„Deze winter de beste reclame voor a< Woonruimte VOOR DE A< I M A RONDVRAAG RAADSVERGADERING Zon, maan. hoog water m FEUILLETON ff >7! IIJDAG 16 FEBRUARI 1979 TEXELSE COURANT ,,De winter die we nu beleven is de beste propaganda voor aard as", aldus Jook Nauta in de rondvraag van de dinsdagavond ehouden raadsvergadering. Hij bevestigde daarmee de opmerking an het Pakt-raadslid Cor Ellen, dat momenteel veel nog niet op het ardgasnet aangesloten Texelaars zich met bezorgdheid realiseren dat ij voor hoge stookkosten staan. Ellen wilde dan ook dat de gemeente an de gelegenheid gebruik maakt om het publiek nog eens op te rekken om van de aansluitmogelijkheid gebruik te maken. Menige «vijfelaar zal ongetwijfeld door de huidige omstandigheden over de rempel worden geholpen. Want h< bestemi van de ook doe De moeilijkheden rond de toekomsti- bestemming van het Maartenhuis jken te zijn opgelost. Op een vraag van laan Welboren deelde wethouder Nau- a mee dat Staatsbosbeheer en Recrea- iestichting overeenstemming hebben iereikt en dat de plannen verder kunnen «orden uitgewerkt. Bedrog? Fridt Blanken zei dat verhalen de jnde doen dat de heer Bonne bij De Vaal niet alleen een showroom wil etten, maar u,ar ook zijn woonhuis d. wil bouwen. Dat zou neerkomen op en bedrijfsverplaatsing in fasen" en iet zou ook betekenen dat de commis- ie ruimtelijke ordening (die onlangs een ordeel velde over dit niet in het lestemmingsplan passende bouwplan) nvolledig is ingelicht, hetgeen zeer walijk zou zijn. Volgens Blanken zou in lat geval het voorbereidingsbesluit dat Ie gemeenteraad heeft genomen (waar- loor met toepassing van artikel 19 van Ie bouw kan worden meegewerkt) door Ie Kroon worden vernietigd. Dat aan de aagwaalderweg heel wat meer zal i/orden gebouwd dan alleen maar een howroom wordt ook gesuggereerd loor een der groeperingen die bezwaren ebben ingediend tegen het plan (zie irtikel elders in deze krant). Burgemeester Engelvaart was kenne- jk al op onderzoek geweest, want hij ei dat Bonne bereid is te verklaren dat ij uitsluitend een showroom bouwt, an van Asselt en Daan Schilling van exels Belang vonden de beweringen ver Bonne nogal lasterlijk en wilden «el eens weten wie dergelijke verhalen de wereld brengt. J. C. Dfos bereed een van zijn tokpaardjes door te informeren wan- leer nu eindelijk de Commissie Vestiging ledrijven nieuw leven wordt ingebla- en, zoals B. en W. hebben beloofd, let wordt de hoogste tijd dat bij het iantrekken van producerende bedrijven ien actief beleid wordt gevoerd, waarbij )ros wees op het feit dat recentelijk wee kotters van de Texelse vloot zijn fgevoerd wat volgens hem niet alleen iet wegvallen betekende van de werk- lelegenheid van de betrokken vissers, naar het zou een nog zwaardere klap ijn voor de indirecte werkgelegenheid de dienstensector. „Het scheelt otaal 120 mensen", zo had hij becijferd. Gladheid In de rubriek „Van het raadhuis" in de exelse Courant hebben B. en W. de iurgerij onlangs gewezen op de wettelij- e plicht om de eigen stoep voor huis neeuwvrij te houden. J. C. Dros vroeg de gemeente ontheffing heeft van leze plicht, want het wegdek bij bus- tations, bejaardenhuizen en ook het erras voor het raadhuis is nauwelijks egaanbaar. „We moeten met laarzen laar de raadsvergadering". Wethouder Van der Kooi moest Dros gelijk geven. „Het laat te wensen over". Hij veron derstelde dat niet alleen particuliere personen maar ook overheidsinstellin gen en nutsbedrijven de plicht hebben hun stoepen schoon te houden. Jan van Asselt informeerde hoe het zit met de beveiliging (tegen diefstal) van de diverse musea op Texel. De burgemeester antwoordde dat hieraan aandacht wordt besteed; voor het scheepvaartmuseum in Den Hoorn is al een regeling getroffen. Beschutte sfeer Bij de verkoop van grond aan Texe laars die in Den Burg noord-west in aanmerking kwamen voor een koop woning in de zg. beschutte sfeer, heeft het gemeentelijk grondbedrijf verzuimd in de koopakte een anti-speculatie- beding op te nemen. Van overheids wege is dat wel voorgeschreven. Het is daarom wenselijk (en misschien wel noodzaak om de rijkspremie te krijgen) dat speculatie in een aparte overeen komst tussen gemeente en bewoners alsnog onmogelijk wordt gemaakt. Ate Rienstra van het CDA vertelde dat de gemeente de zaken niet bepaald tac tisch en hoffelijk heeft aangepakt. Ge zien de situatie (de gemeente heeft de fout tenslotte gemaakt) zou het juist zijn geweest als minnelijk overleg met de mensen was gevoerd; op zijn minst had de gemeente schriftelijk excuus kunnen maken. Inplaats daarvan hebben de bewoners nu zonder enig begeleidend schrijven het aanvullende contract ont vangen met het verzoek met spoed te tekenen. Het college ging niet in op de wijze waarop de zaak is aangepakt. Burge meester Engelvaart zei dat de bereidheid om een anti-speculatiebeding te teke nen wel kan worden afgedwongen door de betaling van de premie ervan te laten afhangen. Secretaris Beemsterboer zei dat de betrokkenen in ieder geval op de hoogte waren van het feit dat zij de woningen de eerste tien jaar niet zonder meer zouden kunnen doorverkopen. Wethouder Nauta beloofde te zullen nagaan wat er is gebeurd. Aardgasstoringen Als zich een ernstig defekt voordoet met het Texelse aardgasnet, zullen zonodig per helicopter mensen en mate riaal naar Texel worden overgebracht om de zaak snel te repareren. Aldus kreeg Gelein Jansen van het CDA te horen toen hij zijn ongerustheid uitsprak over het feit dat het Gasbedrijf op Texel maar één permanente servicekracht be schikbaar heeft. Bij de aardgasstoring die zich onlangs in Eierland voordeed, moesten mensen en materiaal vanuit Tiel worden aangevoerd en duurde het tien uur voordat het defekt was verhol pen. Jansen klaagde verder over het grote aantal autowrakken op het par- nooduitgang nooduitgang berging SCHUILHUT beslQdn de 170 zitplaatsen oneei waaronder kl eed ru IföUi* e.4 keuken siange naspel ooduitgang N heren ENTREE Plattegrond van het toekomstige gemeen schapscentrum. Het grijze gedeelte is de bestaande Schuilhut 8. Rik gaf er zich plots rekenschap van dat hij nu inderdaad bezig was een meisje naar huis te brengen.... een vreemd meisje, dat hij nooit tevoren gezien of gesproken had. Maar 't was allemaal zo vanzelf gegaan, en zij was zo.... zo gewóón. „Woon jij allang in de stad?" vroeg hij, om iets te zeggen. „O nee, we wonen hier pas een half jaar, in die nieuwe huizen, weet je wel?" En ze vertelde dat haar vader al lang geleden gestorven was, „toen ik nog een kind was" en dat ze nu samen woonde met haar moeder. En ze was op kantoor bij de Handelsbank... nogal saai werk maar prettige werkkring, aardige collega's. Rik voelde iets van jaloezie. Toen ze op de Rijksweg kwamen vroeg hij, of ze volgende week wéér naar het concert ging. „Nee, dan kan ik niet," zei Marijke, „dan hebben we de jaarlijkse feest avond van de Bank... da's altijd gezellig. De dames komen dan ook en de verloof de meisjes brengen hun vriend mee..." „En jij?" „O.... ik vind altijd wel een troepje waar het gezellig is". „Dus jij moet er alléén heen". „Ja natuurlijk. Da's toch niet erg?" „Hoe laat is dat afgelopen?" vroeg hij als had hij recht dat te weten. „Nou, dat wordt meestal zo half twaalf.... later niet, daar houdt de direc tie niet van". „Vind je het erg... als ik je afhaal?" „Nou...." ze stond stil, zag hem op merkzaam aan en wist opeens dat het lang zou duren, een héle wéék, voor hij haar weer zag.... en nóg langer als ze nee zei. „Dat kan toch niet.... dat wordt toch veel te laat". Haar stem klonk bezorgd, en hij lachte. „Loop rond", zei hij gul, „te léét. Ik kan je toch dat hele eind niet alléén laten tippelen?" Weer was er die verwondering in haar ogen. „Ik moet toch altijd alléén? Ik loop wel een eind mee met anderen die die kant uitgaan. Jij kunt daar toch niet al maar buiten lopen schilderen? Veron derstel dat het regent?" „Dan schuil ik wel". Hij stond ver- keerterrein bij Kaczor aan de Keesom- laan. Hij vroeg erop toe te zien dat de wrakken altijd direkt naar het officiële autokerkhof worden gebracht, nadat de expert van de verzekering zijn plicht heeft gedaan. Verder twijfelde Jansen er aan of de gemeente van harte meewerkt aan bouwplannen ten gunste van invaliden. Hij had vernomen dat het plan voor uitbreiding van hotel De Zwaluw met appartementen voor gehandicapten veel vertraging heeft gehad in het raadhuis. Burgemeester Engelvaart toonde zich zeer teleurgesteld. Het gemeentebe stuur heeft bijzonder zijn best gedaan om de bouwvergunning zo snel mogelijk te regelen en de burgemeester is er zelfs speciaal voor naar Haarlem geweest. De dorpscommissie van De nen voor de bouw van een gei De plannen voorzien in uitbreidi aan de Parnassiastraat met een plaats zal bieden. De zaal is voorzien van volledige toneelakkommodatie. Onder het toneel bevindt zich een souterrain met twee kleedkamers. Door middel van schuifdeuren krijgt de toneelzaal verbin ding met de bestaande Schuilhut. De bouw zal ongeveer T350.000,— vergen en wordt mogelijk door de medewerking van de Nederlands Hervormde gemeente Waal en Koog, baasd over zijn eigen vasthoudendheid. „Zég...." zei ze opeens, maar schud de dan opeens haar hoofd en zweeg ab rupt. „Wat wou je zeggen?" „Nee.... dat kan toch niet". „Zeg op.... je wou iet zeggen". „Ben jij altijd zo'n dictator?" lachte ze. „Ik een dictator?" Hij zag op haar .neer en besefte dat zijn verlangen om haar weer te zien, hem tot dit volhou den had geleid, zo weinig overeenstem ming met zijn gemakkelijke, goedmoe dige aard. „Nee", zei hij toen, „maar eh.... Ma rijke.... ik zou hqt zo fijn vinden als ik je volgende week weer zag" „Waarom?" „Daarom". „Da's geen antwoord". „Als ik je antwoord geef, staan we hier over een uur nog". „En.... misschien ben ik over veertien dagen weer op het concert". „Misschien ook niet. Verbeeld je dat je ziek wordt of zo". „Jakkes, wat ben jij een pessimist. En wat dan nog?" „Nou... dat zou ik erg vinden". „Waarom?" „Moet ik nu wéér zeggen: daarom? Maar je wou zo-even iets zeggen". „Ik wou 't juist niet zeggen". „Zeg het. Marijke... toe". „Je zult het gek vinden". „Ik vind niks gek van jou". „Goed". Ze aarzelde even, als zocht ze naar woorden. „Ik had haast gezegd: rt ging om een afwijking van het ningsplan en het grootste deel tijd heeft de bouwaanvraag dan rgebracht bij GS in Haarlem. Afscheid Aan het slot van de vergadering werd fscheid genomen van het CDA-raadslid A. Vervoort, die om gezondheidsre denen voortijdig heeft moeten afhaken. Hij wordt opgevolgd door mevrouw M. Huitema-Vos die aan het begin van de vergadering officieel werd toegelaten, nadat haar geloofsbrieven in orde waren bevonden. Burgemeester Engelvaart luidde de heer Vervoort uit met een boeket bloemen. Hij constateerde dat Vervoort weliswaar maar korte tijd raadslid is geweest maar zich in die periode voor 100% („misschien wel tè hevig") heeft ingezet. Dat gebeurde op een kritische manier waarbij het college soms vrij hard ter verantwoording werd geroe pen. Over dat laatste was de heer Engelvaart helemaal niet boos, integen deel, hij vond het de taak van de raadsleden om het beleid van het college scherp te controleren. „Gezondheid is een rijkdom waarover we persoonlijk moeten waken", aldus oog heeft vergevorderde plan- ienschapscentrum in het dorp. j van de bestaande „Schuilhut" ineelzaal, die aan 170 personen die onder zekere voorwaarden de grond beschikbaar stelt. Het initiatief voor de stichting van het gemeenschapscentrum is ook uitge gaan van de kerkelijke gemeente, die wel de garantie wil dat het functioneren van De Schuilhut als centrum voor ker kelijk werk op geen enkele manier wordt belemmerd, wat consequenties heeft voor het bouwplan, gebruik en beheer. Ook wil de kerk niet opdraaien voor de ga mee, volgende week. Ik mag toch iemand meebrengen?" „Kan dat?" „Natuurlijk": „Maar ik ben...." helemaal vreemd daar. Dat zijn er zoveel. Ik werk er ook pas drie maanden". „Marijke.... zeg eerlijk: vind jij het prettig als ik meega?" „Altijd beter dan alleen", maar hij merkte dat ze hem plaagde. Haar ogen waren zo zacht opeens. Zo was het begonnen. „Vriendschap" noemden ze het. Rik stond met een vreemde schuch terheid tegenover dit meisje, waarmee hij zo vertrouwelijk praatte en waarmee hij zich zo wonderlijk op zijn gemak voelde. Het werd een vanzelfsprekend heid, dat hij haar afhaalde van kantoor, dat ze samen gingen naar concerten, lezingen en feestavonden. En toen was haar moeder ziek ge worden. Ze had opeens geen tijd meer voor avondjes uit. Rik haalde haar van kan toor en bracht haar voor de deur, als het werk het toeliet. Maar tijdens een drukke week had hij drie avonden moe ten overwerken, en was te laat om haar af te halen. De derde avond sprong hij op de fiets en reed naar de Rijksweg. Aarzelend drukte hij op de bel. Zijn ogen lichtten op, toen hij haar in de deur zag staan, en met vreugde zag hij de blijde herkenning op haar gezicht. „Rik.... wat aardig van je. Kom binnen". het scheidende raadslid, die er aan toe voegde dat het besluit om als raadslid te stoppen, misschien wel meer inspan ning heeft gekost dan alles wat daarvoor is gebeurd. Hij vond het jammer dat het zo heeft moeten lopen, maar troostte zich met de gedachte dat door zijn vertrek weer een vrouw in de gemeente raad komt. Hij verklaarde veel vertrou wen in zijn opvolgster te hebben, die zich als moeder van een groot gezin veel opofferingen zal moeten getroosten om haar taak als raadslid behoorlijk te kunnen uitvoeren. De zon komt 18 februari op om 7.51 uur en gaat onder om 17.58 uur; 21 februari op om 7.45 uur en onder om18.03 uur. Maan: 20febr. L.K.; 26febr. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 16 februari 11.04 en 23.08 Zaterdag 17 februari 11.28 en 23.32 Zondag 18 februari 11.51 en23.58 Maandag 19 februari en 12.19 Dinsdag 20 februari 0.28 en 12.57 Woensdag 21 februari 1.17en 13.57 Donderdag 22 februari 2.31 en 15.20 Vrijdag 23 februari 4.03 en 16.56 Zaterdag 24 februari 5.40 en 18.34 reeds gemaakte kosten voor het geval het bouwplan schipbreuk zou lijden. Een speciale kommissie (bestaande uit me vrouw De Boer en de heren Ds. J. J. H. Hoekstra, J. Daalder, J. Plasman. Kl. van Tatenhove, M. Mantje en F. J. Kaczor) zal zich met de verdere uitwer king van de plannen bezig houden. Bevolking Zonder medewerking van de Koger gemeenschap zal van het plan niets terecht komen. Van de totale kosten moet nl. 10% door de bevolking worden opgebracht, wat betekent dat acties moeten worden georganiseerd. De bouw van het dorpshuis staat als be langrijkste punt op de agenda van de jaarvergadering van de Dorpscommis sie, die gehouden wordt op dinsdag 20 februari a.s. om 20.00 uur. In ieder geval worden op deze vergadering afgevaar digden van de verschillende verenigings besturen verwacht. Hij weifelde. „Marijke.... kan dat....?" „Natuurlijk. Wat fijn dat je er bent, Rik". Zijn hart warmde bij dat welkom. „Ik kon je niet afhalen, ik moest overwerken". „O.... ik maakte me al zo ongerust". „Over mij?" hij lachte. „Ja", zei ze zacht. „Kom Rik". „Je moeder?" „Moeder is ziek, dat weet je. Maar het gaat weer wat beter. Kom maar mee". Hij kwam de kleine kamer in en zag meteen de vrouw op het rustbed. Een bleke, kleine vrouw met een zorgelijk gezicht, de ogen groot en donker om rand. „Moeder, dit is Rik, u weet wel.... die altijd zo netjes op je dochter past, dat ze niet in zeven sloten tegelijk loopt". De vrouw op het bed liet haar ogen taxerend gaan langs de lange jongens gestalte, het open gezicht met de eer lijke, grijze ogen, de blonde, opstandige kuif. Dan glimlachte ze en stak haar hand. uit. „Blij je ook eens te zien; Marijke heeft het al zo vaak over je gehad". „Ik kwam maar eens kijken", zei Rik verlegen, „ik had haar in drie dagen niet gesproken". „En détis lang", glimlachte mevrouw De Coninck en Rik bloosde vervaarlijk. Marijke was nerveus, maar haar ogen glansden. Toen ze langs zijn stoel moest om kopjes te halen uit het dressior, PAGINA 9 Donderdag 15 februari In de Hervormde kerk van De Cocks- dorp wordt het interkerkelijk avond gebed gehouden, aanvang 19.30 uur. De avond in De Witte Burcht over biologisch dynamisch tuinieren is tot nader order uitgesteld. In verband met de weersomstandigheden kan J. Schrijver niet naar Texel komen. In De Zwaan wordt een informatie avond gehouden van de Wielerver eniging Texel over de oprichting van een toerafdeling; 20.00 uur. Vrijdag 16 februari De Sportvissersclub houdt de jaarver gadering in hotel „De Zwaan"; aan vang 20.00 uur. In 't Skiltje te Oudeschild heeft het KTF/DEK het winterconcert; 20.00 uur. Zaterdag 17 februari: In De Bijenkorf te Oosterend worden 's middags films gedraaid voor de jeugd, 's Avonds wordt een oude Oosterender film gedraaid, gevolgd door bingo-spel. In hotel „De Lindeboom-Texel" geeft het Koninklijk Texels Fanfare het winterconcert. Maandag 19 februari: Speciaal voor de oudere leden van de Hervormde kerk Den Burg wordt in De Schakel de film gedraaid die der tig jaar geleden in opdracht vari het Kon. Texels Fanfarekorps werd ge maakt; aanvang 14.30 uur. In De Schakel komt om 20.00 uur de interkerkelijke gesprekskring bijeen. In Bethel in Zuid-Eierland houdt de Her vormde vrouwengroep een bingo avond. Amnesty International houdt in de lagere school van Den Hoorn een schrijfavond; 20.00 uur. Dinsdag 20 februari: De dorpscommissie van De Koog houdt de jaarvergadering in „Capri" O.a. bespreking van de dorpshuisplannen; 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben de jaarvergadering in jeugdherberg „Panorama", aanvang 19.00 uur. VASTE DATA Elke woensdag van 10.00-12.00 uur houdt Nico Nagtegaal in 't gebouw De Hollebol aan de Burgwal spreekuur voor ouderen. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30-11.30 uur. Elke dinsdagavond van 20.00-22.30 uur Handboogschieten bij de Eilaridschut- ters in de Ferreverzaal. Elke woensdag worden in de oude Ulo vanaf 10.00 uur activiteiten gehouden voor werklozen. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30-uur. Telefoon (02220) 4185. legde ze een ogenblik haar hand op zijn schouder. Hij keek om en zag haar aan, knipte even met de ogen, een blik van verstandhouding. Zou ze nou zo blij zijn, omdat hij....? Marijke's moeder had er slag van hem op z'n gemak te stellen en weldra zat hij, genoeglijk met de ellebogen op de tafel geleund, in zijn beste donkerblauwe pak, te vertellen van zijn werk, van thuis. Marijke zat bij de haard met een haakwerk, waarmee ze, merkte hij, geen steek opschoot. „Moet dat vanavond nog klaar?" vroeg hij, en lachte toen hij haar zag blozen. Met schrik merkte Rik dat hij al langer dan een uur gezeten had... bij een zieke nog well „Marijke" vroeg mebrouw De Co ninck, „breng jij die brief nog even naar de post?" „Ik wil 'em ook wel voor je meene men" bood Rik aan en had zijn tong wel willen afbijten. Daar vergooide hij z'n enige kans om haar nog even alléén te sprekenI „Ga jij maar even zélf", zei Marijke's moeder. „Je zit ook avond aan avond binnen, kind, haal even een frisse neus". Rik zag haar glimlach, en was haar opeens zeer dankbaar. „Ik ben zó terug hoor", zei Marijke, terwijl ze naar de gang liep om haar mantel te halen. „Welja kind", zei haar moeder onge lovig. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9