a „Nestwarmte" „WAT IK ZEGGEN WOU.." AGEND4 in lanuarl was de daling 33% Autovervoer TESO daalde aanzienlijk Toneelstuk over kinderbescherming Financiering bijdrageregeling oude land blijft onzeker punt P. Koorn Tzn. 25 jaar rundveetaxateur Commissie kwam niet tot overeenstemming Schietoefeningen Adoptie Aktie dorpshuis Den Burg Aanrijding PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI 197SHI Vermoedelijk als gevolg van het barre winterweer waar ook Texel de afgelopen maanden mee opgescheept zat, is het ver keersaanbod bij TESO in januari en februari aanzienlijk lager geweest dan normaal. Vergeleken met vorig jaar daalde het vervoerscijfer van januari met maar liefst 33 procent! Naar het zich laat aanzien zal ook in februari het totaal aantal verplaatste voertuigen behoorlijk minder zijn dan vorig jaar het geval was. Men denkt hierbij aan een daling van 6 a 7 procent. Het aantal in januari overgezette vrachtauto's bleef ongeveer 20 procent achter bij dat van vorig jaar. Afgerond daalde dit getalsmatig van ongeveer acht duizend in 1978 naar zesduizend nu. Wat betreft februari 1979 ziet het er naar uit dat het aantal overgezette vrachtauto's on geveer gelijk gebleven is. In concrete cijfers was het aantal overgezette auto's in de maand december 35.728 (PAE'S). Het jaar daarvoor 36.038. In de maand januari 1979 telde men 22.470 PAE's tegen 33.368 in 1978. In februari 1978 werden in totaal 29.725 PAE's over het Marsdiep gebracht. Geschat wordt dat het er nu ongeveer 25.000 zullen zijn. Bij dit laatste moet nog aangetekend worden dat de zogenaamde „krokus vakantie" vorig jaar in de eerste helft van februari viel. Op de meeste scholen wordt nu „krokusvakantie" gehou den maar bij Teso heeft men niet de indruk dat dit veel extra „overzets" tot gevolg heeft. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 t/m 31 maart 1979 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 19.00 uur, van bovengenoemd terrein schiet oefeningen worden gehouden met lich te luchtdoelartillerie. De onveilige af stand is tot 14.000 m. N.B. Op maandagmorgen en vrijdag middag wordt niet geschoten. In de aula van de Rijksscholenge meenschap kan men op donderdag 1 maart getuige zijn van het toneelstuk „Nestwarmte" waarin de kinderbe scherming aan de orde komt. „Nest- warmte" is een produktie van de cen trale voor pleeggezinnen in Noordbra bant en Limburg. Het evenement is georganiseerd door de Texelse Overkoepeling van Vrouwen organisaties in samenwerking met de Plattelandsvrouwenvereniging afdeling Texel. Dat betekent echer niet dat de toegang uitsluitend aan leden van deze organisaties zou zijn voorbehouden, ledereen is welkom en de toegang is gratis. Nadenken De centrale voor pleeggezinnen in Noordbrabant en Limburg is een in 's-Hertogenbosch gevestigde instantie die met de opvoering van dit toneelstuk de mensen eens over het onderwerp kinderbescherming aan het nadenken wil zetten. Enkele spelers hebben zelf nauwe connecties met deze centrale en weten dus waarover ze praten als ze het hebben over de heersende vooroorde len. Maar al te vaak worden pleeg kinderen en jongeren die in tehuizen opgroeien in de zwak-sociale of crimi nele hoek gedrukt. Doelstelling van het optreden is dan ook om deze vooroor delen ten aanzien van deze kinderen weg te nemen. Omgekeerd is het ook niet de bedoeling om met de opvoering van dit toneelstuk „propaganda" te maken. Men wil de zaken naar de juiste proporties brengen. In „Nestwarmte" wordt het publiek rechtstreeks geconfronteerd met wat er in de kinderbeschermingswereld kan gebeuren, maar ook met wat zich in de eigen straat of familie kan voordoen. Somber Wie het toneelstuk ziet krijgt beslist sombere gevoelens over de kinderbe scherming, maar wat op het toneel wordt gezet komt globaal wel met de werkelijkheid overeen. De voorstelling heeft vier onderdelen. Namelijk: kinde ren, verliefd, verloofd, getrouwd, in een tehuis en afscheid van het kind. „Nestwarmte" heeft inmiddels onge veer zestig voorstellingen achter de rug, vooral voor leden van de vakbeweging maar ook voor leden van vrouwenorga nisaties. Het optreden in de Rijksscho lengemeenschap is er een van de laatste dertig die dit voorjaar plaatsvinden. Na afloop daarvan zijn er negen voorstel lingen op campings. Dan is het subsidie geld op en zal men moeten stoppen. Of de subsidiënten (de zuidelijke provincies en het ministerie van Justitie) alsnog financieel over de brug komen wordt op dit moment nog bezien. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Naar aanleiding van het ingezonden artikel over financiële adoptie van kin deren van mevr. M. Aarts-Franken in de Texelse Courant van 23 februari j.l. enige opmerkingen: De Texelse gemeenteraad heeft een aarzelende houding aangenomen ten aanzien van financiële hulp aan kinderen in ontwik kelingslanden. Mijn vraag is of u als gemeenteraad niet meer zou moeten doen dan het financieel adopteren van enkele kinderen (hoe goed deze steun op zichzelf ook is). Structureel gezien zou de gemeente Texel als gemeente een gehele gemeenschapsvorm in een ontwikkelingsland moeten steunen b.v. in de vorm van een schoolprojekt, een kinderhuis of een revalidatiecentrum. Op deze wijze blijft de financiële steun van de gemeente Texel niet beperkt tot enkele kinderen maar komt zij ten goede aan een evenredig grote ge meenschap. Het financieel adopteren van kinde ren, ook wel genoemd adoptie op afstand, hoort in eerste instantie thuis bij individuele personen en gezinnen. Gemeenteraad van Texel, voor het steunen van een gemeenschapsvorm in een ontwikkelingsland behoort dan ook meer dan f3000, uit uw portefeuille te komen! Voor individuele personen en gezin nen die één of meer kinderen in ont wikkelingslanden willen adopteren zou ik nog het volgende willen toevoegen aan de gegevens van Mevr. Aarts- Franken: Stichting Steun een Kind in Korea, secretariaat De Foes 15 te Waalre, tel. (04904) 4374. Adoptiekosten: f65,— per maand. Stichting Terre des Hommes, Prinses Madestraat 61, Den Haag, tel. (070) 644038. Adoptiekosten f37,50 per maand. Met name wil ik ook wijzen op het „alternatieve adoptieplan" van de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, Postbus 13077. Utrecht, tel. (030) 710614. Adoptiekosten f25,— per maand. Het woord „alternatief" slaat o.a. op het volgende: Aanvankelijk startten verschillende akties voor adoptie op afstand door het versturen van en rapportjes over de ge adopteerde kinderen aan de financiële adoptieouders. Deze rapportjes worden geschreven door de verzorgers van de kinderen. Dit blijkt voor hen een zware belasting te zijn. Dr. Jelle Vleer, con trolerend arts van Terre des Hommes, zegt hierover het volgende: „In Kenya zag ik een Italiaanse zuster laat in de avond zwoegen op de rapportjes van de financieel geadopteerde kinderen. Daar zat ze na een lange dag werken bij schaars licht, bij elk kind de leeftijd schattend want geboortebewijzen zijn er niet de moeilijke Nederlandse namen spellend voor elk rapportje. Je hebt er geen idee van wat voor een opgave het voor de mensen in de ont wikkelingslanden is regelmatig en op tijd de rapportjes voor Nederland af te hebben". Langzamerhand moeten we leren dat er tegenover onze financiële steun geen beloning in de vorm van foto's of rapportjes o.i.d. dient te staan. Als u overgaat tot financiële adoptie van één of meerdere kinderen, stuur dan alleen uw financiële bijdrage. Nog enkele gegevens: In het jaar van het Kind leven er in de ontwikkelingslanden 1 miljard kinderen. Van de kinderen beneden 5 jaar lijdt: 10 miljoen ronduit honger 80 miljoen aan ernstige ondervoeding 120 miljoen aan ondervoeding. Hier past geen aarzeling. A. K. Wolthaus-Baas, De Cocksdorp-Texel. De heer P. Koom Tzn. uit Den Burg is donderdagavond gehuldigd in verhand met zijn 25-jarig jubileum als taxateur bij de Onder linge Rundveeverzekering Texel. Uit handen van voorzitter S. Lap ontving de heer Koom op de in hotel Tuban- tia gehouden jaarvergadering een horloge met inscriptie. In zijn toespraak waarbij hij de jubila ris prees voor de inzet die deze in de loop der tijd voor de „Rundveeverze kering" en de boeren aan de dag legde, deelde de heer Lap onder andere mee dat de heer Koorn op 4 januari 1954 in dienst trad. Dit gebeurde nadat P. Koorn Tzn. in gezelschap van zijn vader als zodanig een proefperiode had door gemaakt. In de afgelopen jaren is de heer Koorn zowel voor boeren als bestuur een begrip geworden, meende de heer Lap. Hij stelde vooral de goede onderlinge verhoudingen aan de orde die er borg voor stonden dat steeds alle problemen naar tevredenheid konden worden opgelost. Om nader te preci sieren hoeveel werk door P. Koorn Tzn. in de loop der jaren was verricht, schatte S. Lap het totaal aantal getaxeerde koeien op 55.000, ofwel omdat de dieren twee maal geïnspecteerd worden zo'n dikke 100.000! Informatie-avond Donderdag 1 maart wordt om 19.3( uur in de peuterspeelzaal De Kukeltjes ii het voormalige VTB-gebouw aan he Schilderend een informatie-avond ge houden voor de vrijwilligers die ziel 3 hebben aangemeld voor het inzamelei a van goederen en diensten in de weel s van 5 t/m 10 maart. Aanwezighek Q van alle vrijwilligers is dringend gewens daar op deze avond de taken verdeek e zullen worden. lt Woensdag 28 februari Om 10.00 uur start bij de heer Zijm aan de Leemkuil de boerderijentocht van de landbouwvoorlichting. Om 20.00 uur begint in „De Schakel" (bij de Hervormde kerk Den Burg) een vergadering van de besturen van ver enigingen die zijn aangesloten bij het Overkoepelend Orgaan van Vrouwen organisaties Texel. Na het huishoude lijk gedeelte spreekt de arts J. P. van Rossum over acupunctuur. In het kader van Wereldgebedsdag wordt in „Ons Huis" te Den Hoorn een gebedsbijeenkomst gehouden; 20.00 uur. Donderdag 1 maart De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel komen om 20.00 uur in de LTS- kantine bijeen. De interkerkelijke gesprekskring heeft aanvang 20.15 uur een bijeenkomst in „Ons Huis" te Den Hoorn. In de N.H. kerk van Den Hoorn wordt het interkerkelijk avondgebed gehou den; 19.30 uur. In het gebouw van de Rijksscholenge meenschap wordt het theaterproduct „Nestwarmte" opgevoerd. Aanvang 20.00 uur; toegang gratis voor ieder een. De munten- en ansichtenclub heeft aan vang 20.00 uur ruilbeurs in De Raads- kelder. Vrijdag 2 maart In „De Lindeboom-Texel" wordt de autocrossvergadering gehouden; aanvang 20.00 uur. In het kader van Wereldgebedsdag wordt een bijeenkomst gehouden in de Doopsgezinde kerk. In dorpshuis De Wielewaal te De Waal brengt 't Amateurtje het blijspel „Dal las en Co"; 20.00 uur. Toneelvereniging De Vriendenkring treedt op in „De Waldhoorn" te Den Hoorn; 20.00 uur. Gratis verloting Aan de bezoekers die op 30 maart a.s voor 19.30 uur in het veilinggebouvi, aanwezig zijn wordt een gratis lo uitgereikt waarop in de loop van di avond een bescheiden geldbedrag kar worden gewonnen. Voor toezegging van goederen erB diensten kan men terecht bij de volgen e de adressen: mevrouw J. van Beek Koster, Waalderstraat 44, Den Burg, telefoon 2583; Wolwinkel Lemstra, We verstraat 45, Den Burg, telefoon 2056. De goederen die beschikbaar worder gesteld dienen nog goed bruikbaar t< zijn. Financiële bijdragen kunnen worderln gestort op bankrekening no 3625.226.3' e Rabo-bank. Enige resultaten: veling: 1 geit, S taarten, 1 kinderledikantje, 1 kapstok, 1|^ dag arbeid. De heer F. de Ridder uit Den Bui was vrijdag betrokken bij een kleir aanrijding in de Kogerstraat. Achter: merkte hij dat zijn wagen schade ha opgelopen, maar hij had verzuim11 kennis te maken met twee andere aut< 9 mobilisten, die met de aanrijding 1L maken hadden. In verband met hi 3 regelen van de schade worden zij oj geroepen zich bij de politie vervoegen Ter voorbereiding op de raads vergadering van 13 maart bespra ken de leden van de financiën- commissie maandagavond de on der hun verantwoordelijkheid val lende aspecten van de veelbe sproken bijdrageregeling voor het oude land van Texel. Het betrof hier een ingelaste bijeenkomst teneinde het mogelijk te maken de raad daarover zo spoedig mogelijk een oordeel te laten vellen. Hoe deze standpuntbepaling wat be treft de financiële konsekwenties voor de eilandbevolking zal gaan uitpakken is evenwel maandagavond niet geheel duidelijk geworden. Het ministerie van CRM heeft zich weliswaar in principe tot en met 1980 bereid verklaard een bijdrage van 25 mille per jaar toe te kennen maar voor de periode daarna is de zaak nog volledig duister. Overigens is ook de toekenning van het bedrag voor volgend jaar in geen geval helemaal rond omdat ook het ministerie van CRM het voorbehoud heeft gemaakt dat eerst het resultaat van de gelden die in het voorbije jaar werden besteed duidelijk moeten zijn. Bovendien schemert aan de horizon dan ook nog het „spookbeeld" dat als Bestek '81 bekend is geworden. Om de agrarisch getinte vergelijking te gebrui ken zitten er dus „nogal wat gevaarlijke keien onder de oppervlakte van het te ploegen akkerland". Het stond dan ook eigenlijk bij voorbaat al vast dat de raadscommissie financiën niet met een afgeronde mening zou kunnen komen en die kwam er maandagavond dan ook niet. Unieke regeling Zoals bekend heeft de gemeente in 1977 bij het vaststellen van het bestem mingsplan buitengebied als voorwaarde gesteld dat een bijdrageregeling moet komen indien agrarische gebouwen aan bepaalde landschappelijke eisen moeten voldoen welke in het nadeel van de betreffende agrariër werken. Deze eisen kunnen gesteld worden op grond van artikel 49 van de wet op de Ruimtelijke Ordening. De bijdrageregeling zou in aanleg door de hogere overheden gefi- nancieerd moeten worden maar indien deze daar niets voor zouden voelen moest de gemeente het geld uit eigen zak betalen. De gemeente heeft daartoe op de begroting voor 1977 een bedrag van 25 mille uitgetrokken wat na enig geharrewar toch de goedkeuring van de provincie kreeg (18 oktober 1977). Later heeft zelfs het ministerie van CRM ingezien dat de gemeente Texel een uitzonderlijk geval was en besloot zoals reeds eerder gemeld een zelfde bedrag voor deze, landelijk gezien, unieke bij drageregeling beschikbaar te stellen. „Proefgebied" Nadat de raadscommissie voor Recre- tie en Natuurbehoud er enige tijd terug zijn licht over liet schijnen was maandag de beurt aan de raadscommissie Finan ciën. In zijn inleiding tot de discussie meende burgemeester Engelvaart te mogen stellen dat de huidige bijdragere geling gezien de ontwikkelingen op provinciaal en nationaal niveau tot en met 1980 wel in stand zal blijven. Op een vraag van K. Barendregt (WD) daar omtrent meende hij zelfs te kunnen zeggen dat de huidige rijksbijdrage beslist niet minder zou kunnen worden en in principe zelfs zou kunnen stijgen. De opmerking van Joh. van Dijk van de afdeling Ruimtelijke Ordening dat men Texel bij de hogere overheden als „proefgebied" op dit punt is gaan zien kwam bij Barendregt echter niet zo positief over. Hij ging er van uit dat de medezeggenschap van het ministerie daardoor uiteindelijk wel eens zover zou kunnen gaan dat voor Texel de zoge naamde „Relatienota Landelijke Gebie den" zou gaan gelden. Dan zou de gemeente nog minder te vertellen krij gen en om dat te vermijden was hij er sterk voor dat Texel de hele bijdragere geling zelf zou betalen. Ook de meeste andere commissiele den bleken op die golflengte te zitten. De vraag was echter waar dit geld vandaan moet komen en hoeveel er voor de uitvoering van de regeling nodig is. Onzekerheden Het was de aanleiding tot een discus sie waarbij talloze voorstellen werden gedaan maar waar men alsnog niet uit kon komen om de doodeenvoudige reden dat er te veel onzekere kanten aan de zaak zitten. Fridt Blanken (Pakt) pleitte er voor om een raming van de totaalkosten te maken en op basis daarvan een fonds te vormen. Ook Barendregt voelde daar wel voor. Hij voegde er aan toe dat spoedig alle betrokken veeteeltbedrijven er op de duur niet aan zouden kunnen ontkomen een ligboxenstal aan te schaffen. Hij zag dit als een eindpunt in de bouwvorm en zei tevens dat er in de economie tendenzen zijn die negatief inwerken op de schapenhouderij. Overgaan op de melkveehouderij zou voor deze bedrij ven in de meeste gevallen een zaak van levensbelang zijn, aldus Barendregt. J. C. Dros zag wel iets in het opdelen van het betrokken gebied in partjes van bedrijven met een oppervlakte van 40 ha om tot een redelijk juist bedrag te komen. Het vormen van een vast fonds waarvoor ook burgemeester Engelvaart zich uitsprak had volgens Van Dijk enkele problematische kanten. Hij waar schuwde er voor dat de regering moge lijkerwijs de Wet Inversterings Rekening (WIR) zou kunnen intrekken hetgeen fatale gevolgen kan hebben. Bedenkingen D. Schilling (Texels Belang) herinner de er maandag nog eens aan dat zijn fractie van meet af bedenkingen over het bestemmingsplan buitengebied had. Hij zag het er nog van komen dat de gemeente uiteindelijk de Texelse bevol king weer voor de regeling zou laten opdraaien, door de Onrroerend Goed belasting te verhogen en vond dat een „kwalijke zaak". Bij de discussie die zich naar aanleiding van deze opmerking ontspon kwam ondermeer naar vorer dat het bedrag wat de gemeente uit 'i 11 rijks kas ontvangt is gerelateerd aan he aantal inwoners en de oppervlakte var de gemeente. li Die laatste mededeling van de burge meester bracht J. C. Dros tot deL opmerking dat het tijd werd de Razende t. Bol definitief bij Texel in te lijven Omdat een verhoging van de OG-be T lasting volgens Barendregt te veel weer stand bij de plaatselijke bevolking zoi oproepen werd maandagavond geop perd eventueel de toeristenbelasting aar te passen. Men zou het gewenst! bedrag ook op tafel kunnen krijgen dooi een combinatie van beide heffingen tl maken omdat zowel de Texelaar als toerist er belang bij heeft dat het eilanc zoveel mogelijk in de huidige staat blijft Blanken wilde zich hierover nog nie uitspreken. Hij zag als essentieel punt ir deze zaak dat „de mensen wat betref het uiterlijk van Texel meer begrip moei worden bijgebracht". Niet genoeg P. Zegers (CDA) die in de commissie de plaats van zijn fractiegenoot J. A. Vervoort heeft ingenomen zag niel zoveel in een verhoging van de toeris tenbelasting 5 cent). „Er komen er steeds minder en dat levert ook niet genoeg op". Zegers herinnerde hierbij aan de daling van het aantal toeristen in 1978 ten opzichte van 1977. Toen burgemeester Engelvaart voorstelde het benodigde bedrag „mee te nemen in de begroting voor 1980" deelden niet alleen Zegers maar ook Dros mee dat ze daarover beslist geen uitspraak wilden doen. Tenslotte werd nog wat heen en weer gepraat over de mogelijkheden om andere plaatselijke belastingen te verho gen om zodoende aan voldoende geld te komen. Daarvoor zouden bijvoorbeeld hondenbelasting, reinigingsrechten, drank- en horecabelasting en woon- forenzenbelasting in aanmerking kun nen komen. Het punt woonforenzen bracht J. C. Dros nog tot de opmerking dat deze bewoners van Texel ook aan de toeristenbelasting zouden moeten bij dragen. Geen van de commissieleden bleek daar voor te voelen. Blanken zag onoverkomelijke problemen bij de con trole op dit punt. „Voor iedere vijfdui zend gulden die je vangt ben je vijftien duizend kwijt aan controle", meende hij.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4