Raad vond slagboom van 31 mille vee! te duur I 'Dik Trom knapt 't op' UITHUW Voor het weekend Woonruimte Welfare houdt voorjaarsverkoping Vreemde valuta Artsen Groene Kruis Tandartsen: Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: „Casino" werkt mee aan radio-soulshow Zuigelingenbureau FEUILLETON RIJDAG 16 MAART 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Een slagboom van f31.000,— ter betere beveiliging van een Dpslagterrein waarop artikelen iggen ter waarde van onge l/eer f100.000,—. Dat vond de gemeenteraad dinsdagavond te gek en ze stemden dan ook tegen de slagboom. De Dienst gemeentewerken wilde de slagboom aanschaffen om bij de ingang van het opslagterrein van de R.P. Keijserweg te zetten. Er zou aetere controle kunnen worden uit geoefend op aan- en afvoer van mate- 'ialen. De slagboom zou vanuit het <antoortje van de magazijnbewaarder runnen worden bediend. Nadat deze sanschaf in de vorige raadsvergade- ing al de kritische aandacht had gehad, werd deze nu door het over grote deel van de raad (alleen de heren Van de Kooi, Nauta en Barendregt stemden voorl van de hand gewezen. Onpraktisch Henk Beumkes had aanvankelijk nog sympathiek gestaan tegenover deze voorziening, maar toen hij de situatie ter plaatse eens had bekeken, was hij van mening veranderd. Het leek hem erg onpraktisch en hij verwachtte zelfs dat de gemeente een man extra zou moeten aantrekken om de boom te bedienen. „Trek dit voorstel in en bekijk het nog eens", aldus de Pakt- man, die het geld liever besteed zag aan een overkapping van de zout- en zandopslagplaats. Bovendien vond hij een bedrag van meer dan dertig mille voor een slagboom op zichzelf al veel geld. De heer P. A. Zegers van het CDA was ook niet overtuigd van de nood zaak. Hij wees erop, dat op het ge meentelijke opslagterrein veel materia len worden bewaard, die eigendom zijn van aannemers. Kunnen die mensen niet beter zelf voor opslag zorgen, zo vroeg hij zich af. De totale waarde van het opgeslagen materiaal is omstreeks een ton en een slagboom van dertig mille vond hij buiten verhouding voor de bescherming daarvan. Zekerheid Wethouder Van der Kooi meende ichter dat de slagboom voor gemeen - De Texelse Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt op de dag dat de lente begint (woensdag 21 maart) een voor jaarsverkoop in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat. Te koop zijn onder andere tafelkleden, schortjes, kussens, pitriet, sokken, etc. Het is allemaal gemaakt door patiënten/deelnemers van de Welfare-organisatie. Klanten zijn welkom van 14.00 -17.00 uur. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schillingen 100 f106,50 100 f 6,57 100 f 45,75 100 f 44,25 100 f118,50 100 f 37,- 1 f 1,96 1 f 3,98 100 f 14,65 tewerken een uitkomst zou zijn. „Het gaat erom of je zekerheid wilt hebben of dat je accepteert dat af en toe wat verdwijnt". Daan Schilling vond de afrastering van het terrein „summier" en veron derstelde dat het niet moeilijk zou zijn om buiten de officiële ingang om, ma teriaal weg te halen. Hij meende dat de controle beter is gediend als met afgif- tebonnen zou worden gewerkt. J. C.Dros was het met Zegers eens. Hij vond dat de gemeente moet op houden met het inkopen van materia len, die later door de aannemers worden verwerkt. Het beveiligings probleem wordt dan al heel wat min der dringend. Sneeuwruimen Als gevolg van het besluit om naast de gewone wegen ook de fietspaden sneeuwvrij te maken, heeft de gemeente veel meer geld uitgegeven dan beschikbaar was. Er was nl. f19.000, geraamd voor het inzetten van materieel van aannemers, maar de kosten van dit onderdeel zijn uitein delijk f27.600,— geworden, zodat de gemeenteraad een aanvullend crediet moest toewijzen van f8600, VTB-gebouw De verkoop van het oude VTB- gebouw aan het Schilderend voor f250.000,— aan de firma Zijm Et Zoon riep enige kritiek op. Cor Ellen van het Pakt vond het een nogal laag bedrag voor een dergelijk groot gebouw met woningen. Jan van Asselt en Daan Schilling veroordeelden vooral de wijze waarop het gebouw was verkocht. Dat had bij inschrijving moeten gebeuren. Dat de drie bestaande kleine woningen in het complex tot twee zullen worden gemaakt, leek Van Asselt strijdig met het beleid. Verklarend voor de lage prijs is dat B en W nogal wat voorwaarden hebben gesteld. Zo moet Zijm aan de achter kant van het gebouw een nieuwe in gang maken, om de verkeersoverlast op het Schilderend tot een minimum te beperken. Destijds heeft de gemeente het gebouw van de VTB overgenomen om een eind te maken aan de overlast die de daar geparkeerde vrachtauto's veroorzaakten en die toestand moet niet opnieuw ontstaan. De heer J. C. Dros vond dat „omkeren" van het ge bouw niet juist, vooral omdat het op- brengstverminderend heeft gewerkt. Wethouder Nauta zei dat de lage prijs ook is te verklaren omdat deze al twee jaar geleden tot stand is gekomen. Bij stemming waren alleen de heren Van Asselt en Schilling tegen. Vuurtorenweg Ook de verkoop van de woning Vuurtorenweg 92 aan de heer M. Boon Jzn. voor f96.000,— werd niet door iedereen toegejuicht. Cor Ellen van het Pakt zei dat Boon al in het huis woont en dat de huurwoning die hij in Den Burg heeft verlaten, al aan een ander is toegezegd. Een voldongen feit derhal ve. J. C. Dros had liever verkoop bij inschrijving gezien. Het gebouw zou dan misschien meer hebben opge bracht en B en W hadden een beter overzicht van gegadigden gehad. Hij vond het bovendien bedenkelijk dat de gemeente het gebouw voor minder heeft verkocht dan zij er onlangs zelf voor heeft betaald. Jan van Asselt was ontevreden over het verkoopbeleid van de gemeente in het algemeen. Hij noemde het een onduidelijke manier van doen en vond verkoop bij inschrij ving veel beter. Wethouder Nauta erkende dat het allemaal erg snel is gegaan met de woning. Dat hield verband met het feit dat het huis was gekraakt en vervolgens ontruimd. De woning is door de gemeente inderdaad voor méér gekocht, maar toen maakte deze deel uit van een grote grondtransactie. Nu het om de woning alleen ging, moest een reële prijs worden vastgesteld. Nauta vond de heer Boon een ideale nieuwe eigenaar. Hij hoort in deze omgeving thuis en laat in Den Burg een huurwoning achter. Vooral daardoor is geen ogenblik behoefte aan verkoop bij inschrijving gevoeld. Overigens gaat het bij dergelijke verkopen niet alleen om de hoogst mogelijke prijs; ook andere omstandigheden mogen een rol spelen. Nauta erkende dat het woning- verkoopbeleid niet uniform is. Alle gevallen worden op zichzelf bekeken. In soortgelijke bewoordingen liet wet houder Van der Kooi zich uit. Ellen was daardoor tevreden gesteld, Dros sputterde nog wat, maar ging bij stemming over deze verkoop toch akkoord. Alleen Jan van Asselt en Daan Schilling stemden tegen. Bij de avonturen van Dik Trom spee/t water vaak een grote rot... In de jeugdfilm „Dik Trom knapt het op" vermaken Dik en zijn vrienden zich weer opperbest. Ze zijn vrij van school en gaan vissen in verrboden viswater, maken ruzie met Bruin Boon en krijgen het aan de stok met veldwachter Flipse. Alles gaat dus rustig zijn gangetje totdat er plotseling allerlei waardevolle voor werpen bij de mensen verdwijnen. Het hele dorp is in rep en roer en veldwach ter Flipse krijgt van de burgemeester opdracht om de zaak op te lossen. Ook Dik en zijn kameraden bemoeien zich met de zaak en gaan op eigen houtje op onderzoek uit. Na lang speurwerk ko- menze er achter dat Bruin Boon en de schipper er iets mee te maken hebben. Dik beraamt een list en na wilde achter volgingen lukt het hun de gestolen voorwerpen te vinden en de daders achter slot en grendel te zetten. De film begint om 15.00 uur en is toegankelijk voor alle leeftijden. Nadat hij in de afgelopen week reeds in de film 'Kelly's Heroes' te zien was krijgen de fans van Clint Eastwood deze week opnieuw de gelegenheid deze Amerikaanse top-acteur te zien. Vanaf vrijdag draait de western „Kogels voor Gringo" (Two mules for sister Sarah). De laatste voorstelling is maandag avond. Het verhaal speelt in het midden van de vorige eeuw tijdens de Franse over heersing van Mexico. In 1865 bestrijdt de vrijheidsbeweging van Juarez de Fransen op alle mogelijke manieren. Beschikkend over weinig manschappen en wapens, roepen de opstandelingen de hulp in van buitenlandse vrijwilligers. Een van hen is de Amerikaanse avontu rier Hogan (Clint Eastwood) die zich verbonden heeft om een Frans garni zoen in Chihuahua tegen een hoge beloning te vernietigen. Als hij van Texas onderweg is naar de Mexicaanse stad, treft hij drie mannen, die bezig zijn een vrouw aan te randen. Hij komt net op tijd tussenbeide en knalt hen meedo genloos neer. Hij bevrijdt de jonge vrouw die non blijkt te zijnZuster Sarah (Shirley Maclaine). Zij is op de vlucht voor de Fransen, die haar zoe ken, wegens het inzamelen van geld voor de opstandige Mexicanen. Wan neer een Franse patrouille opdaagt, neemt Hogan haar wederom in bescher ming. Omdat Zuster Sarah op de hoogte is van de toestand in Chihuahua besluit hij de reis met haar voort te zetten. Na een brug onderweg te hebben opgebla zen bereiken ze tenslotte Chihuahua en nemen contact op met de leiders van het Mexicaanse verzet. Het doel is een kazerne op te blazen en het garnizoen te vernietigen. Het garnizoen ligt vlak naast de kerk. Sarah herinnert zich dat er naast het garnizoen een huis is, waarvan een tunnel naar de binnen plaats van de kazerne loopt. Het huis is van vrienden, zegt ze, die graag zullen meewerken. Het huis blijkt een bordeel te zijn. Tot Hogans grote verrassing wordt Zuster Sarah daar warm verwel komdZe blijkt het lievelingsmeisje van de bordeelhoudster te zijn. Via de tunnel leidt Hogan daarna de aanval op het garnizoen. Toegang 12 jaar. «MM MAMMMMAM Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 11.30-12.00 uur en 17.00-17.30 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00uur Zr. Th. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220)2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 18 maart 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman, dienst voor jong en oud, doopbediening Uitzending via „De Lichtboei" De Cocksdorp 10 uur Ds. Wolthaus Maandkollekte kerkvoogdij Den Hoorn 11 uur de heer Veldhuis De Koog 19.30 uur ds. Wolthaus De Waal 9.30 uur de heer Veldhuis Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, kollekte noodlijdende gemeenten en personen Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout kollekte onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Medema uit Zevenhuizen Bediening H. Doop 19.30 uur Ds. De Boer Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer Bidstond voor gewas en arbeid. 17.00 uur Ds. Medema, uit Zevenhuizen. Vrijdagavond 16 maart (heden): Den Burg 19.30 uur Ds. Douwes. Biduur voor gewas en arbeid. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 22 maart: Oosterend: De jaarlijkse biddag. 10.15 en 16.00 uur Ds. D. Hakkenberg, uit Lisse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Kinderoppas aanwezig. Om 19.30 uur uitzending via „De Lichtboei" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur 'Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg. 10.15uur Lezing 1115 uur Wachttorenstudie. Bar-dancing Casino is door de om roepvereniging Tros uitgenodigd mede werking te verlenen aan de wekelijkse soulshow op Hilversum 3. Dit door disc-jockey Ferry Maat gepresenteerde programma verhuist per 1 april van de donderdagavond naar de zondagmid dag en zal live worden uitgezonden vanuit discotheek Cartouch in Utrecht van 14.00 tot 17.00 uur. „Casino" wordt beschouwd als een van de twintig meest representatieve discotheken van Nederland en zal uit dien hoofde voortaan iedere week een eigen „top 10" op soul- en discogebied mogen samenstellen. Het resultaat van al deze regionale lijsten wordt vervol gens als soul en disco top 20 'nieuwe De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 20 maart om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 21 maart om 13.30 uur. stijl' op zondagmiddag via de radio bekend gemaakt. De medewerking van „Casino" bete kent voorts dat een maal per twintig weken de disc-jockeys van de deelne mende discotheken het radioprogram ma mede-presenteren. Zij kunnen dan een toelichting op de hitparade geven en iets leuks over de betreffende disco theek vertellen. 13. „Moeder moet bazen", zei die, j,anders leeft ze niet. Zorg dat ze jou hiet niet meebebaast". „Ach, het is maar voor 'n paar maan den," meende Marijke, „en ik laat haar tnaar gaan. Ze verandert me toch niet." „Liever niet," vond Rik. „Blijf jij maar die je bent.... met al je gebreken." „Gebreken!" zei ze, „zeg, jongetje, wil je dat wel eens terugnemen, anders 4al ik...." „Nou wat zal jij?" vroeg hij liefko zend. „Weigeren verder je sokken te stop pen". „Dan vraag ik 't aan moeder." „Bof jij even! Twéé vrouwen die voor meneer zorgen, Pasja!" Nee, Rik vond h«t allemaal wel best. En Marijke schi ich makkelijk. Maar moeder a schudde schier dagelijks het d. Die moderne vrouwtjes.... zc akten er maar wat yanl Dat was Emma goed met haar eens, toen ze zo een en ander vertelde van haar wedervaren. En dat merkten Rik en Marijke, toen ze, op Emma's verjaardag, daar 's avonds een uurtje kwamen oplopen. Ze liepen bij elkaar de deur niet plat.... de verstandhouding was wel goed, maar, zo meende Rik, dat bleef zo als je elkaar niet té veel zag. En het was een ietwat zure opmer king van Emma, die Rik's scherp oor opving.... eigenlijk nog meer zijn lief hebbend oog, want hij zag Marijke opeens fel kleuren. Emma had geklaagd over de werk sters. De een deed haar werk slordig. De ander liet om vijf uur gewoon de boel liggen en verdween. De derde rookte sigaretten onder het werk. „Nou, daar heb ik gelukkig geen last van", had Marijke onbevangen ge lachen. „Nee, jij hebt er praktisch een voor niks," gaf Emma terug op zuurzoete toon. „O ja?" viel Rika in, kwasi-nieuwgie- rig, „wie dan?" Marijke schrok. Als 't maar geen ruzie werdl „Nou," teemde Emma, „als ik zo hoor wat moeder allemaal bij jullie moet doen...." „Moeder móet niets doen," corri geerde Rik meteen. „Maar moeder kan niet stilzitten, die is graag bezig". „Nou, ze heeft blijkbaar genoeg te doen", stelde Emma vast en gelukkig kwam er net nieuwe visite binnen, waardoor het gesprek werd gestaakt. 's Avonds in bed begon Marijke er over. Niet onverwacht, want Rik had wel gemerkt dat ze het verdere van de avond stil en teruggetrokken was, en wist dat er wat broeide. „Rik" vroeg ze, „ben ik lui?" „Jij?" lachte hij een beetje gedwon gen. Want hij had slaap en vermoedde, dat dit de inleiding zou zijn tot een heel bedsermoen, waarin hij weinig zin had. Daarenboven begreep hij wel waarover het ging en voorzag hij moeilijkheden. En als een echte man stak hij liever de kop in 't zand, in dit geval onder de dekens. „Jij lui, krullebol? Welnee. Hoe dat zo?" „Ben ik slordig?" ging ze onbarmhar tig verder. „Nou ja" Rik schikte zich in het on vermijdelijke, „je bent niet zoals Emma, die heel de dag loopt te poetsen en te wrijven en iedere week vast één kamer een grote beurt geeft." „Exploiteer ik je moeder als werk ster?" Ziezo, dacht Rik, nu was de boot aan. En hij verwenste zijn zuster, die met haar zure opmerking de steen aan het rollen had gebracht. „Je weet hoe moeder is" zei hij. „Ze kan tóch niet stilzitten," „Jouw familie vindt dat ik een gratis werkster aan haar heb. En hoe weten ze dat? Dat heeft ze natuurlijk zelf ge zegd". „Dat geloof ik niet", protesteerde Rik, „da's niks voor moeder. Dat heeft Emma er van gemaakt." „In ieder geval wordt er over me ge kletst". „Gunst, wij kletsen toch óók wel es. Jij hebt ook wel es gezegd hoe je over Emma's schoonmaakcultus denkt". „Tegen jou, ja. Dat blijft onder ons. Maar wanneer wat in mijn huis gebeurt, onderwerp van gesprek van de familie wordt, dan zie ik je moeder net zo lief morgen vertrekken." „Je moeder" zei ze. Dat was een slecht teken. Anders was het altijd „moeder" zonder meer, want Marijke, die zelf geen moeder meer had, sprak altijd op die manier over haar schoon moeder. Maar nu was het „je" moeder en „je" zuster en „je" familie, en Rik begreep dat Marijke bezig was, zich schrap te zetten tegen het Hermansen- front. En daar behoorde hij, Rik, ook bij. Althans volgens Marijke, in de stem ming van het ogenblik. „Als het je moeder niet zint, moet ze het mij zeggen, maar niet bij je zuster Emma over me zitten roddelen" ging Marijke verbitterd voort, „laat ze dan bij Emma in huis gaan, dan kunnen die twee hun hart ophalen, kunnen ze desnoods om de vier en twintig uur het hele huis schoonmaken tot je een zon nebril op moet zetten omdat alles zo glimt. Dan hoeft ze zich niet te ergeren aan d'r luie slons van een schoondoch ter die „Nou nou" trachtte Rik te kalmeren, „kind, wat draaf je toch ontzettend door". „Ja, ik wéét het wel", Marijke was eerst nu goed op dreef en Rik, ontzet, hoorde aan een herhaald gesnuif dat de waterlanders onderweg waren. „Je bent met een meid van niks getrouwd, die niet houdt van old finish en kanten kleedjes en ritsen foto's op het buffet... snuf... en die zich niet iedere morgen om tien uur al in 't zweet gewerkt heeft... snuf... en die het belangrijker vindt een goed boek te lezen.... snuf dan koper te poetsen en haar belletje te laten glimmen...." Rik, in het donker, glimlachte zijns ondanks. Marijke had een hekel aan werken-aan-de-deur, en zolang hij zich herinnerde, was de metalen deurknop dof geweest. Marijke beweerde dat het zo hoorde, dat het dof metaal was, en hij had er zich niets van aangetrokken; wat maalde hèm die deurknop! Maar op een dag, nadat moeder in huis was, had hij de sleutel uit zijn zak gehaald en wilde die in het slot steken, toen hij verschrikt aarzelde, en haastig naar het huisnummer keek om zich er van te vergewissen dat hij niet, zoals hij eens in een verstrooide bui gedaan had, bij de buren in het slot stond te poere- len. Want de deurknop glom als een spiegel en ving de schittering van de zon. Hij had zijn moeder een compli ment gemaakt en Marijke een beetje geplaagd met haar dofmetalen deur knop. En nu, nü kreeg hij dat op z'n broodl En nu wist hij Marijke naast zich, schokkend van opgewonden snikken, en moest hij haar troosten en het hele geval sussen en maar hopen, dat ze het morgen allemaal weer vergeten was. Maar bezorgd zag hij het begin van een conflict tussen zijn moeder en zijn vrouw. Marijke, de volgende morgen, schaamde zich over haar uitval en besloot niemand iets te laten merken. Maar in plaats van de nieuwe jurk van Li te naaien, waarin ze machtig veel zin had, toog ze druk aan 't werk in de huiskamer, zodat toen moeder Mina beneden kwam, het werk al grotendeels gedaan was. „Kind, wat een ijver" zei ze lachend, maar Marijke meende in de lach iets van spot te ontdekken. ,,'t Moet toch schoon" zei ze kortaf. „Nou ja, ik had toch wel even de vaat kunnen wassen". „U bent hier niet als werkster in huis" zei Marijke spits, maar Mina, die "de korte woordenwisseling tussen Emma en Marijke gisteravond niet had opge merkt, begreep de toespeling niet. Li kwam thuis uit school, smeet haar tas in de hoek en riep meteen „Moeder, is m'n jurk al klaar?" „Nee kind", zuchtte Marijke moe, „daar heb ik vanmorgen nog geen tijd voor gehad." „En u zei...." „Ja gunst, ik heb nog wel iets ènders te doen." (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9