(jroen 'wartsjexels in het harL, Aannemers steken veel geld in eigen" metselaars opleiding Ouders gehandicapten vormen contactgroep is de prijs van patat op Texei ook te hoog? amma EIND MAKEN AAN ERNSTIG TEKORT U ziet en hoort Gamma overal...! L Verzamelaars houden tentoonstelling Toneelclub Zd.-Elerland met blifspel Bert Donia tevreden over resultaten prijzenaktie Eerste kievitsei Zie achterpagina D'r is nu een speciale bank- rekening voor jou. De Piek-Fijn rekening. Voor iedereen van 11 tot 18 jaar. i-t Met natuurlijk een hoge rente en extra premie. Kom even langs bij een van onze 63 kantoren, dan hoor je d'r iMfJ) alles van. 5 nuf/poorbanl eenbankvonde&tijd 19 I2e JAARGANG NR. 9366 VRIJDAG 30 MAART 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, Den Burg, telefoon (02220) 3543. Uitgave: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. LW'-* De Texelse aannemers kampen al jaren met een ernstig tekort aan metselaars. Ze zijn daardoor gedwongen metselaars van het vasteland aan te trekken en dat brengt veel kostbare rompslomp met zich mee. Om aan die situatie een eind te maken worden nu in Den Burg tijdens een vijf maanden durende cursus acht bouwvakkers tot metselaar omgeschoold. De opleiding wordt gegeven in nauwe samenwerking met het arbeidsbureau Texel en het Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen te Alkmaar. De overheid (het ministerie van sociale za ken) geeft belangrijke financiële steun aan dit project, maar het groot ste deel komt voor rekening van de aannemers waarbij de cursisten in dienst zijn. Leerlingen ijverig bezig in de schuur van Gerrit Witte aan de Maricoweg. Onder leiding van de heer M. Brouwer metselen ze hier muurtjes in allerlei verbanden, stellen kozijnen en maken zelfs gecompliceerde werkstukken, waarin tientallen uren werk zit ten. Alle aspecten van het metselvak worden aldus meegenomen. Tot een geroutineerde vakman ontwikkelt hij zich pas in de dage lijkse praktijk. Er wordt gemetseld met een mengsel van kalk en zand. Dat wordt niet hard, zodat de werkstukken weer kunnen worden gesloopt, waarna het materiaal opnieuw kan worden gebruikt. e.d, dreigt het tekort nog groter te worden. De oplossing van de kwestie diende zich op 8 november van het vorige jaar in de vorm van een brief van het Directoraat-generaal voor de arbeids voorziening waarin de 'Bijdrageregeling Scholing in samenwerking tussen Over heid en Bedrijven' (SOB-regeling) werd geïntroduceerd. Aannemer C. H. F. Duin zag hierin een goede kans en hij had geen moeite om een aantal van zijn collega's mee te krijgen. De cursisten moesten door de deelnemende aanne mers zelf worden 'geleverd'. Tijdens de cursus blijven ze hun normale loon ontvangen. Het ministerie van sociale zaken geeft een bijdrage van 7100,— per cursist per effectieve scholingsdag plus 760,— ter vergoeding van de opleidingskosten. Er vanuit gaande dat een metselaar ongeveer 730,— per uur kost, dus 7240, per dag, betekent dit dat de aannemer er 7140, per man per dag op toelegt. Nog afgezien van het productieverlies, want de man is maan denlang afwezig. De opleiding is op 5 maart van start gegaan en verloopt tot dusver tot ieders genoegen. Praktijkbegeleider Bij de cursus wordt gewerkt met een opleidingspakket van het CW te Alk maar. De lessen worden gegeven door de heren F. Blanken en J. de Boer van de technische school en de heer M. Brouwer is aangesteld als praktijkbege leider. Brouwer is zelf afkomstig uit de bouw (hij werkte bij aannemer Timmer) maar is vervroegd uitgetreden. Eigenlijk was het hem niet toegestaan dit werk te doen, maar daar kon voor dit belangrijke doel een mouw aan worden gepast. In het CW te Alkmaar heeft hij 14 dagen stage moeten lopen. De theorielessen worden gegeven in de LTS en het praktijkwerk gebeurt in de werkplaats van de heer G. Witte aan de Maricoweg. Het lesprogramma voorziet in 15 dagen theorie 8 uur), 38 dagen praktijk in cursusverband en de rest-dagen praktijk bij de eigen baas. In die laatste periode wordt iets verwacht van de betrokken aannemer: hij moet de man gelegenheid geven zijn schoolopdrachten uit te voeren. Gedurende de opleiding moeten de cursisten een paar keer naar het CW in Alkmaar om een practisch 'tentamen' af te leggen. Als alles goed gaat krijgen ze aan het eind van de opleiding het getuigschrift; de officiële CW-verkla- ring. En wat nog belangrijker is: er is een bijdrage geleverd aan een beter aanslui ten van vraag en aanbod op de arbeids markt. De Texelse munten- en ansichtenclub wil eind april in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling hou den. Het is de bedoeling niet alleen interessante kollekties (Texelse) prent briefkaarten en munten te tonen maar ook andere verzamelingen zoals sigaren bandjes, lucifersmerken, belastingplaat jes, etc., etc. Op deze mensen (waarvan er maar weinig bij de club zijn aangeslo ten) wordt een beroep gedaan hun collectie te willen exposeren zodat het publiek een zo compleet mogelijk beeld kan krijgen van dse verschillende soor ten van 'verzamelwoede' die op Texel worden bedreven. Contact kan worden opgenomen met de heer S. Bosma, Kogerstraat 10, Den Burg. yUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIUI Dinsdag is het eerste Texelse kievitsei gevonden. De vondst werd 5 omstreeks 11.00 uur gedaan in een perceel land aan de Staart in E Waalenburg door Jan de Vries, Wilsterstraat 18, Den Burg. ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiïï Gedore doppendoos 9 Doppen, ratel, schuif- greep, kniegewricht en verlengstuk Va" aan- l sluiting O S BAKKERS IJZERHANDEL B.V.Jj De toneelclub van Zuid-Eierland sluit het Texelse toneelseizoen af met het blijspel 'Bloemen voor Barbara' door Dick van Maasland. Het drie bedrijven tellende stuk wordt vrijdag 6 april opgevoerd in het gebouw 'Bethel' aan de Muijweg onder regie van de heer J. van Bennekom. Een aantal ouders van gehandicapten op Texel heeft het initiatief genomen tot de vorming van een eilandelijke con tactgroep. In verband daarmee wordt op woensdag 4 april om 20.00 uur in gebouw De Schakel te Den Burg een informele informatiebijeenkomst gehou den waarop alle betrokken ouders wel kom zijn. Er wordt gedoeld op de ouders van gehandicapten in de meest uitgebreide Omdat het tekort aan metselaars door deze ene cursus niet kan worden ingelopen, zal volgend jaar hopelijk weer zo'n opleiding worden georganiseerd, misschien ook een cursus timmeren. Want ook vakkundige timmerlieden zijn in de Texelse bouw nogal dun gezaaid. Het hiervoor uitgetrokken bedrag aan overheidsgeld is niet bijzonder hoog. Dat de opleiding op Texel van de grond kwam is te danken aan het feit dat directeur A. Maasdam van het arbeids bureau Texel en de betrokken aanne mers er als de kippen bij waren toen de bijdrageregeling werd afgekondigd. An dere plaatsen in het gewest, waar men ook voelt voor iets dergelijke zullen nu moeten wachten totdat in juli opnieuw geld beschikbaar wordt gesteld ,,Het meewerken aan een dergelijke cursus past in het takenpakket van het arbeidsbureau", vertelde ons woens dagochtend de heer Maasdam. „Want het arbeidsbureau houdt zich niet alleen bezig met bemiddeling maar ook met scholing en omscholing". Bij die scho ling verrichten de Centra voor Vakoplei ding voor Volwassenen sinds de oorlog een belangrijke taak. Door zijn regelma tige contacten met Texelse aannemers wist Maasdam uiteraard van het metse laarstekort. Oud probleem Dat probleem dateert niet van van daag of gisteren. In het verleden zijn al eens stemmen opgegaan om de Texelse technische school uit te breiden met een metselopleiding, maar dat was geen haalbare kaart want dan zou men al gauw met tevéél metselaars zitten. De aard en grootte van de plaatselijke aan nemingsbedrijven laat ook niet toe een van de bedrijven tot 'leerobject voor jeugdigen' aan te wijzen, zodat alleen scholing aan het Centrum voor Vakop leiding voor Volwassenen (CW) in Alkmaar als oplossing overbleef. Maar het volgen van een cursus aldaar is voor Texelaars nogal bezwaarlijk, zodat maar weinig mensen van deze mogelijkheid gebruik hebben gemaakt. De afgelopen twee jaar was voortdurend sprake van een tekort van tien metselaars. Dat is veel, als in aanmerking wordt genomen dat op heel Texel niet meer dan ongeveer 35 metselaars werkzaam zijn. Als gevolg van vervroegde uittreding Het Konsumenten Kontakt en de FNV Texel zijn bijzonder tevre den over de gevolgen die het prij- zenonderzoek van de afgelopen zomer heeft gehad. Zoals bekend kwamen beide organisaties na een gezamenlijk onderzoek tot de geruchtmakende conclusie dat de prijzen van levensmiddelen in de winkels op Texel gemiddeld 9% hoger zijn dan in vergelijkbare winkels op het vasteland. De re sultaten van dit onderzoek kre gen de aandacht van radio, tele visie en alle dagbladen. De actie had mede tot gevolg dat nogal wat beweging ontstond op het Texelse prijzenfront. Voor Verduijn B.V. was de actie zelfs de rechtstreekse aanleiding om in Den Burg een 'Dagmarkt' te vestigen terwijl de komst van de 'Vleeschmeester'- slagerij in De Koog ook een pittig stuk concurrentie voor de bestaande bedrij ven inhoudt. De heer Bert Donia van het Konsementen Kontakt is derhalve van mening dat de prijzen van de levens middelen zich in gunstige zin ontwikke len al zal het nog wel geruime tijd duren voordat Texel zijn naam als 'duurte- eiland' voor 'goedkoopte-eiland' zal hebben omgewisseld. Donia sprak over de aktiviteiten van zijn organisatie op de dinsdagavond in de Landbouwschool gehouden avond van de Vrouwenbond NVV. De leden van de Vrouwenbond zijn nauw betrokken geweest bij het onder zoek van de afgelopen zomer, want zij gingen met lijsten de winkels af om de door Konsumenten Kontakt gevraagde prijzen van twintig maatgevende pro- dukten te noteren. Op hetzelfde mo ment deden medewerkers van Konsu menten Kontakt hetzelfde in winkels van vergelijkbaar type in diverse plaat sen op het vasteland. Dank De NVV vrouwen blikten dinsdag met voldoening op de aktie terug, hoewel menigeen de taak met angst in het hart had uitgevoerd, want de reacties van de middenstand waren niet altijd leuk geweest. De heer Donia bracht hen namens zijn organisatie dank en liet uitkomen, dat dergelijke activitei ten helemaal passen in het vakbonds werk. Want het streven naar lagere prijzen is even belangrijk als het streven naar betere inkomens. De relatie van Konsumenten Kontakt met de NW vrouwen was er in feite al vóór de prijzenactie want Konsumenten Kontakt heeft (in tegenstelling tot de Consu mentenbond die zich meer richt op belangbehartiging van mensen met mid den- en hogere inkomens) banden met de vakbeweging. Het ging er dinsdagavond jolig aan toe in de landbouwschool. Mevrouw J. Craanen-Hemelrijk liet haar groep De Flierefluiters het 'Texelse prijzenlied' zingen: „Texel is een prachtig eiland, noul Je zou er niet genoeg op kunnen wijzen. Maar bleven er misschien dit jaar mensen weg? Zijn ze ook geschrokken van de prijzen? Tien procent op 't brood en op de koffie vijf. Op de frisdrank ben ik afgeknapt. Maar die 21 spande wel de kroon, 't Wordt een heel duur balletje gehakt" - etc. De heer Donia ging ook in meer algemene zin op het werk van Konsu menten Kontakt in. Sinds de oprichting van het blad 'Koopkracht' in 1971 is er veel voorlichtina aeweest over nuttige (zie vervolg pagina 2) betekenis van het woord. Dit omvat de zowel thuiswonende als elders verblij vende lichamelijk, geestelijk of dubbel- gehandicapten. Hoewel het woord 'geestelijk gehandicapt' zeer beladen is, verstaan de initiatiefnemers hieronder ook de zogenaamde zorgenkinderen, achtergebleven kinderen e.a. Welke handicap een kind ook heeft, de proble men waarmee de ouders te maken hebben of waarmee' zij geconfronteerd kunnen worden, zijn vaak gelijk, hebben de initiatiefnemers geconstateerd. Ge dacht wordt aan problemen betreffende huisvesting, scholing, aanpassing, op voeding en dergelijke en aan moeilijk heden van ondermeer sociale, emotio nele en financiële aard. Sommige ouders zijn reeds lid van één der bestaande, landelijke ouderver enigingen. Het blijkt echter dat, door de ligging van Texel, vaak niet aan activi teiten van zo'n vereniging kan worden deelgenomen. Aan een onderling con tact van de ouders bestaat wel degelijk behoefte. Genoemde problemen en moeilijkheden kunnen besproken wor den en ervaringen worden uitgewisseld. Voor de bijeenkomst in 'De Schakel' (naast de Hervormde kerk in Den Burg) worden zowel ouders als belangstellen den uitgenodigd. Hoofddoel is te bezien of men tot de definitieve stichting van een contactgroep van ouders (in welke organisatievorm dan ook) op korte termijn kan overgaan. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mevrouw J. Bergman, Oudeschild, telefoon (02220) 2290 en mevrouw Y. Lasthuizen, De Koog, telefoon (02228) 727. rw<terky>d

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1