdere ontwikkelingen in vertrouwen afwachten. Winkeltje Dam Niet alle raadsleden waren ingeno men met de manier waarop de ge meente de restauratie van het pand Waalderstraat 17 (het winkeltje van Dam) wil aanpakken. Het is de be doeling dat de gemeente het pand laat restaureren en het daarna ver koopt voor ca 7170.000,—. Henk Beumkes van het Pakt vond dat erg veel geld. Hij zei een parti culier te kennen die het gebouw graag in zijn huidige staat overneemt en het dan zelf restaureert, waardoor het project voor hem veel voordeli ger uitvalt. J. C. Dros huldigde een soortgelijk standpunt, maar om een andere reden. Als de eigenaar zelf verbouwt of laat verbouwen wordt het gebouw direkt naar zijn zin. Zijn advies: verkopen in de huidige staat onder zodanige voor waarden dat het uiteindelijk in stand blijft. Daar ging het college niet op in. Gerard van der Kooi zei dat de gemeen te zich precies moet houden aan het thans ter tafel liggende restauratie- ontwerp. Anders vervalt de subsidie. Nauta voegde er aan toe dat de geko zen werkwijze alleen is ingegeven omdat deze het meest voordelig is. Nu kan worden geprofiteerd van een subsi die van 7105.000, Een van de voor waarden is dat een erkende aannemer het werk moet uitvoeren. Voor Ellen was het wegvallen van de subsidie geen probleem. Een doe het zeiver komt evengoed voordeliger uit, meende hij. Toen werd gestemd over het voorstel van B. en W. waren Jansen van het CDA en Welboren, Beumkes en Ellen van het Pakt tegen. Het is mogelijk dat deze Texelse Courant U later be reikt dan U gewend bent. De weersomstandigheden zijn daarvan de oorzaak. Wij reke nen op uw begrip daarvoor. Directie Texelse Courant Daan Schilling van Texels Belang vindt dat de dienst Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij aansprakelijk moet worden gesteld voor de schade, die de konijnen op Texel aanrichten. Want Faunabeheer is verantwoordelijk voor de konijnenstand, zo redeneerde hij. Schilling sprak van „hemeltergende toestanden die alle perken te buiten gaan". De raad discussieerde over het konijnenvraagstuk naar aanleiding van de nood kreet van het Aktiecomité Eierland die inmiddels ook landelijke publiciteit heeft opgewekt. Ate Rienstra van het CDA vroeg zich konijnen niet onder de duim kunnen af wat op dit moment eigenlijk wordt houden, moeten anderen het maar gedaan aan konijnenbestrijding. Henk doen". Beumkes veronderstelde dat het Beumkes van het Pakt: ,,Het begint afgeven van meer fretteervergunningen vervelend te worden. Als de jagers de 'o> resultaat zou leiden en meende dat Het Noordzeevisbedrijf J. van der /is Azn. uit Oosterend heeft de icheepswerf Maaskant te Stellen dam opdracht gegeven voor de rauw van een nieuwe kotter. De voorlopige opleveringsdatum van iet vaartuig is eind maart 1980. De nieuwe kotter van Van der Vis zal worden voorzien van een 1500 pk motor en komt in de plaats van het tweetal huidige kotters dat dit visserij bedrijf in de vaart heeft. Zowel de TX 17 (Adriana) als de TX 63 (Jan van Toon) zullen bij de ingebruikname van de nieuwe kotter worden verkocht. De Jan van Toon" is sedert 1962 in de Ivaart geweest en de Adriana" dateert jvan 1964. Het aantal pk's waarover deze schepen beschikken is 960 (TX 63) en 1080(TX 17). Het tonnage bedraagt in beide gevallen 150 brt. Ze zijn in 1970 volledig opgeknapt en van nieuwe motoren voorzien. Volgens J. van der Vis heeft de sanering geen gevolgen voor de werk gelegenheid. Enkele personeelsleden hebben reeds aangekondigd de vaart vaarwel te willen zeggen. De overigen kunnen ofwel in hun huidige werk kring werkzaam blijven, dan wel bij een van de andere visserijbedrijven in dienst treden. In het raadhuis wordt donder dagavond 22 februari een open bare hoorzitting gehouden over enkele omstreden bouwplannen in De Waal en Den Burg. Het gaat om de showroom voor land bouwwerktuigen, die de heer P. Bonne bij De Waal wil bouwen, om de tennisbaan die de heer I. Plaatsman in dezelfde omgeving wil aanleggen en om het plan van de firma Drijver, die in Den Burg noord-west 18 woningen wil bou wen. In alle gevallen gaat het om afwijkingen van de geldende be stemmingsplannen die door de meerderheid van de gemeente raad zijn goedgekeurd maar waartegen door omwonenden en anderen bezwaar is gemaakt. Op deze openbare hoorzitting, die in het raadhuis wordt gehouden en om 20.00 uur begint, kunnen degenen die bezwaar hebben ingediend een toelich ting geven. Tegen het bouwplan Bonne zijn twee bezwaarschriften ingediend: door de werkgroep Landschapszorg en door een groep inwoners van De Waal. Nogal spectaculair is de opmerking in laatst genoemd bezwaarschrift dat Bonne heel wat meer van plan is dan alleen een showroom bouwen. ,,Op de tekening blijkt sprake te zijn van een showroom met een hijsbalk en een overkapping en een woonhuis met dubbele garage", aldus de groep Waalders, die dan ook de indruk hebben dat Bonne van plan is zijn complete bedrijf (thans aan de Oor- sprongweg in Eierland) te verplaatsen. Bonne pacht het bedrijf in Eierland van zijn schoonvader; de aangrenzende grond is van dezelfde eigenaar. Al Bonne met de eigenaar tot overeen stemming zou komen, zou hij op deze aangrenzende grond de showroom kun nen bouwen. De briefschrijvers vinden daarom dat de bouw van de showroom in De Waal volstrekt overbodig is. Niet consequent De protesterende Waalders vinden dat het er op lijkt dat de gemeente bezig is op dit punt aan de Laagwaalderweg nieuw industrieterrein te creëeren, ter wijl vroeger juist door de gemeente pogingen zijn gedaan om de veevoerfa- briek van Keijser en Co naar officieel industrieterrein te verplaatsen. Verder zijn de rekestranten van mening dat een artikel 19-procedure in dit geval niet op zijn plaats is. „Een dergelijk bedrijf past niet in een dorp als De Waal, maar hoort thuis op de daarvoor bestemde indus trieterreinen waarvan er twee op korte afstand liggen (314 resp. 414 km). De ondergetekenden, aangevoerd door de heer Jan Pelgrim, hebben ook bezwaar tegen de tennisbaan van Plaatsman maar dat lichten zij niet nader toe. De Werkgroep Landschapszorg is ook van mening dat in dit geval geen dringende argumenten aanwezig zijn om de bouw van tennisbaan en show room op deze agrarische grond te laten doorgaan. De gang van zaken wordt veroordeeld als „eigendomsplanologie" waar B. en W. zich in het verleden altijd tegenstander van hebben getoond. Groen terreintje Over het bezwaarschrift dat bewoners van Den Burg noord-west hebben inge diend tegen het plan voor de bouw van 18 woningen op de plaats, waar vroeger een kleuterschool of soortgelijke voor ziening was gepland, schreven wij reeds uitvoerig. De bewoners van Noord-west willen dit terreintje groen laten omdat de wijk al een hoge bebouwingsdichtheid heeft. Ze hebben zich niet laten gerust stellen door de opmerkingen, die hier over door het college in de raadsverga dering zijn gemaakt. De bewoners vin den de bouw van 18 woningen inplaats van een kleuterschool zo ingrijpend dat volgens hen niet met een artikel 19-pro- cedure kan worden volstaan. Het hele bestemmingsplan zou opnieuw moeten worden bekeken. Volgens de bewoners kan het plan Drijver het beste naar het toekomstige woongebied De Mars wor den verschoven. drie tot vier mensen een volledige taak zouden hebben aan de konijnen bestrijding. Hij achtte dat niet alleen een belang voor de landbouw maar ook voor de natuur. Wethouder Nauta vertelde dat het onder de duim houden van de konijnen wel degelijk een plicht is die de jagers op zich hebben genomen ten opzichte van Faunabeheer, die met hen de meerjarige jachtcontracten afsluit. In verband met de toestand was door Staatsbosbeheer Texel al een regeling getroffen die erop neerkwam dat bevoegde jagers (die echter niet over een jachtgebied be- schikkenl op Texel extra zouden worden ingezet. Maar de directie van Staatsbos beheer in Den Haag is hiermee niet akkoord gegaan. Verder is het een probleem dat het jagen op konijnen in het voorjaar etisch afkeurenswaardig wordt gevonden. Want de dieren zijn dan zwanger Ook het effectieve klemmen is niet meer toegestaan. Onrecht Daan Schilling noemde het geval van een Texelse bollenboer die volgens hem onrecht is aangedaan in een proces over konijnenschade. De man kreeg te horen dat hij zijn land maar moest beschermen met afrastering, hetgeen practisch on mogelijk is omdat de konijnen er onder door graven en een afrastering tegen de eveneens grote schade door fazanten uiteraard niet helpt. Nauta meende dat de staat over het algemeen niet kinder achtig is bij het toekennen van wild- schadevergoeding. Dat is wel gebleken bij de rotganzen. J. C. Dros zei dat het konijn tot het schadelijk wild wordt gerekend en daarom het hele jaar mag worden gejaagd. Burgemeester Engel vaart wist dat nog niet zo zeker, maar liet er geen twijfel over bestaan dat het college het konijnenprobleem zeer ern stig opvat. De gemeenteraad voelde er voor geld beschikbaar te stellen voor het finan cieel adopteren van kinderen in de derde wereld, maar of dat moet gebeuren door een vrijwillige persoonlijke bijdrage van de individuele raadsleden dan wel door een bijdrage uit de gemeentekas was onderwerp van een vrij uitgebreide gedachtenwisseling. De discussie was ontstaan naar aanleiding van een raads besluit van de gemeente Lienden om ter aanvulling van particuliere initiatieven jaarlijks een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Lienden had de andere gemeenteraden in Nederland opgeroepen dit voorbeeld te volgen. B. en W. hadden voorgesteld dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Het college bleek van mening te zijn dat financiële adoptie het beste een particu liere zaak kan blijven. Tal van instanties houden zich met deze vorm van hulpver lening bezig en iedereen is dus volop in de gelegenheid zijn steentje bij te dragen. Zelfs werd er rekening mee gehouden dat overheidsaktiviteit op dit gebied remmend zou werken op particu lier initiatief. De discussie hierover was nogal verward en de meningen waren uiterst verdeeld. Over het voorstel om uit eigen middelen iets voor het adoptie- werk te doen, staakten de stemmen. Dat was mogelijk omdat er 14 raadsle den waren wethouder Westdorp ontbrak in verband met ziekte. Het staken van de stemmen betekende dat de kwestie in de volgende vergadering opnieuw aan de orde komt. B. en W. zullen voor die tijd met een uitgewerkt voorstel komen. Zich kennelijk ergerend aan de geringe bereidheid om voor dit doel direkt met gemeenschapsgeld over de brug te komen, zei Daan Welboren: „Ik schaam me dat ik hier zit". Muziekschool Het ziet er naar uit dat de Texelse muziekschool veel eerder aan een be hoorlijk onderkomen zal worden gehol- (zie vervolg pagina 2) één week geldig Voor 1001 doc-het-zell karweitjes zoals meubelbckleding - wandbekledmg wind - en zonwering -horren ALMELO ALPHEN A/D RIJN AMERSFOORT AMSTERDAM APELDOORN ASSEN BERGEN OP ZOOM BOXMEER BREDA LiQI I II I 1^1 BUSSUM CRUOUIUS DEN BOSCH DEN ^3 ~Z A A A HAAG DRACHTEN EERSEL EKEREN EMMEN ENSCHEDE ERMELO GOUOA GRONINGEN HAARLEM HARDENBERG HEERENVEEN HEERHUGOWAARD HENGELO HILVERSUM LEEUWARDEN LEIDEN MEERSSEN MERKSEM OOSTERHOUT OUDESCHILD-TEXEL TIEL TILBURG UDEN VEENDAM PAPENDRECHT ROTTERDAM# ROOSEND A AL •SIT7ARD#TER80RG VLAAROINGEN WAALWIJK WEERT IJMUIDEN ZWOLLE

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1