„WAT IK ZEGGEN WOU.." Commissie houdt vast aan enkele kleine nachtzaken Sportraad start zeilcursus Geen papieren leden bij de Baptisten Voor het weekend Bibliotheek gesloten op Koninginnedag MST -programma Edo Kooiman werd 7de in Halfweg Lieve Robbie, NIEUWE HORECASLUITINGSTIJDEN NOG NIET ROND Geen aparte vertegenwoordiging T rekkerrijbewijs Kerkdiensten in Den Burg Snelheidszondaar geverbaliseerd Kerkdienst voor belangstellenden Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: VRIJDAG 27 APRIL 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Op de Waddenzee ter hoogte van de Ihaven van Oudeschild gaat op 26 mei een zeilcursus voor beginners van start. De voorinschrijving hiervoor sluit op 19 mei. Er kunnen maximaal 20 cursisten 'geplaatst worden. Deze nieuwe cursus 'Zeilen voor Ibeginners' is een van de zogenaamde 'drempelactiviteiten' waarmee de Texelse Sportraad tracht mensen die belangstelling voor bepaalde sport heb ben op goedkope wijze er mee in aanra- Iking te brengen. De nu op te zetten cursus staat onder leiding van Rob Souverein. Deze instructeur is al enigs zins bekend van zijn windsurfactivitei- ten. De cursus zeilen wordt gegeven in een open zeilboot van het type "Sail- horse", een schip van 6.10 meter lang. Samen met de instrukteur kunnen steeds vier cursisten uitvaren voor een van ongeveer 254 uur. De cursus ül bestaat in totaal uit een vijftal van deze praktijklessen die steeds in het weekend zullen plaatsvinden, op de zaterdag ochtend of -middag en op de zondag- ochtend of -middag. De cursus start op 26 mei aanstaande en iedereen die ouder is dan 14 jaar kan zich opgeven. Zaterdag 28 april: Volleybal, Ons Genoegen 14.15 uur H Tevoko 1-Advendo 14.15 uur D Tevoko 3-Noordkop2 14.15uur DTevoko2-Smash '68 Bij winst wordt Tevoko 3 kampioen en Tevoko 2 wordt tweede en heeft via pro- I motie/degradatiewedstrijden tevens j promotiekansen. Trefpunt, Julianadorp 15.15 uur H Nieuwediep2-Tevoko3 Basketbal Sportlaan Den Helder 13,30 uur De Marels-Sjors M. Stars Zondag 29 april Basketbal Spbtlaan Den Helder 11 15 30 uur De Marels-WGW Gymnastiek, 28 april Provinciale Jazzgymnastiek meisjes en dames van Turnkring West-Friesland. Stand basketbal 1. Noordkop 6 2. Advendo 3. Zodiac 4. Sj. M. Stars 5. Mareis 11-22 10-16 12-16 10-12 10-12 Hij of zij moet daarvoor wel de zwem kunst machtig zijn. Uit veiligheidsover wegingen zullen tijdens de lessen wel zeilpakken en zwemvesten aanwezig zijn. Als er voldoende belangstelling is kan er volgend jaar een vervolgcursus worden georganiseerd voor de mensen die de beginnerscursus achter de rug hebben. De kosten van de cursus bedragen f75,00 per persoon. Belang stellenden kunnen zich opgeven op het raadhuis, kamer 303, tel 02220-3041. Zij worden verzocht om bij de opgave te vermelden naar welk dagdeel de voor keur uitgaat en tevens hun telefoon nummer te vermelden. De inschrijving sluit op 19 mei en gegadigden voor de cursus dienen er rekening mee te houden dat er maximaal 20 cursisten geplaatst kunnen worden. Bij de districtswielerwedstrijden in Halfweg is de 13-jarige Edo Kooiman er zondagmiddag in geslaagd de zevende plaats in zijn leeftijdsgroep voor zich op te eisen. Hoewel hij hiermee niet op het erepodium kwam, verdiende hij met dit succes wel een beker. De andere deelnemers van de Wieler vereniging Texel aan deze wedstrijden waren Robert Visser (9 jaar), Albert Winter (13 jaar) en Ronald van Boven (13 jaar). Van hen eindigde Robert Visser in zijn klasse als laatste omdat hij in de laatste ronde bij een valpartij betrokken raakte. Albert Winter en Ronald van Boven, die in de tweede wedstrijd voor 13-jarigen aan de start verschenen, wisten zich goed in het pe loton te handhaven, maar omdat er al vrij vroeg een ontsnapping plaatsvond, konden zij zich niet bij de eerste tien plaatsen. Niettemin wisten zij zich met een 13de (Albert Winter) en een 18de plaats (Ronald van Boven) redelijk goed te klasseren in een hoofdmacht, die er diverse tempowisselingen op na hield, hetgeen beide Texelaars erg zwaar viel. Een poging van Ronald van Boven om het gat tussen de voorhoede en het peloton te dichten, liep op mislukking uit, mini >11 I n13 De openbare bibliotheek te Den Burg zal op Koninginnedag zijn gesloten. Als compensatie zal de bibliotheek extra zijn geopend op dinsdagochtend van 10.00- 12.00 uur. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKT1E het is alweer twee weken terug dat ik je geschreven heb, maar ik heb het ook werkelijk erg druk gehad. Het vorige weekend hebben Johnny en Vincent uit Bergen bij me gelogeerd, nou dat was wel even gezellig hoor. Je kent ze toch nog wel Robbie, van de vorige zomer toen ze met een tent in De Koog waren. Zaterdagavond voordat we uit gingen zaten we nog even te praten toen Vincent de Texelse krant van vorige week pakte. Op een gegeven moment zei hij: Ik lees hier over die soosavond voor homofielen, zijn Robbie en jij daar ook naar toe geweest? Helaas moest ik toen bekennen dat we eigenlijk niet heen durfden. Nou, en toen werd ie met toch kwaadll Zijn jullie nou homofielen, of zijn jullie het alleen maar als je uitgaat en een behoorlijke borrel op hebt? vroeg hij. Ik wist niet wat ik daarop zeggen moest, probeerde nog wat verontschul digingen aan te voeren, maar tever geefs. Hij vond het echt lullig dat we Arie, Lia en Lau zo in de kou hebben laten staan. Maar woensdag 2 mei a.s. is er weer zo'n soosavond, zullen we dan heen gaan? Er komt dan ook een journalist uit Amsterdam iets vertellen over homofilie. We moeten nu eigenlijk wel, en het lijkt me ook best gezellig. Je weet maar nooit wie je daar nog eens tegen het lijf loopt. Dan moet je meteen aan dat meisje, hoe heet ze ook alweer, Elsje geloof ik, vragen of ze ook mee gaat. Die begint iedere keer weer over dat ene vriendinnetje van haar in Am sterdam, maar er zijn hier op Texel ook genoeg lesbiennes hoor. Als jij haar dan vraagt, gaan we fijn met z'n drieën naar de Witte Burcht. Mocht je nu niet kunnen, bel me dan even, dan ga ik wel alleen. Dus tot woensdag 2 mei, om 9 uur 's avonds. Kusjes, Jaap (p/a Werkgroep Homofilie Texel Postbus 164, Den Burg) De commissie Algemene Zaken is woensdagmiddag niet akkoord gegaan met het collegevoorstel om voor alle Texelse horeca-gelegenheden één algemeen sluitingsuur van 02.00 uur in te stellen. Zij het met enkele nuances bleek bij de commissieleden een op vallende overeenstemming over het invoeren van een gering aantal kleine nachtza ken (openingstijden 22.00 tot 4.00 uur). Over één uniforme sluitingstijd voor de overige bedrijven konden de commissieleden het niet eens wor den. Het ziet er dan ook naar uit dat het college in de eerstvolgende raadsverga dering een compromisvoorstel ter tafel zal brengen. Zoals de zaken er momen teel voorstaan heeft het er alle schijn van dat men wat betreft de dagzaken een definitief uiterlijk sluitingstijdstip van 1.30 uur invooert voor alle dagen zowel 's zomers als 's winters. Muziek- vergunningen zouden gaan gelden tot 1.00 uur. Voor beide tijdstippen zou eventueel door de burgemeester een tijdelijke ontheffing verleend kunnen worden. Open vraag Of dit echter door de raad zal worden geaccepteerd blijft de vraag. Woens dagmiddag werd namelijk duidelijk dat de vertegenwoordigers van de grootste raadsfracties mevr. M.Huitema-Vos (CDA) en H.Beumkes (Pakt) het meest voelen voor dagzaken die het gehele jaar door om 2.00 uur dichtgaan. Daarnaast wilden zij enkele kleine nachtbedrijven met openingstijden van 22.00 uur tot 4.00 uur. Mevrouw Huitema deelde ter toelichting mee dat zij hiermee de mening vertolkte van vrijwel de gehele CDA-fractie. Eén lid van deze vijfmans fractie had zich er niet mee kunnen verenigen. De eveneens voor vijf raads leden sprekende Paktvertegenwoor- diger H.Beumkes toonde zich ongeluk kig met de nu door het college gedane voorstellen. Hij herinnerde er aan dat ook de vertegenwoordiger van de Rijks politie (adjudant W.Nijholt) op de hoor zitting over deze problematiek had meegedeeld dat er een „uitlaatklep" moet zijn voor de mensen die 's nachts willen gaan „stappen". Beumkes noemde dit niet alleen voor de Texelse bevolking belangrijk maar des te meer voor de vakantievierende mensen op het eiland. Hij zei dat indien er geen betere regeling komt dan het nu gedane collegevoorstel, hij liever de oude rege ling zou handhaven (door de week 1.00 uur en in de weekends vrij). Afwijkend standpunt J. van Asselt die meedeelde over dit onderwerp geen overleg met zijn frac tiegenoot en het bestuur van Texels Belang gevoerd te hebben, bracht een sterk afwijkend standpunt te berde. Met het oog op enkele specifieke nachtzaken die hun gehele winst zouden moeten halen uit de uren tussen 22.00 uur en 04.00 uur was hij tegen een sluitingsuur voor dagzaken van 2.00 uur. Hij was van mening dat je op deze manier de nacht zaken van potentieel publiek beroofd, en daar wilde hij niet aan meewerken. Van Asselt vond dat het zwaartepunt van de inkomsten voor deze nachtzaken tussen 3.00 uur en 3.30 uur zou komen te liggen en vond dat veel te kort om een bedrijf goed renderend te laten bestaan. Het zelfstandige raadslid J.C.Dros en de WD-er KI. Barendrecht konden zich na enig overleg verenigen met een regeling waarbij de dagzaken door de week om 1.00 uur sluiten en in de weekends (vrijdag en zaterdag) om 2.00 uur. Hoewel hij zelf reeds suggereerde een minderheidsstandpunt in te nemen pleitte J.C.Dros er nog voor in verband met de zomertijd in „het seizoen" de openingsuren een uurtje op te schuiven. Hij ging er van uit dat het in de zomer 's avonds langer licht blijft zodat het publiek pas tegen 22.30 uur de horeca gelegenheden opzoekt. Dros vond dit een zwaarwegend punt maar met uit zondering van F.Langeveld en H.Segers (Horeca Nederland) was geen enkel commissielid het met hem eens. Ook H.Wuis en J.Kikkert (Horecaf) volgden dit standpunt niet. Kikkert wilde wel eens weten hoe groot het percentage dagelijkse „cafébezoekers" onder het vakantievierende publiek is. Aansluitend pleitte hij voor sluitingsuren van 1.00 uur in de week, 2.00 uur in de weekends en enkele kleine nachtzaken. In de Texelse Courant d.d. vrijdag 6 april 1979 staat als kop: „Vrouwen huis wil aparte vertegenwoordiging" Weer verder lezend blijkt dat het FNV en 't Vrouwenhuis een aparte vertegen woordiging krijgen en daarna wordt ge sproken van twee groepen nl. een emancipatiegroep en een groep ont wikkelingswerk vakorganisaties. Konklusies: 1. het vrouwenhuis wil geen aparte vertegenwoordiging 2. de kommissie v.o.v. doet als voor stel (dus niet het vrouwenhuis) de te vormen sektie vormings- en ontwikke lingswerk uit te breiden met een eman cipatiegroep, waaronder het vrouwen huis zal komen te vallen en een groep ontwikkelingswerk vakorganisaties, waaronder het FNV valt. Stichting Maatschappelijk Werk wordt in deze opzet ondergebracht bij de groep alge meen gericht vormingswerk. Dit voor stel doet de v.o.v. kommissie, omdat zij één vertegenwoordiger voor alle Texelse kansarme groepen onjuist vindt. 3. de kop van het artikel plaatst het vrouwenhuis in een vervelend hokje. 4. de redaktie heeft naar willekeur in de kop van het artikel één van bovenge noemde groepen nl. het Vrouwen huis genoemd en naar we duidelijk hebben proberen te maken op een on juiste manier. Namens het Vrouwenhuis Texel, Mieke Busch Mykje Uittenbogaard Er bestaat in oktober/november weer de gelegenheid om het trekkerrijbewijs te behalen, ledereen die voor eind no vember 16 jaar wordt, kan zich voor 15 mei opgeven bij Nico Bakker, Bea- trixlaan 17, Den Burg, tel. 2154. Met ingang van zondag a.s. zal de Baptistengemeente van Den Helder beginnen met re gelmatige (1x per 14 dagen) kerkdiensten op Texel. De diensten worden gehouden in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, aanvang 19.00 uur. Naast Baptisten zijn daar ook andere serieus geïnteresser- den welkom. In Nederland zijn Baptisten niet zo dikgezaaid. Op wereldschaal ligt het anders. In Amerika bijvoorbeeld vor men de Baptisten een van de grootste kerkgenootschappen. De Baptisten denken op Texel hun nieuwe leden vooral te vinden in kringen van mensen die zich thans nog als buiten kerkelijk beschouwen. „We willen de bestaande kerken geen concurrentie aandoen", aldus dominee C. Molema van de Helderse Baptistengemeente. Hij of ouderling A. de Vries zal de diensten op Texel leiden. Echte kerk Wat zijn Baptisten? Een belangrijk kenmerk van deze reformatorische kerk („Een geregelde kerk en beslist geen secte", aldus Ds. Molema) is dat alleen volwassenen worden gedoopt en wel op belijdenis van geloof. De bij andere kerken gebruikelijke doop, waarbij alleen wat water op het hoofd terecht komt, wordt niet erkend. De Baptis ten dopen door totale onderdompeling omdat het oorspronke lijk ook zo gebeurde. Jezus werd door Johannes door onderdompeling in de Jordaan gedoopt. Dat is dus een technisch verschil met bijvoorbeeld de Doopsgezinde kerk, maar er is meer waarin Baptisten zich willen onderscheiden, hoewel dat minder makkelijk onder woorden is te brengen en beter tijdens een dienst kan worden ervaren. Nadat hij de commissieleden aan het woord had gelaten deelde burgemeester J.Engelvaart woensdagmiddag mee dat hoewel hij zich op democratische wijze bij het collegevoorstel (2.00 uur alge meen sluitingsuur) had neergelegd ook hij een voorstander was van enkele kleine nachtzaken. Hij legde uit dat je hier niet aan ontkomt omdat je het gewijzigde maatschappijpatroon niet kunt negeren. Om de toekomstige regeling goed in de hand te kunnen houden opperde de burgemeester de instelling van een commissie van goede diensten waarin vertrouwensmensen van [bijvoorbeeld) Horeca Nederland, Horecaf en Recron zitting hebben. De instantie zou in kunnen springen als er exploitanten zouden zijn die de nieuwe regeling aan hun laars lappen „Ze kunnen beter door een dergelijke commissie in het goede spoor gezet worden dan via politieingrij- pen" aldus de burgemeester. J.C.Dros toonde zich tenslotte een warm voorstander van het aanbrengen van bordjes met de openingstijden bij de Texelse horecabedrijven. J.Kikkert ver zocht de burgemeester om een ander woord te bedenken voor de term „ont nuchteringszaken" omdat hij dit als denigrerend ervoer. Burgemeester Engelvaart beloofde zijn best te zullen doen maar kwam woensdagmiddag niet verder dan de uitdrukking „gehaktbal- bedrijven"... Peroonlijk was hij ook niet zo blij met de benaming „slecht-weer akkommodatie" en hield zich ook wat dit betreft aanbevolen voor betere sug gesties. Tijdens de rondvraag vroeg J.C.Dros aan het slot van de bijeenkomst om een goede schutting in de Zwaanstraat op de plaats waar vorig jaar een nood gebouw voor de Rabobank en PTT was gesitueerd. H.Beumkes pleitte nog voor een beter opvang van het publiek bij de balie van Algemene Zaken in het raad huis. „Het is onverdragelijk dat op één en dezelfde plaats achtereenvolgens mensen een echtscheiding melden, anderen een visvergunning aanvragen en weer anderen voor een jachtlicentie komen aankloppen...." De politie verbaliseerde maandagmid dag een automobilist, die op de Pont- weg met een snelheid van 105 km reed op een traject waar slechts 80 km is toegestaan. In de Gereformeerde Kerk van Den Burg (Elemert) wordt op zondag 29 april om 19.00 uur weer een „Dienst voor Belangstellenden" gehouden. Er wordt deze keer aan meegewerkt door de evangelist J. de Vries uit Urk, de gospelgroep „De Dobber" uit Harich (Fr.) en een blazersgroep o.l.v. P. Bakker. Het orgel wordt bespeeld door K. Brouwer, ledereen is welkom, liederenbladen zijn aanwezig en na de dienst staat de koffie klaar. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Sebinga, dinsdag 1 mei om 14.00uur. Dokter Waverijn heeft vakantie. Het moet althans merkbaar zijn dat de Baptisten hun geloof niet als iets strengs, plechtigs of als een sleur er varen, maar als een verblijdende zaak die ieder op zijn eigen wijze kan bele ven. Wie nu denkt dat het er bij de Baptisten vrijzinnig toegaat heeft het bij het verkeerde eind, want dat is nu juist niet het geval. Hun geloofsbasis is het in de bijbel neergelegde Woord, dat in zijn geheel wordt geaccepteerd. De geloofsbeleving kenmerkt zich door warme en nauwe onderlinge banden. Aan de emotie, waarmee het geloof wordt beleden, wordt een hoge waarde toegekend. „Wij mikken niet op het hoofd maar op het hart. Baptisten voelen zich persoonlijk bij hun geloof betrokken" Geen papieren leden Baptisten kennen geen „papieren leden". Wie niet intens meeleeft is geen Baptist. Passend in die emotionele beleving is het feit, dat niet uit een Liedboek wordt gezongen. „We hebben eigen lofzangen en gebe den die méér aanspreken", aldus ouderling De Vries. In het belang van de onderlinge band is het ook dat een Baptistengemeente nooit groot is. Bij meer dan 150 leden wordt tot split sing overgegaan. Dat betekent dat een kleine groep mensen de predikant moet onderhouden, waardoor de kosten per lid vrij hoog kunnen zijn. Een probleem is dat het Baptistenseminarie in Bilt- hoven te weinig predikanten aflevert. Alleen al om die reden is het onwaar schijnlijk dat op korte termijn een zelf standige Texelse Baptistengemeente kan ontstaan. De gemeente in Den Helder telt 85 leden, wat wil zeggen gezinshoofden, zodat het aantal mensen waarom het gaat belangrijk groter is. Dominee Molema wil graag kwijt, dat het houden van diensten op Texel geen initiatief is van de Helderse Baptisten, maar dat het verzoek van Texel zelf is gekomen. De Baptisten hebben op Texel enkele leden en sympathisanten. Tot die laatste groep hoort de familie Ellen van het „Vispaleis" in Den Burg. Zij voelen zich al geruime tijd niet meer thuis in hun eigen kerk, waar zij overi gens nog niet mee hebben gebroken. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance On geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304, b.g.g. 309 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Weekenddienst: zaterdag en zondag 11.30 - 13.00 uur en van 17.00 - 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 29 april 1979: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Hoekstra algemene diakonale doeleinden De Cocksdorp 10 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte algemene diakonale doeleinden Den Hoorn 11 uur ds. Wisman De Koog 10 uur drs. G. v.d. Kooi Na afloop koffiedrinken De Waal 9.30 uur ds. Wisman Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus collecte voor algemene diaconale doeleinden Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus collecte voor algemene diaconale doeleinden GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Dhr. De Vries 19.00 uur Dhr. De Vries. Dienst voor belangstellenden, m.m.v. Gospelgroep „De Dobber". Uitzending via „De Lichtboei". Na de dienst koffie drinken. Oosterend 10.00 uur Ds. De Boer Afleggen Openbare Geloofsbe lijdenis en viering Heikig Avond maal. 19.00 uur Ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Dienst voorbereid door de jongeren. Uitzending via De Lichtboei. Kinderoppas aanwezig. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk Den Burg 19.00 uur ds. Molema ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via de Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN in het Rode Kruisgebouw Jonker straat, Den Burg 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9