Eigengebakken M l SI 1 chooileugd Kreeg indernoekenkrant 'Kelly's Heroes' r~" B I I bl II17M Timmers bakkerij Woningbouw Palmpasen met stuif-es-in Vreemde valuta 'Vriendenkring' speelt op ringavond Informatie-avond over bd-tuinieren Rienstra won VERVOLG VAN PAG.l Nieuw-Guinea-film >79 IJDAG 9 MAART 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Goed ouderwets roggebrood, dat vierentwin tig uur in de oven heeft doorgebracht. Zwart, zoetgeurend roggebrood van grofgebroken rogge, van water en zout. Fries roggebrood dat je eigenlijk het lekkerst eet met 'n lik echte boter en verder niks (of het moest boerenkaas wezen) Zulk roggebrood bakt nou uw Echte Bakker. Niet te geloven! Den Burg - De Koog Oudeschild Ter gelegenheid van Palmpasen wordt op zondag 8 april in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild, na afloop van de gebruikelijke optocht door het dorp, een instuif ('Stuif-es-in') gehouden. Het is de bedoeling dat de deelnemende kin deren daar zelf iets presteren. Daaron der vallen bijvoorbeeld het opvoeren van een toneelstukje, dansen, zingen, mu ziek beoefenen, iets vertellen over een leuke hobby etc. Deelnemers kunnen zich hiervoor opgeven bij Emmy de Vries, Loodssingel 43, Oudeschild. Op dit adres (telefoon (02220) 4184) zijn ook alle verdere inlichtingen te verkrijgen. Westduitse marken 100 ^106,50 Belgische francs 100 f 6,59 Franse francs 100 f 45,75 Zweedse kronen 100 f 44,25 Zwitserse francs 100 /118,50 Deense kronen 100 f 37,— Amerikaanse dollars 1 1,96 Engelse ponden 1 f 3,94 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,66 Italiaanse lires 10.000 f "22,1b Spaanse peseta's 100 f 2,70 De Ring Texel van de Hervormde Vrouwengroepen heeft dit jaar de ring avond op dinsdag 20 maart in Den Hoorn. In 'De Waldhoorn' zal toneelver eniging De Vriendenkring een herhaling geven van het blijspel 'Toen verstuikte ik mijn voet'; aanvang 20.00 uur. Woensdag 14 maart wordt in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk van Den Burg een informatie-avond gehou den over biologisch dynamisch tuinie ren, georganiseerd door de biologisch voedsel-winkel 'De Vlier' samen met de personeelsvereniging van het PEN-be- drijf Texel. Spreker is de bd-tuinder J. Schrijver uit Warmerhuizen die na de pauze vragen zal beantwoorden. Deze informatie-avond zou al eerder zijn gehouden maar moest wegens de barre weersomstandigheden worden uitge steld. leder is welkom; aanvang 20.00 uur. Bij de Damclub Texel slaagde alleen J. Rienstra er dinsdagavond in zijn partij tegen A. Vinke in winst om te zetten. Alle overige clubleden moesten met een remise genoegen nemen. Bij het merendeel van de partijen was een uiteindelijke puntendeling niet voor zien. Alleen in het treffen tussen J. Vinke en J. de Leeuw was van een wisselend voordeel sprake. P. Kooiman en J. Hooijberg kwamen tenslotte een knappe remise overeen waarbij zwart uit een nadelige stand toch nog redelijk te voorschijn kwam. Doordat hij te vlug speelde moest C. Vinke in zijn partij tegen F. Mosk een remise toestaan. Uitslagen: P. Kooiman-J. Hooijberg 1—1 C. Vinke-F. Mosk 1-1 A. Vinke-J. Rienstra 0—2 JVinke-Jde Leeuw 1 1 I Als eerste groep van de circa 1.500 sisschoolleerlingen die Texel telt, ont ij gen de kinderen van de Jan Drijver- looi in Den Hoorn woensdagmorgen smplaren van de Texelse kinderboe- nkrant die onlangs van de stencilpers den. Ze werden uitgedeeld door drie van initiatiefneemsters die op het idee n één algemene Texelse kinderkrant E i gekomen naar aanleiding van het iderboekenfeest dat vorig jaar in de ksscholengemeenschap werd gehou- n. In de loop van deze dag werd door kinderen met elkaar een krantje mengesteld waarin talrijke gebeurte- 1 >sen rond het kinderboekenfeest op pier werd vastgelegd. Dat betrof rhaaltjes, moppen, korte belevenissen sar ook diverse tekeningen waaronder Ifs een rebus en puzzels. Blijvende zaak? Het vervaardigen van deze krant viel in de smaak en het resultaat van al it werk kreeg zoveel positieve reacties it een kleine groep medewerkers aan kinderboekenfeest besloot er een jvende zaak van te maken. Dat bleek na enige tijd financieel mogelijk te zijn alhoewel de totale middelen niet meer dan honderd gulden bedroegen. De Openbare Bibliotheek, de Texelse boek handelaren en de gemeentelijke afdeling Onderwijs en Culturele Zaken stelden ieder vijfentwintig gulden beschikbaar. Het bedrag bleek evenwel voldoende om alle Texelse kinderen het twintig pagina's tellende krantje gratis aan te bieden. Inhoud Men heeft zich voorgenomen om van de kinderboekenkrant een maandelijkse uitgave te maken waarvoor beurtelings alle Texelse basisischolen een bijdrage kunnen leveren. Deze wordt dan onder gebracht in de rubriek 'School aan bod'. In het eerste nummer werden deze pagina's door kinderen van de Jan Drijverschool gevuld. De krant biedt voorts een aantal speciaal op de school jeugd gerichte artikeltjes waarvoor de kinderen zelf ideeën hebben aangedra gen. In het maartnummer staat bijvoor beeld een verhaal over Scouting Texel en voorts zijn er informaties over strips, een rubriek spelen met woorden, een boekbespreking, de natuurrubriek, volksrijmpjes, een verhaal over de schrij ver Jaap ter Haar en de jeugdagenda van de City bioscoop in Den Burg. De achterkant van de (groene) omslag is de plaats van de advertentierubriek 'Ruilen zonder huilen'. De kinderen kunnen Temidden van de vooral de laatste jaren op gang gekomen overvloed aan oorlogsfilms waarin het ene geval de nadruk ligt op de romantiek, in het andere geval op de tragedie en in het derde geval alles weer belachelijk wordt gemaakt neemt het al ruim tien jaar geleden opgenomen 'Kelly's Heroes' nog steeds een geheel eigen plaats in. Het is duidelijk dat de filmmakers er moeite mee hebben een dergelijk werk stuk dat zo vol zit met goede acteurs, spanning, humor en tragiek te evena ren. De film rond de belevenissen van de mannen rond soldaat Kelly (Clint East wood) nabij het Franse front in de tweede werelroorlog is dan ook een avontuur dat steeds weer terugkomt in de Nederlandse bioscopen. Tijdens de zoveelste toernee is 'Kelly's Heroes' nu ook weer eens op Texel beland, waar de film van vrijdag tot en met maandag in het avondprogramma van het City theater wordt gedraaid. Naast de reeds genoemde Clint East wood (bekend van Rawhide, Once upon a time in the west, etc.) zijn ook vele van de andere meespelenüen Dekend als 'keien' op acteergebied. Daartoe beho ren ondermeer Telly Savalas (Koyak), Donald Sutherland (Mash en Klute) en Carroll O'Conner (Archie Bunker). Zoals gezegd, 'Kelly's Heroes' is een film waarin de spanning soms is te snijden maar waarin op andere momenten de lach niet te onderdrukken valt De inhoud behandelt de gebeurtenis sen na de invasie in Normandië. Soldaat Kelly neemt een majoor van het Duitse leger gevangen en transporteert hem naar het hoofdkwartier van zijn compag nie, dat gevestigd is in een oude schuur. Het feitelijke bevel over de compagnie is in handen van serg. 'Big Joe' omdat de kapitein het te druk heeft met zijn oorlogsbuit een zeiljachtje dat hij naar Parijs getransporteerd wil hebben. Tijdens het verhoor van de majoor door Kelly, blijkt dat de man het bevel voerde over een konvooi naar een stadje voorbij Nancy, de stad waartegen het Ameri kaanse offensief is gericht. Kelly voert de majoor dronken en komt zo te weten, dat er in het stadje Clairmont een zending goud ter waarde van 16 miljoen dollar op transport naar Duitsland ligt te wachten. Dan heb je de poppen aan het dansen. Er rijpt bij Kelly een plan om op Clint Eastwood (links staandi en Donald Sutherland (met baard! en andere Heroes op pad in Frankrijk anno 1944. eigen houtje dat goud te gaan verove ren. Voor deze klus weet hij een paar belangrijke figuren uit zijn peleton te strikken. Maar wat hij niet weet is dat in het stadje de goudvoorraad bewaakt wordt door drie Duitse tigertanks. Wie de avonturen van 'Kelly's Heroes' wil gaan zien moet ouder zijn dan 12 jaar. Vroeger werden in tv-series en films kinderen met brilletjes altijd gebruikt om de domste en/of de vervelendste te spelen. Met de intrede van Erik van 't Woud in die wereld lijkt daaraan voor goed een eind te zijn gekomen. Met zijn hoofdrollen in de tv-series 'Q en Q' en 'De kris pusaka' heeft hij zich gepresen teerd als een goed acteur, met bril. Van 'Q en Q' is ook een bioscoopfilm gemaakt, die overigens niet belangrijk van de tv-serie afwijkt. Hij is alleen korter, dus beknopter. Dat brengt met zich mee dat er veel vaart in de film zit en de humor die schrijver Harry Geelen als handelsmerk heeft, is toch in tact gebleven. Het wemelt van de bekende namen zoals Bob de Lange en Cor Witsche (Pipo). De volbloed Amster dammer en stuntman Hammie de Beu kelaar speelt de rol van een Belgische boef. Hij maakt zowel met zijn kolossale figuur als met zijn 'Vlaams' veel indruk. Dit alles zondag 15.00 uur voor perso nen van alle leeftijden. Donderdag 8 maart Vanaf 19.30 uur speelt wereldkampioen dammen Harm Wiersma simultaan in 'De bijenkorf' te Oosterend. In 'De Raadskelder' wordt postzegel ruilbeurs gehouden; 20.00 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg is zendings- en missiemarkt van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur. Het interkerkelijk avondgebed in de Her vormde kerk van De Waal begint om 19.30 uur. De Texelse afdeling van Vrouwen in de WD heeft om 20.00 uur bijeenkomst in 'Rebecca' te De Waal. De meisjesdrumband van DEK heeft jaarvergadering in dorpshuis De Waldhoorn; 20.00 uur. In het kader van de zendings/missie- markt 1979 spreekt mevrouw Den Haan van de Morgenlandzending in 'Ons Huis' te Den Hoorn; 20.15 uur. Vrijdag 9 maart In hotel Dijkstra te De Koog wordt een oriëntatie-avond gehouden voor de cursus klassieke muziek van de Au- dioclub Texel; 20.00 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt zendings- en missiemarkt ge houden van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal wordt een bloedafname-avond gehouden van het Rode Kruis. Toneelvereniging De Vriendenkring her haalt om 20.00 uur het blijspel 'Toen verstuikte ik mijn voet' in dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn; 20.00 uur. Zaterdag 10 maart Rederijkerskamer UDI brengt in 'De lin- deboom-Texel' het stuk 'Mireille'; 20.00 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg is van 14.00 - 17.00 uur zendings- en missiemarkt. Zondag 11 maart In 't Skiltje te Oudeschild wordt het jeugdtoneelstuk 'De beker van Elzen rode' opgevoerd, georganiseerd door de Gemeenschap Oudeschild. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij de kantine van Texelse Boys worden ge start voor de propagandawandeltocht van het Gouden Boltje. Maandag 12 maart Tussen 10.00 en 12.00 uur kan kleding en speelgoed worden ingeleverd in 'De Schakel' voor de verkoping van donderdag en vrijdag. In de aula van het gebouw van de Rijks scholengemeenschap geeft de heer R. J. Rotshuizen voorlichting over de betekenis van de Europese verkiezin gen, georganiseerd door PvdA, CDA en WD. leder is welkom; 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in 'De Koger Hoop' te De Koog een informatieavond over transcendente meditatie. Dinsdag 13 maart Van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur kan gebruikte kleding en speelgoed worden ingeleverd in 'De Schakel' voor de verkoping van don derdag en vrijdag. De Vrouwenbond NW heeft jaarverga dering in de Landbouwschool; 20.00 uur. De gemeenteraad vergadert in het raad huis; aanvang 19.30 uur. VASTA DATA Elke woensdag worden in de oude Ulo vanaf 10.00 uur activiteiten gehouden voor WAO-ers. Elke woensdag en donderdag van 10.00 - 12.00 uur houdt Nico Nagtegaal in gebouw De Hollebol aan de Burgwal spreekuur voor ouderen. Spreekuur B. en W.: Burgemeester maandags van 10.00 - 11.00 uur, wet houder Westdorp donderdags van 9.30 - 10.30 uur, wethouder Nauta maandags van 10.30 - 11.30 uUr en wethouder Van der Kooi vrijdags van 10.30-11.30 uur. Vrijdagavond (heden) wordt in ,,De Schakel" de speelfilm „Wokabout bilong Tonten" gedraaid. De film is gemaakt door de Papoea en handelt over land en volk van Papoea Nieuw Guinea. Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. "">«69 ?0 -' Rekening houdend met de andere vonden cijfers betekent een en ander it ten behoeve van 'doorstromers' in taal 38 koop- en 38 huurwoningen ibouwd moeten worden. Voor 'star- rs' zijn deze cijfers 5 en 9 per jaar. Voorstellen 1 Onder voorbehoud dat in de buiten- irpen enige verschuiving mogelijk is hun aandeel in de steekproef was ij gering en dat er afrondingen aatsvonden is men voor de gehele imeente tot de volgende bouwvoor- ellen gekomen. Ten behoeve van 'doorstromers' esp. dorp, aantal, koopwoningen en jurwoningen): Den Burg 48 22 26, en Hoorn 6 4 2, De Koog 6 4 2, osterend 5 2 3, Oudeschild 6 4 2, e Waal 2 1 1, De Cocksdorp 3 1 2. Ten behoeve starters (resp. dorp, antal, koopwoningen en huurwonin- - en): Den Burg 8 3 5, Den Hoorn 1 1 0, e Koog 10 1, Oosterend 10 1, Oude- :hild 1 1 0, De Waal 10 1, De Cocks- orp 1 0 1 Samengevoegd levert dit het volgen- e beeld op (resp. dorp, aantal, koop- toningen en huurwoningen): Den Burg 6 25 31, Den Hoorn 7 5 2, De Koog 4 3, Oosterend 6 2 4, Oudeschild 5 2, De Waal 3 1 2, De Cocksdorp l 1 3. Wat betreft het type van de nieuw te ouwen woningen dient de helft van de oopwoningen 2 3 en de rest 4 slaap- amers te hebben. Bij de huurwonin- len zou de helft over 1 2 slaapkamers toeten beschikken, waarvan 40 pro- ent vrijgezellenwoningen en 60 pro- t ent bejaardenwoningen. De esterende woningen dienen volgens i iet onderzoek 3 a 4 slaapkamers te lebben. Het advies besluit met de opmerking lat een wellicht nog moeilijker te bena- leren aspect de verdeling is van de voningen die bij doorstromen vrijko- nen. Hoe dit plaats vindt hangt uiter- lard nauw samen met het huisvestings- rubriek zijn dage- te verkrijgen psbureau Rijkspolitie Texel, 1790 AB Den Burg, tel. 2644. Gevonden in de maand januari 1979: goudkleurige bril in bruin etui; bruin- groen-witte muts; sleutel aan wit touw tje; 'Cosina' fototoestel; blauwe muts; groene portemonnee met inhoud; sleu telhanger met pasfoto; zilverkleurig armbandje met namaak juweeltjes; da meshorloge 'Moty'; wollen hand schoen; schuurdeursleutel; dameshor loge 'Casa'; pantoffel; shawl; plat zilve ren schakel armbandje; huissleutel; brui ne handschoen; damesbril, bruin mon tuur; portemonnee met inhoud. Verloren in de maand januari 1979: dameshorloge; oorbel met parel aan hanger; gouden trouwring 'Ria'; bruin leren portemonnee met inhoud; platte zilveren schakelarmband; rode porte monnee met inhoud; herenhorloge 'Jennis'; sleutelhouder met 3 sleutels; damesleesbril; zwart hoesje voor Olym pic Trip 35; damespolshorloge; gouden kettinkje met geloof, hoop en liefde, inscriptie 'Steven'; bos sleutels, 12 stuks; zilveren armband; zonnekap voor fototoestel; horloge 'Monte'; donker rode muts; bruin leren wanten; sleutel hanger; zilveren schakelarmband; re kenmachientje 'Sanno 250'; schooltas met inhoud; zilveren schakelarmband met inscriptie; gouden trouwring 'P.W.'; plastic tas met 2 schoolboeken; sleutelbos met 10 sleutels; sleutelbos (bruin mapje); Ford autosleutels; zwarte portemonnee inh. bootkaart enz.; sleu tel met opschrift Amsterdam; leren handschoen; padvinderspet; tasje met sleutels; suède handschoen; sleutel blokje waaraan Renaultsleutels post bussleutel; knijpportemonnee met in houd. Urt handen van mevr. Joan Weijzig (r) ontvan gen Juf" Schoo en de kinderen van de Jan Drijverschool te Den Hoorn de eerste exem plaren van de Kinderboekenkrant hiervoor (gratis) advertenties insturen als ze bijvoorbeeld het ene stripboek uit hebben en willen inwisselen voor een ander. Prijsvraag Voorlopig heeft de krant de naam Kinderboekenkrant meegekregen maar gezien een artikeltje op pagina twee zoekt de redactie naar een leukere naam. De prijsvraag die daartoe is uitge schreven heeft als hoofdprijs een boe- kenbon van tien gulden, en de kinderen kunnen hun ideeën daarvoor inleveren bij de Openbare Bibliotheek in de Drij verstraat te Den Burg. Kinderen uit de buitendorpen mogen hun ideeën bij hun eigen meesters en juffrouwen afgeven. De voorlopige redactie van de Kinder boekenkrant bestaat uit Abelia Gieles, Anita Overgaauw, Mieke Rietvels, Joan Weijzig, Siem Zijm, Ton Kroezen en Marijke Zijm.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5