Cjrocn cZwartsJexel$ in het harL, 't Lage Veld" werd officieel geopend Uitputtende menwedstrijden ondanks regen toch succes r HOTELPRIJZEN ZIJN OP TEXEL REDELIJK J. W. Dekker in jaarverslag: -i*t' Kamerleden stellen vragen over TESO Texelse reservisten wonnen wettencompetitie '9 be JAARGANG NR. 9374 TEXELSE ,75 yjRedactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, «(telefoon 102228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, 90 Oen Burg, telefoon (02220) 3543. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld Et De Rooy B.V., (Postbus 11, Den Burg, telefoon (0221201 2741. DINSDAG 1 MEI 1979 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f\ 1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636 Rabobank nr. 3625.01,742; NMB nr. 6734.60.398. Met het metselen van de laatste steen door wereldkam pioen Tjeerd Velstra vond vrij dagmiddag onder grote be langstelling de officiële ingebruikname plaats van ,,'t Lage Veld", het door de fam. J. Kiljan jr. gestichte les- en trainingscentrum voor het aan gespannen paard nabij Oosterend. De gebeurtenis werd zaterdag en zondag gevolgd door de eerste afle vering van een landelijke twee- en vierspan wedstrijd over Texel en op het terrein van het splinternieuwe hippische centrum. Ondanks het slechte weer was zowel bij de opening als de daarop volgen de wedstrijd de belangstelling overwel digend. Wat betreft de receptie gaven bijna driehonderd paardenvrienden en kennissen van de familie Kiljan uit alle hoeken van Nederland acte de presen ce. De hindernissen tijdens de mara thon in de omgeving van het Westerslag en de zondagmiddag gehouden dressuurwedstrijden op ,,'t Lage Veld" trokken vele tientallen be zoekers. Tijdens de openingsceremonie werd door de in het Noordbrabantse Deurne woonachtige Tjeerd Velstra een gevel steen onthuld, waarop de volgende zin was gegraveerd. ,,Zie dankbaar terug en vertrouwend vooruit. Deze steen is gelegd door Tjeerd Velstra voor ons het voorbeeld hoe men de paarden sport kan beoefenen, 't Lage Veld. 27 april 1977". Eigenhandig Gedurende de hierop aansluitende receptie in de stal van de door Kiljan in Spanning en inspanning op een der zwaarste gedeelten van het parcours tijdens de marathon van zaterdag. anderhalf jaar eigenhandig verbouwae boerderij werd door diverse personen het woord gevoerd. Daaronder bevonden zich niet alleen plaatselijke vrienden en bekenden van de heer en mevrouw Kiljan maar tevens enkele landelijke functionarissen. De heer L. Bregman, inspecteur van het land bouwonderwijs zei bijzonder inge nomen te zijn met de kwaliteiten die Kiljan in zijn werk als docent ten toon spreidde en wenste hem ook in zijn eigen bedrijf evenveel succes als hij tot dusver in de rest van het land heeft. Hij memoreerde daarbij de aparte stijl van lesgeven die Jan Kiljan hanteert: ,,niet te fanatiek en met een grap erbij". Als duwtje in de rug deelde hij mee, dat indien er eventueel problemen zouden mogen ontstaan, het nieuwe centrum altijd kon terugvallen op de betrokken ministeries (Landbouw en Onderwijs). De heer J. König, technisch gedele geerde van de wedstrijden en bestuurs lid van de samengestelde wedstrijd sport complimenteerde het echtpaar Kiljan met de organisatie van dit evene ment. Bij alle overige wedstrijden zijn het verenigingen die deze taak op zich nemen, terwijl door het ontbreken vasn een vereniging de gehele organisatie bij de fam. Kiljan lag. Voorts werd gesproken door oud cursist Charles Lauwrens, die vrijdag middag tevens als ceremoniemeester optrad en de heren H. J. Kooi (namens de Texelse Sportraad), Joh. C. Roeper (namens de Ver. van Vrienden van het Paard) en W. Braam (ABNI. Alle drie betrokken met nadruk mevrouw Jans Kiljan in de eer. Menwedstrijd In het weekeinde werd op Texel de tweede van de uit zes landelijke afleve ringen bestaande „samengestelde menwedstrijden" gehouden. Deze wedstrijden kan men beschouwen als de „eredivisie op het gebied van paardenmennen". Hierbij moest zaterdagmiddag een ongeveer dertig kilometer lang traject worden afgelegd, waarin verschillende hindernissen opge nomen waren. Ook moesten de paarden verschillende tempi lopen. Het eerste opstakel in de hindernisroute was de speelweide in het bos en de volgende twee hindernissen lagen bij het Westerslag en in de duinen ter hoogte van Paal 17 (Pachapaadje). Bij het Westerslag liep de route door de branding en hindernis drie was een forse duinhelling die veel moeilijkheden opleverde. Een van de deelnemende tweespannen kreeg het op deze derde hindernis zodanig te kwaad dat één van de paarden in elkaar zakte en geduren de vijf minuten weigerde te staan. Na uitgespannen te zijn hielpen omstan ders het uitgeputte dier weer op de been. De vierde en de vijfde hindernis waren respectievelijk bij de woning van M. Rijsselberghe en bij het Kraaien- laantje. Ondanks het uitvallen van enkele deelnemende combinaties was de indruk bij de bokrechters en jury leden dat het parcours, hoewel zwaar toch niet te zwaar was. De puntenwaardering wees uit dat er bij de vierspannen tussen de eerste en vijfde plaats een strafpuntenverschil van slechts 34 bestond. De eerste plaatsen bij de tweespannen kenden slechts een verschil van 8 strafpunten tussen de winnaar en de derde plaats. Dressuur Aan de wedstrijd werd meegedaan door in totaal 18 combinaties. Hier onder bevonden zich drie lichte tweespannen (beginners) en zes zware tweespannen. Er waren negen vier spannen te bewonderen. Na de zaterdag gelopen marathontocht namen de dieren zon dag van 8.30 tot ongeveer 17.00 uur deel aan dressuurproeven op het terrein van 't Lage Veld. Hierbij werd vooral gelet op de netheid, degelijkheid en het onderhoud van zowel wagen als tuig. Het betrof hier andere wagens dan waarmee de marathon was gelopen. De speciale marathonwagens hebben een minimumgewicht van 650 kg en zijn voorzien van speciale schijf- en oliedrukremmen aan iedere kant. Zondag werden ook de paarden aan een keuring onderworpen. Men lette hierbij op de instelling van de dieren, hun wendbaarheid en hun rust. Er werd ook een beoordeling gegeven van de correctheid en de stuurmanskunst van de koetsiers. Tevens werd zondagmiddag een vaardigheidsproef gehouden, waarbij het op stuurmanskunst en op tijd aankwam. Zoals eigenlijk reeds werd verwacht ging de zege van deze uitputtingsslag voor mens en dier naar de Nederland se kampioen Tj. Velstra uit Deurne. Hij verzamelde 70 strafpunten in de klasse vierspannen. In deze afdeling werd hij gevolgd door de ploegen van Bobbink uit Orvelte met 99 strafpunten en Chardon uit Den Hoorn/Delft met 99 'A strafpunt. Bij de zware tweespannen ging de eerste plaats in het totaalklas sement naar het team De Jong uit Utrecht met 79 strafpunten. De Am sterdamse ploeg Koenders werd tweede (89 strafpunten) en Maat uit Ulvenhout werd met 95 strafpunten derde. Zes evenementen Deze puntentotalen van de Texelse wedstrijd vormen een onderdeel van in totaal zes evenementen waarvan er met inbegrip van Texel nu twee hebben plaatsgevonden. De eerste wedstrijd was in het Noordbrabantse Deurne. De eerstvolgende wedstrijd is in Zelhem. Aan het eind van het seizoen wordt het nationaal kampioenschap verreden in Midden-Heuven, waar zal worden bepaald wie wordt afgevaardigd naar het Europese kampioenschap dat dit jaar in Frankrijk wordt gehouden. De prijsuitreiking vond zondagmid dag op 't Lage Veld plaats door burgemeester J. A. Engelvaart. Hij overhandigde de gemeentelijke wissel beker aan het team De Jong (zware tweespannen) en de door de ABN beschikbaar gestelde beker aan het team van Tj. Velstra. Namens de deelnemers werd ten slotte gesproken door de heer W. J. Bobbink uit Orvelte, die de aanwezigen verzekerde het op Texel erg naar zijn zin gehad te hebben en beslist volgend jaar weer meedoet. In zijn slotwoord dankte Jan Kiljan iedereen die het hem mogelijk heeft ge maakt deze samengestelde wedstrijd te organiseren. Daarbij noemde hij in de eerste plaats Rijkswaterstaat en Staats bosbeheer en verder de politie, Teso, de Texelse dierenartsen en ontelbare andere Texelaars, die zich hiervoor hebben ingezet. Kiljan betrok in zijn toespraak ook de heer A. Stëhouwer, de voorzitter van de Hippische Sport bond in de hulde. 77- Velstra complimenteert het echtpaar J. Kiljan met de opening van het eerste les- en trainingscentum voor het eengespannen paard in Neder/and. ,,Wij zijn van mening dat het gemiddelde prijsniveau van het hotel-pensionbedrijf op Texel tegen de achtergrond van de geboden akkommoda- tie en niettegenstaande jaren van soms sterke prijsverhogin gen, toch nog op een aan vaardbaar niveau ligt", aldus VW-directeur J. W. Dekker in het jaarverslag van het boek jaar 1977-'78, dat hij uitbracht tijdens de jaarvergadering die vorige week werd gehouden. Dekker zetten zich duidelijk af tegen degenen, die bij herhaling verkondigen dat de teruggang van het toerisme in het binnenland vooral door de prijzen wordt veroorzaakt en door een slechte dienstverlening in vergelijking met het buitenland. Hij had de indruk dat bij het maken van vergelijkingen wordt uitgegaan van de prijzen van de meer op het zakenbezoek ingestelde hotels, terwijl in veel toeristische gebieden van Nederland belangrijk andere prijzen gelden dan in bedrijven van bijv. inter nationale hotelketens. Dekker vond grote waakzaamheid wat de prijzen betreft wel gewenst en zag als belang rijk lichtpunt dat de prijzen in landen als Spanje jaarlijks vrij sterk stijgen onder invloed van maatschappelijke verande ringen, waardoor de Nederlandse concurrentiepositie sterker wordt. Nieuwe aanpak Groot belang hechtte de VW-direc teur aan verdere versterking van de posi tie door een nieuwe aanpak bij het aan bieden van de vakantie-akkommodatie. Het publiek is door de werkwijze van de grote touroperators vertrouwd gemaakt met weekaanbiedingen. „Wanneer wij hier niets anders tegenover stellen dan de vermelding van de prijs per persoon per dag en onze service niet verder gaat dan het verstrekken van het adres- senmateriaal, zullen wij ons in een nadelige positie blijven bevinden. Goed gastheerschap vereist dat de dienstver lening steeds zo optimaal mogelijk is". Dekker wees er echter op dat uit een „imago-onderzoek" dat door het NBT in België en Duitsland is gehouden, is gebleken dat de service niet zo slecht wordt ervaren als van diverse kanten wordt beweerd. Dekker vond een kriti sche houding prima maar vond dat het niet moest ontaarden in uitsluitend negatieve geluiden, want dit brengt schade toe aan het toerisme in ons land en aan de daarmee samenhangende werkgelegenheid. Slecht seizoen In het jaarverslag werd ook ingegaan op het slechte seizoen 1978 nadat 1977 al niet best was geweest. Er was een flinke teruggang in aantallen gasten en overnachtingen, wat onder meer bleek uit het feit dat het door Teso bijgehou den aantal op Texel verblijvende „vreemde" auto's vrijwel gedurende het hele seizoen sterk achterbleef bij 1977. De teruggang werd toegeschre ven aan de slechte vakantieregeling, het slechte weer, het samenvallen van de vakanties van Nederland en Duits land, de wereldkampioenschappen voetbal, het toenemen van de trek naar het buitenland door verlenging van de bouwvakvakanties van twee naar drie weken, de voor Texel niet gunstige pu bliciteit en het feit dat niet meer wordt toegestaan dat schoolkinderen vrijaf krijgen voordat de eigenlijke vakantie begint. Veel propaganda De VW heeft niet stilgezeten, zo bleek uit het overzicht van de propa gandistische aktiviteiten. Een grote ad vertentiecampagne werd gevoerd voor de hotelarrangementen en bungalow bemiddeling, waarin financieel werd deelgenomen door het Nationaal Bureau voor Toerisme. Verder werden in veel kranten in Nederland, Duitsland en België algemeen wervende adver tenties geplaatst. Totaal ging het om 180 advertenties, waarmee een bedrag van /96.000, was gemoeid. In samenwerking met NBT, Noord hollandse VW-federaties en de Wad denfederaties werd deelgenomen aan zes tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Minder reacties Alle inspanningen konden echter niet voorkomen dat de belangstel ling voor Texel terugliep. In 1977-78 kreeg de VW totaal 34.314 schrifte lijke en telefonische verzoeken om informatie te verwerken, tienduizend minder dan in het jaar ervoor. De VW Texel beschikt over een uit gebreide kollektie eigen foldermateriaal, waarmee elke „soort" toerist kan worden geïnformeerd. Naast het bekende tijdschrift „Voor vrienden van Texel" (oplaag 30.000 exemplaren) zijn er folders over hotelarrangementen, de bemiddelingsbrochure voor bungalows en een speciale campingfolder. Verder zijn er nog tal van andere drukwerken (Texelfolder, Wadden brochure, kustbrochure NBT, kaart van Texel, kaart van bosgebied, brochure met vier fietsroutes, vogelroute en gids van Texel) en wordt ook medewerking gegeven aan de „Texeltoerist", het blad dat is bedoeld om gedurende het hele jaar zo kompleet mogelijke infor matie te verstrekken aan toeristen, die reeds op Texel verblijven. De tweede kamerleden D. Duinker (PvdA) en Eversduik (CDA) hebben de volgende vragen gesteld aan de minister van Economische Zaken: 1. Is het waar dat op 1 mei a.s. de tarieven van de veerdienst Den Helder- Texel met 10-12% worden verhoogd, nadat deze tarieven op 1 jan. 1979 al met ruim 5% werden opgetrokken? 2. Is 't ook waar dat deze tariefsverho ging samenhangt met de financiering van een neiuwe dubbeldeksveerboot, die inmiddels door de TESO werd be steld? 3. Kan een overzicht worden gegeven van de tarieven van de veerdiensten naar alle Waddeneilanden, waar het betreft de tarieven voor de eilandbewo ners en het vrachtvervoer? 4. Deelt u de mening, dat met name de verhoging van de prijs van een weekkaart, voor een 7-daagse zieken- bezoekkaart en voor een Pas-65 retour de Texelse eilandbewoners rechtstreeks treft? 5. Is door u toestemming verleend voor deze tariefsverhoging en zo ja op wel ke wijze past het tarievenbeleid van de TESO dan bij het prijsbeleid van de regering? 6. Bent u bereid een zodanige maat regel te treffen dat de tarieven van de TESO voor zover deze van belang zijn voor de eilandbevolking niet worden verhoogd? Een uit zeven personen bestaande groep van de Texelse reserverijkspolitie is vrijdag in Ursem winnaar geworden van de „Wettencompetitie" van het district. In deze jaarlijkse competitie meten reservisten uit het district elkaar in wetskennis. De onder leiding van opperwachtmeester N. B. Overpelt staande groep werd winnaar en kreeg de wisselbeker, een groepsbeker die mag worden behouden alsmede per soonlijke prijzen. Het was voor het eerst sinds 25 jaar dat Texel aan de competitie meedeed. Het probleem is nl. dat de deelnemers 's avonds het eiland niet kunnen bereiken. Dat werd deze keer opgelost door de politie zelf, die de Texelaars met het nieuwe vaartuig RP 15 's avonds naar huis bracht. Woensdag 2 mei Op het sportveld van Texelse Boys worden de finales gespeeld van het schoolvoetbaltoernooi. Om 16.20 uur meisjes en om 17.20 uur jongens. In de Witte Burcht wordt vanaf 21.00 uur sociëteit gehouden voor homo fielen en anderen die geïnteresseerd zijn in de problematiek van de homo fielenintegratie. In de Redmer IJska-school te De Waal begint om 14.00 uur het school- schaaktoernooi voor teams.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1