Cjrocn '^wartsjexels in het L, Weer verwarring over bijdrageregeling Showroom Bonne toch in Midden-Eieriand Opnieuw vertraging bij fietspad Oosterend? .Stienepikkers" vierden eerste Earnavalslustrum Schaap door hond doodgebeten DE VRIES EN V.D. WIEL VERHOOGT NOORDERDIJK Geen bezwaar tegen Niek Welboren „WAT IK ZEGGEN WOU." 79 JAARGANG NR. 9361 DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, jfoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, n Burg, telefoon (02220) 3543, igave: Langeveld De Rooy B.V., stbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Is de bijdrageregeling voor het ide land van Texel in overeen- smming met de beloften die B. W. ten tijde van de behande- j van het bestemmingsplan litengebied hebben gedaan? sze vraag werd opgeworpen dens de donderdagavond ge- luden vergadering van de com- issie ruimtelijke ordening en het eek dat hierover de grootst mo- lijke verwarring bestaat. Het atste woord over deze belang- kr regeling zal dus nog wel niet n gezegd. De bedoeling van de regeling is dat de reren en andere bewoners van het ide land van Texel schadeloos worden isteld .als zij in verband met de land- :happelijke eisen duurder moeten bou- dan elders het geval zou zijn iweest. Als bijvoorbeeld wordt verlangd dat gebouw aan de buitenkant in ietselwerk wordt uitgevoerd inplaats in beton, worden de meerkosten van metselwerk voor 100% vergoed. Nadere eisen iHet probleem is nu dat B. en W. Heen de kosten willen vergoeden die itstaan als zg. nadere eisen worden isteld. Daarmee worden de eisen idoeld die niet al reeds in het bestem- lingsplan zijn genoemd. Zo'n nadere is is bijv. het verlangen om bakstenen uitenmuren toe te passen of een outen betimmering, want daarover In navolging van het „zuiden des inds" heeft ook het „zuiden des ilands" in het afgelopen weekeinde amaval gevierd. Het feest van de Stienepikkers" uit Den Hoorn dat hmaal voor de vijfde maal plaats- ond concentreerde zich zoals ebruikelijk op de zaterdagmiddag n -avond. Voor het toeziend oog van Prins Villy Frisisco de eerste werden in de jop van de dag talrijke festiviteiten lehouden. Daarbij was in de eerste laats het verlenen van het ere-burger- chap van Den Hoorn. Dat viel dit jaar oe aan de heer P. Vlaming van strand- iaviljoen Paal 9: „Voor het vele werk lat hij voor de bevolking van Den loorn heeft gedaan", aldus Prins iarnaval (Willy van Hintum). Oudste en jongste Bij de jaarlijks af te werken traditio- lele gebeurtenissen behoort ook het iren van zowel de oudste als de jong- :te inwoonster of inwoner van het lorp. De titel oudste „Stienepikker" ran 1979 ging dit jaar weer naar de 92- arige mevr. J. Cupido. Zij ontving de jebruikelijke oorkonde voor de vijfde ichtereenvolgende maal. De jongste medeburger van Den Hoorn werd de veertien dagen oude Vlarius Arie de Hoog. Hij kreeg een toxpak en ook zijn ouders werden door arins en Raad van Elf niet vergeten. Voor ongeveer 150 kinderen werd 's niddags in het dorpshuis door „De Vriendenkring" het toneelstuk „De Luibakker" van Hans van Wijngaarden opgevoerd. Daarbij werden ze getrac- teerd op patat en limonade. Hulpprins Prins Carnaval werd dit jaar een gedeelte van de dag niet alleen door de Raad van Elf geflankeerd, maar ook door een hulpprins. Dat was de acht jarige Remco Drijver, die bij het 's mid dags in De Waldhoorn gehouden feest de eerste prijs won bij een kinderquiz. De kinderen moesten daarbij op Den Hoorn en omgeving betrekking hebbende vragen beantwoorden. 's Avonds nam Prins Willy Francisco plaats in het stampvolle café ,,'t Kom pas", waar het tot vroeg in de ochtend compleet met grimmen en boerenkielen een dolle boel was. staat niets in het bestemmingsplan. Maar in het bestemmingsplan staat wèl dat in het Hogeberggebied een kap van tenminste 30 graden moet worden ge maakt, terwijl voor het overige oude land 20 graden als minimum is gesteld. Een dak van 15 graden is echter goedkoper dan een dak van 20 of 30. maar volgens de thans ter tafel liggende regeling krijgt de boer die meerkosten niet vergoed. Want vergoeding wordt alleen gegeven voor de eisen die B. en W. stellen naast de reeds in het bestemmingsplan genoemde regels oftewel de nadere eisen. Het college heeft daar nooit geheim van gemaakt en het was ook niet de eerste keer dat over nadere eisen werd gesproken. Maar de meeste leden van de commissie ruimtelijke ordening wa ren van mening dat in het verleden altijd is gesteld, dat alle extra kosten die zouden voortvloeien uit de landschap pelijke situatie van overheidswege ver goed zouden worden, dus ook extra stijle dakkappen. De dakhelling wordt weliswaar in het bestemmingsplan voor geschreven (zodat het geen nadere eis is) maar is wel degelijk het gevolg van het waardevolle landschap. Hoe waar devoller het landschap, hoe stijler het dak moet zijn. Geen onderscheid Volgens genoemde commissieleden zou er dus geen verschil moeten zijn tussen nadere eisen en eisen die al in het bestemmingsplan staan, zodat het erop neerkomt dat een boer in De Westen of Dijkmanshuizen evenveel uitgeeft voor zijn gebouwen als een boer in het land schappelijk minder waardevolle Eier- land. Commissieleden als J. Koolhof en J. C. Dros hielden vol dat altijd is gesteld dat èlle extra kosten vergoed zouden worden, zodat de vraag rees waaraan de gemeenteraad in eerste instantie zijn fiat nu eigenlijk heeft gegeven. Aan de hand van de raadsnotulerr zal dat worden nagegaan; Het formele gelijk zal dus wel komen vast te staan, maar daarmee is het probleem nog niet uit de wereld want tijdens de langdurige discussies over het bestemmingsplan is het ver schil tussen planologische en nadere eisen niet altijd onderscheiden. Telkens als tegen het bestemmingsplan werd geageerd met de opmerking dat de boeren geen slachtoffer mochten wor den van het landschap, werd gezegd dat zij niet bang hoefden te zijn omdat alle uit de landschapssituatie voortvloeiende kosten zouden worden gedekt. Voor een partij als het CDA was dat zelfs nadrukkelijke voorwaarde om het be stemmingsplan goed te keuren. Ate Rienstra van het CDA zei donderdag avond letterlijk: „Alle nadere eisen staan in het bestemmingsplan", waar mee ook hij bewees slachtoffer te zijn van een (hardnekkig) misverstand, want die nadere eisen staan nu juist niet in het bestemmingsplan. Klein verschil? Overigens is het de raag of het in de financiële praktijk zoveel uitmaakt. RO- ambtenaar J. van Dijk bood aan alvast eens uit te rekenen wat het de gemeente zou kosten als ook de stijlere dakhellin gen zouden worden vergoed. De burge meester (bang voor de konsekwenties die niet zo snel kunnen worden over zien) wilde daar echter nog niet van horen en kondigde aan eerst te zullen nagaan, waar de raad mee akkoord is gegaan. •AKVEN \AN LEZERS W1W VEAAMTVWOAOCUJO*© (X RC04KT* Overigens waren de commissieleden vol lof over de bijdrageregeling zoals die nu ter tafel ligt. In vergelijking met het overige ontwerp zijn tal van verbeterin gen aangebracht. De heer J. Koolhof, die niet zo gauw tevreden is als hij bezig is de boerenbelangen te behartigen, toonde zich zeer voldaan zodat Fridt Blanken zich afvroeg wat hij er dan nog op aan te merken zou kunnen heb ben Een belangrijk uitgangspunt is dat geen nadere eisen zullen worden gesteld als deze niet kun nen worden vergoed, dus als er geen geld voor is. Maar even be langrijk is de mening van B. en W. dat de gemeente zal moeten zorgen dat de centen op tafel komen, desnoods door het ver hogen van de plaatselijke belas tingen. Dat geldt ook als de ho gere overheden geen cent aan de bijdrageregeling meebetalen. Want het is te gek dat in de loop van het jaar plotseling weer lelijke gebouwen mogen worden neer gezet omdat de centen toevallig op zijn. Vermeldenswaard is verder de mede deling dat de vergoeding van de extra kosten altijd achteraf (dus als het bouw werk is afgeschouwd) wordt uitbetaald. Het renteverlies dat daaruit voortvloeit zal misschien wel kunnen worden ge dekt en in ieder geval weet de betrokken boer op welk bedrag hij kan rekenen als hij met de bouw begint. Naast een vergoeding ineens kan ook een jaarlijkse bijdrage gedurende bijv. tien jaar worden afgegeven. Het voor deel is dat dan een garantie voor goed onderhoud kan worden ingebouwd, wat bij houten betimmeringen gewenst is. Steenwoestijn? Ook als Drijver de 18 woningen bouwt op de plaats in het plan Den Burg noord-west die eigenlijk voor een kleuterschool of iets dergelijks is be stemd, zal het percentage „groen" in het totale bestemmingsplan nog vol doende zijn, zelfs na uitvoering van het plan van het Bouwfonds voor 70 wonin gen in het artikel 11-gebied. Maar in de directe omgeving van het omstreden terrein is dat niet het geval, zodat de bewoners die hebben geprotesteerd omdat zij het terreintje groen willen houden, in zekere zin gelijk hebben. Woorden van die strekking werden gesproken door Ir. Blokzijl van het ste debouwkundig bureau Hajema, nadat de protesterende bewoners in de hoor- (zie vervolg pagina 2) Het staat vrijwel vast dat de firma De Vries en Van de Wiel zal worden belast met het verzwaren van het dijkgedeelte tussen Kras- sekeet en De Eendracht, de Noorderdijk. Deze onderneming was bij de vrijdag in Haarlem ge houden aanbesteding de laagste inschrijver met 713.985.000,— exclusief btw. Het te verhogen dijkgedeelte is 3 kilo meter lang. Het werk zal 88 weken vergen. De een na laagste inschrijver was de Kennemer wegenbouwmij uit Schagen met 714.150.000, en de derde was J. van Venden met 714.000.240, Aan de aanbesteding werd door totaal 17 aannemers aangeboden. De hoogste schreef in voor 22 miljoen wat door insiders niet als een serieus bedrag wordt beschouwd. Dat was wel het geval met nummer 15 (Jager uit Gronin gen) die voor 715.800.000,— inschreef. De gunning zal binnen een maand plaatsvinden. Als de weersomstandig heden het toelaten kan onmiddellijk met et werk worden begonnen. De ver zwaarde dijk krijgt een hoogte van 7.30 plus NAP (thans 4.35 m.) en de verbreding geschiedt aan de zeezijde. Het boezemwater aan de binnenzijde van de dijk blijft in stand, afgezien van een kleine regulering. Verder zal het binnenfront van de bestaande sluis bij de molen in stand worden gelaten om zo weinig mogelijk afbreuk te doen aan het waterbouwkundige monument dat wordt gevormd door de molen, boezem water en omgeving. De herdershond van de familie Z. uit De Waal heeft vrijdag een schaap van veehouder I. Plaatsman doodge beten. De hond, die gewoonlijk vast staat, was losgebroken en maakte zijn slachtoffer na een korte aanval. Omdat in het schaap lammeren zaten, bedraagt de schade ongeveer 7500,—. De eigenaar van de hond was verzekerd en heeft alle mede werking gegeven bij de afhandeling van de zaak. Het bewijs werd geleverd door de hond te laten braken; er kwam toen wol tevoor schijn. De eigenaar heeft het dier laten afmaken. De laatste dagen komen bij de politie herhaaldelijk klachten binnen over honden die achter schapen zitten. De politie wijst erop dat hiertegen zo streng mogelijk zal worden opgetreden. Het is onder geen enkele voorwaarde toegestaan dat honden onbeheerd rondlopen. Het gemeentebestuur wil met de heer P. Bonne om de tafel gaan zitten om te trachten alsnog een andere bouwplaats te vinden voor de veelbesproken show room. Het meest voor de hand liggend zou het zijn als de show room in Midden-Eieriand zou ko men, zo dicht mogelijk bij het be staande landbouwmechanisatie- bedrijf. Het staat vast dat de bouw van de gewenste showroom bij het bestaande bedrijf in Eierland thans planologisch niet mogelijk is. Recentelijk is zelfs nog afwijzend beschikt op het verzoek van de heer J. C. Dros om de bouwmogelijk heden bij het bedrijf te verruimen. Maar burgemeester Engelvaart liet doorsche meren van mening te zijn dat hieraan een mouw moet worden gepast, vooral omdat de bouw van de showroom op het terrein aan de Langwaalderweg in De Waal in ieder geval op grote problemen stuit. Tijdens de donderdagavond gehou den hoorzitting lieten tegenstanders van de showroom in De Waal blijken dat zij de bouw in Eierland wel aanvaardbaar en logisch vinden. Die tegenstanders (de werkgroep Landschapszorg en een groep inwoners van De Waal) maakten van de gelegenheid gebruik om hun bezwaren nog eens uitgebreid monde ling toe te lichten. Het staat wel vast dat hun argumenten tegen de showroom sterk zijn, zeker in de ogen van de provincie die in deze kwestie het eind oordeel moet vellen en die zich door de persoonlijke problemen van de heer Bonne waarschijnlijk minder aangespro ken voelt dan het gemeentebestuur. Geen wedstrijd Zoals bekend is in De Waal een „tegenaktle" gehouden waarbij een groot aantal handtekeningen is verza meld van mensen die vóór de showroom en de daar nauw verband mee houden de tennisbaan van Plaatsman zijn. De burgemeester waarschuwde donder dagavond dat men niet moet denken dat het al of. niet doorgaan van de show room afhangt van het aantal handteke ningen. De kracht van de argumenten moet doorslaggevend zijn; het is geen handtekeningen wedstrijd. De burge meester had vernomen dat de onderlin ge verhoudingen in De Waal als gevolg van de showroomkwestie nogal zijn verstoord en sprak zijn afkeuring daar over uit. Het moet mogelijk zijn een afwijkende mening naar voren te bren gen zonder dat dit tot verslechtering van persoonlijke verhoudingen leidt. Dat de kwestie sterk de aandacht trekt, bleek uit het grote aantal belang stellenden voor deze hoorzitting, die een onderdeel was van de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Er waren zo'n vijftig belangstellenden, zo dat de zitting niet in een der commissie kamers werd gehouden maar in de raadszaal. Verbazing Namens de werkgroep Landschaps zorg lichtte de heer A. J. Dijksen de bezwaren tegen de showroom en de tennisbaan toe. Hij wees er op dat het In tegenstelling tot de indruk die de brief van de buurtvereniging Zuid-Eier- land aan het gemeentebestuur heeft gewekt, heeft de meerderheid van de bevolking van Zd-Eierland geen enkel bezwaar tegen de wijze waarop Niek Welboren zijn „Scholerie" (voormalige gemeenteschool) exploiteert. Zij distan tiëren zich dan ook van de geuite klachten en wensen Welboren veel succes toe. Dit bleek mij bij een tele fonische enquête. J. A. Witte, Zd.-Eierland Een deel van het geplande fietspad Den Burg-Oosterend is strijdig met het bestem mingsplan, zo is pas zeer onlangs ontdekt. Dat betekent dat de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit moet nemen, zodat een artikel 19- procedure kan worden inge zet, alvorens met de aanleg van het pad kan worden begonnen. Hoe groot de hier uit voortvloeiende vertraging is, kon ons op het raadhuis nog niet precies worden ge zegd. Verondersteld werd dat de provincie deze zaak als een routinekwestie zal afwerken. Hot fietspad is strijdig met het be stemmingsplan op het gedeelte ter hoogte van De Waal. Dat valt binnen het bestemmingsplan De Waal. De strook waarop het pad moet komen, heeft thans nog bestemming tuinen en erven, openbaar groen e.d. Woensdag a.s. zal de aanbesteding van het fietspad worden gehouden. Volgens de plannen wordt het gedeelte ter hoogte van De Waal tevens ventweg, waar o.a. de SRV-wagen ge bruik van kan maken. Bij de onlangs gehouden hoorzitting in De Waal werd duidelijk dat de bewoners een ventweg helemaal niet nodig vinden en wethouder Gerard van der Kooi liet toen blijken dat de ventweg eventueel wel geschrapt kon worden. Als dat inderdaad gebeurt zal het plan waarvoor de aannemers thans al heb ben ingeschreven alsnog veranderd en financieel verrekend moeten worden. Het voorbereidingsbesluit voor de fiets- padaanleg wordt in de eerstvolgende raadsvergadering genomen. Het bovenstaande kwam ter sprake in de donderdagavond gehouden ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening. Termijnen In de rondvraag van deze bijeen komst vroeg K. Barendregt of B. en W. de termijnen kunnen noemen, die zijn gemoeid met de afhandeling van bouw- aanvragen voor agrarische gebouwen in het buitengebied. Dat was niet mogelijk. Ambtenaar J. van Dijk zei dat het heel belangrijk is dat de aanvragers hun plannen zo tijdig mogelijk indienen. Dat is dus de aanvraag met de komplete uitgewerkte bouwtekening en niet het schetsje dat veelal in verband met informatie vooraf wordt ingediend. Volgens Van Dijk hebben gedeputeerde staten niet meer dan vier tot zes weken nodig. De fase daarvóór kan twee weken tot vier maanden vergen. Jan van Asselt deed de suggestie de bestaande garageboxen op het door de gemeente overgenomen terrein van Reij aan de Waalderstraat over te nemen. Ze kunnen dan aan de Woningbouw vereniging worden overgedragen die ze dan kan verhuren. J. C. Dros kreeg desgevraagd te ho ren dat B en W voorshands vasthouden aan de huidige plaats van het motor crossterrein (Muyweg). Van Dijk meende, dat, afgezien van het Ganzenreservaat en het Hogeberg gebied er geen gebieden op de nominatie staan om te worden aange kocht. Dus ook niet de 130 bunder van „Dorpzicht" bij De Cocksdorp. bestemmingsplan buitengebied tot stand is gekomen na langdurige bespre kingen waarbij ieder zijn inbreng kon leveren. Na tal van wijzigingen is het plan vastgesteld en kan worden gezegd dat het recht aan bestaande situaties en gewenste toekomstige ontwikkelingen doet. Het had de werkgroep verbaasd dat het gemeentebestuur bereid was geweest om ten behoeve van een showroom van dit plan af te wijken. Het plan betekent feitelijk een uitbreiding van het bestaande industrieterrein in De Waal ten koste van agrarische grond en het klopt helemaal niet met het uit gangspunt dat over het algemeen geen woningen en bedrijfsvestigingen in het buitengebied worden toegelaten. De afwijking van het bestemmingsplan is van een zo principieel karakter dat een artikel 19-procedure al helemaal niet de juiste aanpak is. Er zou in dit geval een normale wijzigingsprocedure moeten worden gevoerd. Later deelde Dijksen desgevraagd mee dat de bezwaren bij zo'n normale procedure er niet minder om zouden zijn. Het verschil is alleen dat men ook nog beroep kan aantekenen bij de Kroon als de provincie wel met de plannen akkoord zou gaan. Dijksen zei het bevreemdend te vinden dan B. en W. het terrein bij De Waal zo'n ideale vestigingsplaats voor een showroom vinden. Als dat zo was had men bij het ontwerpen van het bestemmingsplan een groot industrieterrein in het hart van het eiland gepland. Dat grenzend aan het omstreden terrein reeds twee lelijke industriële vestigingen zijn, mocht vol gens Dijksen geen reden zijn om daarom ook maar de showroom toe te laten. „Met die politiek kun je Texel wel helemaal volzetten met lelijke dingen". Met de loonwerker even ten zuiden van De Waal is al genoeg schade gedaan aan de landschappelijke waarden van dorp en omgeving. Niet wegstoppen Spreker zag geen heil in het wegstop pen achter bomen van de showroom en vond het bovendien vreemd want zo'n bedrijf moet toch een verkopende en aantrekkende functie hebbenl Het be nodigde parkeerterrein, vlaggen, verwij zingsborden, reklame e.d. worden toch ook niet weggestopt? De twee bedrijven die hier al staan zijn daar niet gekomen omdat ze zo gewenst waren. Ze hebben de bestemming gekregen omdat ze er nu eenmaal waren. „Als we allemaal een bedrijf zouden kunnen stichten op de plaats die onszelf het beste uitkomt bijvoorbeeld omdat we een bepaald stukje land kunnen kopen zou het planologisch een chaos worden en fataal zijn voor het landschap. Het mee werken aan zulke plannen is geen uitge stippeld beleid, is geen planologie, hoogstens eigendomplanologiel" Dijksen verzette zich ook tegen de tennisbaan. Hij wees op het Groene weggetje, een van de laatst overgeble ven Texelse weggetjes die zijn schoon heid niet alleen dankt aan de weg zelf maar ook aan de directe omgeving. Ook hier sprak Dijksen vernietigend over het plan om de tennisbaan weg te stoppen achter bomen. Dat verpest het oor spronkelijke Texelse landschap. Tennis banen en andere spel- en sportvoorzie- (zie vervolg pagina 5)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1