Roken in raadsvergaderingen voortaan verboden Geen vertrouwen in geluidsband bij raadsnotulering Even en oneven Meeste Waalders nu toch voor ventweg HLAtNIIOTWS OPLOSSING VOOR PARKEERPROBLEMEN? Radio-amateurs slaagden voor PTT-examen /RIJDAG 13 APRIL 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Tijdens raadsvergaderingen is het voortaan verboden te ro- ken. Het verbod geldt zowel voor de raadsleden als voor de toehoorders op de publieke (tribune en werd dinsdagavond ieen feit door het toevoegen .van een bepaling in het ver nieuwde reglement van orde. De heren Zegers, Van der Kooi, Schilling en Van Asselt j vonden een dergelijk verbod te ver gaan en stemden tegen. ielein Jansen van het CDA was van nening dat het tegengaan van het roken !en goede zaak is waarbij volksverte- jenwoordigers het goede voorbeeld tioeten geven. Maar Daan Schilling van 1 lexels Belang noemde een rookverbod Vergezocht' en onnodig. 'Wat hebben wij nu voor last van dat beetje rook?' Daan Welboren wees er echter op dat niet-rokers gedwongen worden de rook van anderen in te ademen. In tegenstel ling tot cafè's e.d. is het verblijf in de raadszaal min of meer verplicht. Nog belangrijker vond Welboren het stimu lerende voorbeeld, dat van een niet-ro- kende gemeenteraad uitgaat. Zijn frac tiegenoot Henk Beumkes, zelf niet- roker, was niet zo'n voorstander van een hard verbod, maar wilde zich daarbij toch wel neerleggen zodat ook hij bij de voorstemmers behoorde. Notulen Ondanks de hoge kosten en het vele werk zullen de raadsvergaderingen op de 'ouderwetse' wijze genotuleerd blij ven worden. Dus: uitgebreide verslagen van het besprokene. Het voorstel om over te schakelen naar een bondige 'be sluitenlijst' en verder te verwijzen naar de geluidsband van de raadsvergade ring, kreeg vijf stemmen en kwam er dus niet door. Zo'n besluitenlijst zou een zakelijke weergave van het besprokene moeten omvatten alsmede de uitslag van de stemmingen en een vermelding van de genomen besluiten. Van de discussie zou in zo'n lijst weinig zijn terug te vinden en dat werd door meerdere raadsleden als een onaanvaardbare ver arming bestempeld. Want juist uit het verloop van de discussie blijkt de poli tieke en principele argumentering en stellingname. Van het afluisteren van de band zagen de tegenstanders weinig terechtkomen, omdat dit veel te om slachtig is. De raadsleden moeten in hun eigen archief te rade kunnen gaan als zij willen nagaan hoe het discussieverloop in een bepaalde raadsvergadering is ge weest. Aan dat laatste werd vooral veel belang gehecht door de heer P.A.Ze- gers van het CDA. Hij verweet het col lege dat zij slechts bij één gemeente heeft geïnformeerd naar de ervaringen met de besluitenlijst en geluidsband. Zegers vond geluidsbanden bovendien nogal kwetsbaar. Als regel is maar één bandopname beschikbaar en deze kan in de loop der jaren door allerlei oorza ken (magnetisme) in kwaliteit achteruit gaan of zelfs helemaal worden uitge wist. Omslachtig Het afluisteren van bepaalde passa ges op de geluidsbanden vraagt boven dien om een omslachtig registratie systeem, want niemand kan zich permi- teren om de hele, uren durende geluids band af te luisteren. Het arbeids- en kostenvoordeel achtte Zegers daarom minder groot dan b en w hadden voor gesteld. B en w hadden becijferd dat de notulering volgens het bestaande sy steem jaarlijks 724.400, kost. Het werk omvat een kwart van de dagtaak van de notulist (ƒ17.120, 40 uur werk per jaar op de afdeling interne zaken (f5280, 330 uur typen per jaar (f5280, terwijl de materiaalkosten op f750,— per jaar werden geraamd. Het maken van een besluitenlijst zou slechts f8000,— per jaar vergen. Daan Schilling wilde alleen voor het besluitenlijst-sy steem stemmen als dat bij wijze van proef zou gebeuren, bijvoorbeeld voor èèn jaar. Boos nageslacht? Fridt Blanken gaf de voorkeur aan volledige notulen en wilde niet mede af hankelijk zijn van een bandopname. Hij ging ervan uit dat de meeste mensen visueel zijn ingesteld. Ze onthouden iets dat ze zien beter, dan iets dat ze horen. Het afluisteren van een band leek hem een nogal onaangename en vruchteloze operatie. Want alle versprekingen, on nodige bijzinnen e.d. moeten ook meer dere malen opnieuw worden beluisterd om er achter te komen wat in een bepaalde vergadering precies is gezegd. 'Het nageslacht zal het ons kwalijk nemen als wij nu besluiten over te scha kelen op geluidsbanden'. Blanken hechtte veel waarde aan het vastleggen van wat hij noemde meningsvormende discussies in echte notulenBurgemees ter Engelvaart had alle begrip voor de bezwaren, maar stelde vast dat de enorme hoeveelheid werk en kosten die het maken van ouderwetse notulen met zich meebrengen ook tot nadenken kan stemmen. Daan Welboren had nog een ludiek argument op de oude notulen te handhaven: 'Hoe moet de opvolger van Van der Vlis over zoveel jaar onze geschiedenis schrijven als hij niet over komplete notulen beschikt?' Toekomst Mevrouw M. Huitema-Vos van het CDA was wel voor het nieuwe systeem met besluitenlijst en band. 'Je ontkomt in de toekomst toch niet aan zoiets. Het wordt anders veel te duur'. Haar fractie genoot Gelein Jansen zag nadelen. 'Als de geluidsband wegraakt heb je geen reserve'. Henk Beumkes vond een be sluitenlijst veel te summier. 'Het is geen echt verslag'. KI. Barendregt van de VVD vond het doorlezen van de uitge breide notulen nogal 'duf' en zag het voordeel van het doorgeven van die uit gebreide discussies aan het nagesclacht niet in. Bij de stemming spraken zich tenslotte vijf raadsleden uit voor het nieuwe systeem zodat het niet door ging- Voor de rest gaf het voorgestelde nieuwe reglement van orde niet zoveel gespreksstrof. Er werden enige wijzigin gen aangebracht in de voorstellen die b en w hadden gedaan. Het college had voorgesteld te bepalen dat wijzigingen van de notulen twee maal 24 uur voor de raadsvergadering op het raadhuis moe ten worden ingediend. Die periode werd te lang geacht en er werd één keer 24 uur van gemaakt. Ambtelijke hulp verplicht Ook werd geregeld dat b en w ver plicht zijn voor ambtelijke hulp te zorgen als raadsleden een voorstel of motie willen indienen, terwijl de bepaling werd versoepeld dat raadsleden die in de ver gadering iets ter discussie willen stellen dat niet op de agenda staat en dat daar om tenminste 2 maal 24 uur tevoren aan de voorzitter moeten hebben ge vraagd. Krimweg Elf bewoners van de Krimweg bij De Cocksdorp maken zich zorgen over de ontwikkeling van de verkeerssituatie al daar. Alle verkeer van en naar het recreatieterrein De Krim moet gebruik maken van deze weg. Dat leidt volgens de bewoners tot probelemen, vooral in de toekomst als zo'n 4000 recreanten in De Krim verblijven. De bewoners had den een brief aan de raad geschreven met de vraag of het niet beter is de ver keersstroom voor De Krim van een andere weg gebruik te laten maken. De brief was in de raadsvergadering aanlei ding voor opmerkingen. KI. Barendregt van de VVD vond het verkeerstechnisch onjuist dat de ingang van het Krim- terrein in de toekomst in westelijke rich ting wordt verplaatst. Want de ingang komt dan dichter bij de bestaande bocht in de Krimweg. Hij vond dat de Krimweg in ieder geval belangrijk breder moest worden gemaakt en informeerde wan neer dit zal gebeuren. Wethouder Ge rard van der Kooi tilde aan de huidige verkeerssituatie op de Krimweg niet zo zwaar, maar sloot problemen in de toe komst niet uit. Hij zei dat in de loop van deze zomer een nader uitgewerkt plan voor Krimweg en naaste omgeving zal worden gemaakt. Er zal dan volop gele genheid bestaan hierop kommentaar te geven. Fridt Blanken gaf er de voorkeur aan dat de gemeente eerst gaat praten met de bewoners en andere direct be trokken, alvorens tekeningen te maken. 'Kijk altijd eerst wat onder de bevolking leeft. Je kunt dan veel problemen voor komen. Anders gaan plannen gauw een eigen leven leiden. Een eenmaal ge maakt plan wordt niet zo makkelijk meer veranderd'. Cor Ellen begreep niet wat de problemen zijn. Hij meende dat al in een vroeg stadium de mogelijkheid is geboden voor aanleg van een alterna tieve weg, volgens een tracee dat in feite al bestaat want volgens Ellen loopt een oud jutterspaadje van de Postweg (in de buurt van Rio Grande) in Noord westelijke richting. De heer J.H. Kager uit Den Burg wil een kas bouwen voor zijn bloembollen kwekerij. De bouwvergunning werd door b en w geweigerd en Kager ging tegen deze weigering in beroep bij de gemeenteraad. Op advies van b en w heeft hij dit bezwaar nu ingetrokken en zal nu een nieuwe aanvraag indienen. Daan Schilling vond dat een merkwaar dige gang van zaken, maar kreeg des gevraagd te horen dat b en w de heer Kager op de best mogelijke wijze van dienst willen zijn. Het stond nl. bij voorbaat vast dat het beroep van Kager zou worden afgewezen, omdat het bestemmingsplan de bouw van de kas niet toestaat. Er kan in dit geval echter een mouw worden aangepast, door het geven van een tijdelijke vergunning, waardoor dan een nieuwe aangepaste aanvraag moet worden ingediend. Schilling drong aan op spoed, want reeds half juli start het 'programmeren' van bloembollen. Als Kager dan niet over de kas beschikt, gaat een heel groeiseizoen verloren. De burgemeester zei daarvan doordrongen te zijn en ver wachtte dat de kwestie vlot zal worden afgehandeld. Kasko Henk Beumkes juichte de oprichting van een Texelse afdeling van de lande lijke bouwvereniging Kasko van harte toe. De afdeling wil in het Marsplan een project van veertig woningen stichten voor mensen met lage inkomens. Het stemde Beumkes tot voldoening dat de Kasko-bouwers in feite op de stoel van projektontwikkelaars gaan zitten. Hij zei dat de veertig woningen als één projekt moeten worden verwezenlijkt; bij split sing komt de haalbaarheid en betaal baarheid in gevaar. Bij het PTT-examen ter verkrijging van een D-licentie voor radio-zend amateurs, dat op woensdag 4 april in de Utrechtse Jaarbeurs werd gehouden hebben zes van de acht Texelse kandi daten de begeerde machtiging verkre gen. De geslaagde zijn Ferdinand Hal- sema, Pieter-Jan Zijm, Hans Hoep, Gerrit Keijzer, Martin Keijzer en Ruud Witte. Aan dit examen ging een half jaar durende studie vooraf die op Texel gegeven werd door Peter Witte, die al enige tijd een C-licentie in zijn bezit heeft. De Texelse afvaardiging bij dit lande lijke examen, waar in totaal 1200 personen aan deel namen, scoorde een gemiddelde dat ver boven het lande lijke gemiddelde uitsteeg. Dit bedroeg namelijk veertig procent. Voor het duo Terence Hill en Bud Spencer, dat nu hun gezamenlijk debuut in ,,They call me Trinity" een onafscheidelijk filmkoppel is gebleven waren ook de hoofdrollen in ,,Odds en Even", dat in het Nederlands (omwille van de toonzetting) in „Even en on even" is omgezet. Even en oneven is de twaalfde film in successie van het tweetal en deze „fil mische" koppeling lijkt nog niet erg aan slijtage onderhevig. Over de gehele wereld is het publiek dol op die goed moedige beer (Spencer) die slechts met grote tegenzin, maar dan ook uitermate drastisch zijn tegenstanders bij tijd en wijle demonteert. Hill, die déér nu weer het juiste uiterlijk voor heeft, speelt de volslagen immorele, maar in alle opzichten knappere makker in het kwaad. Een film voor de liefhebbers dus, waarbij de makers er niet voor terug schrokken veel onzin in de dialogen te verwerken Om kort te gaan „Even en oneven" zal de reputatie van het tweetal niet doen kwijnen. Het verhaal zelf is, zoals ge bruikelijk bij dit soort stories met een dikke viltstift op de zijkant van een luci ferdoosje te vertellen. In dit geval gaat het over gokken en gokkers onder de zon van Florida, maar het is gelardeerd met een geweldig aantal grappen de meeste perfect getimed die in een adembenemend tempo worden voorge schoteld. De vele vechtscènes (bij Spencer en Hill „het zout in de pap"), die doorgaans toch al op de grens van het bespottelijke balanceren, gaan er nu af en toe onbekommerd overheen. Het effect is echter groter dan ooit. Je blijft lachen, vooropgesteld natuurlijk dat je (zoals het de ware liefhebber be taamt) bereid bent eventuele intellec tuele vermogens uit te schakelen en de door oogkleppen verkleinde blik op on eindig te zetten. „Even en oneven" draait van vrijdag t/m maandag voor personen van alle leeftijden. Voor de jeugd draait zondagmiddag vanaf 15.00 uur het „Woody Wood pecker Festival". In een twaalftal koste lijke tekenfilms, is niet alleen de specht Woody aan het woord maar komen Tom en Jerry ook nog even om de hoek kijken. Het zal niemand verbazen, dat er in anderhalf uur weer een hoop te lachen is. Zo zien we Woody Wood pecker o.a. als golfspeler, postbezor ger, kermisexploitant, spook, cowboy enz. enz. Ook in dit festival moet Woody weer vele listen verzinnen om zijn vrijheid te behouden. De toegang is voor alle leeftijden. Bad Spencer en Terence Hiii in rotten, wear- in ze nogal weghebben van de eerlijke za kenlieden" B. Super en H. Hieper te Rommel dam. Het merendeel van de inwoners van De Waal, dat aanwezig was bij de tweede hoorzitting over de verkeers problematiek van dit dorp heeft zich woensdagavond toch achter de ideeën van de gemeente geschaard om tus sen de inrit naar het Hogereind en de Langwaal het binnenkort aan te leggen fiets pad tussen Den Burg en Oosterend te verbreden tot ventweg. Zoals bekend waren tegen dit plan dat zes weken geleden ook al eens aan de bevolking was voorgesteld, nogal wat bezwaren gerezen. Na heroriëntatie is daarna een nieuw plan opgesteld, waarmee men zich wel kon verenigen. Het blijft de vraag of de gemeente kans zal zien de gehele procedure zoda nig snel te doen verlopen dat men de ventweg zal kunnen inpassen in de aanleg van het veelbesproken fiets pad. De kans is namelijk groot dat één van de hardnekkigste tegenstanders van de ventweg een procedure tegen de plannen in gang zet, die de aanleg zolang zal kunnen ophouden, dat het financiéel niet meer haalbaar wordt. In combinatie met het fietspad kost de ventweg de gemeente namelijk prak tisch niets omdat de overheid finan cieel bijspringt, Indien de tegenstanders de zaak tot de zomer weten te rekken en het fietspad er ligt, moet de ge meente zelf voor de kosten opdraaien. Wethouder Gerard van der Kooi, die de hoorzitting voorzat, deelde woensdag in dorpshuis De Wielewaal mee, dat dit voor de gemeente niet haalbaar is. Parkeerruimte Hoofdreden, dat het grootste deel van de Waalder bevolking van mening veranderde, was dat de ventweg optimale mogelijkheden biedt om van het parkeerprobleem bij het dorpshuis af te komen. Het geplande tracé heeft een breedte van viereneenhalve meter, terwijl het fietspad-gedeelte daarvan anderhalve meter in beslag neemt. Op de ventweg zal voor auto's eenrich tingverkeer gaan gelden en men zal het uitsluitend vanuit de richting Oosterend kunnen inrijden. Fietsers en bromfiet sers mogen de ventweg (annex fiets pad) uiteraard wel in beide richtingen gebruiken. Er komt buiten de inrit vanaf het Hogereind, de inritten vanaf de langs de Sommeltjesweg gelegen huizen en de afrit op de Sommeltjes weg ter hoogte van de Langwaal geen andere aansluiting. Tussen de ventweg en het Vermaningspad blijft dus be planting, terwijl ook tussen de ventweg en de Langwaal het nu aanwezige hek gehandhaafd wordt. Vloeiender Een tweede onderwerp van discus sie vormde woensdagavond de parkeer gelegenheid in de rest van het dorp. Ook hierbij leverden de door wethouder Van der Kooi gedane voorstellen geen noemenswaardige bezwaren op. Men ging ermee akkoord, dat ter hoogte van de heer L. Witte aan de overzijde van de Polderweg een parkeerplaatsje ten behoeve van het Wagenmuseum zal worden aangelegd. Op deze plaats zou den dan autobussen kunnen parkeren die bezoekers bij dit in de dorpskern gelegen museum hebben afgeleverd. Beloofd werd voorts dat ook aandacht zal worden besteed aan een verbete ring van de bestaande parkeergelegen heid nabij het kerkje van De Waal. Van der Kooi toonde zich een tegenstander van het door de heer S. Plaatsman gedane voorstel om het nu door clandestiene parkeerders gebruikte plantsoentje op de hoek van de Lang waal en het Hogereind van zogenoemde „grastegels" te voorzien. De wethouder was wel bereid de daar gelegen driesprong zodanig te laten veranderen dat de route Bomendiek, Langwaal, Hogereind een vloeiender verloop zou krijgen, opdat het verkeer niet meer de neiging zou hebben de richting van De Wielewaal in te rijden. Ook de oostelijke zijde van het dorp vormde gespreksstof. Van de heer J. Beumkes kwam het voorstel de inrit naar het Hogereind van de Sommeltjesweg te verplaatsen naar de Laagwaalderweg. Volgens hem zou dit een veel veiliger constructie zijn. Hij wees hierbij met name op de veel lagere gebruiksgraad van de Laagwaalderweg. De tijdens de vorige hoorzitting nog al gewraakte voorstellen om enkele verkeersdrempels in het wegdek van het Hogereind aan te leggen, kregen ditmaal een ruime positieve steun. Dat kwam in hoofdzaak omdat Van der Kooi in een nadere toelichting meedeel de, dat het hier in het geheel niet om exhorbitant hoge „bulten" zou gaan, maar meer om een variatie in de ge bruikte straatstenen. De nu voorge stelde „hobbels" zullen niet hoger worden dan ongeveer tien centimeter ten opzichte van het overige wegdek en zich uitstrekken over een lengte van minimaal vijf meter. De stenen die hier voor gebruikt gaan worden, zijn ruwe „granietblokjes". De grootte daarvan is ongeveer 10x10x10 cm. In tegenstelling tot de vorige hoorzitting waren er nu meerdere bewoners van het Hogereind die vroegen of ze een dergelijke bestrating voor hun huis konden krij gen.... Er werd uiteindelijk besloten dat deze „verkeersdrempels" zullen worden aangelegd ter hoogte van het Vermaningspad en nabij het pand Hogereind 42. Van de Dorpscommissie De Waal was woensdagavond het voiorstel af komstig om eens te onderzoeken of het mogelijk zou zijn in het dorp een (rond gaande) wandelroute aan te leggen. Deze zou moeten beginnen bij de Lang waal achter het dorpshuis en dan via enkele particuliere tuintjes uitkomen op het Vermaningspad. Vervolgens zou dit wandelpad via het Hogereind en het Groenewegje in westelijke richting over een strook gemeentegrond en grond van ondermeer Natuurmonumenten uit komen op de Polderweg. Bij de discus sie hierover bleek vrij spoedig dat de betrokken particulieren vooralsnog niets voor dit plan voelden, omdat dit in de meeste gevallen de beslotenheid van hun tuintjes en achtererven zou aantasten. Het voorstel werd daarom maar weer ingetrokken. Bij de rondvraag, waarmee de bij eenkomst werd afgerond, kwam nog de toestand van het Groenewegje ter sprake. Volgens de heren I. Plaats man en J. Beumkes was het hier „een grote modderpoel" die nodig eens opgeknapt moest worden. Mevr. P. Sweere pleitte voor een betere verzor ging van het Waalder kerkhofje: „Als je daar op een bankje wilt gaan zitten, zit je in de stekels!" De vaak in de avonduren door de dorpskern scheurende knetterende bromfietsen, verleidde een van de aan wezige dames er woensdagavond toe aan wethouder Van der Kooi te vragen of de mogelijkheid bestond deze uit het dorp te weren. Klaarblijkelijk als reactie daarop informeerde Pieter-Jan Kooger bij de wethouder of het mogelijk was dat er een „crossveldje" in de omgeving van De Waal komt. Meer in algemene zin was tenslotte de vraag van I. Plaatsman, die wees op de mogelijkheid dat De Waal binnen enkele jaren een schoolklas zou moeten laten vallen omdat er een te gering aanbod voor de Redmer IJska-school zou zijn. Hij pleitte daarom voor wat nieuwbouw bij het dorp. Hem uit de droom helpend deelde wethouder Van der Kooi mee, dat er met het oog op de betreffende Groene Nota's en plannen tot het behoud van Kleine Kernen zeer weinig mogelijkheden zijn.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9