(jroen ^wartsjexeh in het harL, Laat van De Koog de victorie van de integratie Matige klucht met te weinig vaart gebracht Inspecteur J. Turkstra bij heropening Luberti- school: B en Wtot Faunabeheer: Verdienstelijke hoofdrollen Konijnenstand op peil houden „Olleke Bolleke" opent op 3 april Wijziging drank- en horecaverordening „WAT IK ZEGGEN WOU.." Financiële adoptie Eerste lepelaar DINSDAG 6 MAART 1979 JAARGANG NR. 9358 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02220) 3543. itgave: Langeveld De Rooy B.V., Dstbus 11, Den Burg, telefoon (07770) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs Ml,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Laat niet van Alkmaar, maar m De Koog de victorie van de tegratie beginnen", aldus de in- >ecteur voor het lager onderwijs i heer J. Turkstra donderdag- liddag bij de officiële herope- ing van de openbare lagere uberti-school en de kleuter- chool 't Mierennest te De Koog. en vrij ingrijpende verbouwing n uitbreiding heeft het mogelijk lemaakt dat kleuterschool en iasisschool nu in één gebouw ijn ondergebracht wat zeer be- ingrijk is voor de integratie van leuter- en basisonderwijs. De- elfde inspecteur liet echter dui- lelijk blijken dat een nieuw ge touw niet genoeg is om het doel e bereiken. Het zal vooral aanko pen op de mensen die erin wer- ien en de heer Turkstra zei er van ivertuigd te zijn dat die mensen tver de vereiste kwaliteiten be- ichikken. Van de openingsplechtigheid was een euk en origineel feest gemaakt. De tpcningsdaad zelf bestond uit het slo ten van een papieren wand, die tussen iet oude en nieuwe gedeelte van de school was aangebracht. De als bouw zakkers uitgedoste schoolkinderen had den eerst door het zingen van een lied 3p de wijs van „Ik ben met Catootje Het gemeentebestuur heeft de afde ling Faunabeheer van het ministerie van Landbouw met klem gevraagd de konij- aenstand in de Texelse duinen op verantwoord peil te brengen en te houden. Aldus blijkt uit mededelingen van het college aan de raad. Voorts wordt gesteld dat het gemeentebestuur geen bevoegdheden heeft om aanvullende maattregelen te nemen ter bestrijding van de konijnen daar de jacht is verpacht aan jachtcombinaties die het konijnenbestand op een redelijk peil moeten brengen. Als de jachtcombina ties niet aan die plicht voldoen bestaat de kans dat de jacht niet aan een ander wordt gegund. Staatsbosbeheer is belast met het toezicht op de naleving van de in de pachtovereenkomsten vermelde bepa lingen tot het kort houden van de konijnenstand. Door Staatsbosbeheer wordt ervan uitgegaan dat in enkele (van de vijf) jachtvakken de stand op een redelijk peil is, maar er zijn ook vakken waar een te groot aantal is. naar de botermarkt geweest" de hele gang van zaken tijdens de bouw in herinnering gebracht, waarna ze korte metten maakten met de tussenwand. Deze wand was fraai beschilderd met het 'uitzicht' van vroeger. Nu echter bleek zich achter het papier de ruime ontmoetingshal te bevinden, waarbin nen zich de rest van de openingsfestivi teiten voltrok. De hoogbejaarde mevrouw B. Luber- ti-van Bergen had door het luiden van de schoolbel het sein voor deze ludieke plechtigheid gegeven. Mevrouw Luberti heeft nauwe banden met de school. De lagere school is naar haar man Jan Luberti genoemd en in de kleuterschool leeft de naam voort van het kinderva- kantiejuis 't Mierennest dat voor de oorlog op de Koger duinen stond en door de familie Luberti werd geëxploi teerd. Goede samenwerking Bij de verbouwing die zeven maanden heeft geduurd werd de bestaande 25 jaar oude school uitgebreid met een ontmoetingsruimte, twee speelwerklo kalen, handarbeidlokaal, kamer voor de onderwijskrachten en een vierde leslo kaal. Het idee voor de verbouwing werd geleverd door de onderwijskrachten zelf en werd uitgewerkt door de heer D. van Wilsum van gemeentewerken. Aanne mer was de firma H. Daalder en Zonen uit De Cocksdorp en verder werkten mee elektro-instalateur Agter, loodgie ter Oele, Verenigde Schilders, stoffeer der Moerbeek en cv-installateur Schoo. De lagere school van De Koog is sinds drie jaar 4-klassig; de kleuterschool telt één klas. Volgens de prognoses zal het aantal kleuters in de komende jaren wat afnemen, maar het aantal leerlingen voor een 4-klassige basisschool blijft voorlopig op peil. Goede begeleider Het hoofd van de school, de heer E. Stoer, memoreerde dat de ingebruik neming van de nieuwbouw ongeveer samenvalt met het zilveren bestaans- jubileum van de school. De heer Stoer bracht uitvoerig dank aan allen die op een of andere manier bij de nieuwbouw- planning betrokken zijn geweest, in het bijzonder inspecteur Turkstra die werd gekenschetst als een 'schoolbegeleider' in de beste zin van het woord. Een belangrijke rol heeft de speciale bouw commissie vervuld (waarin vertegen woordigers van personeel, gemeente, oudercommissie en aannemer zitting hadden) die zo'n dertig keer heeft vergaderd. Dank zij de goede planning hoefde de school gedurende de bouw geen dag dicht, al had het onderwijs soms wel te lijden van het lawaai en moet schoon maakster 'Tante Gree' wel eens wanho pig zijn geweest als de kinderen met hun cementvoeten door de schone gang stapten De kinderen bezig met het slopen van de wand tussen de oude en do nieuwe school. Lang voordat hij tot burgemeester van Texel was benoemd hacLJrurge- meester Engelvaart iets gemerkt van de eerste besprekingen over de integratie en de scholenbouw. Toen hij met vakantie in 'Opduin' verbleef was hij toevallig getuige van een vergadering van de twee oudercommissies. De burgemeester zei het een merkwaardige sensatie te vinden dat hij nu ook getuige was van het eindresultaat van de be sprekingen van toen. Hij meende dat de Koger gemeenschap zich sterk bij de plaatselijke scholen betrokken voelt en was er voldaan over dat de kostbare verbouwplannen mede dank zij de hulp van de gemeente verwezenlijkt konden worden. Hij vond het goed daaraan te herinneren in een tijd dat ongekend veel kritiek op het gemeentelijk apparaat te vernemen is. Om een indruk te geven van de bedragen die tegenwoordig bij een dergelijk project zijn gemoeid, bracht de burgemeester in herinnering dat de in 1957 gebouwde school f31.500,— heeft gekost waar nog f5.000,— aan meubilair en leermiddelen bijkwam. De recente verbouwing heeft f571.720,— gekost plus f41.000,— voor meubilair en leermiddelen Oude wens In een kritisch-geestige toespraak bracht inspecteur Turkstra onder meer naar voren dat het schoolhoofd Stoer zich al jaren geleden sterk inzette voor de integratie en de scholenverbouw. Negen jaar geleden pleitte hij al voor het maken van een gemeenschapsruimte waardoor het 'creatieve' deel van het onderwijs beter tot zijn recht zou ko men. De inspecteur zei dat van geluk kon worden gesproken omdat de plan nen nog juist voor Bestek 81 zijn rondgekomen en goedgekeurd. Hij was (zie vervolg pagina 5) Peuterspeelzaal „Olleke Bolleke" in De Koog, die doordat de Koger kleu terschool een nieuw gebouw heeft ge kregen, het voormalige onderkomen van de kleuters in gebruik neemt, zal op 3 april officieel van start gaan. Het plan om de opening op 6 maart te houden gaat dus niet door. Belangstel lenden worden op 3 april in de gelegen heid gesteld van 16.00 tot 18.00 uur een kijkje bij „Olleke Bolleke" te nemen. De gemeente gaat binnenkort de drank- en horecaverordening zo wijzi gen dat het in principe mogelijk wordt zogenaamde 'sterke dranken' ook in de kantines van kampeerterreinen en strandtenten te verkopen. De commis sie van algemene zaken is daar inmid dels zonder discussie mee akkoord ge gaan. Het gaat hier om een verandering waaraan de praktijk zich inmiddels al volledig heeft aangepast en een zoge naamd 'gewoonterecht' is ontstaan. Sinds 1974 is namelijk ieder jaar aan zowel de strandpaviljoenhouders als aan de exploitanten van de kantines op de Texelse kampeerterreinen een onthef fing van deze verordening verleend. Het gemeentebestuur was daarom van oor deel dat wat deze inrichtingen betreft niet langer sprake was van een onthef fingenbeleid. Het verbod om sterke drank te verkopen blijft wel van kracht in gelegenheden waarin hoofdzakelijk ge ringe eetwaren worden verkocht, onder wijs wordt gegeven en sportverenigin gen gebruik maken. Voordat de wijzi ging van kracht wordt zal eerst de provinciale raad voor de Volksgezond heid en de Kamer van Koophandel en Fabrieken worden gehoord. BREVEN «N IXZZRS- BUTCN VER*NTWOO«C*lAN>«© WIN OC KCtMftTE Het diakonaal werkverband Texel, overlegorgaan van de Hervormde diako- nieën, heeft in haar vergadering op 23 februari j.l. haar teleurstelling uitgespro ken over het feit dat de gemeenteraad in haar laatste vergadering geen positieve beslissing heeft genomen t.a.v. finan ciële adoptie van kinderen in ontwikke lingslanden. Het werkverband is van mening dat de verantwoordelijkheid van de gemeenteraad van Texel zich niet kan en mag beperken tot zaken die alleen de eigen gemeente aangaan. Het werkverband spreekt dan ook haar hoop uit dat in het fractieberaad van de verschillende politieke partijen boven genoemde zaak opnieuw zal worden overwogen zodat in de eerstvolgende raadsvergadering een positief besluit kan worden genomen t.a.v. financiële adoptie. Wellicht zou de gemeente Texel boven de individuele adoptie de voorkeur dienen te geven aan het ondersteunen van een project dat in redelijke verhouding staat tot de eigen welvaart, waarbij ook de steun van de burgers zou kunnen worden ingeroe pen. Leden van het diakonaal werkver band zijn gaarne bereid hun standpunt aan de fracties toe te lichten. Namens het werkverband, D. H. van Zijll Langhout, vz. Iets later dan gewoonlijk is de eerste lepelaar op Texel aangekomen. De vogel werd zondag waargenomen in De Muij. In verband daarmee is De Muij gesloten voor publiek. Het broedterrein kan alleen nog in excursieverband onder leiding worden bezocht. Afspraken hier voor kunnen worden gemaakt bij het Natuurrecreatiecentrum. „Het kan niet altijd een topper zijn", zei voorzitter Henk Tjepkema van toneel- eniging 't Amateurtje aan het slot van de uitvoering van za terdagavond. Hij gaf er dus blijk van te beseffen, dat 't Amateurtje wel eens wat beters heeft gebracht en daarin had hij volkomen gelijk. Sterker nog: de klucht „Dalles Co" was een slechte greep. Het moeilijk na te vertellen verhaal over de belevenissen van een tweetal malafide zakenlieden maakte een gefor ceerde indruk. De lol moest helemaal komen van de dialogen van de twee hoofdrolspelers, waarvan de een voor geslepen-doortastend moest doorgaan en de ander voor dom, naïef en passief. De woordspelingen en misverstanden die het moesten doen muntten niet bepaald uit door originaliteit. Het lag er allemaal nogal bovenop, waardoor zelfs de in dit genre toch zeer bedreven spelers van 't Amateurtje er geen top avond van konden maken. Het leek alsof ze het zelf ook nauwelijks zagen zitten want het ging erop de planken soms aarzelend toe en vooral in het tweede en derde bedrijf ontbrak het aan de vereiste vaart. Ook de meest „domme" klucht kan nog een succes zijn als er maar genoeg snelheid en aktie inzit zodat het publiek nog lacht over een grap als de volgende zich alweer aandient. Voor nadenken moet geen tijd zijn. Schromelijk overdrijven is hier vereist. Dit in wezen pretentieloze amusement vertegenwoordigt een heêl specifiek genre, waarvoor een ruime schare liefhebbers beschikbaar is. De televisie vergast ons er de laatste tijd dan ook regelmatig op. Wie op oude jaarsavond „De Naaimachine" heeft gezien, weet wat we bedoelen. Uit het bovenstaande moet niet worden geconcludeerd dat het publiek zich zaterdag heeft verveeld. De meeste aanwezigen hebben zich best vermaakt en daar waren ze ook voor gekomen. De belangstelling was zeer groot: de zaal was helemaal uitver kocht en dat betekent dat er tegen de 250 toeschouwers inzaten. Het was opvallend dat er naar verhouding maar weinig mensen uit De Waal zelf waren. Dat heeft niets te maken met recente meningsverschillen over showrooms e.d. waardoor de Waalder bevolking „verscheurd" zou zijn, zoals kwade tongen beweren. Als gevolg van toenemende mobiliteit van de mensen en groeiende reputatie van de vereniging, is al enkele jaren een ontwikkeling gaande die erin heeft ge resulteerd dat de „klanten" van een bepaalde toneelvereniging van heel Texel komen. Ook bij De Vriendenkring in Den Hoorn heeft zich dat verschijn sel voorgedaan. Het heeft ook wat te maken met de verminderde betekenis van Den Burg als cultureel centrum door gebrek aan behoorlijke akkommodatie aldaar. Tegenwoordig trekken Sint Jan en UDI in Den Burg evenveel belangstellenden els toneelverenigingen in andere dorpen. De groten hebben duidelijk „ingele verd" ten gunste van de kleinen. Het is een soort nivellering die een jaar of tien geleden (toen een vereniging als UDI gegarandeerd vijf keer zoveel publiek trok dan 't Amateurtje) voor onmogelijk werd gehouden. Dat er za terdag betrekkelijk weinig Waalders in De Wielewaal zaten, werd door regis seur Lex Kaper overigens wel betreurd. Want hij vindt zo'n voorstelling ook belangrijk als bindend element voor de eigen dorpsgemeenschap. Spel Het toneelspel van zaterdag kwam voornamelijk voor rekening van Jo Zoetelief en Dirk Roeper. De eerste deed het zeer behoorlijk als de louche zakenman Daaf Dalles die het advies bureau „Dalles Co" opricht om de mensen te „helpen" allerlei goede en kwade zaken tot een goed eind te brengen tegen betaling uiteraard. Zoetelief speelde met veel inzet en vatte zijn lange en zeker niet makkelijke rol juist op. Afgezien van wat aarzelingen ging het hem goed af. Zijn tegenspeler Dirk Roeper vormde als compagnon Arnold de Rijke het gewenste contrast: hij begrijpt het allemaal niet zo erg en laat de boel dan ook continu in het honderd lopen. Mevrouw Tjitske Luiken werd ten tonele gevoerd als argwanende en zeer bijdehandte oma, een rol die haar op het lijf is geschreven en waarop dan ook niets viel aan te merken. Mevr. Lida Vlaming had als de vrouw des huizes een rolletje waar niet zo gek veel van te maken was. Ze deed het goed maar had haar creatie misschien wat te ernstig ingeleefd. Nog sterker geldt dat voor mevr. Hetty Beijert, die een spel opvatting demonstreerde die in een „serieus" blijspel of levensstuk niet zou hebben misstaan. Heel goed en spon taan, dat wel, maar vooral bij haar deed het gebrek aan overdrijving zich als ern stig nadeel voelen. Wat dat betreft was Kees Zoetelief als de zakenman Jona than Apel een schot in de roos. Het was heel vermakelijk om te zien hoe Zoetelief door z'n expressie een mooie karikatuur maakte van iemand die voor zaken-in-nood moest doorgaan. Elrike van Esschoten als de nachtclubdanse res Rita Ricardo paste in het geheel hoewel ze er van ons best nog een schepje'had mogen opdoen en ook wat meer vaart in haar spel had mogen brengen. Juist haar rol (verleidelijke lel lebel in zakelijke moeilijkheden) bood daarvoor mogelijkheden genoeg. Arie Kager zagen we als inspecteur Peters, een wat kortere rol, waarmee hij geen moeite had. De regie was in handen van Lex Kaper, grimeuse was Jeannette Klaver en mevr. D. Plaatsman was souffleuse. Dallas tr Co. in aktie: Jo Zoetelief (links) en Dirk Roeper.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1