Verlate oudejaarsrit voor Bert Segerink Toepassing bijdrageregeling: vier stemmen tegen 'Islands in the stream' qangar Wim Kok Schaue door slingerende aanhangwagen vrachtauto in bermsloot VERVOLG VAN PAG. 1 c^PcPnooooooSb VERVOLG VAN PAG.l 'IN HET NOORDEN VAN ONS EILAND' PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 MAART 1979 als de mensen er niet in slagen hun meerdere vrije tijd met hobbies e.d. te vullen. Kok geloofde daar niets van. Volgens hem zou criminaliteit veel meer te wijten zijn aan naijver en onvrede bij werklozen en WAO-ers die het moeilijk verkroppen dat zij er „naast" staan, terwijl anderen, die de volle veertig uur per week moeten doorsjouwen zich ook onrechtvaardig bejegend voelen. Ook hier is dus een betere verdeling van de arbeid een remedie. Bij beantwoording van verdere vragen zei Kok voorstander te zijn van een wettelijk maximumloon leen verhouding van 1:5 tussen de laagste en de hoogste salarissen leek hem redelijk) maar zag wel problemen bij het controleren ervan. Bovendien is het moeilijk onderhandelen over dit punt. De bedrijfsdirectie komt graag op voor zijn topmensen. De vakbond betreurt de kapitaals- vlucht naar Amerika, maar heeft nauwelijks mogelijkheden om daar wat aan te doen. Dat is een zaak van de kapitaalverschaffers. Weekendje Texel? Ook werd gevraagd waarom Kok liever een kortere werkdag ziet dan bijv. een vrije vrijdagmiddag. Kok herhaalde zijn argument dat een kortere werkdag een bijdrage kan zijn aan de emancipatie van de vrouw. Hij begreep wel dat men op Texel liever een langer weekend ver wezenlijkt ziet omdat dit een stimulans is voor het weekend- bezoek als compensatie voor de ge slonken belangstelling in de zomer vakantie. Maar hij verwachtte niet dat men zal zitten springen om de vrije tijd op Texel door te brengen, want zo goedkoop is dat niet... Gevraagd naar zijn mening over de toestand in Engeland (waar als gevolg van vakbondsakties het openbare leven herhaaldelijk in grote moeilijkheden komt) zei Kok te hopen dat zich een dergelijke ontwikkeling nooit in ons land zal voordoen. De arbeidsverhou dingen zijn in Engeland volkomen ver pauperd. Er heersen daar toestanden op het gebied van onderbetaling, die men zich hier niet kan voorstellen, zodat fel verzet daartegen voor de hand ligt. Dé vakbonden behartigen echter allemaal aan de beroepsgroepen gebonden deelbelangen en zijn weinig eensgezind. De ondernemers kunnen daar misbruik van maken. Op de vraag waar de salarissen vandaan moeten komen van mensen, die er met hun 62e of 63e jaar vrijwillig mee ophouden, wees Kok op een premieregeling die de werknemers of werkgevers kunnen treffen. Financieel zo héél ingrijpend is dat niet, want van de 60-jarigen is de helft al om andere redenen niet meer actief en van de 64- jarigen werkt nog maar een op de vijf. Als jongeren de plaats van de ouderen innemen wordt daar weer WW bespaard. Maar het probleem is wel dat jongeren niet altijd in staat zijn ouderen op te volgen. Zo werd er nog geruime tijd gedis cussieerd. Voorzitter De Boer moest er wegens de gevorderde tijd een eind aan maken en konstateerde dat de avond bijzonder rustig en geanimeerd was verlopen. Hij sprak de wens uit, dat de belangstelling voor de afdelingsvergadering van het FNV oolr wat beter zou worden Op de Schilderweg ontstond donder dagmiddag materiële schade toen de aanhanger achter de auto van G. J. uit Den Burg door een slingerende beweging een juist passerende tegen ligger raakte. De wagen met aanhanger kwam uit de richting Oudeschild. De tegenligger was een personenauto van J. H. Geus, bestuurd door W. Huizin- ga. De as van de aanhanger raakte de zijkant van de auto, waardoor flinke plaatschade ontstond en de as werd ontzet. kreeg voorgelegd, leek de quiz echter een bewijs te worden van de grote intelligentie van de mensen uit Den Burg en omgeving. Maar de noorderling won tenslotte omdat hij sneller dan de kandidaat uit Den Burg een blauwe (Texelse) koek naar binnen kon werken en zich daarmee als prijs de wat bedaagd en mannelijk uitziende Miss Texel 1938 verwierf Na het openingslied werd een demon stratie op mat en minitramp gegeven door 12 meisjes van de gymnastiekafde- ling van de Sportvereniging Cocksdorp onder leiding van Han Brusselaars. Braam Verschillende liederen die in de revue waren verwerkt, waren gemaakt door Hendrik Braam, een wat zonderlinge landarbeider die vanaf 1920 tot aan zijn dood in het begin van de vijftiger jaren in Eierland woonde. Behalve door het produceren van liedjes op allerlei actuele gebeurtenissen, maakte hij ook naam door zijn bijzondere en zeer vooruitstre vende politieke ideeën. In een tijd dat het nationalisme hoogtij vierde ontwik kelde hij gedachten over een Verenigd Europa. Wijlen De Cock vertelde vanaf zijn wolk dat Braam een zeer goed mens was, die dan ook véél hoger in de hemel terecht was gekomen. Hij zat zelfs zo hoog dat De Cock nog nooit contact met hem had gehad Voor het achterhalen van de melodie die bij de liederen van Braam hoorde, De wegens het slechte weer uitge stelde oudejaarsrit van de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel die voor 30 december 1978 op het pro gramma stond is zaterdagavond ge wonnen door Bert Segerink. Met slechts één enkel strafpunt eindigde hij op de eerste plaats. De organisatoren van de uitgestelde rit mochten weliswaar voor zaterdag 17 maart verwachten dat Koning Winter wel op de terugtocht zou zijn toch viel er op donderdag de 15de een flink pak sneeuw maar gelukkig voor de deelne mers was dit zaterdag al weer vrijwel verdwenen. De rituitzetters van dit eve nement waren Theo en Annie Dogger. Zij hadden voor de 33 deelnemers een hadden de samenstellers van de revue met succes een beroep gedaan op mevrouw Pannekoek. Voor zover moge lijk, had zij de liederen gezongen voor de bandrecorder, waarna Johan Ran de zaak op schrift zette. Onder de liederen waren verschillende 'meezingers'. Zoals het lied over de Cocksdorper brand weer, waarbij duidelijk werd dat de Cocksdorper vuurbestrijders gefrus treerd zijn door het feit dat hun collega's uit Den Burg wel eens eerder bij een brand zijn. Kortom: het was een bont en helemaal op de plaatselijke situatie gerichte show waarmee terecht veel eer is ingelegd. Finale van „In het Noordon van ons eiland" mat alle medewerkenden. Letterlijk in de wolken W. van 't Noordende als De Cock. leuke rit met veel verrassingen in petto. Zij hadden ook een pauze ingelast voor de deelnemers die even op adem wilden komen. Het was de bedoeling dat daar een kwisformulier met 20 vra gen werd ingevuld. De vragen hadden alle betrekking op het heden en verleden van het eiland Texel. Tevens werd daar een kop warme chocolade melk met een gevulde koek verstrekt. De rit had een lengte van ongeveer 47 km en er kwamen 32 auto's en één motor aan de start. Tegen middernacht reikte voorzitter Henk Gieze de prijzen uit in de kantine van „Loodsmans duin". Winnaar bij de auto's: 1. Bert Sege rink 1 strafpunt, 2. Leen den Braven 3 strafpunten, 3. Wim Gieles 3 strafpun- ten, 4. Peter Ran 6 strafpunten, 5. Jan Spaans 7 strafpunten. Winnaar bij de motoren: 1. Joost Smit 43 strafpunten. Winnaars van de kwis: 1. Gerrit Moens, 2. Joost Smit, 3. Yvonne Gris- nigt en Fien Bakker. Gladheid door sneeuwval was er de oorzaak van dat een vrachtauto van aannemer Van Tatenhove vrijdagoch tend in de sloot van de Laagwaalder- weg terecht kwam. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto kon met eigen matrieel van de aannemer weer op de weg worden gezet; slechts een der por tieren was beschadigd. eiland in de Ceieibische Zee. Ernest Hemmingway is de schrijver van het verhaal dat model stond voor de film 'Islands in the stream' die deze week uitsluitend op donderdagavond in het City theater wordt gedraaid. Het verhaal, dat zich afspeelt op de Baha ma's en Cuba gedurende de tweede wereldoorlog bestaat uit drie delen. Hierin wordt het leven van de kunst schilder Thomas Hudson uit de doeken gedaan. De rol wordt gespeeld door George C. Scott een acteur die in diverse monsterproducties een toontje meeblies. Als voorbeeld van zijn talent moet beslist zijn rol als generaal Patton in de film over het Ardennenoffensief worden genoemd. 'Islands in the stream' speelt in eerste aanleg in 1935 als Thomas Hudson op het eiland Bikini in de Golfstroom bij de kust van Florida woont. Als zijn drie zoons de zomervakantie bij hem door brengen komt er tijdelijk een eind aan zijn eenzaamheid en (gedeeltelijk) aan de vaste dagindeling die Hudson zich heeft opgelegd om te kunnen schilde ren. Het tweede gedeelte van de film speelt tijdens de tweede wereldoorlog wanneer Hudsons ex-echtgenote, (ge speeld door Claire Bloom) die hij vele jaren niet heeft gezien, naar Bikini komt. Ze vertelt hem dat hun zoon als piloot in de oorlog is gesneuveld. Ook het derde deel van 'Islands in the stream' speelt tijdens de oorlog. Dit maal met Thomas Hudson zelf in actie tijdens gevechts handelingen. Hij verlaat daartoe zijn zonnige eiland en trekt richting Europa. 'Islands in the stream' heeft naast Scott en Bloom in de hoofdrollen een bezetting waarin ook David Hemming en Gilbert Roland excelleren. De regie werd gevoerd door Franklin J. Schaff- ner. De toegang is voorbehouden aan personen van 12 jaar en ouder. Met de stemmen van Jan van Asselt, Daan Schilling, KI. Ba- rendregt en J. C. Dros tegen is de gemeenteraad dinsdagavond ak koord gegaan met de door B. en W. voorgestelde toepassing van de bijdrageregeling voor het oude land van Texel. Dat betekent dat nu een regeling van kracht is ge worden op basis waarvan de kos ten van de zg. 'nadere eisen' zullen worden vergoed. De extra kosten van in het bestemmings plan voorgeschreven steile dak hellingen vallen er niet onder. Niettemin gaat de regeling ver der dan B. en W. aanvankelijk beoogden. Wat nu werd goedge keurd was het derde ontwerp dat in de loop van de afgelopen maanden ter discussie werd ge steld. In hoeverre de bijdrageregeling in de praktijk zal functioneren, zal afhangen van het geld, dat ervoor wordt uitge trokken. De gemeenteraad is vooral belangstellend naar de houding van het rijk in deze. Algemeen heerst het gevoel dat het leeuwendeel van de vergoedin gen van die kant zal moeten worden gedekt. Dat het ministerie van CRM zich zeer lovend over de regeling heeft uit gelaten is bemoedigend, maar een toezegging dat ook op lange termijn een flink deel van de kosten voor rijksreke ning zullen mogen komen, is uiteraard veel meer waard. De steile dakhellingen vallen dus niet onder de regeling omdat deze al in het bestemmingsplan worden voorgeschre ven zodat het geen nadere eisen zijn. Overigens staat op dit moment nog helemaal niet vast in welke delen van Texel de steile dakhellingen verplicht zullen worden gesteld, want gemeente en provincie zijn het daarover niet eens. Zoals bekend wil de provincie in tegen stelling tot de gemeente in het oude land van Texel en zelfs in de Prins Hendrikpolder een helling van 30 graden voorschrijven, terwijl de gemeente 20 graden genoeg vindt. De Kroon zal hierover uitspraak moeten doen. Naast de nu aan de orde zijnde bijdrageregeling kent de wet op de ruimtelijke ordening al een mogelijkheid om planschade te vergoeden: artikel 49. In de discussie van dinsdagavond werd echter duidelijk gemaakt dat financiële compensatie beter niet in die richting kan worden gezocht. Er zijn zelfs voorbeelden bekend dat op grond van artikel 49 schadevergoedingen zijn be taald.. 100% Jan van Asselt liet weten met de voorgestelde toepassing van de bijdra geregeling niet akkoord te zullen gaan. Hij wilde alleen genoegen nemen met 100% vergoeding van alle extra kosten. Bovendien vond hij dat eerst zekerheid moet bestaan over de financiering van de bijdrageregeling. In het verleden was dat ook uitgangspunt en toen is door het college ook steeds gezegd dat het geld van de rijksoverheid er wel zou komen, als de gemeente maar een goede regeling zou maken. Fridt Blan ken sprak van een goede regeling. Hij vond dat de gemeente in eerste instantie de konsekwenties behoort te aanvaar den van haar beleid in deze, wat voor hem betekende dat niet eerst op geld van het rijk moet worden gewacht. Bovendien heeft CRM zich buitenge woon positief uitgelaten. Het idee dat Texel de vergoeding van de nadere eisen uit de opbrengst van de toeristen belasting zou kunnen betalen, wees hij van de hand. „Je moet de toeristenbe lasting niet gebruiken als Haarlemmer olie voor allerlei financiële kwalen. Het zou bovendien een slechte reklame zijn als bekend zou worden dat Texel zijn landschap door de toeristen laat beta len". J. C. Dros zei dat hij alleen genoegen zou nemen met 100% vergoeding van alle kosten die agrariërs in het oude Texel méér hebben dan in bijv. Eierland. „Dat is beloofd en besloten. Bovendien is steeds gezegd dat de regeling er alleen zou komen als de hogere over heden zouden betalen". Barendregt sloot zich hierbij aan. Hij was er niet gerust op dat CRM over de brug zou komen, gezien Bestek 81. Nog jaren Het kan nog geruime tijd duren voor dat vast staat in welke delen de dakhel- lingseis zal gelden. Volgens burgemees ter Engelvaart misschien wel vier jaar. Alleen al om die reden heeft in die tijd een schadeclaim op grond van artikel 49 geen zin want zolang het bestemmings plan niet rechtsgeldig is (en dat is het niet zolang de Kroon nog bezwaren in behandeling heeft) wordt op grond van artikel 49 niets betaald. De burgemees ter zei dat de lovende reacties van CRM op de bijdrageregeling wel degelijk waardevol zijn. Ook uit andere contac ten is gebleken dat het rijk oprecht positief is. De heer Engelvaart vond dat de kosten van de bijdrageregeling niet aan een bepaalde belastingvorm moeten worden gekoppeld. Het moet gewoon uit de algemene middelen komen. Hij hoopte dat deze ontwikkeling aanzet zou kunnen zijn voor een verfijnings regeling, dus een extra jaarlijkse uitke ring van het rijk aan gemeenten met bijzondere 'landschapskosten'. Wet houder Nauta zei dat een 'gedeelde verantwoordelijkheid' uitgangspunt moet zijn. Dus geld van zowel gemeente als rijk. Daan Schilling toonde zich nogal verbitterd over de discussie tot dusver. Hij constateerde dat Texels Belang destijds ten onrechte tegenstander is geweest van de driedeling van het Texelse grondgebied want de vrees dat de agrariërs in het ene gebied voor hogere kosten komen te zitten dan in het andere, wordt nu bewaarheid. Geweten Hij deed een beroep op het geweten van de raadsleden die destijds vóór het plan stemden om zich te herinneren dat wel degelijk is beloofd alle meerkosten te vergoeden, ledereen is daarvan uit gegaan, ook de agrariërs zelf. CRM heeft dan wel 725.000,— beschikbaar gesteld naast de gemeentelijke post van ook 725.000, maar dat is te weinig om de boer mee op te gaan, vond Schilling. In de provincie had hij helemaal geen fidutie als het op betalen aankwam, waarbij hij herinnerde aan het uitblijven van de provinciale subsidie voor de sporthal. Als dat geld ooit nog komt is het bedrag minder dan de rente die inmiddels is uitgegeven. Schilling ver wachtte als gevolg van de Wet Investe- rings-rekening een groter aantal bouw- aanvragen in de agrarische sector, zodat op grond van de bijdrageregeling meer geld moet worden uitgekeerd dan nu wellicht wordt voorzien. Dat zou vol gens hem ten koste gaan van de inwo ners van Texel, zolang het rijk niet beloofd met een flink bedrag over de brug te komen. Schilling diende een motie in waarin werd uitgesproken dat alle kosten verbonden aan 'n dakhelling van meer dan 15 graden vergoed zou den moeten worden, maar deze motie kreeg slechts de steun van de Texels Belang-fractie, J. C. Dros en KI. Baren dregt. Nauta veroordeelde het wantrouwen jegens de houding van CRM. Onder meer uit de wijze waarop dit ministerie bijdraagt aan het behoud van tuinwallen blijkt dat men het daar niet bij mooie woorden laat. WV-waarnemer Na drie stemmingen met de kleinst mogelijke meerderheid werd de heer KI. Barendregt benoemd tot gemeentelijk waarnemer in het WV-bestuur. 'Con current' voor Barendregt was wethou der Nauta, die weliswaar niet op de aanbeveling stond maar er op voorstel van de CDA-fractie alsnog aan was toegevoegd. Namens de fractie bracht Rienstra naar voren dat de voorkeur werd gegeven aan een wethouder bo ven een gewoon raadslid omdat in de praktijk is gebleken dat een raadslid te weinig op de hoogte is om zijn waarne- mingstaak bevredigend te kunnen ver richten. Op eigen verzoek werd Fridt Blanken van de aanbeveling geschrapt. Hij zei zijn bestuurslidmaatschap van de RST onverenigbaar te vinden met het waar nemerschap bij de WV. Het ging dus om Nauta en Barendregt. Bij de eerste stemming haalden beiden 7 stemmen. Er volgde derhalve een tweede vrije stemming waarbij de vereiste meerder heid nog niet tot stand kwam. Bij de derde (niet meer vrije) stemming moch ten de betrokken kandidaten zelf niet meestemmen. Daarbij werden 7 stem men op Barendregt uitgebracht en 5 op Nauta. Sint Jan „De gemeente is met de eigenaar van het oude bajaardenhuis Sint Jan (aanne mer Duin) in onderhandeling over de toekomstige bestemming van dit ge bouw. Dat het tot kleine woningen zal worden verbouwd, is daarbij niet uitge sloten", aldus wethouder Van der Kooi, antwoordend op een vraag van Daan Schilling die klaagde over het schrijnend tekort aan kleine woningen op Texel en in de veronderstelling bleek te verkeren dat de verkoop aan Duin niet zou doorgaan.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2