MST-meisjes wonnen toch van Turnlust tri m a Wisselend succes voor handbalsters Hoofdingelanden akkoord met Waterschap begroting 1979 A L. Flisijn gekozen tot secretaris-penningmeester Hand-tingieter sprak voor Vrouwengilde N. C. Rijk winnaar biljartcompetitie Auto de sloot in TETAK WON OP ALLE FRONTEN VSDAG 20 MAART 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 oewel de eerste plaats iet individuele Klassement voor verloren ging, heeft de gymna- kafdeling van de Texelse Meer itenvereniging zaterdag toch een ne overwinning behaald op Tum- uit Middenmeer. ie wedstrijd werd gehouden in het er van de jeugdcompetitie van irdhollands Noorderkwartier, jet evenement vond plaats in de itrixzaal in Den Burg en er werd aan igenomen door meisjes tot en met par. Het werd zaterdag een tamelijk hnende wedstrijd omdat het Jhtsverschil vooral bij de eerste jtellen nog niet erg groot leek. 8.40 punten. Van de andere Texelse meisjes turnden Anke Hooijberg, Vvonne Brui ning en Ria Grisnigt een constante wedstrijd waarbij duidelijk vooruitgang te zien was. De vrije oefening van Anke Hooijberg voldeed zaterdag aan de vereiste gratie en overgave. Scores Bij de verschillende onderdelen be haalden beide ploegen de volgende scores: balk: MST 33.60 punten, Turnlust 31.20 punten; brug ongelijk: MST 37.70 punten, Turnlust 35.20 punten; paardsprong: MST 39.65, Turnlust 36.15 punten; vrije oefening: MST 38.80 punten, Turnlust 36.15 pun ten. Totaaluitslag: MST 147.30 punten, Turnlust 139.70 punten. In het individuele klassement kwam de volgende ranglijst tot stand: 1. Vvonne Polard, Turnlust, 30.65; 2. Jacqueline Kooi, GVT, 30.35; 3. Marja Vlaming, GVT, 29.80; 4. Carla de Grave, GVT, 29.45; 5. Maureen Jan sen, Turnlust, 28.75; 6. Yvonne Bruining, GVT, 28.10; 7. Anke Hooijberg, GVT, 28.05; 8. Ria Gris nigt, GVT, 27.80 punten. De plaatsen 9 t/m 13 waren voor de Turnlust meisjes. Zaterdag 25 maart worden de Provin ciale B-wedstrijden te Nieuw Vennep geturnd. MST-gymnastiek doet hieraan mee met 5 jongens, 3 meisjes en 2 dames. Zondag 25 maart is in Bergen een wedstrijd voor meisjes vanaf 16 jaar. Hieraan wordt door MST gymnastiek deelgenomen met 2 meisjes. Problematisch ie balk vormde daarbij voor zowel Turnlust-meisjes als de MST-meisjes problematisch onderdeel. Hier rden door beide teams de meeste :sers gemaakt. Van de Texelse meis had vooral Marja Vlaming hier erg il pech. Ze raakte maar liefst drie al uit balans, hetgeen nog door- rkte in haar vrije oefening. Op de scoorde alleen Jacqueline Kooi 7.15 punten een behoorlijk resul- it. Van de andere deelneemsters am niemand boven 6.85 punten. Dat slotte niet Jacqueline Kooi maar het lust-meisje Yvonne Polard de ste plaats behaalde, was in ofdzaak het gevolg van de oefening de brug met ongelijke liggers. Zij i hierbij nogal wat last van haar id hetgeen veel last bezorgde. De lening bleef dan ook beneden haar nen. Overigens werd de paard- ■ong wel door Jacqueline Kooi ge- mnen. Zij kreeg 8.75 punten voor handstand overslag. Bij de vrije 'ening leverde Carla de Grave een merkelijke prestatie. Zij verzamelde Dinsdag 20 maart 3 Plattelandsvrouwenafdeling Texel heeft in de LTS-kantine een bijeen komst die is georganiseerd door het eendagsbestuur. Bereiding van een paasmenu en dranken; 20.00 uur. ide aula van de Jacob Daalderschool in Oosterend begint om 19.30 uur een 'speelavond van de muziekschool. Woensdag 21 maart n 14.00 -17.00 uur houdt de Welfare afdeling van het Rode Kruis verkoping In het Rode Kruisgebouw. m 19.30 uur begint in „De Wald hoorn" te Den Hoorn een speelavond van de muziekschool. et jeugddammen en -schaken begint om 14.00 uur in de Jan Strijbosschool :in Eierland. Vrijdag 23 maart de schouwburg van Den Helder brengt het cabaret Don Quishocking 'Trappen op', aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Kaarten zijn nog verkrijgbaar jaij de afdeling culturele zaken van het raadhuis, kamer 304, telefoon (02220) 3041. „Tin en het vervaardigen van tinnen voorwerpen" vormden onderwerp van gesprek op een door het Katholiek Vrouwengilde georganiseerde informa tie-avond in De Witte Burcht. Hierop werd gesproken door de heer Roessingh van Iterson uit Wassenaar, eigenaar van de laatste hand-tingieterij die Nederland heeft. Het bedrijf van de familie Roessingh van Iterson stamt uit 1824. Sinds die tijd worden er echte oud-ambachtelijke tin nen sier- en gebruiksvoorwerpen ge maakt zoals bijvoorbeeld bestek, kanne tjes en vazen. Omtrent het procédé dat in het te Wassenaar gevestigde bedrijf wordt gehanteerd vertelde de heer Roessingh dat hier ook de verschillende gietmallen met de hand worden vervaardigd. De grondstof die daarvoor wordt gebruikt is Brusselse aarde ofwel mergel. Een dergelijke gietmal of zandvorm kan slechts éénmaal worden gebruikt omdat anders de kwaliteit van de vervaardigde voorwerpen er te veel onder zou lijden. Voor ieder volgend stuk moeten dus met de hand steeds nieuwe gietmallen worden gemaakt. Tinslakken De heer Roessingh toonde enig werk materiaal en wees hierbij op veel kleine bijzonderheden die het maken van een goede mal erg moeilijk maken. Hij vertelde ook dat het smeltpunt van tin bij 220 graden Celsius ligt en dat tin een giettemperatuur van 360 tot 370 graden Celsius heeft. De bij het smelten vrij gekomen tinslakken gaan naar diverse verffabrieken waar ze worden benut bij het vervaardigen van waterafstotende lakken die onder andere voor boten worden gebruikt. Om de producten de voor huishoude lijk gebruik vereiste hardheid te geven wordt in het Wassenaarse familiebedrijf aan de tin de stof Stibium toegevoegd. Dit is tamelijk kostbaar en wordt gedol ven in Japan en China. Een van de belangrijkste voordelen die dit Stibium boven andere stoffen heeft is het afwezig zijn van giftige stoffen. Tinzwendel Volgens de heer Roessingh van Iter son is een van de gevolgen van de Sti- biumschaarste een aanzienlijke zwendel in de productie van goede en veilige Met een gelijk spel voor de dames een nederlaag voor de meisjes «n de MST handbalvereniging ein- ligde zaterdag in resp. Enkhuizen Den Helder de jaarlijkse competi- "lestrijd. Beide teams zijn hiermee in de mid- - lenmoot van het klassement geëin- ligd. De leden van beide teams zijn er n veliswaar niet in geslaagd een oppositie te behalen maar hebben dit -• eerste) competitieseizoen toch ervaren -[ ils een erg leerzame periode waarop in - Ie toekomst goed kan worden voort- - lebouwd. De MST-handbalsters willen n de komende zomerperiode nog mee - laan doen aan de diverse toernooien lie in de Noordhollandse regio worden - lehouden. Gelijk In de laatste Wedstrijd die de MST- lames zondag in Enkhuizen speelden ungeerde West Frisia 2, dat als een i an de koplopers te boek staat, als 1 egenstander. De bezoeksters beten 'ooral in het begin fel van zich af. Een jevolg daarvan was dat West Frisia i )as in de vijfde minuut de eerste treffer ton scoren. Kort daarop vielen er twee VIST-doelpunten en kwam de thuisclub 'erder weinig aan bod. Tot aan de rust zorgden de MST-dames zelfs voor een nog ruimere voorsprong die door goed spelinzicht tot stand kwam. De Enkhui- zer ploeg keek daarom bij de rust tegen een 1—4 achterstand aan. In de tweede helft kwam de thuisclub goed terug. De MST-dames kregen helemaal geen ruimte meer en er werd een strakke mandekking uitgevoerd. De stootkracht die de Texelse ploeg voor de rust had viel daardoor geheel weg en langzamerhand kwam West Frisia op gelijke hoogte. Het laatste fluitsig naal kwam bij de stand 5—5 hetgeen het krachtverschil toch goed weergaf. Rustig verloop De MST-meisjesploeg kreeg het zondag opnieuw met WGW aan de stok. In tegenstelling tot de gebeurte nissen van vorige week op Texel toen in sporthal Ons Genoegen de eerste wedstrijd tussen deze ploegen nogal „opmerkelijk" eindigde ging het nu veel rustiger. De wedstrijd ging ten slotte verloren voor de Texelse ploeg maar niet nadat WGW op forse tegen stand was gestuit. De ruststand was 4—1 en een dapper vechtend MST kwam in de tweede helft eerst op 4—3 maar moest zich daarna definitief ge wonnen geven. De einduitslag werd 6—3 in het voordeel van de thuisclub. tinnen voorwerpen. Bovendien worden de op de markt gebrachte producten de laatste jaren niet meer op echtheid gecontroleerd omdat de belangstelling in vergelijking met vroeger tamelijk gering is. De 'valse' tinnen voorwerpen komen vooral uit Italië waar men het tinnen materiaal om de gewenste hard heid te verkrijgen vaak mengt met lood en zink. Naast de reeds genoemde giftigheid van deze samenstelling heeft het als nadeel dat de producten snel dof of lelijk worden. Bij de voorwerpen die in De Witte Burcht werden getoond behoorde een collectie lepels die bij verschillende gelegenheden werden geschonken, zo als liefdeslepels, bruidslepels, geboorte lepels en oogstlepels. De volgende avond van het Katholie ke Vrouwengilde is op donderdag 26 april in hotel De Lindeboom-Texel. Door enkele leden zal dan een toneeluitvoe ring worden gegeven. W. v. Leersum 13 9 0 4 18 12 1.16 W. Boon 13 8 1 4 17 13 1.56 J. Hogewoning 13 7 0 6 14 19 1.57 J. Kok 13 7 0 6 14 9 0.76 G. Dros 13 6 0 7 12 17 1.74 W. Stiggelbout 13 6 0 7 12 13 1.37 K. Kalis 13 6 0 7 12 7 0.88 D. Kooij 13 5 1 7 11 15 1.35 C. Dros 13 5 0 8 10 12 1.55 M. Boogaard 13 2 1 10 5 17 1.74 A. Huizinga 13 1 0 12 2 7 0.58 Winnoar /V. C. Rijk ontvangt de beker iat henden van wedstrijdleider G. Dros. Links voorzitter- secretaris M. Boogaard. De uit ouderen bestaande biljartclub „De Hollebol" heeft een genoeglijke biljartcompetitie achter de rug. Gister middag werd door wedstrijdleider G. Dros de wisselbeker uitgereikt aan de heer N. C. Rijk die eerst nummer één werd bij de strijd om het gemiddelde en vervolgens de competitie-met-handicap won. Het was een onderlinge competitie waaraan 14 personen deelnamen. Vol gend jaar zullen er wellicht ook spelers /an het vasteland bij worden betrokken. In ieder geval zijn nieuwe deelnemers welkom. Hieronder volgt de totale uitslag met resp. de cijfers voor gespeeld, gewon nen, gelijk, verloren, punten, hoogste serie en gemiddelde: N. C. Rijk 14 9 1 4 19 23 2.26 A. v. Sambeek 14 9 0 5 18 21 1.85 G. de Wit 13 9 0 4 18 12 1.56 Vrijdag werd de Ford Escort van me vrouw D.D.-H. uit De Cocksdorp vrij ernstig beschadigd toen deze als gevolg van een mislukte uitwijkma noeuvre in de sloot van de Nieuwlan- derweg terecht kwam. Mevrouw H. kwam uit de richting De Cocksdorp en week uit omdat zij meende dat een vrachtauto die de weg opreed, op haar weghelft terecht zou komen. Ze kwam in de berm, waar ze de macht over het stuur kwijtraakte. Bij thuiswedstrijden in sportzaal De Ferrever hebben dit weekend alle drie in competitieverband spelende Tetak- teams een overwinning behaald. Tetak 1 won met 7-3 van ASV 1 (Venhuizen), Tetak 2 won met dezelfde cijfers van Aktief 1 (Lutjewinkel) en Tetak 3 boekte een 6-4 overwinning op Typhoon 6 (Hoogwoud). Met de winst op ASV 1 boekte Tetak 1 een prachtig resultaat omdat het hier ook een kampioenspretendent betreft. Tetak stond al vier punten voor op de Venhuizense ploeg maar moest zater dag toch winnen om zich geheel zeker te stellen. De problemen bleken uitein delijk minder groot dan werd verwacht. Zowel Theo Hillebrand, Henk Dijkstra als Max Hagedoorn wonnen elk twee partijen en ook het dubbelspel met Hillebrand en Dijkstra werd een Texelse overwinning. Aktief 1 waartegen Tetak 2 in de eerste ontmoeting een 5-5 uitslag be haalde bleek nu wat minder moeilijk bespeelbaar. Met de nu behaalde 7-3 zege heeft het trio van Tetak 2 een mooie tweede plaats op de ranglijst in handen gekregen. De teamleden zijn Frits Koorn, Ruud Koorn en Martin Jansen. Voor alle drie bleek de kwaliteit van Aktief-speler T. Hoovet onbereik baar. Ook het derde Tetak-team blijft het erg goed doen. Typhoon 5 werd zater dagmiddag met 6-4 geklopt door het spel van Guido Bakker, Jan Pijlman en Fred Mosk. In de Typhoon-ploeg was G. Klut de beste speler. Geen van de Texelaars wist hem te kloppen. Wegens het grote tafeltennistoernooi in Grootebroek (sporthal De Kloet) op zondag"25 maart komen alle competitie wedstrijden op de eraan voorafgaande zaterdagmiddag te vervallen. De hoofdingelanden van het Waterschap Texel zijn donder dagavond akkoord gegaan met de begroting voor 1979. Vrijwel zonder commentaar ging men ak koord met het voorgelegde ont werp en de toelichting die erbij werd gegeven door de dijkgraaf, het hoofd technische dienst en de secretaris-penningmeester. Be langrijk is dat in de polderlasten geen verandering komt. Blijkens de aanbiedingsbrief zijn ho gere polderlasten niet nodig omdat het kapitaalswerk 'aanleg waterloop Krasse- keetgemaal' tussentijds in een voordelige vaste geldlening kon worden omgezet en de cultuurtechnische dienst de sub sidies van dit werk zeer vlot heeft uitgekeerd, zodat het kapitaalsover schot 1978 groter is geworden. Daar mee konden diverse kapitaalswerken worden gefinancieerd. Ook een deel van het zg. groot onderhoud aan de wegen (waarvan een deel in 1978 niet is uitge voerd) en de rente van de genoemde vaste geldlening, zal uit de reserve van 1978 worden bekostigd. Daarbij komt dat de overige uitgaven geen verhoging laten zien, mede door het buiten gebruik stellen van de gemalen Waalenburg en Het Noorden. Winter Dijkgraaf M. Roeper Pzn bracht in het begin van de in hotel De Lindeboom- Texel gehouden begrotingsvergadering dank aan de medewerkers van de polder die zich op loffelijke wijze hebben ingespannen bij de bestrijding van de sneeuwoverlast. Bij deze operaties heeft de mobilofoon (die op dezelfde frequen tie werkt als de apparatuur van Rijkswa terstaat) zijn nut dubbel en dwars bewezen, hoewel de mobilofoon eigen lijk voor de dijkbewaking is bestemd. Omdat de dooi bijzonder 'rustig' was, bleef opdooischade en wateroverlast beperkt. Alleen in het Hoornder Nieuw- land ontstonden problemen omdat de onderbemaling die aldaar in werking is, het opgaf. Als noodmaatregel heeft toen een vijzelpomp een paar dagen gewerkt; intussen werd het gemaaltje hersteld. Een tijdelijke waterovervloed is op zichzelf niet zo verschrikkelijk maar in een omgeving als Hoornder Nieuwland is het water, ondanks de 'verdunning' door het vele dooiwater zo zout (gevolg van onder meer kwel vanuit de Mok- baai) dat het dringend nodig is het zo snel mogelijk weg te pompen. Verwacht wordt dat het met de schade wel zal meevallen. Ook het Waterschap Texel heeft gevolg gegeven aan de oproep en ijs zijn gemaakt op te geven in verband met eventuele vergoeding. De langdurige winter heeft onder meer een oponthoud van 5 weken veroorzaakt bij de bouw van het gemaal Krassekeet. De perskoker door de dijk zal wel binnen het geplande schema klaar zijn omdat de bouw daarvan betrekkelijk normaal heeft kunnen doorgaan. De geloofsbrieven van de herbenoem de hoofdingelanden H. W. Stark, Ph. Bas Czn, J. S. Keijser Szn en de nieuw benoemde hoofdingeland J. J. Hin uit Ongeren werden in orde bevonden en de genoemde bestuursleden werden tot de vergadering 'toegelaten', zoals de officiële uitdrukking luidt. Vuil op de dijk Bij de dijkverzwaringen ontstaat een dijk met een flauw asfalttalud, die als enige nadeel heeft dat aangespoelde rommel er makkelijk op aanspoelt en er vervolgens overheen waait. In de begro ting is er dan ook rekening mee gehou den dat de rommel regelmatig moet worden verzameld. Van belang is ook dat de stuwen die in grote aantallen in de diverse water lopen op Texel zijn aangebracht, in goede staat worden gehouden. De stuwen maken een zeer zuinig omsprin gen mogelijk met de beperkte hoeveel heid zoet oppervlaktewater waarover Texel beschikt. Volgens de aanbiedings brief bij de begroting zullen mogelijkhe den tot verbetering van het peilbeheer worden nagestreefd door aanvulling van het tekort aan zoet oppervlakte water. De ingebruikneming van het Krasse- keetgemaal tegen het eind van dit jaar van overheidswege om alle extra kosten (716.000, die als gevolg van sneeuw betekent een aanzienlijke verbetering van de waterbeheersing voor de polders Waalenburg en Het Noorden. Het gaat hier om een moderne en geautomati seerde bemalingsinrichting die moet worden gezien als een schakel in de automatisering van alle gemalen van het Waterschap, waaraan stap voor stap zal worden gewerkt. Wegverbetering Het Waterschap trekt aanmerkelijk meer geld uit voor de wegen. Door het toenemende verkeer en vooral het zwaardere vrachtvervoer is het nodig dat de draagkracht van de wegen wordt verhoogd omdat de huidige wegcon structie hierop veelal niet is berekend. Ook de schade die door de vorst is veroorzaakt zal moeten worden her steld. Goede ervaringen heeft het Wa terschap opgedaan met het verharden van de wegbermen met puin; daarmee wordt derhalve voortgegaan. Bij het heffen van polderlasten van de gebouwde eigendommen zal het Water schap samenwerking zoeken met de gemeente Texel. Van de daar berusten de gegevens voor de onroerend goed- belasting kan mogelijk gebruik worden gemaakt. Er is de laatste tijd veel te doen rond de Nederlandse waterschappen. Uit rapporten en studies blijkt dat een nieuw waterschapsbestel op handen is. Vooral bestuurlijk gezien bevinden de water schappen zich in een stroomversnelling, waarvan de gevolgen ook voor het Waterschap Texel van invloed zullen zijn. De eisen die aan het bestuur worden gesteld worden steeds hoger. Met name in de afgelopen winter is gebleken dat het vergraven van de bestaande sloten (waardoor deze weer op behoorlijke diepte worden gebracht) geen overbodige luxe is. Met name in de Prins Hendrikpolder zijn de waterleidin gen verzand. Door de geringe diepte zat het ijs snel aan de grond waardoor al heel gauw een opstoppend effekt ont stond. Mede daardoor kreeg Hoornder Nieuwland wateroverlast toen de dooi inviel. Zout Het zoutgehalte van het oppervlakte water op Texel is een verschijnsel waar rekening mee moest worden gehouden. Het Waterschap stelt regelmatig het zoutgehalte vast, waarbij (bijvoorbeeld) is gebleken dat het water bij Dijkmans huizen ondanks de dooi 3.000 mg zout per liter bevatte. Elders in de provincie is 350 mg per liter al reden voor alarm. Het water dat bij bronbema ling e.d. uit de grond komt is meestal ook zout. Maar zelfs als dat niet het geval is, is voor het lozen van dergelijk bronwater op de sloot een lozingsver gunning nodig. Een van de hoofdinge landen vond dat een merkwaardige toestand, daar tegelijkertijd wordt toe gestaan dat het nieuw Krassekeetge- maal een voorziening krijgt waardoor zout water juist naar binnen kan worden gebracht. Dijkgraaf Roeper wees er echter op dat het hier gaat om een bijzondere situatie. Het water waaraan het zoute water wordt toegevoegd staat niet in verbinding met de gewone poldersloten zodat het effect tot het natuurgebied aldaar beperkt blijft. Personeel De personeelssterkte van het Water schap loopt enigszins terug. Als gevolg van automatisering van werkzaamheden in de buitendienst is het personeelsbe stand sedert de fusie geslonken van 21 naar 19 man. Zo heeft de heer D. den Braven per 1 januari de dienst verlaten omdat het gemaal Waalenburg waar hij als machinist (in deelfunctie) werkte, is gesloopt. Het Waterschap wil meer gaan doen aan voorlichting. Naast de verspreiding van informatiemateriaal en mondelinge activiteiten voor verenigingen, scholen e.d. zal voor zover mogelijk de pers ook nader bij het wel en wee van de polder worden betrokken. Dijkgraaf Roeper liet desgevraagd weten dat deze voorlich tingsactiviteit in grote, minder overzich telijke waterschappen belangrijker is dan op Texel maar ook hier zijn waarschijn lijk wel meer mogelijkheden om het contact met het publiek te verbeteren dan thans worden benut. Een rubriek in de krant (zoals 'Van het raadhuis') is misschien een goed middel. Overigens moet niet worden vergeten dat het Waterschap een hoofdzakelijk technisch bedrijf is waarvoor buiten de kring van direkt belanghebbenden, niet zoveel interesse bestaat. Nieuwe secretaris-penningmeester De heer A. van Hoorn krijgt per 1 mei 1979 eervol ontslag als secretaris-pen ningmeester. Voor het Waterschap Texel bekleedde hij deze functie sinds 1 augustus 1973 maar zijn staat van dienst begon al op 1 juli 1932 toen hij in dienst trad van de polder Eierland. Tot zijn opvolger werd geko zen de 34-jarige L. Flisijn uit Kampen, die thans in het Waterschap IJsseldelta (22.000 ha) ongeveer hetzelfde werk doet en door het dagelijks bestuur als eerste op de voordracht was gezet. Er waren totaal 10 sollicitanten. Bij de selectie is het bestuur zeer serieus te werk gegaan. Nadat de mensen waren geschrapt die onvoldoende papieren konden tonen, is voor elk van de vier overgebleven kandidaten een halve dag uitgetrokken voor gesprek. De functie secretaris-penningmeester is een sleu telpositie bij het Waterschap. Vooral in verband met de komende veranderingen in het waterschapsbestel zal deze man aanzienlijke capaciteiten moeten heb ben. Een psychologische test hoorde tot de sollicitatieprocedure. Uiteindelijk ont stond een voordracht waarop naast Flisijn de heren Th. Witte (thans reeds werkzaam bij het Waterschap) en de gemeente-ambtenaar J. v. d. Burgh als resp. tweede en derde stonden. De hoofdingelanden hadden er behoefte aan even in besloten sfeer over deze zaak te discussieren, zodat de vertegen woordigers van de pers en andere toehoorders er uit moesten. Bij de verkiezing werden 24 stemmen uitge bracht, waarvan 18 op Flisijn en 6 op Witte.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7