Cjrocn ZwartsJexeh in het harL, Gemeente maakte korte metten met jeugdhonk Es Kinderen CVO-school plantten 1500 bomen viEcmscHEm Denksportslotloernool in scholengemeenschap GEEN ROTZOOI OP ROMMELTJESMARKT Gebroeders De vries namen Helderse kotter over 7#TT-* 7 I HARk.ji 2 Biertapwedstrijden op Texel Oudeschild enkele uren zonder drinkwater -- Ze JAARGANG NR. 9364 VRIJDAG 23 MAART 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (022281 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. OSBCJ Onder politietoezicht heeft een ploeg van Gemeentewerken dins- ^dag het „huussie" in de Gast huisstraat ontruimd en gesloopt. Dat gebeurde tot teleurstelling en woede van de jongerengroep De Sharks die het gebouwtje de laat ste maanden als clubhuis in ge bruik had en er waarschijnlijk niet in zal slagen wat anders te vin den. Het huisje was eigendom van de gemeente en is onlangs verkocht aan de ernaast wonende heer C. Schoenmaker. Deze wil op deze plaats een woonhuis bouwen voor verhuur. Het plan daar voor is inmiddels bij de gemeente ngediend. Onaanvaardbaar Het gebouwtje zou dus toch verdwe nen zijn, maar dat er dinsdag haast mee werd gemaakt was omdat de gemeente niet zo blij was met de wijze waarop de club er gebruik van maakte. Aanleiding voor actie was het politierapport waaruit naar voren kwam dat in het gebouwtje ook sex werd bedreven. Dat was op zichzelf het ergste niet, maar B. en W. vonden de leeftijd van de meisjes die erbij waren betrokken wel wat erg laag en wilden voor die toestand niet mede verantwoordelijk zijn. Korte metten Dus arriveerde dinsdagmiddag de gemeentelijke sloopploeg, samen met de politie. Dat laatste om te voorkomen dat de jongelui het slopen zouden willen beletten. Als preventieve maatregel was daarom ook een hond meegenomen. Al met al was het een nogal grimmige vertoning die veel opschudding verwek te. Nadat de dakpannen van het huisje waren gehaald werd het huisje met 1 behulp van een kraan in elkaar gedrukt, zodat het niet meer bruikbaar was. Krachtens afspraak was het puin voor de heer Schoenmaker die er de oude stenen zal uitzoeken om deze opnieuw te gebruiken. Alvorens tot sloop werd overgegaan werden de bezittingen van de jongelui naar buiten gebracht en later afgevoerd naar de gemeentelijke opslagplaats bij de molen van Oudeschild. Het materiaal bestond uit kleding, bedden, meubilair, gereedschap, een motorblok, ijskast, bar e.d. Een aantal clubleden was inmid dels ter plaatse gearriveerd. Ze waren boos dat de gemeente of de politie niet de moeite had genomen om hen te waarschuwen, zodat ze hun eigendom men zelf in veiligheid hadden kunnen brengen. De aanwezigheid van de poli tie vonden ze nogal overdreven en het onverhoedse karakter van de 'overval' gaf hen het gevoel als een soort gevaar lijke misdadigers beschouwd te worden. Hoewel nooit een officiële regeling is getroffen, kon het gebruik van het gebouwtje wel als legaal worden be schouwd. Meerdere malen heeft de politie de afgelopen maanden een kijkje genomen maar de jongens konden gewoon blijven zitten. Toen de ontruimings- en sloopactie begon zaten in het gebouw twee jon gens en twee meisjes. Deze werden meegenomen naar het politiebureau voor ondervraging. Tweede keer Het is niet de eerste keer dat De Sharks hun onderkomen verliezen. Ze zaten eerst in het voormalige Asiel in de Burgwal, dat op last van het gemeente bestuur ook werd gesloten. Enkele jongens gingen dinsdag naar het raadhuis om zich te beklagen. Ze werden te woord gestaan door directeur J. van Hoorn van gemeentewerken die hen liet weten dat ze in ieder geval hun spullen konden terugkrijgen en die bij hen uiteindelijk wel begrip ontmoette. De jeugdclub De Sharks is geen duidelijk georganiseerde vereniging. Er is geen bestuur. De 'vaste kern' die regelmatig van het huisje gebruik maak te bestond uit ongeveer vijftien jongens en enkele meisjes. Maar er waren ook vrij veel 'passanten' zodat het aantal jongelui dat wel eens in 't Huussie kwam, veel groter was. Laden van De Sharks en andere belangstel lenden kijken toe bij het slopen van het „Huussie", dat een van de oudste huisjes van Den Burg was. Het werd voor het laatst .regelmatig" bewoond door het evangetis- tenpaer Jan en Paula Brouwer. Vroeger vormde het huisje een eenheid met de Byer- coogh-schuur, een stolp, die in het begin van de jaren vijftig door brand werd verwoest De meeste leden van De Sharks zijn leerlingen van de LTS. Het is niet te verwachten dat zij spoedig een ander clubhuis gevonden zullen hebben. Hun activiteit kan als een vorm van open jeugdwerk worden beschouwd zodat het voor de hand ligt dat zij van de oude Ulo gebruik maken. Maar daar voelen ze niets voor. Ze willen een eigen onderko men waar ze hun eigen sfeer kunnen scheppen en waar anderen geen gebruik van kunnen maken. Ze willen met name niets te maken hebben met de RSG- jeugd die de oude Ulo gebruikt. ,,Ze kijken op ons neer en proberen ons verdacht te maken omdat we van de technische school zijn". Ook uit andere reacties is op te maken dat de groep zich maatschappelijk geïsoleerd en gediscri mineerd voelt. Voor burgemeester En gelvaart is dat aanleiding geweest om na te gaan welke stappen moeten worden gedaan om de jongelui toch bij het gewone open jeugdwerk te betrekken. Intussen hopen De Sharks een vervan gend gebouw te kunnen krijgen, waar zij gezellige bijeenkomsten kunnen organi seren en aan motoren kunnen sleutelen. Hun contactman is bereikbaar via tele- fonnummer (02220) 4077. Ter afsluiting van de dam- en schaak- toernee die gedurende de afgelopen wintermaanden langs alle Texelse basis scholen is gegaan zal op woensdag 28 maart in de Rijksscholengemeenschap een slottoernooi worden gehouden. Alle belangstellende kinderen kunnen hier aan meedoen. Dit toernooi zal het eind vormen van een evenement dat medio oktober be gon en waaraan de schooljeugd met veel animo heeft mee gedaan. In enkele gevallen was de drukte zelfs zo groot dat de organisatoren zich soms weieens moesten afvragen 'waar ze aan begonnen waren'. Niettemin bleek de belangstelling na de winterstop iets minder dan er voor. De dam- en schaakmiddag in De Waal kon wegens sneeuw- en ijsperikelen niet doorgaan. Een duidelijk resultaat van deze denk- sportevenementenserie is wel de groei ende belangstelling voor het dammen en schaken geweest, hetgeen de plaat selijke dam- en schaakclubs wat betreft de toeloop van nieuwe leden nu reeds merken. Bij het grote slottoernooi in de aula van de RSG worden de kinderen na het spelen van enkele partijen zo inge deeld dat de finale daarna geen al te grote krachtsverschillen zal geven. Elke groepswinnaar/winnares ontvangt een door de Sportraad beschikbaar gestelde prijs. Deze spelmiddag duurt tot uiterlijk 16.30 uur. Het maakt bij dit slottoernooi overi gens niet uit of de kinderen reeds eerder aan een andere middag hebben deelge nomen. ledereen, mits hij of zij het dammen of schaken maar aardig onder de knie heeft, kan woensdag in de RSG terecht. Als vervolg op deze wedstrijdserie' zullen op 2 mei in de Redmer IJska- school te De Waal dam- en schaakkam pioenschappen voor scholenteams wor den gehouden (aanvang 14.00 uur). Elke Texelse school kan daarvoor met een of met meer viertallen inschrijven. Een voorronde van de nationale bier tapwedstrijden 1979 zal dit jaar weer op Texel worden gehouden: op dinsdag 3 april, aanvang 14.00 uur in hotel De Lindeboom-Texel. Kijkavond in Eierlandscho Huis Omdat nogal wat bezoekers en be trokkenen zich vorig jaar hebben geër gerd aan het feit dat op de rommeltjes- markten in De Cocksdorp naast waarde volle 'rommeltjes' tamelijk veel 'rotzooi' te koop werd aangeboden hebben de Cocksdorpers in verband met het ko mende seizoen een commissie van onderzoek benoemd om de zaken in betere banen te leiden. Wat men tot dusver op dit gebied heeft gedaan zal door de leden van de commissie op vrijdag 23 maart in het Eierlandsche Huis worden toegelicht. De avond begint om 20.00 uur en zal worden begeleid door een expositie van diverse handvaardigheidsproducten. Daarbij behoren ondermeer spinma- chientjes, stelten, tassen, beesten en kinderkleding. Alle materiaal is door de bewoners van De Cocksdorp en Eierland op volledig vrijwillige basis in de afgelo pen winter vervaardigd. De 'spullen' zullen op de deze zomer te houden markten worden verkocht. De (enkele tientallen) kraampjes zullen uitsluitend in de Kikkertstraat worden opgesteld ter hoogte van de huisnummers 1 t/m 47. Om de veiligheid op deze markten te waarborgen zullen ze uitsluitend in de avonduren worden gehouden omdat het verkeer dan het eenvoudigst uit de dorpskern geweerd kan worden. Naast de verkoop van de in het Eierlandsche Huis tentoongestelde ma- In verband met werkzaamheden aan de hoofdwaterleiding naar Oudeschild zal dit dorp alsmede de omgeving van- De Schans en Dijkmanshuizen dinsdag een tijdje zonder water zitten. De mensen van het PWN denken het karwei uit te kunnen voeren tussen 8.00 en 13.00 uur, maar als zich tegenslagen voordoen kan het ook wat langer duren. De inwoners wordt daarom aange raden tijdig een paar emmers water in voorraad te nemen. Tijdens het stoppen van de watertoevoer moet men de kranen gesloten houden. De werkzaamheden aan de hoofd waterleiding bestaan uit het maken van een aftakking ten behoeve van het nieuwe industrieterrein. De eerste tijd na de werkzaamheden kan het water dat uit de kraan komt enigszins troebel zijn. Dit verbetert vanzelf. terialen zullen deze zomer ook weer talrijke kermisachtige activiteiten wor den gehouden zoals prijsschieten, rad van avontuur, grabbelton, volksspelen en eventueel volksdansen en sport. Een en ander vindt plaats ten bate van de Cocksdorper gemeenschap. Op de vrijdag te houden bijeenkomst zullen nadere bijzonderheden (zoals datums van de markten) bekend worden ge maakt. De kinderen van de vijfde en zes de klas van de CVO-school in Den Burg hebben woensdag boomfeest dag gehouden. Bij het pas aangeleg de vijfde veld van het sportcom plex achter de Emmalaan plantten ze ongeveer 1500 elzen, esdoorns, wil gen en andere soorten. Zoals gebrui kelijk boden deskundigen van de ge meentelijke plantsoenendienst de helpende hand. Na afloop kregen alle kinderen twee sinaasappelen. Het visserijbedrijf de firma gebroeders De Vries uit Oudeschild heeft de HD 7 van P. Kraak Zonen uit Den Helder overgenomen. Het schip is omgedoopt tot TX 40 'Geeske' en arriveerde woens dag voor het eerst in de haven van Oudeschild. De kotter werd gebouwd in 1971 op de werf van Van der Belt Zonen te West Graftdijk.De lengte is 30.10 meter, de breedte 6.93 meter en de holte 3.70 meter. Het schip is voorzien van een Stork Werkspoor motor van 800 pk. Dat is in deze tijd, waarin een motor van meer dan 1.000 pk gewoon is, een bescheiden vermogen, maar heel wat meer dan de kracht die de vorige kotter (ook TX 40 'Geeske') ontwikkelde: 480 pk. Laatstgenoemd schip is twee weken geleden verkocht naar Harlingen. Alvo rens door zijn nieuwe eigenaar in ge bruik te worden genomen werd de nieuwe TX 40 op de werf van Visser in Den Helder opgeknapt en voorzien van galgen en-nettenrollen. De opvarenden van de 'Geeske' zijn de broers Pieter de Vries (schipper), Doede de Vries, Klaas de Vries en voorts Arie Kooger, Wim Koomen en Bart Medema. De kotter is genoemd naar het (enige) zusje van de broers De Vries. De woensdag gemaakte foto toont de kotter afgemeerd in de werkhaven van Oudeschild. Boomplantdag is destijds in het leven geroepen om een eind te helpen maken aan het vandalisme, waaraan ieder jaar weer veel jong groen ten prooi valt. Door de jeugd te betrekken bij de aan plant en door het geven van voor lichting over de betekenis van bomen in het natuurlijke milieu, hoopt men te bereiken dat de bomen de kans krjgen groot te worden. Voorafgaand aan het plantfeest was op de school een les gewijd aan het onderwerp bomen. De onderwijskrach ten konden daarbij gebruik maken van allerlei fraai voorlichtingsmateriaal, be schikbaar gesteld door Staatsbosbeheer. Het is de bedoeling dat de kinderen ook nog deelnemen aan een excursie in de Dennen. Goed werk De heer P. Backer van de gemeente lijke plantsoenendienst zei getroffen te zijn door de gedisciplineerde en serieu ze wijze waarop de kinderen zich van hun taak hebben gekweten. Het trof in dit geval gelukkig dat het om een wind- singel ging bij een sportveld dat voor gebruik door de scholen is bestemd. Backer: „De kans is groot dat de kinderen van deze kinderen nog profijt van deze bomen zullen hebben en dan kunnen zeggen: kijk die bomen hebben onze vaders nog geplant". Niet ieder jaar wordt boomfeestdag op Texel gevierd. Het wordt alleen gedaan als er een geschikt plantpro- jekt is uit te voeren. één week geldig Houten gevlochten tuinscherm in fraai natuurbruine kleur Kant en klaar elementen m een stevig raamwerk, voorzien van een regenafdeklijst Een effektieve beschutting tegen v wind, lawaai en inkijk afm. 152x183 cm afm 183x183 cm f42.50 Bijstede ladder Hobby ladder van uitzonderlijke kwaliteit 2 x 10 sp van 261,95 voor 149,00 sp van 304,45 voor 169,00 4 sp van 375,25 voor 198,00 Keuze uit 20 modellen ladders en trappen bij BAKKERS IJZERHANDEL B.V.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1