Laat en nat voorjaar Muziekschoolavonden werden groot succes 'GRONDWERKSTERS'GRA VEN NIEUWE TELEFOONKABEL IN i Bonte vierling p,an Deterding Met brommer geslipt jf LAND f BOUW Vaste „mannenbaan" voor vijf vrouwen Krijgt Texel verenlgini voor sterrenkunde? Aprilmop van politie Er gaat veel veranderen bij Hotel de Lindeboom Texel ons merkbeeld is het eerste begin. HoteldeLindeboomTexel Kledinginzameling „Mensen in nood" Geslaagd Voorwaarts Mars geeft feestavond PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 APRIL 197 )ir Groeneplaats 14 Den Burg Texel Telefoon 02220 2041 I n - mm IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINNINI Alsof het een unieke gebeurtenis was, meldde een groot landelijk ochtendblad onlangs de geboortes van een vierling bij een schaap. Dats is inderdaad geen alledaagse ge-s beurtenis, maar zeer zeldzaam iss het niet. Alleen al op Texel komt het eik jaar wel een paar keer voor. Minder vaak gebeurt het dat alles vier lammeren in leven blijven. 5 Meestal is er een dusdanig beneden maat en conditie, dat deze al sne/= de laatste adem uitblaast. Op het bedrijf van de heer F. 1 Tjepkema bij De Waal laten des zaken zich veel gunstiger aanzien, s s Daar werd zaterdagmiddag doors 1 een zwart schaap een vierling ge-s worpen waarvan alle lammeren een s normaal gewicht hebben tegen de s 3 kg). Dat was wel een verrassing voor de 17-jarige Koos Tjepkema die de bevalling hielp uitvoeren s na er drie royale lammeren tes hebben afgehaald, nog een vierdes s beest voelde. Drie lammetjes zijn s s zwart met een wit blesje; een van s de dieren is helemaal wit. HÏIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIUIIIIIIIIIIIIIIR lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll meewerkte, vooral door de instemming van de ministers Colijn en Dekkers, Dr. M. D. Dijt uit Haarlem stelt er prijs op een correctie toe te voegen aan het artikel 'De economische situatie in 1937' van de heer G. A. Oskam. Hij schrijft ons: ,,Het selectiebedrijf van de heer De Lugt is voortgekomen uit het selectie- bedrijf, dat door ondergetekende in 1921 werd gesticht en dat door de heer De Lugt in 1929 werd overgenomen. Het plan-Deterding is in de eerste drie maanden van 1937 geheel door mij uit gevoerd. In totaal werd aangekocht en verzonden: kaas eieren boter aardappelmeel varkens runderen spek uien aardappelen 2.013.325 kg 39.846.960 st. 1.055.825 kg. 150.000 balen 29.988 st. 5.333 st. 2.760.000 kg. 42.955 balen 14.328 ton Directeur, docenten en leerlingen van de Texelse muziekschool kunnen zeer tevreden zijn over de vijf muziekavon den. die de afgelopen maand werden gehouden. Meer dan achthonderd Texelaars bezochten deze avonden, waarvan velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Verschillen de akkommodaties bleken te klein om alle bezoekers van een zitplaats te kunnen voorzien. Alle avonden, die steeds om 19.30 uur begonnen en omstreeks 21.30 uur be ëindigd waren, werden geopend door muziekschooldirecteur Hans Mulder die vertelde dat deze avonden waren ge organiseerd om iedereen een indruk te geven van de huidige ontwikkelingen in het Texelse muziekonderwijs. Aan alle avonden werkten verschillende klassen mee van het basisonderwijs en konden de ouders getuige zijn van de inhoude lijke ontwikkelingen betreffende de Al gemene Muzikale Vorming in het on derwijs. Voorts waren er demonstraties van de verschillende Speelleerklassen, die in feite een schakel zijn tussen de Algemene Muzikale Vorming in het basis onderwijs en de instrumentale oplei dingsmogelijkheden van de muziek school. Bewust werd gestreefd een 5-tal programma's te brengen met veel afwis seling vrijwel alle instrumentale mo gelijkheden kwamen aan bod door middel van ensembles en individuele leerlingen. Bovendien werd op verschil lende niveaus gezongen en gespeeld. Daarbij spitsten de avonden zich toe om zoveel mogelijk de eigen leerlingen van een bepaald dorp aan bod te laten komen. In deze opzet is de Texelse muziekschool volledig geslaagd. A.M.V. Het idee om schoolklassen voor deze avonden in te schakelen bleek een groot succes te zijn. De leerlingen gaven op overtuigende wijze blijk van hun muzi kaliteit, er werd zeer enthousiast gezon gen en gespeeld op de Orff-instrumen- ten, waar zo langzamerhand iedere school over beschikt. Bij elk onderdeel gaf Hans Mulder een korte uitleg. Het enthousiasme bij de ouders was zo groot dat sommige onderwijzers, die de demonstratie met hun leerlingen ver zorgden er beduusd van waren. Veel maar later een bepaalde afspraak niet nakwam". Zondagmiddag werd Wiebe Ellen uit Oosterend gewond aangetroffen op de OosterenderwegHij was met zijn bromfiets geslipt en had een vlees wond bij het linkeroog opgelopen. Ellen werd met de ambulance naar zijn woning gebracht en door de dokter behandeld. De groei van de planten komt dit voorjaar traag op gang. De graslanden zijn nog kaal evenals de bouwlandper celen met wintergranen. Ook de bloem bollen komen maar traag boven de grond. In andere jaren stond er meestal meer gras op de percelen waar Italiaans raaigras staat en de crocussen stonden rond 1 april meestal in volle bloei. De hoeveelheden neerslag in de vorm van sneeuw en regen hebben de land werkzaamheden op de akkerbouwbe drijven vertraagd. Vele percelen bouw land moeten nog worden geploegd alvorens gezaaid of gepoot kan worden. De schapenhouders hebben ook geen makkelijk voorjaar omdat de schapen met lammeren volledig bijgevoerd moe ten worden. Ook het langer binnen moeten hou den van de ooien met lammeren geeft veel extra werk en zorg. De hoeveelhe den ruwvoer verminderen snel en het hangt volledig van de komende periode Evenals voorgaande jaren houdt ook nu weer het actiecomité van de stichting 'Mensen in Nood' op Texel een groot scheepse kledinginzameling. Dit zal ge beuren op 24 april. Nadere informatie over plaats en uur geven de raambiljet ten, die over geheel Texel zijn verspreid. De ingezamelde goederen worden over gebracht naar 's Hertogenbosch, waar zij wordt gesorteerd. De bruikbare kle ding gaat naar personen en instanties die hiervoor een aanvraag hebben inge diend en de niet meer bruikbare kle dingstukken worden als lompen ver kocht, van welk geld de acties en het vervoer worden bekostigd. af of op alle veehouderij- en schapen- bedrijven voldoende ruwvoer voor de nog komende stalperiode aanwezig zal zijn. Stikstof strooien In de eerste week van april wordt de 200° C. van de temperatuursom bereikt. Dus tijd om de stikstof op het grasland te strooien. Uit de praktijk is bekend dat meerdere veehouders deze tempera tuursom van 200° C. niet hebben afge wacht en de stikstof met fosfaat en kali reeds half maart hebben gestrooid. Dit is een goede zaak, want nu de groei toch wat op gang komt hebben de gras planten meteen de beschikking over direct opneembare voedingsstoffen. De groei van het gras wordt erdoor bevor derd en het rendement van de stikstof is in het voorjaar het hoogst. Naast het vervroegend element van de stikstof voor de grasgroei is die van een opbrengsten verhogend aan gras aan wezig. Bij vroeg en voldoende stikstof strooien is er eerder en meer gras beschikbaar. Voor percelen grasland die bestemd zijn voor kuilgras is een bemesting per ha van 500 kg kalkammonsalpeter ofwel 130 kg zuivere stikstof raadzaam. Wordt het grasland eerst beweid dan kan een bemesting van 300 350 kg per ha kalk ammonsalpeter voldoende zijn. Op de percelen waar een tekort aan fosfaat en kali is, kan de stikstofbemesting ook in de vorm van een mengmeststof worden gegeven. Uit proeven en praktijkerva ringen is gebleken dat een stikstofbe mesting gerust in één keer kan worden gegeven. waarvoor ik f8.396.821,— betaalde uit de fondsen, die Deterding ter beschik king had gesteld. Dat niet het totale bedrag van f10 miljoen werd bereikt, kwam door de houding van de crisis centrale, die in het begin geestdriftig ouders wisten (blijkbaar) niet dat er zoveel muzikaal talent onder de jeugd schuilt. Instrumentaal Ook de meewerkende instrumentale leerlingen kunnen met genoegen terug kijken op deze avonden. Gesteld mag worden dat het muzikale niveau van de Texelse muziekschoolleerling stijgende is. Vooral naar de prestaties van de jongere leerlingen werd vaak ademloos geluisterd, juist door de leeftijdgenoten in de zaal. Elke avond werd afgesloten met de Werkgroep Lichte Muziek o.l.v. Betty Bakker. Mede door het genre muziek (amusement) oogsten zij veel succes, hetgeen in De Cocksdorp zelfs eindigde met een complete happening, waarbij een grote groep kinderen mee ging spelen met het aanwezige Orff- instrumentarium. Andere hoogtepunten waren beslist (zonder de overige leerlin gen te kort te doen) de optredens van sommige gitaarleerlingen. Vooral Chan- tal Witte uit Oosterend, die het presteer de om na 1 Vi jaar les een 4-tal composities uit het hoofd te vertolken, oogstte veel succes. Bijzondere combi naties waren o.m.: fluit en gitaar, piano en drums, hobo en gitaar. Akkommodatieproblemen Hoewel de opzet van deze avonden was de uitvoeringen gedecentraliseerd te geven, bleek Oosterend de directeur grote problemen te geven. Al voor de aanvang was de zaal (de aula van de Jacob Daalderschool) helemaal vol en werden de kinderen verzocht in de paden op de grond te gaan zitten. Ook toen was er nog onvoldoende ruimte zodat vele belangstellenden niets anders restte dan maar weer naar huis te gaan. Volgend jaar zal zeker van het dorpshuis gebruik moeten worden gemaakt. Organisatie Alle avonden waren zeer goed geor ganiseerd, waartoe zeker de beide road- masters Riet van Heerwaarden en Thea Bakker hebben bijgedragen, die zeer snel de tonelen verwisselden voor elk optreden. Een enigszins trotse muziekschool- directeur vertelde ons dat het zeker niet bij deze serie zou blijven. „We zijn op de goede weg nJ "%tT Nadat zij gedurende twee sei zoenen bij het aanvullend werk in de duinen en het bos waren inge- set is een aantal potige Texelse jongedames vorige week als vol waardig 'grondwerkster' in dienst getreden bij de Helderse firma Stam. Het gaat om vijf vrouwen die mo menteel met enkele mannelijke collega's bezig zijn met het ingraven van een nieuwe telefoonkabel langs de Rozen- dijk. Met deze indiensttreding heeft het vijftal vacatures bezet die reeds geruime tijd openstonden en waardoor verschil lende werkzaamheden alleen met grote vertragingen konden worden uitge voerd. Het bedrijf is dan ook erg inge nomen met het vijftal en hoopt dat ze na de gebruikelijke proefperiode (twee maanden) in vaste dienst zullen kunnen blijven. Hoewel het hier om werk gaat dat met name in de Oostblok landen voor vrou wen reeds zeer lang gemeengoed is heeft het er alle schijn van dat het wat betreft ons land om een nationaal unicum gaat. De Texelse grond werk sters zelf vinden hun nieuwe werk 'niks bijzonders' en zien de belangstelling die van diverse persmedia reeds is getoond op zijn zachtst gezegd 'flauwe kul'. Eén van hen zegt dan ook: „Ik vind het allemaal maar een opgeklopte toestand. Wij doen gewoon ons werk zoals miljoenen anderen dat doen en die krijgen toch ook geen apart 'stukkie in de krant'. Liever geen horeca De vrouwen waren tot begin maart in dienst van de Grontmij die omstreeks deze datum de extra werkzaamheden in bos en duin afsloot. Het betekende dat het vijftal opnieuw op straat stond en in feite evenals vorig jaar wederom voor bestemd was in de horeca aan de slag te gaan. Geen van hen voelde daar even wel voor. De redenen waren velerlei. De belangrijkste daarvan was wel dat ze tot het aanbreken van het toeristenseizoen uitsluitend ambulante werkzaamheden zouden kunnen verrichten. Een aaneen sluitende dienstbetrekking van één week was wel het beste wat ze mochten verwachten. Daarnaast zou men op sommige plaatsen alleen in de week ends aan de slag kunnen en dat was iets waar het vijftal ook niet zoveel heil in zag. Het nu aangevatte grondwerk bete kent voor hen buiten de vrije weekends tevens dat ze ook in de bouwvakperiode vakantie hebben. En dat is iets wat het merendeel van de kersverse grondwerk- sters tot dusver zelden heeft gehad. Wat hen in dit werk ook erg aantrekt is het 'buitenwerk' en de kameraadschap pelijke sfeer die er in de nu geformeerde werkgroepen heerst. Ook het Texelse arbeidsbureau is De maand april kan erg droog zijn m schrale winden. Wanneer dan nr stikstof gestrooid moet worden, kan h soms lang duren voordat de kunstmes stof opgelost en beschikbaar komt vo de graswortels. Het is bekend dat meeste gras op Texel in het voorja moet groeien omdat de zomermaand! meestal droog zijn. Ook heeft het voi jaarsgras de hoogste voedingswaard wat later bij het voeren in de winter vo de productie van de dieren van gro belang is. Voor iedere veehouder schapenhouder is het van groot bela dat de voorjaarsgroei van het grasla volledig wordt benut. Te laat en weinig strooien van stikstof kost g< met een grote kans dat voor de kome de winter te weinig ruwvoer voor dieren aanwezig is. J. Koolhof Als er voldoende belangstelling vod is zal een Texelse vereniging voel sterrenkunde worden opgericht. Initiq tiefnemer is de heer J. Vlaming uit De Burg die zelf sterrenkunde heeft gestd deerd en heeft ontdekt dat op Texel vi) veel belangstelling bestaat voor deze taj van wetenschap. Het is echter bedoeling tot een organisatie te kome waarin ook geïnteresseerden die no heel weinig van deze materie weterj zich thuisvoelen. Het is denkbaar dat de leden, afha kelijk van hun specifieke belangstellin verschillende secties zullen vormen di zich zullen bezig houden met bij' planeten, litteratuuronderzoek, waarn mingen in de praktijk etc. Ook his gezamenlijk bouwen of kopen van ee telescoop hoort tot de mogelijkheder evenals excursies naar bijv. de volks sterrewacht. Donderdagavond 5 april, aanvanj 20.00 uur, wordt in de aula van he gebouw van de Rijksscholengemeer schap de oprichtingsvergadering gehou ie den. Elke belangstellende is bij di gelegenheid welkom. 14, Aan de Culinaire Vakschool Groningen slaagde voor het examen restaurant-kok 1979-1 M. H. J. Hooger bosch te Den Burg. Eén van het vijftal vrouwen samen met een mannelijke collega met het afwerken bijzonder te spreken over het initiatief van de vijf vrouwen. Het groepje stond uiteraard niet voor dit werk ingeschre ven maar omdat ze per sé weer aan de slag wilden schroomden ze niet te solliciteren toen bleek dat voor dit (als principieel 'mannenwerk' bekend staan de) werk mensen werden gevraagd. De groep bleek precies groot genoeg om alle openstaande arbeidsplaatsen bij de Fa. Stam te vervullen. Volgens het arbeidsbureau ziet het er naar uit dat ook bij de Fa. De, Vries en Van de Wiel binnenkort grondwerk te verrichten valt. Dames die door dit voorbeeld overwe gen dezelfde stap als het vijftal te nemen weten dus waar ze terecht kunnen. Cijfers van het arbeidsbureau wijzen uit dat de overgrote meerderheid van de werkzoekende vrouwen zich toch op de typisch 'vrouwelijke beroepen' wil be perken. Van de 111 werkzoekende vrouwen die begin maart stonden inge schreven zocht ongeveer de helft het in de horeca. De rest was min of meer gelijkelijk verdeeld over de handelssec tor en het onderwijs. Wat betreft de vraag naar arbeids krachten is vooral de bouwsector goed vertegenwoordigd. Momenteel worden 8 10 timmerlieden en een zelfde aantal metselaars (mannelijk of vrouwelijk) qezocht. Er zijn ook enkele vacatures als tractorchauffeur/chauffeuze bij eem loonbedrijf. De Koger drumband 'Voorwaartk Mars' geeft zaterdagavond 7 april eei t feestavond in de RST-kantine Di 1 Kaaps-nol. Het is de bedoeling er eei gevarieerde avond van te maken me muziek, dans en bingo. Uiteraard treed de band zelf ook op. De muziek bedoeld voor ouders, donateurs ei andere belangstellenden. In het bijzon der wordt gerekend op de besturen vai de Koger verenigingen. De Texelse rijkspolitie heeft zon dag heel wat Texelaars bij de neus genomen door via de mobilofoon melding te maken van de noodlan ding van een vliegtuig op het strand Westerslag. Veel mensen vingen het bericht op met een scanner en spoedden zich naar het strand, waar niets aan de hand was. De betrokken wachtmeesters speelden het spel voortreffelijk. Op gerouti- neerde toon werd de elders op Texel rondrijdende collega verzocht even naar het Westerslag te gaan in verband met de noodlanding. Later werden de letters van het toestel doorgegeven en zelfs werd melding E gemaakt van een verbogen propel- lor. Het was wel verdacht dat de 1 wachtmeester doodleuk Het weten E dat hij de propellor even had recht- gebogen zodat het toestel weer kon vertrekken, maar op dat moment waren al verschillende mensen op weg naar het strand. Het spelletje moet worden gezien als zoete wraak op de vele op sensatie beluste lieden die een scanner hebben aangeschaft om naar aan- leiding van ieder 'interessant' poli- tiebericht voor ongenode belang- stelling te zorgen. In veel gevallen is E die belangstelling allerminst ge- S wenst en in die gevallen wordt zoveel mogelijk van de telefoon 5 gebruik gemaakt, of wordt overge- 5 schake/d naar een golflengte waar- van wordt aangenomen dat deze g niet kan worden ontvangen. THIIIIIUIIUUIIII

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2