Peter Knegjens nam af scheid op Texel. Donderdag moet 'de dag van Den Hoorn' worden ri Boeiende collectie prenten in raadhuis WmÊÊWÈ&i Hl JAAP DEKKER BLIJ MET GRATIS PUBLICITEIT «11 Uitgebreid recreatie-programma in zomer „WAT IK ZEGGEN WOU.." Van der Vis kreeg hobbycentrum Texeltoerist krijgt wekelijkse bijlage Van wie is de ether? Andere route palmpaasoptocht Snelle motorrijder zonder rijbewijs '•«VMM UtóAw -fa Üi 1971 HNSDAG 3 APRIL 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 he iddi anevtM AN LEZERS- SLETEN VERAMTttOO«OCiiJK»eO \M4 01 HEDMLTK Texel heeft vrijdag een flinke por- najtie gratis publiciteit opgestreken. Tweemaal op één dag kwam ons eiland uitvoerig ter sprake voor de ■adio, 's middags tijdens een afleve ring van „Zoeklicht op Nederland" en 's avonds laat in „Met het oog op morgen". In beide rechtstreeks uit gezonden N OS-programma's werden diverse Texelaars aan het woord 'gelaten, die uitgebreid gelegenheid kregen om over hun eiland te ver- 9 tellen. De middaguitzending werd verzorgd vanuit het Vliegveldhotel. Als eersten verhaalden burgemeester Engelvaart en de heer C. P. Harting van Rijkswater staat over de problemen van de kust- afslag. Daar werden ook de andere Waddeneilanden bij betrokken, want op hetzelfde moment reisde met een helicopter een „vliegende verslagge- 45C ondememers-aktiviteiten A. van der Vis B.V. heeft zaterdag zfdoor het houden van open huis enige luister bijgezet aan de opening van zijn 6 'hobbycentrum' dat aan het bestaande keukencentrum en de houthandel is toegevoegd. Het hobbycentrum, dat als een complete doe-het-zelf-winkel kan worden beschouwd, werd onderge bracht in een nieuwgebouwde uitbrei ding met een oppervlakte van 300 m2. Hier wordt een uitgebreide collectie sanitair, wand- en vloertegels, isolatie- lef materiaal, handgereedschappen, hang en sluitwerk, elektro installatiemateriaal enz. aangeboden. De hobbyafdeling vormt een eenheid met de houthandel, vi Voor beide afdelingen fungeert hetzelf de afrekencentrum. De ingebruikneming viel samen met het koperen bestaansjubileum van Van der Vis op het industrieterrein aan de Maricoweg. Het bedrijf was destijds het eerste dat zich hier vestigde. Nadien werd het ettelijke malen uitgebreid waardoor het complex nu een ruimte van anderhalve hectare beslaat, inge klemd tussen Maricoweg en Spinbaan, De jongste verbouwing was de zevende, maar het eind is nog niet in zicht want Van der Vis wil op het gebied van bouwmaterialen zijn activiteit nog ver der vergroten. Daarbij wordt ingespeeld op de algemene lust om steeds meer dingen zelf te gaan doen. Dat komt niet alleen voort uit de hoge kosten die gemoeid zijn met het lèten doen maar ook uit de toenemende vrije tijd. In de doe-het-zelf-sector is de prijzenslag ove rigens ook in volle gang. Van der Vis wil niet beweren dat hij goedkoper is dan sommige zeer concurrerende overkant- se ondernemingen, maar wijst op het voordeel van de korte afstand en de mogelijkheid dat hout op maat en desgewenst franco huis wordt geleverd. Wie daar op let, heeft geen reden meer om zijn spullen van het vasteland te halen, zo meent hij. De aanbouw is in eigen beheer gemaakt wat bijna vanzelfsprekend is voor een onderneming die het doe-het- zelf hoog in het vaandel draagt. Alleen voor de aanleg van de elektriciteit moest een beroep worden gedaan op de VEM. ver" van het ene eiland naar het andere. Zo kwamen ook de Amelander collega's van Harting en Engelvaart aan het woord. Op Ameland kampt men met vergelijkbare problemen. De radioverbinding tussen de andere eilanden en de provisorische studio op Texel werd mogelijk gemaakt door het dubbelstaartige NOS-vliegtuig, dat als een satelliet boven de eilanden vloog en de radiosignalen relayeerde. Dit systeem werkte prima, in tegenstelling tot de draadloze microfoon die radio verslaggever Peter Knegjens hanteerde toen hij in de buurt van Oosterend op de bok zat bij meninstructeur Jan Kiljan jr. Het verhaal dat hij Kiljan wilde laten doen ging gedeeltelijk de mist in, zodat Kiljan en zijn ondervrager ijlings naar het vliegveldhotel kwamen, om daar het verhaal alsnog beter te laten klin ken. Alfons Boom van de rondvaart- kotter TX 88 kreeg gelegenheid om wat te vertellen over de visserij en over het pleziervaren in de zomer, waarbij hij niet verzuimde erop te wijzen dat ook zijn collega's van de TX 27 en TX 97 zich met deze toeristische bedrijvigheid bezig houden. De burgemeester wijdde voorts uit over de recreatie op Texel en het betrekkelijke isolement waarin deze gemeente verkeert en daarom in allerlei opzichten self supporting moet zijn. Ook maakte hij gewag van de bedreig de zeehonden in het Waddengebied en de zorg die aan deze dieren wordt besteed in het NRC en door het RIN. Ook VW-directeur Jaap Dekker greep met beide handen de gelegenheid aan om zijn all in-aanbiedingen onder de aandacht van de luisteraars te bren gen. Het programma was gelardeerd met toepasselijke muziek. Geen Texel-fied Het werd wel als een gemis ervaren dat er geen Texels lied bestaat, althans geen song die buiten Texel op gang heeft gemaakt. Dit in tegenstel ling tot Terschelling en Ameland, die onderwerpen zijn van enkele geheide meezingers. Positief zijn die liederen overigens niet altijd. Met name Ame land wordt tegenwoordig bezongen als een „eiland van weleer" of als een gebied dat aan olie-exploratie ten offer is gevallen. Jaap Dekker van de WV gaf het programma een onverwachte wending door eindredakteur Ben Dingerdis van het „Zoeklicht"-pro- gramma een kolossale „Texelse Goudse" kaas aan te bieden en hem tevens uit te nodigen als eerste gebruik te maken van het „wandelarrange ment" waarmee de WV een nieuwe dimensie aan de plaatselijke recreatie wil geven. De uitnodiging werd van harte aanvaard en je kunt nooit weten welke extra reclame dat te zijner tijd weer oplevert.... Het lag (letterlijk) voor de hand dat ook de Texelse para-actiteiten in de aandacht kwamen. Directeur Ing. B. Rienks gaf een uiteenzetting en een groep leerlingen deden op het weitje voor het vliegveldrestaurant een „droogoefening" in valbreken e.d. met op de achtergrond een draaiende vlieg tuigmotor. Nog een kaas In het programma „Met het oog op morgen" dat aanvang 23.00 uur werd uitgezonden vanuit de ondergrondse Red Bull-bar van strandhotel Juliana in Kaas voor Knegjens.... De Koog, speelde presentator Peter Knegjens een belangrijker rol dan hij zelf had voorzien. Onverwachts was nl. een grote schare vrienden en relaties uit de omroepwereld naar Texel gekomen om luister bij te zetten aan het afscheid van Knegjens van dit pro gramma. Jaap Dekker van de VW droeg daar zijn steentje aan bij door Knegjens niet alleen een grote kaas aan te bieden, maar ook de taart die hij eerder op de avond had gekocht op de veiling in De Lindeboom. Zoals gebrui kelijk werd in het programma een over zicht gegeven van de hoofdartikelen, die de verschillende dagbladen de vol gende dag zouden brengen, waarbij deze keer ook de Texelse Courant de revue passeerde.... Een redakteur van dit blad kreeg de gelegenheid om wat te vertellen over taak en karakter van zijn krant, die het uitsluitend van plaat selijk nieuws moet hebben („De val van het kabinet Van Agt wordt door ons niet gemeld") en dierenarts Jan Beekman hield een boeiend praatje over de lammertijd, die voor hem een tijd van topdrukte betekent. Het tijdschrift 'Texeltoerist' kriint met ingang van de komende zomer een wekelijkse gratis bijlage, waarop vooral de dagelijks wisselende evenementen en attracties zullen worden vermeld. Deze bijlage zal niet alleen ter hand worden gesteld van degenen die een Texeltoe rist hebben gekocht, maar ook worden uitgereikt bij de boot, op de markt etc. Belangrijk is dat de bijlage (die is uitgevoerd als een 'gewone' krant) automatisch in het bezit komt van de abonnees van de Texelse Courant, dus huis-aan-huis. Op deze manier worden alle particuliere logies- en ontbijtadres- sen bereikt tot dusver een voor publiciteit moeilijk bereikbare groep. Aanleiding voor de bijlage is de wens om naast de zeer uitgebreide informatie van de Texeltoerist ook een eenvoudi ger, gratis krant uit te geven die het uitreiken van foldertjes door o.a. het zomerrecreatiewerk ('Rekreaktief'), de Folklore, De Koog Promotion en een soortgelijke organisatie in Den Hoorn overbodig maakt. De uitgever van Texeltoerist haakte graag op dit initiatief van Rekreaktief in, want op deze wijze zou het mogelijk zijn voor een nog beter bijgewerkte evenementenagenda met veel meer uitgebreide toelichting te zorgen. De gezamenlijk aanpak en het tegelijker tijd drukken met de Texelse Courant is bovendien zeer economisch. Verwacht wordt dat de kosten makkelijk uit advertenties kunnen worden gedekt. Donderdagavond hebben de betrok ken organisaties zich met deze opzet akkoord verklaard en hun medewerking bij samenstelling en verspreiding toege zegd. Ook campingbeheerders en de WV hebben inmiddels laten blijken het initiatief van harte te steunen. Tevens is een redactiecommissie benoemd, die als 'klankbord' zal dienen voor de samen steller van het weekprogramma. Piet Keijzer van 'Rekreatief' die nauw sa menwerkt met de redactie van de Texelse Courant/Texeltoerist. De bijlage zal telkens op de vrijdagen in het seizoen verschijnen en dan zo snel mogelijk (voor zaterdag 12.00 uur) wor den verspreid. Abonnees van de Texelse Courant die de bijlage automatisch in bezit krijgen, kunnen desgewenst extra kranten krijgen. Als reactie op „Zij kunnen het zen den niet laten" willen wij graag het volgende opmerken: De ether heeft een beperkte capaci teit. Deze zal moeten worden verdeeld in noodzakelijk gebruik ten behoeve van b.v. vliegtuigen, politie, mobilofoon, reddingwezen en niet te vergeten de radio- en tv-zenders, de rest kan worden toegewezen aan de zendamateurs. Bij het verdelen van deze ruimte zal men bepaalde regels in acht moeten nemen om te voorkomen dat men elkaar stoort. Daarbij heeft men tot nu toe altijd het aantal amateurs beperkt, door een examen af te nemen. Dit examen lijkt voor veel mensen onover komelijk, maar met enige inzet is dit door een ieder te behalen. Volgend jaar zal de PTT een band vrijgeven voor een ieder die daar gebruik van wenst te maken. Daar de animo hiervoor groot is, zal men genoodzaakt zijn het vermogen van de zenders te beperken. Volgens de geïnterviewde piraat hoeft de Middengolfpiraat NIRO niet zo nodig; wij kunnen ons voorstellen, dat voor een ander de 27Mc niet hoeft. Overigens zitten er volgens ons geen aktieve middengolfpiraten meer op het eiland; dus vinden wij dat het niet terzake doet dat een middengolfpiraat meer of minder stoort dan een 27 Mc'er. Tevens vinden wij het vreemd dat de amateurs die geïnterviewd wer den bang waren voor represailles. Piraten mogen dan wel wetsovertreders zijn, maar het zijn nog geen terroristen. Wij durven te beweren, dat bijna iedere amateur als piraat begonnen is. Overigens dat artikel geeft blijk van een aantal technische onjuistheden, die wij graag met de piraten recht willen zetten Peter (PeICCL) en Ruud Witte Den Burg De palmpaasoptocht (op zondag 8 april) in Den Burg zal volgens een andere dan de gebruikelijke route wor den gelopen. Gestart wordt om 14.00 uur op de Jonkerstraat ter hoogte van Jan Dirkszoord. Het opstellen begint hier om 13.45 uur. Muzikale medewer king wordt deze keer verleend door de meisjesdrumband Margaretha Sinclair. Dit is gebeurd in overleg met het Fanfare, dat deze keer meewerkt aan de palmpaasoptocht in Oudeschild. De route: Jonkerstraat, Kogerstraat, De Zes, Lijnbaan, Hollewalsweg, West straat, Molenstraat, Zwaanstraat, War moesstraat, Julianastraat, Wilhelmina- laan, Drijverstraat, Thijsselaan, Bern- hardlaan, Waalderstraat, Witte Kruis- laan, Schoonoordsingel, Kogerstraat en Jonkerstraat. De 20-jarige Rudolf D. uit Den Burg trok zaterdag de aandacht van de politie door met zijn motor met een snelheid van 110 km over de Ooster- enderweg te rijden. Hij werd aangehou den en bleek geen rijbewijs te hebben. Proces verbaal werd opgemaakt. Ook voor mensen, die niet willen kopen, is het de moeite waard de komende dagen een kijkje te nemen in de expositieruimte van het raadhuis. Tot en met 12 april toont antiquair Hans van der Klift uit Den Burg daar een kollektie van maar liefst 130 oude kaarten en prenten onder het motto „Texel en de Zee". Negentig platen hebben betrekking op Texel en/of Den Helder. Verder gaat het om schepen, vissen, schelpen, walvissen en zeehonden. Er zijn tal van juweeltjes bij in ambachtelijk en artistiek opzicht. Dergelijke platen zijn destijds als regel niet gemaakt om als pronkstuk in lijst te dienen. Het waren doorgaans illustraties voor boeken. Het pronkstuk van de collectie wordt gevormd door zo'n kompleet boek, over de walvisvangst, Het uit 1784 daterende werk moet 72750,— opbrengen. Maar er is ook betaalbaar spul bij, tot zelfs beneden de 7100, Belangstelling voor deze vorm van antiek is er volop. Gisteren was al bijna een derde van de getoonde werken van eigenaar verwis seld. Hoe komt Hans van der Klift aan dit materiaal? Hij betrekt de platen per soonlijk op buiten- en binnenlandse veilingen en via connecties. Verder heeft de handel opdracht om uit te zien naar historisch plaatwerk, dat op het gewenste onderwerp betrekking heeft. De stukken zijn tot uit New York af komstig. De prenten en kaarten dateren van 1500 tot 1870 en zijn volgens de meest uiteenlopende tech nieken gemaakt. Hans van der Klift heeft duidelijk eigen voorkeur. Zo be schouwt hij een geromantiseerde ets van een Texels landschap van P. L. Dubourcq (1849) als een pronkstuk evenals een „Waddenkaart", die zijn waarde onder meer ontleent aan het feit dat hij niet is „verknipt". Het is de derde keer dat Van der Klift een dergeljke tentoonstelling houdt. Uitsluitend geopend op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Texels landschep, ets ven P. L. Dubourcq, 1843. •V v" Meer dan in vorige zomers, zal Den Hoorn zich in het komende seizoen bezig houden met het organiseren van allerlei vermake lijkheden voor toeristen. Daartoe is onlangs een speciale vereni ging in het leven geroepen, waar van de doelstellingen ongeveer dezelfde zijn als die van De Koog Promotion: het bieden van meer vertier, zodat de vakantiegangers minder geneigd zullen zijn andere andere delen van Texel te trek ken. Evenals in De Koog zit daar een economische drijfveer ach ter. Vooral de afgelopen zomer is de nering in het dorp duidelijk achtergebleven. De Hoornder middenstand, de dorps commissie, de IJsclub, sportvereniging ZDH, de N.H. gemeente, de feestcom missie en drumband/fanfare DEK heb ben nu de handen ineengeslagen en leggen thans de laatste hand aan een omvangrijk programma, dat telkens op de donderdag zal worden uitgevoerd. Donderdag moet 's zomers 'de dag van Den Hoorn' worden, waartoe recrean ten uit andere delen van Texel zich ook voelen aangetrokken. De plannen voor zien ondermeer in het organiseren van tobbesteken, gevolgd door een barbe- cuefeest, drie ringsteekwedstrijden in competitieverband (om de veertien da gen) gecombineerd met strijden om de man of de vrouw. Het programma vermeldt verder lampionoptochten, spuitvoetbal (één keer) gecombineerd met barbecue en in het dorpshuis is er steeds discotheek voor de jeugd. Schapendag Een van de hoogtepunten wordt een Texelse schapendag met allerlei spelen, vermaak en demonstraties die te maken hebben met het schaap, zoals kam pioenswedstrijden schapenmelken, spinnen, weven", kaas maken etc. Het donderdagse programma zal wor den uitgevoerd van zeven uur 's avonds tot half één 's nachts, aansluitend op de sport- en spelevenementen die op de donderdagen door het zomerrecreatie werk 'Rekreaktief' in en bij Den Hoorn worden gehouden. Het programma zal telkens uitgebreid worden aangekon digd in de wekelijkse gratis 'Rekreak- tief'-bijlage bij Texeltoerist en de Texel se Courant. Het voorlopig bestuur van de nieuwe Hoornder vereniging bestaat uit Cor van Heerwaarden, Truus Parlevliet en Willem Goënga. Zij zien het vergroten van de waarde van Den Hoorn als trekpleister als een zeer dringende eis. Den Hoorn is voor zijn toeristendrukte nl. vrijwel geheel afhankelijk van de camping Loodsmansduin. De bezetting van dit terrein is de laatste jaren met duizenden personen afgenomen. In Den Hoorn houdt men er zelfs rekening mee dat de camping vroeg of laat zal worden opgeheven. ,,We moeten er voor zor gen dat het dorp tijdig een klinkende naam krijgt als een plek waar wat valt te beleven".

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5