Commissie vergadert over bezwaarschriften en gemeentegrenzen Graslandbemesting AGENDt r bouw jp LAND Bouwvergunningen Rundveehouderij houdt open dagen voor burgerij Ringsteken per ar in Den Hoorn „WAT IK ZEGGEN WOU." Slecht visitekaartje INSDAG 20 FEBRUAR11979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 191 B. en W. verleenden de afgelopen >riode bouwvergunningen aan de vol- jnde instellingen en particulieren. erg T"e> Texelstroom N.V., Den Burg, voor w<£t bouwen van een trafo. Oudendijkje; P. Hornby, De Koog, voor het h tbreiden van een hotel/pension, del oodtlaan 5; D. J. Koning, Oudeschild, :cli >or het verbouwen van een aanbouw- clu I o i inkeltje tot bistro, Nikadel, De Koog; i. Gebr. Trap, Oosterend, voor het og tbreiden van een zomerhuis, Bijen- vi jrfweg 49, Oosterend; D. Huysman, jit< udeschild, voor het veranderen van C in gevel, Loodssingel 20; C. M. de idder, Oosterend, voor het bouwen ge in een schuur, Schorrenweg 20; E. '0( ermeulen, Oosterend, voor het veran- eren van een woning. Oesterstraat 21; Wuis, De Koog, voor het bouwen an twee woonhuizen, Ruyslaan; Dir. oofdafdeling Bouw Rijksgebouwen- ienst, Den Haag, voor het bouwen van en legeringsgebouw, Amfibisch Oefen- i amp Texel, Mokweg 18; Aannemers- pe laatschappij NH B.V., Heemstede, |Oi oor het oprichten van restaurant/win- irs els/appartementen, Dorpsstraat 24, •rij e Koog; C. G. Geutjes, Roelofsarends- een, voor het veranderen van een es oerderij tot woonhuis, Spangerweg 29; aa h. van Hoorn, De Koog, voor het ouwen van zeven appartementen, amperfoelieweg 1; W. Bakker, Texel, oor het vergroten van een schuur, 'ontweg 139; Fa. Gebr. Smit, Texel, oor het bouwen van een garage/ber- sitjing, Schorrenweg 49; A. van Boven, udeschild, voor het veranderen van arageboxen tot woonverblijf, De Hout- ge ïanstraat 1a; H. P. Wuis, De Koog, ,l<( oor het uitbreiden van een hotel, dj Iuyslaan22; J. van Halderen, De Koog, oor het vergroten van een woonhuis, luinroosstraat 28; M. C. Kuip, Oude- child, voor het maken van een overkap ping, Middellandseweg 11; T. den 0| Iraak, Den Burg, voor het veranderen ran een dubbele garage, Achterom; D. ran der Werken, De Koog, voor het Uitbreiden van een hotel, Boodtlaan 54; Kok, Texel, voor het bouwen van een larage, Oorsprongweg 27; P. J. Halse- c na, Den Burg, voor het veranderen van el ren woonhuis, Wilsterstraat 22; A. J. irandsen, Blaricum, voor het verande- en van een garage/berging, Schilder- •nfrveg 167; W. J. Bakker, Texel, voor het louwen van een garage, Hoornderweg 10; R. Veenstra, Texel, voor het uitbrei- len van acht zomerbungalows, Califor- ïiëweg 29; R. J. Zonneveld, Oegst- eest, voor het veranderen van een romerbungalow, Californiëweg 117; L. 3/V. Decnop, Den Burg, voor het veran- leren van een woonhuis, Gravenstraat F. Zoetelief, Den Burg, voor het /eranderen van een woonhuis, Molen- itraat62; G. C. van der Kooi, Den Burg, /oor het vergroten van een winkel woonhuis, Stenenplaats/Weverstraat; Kerkstra, Den Burg, voor het oprich- n van een woonhuis, Keidelplein, De locksdorp; F. L. de Grave, voor het 3|üitbreiden van een woonhuis, Grensweg E. Hegs, De Koog, voor het uitbrei- 2|den van een garage, Epelaan 33; J. tgeest, Texel, voor het uitbreiden van 1 een woonhuis, Pontweg 141; Fa. Zoete- 1 lief en Zoon, De Koog, voor het 1 uitbreiden van een schuur, Oudedijkje 1 42; Mevr. J. Jonker, Den Hoorn, voor het veranderen van een woonhuis, Herenstraat 23; 3 ;en De commissie ruimtelijke orde ning komt donderdagavond in openbare vergadering (in het raadhuis) bijeen. De aanvang is al om 19.00 uur omdat begonnen wordt met de hoorzitting inzake de bezwaarschriften die zijn in gebracht tegen de showroom van Bonne en de tennisbaan van Plaatsman in De Waal en tegen het plan voor 18 woningen door de Firma Drijver in Den Burg noord-west. In dezelfde vergade ring zal de commissie ruimtelijke ordening advies uitbrengen over de bezwaarschriften. De agende vermeldt verder bespre king van een voorbereidingsbesluit voor een stukje van Den Hoorn ten behoeve van de heer L. Bruining. Deze wil zijn woning Kerkstraat 22 uitbreiden, wat ten koste zal gaan van een stukje grond dat nu nog de bestemming „openbaar groen" heeft. Omdat het hier uitbreiding van een bestaand huis be treft, hebben B. en W. geen bezwaar. Waddenzee Vervolgens wordt gesproken over de gemeentelijke indeling van de Wadden zee, naar aanleiding van de onlangs hierover uitgebrachte nota van de amb telijke werkgroep Bestuurlijke Zaken Waddenzee. In tegenstelling tot wat in deze nota staat, willen B. en W. dat de provincie en gemeentelijke indeling van het ge bied tegelijkertijd of direct achter elkaar plaatsvindt. Regering en provincie heb ben er geen bezwaar tegen als in eerste instantie niet verder wordt gegaan dan een provinciale indeling. In verband met de gebleken grote belangstelling bij niet direkt agrarisch betrokkenen op Texel wordt op vijf rgndveehouderijbedrijven binnenkort open huis gehouden. Dat is op woensdag 21 februari en zondag 25 februari, 's middags tussen 14.00 en 17.00 uur. De meewerkende veehouders zijn F. J. Bakker, Stolpweg 22, Den Hoorn, Gebr. Schraag, Schorrenweg 39, polder 't Noorden, S. Plaatsman, Laagwaal- derweg 46, De Waal, H. Tjepkema, Oosterenderweg 11, De Waal en P. C. Hin, Spangerweg 32, De Waal. Doelstelling van deze open dagen is dat mensen buiten de landbouw- en veeteeltsector wat meer inzicht in deze bedrijfstak krijgen, leder deelnemend bedrijf is verschillend van opzet zodat het erg interessant is om alle bedrijven afzonderlijk te bezoeken. Als argument is daarbij aangevoerd dat de provincie dan in staat is zijn beleid op het gebied van ruimtelijke ordening in het toegewezen gebied te laten gelden. Maar B. en W. van Texel wijzen er op dat juist de gemeentebe sturen op grond van de wet op de ruimtelijke ordening de bevoegdheid heb ben om bestemmingsplannen te maken. Het cojlege vreest dat de provincie bij alleen 'provinciale indeling bevoegdhe den krijgt die weliswaar tijdelijk zijn, maar toch een eigen leven gaan leiden. Verder staat niet vast of alle betrok ken gemeenten technisch in staat zullen zijn het aan hen toegedeelde stuk Waddenzee op de juiste wijze te behe ren. Onderzocht moet dus worden of het ambtelijke en bestuurlijke apparaat berekend is op de toekomstige taakver vulling (die uiteraard in overeenstem ming moet zijn met de van regerings wege afgekondigde beheersregels). B. en W. van Texel vinden dat de betrok ken gemeenten zonodig financieel in staat moeten worden gesteld deze uitbreiding van hun bestuurstaak waar te maken. Razende Bol B. en W. Texel vinden dat ook aan de Noordzeekant een flinke strook water aan de gemeente moet worden toege wezen. Enige zeggenschap is hier ge wenst, onder meer met het oog op het zeilen met catamarans vanaf het strand, het zeilen met lichte bootjes, het varen met rubberboten, sportduiken etc. De gemeentegrens zou op 2 kilometer van de laagwaterlijn moeten worden gelegd. Op wat langere termijn zou de gemeen tegrens moeten samenvallen met de rijksgrens (dus al het territoriale water) in verband met de toenemende aktivi- teit op het continentale plat. Wat betreft de zuid-westelijke begrenzing van Texel wordt aangenomen dat deze loopt op 52°59', ongeveer 300 meter zuidelijk van de laagwaterlijn van de Hors. Dat zou overeenstemmen met eerder gemaakte afspraken. „Een meer noordelijk gele gen grens zal voor ons niet aanvaard baar zijn aangezien dan de mogelijkheid ontstaat dat droogvallende stukken van In de Herenstraat van Den Hoorn werd zondagmiddag een ringsteekwed strijd gehouden waarvoor ondanks het feit dat het evenement niet vooraf kon worden aangekondigd toch een redelijk goede publieke belangstelling bestond. Het aantal deelnemers viel met vijf enigszins tegen maar de spanning was er niet minder om. Het winnende paar bij deze ringsteke- rij per ar bestond uit M. Witte en E. Luyckx-Bakker. De tweede plaats was voor J. Lap Azn en S. Lap-Krosenbrink en als derde eindigde het echtpaar D. Keijser uit Ongeren. Zodra de sneeuw van de velden is verdwenen komt er een mogelijkheid om de fosfaat- en kalibemesting aan hef grasland te geven. Een goede bemesting zorgt er voor dat de vruchtbaarheid van de grond op peil blijft, zodat van het i grasland hoge opbrengsten gehaald kunnen worden. Tevens heeft de be mesting een grote invloed op de mine rale samenstelling van het gras. Bij het aanwenden van de meststof fen is het gewenst rekening te houden met het gebruik van het grasland en de bemestingstoestand. Op het analysever- slag van grondonderzoek wordt per perceel aangegeven hoeveel kg zuivere fosfaat, kali en andere elementen nodig '"zijn. Fosfaat Fosfaat is belangrijk voor de groei van het gras en voor de gezondheid van het rundvee. Voor een goede fosfaattoes tand van de grond zijn de volgende hoeveelheden per ha nodig aan zuiver fosfaat: alleen weiden 25 kg één keer maaien en daarna weiden 45 kg Bij lagere of hogere fosfaattoestanden .van de grond is meer of minder fosfaat nodig. Thomasslakkenmeel is voor onze zandgronden veelal een prima fosfaat meststof. Het dient geruime tijd voor het groeiseizoen te worden gestrooid in verband met de langzame werking. Een gunstige eigenschap van Thomasslak kenmeel is de basische werking, waar door de zuurgraad (pH) van de grond gunstig kan worden beïnvloed. Om vroeg in het voorjaar bij de stikstofbe mesting direkt tevens fosfaat voor de plant ter beschikking te hebben, zijn er mengmeststoffen die zowel stikstof als fosfaat in de samenstelling hebben. Deze direkt opneembare fosfaat wordt ook bij lage temperaturen van de grond meteen opgenomen door de grasplant. Kali Kali is belangrijk voor de groei van het gras. De waterhuishouding in de plant wordt voor een groot deel bepaald door de aanwezigheid van kali in de grond. Gronden waarin te weinig kali zit geven vroeg verschijnselen van droogte. De graslandproduktie blijft achter. Bij een goede kalitoestand van de grond zijn de volgende hoeveelheden zuiver kali per ha nodig: alleen weiden 60 kg Eén keer maaien en daarna weiden 140 kg Kali kan worden gegeven in de vorm van Kalizout 60% en met mengmeststoffen. Koper Op de zandgronden kan de koper toestand aan de lage kant zijn. Koper is van belang voor de gezondheid van het vee. Een koperbemesting kan worden gegeven in de vorm van koperslakken- bloem. Per ha wordt meestal geadvi seerd om 200 tot 400 kg koperslakken- bloem te strooien. Hiermee wordt 3 tot 6 kg zuiver koper per ha gegeven. Organische meststoffen Per stuks grootvee komt tijdens de stalperiode 20 kg fosfaat en 50 60 kg kali beschikbaar. Wanneer we uitreke nen hoeveel fosfaat en kali gegeven moet worden in de vorm van kunstmest, Texel tot het grondgebied van Den Helder gaan behoren", aldus B. en W. Verder wordt nog eens gewezen op het wezenlijke belang van de Razende Bol voor de kustverdediging van Texel. Het zou mogelijk zijn dat bepaalde beheersactiviteiten op de Razende Bol invloed hebben op het strand en de duinen van Texel. Waarbij wordt opge merkt dat de Haaksgronden zich nog in noordelijke richting bewegen, zodat de relatie met Texel steeds duidelijker wordt. Het wordt daarom noodzakelijk geacht de Razende Bol aan het grond gebied van Texel toe te voegen. Volgens de voorstellen betreffende de zuid-oostelijke begrenzing zouden de ondiepte „De Bollen" juist buiten de gemeentegrens vallen en dus bij Wierin- gen komen. B. en W.- echter zijn van mening dat Texel een veel duidelijker relatie met De Bollen heeft dan Wierin- gen. Hier wordt vanaf Texel nl. steeds meer gevist. De afstand van Wieringen is voor kleine boten te groot. Bijdrageregeling In de RO-vergadering komt tenslotte de ontwerp bijdrageregeling voor het oude land van Texel ter sprake. Dit is een heet hangijzer omdat met name de agrariërs nogal argwanend staan tegen over de uitleg van de regels, die zoals bekend tot doel hebben boeren schade loos te stellen die in het buitengebied mooier (en daardoor bedrijfstechnisch gezien onnodig duur) moeten bouwen. Bij de bespreking van de regeling komt ook de brief ter sprake die de agrarische organisaties onlangs aan het gemeente bestuur hebben gericht met een pleidooi om op Texel systeembouw te blijven toestaan. Dinsdag 20 februari In "„Capri" houdt de dorpscommissie van De Koog jaarvergadering met als belangrijkste agendapunt bespreking van de Koger dorpshuisplannen; 20.00 uur. De jaarvergadering van de Plattelands vrouwen van de afdeling Texel begint om 19.00 uur in jeugdherberg Panora ma. In dorpshuis De Wielewaal wordt een hoorzitting over verkeersmaatregelen gehouden; 20.00 uur. Om 21.00 uur begint op de ijsbaan van Den Burg een afvalwedstrijd voor heren. Inschrijfgeld f2,50. Woensdag 21 februari Om 20.00 uur komt in het gebouw bij de Hervormde kerk de interkerkelijke ge spreksgroep bijeen; 20.00 uur. In dorpshuis De Waldhoorn wordt aan vang 20.00 uur een hoorzitting over verkeersproblemen gehouden. Op de ijsbaan van Den Burg worden schaatsactiviteiten voor de jeugd t/m 12 jaar gehouden. Inschrijfgeld 70,25. Tussen 21.00 en 23.00 uur wordt een marathon toertocht gehouden; in schrijfgeld 7 5, Om 14.00 uur begint in de Beatrixschool het jeugddammen en -schaken. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest brengt in de schouwburg van Den Helder een Dvorzjak-programma aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Donderdag 22 februari In Oudeschild komt om 20.30 uur de in terkerkelijke gesprekskring bijeen om 20.30 uur. In de R.K. kerk van De Koog wordt het interkerkelijk avondgebed gehouden; 19.30 uur. De commissie ruimtelijke ordening heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.00 uur. Zie verder dan moeten we eerst de benodigde hoeveelheid aftrekken van de gegeven hoeveelheden uit stalmest, gier en drijf- mest. In het volgende staatje volgt een overzicht van de gemiddelde hoeveel heden fosfaat en kali in de organische meststoffen: 20 ton stalmest 70 kg fosfaat 70 kg kali 15 m3 gier geen fosfaat 120 kg kali 15 m3 drijf mest 30 kg fosfaat 75 kg kali Een goede verdeling van de organische mest over het bedrijf is zeer belangrijk. Bij de bemesting moeten we niet te veel maar vooral ook niet te weinig geven. De grond behoort tot één van de duurste produktiemiddelen. Wil hier nog enig rendement vanaf komen, dan dient de bemesting voor een groeiseizoen, optimaal te zijn. Rustperiode Het is raadzaam om het grasland in het voorjaar een rustperiode te geven. Hierbij dienen de percelen zoveel moge lijk „leeg" te liggen. Wanneer er scha pen op het bedrijf zijn, dienen die zoveel mogelijk op één perceel te lopen. Is er een mogelijkheid om de schapen „op te hokken" dan verdient dat de voorkeur. Als de schapen in het voorjaar op te veel percelen worden geweid, dan wordt een grote aanslag gepleegd op de grasgroei in het komende seizoen. Praktisch alle jonge spruiten van het gras worden weggevreten wat erg nadelig is voor de verdere groei. De produktie van het gras komt juist goed op gang als de grond bedekt is met groene delen waarop de zon kan schijnen. De „machine" in de grasplant draait optimaal als het zoveel mogelijk zonnestralen kan opvangen. De basis voor het inkomen van de veehouder en schapenhouder is het graslandgebruik. Benut daarom de mo gelijkheden die zich op Texel vooral in het voorjaar aandienen. J. Koolhof 30 31 Horizontaal: 1vogel 6. tussenruimte 11. danskoor 12. knaagdier 13. natuurkundeterm (afk.) 15. bouwmateriaal 16. grondsoort 17. de onbekende (afk. 18. matrasovertrek 20. Neder-Duits (afk.) 21. maanstand (afk.) 22. strik 23. goud (Frans) 25. getij 27. Frans onbep. vnw. 28. in opdracht (afk.) 29. muziekdrama 32. bergweide 34. kledingstuk 36. deel van het oor 37. Frans lidwoord 39. nummer (afk.) 40. bijwoord 41meisjesnaam 42. mil. opleidingsschool (afk.) 45. Vaartuig (afk.) 46. insekt 48. te gelegener tijd (afk. 51hofbediende 53. boom 55. muziekterm 57. voorzetsel 58. maatschappijvorm (afk.) 59. pers. vnw. 61voorzetsel 62. ontkenning 64. halt 65. onder andere (afk.) 67. ijzeren pen 69. gewicht (afk.) 70. evenredig deel 72. opgeld 73. de somma van (afk.) 75. meisjesnaam 76. redactie (afk.) 78. lijst van werkzaamheden 79. staat in Amerika Verticaal: 1wapen 2. godsdienst (afk.) 3. land in Azië 4. Nederlands vliegveld 5. klopje 6. woonschip 7. mislukken 8. ent 9. water in Brabant 10. deel van de week 14. pers. vnw. 17. bijwoord 19. fris 22. salaris 24. onder het nodige voorbehoud (Latijns) 26. uitroep 27. voorzetsel 28. hetzelfde (afk.) 30. per expresse (afk.) 31. uitroep 33. scheel 34: de oudere (afk.) 35. soort onderwijs (afk.) 38. muurholte 39. snavel 42. straatsteen 43. familielid 44. dokument 45. zangnoot 47. dun 48. deel van een huis 49. gouverneur-generaal (afk.) 50. mossteppe 52. water in Friesland 53. evenredige vertegenwoordiger 54. onmeetbaar getal (afk. 56. meisjesnaam 58. begrip 60. projectiel 63. landbouwwerktuig 64. inwendig orgaan 66. bekende opera 68. dierengeluid 71. bloeiwijze 72. vogel 74. compagnon (afk.) 77. wettelijke aansprakelijkheid (afk.) het artikel elders in deze krant. Om 20.00 uur beginnen op de ijsbaan van Den Burg wedstrijden schoon ij- den, om 21.00 uur gevolgd door afval- wedstrijden. Deelname kost 75,— p.p. VASTA DATA Elke woensdag worden in de oude Ulo vanaf 10.00 uur activiteiten gehouden voor WAO-ers. Elke woensdag en donderdag van 10.00 - 12.00 uur houdt Nico Nagtegaal in gebouw De Hollebol aan de Burgwal spreekuur voor ouderen. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch be reikbaar onder nummer 3241. Con tactpersoon mevrouw Blanken, Tjak- kerstraat 35. Den Burg. Iedere dinsdagavond, aanvang 20.00 uur repeteert het amateurorkest „Musica Texla" in het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aan vang half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouw. Maandags en vrijdags van 8.30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Telefoon (02220) 4185. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00-11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11(30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30-11.30 uur. Iedere dinsdagochtend wordt van 9.00 tot 10.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur in sportzaal „De Ferrever" o.l.v. Hans Brusselaars huisvrouwengym- nastiek gegeven. SHCVCN «X UTOtS-BIKTEN VEMMTWOOADCUAO^C «NOC «OMtTB De naam van een vakantiegebied als Texel wordt niet alleen gevestigd door de mooie natuur, het fraaie strand, het prachtige wegennet en de geriefelijke bungalows, maar ook door de wijze waarop de vakantiegangers door de Texelaars worden tegemoet getreden. Het contact met de gastheer is belang rijk maar ook met de winkeliers en de andere mensen. Bijna iedere toerist stelt er prijs op als gewaardeerde gast behan deld te worden, dus correct-beleefd en met een royale portie vriendelijk dienst betoon. Aan dat laatste valt op Texel nog veel te verbeteren en ik geloof dat de Texelaars zich dat goed moeten realiseren als zij zich zorgen maken over het terualooende toerisme en zich afvra gen wat er moet gebeuren om die ontwikkeling te keren. Zoals gezegd, er is wat te verbeteren en ik wil een voorbeeld noemen om aan te geven waar een begin zou kunnen worden gemaakt. De mening over Texel wordt voor een belangrijk deel bepaald door de ervaringen op of bij de boot. Want de eerste indrukken zijn in hoge mate bepalend voor de totale ervaring. En ook lest heugt 't best. Men beseft blijkbaar onvoldoende dat die boot het visitekaartje van Texel moet zijn, want daar krijgt iedereen minstens twee maal in zijn vakantie mee te maken. De Texelaars zelf zijn er mogelijk al aan gewend waardoor het hen nauwelijks stoort, maar de manier waarop het bedienend personeel van het buffet de klanten tegemoet treedt getuigt veelal van een onverschillige mentaliteit en is soms zelfs uitgesproken onbeschoft. In een soldatenkantine worden de afne mers met meer egards behandeld. Na het afvuren van de bijtende vraag „Koffie?!" wordt een schoteltje op het buffet gegooid en even later belandt daarop met een lopende band-gebaar het kopje koffie met een zodanige slinger dat een „voetbad" veelal het gevolg is. Geen woord van excuus volgende klant. Laatst zag ik iets dat de spuigaten helemaal uitliep: meneer X bestelt koffie alsmede een pakje shag en vloei. De koffie wordt geleverd, het vloei niet. Het blijkt plagerij te zijn. Veel gepraat over en weer. Een andere klant bemoeit zich er mee en uiteindelijk is de bedienende juffrouw bereid het pakje vloei te geven. Te geven? Nee, ze góóit het en het komt met een plons in de koffie van meneer X terecht. Die wordt boos, een woorden wisseling volgt en meneer X dreigt de directie te zullen waarschuwen. Dat maakt weinig indruk want de juffrouw zegt dat ze dat aan haar laars lapt en meneer X wordt uitgemaakt voor bal gehakt, spruitekop etc. De reacties van het publiek op deze vertoning logen er niet om, maar de Texelaars onder hen leken nauwelijks verwonderd te zijn. A. Koolhaas, Mijdrecht

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5