Qoede rol van Willy van Hintum Boeiend blijspel bij „De Vriendenkring" Mag gemeente Texel niet adopteren? Beekman specialiseert zich in dameskleding „Nestwarmte": briljant stukje toneel Ochtend over Europese verkiezingen Cursussen nog niet volgeboekt Raadsvergadering Geen ongenoegen over aanvullende anti-speculatie- overeenkomst? Vrouwenbond NVV werd dertig jaar Oproep Actie dorpshuis Den Burg Ophaalactie voor rommekjesmarktet PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 MAART 19: Nadat men voor het eerste toneelstuk van dit seizoen een beroep op de emoties van het Hoornder publiek had gedaan, hebben de leden van „De Vriendenkring" in hun voorjaars programma toch maar weer een dankbaarder recept gehan teerd. Een blijspel dus, waar „ouderwets" om gelachen kon worden. Het betrof ditmaal „En toen ver stuikte ik m'n voet", waarvoor Hans van Wijngaarden de ingrediën- teri op papier had gezet en waarmee hij de gebruikelijke wens om eens „een avondje lekker te gieren" ten volle honoreerde. Hoewel het beslist geen sterk stuk was buiten het amateurtoneel zal het wellicht nooit opgevoerd worden lag er aan het vrijdagavond opgevoerde spel toch een diepere gedachte ten grondslag. Deze was beslist wel de moeite waard. Het handelde allemaal om het wel en wee van de nogal autoritair uitgevallen juwelier Eugène Dubois, die te maken krijgt met een aantal indringers. Deze hebben het uiteraard op zijn diamant- koffertje gemunt maar hoe het drietal 'zich ook wendt of keert op geen enkele van de geprobeerde methodes krijgen ze hem te pakken. Zonder het zich eigenlijk bewust te zijn zorgen de twee dames die deel van het illustere trio uitmaken onderwijl wel voor een grondige karakterverandering van de ju welier. Door hen begint hij eindelijk weer eens oog voor zaken te krijgen die niet met zijn bedrijf te maken hebben. Het eind van het liedje is dan ook, dat hij z'n vrouw weer „ontdekt" en haar als apotheose in de armen sluit. Nurks De hoofdrol van ,,En toen verstuikte ik m'n voet" was door regisseur Bert Bruin toebedeeld aan Willy van Hintum en hij had hiervoor geen betere kunnen strikken. Hij toonde zich precies de schreeuwerige onbehouwen nurks, die de schrijver van het stuk bedoeld moet hebben. Overigens had Van Hintum ook aan de entourage bijzonder veel Dank zij een van Cultureel Werk verkregen subsidie was het mogelijk dat de leden van de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel en andere belangstel lenden donderdagavond getuige waren van een uitstekende toneelavond in de vorm van het theaterproject 'Nestwarm te'. Het werd in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap opge voerd door Mara Otten, Coney van Manen, Jan van Galen en Jan Eibers met als coördinator Harry Sanders. Op aangrijpende wijze maakten zij de pro blemen duidelijk van kinderen die in kindertehuizen worden geplaatst. De spelers hadden de zaal totaal in hun ban en dat alleen door hun spel want van decors, kostuums of andere attributen werd geen gebruik gemaakt. Zonder zich te verkleden beeldden de verschillende acteurs telkens weer andere personen uit en de toeschou wers hadden geen moeite dat te volgen. Na afloop van het spel was gelegen heid voor discussie, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Vragen werden deskundig beantwoord door de heer De Vries, medewerker van de centrale van pleeggezinnen, afdeling Noordholland en Utrecht. De avond was georganiseerd door de Plattelandsvrouwenafdeling in samen werking met de Overkoepeling. Het was jammer dat slechts zestig dames waren komen kijken maar die hadden er dan ook zeker geen spijt van. Kennelijk heerste het misverstand dat het theater project modern, geangageerd toneel zou inhouden en daarvan is men nogal huiverig. Gehoopt wordt dat het spoe dig mogelijk zal zijn weer eens een dergelijke toneelavond te organiseren. werk besteed. Zo liep hij voor de pauze in een van een gouden ketting voorzien driedelig kostuum rond, waarmee hij op de juwelenvakbeurs geen gek figuur zou slaan. Ook in het derde bedrijf toen hij aan zijn „gedaanteverwisseling" toe was en door twee aanvallige dames belaagd werd, bleef hij goed in vorm. Er was maar één minpunt op te noemen en dat was de omstandigheid dat je met een verstuikte voet in werkelijkheid wel wat meer pijn hebt dan het „leed" dat nu over het voetlicht werd gebracht. Anneke Kikkert betrad vrijdag het toneel van de Waldhoorn als de juweliersvrouw Emmy Dubois. Hoewel zij haar rol uitstekend kende (of althans goed die indruk wektel en qua spel beslist jiiet voor de anderen onderdeed, was haar intonatie niet altijd de juiste. Het klonk allemaal een beetje te ge maakt en te gekunsteld, kortom „onecht". Hiermee deed ze afbreuk aan de kracht die zij haar rol had kunnen geven. Het deed allemaal eigenlijk een beetje schizofreen aan. Haar spel was goed maar haar stem werkte niet mee. Ontdekking Een ontdekking voor toneelminnend Den Hoorn en toneelminnend Texel bleek Saskia Lap. Zij' was in de huid van de dienstbode Sjaan gekropen, die zich voortvarend door het stuk heen sloeg. Evenals haar „heer des huizes" werd zij verondersteld een schreeuwerig type voor te stellen en dat gebeurde dan ook. Toen de tekst uitwees dat Sjaan zich in het verleden op judogebied had bekwaamd, hoefde er niet veel fantasie aan te pas te komen om je dat voor te kunnen stellen.... Gerdy Grabowsky, die al vele malen heeft bewezen over acteertalent te beschikken, was in dit blijspel helaas niet op haar plaats. De rol die zij op zich had genomen (schoonheids specialiste Monique) bracht zij De Vriendenkring in aktie mot v.i.n.r. Saskia Lap, Cor van Heerwaardon, Gerdy Grabow sky, Maatje Kikkert en Marian Schoo. Op de bank zitten Anneke Kikkert an Willy van Hin tum. weliswaar niet slecht, maar was tè ver beneden haar kunnen. Om goed tot haar recht te komen heeft zij een rol met flink wat tekst nodig, waarin ze zich helemaal kan inleven en uitleven. Ze kreeg daar nu vrijwel geen gelegen heid voor en dat was op zich erg jammer. Wellicht was de rol van dienst bode of vrouw des huizes haar beter gevallen. Waarmee maar gezegd wil zijn dat Gerdy Grabowsky in dit geval haar rol als Monique beter aan een andere gegadigde (mits die er was) had kunnen overlaten. Tö hartstochtelijk Als Monique's zuster Kitty verscheen Marian Schoo op de planken. Haar functie was het verleiden van de juwe lier maar de manier waarop dat ging was wel eens iets tè hartstochtelijk. Daar staat misschien tegenover dat het tekstboekje dit exact zo had aangege ven, maar niettemin hoef je je beslist niet volledig aan de tekst te houden wil je het uiterste uit je rol halen. Marian Schoo was nu iets te erg op de ordinaire toer en dat was nou ook weer niet nodig. Iemand die zich van het tekstboekje weinig scheen aan te trekken was Maatje Kikkert, die als „Omoe Stee houwer" het podium betrad. Bij het aanschouwen van haar spel kreeg je onwillekeurig de indruk dat ze recht streeks uit een in Den Hoorn gevestigd bejaardentehuis was komen opdragen. Zij haalde een scala van Texelse en Hoornder uitdrukkingen uit de kast die aan de auteur van het stuk beslist on bekend moeten zijn. Het toppunt was wel haar steeds weer herhaalde voor keur voor de typische Hoornder drank „Kees Boontje...." Maatje Kikkert had door haar gesleutel aan de tekst in ieder geval wel voortdurend de aandacht van het publiek dat blij en chauvinistisch reageerde als weer een Texelse uitdrukking de revue passeerde. Ondankbaar Maarten Mulder had in dit blijspel een ondankbare rol. Hij was namelijk de „boef", die nota bene aan het eind van het verhaal door dienstbode Sjaan in het kolenhok werd opgesloten I Daar kwam hij dan ook roetzwart uit te voor schijn. Behoudens het „versieren" van de- vrouw des huizes die hij wijsmaakte dat hij een vroegere schoolvriend van Zorg voor de ontwikkelings samenwerking is een taak voor het rijk en niet voor de gemeente, zo is gebleken uit een aantal vemietigingsbeslui- ten van de Kroon, zes tot acht jaar geleden. Mede daar om zijn B en W van mening dat de Texelse gemeenteraad geen stappen moet ondernemen op het gebied van financiële adoptie van kin deren in de derde wereld. Zoals bekend staakten de stemmen over deze aangelegenheid in de vorige raadsvergadering, zodat de kwestie in de vergadering van dinsdag 13 maart opnieuw aan de orde moet worden gesteld. Volgens B en W is de Kroon bovendien van mening dat geen bijzon dere banden bestaan tussen de gemeente en de ontwikkelingssamen werking In het algemeen of een be paald projekt in de derde wereld in het bijzonder. Het daaraan door de ge meente uit te geven geld kan niet worden beschouwd als een uitgave, die direkt of indirekt strekt tot behartiging van enig gemeentelijk belang. B en W 'erkennen overigens dat de tijd niet heeft stilgestaan en dat de mi nister de laatste tijd een soepeler stand punt inneemt, maar dan moet het gaan om méér dan alleen het geven van geld uit de gemeentekas. Er moet een behoorlijke aktie onder de bevolking van de gemeente mee gepaard gaan. In het geval Lienden gaat het om aan sluiting bij plaatselijke particuliere ini tiatieven. B en W stellen dan ook voor de motie van de gemeentte Lienden alsnog voor kennisgeving aan te nemen. Als de raadsleden van Texel persoon lijk iets willen doen op financieel adop tiegebied, dan zijn zij daarin uiteraard volkomen vrij. Maar dat beschouwt het college als een privé-aangelegenheid. „Voor een georganiseerde aktie van raadsleden, hoe sympathiek op zich ook, mag ons inziens geen voorstel van het kollege wqrden verwacht. Het zou de raad als geheel nog meer geldt dat voor elk lid afzonderlijk dwin gen tot een standpuntbepaling aan gaande zaken, waarvoor hij niet op de eerste plaats is neergezet en die in ieder geval niet de huishouding der gemeen te betreffen. Een en ander overziende, menen wij dan ook geen stappen in deze te moeten ondernemen", aldus het college. haar was, maakte Mulder vap zijn rol helaas geen gentleman zoals toch de bedoeling was. Hij had trouwens danig met zenuwen te kampen en was eigenlijk de enige die soms duidelijk hulp van de souffleuze nodig had. Als tip voor de tweede opvoering (vrijdag a.s.) kan wellicht nuttig zijn dat hij bij zijn eerste opkomst even moet wachten tot alle andere spelers het podium ruim schoots verlaten hebben. Een echte „insluiper" rent niet meteen de kamer in als de bewoners nauwelijks de deur achter zich hebben gesloten.... Cor van Heerwaarden was Billy, de „scharrel" van Sjaan, een stuk onbenul dat zich als detective voordeed maar het eigenlijke speurderswerk door Sjaan liet ontnemen. Hij had hiermee een van de kleinere rollen voor zijn rekening ge nomen en deed dit beslist niet slecht. Details Bert Bruin ontpopte zich bij dit blijspel als een regisseur die. veel oog heeft voor de grote lijnen, maar sommige details een beetje laat sloffen. Om een voorbeeld te noemen stond het toneel eigenlijk te vol, men zou best met een stoei en een kast minder toe kunnen, en verder stond de bank zodanig opgesteld dat sommige spelers daardoor voor een gedeelte van de zaal soms aan het oog werden onttrokken... Tevens moet hij erop letten dat de spelers zich (als er veel in aktie zijn) wat gespreider opstellen. Als souf fleuze kwam Bep van Duyn ditmaal in aktie en zij zag kans dit zo te doen dat zelfs het publiek op de voorste rijen haar amper heeft kunnen horen. Voor vrouwen van agrariërs maar ook voor andere belangstellenden wordt donderdagochtend 8 maart van 9.15 tot 12.00 uur een bijeenkomst gehouden in „De Lindeboom-Texel". De heer Klomp (voormalig hoofd van de voorlichtingen- dienst van de Europese Gemeenschap pen in Den Haag) zal een irileiding houden over de komende Europese verkiezingen op 7 juni. De speciaal voor werklozen bedoelde cursussen creatief schrijven, creatief toneel, opkomen voor jezelf, opkomen voor je recht, naaien en fotografie, zijn nog niet volgeboekt. Tot dinsdag a.s. bestaat nog gelegenheid zich op te geven. De cursussen (die elk 10 15 wekelijkse lesavonden omvatten) zijn gratis. Opgave bij de oude Ulo, telefoon (02220) 3554. Wie niet werkloos is maar toch aan een der cursussen zou willen deelnemen wordt aangeraden ook con tact op te nemen. Dinsdagavond 13 maart vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Beëdiging van mevrouw M. H. Huitema-Vos als raadslid. 2. Notulen van de vergadering van 13 februari 1979. 3. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen. 4. Benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid in de commissie voor georganiseerd overleg. 5. Benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Luchtvaartter rein Texel. 6. Benoeming van een vertegenwoor diger en plaatsvervangend vertegen woordiger in het algemeen bestuur van het Medisch Centrum Alkmaar. 7. Aanwijzing gemeentelijk waarne mer in het bestuur van de WV. 8. Motie Lienden inzake financiële adoptie van kinderen in de derde we reld. 9. Gemeentelijke indeling van het Waddengebied. 10. Toepassing van de bijdragerege ling. 11. Vaststelling voorbereidingsbeslui- ten. a. gedeelte Den Hoorn (bouwplan Brui ning) b. gedeelte Oudeschild (bouwplan Goudsblom) c. gedeelte De Waal (t.b.v. aanleg fiets pad (ventweg) Den Burg-Ooster end). 12. Verkoop van het pand Vuurtoren- weg 92 aan de heer M. Boon Jzn., wonende Tjakkerstraat 25 te Den Burg. 13. Verkoop Schilderend 45a, b en c (voormalig VTB-gebouw) aan Vennoot schap Zijm Zn. 14. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. 15. Wijziging van de begroting 1978 van het sociaal werkverband De Bolder. 16. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1978. 17. Wijziging van de begroting 1979 van het sociaal werkverband De Bolder. 18. Wijziging van de begroting 1979 van de dienst gemeentewerken. 19. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1979. Bi en W. hebben tot dusver niets gemerkt van ongenoegen over de als nog te treffen anti-speculatieregeling met de eigenaars van de beschutte sfeer-woningen in Den Burg noord west. Naar aanleiding van vragen die de heer A. Rienstra hierover in de raads vergadering heeft gesteld, delen B. en W. mee dat ,"bij voorkomende monde linge contacten" de belanghebbenden zijn gewezen op het feit dat alsnog een anti-speculatieovereenkomst moet wor den aangegaan. Zoals bekend was de gemeente het antl-speculatiebeding in de koopakte van de grond vergeten, wat strijdig Is met de voorschriften van het ministerie. De aanvullende overeenkomsten zijn in de eerste helft van februari bij alle eigenaars persoonlijk afgegeven waarbij volgens B. en W. zonodig toelichting en uiteenzetting is gegeven terwijl isgead- viseerd er zonodig met de andere bewoners in het weekend over te praten. „Bij het persoonlijk rondbren gen van de overeenkomsten is overi gens op geen enkele manier van enig ongenoegen ten aanzien van deze na dere regeling gebleken", aldus B. en W. die er aan toevoegen dat tot dusver één aanvullende overeenkomst ondertekend is ingeleverd, zodat de meeste bewo ners het er blijkbaar toch niet zo makkelijk mee hebben. Met een avond waarop in de eerste plaats de vier initiatiefneemsters werden gehuldigd vierde de Texelse afdeling van de Vrouwenbond NVV vorige week haar dertig-jarig bestaan. Deze bestond naast het officiële gedeelte uit een optreden van De Flierefluiters en Leen- dert Kuiper. De leden die een herinnering ontvin gen ter gelegenheid van hun aanwezig heid op de oprichtingsvergadering en hun dertig-jarig lidmaatschap daarna waren de dames Stiggelbout-Huysman, Dapper-Claus, Wassenaar-Wilmink en Van Zeijlen-Pluylaar. Zij ontvingen uit handen van voorzitster Bep van den Berg een passend aandenken. Daarna werd ook een drietal leden ter gelegen heid van hun 25-jarig lidmaatschap gehuldigd. Na afloop hiervan volgde een met veel vaart gebracht programma van De Flierefluiters o.I.v. Janny Craanen. Hun optreden voor de Vrouwenbond was het tiende van dit seizoen en werd door de ongeveer zestig aanwezigen op deze vergadering bijzonder gewaardeerd. Bij elkaar hebben De Flierefluiters nu zo'n 1.400 Texelaars met hun nieuwe pro gramma ('Vrouwenhuis') bereikt. Bin nenkort verzorgt deze eilandelijke revue- groep ook een optreden op de regionale bijeenkomst van de Vrouwenbond NW die in Schagen zal plaatsvinden. Van de heer P. W. N. Neuman uit Middelburg kregen wij een in Den Burg gepost ingezonden stuk over de bouw van eerrbollenschuur aan het Klif in Den Hoorn. De heer Neuman wordt verzocht met ons contact op te nemen. Red. Uit eerdere publicaties heeft u kunnen vernemen dat er vergaan plannen zijn voor de bouw in fasén v een dorpshuis in Den Burg. Zoals bij al dergelijke plannen Hblo geval is, moet ook in Den Burg 10% v Te: de stichtingskosten door de burgi af£ worden opgebracht. De beheersinstantie voor dit te bc wen dorpshuis, de Stichting Dorpsco t/r missie Den Burg, is al geruime tijd be; ste met de organisatie van een veiling goederen en diensten om de benodigjGe gelden of een gedeelte daarvan op ta te krijgen. Wij als aanbevelingscomité will deze activiteit, en natuurlijk tevens nog volgende aRties, maar vooral de veiling van harte bij u aanbevelen, willen u dan ook uitnodigen en aanmc digen om royaal voor deze veiling geven en om straks op 30 maart a.s. grote getale deze veiling te kom bezoeken en de aangeboden artikel en diensten voor graag iets meer djsc redelijke prijzen te kopen. Wij zijn er v. overtuigd dat de organisatie haar v( werk dan bekroond ziet met een mo bedrag voor het dorpshuis waar in Dl Burg (het enige dorp op Texel zond een dergelijke akkommodatie) zo'n gi te behoefte bestaat. Geef nu voor de veiling en kêm maart a.s. bieden in hotel De Line boom-Texel. Steun dit prachtige doel Het aanbevelingscomit A. v. d. Eijk-Bierens J. Engelvaart F. Blanken C. J. Boswijk J. v. d. Meer Voor de twaalfde maal zal deze zom een serie rommeltjesmarkten wordt f gehouden waarvoor binnenkort een 'o .r haalactie' van start gaat. Een algemer ophaalrit zal later worden gehoude maar mensen die nu reeds iets beschikking willen stellen kunnen telef nisch contact opnemen met de fami M. Medema, Oranjestraat 13, Ooste end. telefoon (02223) 850. Naast de gebruikelijke oude spulli die op deze markt van eigenaar kunni wisselen zal dit jaar ook een kraam m 'goede tweede hands' kleding kome Onder de andere zaken die op de mar verhandeld zullen worden vallen bo ken, meubels, lampekappen, etc., ei Er is ook gebakken vis en er komt we een Rad van Avontuur. Voor het eei dit jaar is er een avondprogramma m populaire concerten van de Chr. m ziekvereniging Excelsior, gekostumee voetbal en ringsteken per fiets. De rommeltjesmarkten van 1979 v< len op 30 juni, 14 juli, 28 juli en augustus. ondememers-aktiviteiten Donderdag heeft het Texelse publiek tijdens een goedbezocht 'open huis' uitgebreid kennis genomen van de geheel vernieuwde winkel die Mode centrum Beekman in de Gravenstraat te Den Burg exploiteert. Tegelijk met deze reconstructie van het pand is Beekman zich volledig op het gebied van de damesmode gaan specialiseren. De verbouwing van de winkel bleek reeds enige tijd uiterst noodzakelijk te zijn. Volgens de heer Chr. Groot, de exploitant van het bedrijf, deed de zaak voor de verbouwing wat magazijnachtig aan hetgeen de kooplust niet bepaald bevorderde. Ook het uiterlijk van de zaak verdiende enige verbetering. De nu gerealiseerde verbouwingswerkzaamhe den hebben in totaal zo'n 4'A week in beslag genomen. In die periode heeft men een volledige nieuwe voorpui aan gebracht, is het raam dat zich op de eerste etage bevond dichtgemetseld en werd het uiterlijk van de winkel door het gebruik van donkerbruine en lichtbruine kleuren aanzienlijk opgefleurd. Inkijk De etalageruimtes zijn weliswaar iets kleiner geworden maar zijn nu zodanig opgesteld dat de 'inkijk' vanaf de openbare weg een stuk beter is gewor den. Tussen de etalages bevindt zich nu een ruime entree die onder vrijwel alle weersomstandigheden open kan blijve omdat boven de ingang een gasgi stookte vrijwel geruisloze heteluchtii stallatie is aangebracht. Ook het inti rieur van de nieuwe winkel is nu yoi zien van een goed weggewerkte heti luchtverwarming. Door het gebruik vi ruime buizen is deze volledig onhoc baar. Hetzelfde geldt voor de aanj brachte air-conditioning die in verba met het boven de eerste etage geleg plane dak ook op zomerse dagen hi verblijf in de winkel veraangenaam| Door de verbouwing is de winkel ongi veer veertig vierkante meter vergroi waarmee de oppervlakte nu tot 1f vierkante meter is uitgebreid. Trap Opvallend detail in de winkel is d handgesmede trap die naar de bovei verdieping leidt. Om de klim vooral voi de wat moeilijk ter been zijnde cliëntè zo eenvoudig mogelijk te maken is de: trap voorzien van een tweetal plateau; Bij de hernieuwde inrichting van h( bedrijf is ook het aantal paskamei vergroot. Op de begane grond zijn er n vier en op de eerste verdieping drie. De bedrijven die zich in de afgelope periode met de verbouwing van Modi centrum Beekman hebben beziggehoi den zijn: Fa. Vermeulen, Fa. Breme Fa. Boom, Fa. Schoo, Alkema b.v., Fi Oele, Fa. Oosterhof, Fa. Boomgaard; Fa. IBS, Fa.' Mulder en Nederland BV.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 4