Cjrocn 2tmrtsjexels in het harL, WAO-project verhuist naar „De Hollebol" Veiling voor dorpshuis bracht 14.286,— op Secretaris Beemsterboer 40 laar bij de gemeente Reservist D. Zijm nam afscheid van politie Weer honden tussen de schapen Onder invloed Slagers houden paasveeshow Raadsvergadering DINSDAG 3 APRIL 1979 RT 1!JAARGANG NR. 9367 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, efoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, m Burg, telefoon (02220) 3543. tgave: Langeveld De Rooy B.V., istbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abbonnementsprijs 7 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr.4699.17.636; Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Advertentietarief: 43 cent per mm hoogte per kolom. ms Het in oktober 1978 gestarte WAO- •rojekt zal met ingang van voensdag 4 april verbuizen van de )ude Ulo naar de Hollebol aan de iurgwal. Dit tot dusver uitsluitend ils diensten- en activiteitencentnjm en behoeve van de Stichting /oorzieningen Ouderen gebruikte lebouwtje zal voortaan iedere v oensdag ochtend (vanaf 10.00 uur) loor de WAO-groep worden ge- >ruikt. Er ligt een heel scala van redenen an deze verhuizing ten grondslag, maar de belangrijkste daarvan zijn wel de te kleine ruimte in de Oude Ulo en de slechte bereikbaarheid daarvan. Voorts is men van mening dat dit toekomstige dorpshuis nog steeds een dermate negatieve indruk geeft, dat dit een aantal WAO-ers er van weerhoudt zich bij deze groep aan te sluiten. Raakpunten Via een vorige week afgerond over leg met de gebruikers van ,,De Holle bol" is men gezamenlijk tot de con clusie gekomen dat er voldoende raak punten zijn om een invoeging van de WAO-ers in dit centrum mogelijk te maken. Beide groeperingen waren onder meer van mening dat er in de maatschappij zowel ten opzichte van Ouderen als WAO-ers voldoende nega tieve opinies heersen. Men oordeelt dat deze meningen meer in het nadeel van beide groeperingen uitvallen naarmate de economie verslechtert. Daarbij komt bovendien dat zowel de Stichting Voorzieningen Ouderen als de WAO-ers binnenkort in verband met de bezuinigingsplannen van de overheid (Bestek '81) er financieel op achteruit zullen gaan. Activiteiten Bij de activiteiten die in ,,De Holle bol" ook voor de WAO-ers kunnen worden georganiseerd, behoren onder meer het opzetten van een biljartcom petitie, het houden van gespreksgroe pen en het zich bezig houden met handenarbeid. Hoewel het aantal WAO-ers dat momenteel deel uitmaakt van deze groep (ongeveer 20) nog gering is, verwacht men dat dit aantal spoedig groter zal kunnen worden. Volgens door de overheid verstrekte recente cijfers moeten er op Texel 300 320 WAO-ers zijn. Betrokkenen die er voor voelen zich bij deze groep aan te sluiten kunnen contact opnemen met ,,De Hollewal" via tel. (02220) 2696 of zich op woensdagochtenden melden op het adres Burgwal 32, Den Burg. Burgemeester Engelvaart was afslager bij de artikelen die als eerste werden geveild. obers hadden het druk, want de mensen wilden er een gezellig feest van maken. Om de kooplust en de stemming er al direkt in te brengen fungeerde burge meester Engelvaart bij de eerste artike len van de lijst als afslager. Hij verkocht onder meer voor 750,— een taart (die ongeveer de helft waard was) aan Jaap Dekker van de VW. Voor de rest van de avond en nacht weerden de gebroeders Gerard en Piet Zijm als afslagers; ze wisselden elkaar om de 100 nummers af. Aan de vooraf gepubliceerde lijst waren achteraf nog enkele aantrekkelijke aan biedingen toegevoegd. Daarbij was het gebruik gedurende een weekend van de tjalk van de burgemeester. Hier bleek men 7400,— voor over te hebben. Na een half uur veilen (om 20.00 uur) was de eerste f1.000,— bij elkaar. Weer een half uur later was de stand f2.000,— en daarna ging het nog aanmerkelijk snel ler. De dorpscommissie wil graag dank brengen aan allen die op een of andere manier aan de veiling hebben meege werkt: de gevers en de kopers maar vooral ook de mensen die het zware ophaalwerk hebben verzet. (Ongeveer zeventig personen, allemaal gebruikers en toekomstige gebruikers van het dorpshuis voornamelijk mensen van de peuterspeelzaal). Ook notaris Bos wijk is men erkentelijk voor zijn mede werking, evenals Jaap van Vooren die het geluid verzorgde en Fanfare's Dixie land Seven die vooraf voor de muziek zorgde. De heer Dirk Zijm heeft officieel afscheid genomen als lid van de Texelse reserve-rijkspolitie, wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Tijdens een bijeenkomst in het raadhuis werd hem door zowel burge meester J. A. Engelvaart als adjudant W. Nijholt en contactman C. Visser, dank gebracht voor de trouw en plichtsbetrachting, die Zijm in zijn func tie aan de dag heeft gelegd. Hij was een van de mannen van het eerste uur, In augustus 1953 werd Zijm lid van de reservepolitie op een moment dat deze organisatie nog piepjong was. Wegens het 25-jarig lidmaatschap kreeg hij van de burgemeester het „jaarteken", een insigne. Als geschenk werd hem een foto van een duin- en zeegezicht over handigd. De bijeenkomst, die een weinig formeel karakter had, werd on der meer bijgewoond door de collega reservisten en naaste familie. Op schrif telijke wijze werd Zijm dank gebracht voor zijn inspanningen door de alge meen inspecteur van het korps Rijks politie. Er zijn blijkbaar nog steeds honden eigenaars op Texel die niet in staat zijn hun dieren onder contróle te houden of zich niet realiseren dat het loslaten van hun dieren vooral in deze tijd van het jaar grote risico's inhoudt. Herhaaldelijk krijgt de politie telefoon tjes dat honden tussen de schapen worden gesignaleerd. Donderdag ge beurde dat twee keer. Er was een hond gezien in schapenland bij de Hemmer- kooi en later ook bij het Mienterglop. P. uit Den Burg raakte vrijdag op de Oosterenderweg de macht over het stuur kwijt en kwam ter hoogte van „De Blauwe Tocht" in botsing met de afrastering. De politie liet hem in het bekende pijpje blazen en het resultaat daarvan was aanleiding voor een bloed proef. De auto liep schade op; P. bleef ongedeerd. Volgende week maandag herleeft op de Groeneplaats in Den Burg een oude traditie. De gezamenlijke Texel se slagers houden dan een paasvee- tentoonstelling. Het is de bedoeling daar een twintigtal voor de slacht bestemde dieren van zeer hoge klasse te tonen. Vroeger was iets dergelijks in de periode voor Pasen heel gebruikelijk. Meestal ging dan een slager met een „paaskoe" de dorpen in en de wegen langs en de mensen werden dan uitge nodigd een stuk van het dier te bestel len. Zo commercieel zal het maandag niet gaan. Er wordt volstaan met de show. „Alleen maar om de aardig heid", aldus een der slagers. Dinsdagavond 10 april, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergadering van 13 maart 1979. 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 3. Benoeming van de heer K. Eissen tot gemeentelijk lijkschouwer. 4. Vaststelling van een nieuw regle ment van orde voor de vergaderingen van de raad. 5. Beslissing op het beroepschrift van de heren M. G. M. Smit, H. C. M. de Dood en J. C. Leek inzake de weigering van een bouwvergunning. 6. Beslissing op het beroepschrift van de heer A. P. Kikkert tegen de weigering van een bouwvergunning. 7. Vaststelling voorbereidingsbeslui- ten: a. gedeelte Den Burg - sportvelden (lichtmasten SVT-terrein); b. gedeelte buitengebied (bouwplan garage Dros); c. voor haven Oudeschild (bouwplan Grootjen). 8. Beslissing op een tweetal beroep schriften ingevolge de Verordening sub sidiëring culturele verenigingen. 9. Goedkeuring van een besluit van de Stichting Cultureel Werk Texel tot ver koop van een strook grond aan de gemeente Texel. 10. Verkoop bouwterrein aan de heer A. A.de Wolf. 11. Verkoop bouwterrein aan de heer C. G. Schoenmaker. 12. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. 13. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1978. 14. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1978. 15. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1979. 16. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1979. 17. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1979. i De vrijdagavond gehouden >enbare veiling van goederen en ensten ten bate van het dorps- jis Den Burg, heeft f14.286,— igebracht. Als het bedrag van 1.000,— aan schenkingen voor- wordt meegerekend, betekent eze opbrengst dat bijna de helft nnen is van het bedrag van 10.000,— dat de gemeenschap in Den Burg moet bijdragen aan e eerste bouwfase van het orpshuisplan. Er zullen dus nog iverse acties moeten volgen, eeds begonnen is de verkoop an stickertjes en op de feest- ïarkt die ter gelegenheid van oninginnedag wordt gehouden, uilen ten bate van het dorpshuis rote aantallen boeken en platen an de man worden gebracht. „We zijn bijzonder tevreden", aldus ïevrouw J. C. van Beek-Koster, lid van e Dorpscommissie Den Burg en belast iet de organisatie van de veiling. „Voor ie tijd hadden we natuurlijk wel bepaal- e vewachtingen. Een opbrengst van 12.000,— vonden we toen echter ogal optimistisch. De verwachtingen ijn dus royaal overtroffen". Drukte Het was vrijdagavond voortdurend Iruk in hotel De Lindeboom-Texel. Al oordat de verkoping van start ging, naakten velen van de gelegenheid lebruik om de aangeboden waar te inspecteren. Tijdens de veiling waren steeds wel zo'n 250 personen in de zaal en velen bleven van het begin tot het eind. Dat betekende een verblijf van meer dan zes uur, want om tien voor twee zaterdagochtend was alles uitver kocht en kon iedereen moe maar vol daan huiswaarts keren. Het zou onge twijfeld nog veel later zijn geworden als niet bijna alle artikelen gecombineerd in verkoop waren gebracht. Bijna steeds werden twee artikelen tegelijkertijd aan geboden. Bij kleine zaken was de hoogste bieder de koper, bij artikelen boven de 7200,— moest er gemijnd worden en zat de kans erin dat de hoogste bieder met alleen de 'plok' genoegen moest nemen. Dat gebeurde bijv. met een fraai handgeknoopt tapijt met een afbeelding van het oude raad huis, beschikbaar gesteld door oud wethouder C. H. Roeper. Willem Ham van 'De Lindeboom-Texel' was de hoogste bieder maar bij het afmijnen verwierf de burgemeester het kleed voor 7565,— voor de gemeente en moest Ham zich troosten met 75, plok. Overwaarde Ongeveer 150 kopers waren vrijdag avond actief. De opbrengsten liepen sterk uiteen, maar over het algemeen kan gezegd worden dat de artikelen belangrijk meer opbrachten dan de werkelijke waarde. Waaruit mag worden geconcludeerd dat men niet uit was op een koopje, maar het goede doel op spannend-speelse wijze een dienst wilde bewijzen. Hoewel 'De Lindeboom- Texel' gratis voor de veiling beschikbaar was gesteld, werd het voor de exploi tant van deze zaal een goede avond. De hij zijn pensioen 'in het harnas en onbeschadigd' zal halen. Historie De heer G. A. Oskam, sprekend namens het personeel, had veel werk gemaakt van zijn toespraak, waarvan hij een omvangrijke en interessante histori sche beschouwing had gemaakt. Hij liet tal van gemeentesecretarissen de revue passeren, allen met hun bijzondere (bij)functies en eigenschappen en trok leerrijke vergelijkingen. Een van zijn conclusies was dat Beemsterboer 'een taaie' is, want gemiddeld bleven zijn voorgangers niet langer dan 18 jaar. Het record kan hij echter niet breken want als alles goed gaat wordt het een eervolle derde plaats na de 18e eeuwse Gravius en de 20e eeuwse Jonker die er ieder meer dan 32 jaar hadden opzitten. Terugkomend op de afgelopen veertig jaar zei Oskam dat Beemsterboer een moeilijke tijd met ongekend snelle ver anderingen is doorgekomen. „Je hebt de evolutie volbracht maar bent met beide benen op de grond gebleven. Een van jouw meningen was: te ver doorge dreven recht leidt tot onrecht". Oskam waardeerde in het bijzonder de houding die Beemsterboer innam jegens het personeel. Hij identificeerde zich sterk met hen en voelde zich betrokken bij hun problemen. Ook me vrouw T. Beemsterboer-Water werd in de hulde betrokken want naast lief heeft zij ook veel leed met haar man moeten delen. Als geschenk werd een waarde bon voor foto-artikelen overhandigd alsmede een persoonlijk cadeau. De heer Beemsterboer zelf toonde zich nogal onder de indruk van de gebrachte hulde. Uitgebreid ging hij in op hetgeen de sprekers naar voren hadden gebracht en haalde veel herin neringen op uit het grijze verleden van de gemeente Texel. Onder meer liet hij blijken dat hij heel wat meer Pietje Precies zou willen zijn dan in de praktijk mogelijk was. Hij verhulde niet dat zich in het raadhuis wel eens ernstige proble men voordoen in de personeelssfeer. Als gevolg van overlijdensgevallen en langdurige ziekten zijn moeilijkheden ontstaan die men op dit moment nog niet te boven is. Respect uitte >fij voor zijn vrouw die zijn toeverlaat was geweest in goede en slechte tijden en nog steeds bewijst dat ze uit het juiste hout is gesneden door het te kunnen verdragen als iemand ten onrechte iets over 'de gemeente' heeft te klagen. Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van personeel en raads leden is gistermiddag op feeste lijke wijze herdacht dat secretaris P. Beemsterboer (63) 40 jaar ge leden in dienst trad van de ge meente Texel. De jubilerende ambtenaar kreeg vele lovende woorden van drie sprekers te ho ren en mocht ook tal van ge schenken in ontvangst nemen. Burgemeester Engelvaart liet de staat van dienst van Piet Beemsterboer de revue passeren: Hij begon in juli 1935 op de gemeentesectretarie van Berk hout en werd per 1 april 1939 benoemd tot 'vierde ambtenaar' op de gemeente secretarie van Texel. Hij maakte promo tie, werd in 1946 hoofdcommies en een jaar later benoemd tot gemeentesecre taris als opvolger van de heer Jonker. In zijn toespraak wees de burgemeester op de soepelheid, die van ambtenaren wordt verlangd als zij willen inspelen op het steeds mondiger worden van de burgers. Hij zei dat de heer Beemster boer zich steeds op de gewenste wijze heeft kunnen aanpassen en loofde hem niet alleen om de wijze waarop hij zijn hoofdtaak vervult maar ook voor de vele nevenfuncties: secretaris VW, be stuurslid Noordhollandse VW-federa- tie, voorzitter Groene Kruis, secretaris van de Raad van commissarissen van de TEM, secretaris van de raad van bestuur van de NV Luchtvaartterrein Texel, bestuurslid Texels Museum en van het centrum voor automatisering. Laatste loodjes Als blijk van dank voor de betoonde inzet gaf de burgemeester een ingelijste staalgravure „Combat naval du Texel", afkomstig uit de collectie van Van der Klift. Hij liet voorts blijken dat het niet lang meer zal duren voordat Beemster boer opnieuw in het zonnetje wordt gezet: dat gebeurt over anderhalf jaar als hij met pensioen gaat. Lang voordat hij burgemeester op Texel werd, was Burgemeester Engelvaart overhandigt een waardevolle staalgravure als gemeentelijk cadeau voor de jubilerende heer Beemsterboer. Engelvaart al goede kennis van Beem sterboer. De burgemeester zat nl. ook in het bestuur van de VW-federatie en Beemsterboer en zijn vrouw komen uit Noordholland en hebben nog nauwe banden met de vorige standplaats van de burgemeester. Pietje precies Namens de gemeenteraad vergeleek Fridt Blanken de heer Beemsterboer met de spreekwoordelijke Pietje Precies en zag wel overeenkomsten. „Hij lette op de kleintjes en niet alleen in financieel opzicht", waarmee hij doelde op het feit dat de secretaris nogal eens ingreep als de democratische regels in discrediet dreigden te komen. Beemsterboer had zijn eigen omzichtige wijze om mensen ter verantwoording te roepen. Dat ging met veel omhaal en inleidend gepraat gepaard, maar uiteindelijk werd toch wel duidelijk wat de grieven waren. Blanken had daar niet zoveel moeite mee en sprak van een „goedbegrepen vaderlijke rol". Eraan herinnerend dat Beemsterboer zich een paar maal aan zijn functie heeft 'vertild' waardoor hij er een tijd uit moest, constateerde Blanken dat de secretaris zich de laatste tijd kranig houdt zodat het ernaar uitziet dat

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1