Betrekkelijk weinig branden in 1978 7 - i Muziekschool naar 2e fase ULO-verbouw Texel verdween opnieuw onder dikke sneeuwlaag HLAlNIGimS Brandweer rukte 36 keer uit KAT-VAN GT-M UIS-VANGT-KAT TESO BLEEF IN DE VAART, AOT VIEL UIT VERVOLG VAN PAG. 1 Slippartij op Pontweg Boerderijentocht werd uitgesteld PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 |JC Voor de jeugd bedoeld maar ook door veel ouderen verheerlijkt zijn de teken filmpjes waarin het duo „Tom en Jerry" achter elkaar aanzit. Hierbij is vooral het doen en laten van Tom de kat nogal onvoorspelbaar maar zoals altijd weet Jerry de muis de zaken toch wel zodanig naar zijn hand te zetten dat hij er het leven nooit bij inschiet. Op welke slimme manieren Jerry nu weer aan Tom weet te ontsnappen is zondagmid dag in het City theater te zien als daar een uit zestien korte tekenfilms be staand „Kat-vangt-muis-vangt-kat"- scala wordt vertoond. Toegang alle leeftijden. Vrijdagavond beginnen de voorstellin gen van de film „Coma" gemaakt naar de gelijknamige roman van Robin Cook. Hij rekent af met een paar zaken en sommige toeschouwers zullen daar be slist niet blij mee zijn omdat het nogal hardhandig gebeurt. Robin Cook, de 36-jarige schrijver van dit verhaal is een briljante oogchirurg uit Boston die het in zijn opmerkelijke carrière tot hoogleraar aan de Harvard Medical School heeft gebracht. Het is hem daarbij uiteraard niet ontgaan dat er nogal wat vreemde zaken in de medische wereld gebeuren. Niettemin hebben veel mensen toch een aan regelrechte angst grenzend respect voor dit in vele opzichten spookachtige jjoplhof. Cook dacht hier eens dieper over na en in zijn schaarse vrije tijd kwam hij tot enkele denkbeelden over wat er al niet mis zou kunnen gaan in een dergelijk ziekenhuis. Een en ander eenmaal vastgelegd in een boek leidde dit tot een verkoop van maar liefst 7 miljoen exemplaren. Het was dan ook geen wonder dat Hollywood kort daarop bij deze succesvolle schrijver-chirurg op de stoep stond om de filmrechten van „Coma" te verkrijgen. Welnu, „Coma" werd in navolging van het boek ook als film een ijzersterke thriller. Het is het verbijsterende verhaal van een jonge studente in de medicijnen (Geneviene Bujold) die haar beste vriendin verliest op de operatietafel waar deze een routine-ingreep moet ondergaan. Op eigen houtje gaat ze onderzoeken waar om haar vriendin in coma is geraakt en als ze verdacht veel tegenwerking on dervindt wordt haar argwaan steeds groter. Tot ze tenslotte ontdekt dat veel meer patiënten dan verantwoord is len verantwoord schijnt te zijn 6 op de 100.000) in het Boston Memorial Hospi tal in coma raken en ze stuit op een duivels complot van stafmedewerkers die handelen in te transplanteren orga nen en er uiteraard bij gebaat zijn deze „vers" te houden. De voor de jeugd selecterende Neder landse filmkeuring achte „Coma" niet geschikt voor kijkers onder de 16 jaar. Omdat in verband met het winter weer d« filmdistributie in de war is geraakt, is het gehele filmprogramma van deze week voor lopig één dag opgeschoven. Dit be tekent onder meer dat de voor don derdagavond geplande filmganger- v oorstelling op vrijdag gegeven wordt. korps maakten van de gelegenheid gebruik om cursussen te volgen waarbij goede resulttaten werden behaald. Om dat de onderlinge banden ook belangrijk zijn maakten een feestavond en een familiedag deel uit van het jaarprogram ma. In hoeverre de regiovorming gevolgen zal hebben voor de Texelse brandweer is nog niet duidelijk. De Texelse brand weer is nog niet bij de kop van Noord holland aangesloten, maar twee van de mensen hebben wel steeds de vergade ringen in Den Helder als toehoorders bijgewoond. „Hoewel er nog wat strub belingen zijn over alarmnummers, ram penwagen enz. lijkt het toch nader te komen". Sterkte De brandweer bestond eind 1978 uit 37 personen (29 man in Den Burg en acht in De Cocksdorp). Daarbij moet ook nog 1 man in Den Hoorn, een in De Koog en een in Oosterend worden gerekend. Bij hen zijn 100 meter slang met standpijp en spendel ondergebracht om iets te kunnen doen als brand uit breekt tijdens mist, gladheid of sneeuw storm waardoor de brandweerwagens uit Den Burg of De Cocksdorp het dorp niet of te laat bereiken. Op eigen verzoek kregen Jan Kiljan en Jaap Mets per 1 oktober ontslag na zeven jaar lidmaatschap. Nieuwelingen met ingang van dezelfde datum waren Jan Graaf en Piet Zijm (groep De Cocksdorp). Bas van Veen vierde zijn koperen jubileum als lid van de brand weer. Uit handen van de burgemeester ontving hij de vrijwilligersmedaille. Het brandweerverslag, zoals gebrui- Voor de tweede maal deze winter werd Texel geconfron teerd met weersomstandighe den waarbij de combinatie stormwind en sneeuwval op meerdere plaatsen voor strem mingen zorgde. Toch kwam Texel er deze keer in vergelijking met de vaste wal nog goed vanaf. De TESO-veerboot kon het grootste deel van de dag blijven varen en de meeste dorpen waren per auto wel bereikbaar. Grote moeilijkheden door opgestover sneeuwwallen deden zich alleen vooi nabij Oosterend en Oudeschild waar de gemeente en het Waterschap in de loop van de ochtend de wegen weei begaanbaar moesten maken. De auto bussen van de AOT bleven behoudens enkele korte ritten die vroeg in de morgen werden uitgevoerd in de garages. Vooral met het oog op de sterke wind (windkracht 9) en hel gladde wegdek achtte men het niet ver antwoord er op uit te gaan. De veer dienst daarentegen behoefde slechts een keer verstek te laten gaan. De boot van 15.00 uur kwam wegens de lage waterstand te vervallen. Overigens was het aantal passagiers dat men gedurende de gehele dag overzette heel miniem. kelijk weer geïllustreerd met foto's uit o.m. het archief van de Texelse Cou rant, gaat verder onder andere in op de brandpreventiemaatregelen. Er zijn ge sprekken gevoerd met personeel van bejaardenhuizen en andere grote gebou wen om te bereiken dat ieder weet wat er in geval van brand moet worden gedaan en nagelaten. Verder heeft de gemeentelijke brand beveiligingsverordening zijn stempel op het afgelopen jaar gedrukt. Uiteindelijk zullen zo'n 275 bedrijven moeten vol doen aan brandpreventieve eisen, het gaat om gebouwen waar tegelijkertijd vijftien of meer personen kunnen verblij ven. Een aantal (15) van hen is aange schreven en krijgt gelegenheid om de maatregelen in twee fasen aan te brengen. Volgens het verslag zal hard moeten worden opgetreden tegen de kwaadwillenden, maar ook wordt er kend dat sprake is van een vorm van willekeur omdat het praktisch moeilijk is alle bedrijven tegelijk aan te pakken. Gesuggereerd wordt wèl alle bedrijven „op te nemen" zodat de eigenaars in een zo vroeg mogelijk stadium bekend zijn met wat er moet gebeuren. Dit probleem zal met B. en W. worden besproken. Als brandpreventiemaatregelen op grote schaal worden doorgevoerd bete kent dat ongetwijfeld een verkleining van het aantal branden per jaar. De Texelse brandweerlieden hebben zoveel plezier in hun werk dat ze het met dat vooruitzicht wel een beetje moeilijk hebben Brandkranen Op Texel zijn thans 434 brandkranen. Het is zaak dat deze in geval van brand Hoewel gemeentewerken en water schap de gehele dag met strooiwagens stand-by stonden bleek het eveneens in verband met de stormwind en het ver raderlijke wegdek onverantwoord te gaan strooien. Daarbij beschikt men slechts over een geringe hoeveelheid strooizout dat'uitsluitend voor noodge vallen bestemd is. Zand is er voldoen de maar omdat de wind dusdanig sterk was dat het gestrooide materiaal binnen de kortste keren weer in de ber men belandde is men daar vrij spoedig mee gestopt. Men heeft zich daarna hoofdzakelijk tot het ruimen van opge waaid sneeuw beperkt. Ter hoogte van Garage Westend op de Oosterender- weg ruimde men omstreeks het mid daguur een ware sneeuwwal op. Het zelfde gebeurde op de Schilderweg even voor de bebouwing van Oude schild. Verder kwam men met sneeuw ruimers in aktie nabij Texla en de drie sprong Waalderstraat-Waalderweg- Georgiëweg, Midden-Eierland, Spang en Harkebuurt. Het betrof in deze gevallen uitsluitend de voor auto's bestemde route. Het opruimen van de aangrenzende fietspaden was een der mate hopeloos karwei dat men er niet aan begonnen is. Gemeentewerken kwam in de loop van woensdagoch tend ook in aktie bij het begeleiden van een tweetal begrafenissen in Den Burg en maakte de toegangen naar de ver schillende bejaardenoorden en open- pen, dan aanvankelijk de bedoeling was. Burgemeester Engeivaart liet weten dat wordt gewerkt aan een voorstel om de muziekschool van de vierde naar de tweede fase van de Ulo-verbouwing over te brengen. De school wordt dan veel sneller uit de nood geholpen. De burgemeester zei dit naar aanlei ding van het voorstel om de muziek school onder te brengen in het door de gemeente te verwenen TEM-gebouw aan het Schilderend. De heer Engelvaart meende dat overname van deze gebou wen de eerste drie jaar nog geen feit is, zodat hier geen mogelijkheden voor een snelle oplossing liggen. LOM-onderwijs Nog steeds is niet bekend hoeveel Texelse kinderen in aanmerking komen voor LOM-onderwijs. Volgens de gege vens van de Texelse schoolhoofden zou bare gebouwen zoveel mogelijk sneeuwvrij. Oostelijke wind Rijkswaterstaat deelde mee dat ge zien de oostelijke windrichting de Noordzeeduinen nauwelijks schade hebben opgelopen. Ook de schade aan de Waddenzeekant was gezien de lage waterstand niet noemenswaard. Voorts had Rijkswaterstaat problemen met een van de ingezette sneeuwschuivers waarvan het hefmechaniek defekt raak te. De wegen naar De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn en De Waal hebben vrij weinig problemen gegeven. De spaarzame automobilisten die zich op de weg waagden reden bijzonder behoedzaam. Op één uitzondering na deden zich dan ook geen ongelukken voor. Staatsbosbeheer constateerde slechts weinig schade aan het bos. Er sneuvelden nogal wat takken en hier en daar (vooral langs de Randweg) een boomkruin. Dit was echter niet zozeer het gevolg van de windkracht en de sneeuw alswel van de op de takken afgezette ijzel. Bij sommige woningen viel de kachel uit doordat de waakvlam van de instal latie via de schoorsteen door de wind werd uitgeblazen. Onoverkomelijke pro blemen leverde dit verder niet op. b het slechts om een paar kinderen gaan, 'e maar er is reden om aan te nemen dat j het werkelijke aantal belangrijk hoger ligt. Irt Fridt Blanken, mede namens de ove- f rige leden van de Pakt-fractie, had in b\ een brief aan het college zijn bezorgd- heid getoond over het uitblijven van (- voortgang bij het streven naar LOM-om !c derwijs op Texel, zodat het de vraag is j of het LOM-onderwijs in augustus a s, '0 kan starten zoals B. en W. hebben ac aangekondigd. Volgens Blanken kan „j met zekerheid worden gesteld dat et voldoende kinderen zijn voor tenminste twee LOM-leerkrachten. „Als de ge meente zijn beloften niet nakomt zullen verschillende ouders naar een school op het vasteland moeten uitzien, waardoor de mogelijkheden voor LOM-onderwi|S op Texel zelf worden verkleind De huisvesting is geen probleem, maar tot dusver is de School Begelei- dings Dienst niet in staat geweest het aantal in aanmerking komende kinderen vast te stellen. Dat vond Blanken niet zo verwonderlijk want de SBD hanteert een testprocedure die zo omslachtig is, dat soms negen maanden moet worden gewacht voordat het resultaat bekend is. Blanken had nog meer kritiek op dé SBD. Hij had alle waardering voor dé inzet van de medewerkers van dé dienst, maar vond toch dat een te groot aantal uren voor Texel verloren gaat. Hij verzocht het college de SBD te herinne ren aan de destijds overeen gekomen kondities. „De SBD moet deskundig heid leveren en de taken uitvoeren waar het Texelse onderwijs of het gemeente bestuur om vraagt. Als men hieraan niét kan of wenst te voldoen, staat de positie 1 van de SBD ter discussie". Test Blanken vond dat het testen van de kinderen voor het LOM-onderwijs snel moet gebeuren door een klein team van mensen op Texel, waarbij ook de ouders betrokken moeten worden. Een model voor een korte maar verantwoorde testprocedure is al ontwikkeld. Op Texel is een orthopedagoge aanwezig voor een deel van de test; voor een ander deel zou een psycholoog van de SBD kunnen zorgen. Blanken stelde voor uit de huidige impasse te komen door een werkcommissie samen te stellen be staande uit: burgemeester, twee onder wijsdeskundigen (één van de SBD), een vertegenwoordiger van de ouders en een onderwijsambtenaar. Deze com missie zou de snelle testprocedure op gang moeten brengen en tevens alle voor Texel denkbare organisatievormen voor LOM-onderwijs op een rij moeten zetten zodat een keus kan worden gemaakt. Het idee voor de werkcommissie viel wel in goede aarde, maar het op een rij zetten van organisatievormen werd dooi het college niet zo nodig gevonden. De inspecteur heeft nl. al verklaard dat het LOM-onderwijs moet worden onderge bracht bij de bestaande BLO-school. Een van da branden waarbij de Texelse brandweer het afgelopen jaar in aktie kwam: door onbekende oorzaak stond de schuur van Stark in De Nederlanden in lichterlaaie. In het afgelopen jaar werd de Texelse vrijwillige brandweer 36 keer gealar meerd voor een brand of het verlenen van assistentie. Aangezien het gemid delde 41 meldingen is. was 1978 dus een betrekkelijk rustig jaar waarbij ook deze keer geen doden of gewonden waren te betreuren. De automatische brandmeldingsin stallaties zoals onder meer aangebracht in de NlOZ-gebouwen in 't Horntje hebben wel problemen opgeleverd. De apparatuur vertoont nog kinderziektes waardoor ze wat al te snel in werking komt. Herhaaldelijk togen de brand weerwagens naar Het Horntje als daar het alarm overging, maar in geen enkel geval was van brand sprake. Met het gevaar dat een automatische brandmel ding bij het NIOZ niet meer serieus wordt genomen. In het jaarverslag over '78 dat deze week aan de gemeenteraad ter hand is gesteld, wordt dan ook gewaarschuwd: „Hoewel over deze melders wel eens gekscherende opmer kingen worden gemaakt, moeten we toch reëel blijven en er op rekenen dat het niet steeds een gekheidje blijft, maar dat er wèl eens wat ernstigs zou kunnen gebeuren". Snel In het verslag wordt geconstateerd dat de uitruktijd steeds weer kort is geweest waardoor de brandweer snel ter plekke was en aldus heel wat schade heeft kunnen vookomen. Het materieel was in zeer goede staat van onderhoud en ook de mensen blijven qua vakkennis op peil: verschillende leden van het Tom en zijn speelmaatje Jerry, of is het andersom Onze agent: Fa. C. en J Visser. Dorpstraat 146, Wervershoof Telefoon 02288-1232 snel kunnen worden opgezocht. In iedere brandweerwagen bevindt zich een „brandkranenboek". Ook is bekend waar redelijkerwijs open water mag worden verwacht. Het is de bedoeling om alle brandkranen van een paaltje of bordje te voorzien, zodat ze nog makke lijker kunnen worden opgezocht. Ingaand het afgelopen jaar wordt bij brandmelding geen onderscheid meer gemaakt tussen Den Burg en De Cocks dorp. In alle gevallen worden beide groepen gewaarschuwd. Dit is een verbetering, hoewel het vaak voorkomt dat de mensen in De Cocksdorp bij aankomst in de kazerne moeten verne men dat uitrukken niet nodig is omdat het de moeite niet waard is of omdat de brand al is geblust. Het melden van brand moet nog steeds via telefoonnummer (02220) 2066 gebeuren, maar het is niet uitgesloten dat dat anders wordt als gevolg van de regionalisering. Het huidige systeem bevalt overigens prima, mede dank zij de attentie van de mensen in de controlekamer van de elektriciteitscen trale. Ondanks de soms gebrekkige opgave van een brandadres slagen de wachtmensen er toch altijd weer in de brandweerlieden naar de juiste plaats te leiden. De verbinding tussen de centrale post (het kantoor van gemeentewerken) en de brandweerwagens wordt onderhou den met mobilofoons. Die werken op een speciale frequentie, die is vrijge maakt voor brandweer-, ambulance- en rampendiensten. Dat zou een goed radioverkeer moeten garanderen, maar onder sommige weersomstandigheden komt het voor dat Texel de brandweer- rampendiensten van o.a. Hoorn en Sneek ontvangt. De mobilofooninstalla tie (inclusief drie draagbare toestellen) voldoet overigens prima. Redschaar Verder wordt in het jaarverslag een gedetailleerd overzicht gegeven van alle in gebruik zijnde materialen. Op het verlanglijstje staat een zg. redschaai met spreider, een apparaat waarmee bijv. een verongelukte auto kan worden opengeknipt om de inzittenden te kun nen bevrijden. Want de Texelse brand- Sj weer is tevens „rampendienst" en komt dus niet alleen bij brand in aktie. led de de nd< het leri enl Bij een slippartij op de Pontweg ter hoogte van de Leemkuil zijn woensdagochtend twee auto'i tegen elkaar gereden. Beide wagem liepen enkele deuken op maar konden op eigen kracht verder rij- den. De betrokkenen, J. Cnossen uit Den Burg en L. Schouwstra uit Ou deschild kregen geen letsel. rak nd elij hi itsli De oorzaak van het ongeval wat beurtelings beijzelde en besneeuwde spiegelgladde wegdek waarop in eerste „o instantie de Mercedes-taxi van gr Schouwstra begon te slippen. Hij tal kwam hierdoor dwars op het wegdek te |je staan en werd vervolgens achterop gereden door de eveneens slippende Datsun van Cnossen die op weg naar de veerhaven was. Het ongeluk ge beurde kort na 7.00 uur. De jaarlijkse boerderijentocht die voor 14 februari op het programma stond is in verband met de winterse weersomstan digheden twee weken uitgesteld. Deze tocht zal nu op woensdag 28 februari worden gehouden. De te bezoeken bedrijven blijven dezelfde. Er wordt om 10.00 uur gestart bij het veehouderijbe drijf van J. J. Zijm, Leemkuil, Den Burg, d(

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2