Cjroen kwartsJexeU in het hart-, Gemeenschap Eierland viert tweede lustrum met „uniek gebeuren 'IN HET NOORDEN VAN ONS EILAND' Structuurplancijfers niet grondig genoeg Sportraad organiseert tweedaagse WAMPEX Weer cursus Transcendente Meditatie voorlichting over de Europese verkiezingen Cursus bloemschikken NU PERIODIEK WOONBEHOEFTEONDERZOEK? ALUMINIUM DROOGMOLEN Doelstellingennota Den Burg Geslaagd Kinderblijspel in 't Skiltje 32e JAARGANG NR. 9362 TEXELSE VRIJDAG 9 MAART 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs ^11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. De vereniging Gemeenschap Eierland bestaat binnenkort tien jaar. Het tweede lustrum zal op 17 en 24 maart a.s. worden gevierd met een groots opgezette non stop-revue in het Eierlandsche Huis onder het motto 'In het noorden van ons eiland'. Het is een geheel met eigen krachten gemaakte productie, waaraan meer dan een jaar voorberei dend werk is vooraf gegaan. ,,Er zitten veel verrassende elementen in", aldus de heer W. van 't Noordende, lid van de vier personen tellende voorbereidingscommissie. „Daarom willen we er niet zoveel over vertellen. Maar we kunnen wel zeggen dat de hele inhoud betrekking heeft op heden en verleden van Eierland en De Cocksdorp. De mensen die er zelf bij betrokken zijn vinden het erg leuk en twijfe len er daarom niet aan dat ook de toeschouwers zich zullen amuseren. We hebben er wel vertrouwen in". ledental te vergroten, zoals inmiddels uit de geplaatste 'Texelaartjes' is gebleken. De commissie van voorbereiding (Kees Zuidema, Piet Zijm, Wim van 't Noordende en Johan Ran) heeft de zaken serieus aangepakt. Bij het na speuren van het verleden van Eierland zijn ze op tal van leuke dingen gestuit. Zoals de liederen die in het begin van deze eeuw werden gemaakt door de landarbeider Hendrik Braam die destijds de aandacht trok wegens zijn plannen voor een verenigd Europa. Aan het muzikaal talent van Johan Ran is het te danken dat de teksten opnieuw op muziek konden worden gezet. Het was haast onvermijdelijk dat ook het tamelijk bekende 11 coupletten tellende lied 'In 't noorden van ons eiland', waaraan de revue zijn naam dankt, ten gehore zal worden gebracht. De samenstellers van het programma spreken overigens niet van een 'revue'. Van 't Noordende: ,,Dat doet denken aan dansmeisjes enzo en die kunnen we echt niet bieden. We noemen het daarom maar een 'uniek gebeuren' want we wisten eigenlijk geen betere omschrijving". Voor de 20 bij de uitvoering betrokken Cocksdor- pers en Eierlanders wordt het eindresul taat ook een verrassing want er zijn diverse afdelingen gevormd die zich ieder met een bepaald onderdeel van de revue bezig houden. Zij repeteren zon der de anderen en hebben dus nauwe lijks een idee van het totaal. Iets bieden De uitvoering wordt gegeven omdat het bestuur van de Gemeenschap Eier land het de hoogste tijd vond om de leden eens wat te bieden. De gelegen heid wordt tevens aangegrepen om het Onlangs is de nieuwste editie uitgeko men van de nota 'Beleidsuitgangspun ten en doelstellingen' voor het nieuwe bestemmingsplan Den Burg. De 46 pagina's tellende nota geeft een over zicht van al het feitenmateriaal dat als grondslag moet dienen voor het be stemmingsplan. De bevolking wordt in de gelegenheid gesteld hierop te reage ren. Wie gebruik wil maken van zijn recht om te trachten in dit zeer vroege stadium invloed uit te oefenen op het bestemmingsplan, kan op het raadhuis een exemplaar van de nota afhalen. Reageren bij het gemeentebestuur is mogelijk tot 15 april. Opnieuw zal in hotel De Koger Hoop te De Koog een cursus Transcendente Meditatie worden gegeven. Wie daar voor belangstelling heeft, kan zich vrij blijvend vervoegen op de informatie avond die maandag 12 maart in het hotel wordt gegeven. Op donderdag 15 maart volgt een tweede avond waarbij dieper op de stof zal worden ingegaan. Pas op zaterdag 17 maart moet worden beslist of men aan de cursus wil deelnemen; dit gebeurt na een kort persoonlijk gesprek. Hoofddoel van de Gemeenschap Eier land was destijds de stichting van een gemeenschapscentrum. Zoals bekend heeft dat streven geleid tot het Eierland sche Huis, het eerste multifunctionele centrum in Nederland. De vereniging Gemeenschap Eierland is eigenaresse van het hele complex. De Gemeenschap bepaalt zich nu tot de instandhouding van het gebouw en heeft daar de handen tamelijk vol aan. Na een aantal jaren met verlies te hebben gedraaid is de exploitatie van het complex tegen woordig sluitend. Het gebouw wordt druk gebruikt; er gaat haast geen avond voorbij of er is wat 'te doen' in het Eier landsche Huis, zodat het aan het gestel de sociaal-maatschappelijke doel beant woordt. De Gemeenschap Eierland, opgericht op 13 juni 1969 op initiatief van dokter R. R. Siebinga, slaagde er in de ver spreid wonende bevolking van polder en dorp een gevoel van saamhorigheid te geven. Tot op dat moment was daar weinig van te bespeuren. De Ruige Dijk was een scheiding tussen twee werel den. De mensen uit de polder verschil len wat betreft karakter aanmerkelijk van de 'echte' Texelaars. Het is een vooruitstrevend, maar rustig soort dat niet geneigd is sterk naar buiten te treden. Niettemin leefde toch een licht gevoel van discriminatie en de initiatie ven om te komen tot organisatorische bundeling werden dan ook met vreugde begroet en in een spontane actie werd voor het dorpshuis 730.000,— bijeen gebracht. Het was niet toevallig dat in ongeveer dezelfde periode het actie comité Eierland ontstond en ook de inzet werd gegeven tot oprichting van de Exploitatiemaatschappij De Krim. Eierland wilde erbij horen en een stem in het Texelse kapittel hebbenl Het be stuur van de Gemeenschap Eierland bestaat uit zeven personen: 2 uit Zuid- Eierland, twee uit Midden-Eierland en 3 uit De Cocksdorp. Het ziet er tegen woordig als volgt uit: M. Boon (voorzit ter), B. Gieze (vice-voorzitter), J. van Heerwaarden (penningmeester), mevr. J. Dros-Goënga (secretaresse), mevr. H. Reuvers-Wirtz, mevr. G. Witte-Ran en J. Hoedjes. Elke maand komt het bestuur in vergadering bijeen. Democratisch De Gemeenschap Eierland is de enige vereniging op Texel die een gemeen schapscentrum exploiteert. Overal el ders op het eiland gebeurt dat door stichtingen, maar in Eierland wordt veel waarde gehecht aan het democratische karakter van de verenigingsvorm. Maximaal vijftig deelnemers zullen op 30 en 31 maart in de gelegenheid worden gesteld hun inventiviteit, speur zin, oriëntatievermogen en vaardigheden op diverse sportieve en aan sport geliëerde zaken, te tonen tijdens de eerste aflevering van de Wampex. Dit door de Texelse Sportraad op poten gezette evenement zit vol met ingrediënten waarin het veelbesproken 'avontuur' volop aanwezig is. De orga nisatie heeft diverse maanden in beslag genomen. Wampex is de afkorting van de woorden 'Weekend Amphibische Expeditie' waaruit al naar voren komt dat het water en de zee niet geschuwd zullen worden. De Texelse Wampex strekt zich evenals elders in den lande gebruikelijk is over twee dagen uit. Het is daarbij niet de bedoeling dat de deelnemers en deelneemsters tegen middernacht afha ken en de volgende ochtend weer meedoen, een overnachting op een nog geheime plaats maakt deel uit van de tocht. De deelnemers gaan in groepjes van drie Dersonen op vrijdagavond 30 De vereniging Gemeenschap Eierland vat haar taak breed op. Zo houdt men zich o.a. al geruime tijd bezig met de opbouw van een archief van foto's, documenten en andere interessante stukken die betrekking hebben op dorp of polder. Niet alleen gaat het daarbij om officiële documenten die misschien ook wel in andere archieven worden opgeslagen, maar ook om meer 'mense lijke' dingen zoals oude liedjes, familie foto's e.d. Op alle Texelaars wordt een beroep gedaan om zaken die mogelijk interessant zijn voor dit archief, tijdelijk af te staan, zodat ze gecopieerd kunnen worden. Men wende zich tot een der bestuursleden. Van het archief kan dezelfde Gemeenschap Eierland veel plezier beleven, zoals zal blijken bij de revue-uitvoeringen. Heel wat gegevens en inspiratie is aan het Eierland-archief (dat veilig in de kluis in het Eierlandsche Huis is opgeborgen) ontleend. De uitvoering van 'In het noorden van ons eiland' op zaterdag 17 maart is bestemd voor de leden van de Gemeen schap. Andere belangstellenden zijn een week later welkom. Aan de Culinaire Vakschool te Gro ningen slaagde S. J. Zijm uit Den Hoorn voor het examen basisopleiding A-kok. Op donderdag 7 juni a.s. zullen voor het eerst in de geschiedenis verkiezin gen worden gehouden voor het Euro pese perlement. Dit is voor de besturen van een aantal politieke partijen aanlei ding geweest om een voorlichtings avond te organiseren. Welke betekenis sen hebben deze verkiezingen? Welke betekenis en invloed heeft het parle ment? Welke vorderingen worden ge maakt op het terrein van de Europese samenwerking en welke gevolgen heeft dit voor de inwoners van de verschil lende landen? Deze en dergelijke vragen komen op maandagavond 12 maart a.s. n.m. 8.15 uur in de aula van de Rijksscholenge meenschap aan de Emmalaan aan de orde, wanneer daar de heer R. J. Rotshuizen, lid van het dagelijks bestuur van de Europese beweging in Nederland een inleiding houdt op uitnodiging van besturen van de PvdA, het CDA en de WD. De inleiding zal 'politiek neutraal' zijn. Te verwachten is dat in een later stadium kandidaten voor de verschillen de politieke groeperingen zich zullen presenteren. leder is welkom. Ook degenen die iets naders willen weten over de vaststelling van de landbouwprijzen in Brussel of over het visserijbeleid wordt aangeraden deze avond bij te wonen. Op zondagmiddag 11 maart wordt in dorpshuis 't Skiltje een door de Ge meenschap Oudeschild georganiseerde uitvoering gegeven van het kinderto- neelstuk 'De beker van Elzenrode'. Voor de rolbezetting heeft men naast enkele actieve leden van toneelvereniging Nieuw Leven een beroep kunnen doen op enkele bereidwillige ouders waar onder veel onbekend talent bleek te zitten. 'De beker van Elzenrode' is een blijspel met talrijke gekke, leuke en dolle dingen. Het wordt geregisseerd door Jos Bergman. De toegangsprijs be draagt ƒ1,50 en de aanvangstijd is 15.00 uur. De zaal is vanaf 14.30 uur geopend. De cursus bloemschikken met voor jaarsbloemen start donderdag 15 maart a.s. Het ligt in de bedoeling om zowel op donderdagmiddag als op donderdag avond een cursus te geven. De cursus zal 5 lessen duren en de kosten zijn 732,50. Cursusleidster is mevrouw T. Nijman. Degenen die zich in januari al aangemeld hadden voor deze cursus krijgen thuis bericht. Men kan zich opgeven op het raadhuis, kamer 304, telefoon (02220) 3041, zowel schriftelijk als telefonisch, voor 13 maart a.s. Het Eierlandsche Huis in Do Cocksdorp kwam er dank zij de inspanningen van de Vereniging Gemeenschap Eierland. De bevolking droeg er f30.000,— aan bij. maart bij sporthal Ons Genoegen van start voor een oriëntatietocht. Wat daarna tot zaterdagmiddag 15.00 uur staat te gebeuren is nog niet definitief bekend maar opgaves die men kan verwachten zijn ondermeer: het houden van een speurtocht, het varen in boten, een fietstocht, het uitvoeren van een kompasroute en eventueel wadlopen. In verband met het te verwachten weer staat een zwemtocht in ieder geval niet op het programma. Voor het winnende trio is de zg. 'Wampex wisseltrofee' uitgeloofd. Deelnemers aan deze tocht dienen in ieder geval de volgende attributen mee te nemen: rugzak, slaapzak, toiletarti kelen, zaklantaarn, extra schone kleren en laarzen. Dit lijstje kan nog worden uitgebreid. Alle deelnemers krijgen na inschrijving een definitief schema toe gestuurd. Wie voor deze eerste Wam pex iets voelt kan zich aanmelden bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis, telefoon (02220) 3041. De kosten zijn 715, De uiterste inschrijfdatum is 24 maart. Er blijkt zo'n groot verschil 25 procent tussen de uitkom sten van het recente woningbe hoefte-onderzoek en het ont- werpstructuurplan te zijn dat de gemeente er beter aan zou doen het plan wat de woningbouwcij- fers betreft maar te laten varen en een degelijker programma in te voeren. Hot is beter om voorlopig van de nu bekende resultaten uit te gaan. Over drie jaar zal dan een volgend woononderzoek uitwijzen of er aan leiding is de plannen bij te stellen. Woorden van deze strekking zijn te vinden in een ambtelijk advies dat op verzoek van het college door de afde ling Ruimtelijke Ordening en Planning is geformuleerd. In het advies wordt aan getoond dat het woningbehoefte-on derzoek al met al toch de meest be trouwbare graadmeter is wanneer het gaat om een op de behoefte afgestemd woningbouwprogramma. Dit wordt ge concludeerd uit de wijze van onderzoek waarmee men in beide gevallen te werk is gegaan. Hieruit wordt al spoedig dui delijk dat de samenstellers van het structuurplan van een zeer grove bena- derina hebben gehanteerd. Er is ge- vyerkt met een groot aantal op ervaring berustende veronderstellingen die bij een geringe wijziging het eindresultaat sterk beïnvloeden. Men is uitgegaan van een miniem bevolkingsaantal in 1985 dat nodig is om een bepaald voorzieningenniveau (taakstelling) te handhaven. Dit cijfer werd vermenig vuldigd met de verwachte (gedaalde) gemiddelde woningbezetting in 1985. De uitkomst daarvan is de benodigde woningvoorraad in dat jaar. Als daar de huidige woonvoorraad van wordt afge trokken krijgt men het aantal tot 1985 te bouwen woningen. Het aantal per jaar te bouwen woningen wordt op deze manier ongeveer 70. Voor elk dorp afzonderlijk past men dezelfde berekeningswijze toe, dus allemaal een op de huidige grootte van het dorp afgestemde hoeveelheid. 'Aanzienlijke discrepantie' Het in de loop van vorig jaar ge houden woningbehoefte-onderzoek heeft cijfers opgeleverd die nogal be hoorlijk boven die van het structuurplan uitkomen. Belangrijkste uitkomst déér- van was wel dat er tot 1985 minimaal 90 woningen per jaar zouden moeten bijkomen ofwel zo'n 25 procent meer. Het advies spreekt dan ook van een 'aanzienlijke discrepantie'. (Beide aan tallen worden evenwel door de desbe treffende samenstellers voldoende ge acht voor de opvang van de natuurlijke groei, 4 5 procent, en een vestigings overschot van gemiddeld 56 per jaar, 2 3 procent). Voorts blijkt verschil te bestaan in de verdeling van het aantal te bouwen woningen over de verschil lende sectoren. Het ontwerpstructuur- plan gaat uit van 25 tot 30 procent huur- en 70 tot 75 procent koopwonin gen terwijl het woningbehoefte-onder zoek uitkomt op een verdeling van 52 procent (huur-) en 48 procent (koop woningen). Hoewel de resultaten van het wo ningbehoefteonderzoek als 'veel betrouwbaarder' worden gezien omdat uitgegaan is van een daadwerkelijk ge peilde behoefte spreekt het advies toch van enkele onzekere factoren. Bij een dergelijke enquête is namelijk een respons het honderd procent uitgeslo ten, terwijl er toch een redelijke belang stelling voor werd getoond. Een van de uitkomsten bij de eerste respons was dat 660 huishoudens verhuisplannen hebben maar bij de tweede enquête bleken slechts 300 van deze 660 huis houdens te hebben gereageerd. Bij een sterke uitdetaillering levert dit met name bij de dorpen dan ook bezwaren op. De vertegenwoordiging van de be volking daar is in de steekproef statis tisch te gering om nog tot betrouwbare conclusies te kunnen komen. Verder zet het advies vraagtekens bij het waarheidsgehalte van de terugge stuurde lijsten. Gesteld wordt dat menigeen onder het motto 'je kunt nooit weten' aan het invullen is gesla gen. Dit aantal 'onevenwichtige formu lieren' zou echter door een medewerker van het Bouwfonds geëlimineerd wor den door het aantal gezinnen dat niet heeft gereageerd of aanvankelijk geen verhuisplannen had maar naderhand weer wel. De samenstellers van het inmiddels aan de raadsleden toegestuurde R.O.- advies hebben met de cijfers die het woningbehoefte-onderzoek opleverden gepoogd een concreet bouwprogram ma voor de eerstkomende jaren te destilleren. Zij doen dit na te hebben vastgesteld dat het zinnig is na de uit voering van het bouwprogramma voor de eerste drie jaren waarin het woningtekort tot reële proporties is teruggebracht opnieuw een onder zoek te houden. Hierbij zou de invloed van het 'schaarste-element' van nu, naar alle waarschijnlijkheid een geringe re rol spelen. Men houdt er tevens rekening mee dat dan ook meer mensen het belang en het effect van het woningbehoefte-onderzoek zullen inzien, hetgeen een hogere respons en een grotere betrouwbaarheid zou bete kenen. Voor wat betreft de nu beschikbare cijfers blijken van de 660 doorstromen de gezinnen er 240 nog dit jaar te willen verhuizen. Van de 200 starters blijken 123 op korte termijn een andere woning te wensen. Omdat lang niet iedereen er voor kiest alleen te gaan wonen zijn er voor deze 123 in totaal 72 woningen nodig. Het gemiddelde vestigingsover schot (migratiesaldo) bedraagt 56 ofte wel 18 woningen. De totale woningbe hoefte voor het eerste jaar is derhalve 240 plus 72 plus 18. Van deze 330 woningen kunnen vervolgens 240 (via doorstroming vrijgekomen) woningen worden afgetrokken waarmee we op het getal 90 terecht komen. (zie vervolg pagina 5) één week geldig 50 meter drooglijn Inkl grondbuis Gamma-prijs ALMELOALPHEN A/D RIJN AMERSFOORT /~y-. vyaroav^ AMSTERDAM APELDOORN ASSEN /jT^i fXl 11 BERGEN OP ZOOM BOXMEER BREDA LIQI I II I ICVM* BUSSUM CRUOUIUS DEN BOSCH OEN j y. aa (I HAAG DRACHTEN EERSEJ. EKEREN EMMEN ENSCHEDE ERMELO GOUDA GRONINGEN HAARLEM HARDENBERG HEERENVEEN HEERHUGOWAARD HENGELO HILVERSUM LEEUWARDEN LEIDEN MEERSSEN MERKSEM OOSTERHOUT OUDESCHILO-TEXEL TIEL TILBURG UDEN VEENDAM PAPENDRECHT* ROTTERDAM •ROOSENDAAL#SITTARD#TERBORG VLAARDINGEN WAALWIJK WEERT IJMUIDEN ZWOLLE

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1