(jroen ^wartsj^exels in het hart- Verkorting arbeidstijd onvermijdelijke zaak Toestand slachtoffer nog zeer ernstig VEEL KWALITEIT IN EIERLANDSE REVUE Wim Kok sprak in „De Lindeboom-Texel" Handwerkprijzen voor Plattelandsvrouwen Inbraak in oude Ulo Uitnodiging RECEPTIE Drie gewonden bij slip op Postweg Brommer gestolen Loslopende honden Auto door afrastering 92e JAARGANG NR. 9363 TEXELSE DINSDAG 20 MAART 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. i Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs ƒ11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. Landelijk FNV-voorzitter Wim Kok heeft vrijdagavond onder streept dat de FNV de aktie voor het verkrijgen van een goed koop Texelaars^abonnement volledig ondersteunt. Hij riep zijn gehoor op niet eerder te rusten dan nadat dit stuk discriminatie ongedaan is gemaakt. Kok prees de Texelse FN V-af deling voor zijn activiteiten in deze. De vakbondsleider, die voor het eerst van zijn leven „ambtshalve" op Texel was, sprak voor een volle zaal van „De Lindeboom-Texel". De Texelse FNVJeden waren in grote drommen komen opzetten, maar er waren ook andere geïnteresseerden. Kok gaf een onderhoudende uiteen zetting van algemene aard, met nadruk op de actuele arbeidsplaat sen-problematiek. Afgezien van de opmerking over de veertarieven kwamen geen plaatselijke proble men aan de orde. Kok stelde met tevredenheid vast, dat het 12.000 inwoners tellende Texel zo'n 1000 FNV-leden heeft. Dat is naar verhou ding meer dan gemiddeld elders in het land waar (op 15 miljoen inwoners) 1,1 miljoen mensen in de* FNV zijn georganiseerd. Spreker legde er de nadruk op dat de huidige werkloosheid niet alleen wordt veroorzaakt door de hoge kosten, waarmee de bedrijven zitten en waar door hun concurrentiepositie is ver slechterd. De klad zit er meer in het al gemeen in. ,,Als Nederland 10% goed koper zou zijn, zou er toch geen schip méér worden gebouwd", aldus de heer Kok, die erop wees, dat in de scheeps bouwsector de werkloosheid ook elders in de wereld en zelfs in Japan toe neemt. Ook als de produktie zou kunnen toenemen, zouden toch arbeidsplaatsen verloren gaan als gevolg van automatisering. Onvermijdelijk Meer werkgelegenheid kan alleen worden geboden door collectieve sec toren, zoals gezondheidszorg, onder wijs e.d. Ook bij de meest gunstige ontwikkeling zal het noodzakelijk zijn het nog beschikbare werk beter te verdelen en dat betekent dus arbeids tijdverkorting. Het aanbod op de arbeidsmarkt zal nog toenemen, omdat de tweede geboortegolf (de kinderen van de kinderen die vlak na de oorlog zijn geboren) zich in de tachtiger jaren aanbiedt, terwijl steeds meer vrouwen buitenshuis willen werken. Dat laatste wilde Kok niet tegengaan. „Het is een teken des tijds en de consequentie van meer gelijke rechten voor man en vrouw". Kok zei persoonlijk de voorkeur te geven aan een kortere werkdag (van 8 naar 7 of 6 uur) boven een langer weekend in de vorm van een vrije vrijdagmiddag. Dit in verband met de positie van de vrouw, want het om wisselen van de rollenpatronen wordt erdoor vergemakkelijkt. Daarnaast is vervroegde uittreding ook een mogelijk heid, dus opstappen bij 64, 63 of 62 jaar tegen een inkomen dat in de buurt van het gewone inkomen ligt. Kostbaar Bij de grafici is het al zover. Daar is uittreding bij het 63e jaar zelfs verplicht en blijft men het volledige nettoloon plus de gebruikelijke vergoedingen ge nieten. Kok zei zich te realiseren dat dit soort veranderingen in lang niet alle bedrijfstakken van de ene dag op de andere kunnen worden ingevoerd, ,,'t Hakt er wat betreft de kosten vreselijk in. De bonden, ook de industriebond, zijn op dit punt volstrekt redelijk en bereid tot compromissen, ook al wordt in sommige publiciteitsmedia een andere indruk gewekt", aldus de heer Kok, die het opmerkelijk vond dat de Wim Kok achter het spreekgestoette in hotel „De Lindeboom-Texel". ondernemers zich tot dusver zeer royaal opstellen met allerlei financiële en andere toezeggingen. Ze zijn voor een goede uittredingsregeling, willen meer vakantiedagen bieden, maar de 40-urige werkweek lijkt een heilige koe te zijn, die men onder geen voor waarde aangetast wil zien. Kok zei te vermoeden dat de ondernemers hier over onderling een afspraak hebben ge maakt, zelfs internationaal. In Duits land is ook vergeefs gestaakt om een kortere werkweek. „Blijkbaar sturen ze het aan op een confrontatie met de bonden. We moeten kennelijk op onze bek vallen. Maar het gaat hier om een volstrekt rechtvaardig verlangen. Zonder een kortere werkweek is geen rechtvaardige verdeling van arbeid mogelijk. Daarom moet niet van akties worden afgezien als dat zinnig is en dat is niet alleen een aangelegenheid van de industriebond". Kok rekende af met de „demogogie" dat Nederland slechts 130.000 echte werklozen zou tellen en dat de rest te beroerd zou zijn om te werken. Vraag en aanbod op de arbeidsmarkt sluiten niet goed op elkaar aan. Het is moeilijk een Texelse werkloze te sturen naar een vacature in Rijnmond. De onder nemers stellen eisen aan de kandidaten waaraan lang niet ieder kan voldoen. Kok vond daarom dat de werkgelegen heid beter over het land moet worden verdeeld: industriën moeten zich vesti gen in „moeilijke" gebieden zoals Gro ningen en Limburg en de bedrijven zouden wat minder kieskeurig moeten zijn bij het aannemen van mensen. Veel bedrijven nemen niet eens mensen aan die ouder zijn dan 35 jaar. In de nacht van donderdag op vrij dag werd ingebroken in de oude Ulo aan het Schilderend. Uit de kassa werd een bedrag van ongeveer /90,— ontvreemd. De dader kwam binnen door een ruit te vernielen. Blijkens bloedsporen heeft hij zich hierbij verwond. De politie heeft de zaak in onderzoek. vliegt met soms buitengewoon nare ge volgen. „Duizenden gaan de vernieling in of raken in de ellende". Maar hij voegde eraan toe dat je eenvoudige mensen alleen maar kan verzoeken tevreden te zijn met wat ze hebben als de hoogstbetaalden wat minder krij gen. Er kan heel wat ingeleverd worden door beoefenaars van vrije beroepen, maar ook door burgemeesters van grote steden. Sneller studeren? Bij het beantwoorden van vragen na de pauze bracht Kok naar voren dat hij met zijn opmerking over het onder wijs niet heeft willen beweren dat de „maatschappelijke vakken" die in leer pakket van o.m. Its-ers voorkomen, ge schrapt zouden moeten worden. In tegendeel. Hij wilde wel onderzocht zien of sommige hogere studies in wat kortere tijd kunnen worden verricht dan thans het geval is. Van een student mag evenveel inzet worden verwacht als van een arbeider. Tenslotte moet die langdurige studie door ons alle maal worden betaald". Het lag voor de hand dat gevraagd werd waar het geld vandaan moet komen om de steeds kortere werktijd te bekostigen. Kok liet uitkomen dat een volledige kompensatie bij verdere werk tijdverkorting niet meer mogelijk zal zijn. „We zullen er wat voor over moeten hebben als het werk eerlijk wordt verdeeld, maar die bereidheid kan alleen worden verwacht bij een betere inkomensverdeling". Criminaliteit Een andere vragensteller wees op een universitair onderzoek, waaruit gebleken was, dat criminaliteit, ziekte verzuim en kroeglopen zullen toenemen (zie vervolg pagina 2) Vijf Plattelandsvrouwen (leden van de handwerkclub van mevrouw A. Tiessen- Spaans) hebben prijzen gehaald voor handwerken die zij inzonden voor de provinciale tentoonstelling die tot en met donderdag a.s. is te zien in 'De Vest' te Alkmaar. Bij de gevorderden ging een extra prijs kantklossen (een kleedje) naar mevrouw Tiessen-Spaans. Zij kreeg ook een derde prijs voor een werkstuk 'fijne kruissteek'. Mevrouw I. v. d. Werf-de Meijere kreeg een tweede prijs voor een werkstuk fijne kruissteek, een tweede prijs voor witsneewerk, een derde prijs kantklossen en een derde prijs stofversieren. Bij de beginners kreeg mevrouw Tr. Bakker een derde prijs witsneewerk, mevrouw D. Huijs- man-Hoorn een tweede prijs holbein, G. Roeper-Keijser een derde prijs holbein. Totaal waren er 939 inzendingen. Het is Bestuur en Directie van de Coöperatieve Nederlandse Bloem bollencentrale (B.A.) te Lisse - Bovenkarspel een genoegen U uit te nodigen tot het bijwonen van de ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van onze vertegenwoordiger, de heer C. Koorn. Deze receptie wordt gehouden op vrijdag 23 maart 1979 van 16.30 tot 18.00 uur in Hotel Res taurant „De Lindeboom" te Den Burg (Texel). Uw tegenwoordigheid indien moge lijk vanaf 16.30 uur zal door ons ten zeerste op prijs worden gesteld. Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (B.A.) i iWrm m i De 32-jarige gemeenteamb tenaar Maarten F. Smit ver keert nog in levensgevaar na het ongeluk dat hem donder dagmiddag op de Postweg overkwam, samen met zijn collega H. W. I. van Daalen (33) die minder ernstig werd gewond. Het ongeluk ontstond toen de Peugeot personenauto, waarmee zij uit de richting van De Cocksdorp kwamen begon te slippen en dwars op de weg kwam. De auto werd op het zelfde ogenblik in de rechter flank geramd door een tegen ligger, de 29-jarige boordwerk tuigkundige B. Gieze in een Ford personenwagen. Ook Gieze moest naar het ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht. Beide auto's veranderden in wrakken. De verschrikkelijke aanrijding had plaats tijdens een dichte sneeuwstorm, waardoor het zicht slecht was. De op de Het wrak van de in de flank geramde Peugeot natte sneeuw slippende Peugeot ver sperde zo onverwacht en plotseling de weg dat de heer Gieze geen moment de gelegenheid had voor ontwijken en remmen. De Ford boorde zich in de door de heer Van Daalen bestuurde Peugeot precies op de plaats waar de heer Smit zat. Deze kon worden bevrijd nadat de auto's uit elkaar waren ge- rokken. In zeer ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht; later werd hij verder getrans porteerd naar het centraal ziekenhuis in Alkmaar. Hoop Zijn toestand liet zich aanvankelijk somber aanzien, maar later trad een lichte verbetering in en groeide de hoop dat Smit het zou halen. Zowel Van Daalen als Gieze hadden meerdere bot breuken en ander letsel opgelopen, maar waren er niet bijzonder ernstig aan toe. De drie gewonden werden in twee transporten naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. In eerste instan tie was nl. alle activiteit gericht op Maarten Smit en zijn collega. Gieze kon niet gelijk mee, omdat hij in de auto beklemd zat en eerst door de brand weer moest worden bevrijd, zodat hij met de volgende boot meeging. De zaterdagavond in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp opge voerde revue 'In het noorden van ons eiland' is een succes geworden. Vrijwel de hele voorstelling was van goede kwaliteit en muntte vooral in muzikaal opzicht uit. Een vrijwel volle zaal heeft zich dan ook koste lijk geamuseerd. Onderwijs Sprekende over het onderwijs, zei Kok voorstander te zijn van de middenschool, omdat dan aan de leer lingen de meest gelijke kansen worden geboden. Een probleem van het onder wijs is dat mensen die méér leren vaak geen werk kunnen vinden, dat bij die opleiding past. Iemand die veel heeft geleerd zou wat „minder" werk moeten accepteren en het schoolsys teem moet erop worden gericht ook praktische vaardigheid aan te kweken, waardoor de „inpasbaarheid" wat beter kan worden De FNV-man merkte voorts op het een kwalijke zaak te vinden, dat ener zijds de werknemers vertrouwd worden gemaakt met het idee dat de groei eruit is, zodat er een eind is gekomen aan de welvaartsgroei, terwijl anderzijds de mensen via de reclame wordt aange praat dat ze zich zonder allerlei kost bare zaken niet gelukkig voelen. De banken staan klaar met geld. Het gevolg is dat de totale schuldenlast van het Nederlandse publiek omhoog De toeschouwers van zaterdag wa ren, afgezien van officiële genodigden, allemaal leden van de vereniging Ge meenschap Eierland die dit jaar 10 jaar bestaat. De herhaling van zaterdag avond a.s. is bestemd voor andere belangstellenden. Er hoeft niet aan te worden getwijfeld dat de zaal ook de tweede keer vol zal zitten, want de toeschouwers van zaterdagavond zullen hun enthousiasme zeker niet verzwijgen en aldus de best denkbare reklame maken. De revue heeft meer dan een jaar voorbereiding gevergd. Dat was meer aan de kwaliteit dan de kwantiteit, want de hele voorstelling duurde nauwelijks vijf kwartier. Voor/de mensen in de zaal leek het nog korter en ook dat is een aanwijzing dat de mensen die voor inhoud en uitvoering van de revue verantwoordelijk zijn, in de roos hebben geschoten. Slecht te verstaan Maar één ding is jammer: niet alle teksten waren voor iedereen goed te verstaan. Waarschijnlijk als gevolg van de ongelukkige akoestiek van de (in de eerste plaats als sportzaal bedoelde) ruimte, ging menige kwinkslag de mist in en ook was het moeilijk de tekst van de vele liederen te volgen. Voor een vreemdeling (dus iemand die afkomstig is uit het gebied ten zuiden van de Ruigendijklwas dat lastiger dan voor de Eierlanders en de 'durpers' die het gebodene in de eerste plaats ervoeren als een feest van herkenning. Want op de planken werden meerdere 'histori sche' anecdotes gebracht die de mees ten wel eens eerder hadden gehoord. Dat gold ook voor enkele liederen zoals 'Vuurtoren, wachter aan Texels kust' dat een van de successen is van mevrouw J. Craanen-Hemelrijk en het langdurige en zeer historische 'In het noorden van ons eiland' dat in zijn geheel werd gezongen en dat handelt over een inwoner van Eierland die een onwaar schijnlijk aantal vrouwen versleet. Voor vrouwen schijnt ook wijlen NJ de Cock meer dan normale belangstel ling te hebben gehad. Om die reden is deze Belg, die tot de belangrijkste bedijkers van Eierland behoorde en waarnaar het dorp is genoemd, op een niet zo'n hoge plaats in de hemel terecht gekomen nadat hij zo'n 100 jaar geleden in Rotterdam de laatste adem uitblies... Dat werd zaterdag tenminste verteld door de heer W. van 't Noordende die de rol van De Cock voor zijn rekening had genomen en het hele revuegebeu- ren gadesloeg vanaf een wolk in de hemel. De Cock fungeerde tevens als de man die de verschillende onderdelen van de revue aan elkaar pratte. Hij deed dat met een bijna tot het eind volgehou den mooi Vlaams accent en maakte gebruik van een geestige en soms leuk-puntige tekst. Fraai decor De hele revue speelde zich af tegen een zeer groot decor, voorstellende de Kikkertstraat in vroeger dagen. Links zag men de smederij van Van der Kloot Co, rechts was de gemeenteschool en op de achtergrond was de dijk te zien met daarop het houten gebouwtje waar praatgrage Cocksdorpers hun ervarin gen en sterke verhalen plachtten uit te wisselen: de beurs. Die beurs had in de revue een centrale functie gekregen want het was natuurlijk een prima gelegenheid om een aantal mooie verha len de revue te laten passeren. Opmer kelijk was dat men zich daarbij niet tot het verre verleden beperkte maar dat ook de meest recente actualiteit op de korrel werd genomen: „Ben de hele dag bezig de sneeuw van m'n straatje te schuiven en daar komt de gemeente auto met de sneeuwschuif en gooit alles weer terugl" De figuren van de beurs werden vertolkt door de heren Wim Ran, Jan Daalder, Kees Zuidema en Meijert Boon. Het was een mooi stel dat zonder een spoortje plankenkoorts en met enorme geestdrift de verhalen de zaal deed inrollen. Quiz Het malste karikatuur werd gevormd door Wim Ran, die deelnam aan een quiz die moest bewijzen dat de meest verstandige mensen niet op zuidelijk maar op noordelijk Texel wonen. On danks de zeer makkelijke vragen die de vertegenwoordiaer van het noorden (zie vervolg pagina 2) Zondagochtend vroeg ontdekte de 21-jarige G. T. Veeger dat zijn Kreidler Florett bromfiets, die hij de avond tevoren op het plein bij de R.K. kerk van Den Burg had gestald, was ont vreemd. Het gaat om een grijze brom mer met witte tank. Zaterdagavond werd de politie ge waarschuwd omdat zich loslopende honden bevonden in het weiland bij de Waterweg. Toen de politie ter plaatse kwam waren de honden echter verdwe nen. De dieren waren eigendom van mensen die in de buurt van het Oude schilder kerkhof met hun caravan hadden gekampeerd. Mevrouw M.W. uit Eierland raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag met haar Renault personenauto van de Postweg (nabij camping De Driehoek) en schoot door de afrastering, die over een lengte van drie meter werd ver nield. De auto liep plaatschade op. De mannen van „de beurs"in gesprek.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1