Koninginnedagviering mei wind, regen maar ook zon Ook kopers klagen over woningen in 't Homtje Poppen, keramiek en kunstmeubelen Finalepartijen schoo/voetbal op Boysve/den natuurlijk! boodschappen doe je op de fiets Nieuwe chinees in De Koog Tentoonstelling in raadhuis PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 MEI 1979 De gebruikelijke optocht ter gelegenheid van Koninginnedag bij de start in de Jonker straat te Den Burg. De verjaardag van H.M. Koningin Juliana is ook dit jaar in de Texelse dorpen niet ongemerkt voorbij gegaan. Dat betrof niet alleen het deelnemen aan een of meer van de talrijke festiviteiten die ter gelegenheid daarvan plaatsvon den. ook het weer was van dien aard dat het in de historie vermoedelijk zal voortbestaan als één van de winderigste die Texel het laatste decennium heeft gekend. Daarbij dient ook het meer dan verfrissende hemelwater dat bij tijd en wijie tijdens windkracht negen op de feestelijke eiland-bevolking neergutste met nadruk vermeld te worden. De situatie klaarde wonderlijk genoeg on danks de nare voorspellingen tegen het middaguur op. De regenbuien vertrok ken in zuidoostelijke richting en tegen de avond begon zelfs de wind in te tomen, zodat er toch nog iets overbleef van de traditionele loodrechte rook pluimen die sinds jaar en dag op Texel op de avond van koninginnedag de meimaand verwelkomen. Winkels dicht Overigens zal menige Texelse burger Op de velden van Tex. Boys zullen woensdagmiddag in de vorm van een halve competitie de finales worden gehouden van het jaarlijkse school- oetbaltoernooi. Bij de voorrondes die op 25 april plaatsvonden in Oosterend en Den Burg streden in totaal 9 meisjesploegen en 15 longensploegen om een finaleplaats. Poules Bij de in Oosterend gespeelde wed strijden waren deze voor de meisjes teams van De Bruinvis (Oudeschild), CVO—school (Den Burg), Drijverschool (Den Hoorn) en Thijsseschool (Den Burg). In Den Burg wonnen de jongens van de CVO school (Den Burg) hun poule en kwamen ook de School met de Bijbel (Oosterend) en de Thijsseschool (Den Burg) als poulewinnaars uit de bus. De jongens van de Bruinvis uit Oudeschild kwamen in de finale door zich als beste tweede te plaatsen. Dat het er in deze voorrondes hard tegenaan is gegaan blijkt wel uit som mige superuitslagen die zowel de longens ais de meisjes wisten te scoren: 6-1,7-1,7-0,8-0 en 11-0. De wedstrijd op de Boysvelden aan de Haffelderweg beginnen woensdag om 13.30 uur. De kampioen bij de meisjes zal om 16.20 uur bekend zijn en een uur later is beslist wie de eerste bij de jongens is. Penaltybokaal Tijdens de voorrondes werd na elke verspeelde wedstrijd een aantal penalties genomen voor de ook dit jaar weer op het spel gezette penalty bokaal. IMa een groot aantal pogingen kwamen de volgende uitslagen uit de bus: Meisjes:3e plaats School met de Bijbel, Oosterend. 2e plaats Jozefschool. 1e plaats en bokaalwinnaar Thijsseschool. Jongens: 3e plaats Jozefschool/CVO. 2e plaats Lubertischool. 1e plaats en bokaalwinnaar Drijverschool. of burgeres zich in de vroege ochtend uren van deze op maandag vallende koninginnedag zich vertwijfeld hebben afgevraagd of de winkels wel of niet open waren. Dat werd spoedig duidelijk. Wie voor 'wel open' had gekozen kwam bedrogen uit. In Den Burg was ook van de gebruikelijke markt niet veel te bespeuren, maar daar stond iets veel leukers tegenover. De nu op poten gezette ideële feestmarkt was een festijn dat duidelijk in een behoefte voorzag. Met name de ziekenomroep 'De Licht boei' had aardig op het ontbreken van geopende winkels ingespeeld door vis te koop aan te bieden. De champignons die Scouting Texel onder muziek van de dixielandband 'Monkeys Revival' ver kocht waren eveneens een groot succes en vlogen als het ware de tent uit De conlcusie kon dan ook zijn dat het aangename met het nuttige werd ver enigd hetgeen uiteraard ook de bedoeling was. Optocht Voorafgaand aan dit marktge- beuren vond in Den Burg de gebruike lijke optocht plaats van versierde fietsen en wagens, een evenement dat om on- naspeurljke redenen sinds jaar en dag met de onnederlandse benaming 'alle gorische optocht' opgescheept zit. Er waren iets meer deelnemers dan vorig jaar maar volgens de dorpscommissie van de Texelse hoofdstad 'hield het niet over'. Leuk was het in ieder geval wel en de deelnemers (en hun ouders) hadden er zichtbaar veel werk aan besteed. Er reden vier versierde wagens in de stoet mee die allemaal in de prijzen vielen. Prijs nummer één ging naar een werk stuk waaraan diverse dagen, zo niet wekenlang gesleuteld moest zijn, want het zag er 'stralend' en piekfijn uit. De titel daarvan was 'De Kroon waar alles om draait'. De tweede prijs ging naar de wagen die "t Jaar van het kind' uitbeeldde en waarin een groot aantal kinderen in talrijke versieringen en ver mommingen te zien was. Het 'Hiawatha-dorp' compleet met wigwam, tomahawk en enkele squaws mocht de derde prijs in ontvangst nemen. Een extra prijs kreeg de uitbeelding 'Schuitje varen'. Bij de paren gingen de derde prijzen achtereenvolgens naar de onderwerpen '1909—1979 versierde fietsen', 'Jan Plezier' en 'De Koningin en Wim Kan'. De prijzen bij de enkelingen vielen toe aan de kinderen die de onderwerpen 'Torenhaan' (eerste prijs), '70 jaar, wie doet het haar na' (tweede prijs) en 'Clown' vertolkten. Een exta prijs ver strekte de organiserende dorpscommis sie aan de solo-uitbeelding 'Oranjezon' met de vermelding dat dit gezien het weertype 'zeer toepasselijk' was. Kinderspelen Op de velden van voetbalvereniging sv. Texel werd in de middaguren een kleuterkermis voor de kleinsten en volksspelen voor de basisschool-jeugd gehouden. Er was daarbij niet alleen van de kinderen, maar tevens van de ouderen een bijzonder grote belang stelling. Rond 14.00 uur, toen het feest aan de Slingerweg op haar hoogtepunt was, zag het er 'zwart van 't volk'. De kinderen hielden er zich tusen de bedrijven door bezig met een flinke hoeveelheid bijzonder originele spelle tjes. Daarbij bevonden zich ondermeer de volgende: stokkenrace, handwielsla- lom, zeilkruipen, benenrace, tiepelen, zwaaien, korfgooien en spinwerpen. Meer bekende evenementen waren het aloude balwerpen, hoepelen, zaklopen en touwtrekken. Een wedstrijd die on getwijfeld erg in de belangstelling stond was het limonadedrinken. 's Avonds kwamen op de Groene- plaats de ouderen aan bod voor het eerste 'team tegen team' spel, een Texelse vorm van het TV—gebeuren Zeskamp. Er werd daarbij rijkelijk met water gesprenkeld en op vele andere manieren getracht de deelnemers in de problemen te brengen. Daarbij moesten diverse hindernissen worden genomen. Er was ook hierbij grote belangstelling van het publiek dat tot ongeveer 20.00 uur in het centrum van Den Burg samenschoolde, alvorens bij de diverse Meierblissen te gaan kijken die op dat tijdstip ontstoken werden. Uitslagen kinderspelen Den Burg: meisjes eerste klas: 1Nancy Eelman, 2. Aggelique Rood, 3. Margret Rijk. jongens eerste klas: 1Dennis Penha, 2. Carlos Huysman, 3. Dirk Keyzer. meisjes tweede klas: 1. Marielle Beers, 2. Bianca v.d. Wetering, 3. Mariette Witte. jongens tweede klas: 1. Paul Witte, 2. Peter Wuyts, 3. Cor Snoey. meisjes derde klas: 1Annemargreet v. Putten, 2. Edith Eelman, 3. Lonneke Driehuis. jongens derde klas: 1. Jacob van Heerwaarden, 2. Marco Kooten, 3. Sydney den Haan. meisjes vierde klas: 1. Monica Smit, 2. Marielle Aubertijn, 3. Aafje Lely. jongens vierde klas: 1. Ingmar Moerbeek, 2. Ronald v.d. Wetering, 3. Sybrand Keyzer. meisjes vijfde klas: 1. Cindy Prins, 2. Denise Maas, 3. Diana Dogger, jongens vijfde klas: 1. Arno Smit, 2. Maarten Hengst, 3. Arjen Boerhorst. meisjes zesde klas: 1. Moniqu meisjes zesde klas: 1Monique Overpelt, 2. Jacqueline Schoorl, 3. Ria Mosk. jongens zesde klas: 1. Wim Groen, 2. Maarten Dijker, 3. Dirk Jacob de Haas. Uitslagen 'Team-tegen-team' strijd op de Groeneplaats: 1. Twaalf Balcken (55 punten), 2. Texel Tigers (47 punten), 3. Warboelstraat (46 punten), 4. De Wit b.v. (45 punten), 5. Boerenjongens (37 punten), 6. Dril- kickers (33 punten), 7. 4 6 Unies (31 punten), 8. 4-Havo (25 punten), 9. Hutspot met klapstuk (24 punten) en 10. Jelleboog (19 punten). In de donderdageditie van deze krant volgen de uitslagen van de festiviteiten in de andere Texelse dorpen. Nadat over de in aanbouw zijnde 12 premiewoningen in 't Homtje in de gemeenteraad vragen zijn ge steld, hebben nu ook enkele van de betrokken kopers van de huizen klachten geuit over grove nalatigheden bij de bouw. In een brief aan b. en w. en de raad spreken de heren S. Gieles, H. Hum mel en F. Eijgenraam van ernstige fou ten en vragen om uitgebreider daad werkelijk deskundig toezicht van de gemeente. Ze willen dat het gemeente bestuur de firma Stok en de aanne mer Weel gelast de gebreken alsnog te verhelpen en een deugdelijk gebouw af te leveren. Al eerder richtten de gedu peerde kopers zich tot het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht en klaag den over de amateuristische werkwijze. Verder ging een brief naar projektont- wikkelaar Stok zelf. Laatstgenoemde brief, die als afschrift is toegevoegd aan de brief aan het gemeentebestuur, maakt melding van een groot aantal fouten. Te krap De fundering is op een groot aantal plaatsen te krap gestort en een poging om dit euvel te verhelpen door aansme ren met cement, is mislukt, want de cement is al op meerdere plaatsen WK ondernemers-aktiviteitep^l^ Het Chinees Indisch restaurant aan de Dorpsstraat in De Koog heeft andere exploitanten gekregen en luistert nu naar de naam „Lotus". Die exploitanten zijn Lam en Siew, beiden afkomstig van het Chinees- Indisch restaurant „Azië" in Alphen aan de Rijn. De exploitatie door de vorige chinees is op een mislukking uitgedraaid. De exploitatie liet veel te wensen over en de warenwet moest zelfs ingrijpen. Na een ingrijpende schoonmaak- en op knapbeurt kon een nieuwe exploitant het pand (eigendom van Frits Lange- veld) in gebruik nemen. De heropening kreeg donderdagavond een officieel tintje, want er was een openingsdiner voor kennissen en relaties. Accountant J. den Houting, die voor de Chinese firmanten de zaken behartigt, vertelde ons dat „Lotus" nauw samenwerkt met „Azië" in Den Burg, onder andere bij het uitwisselen van personeel. Het bedrijf zal waarschijnlijk alleen in de periode van Pasen tot september zijn geopend. gebarsten. Als straks de grotere druk van de verdieping en de zolder erop komt, gaat het helemaal mis. Verder zijn de bandijzers waarmee de panelen zijn verankerd te kort en zitten los. De schrootjes aan de onderkant van de panelen zijn niet met een conserve ringsmiddel bewerkt, de hele winter hebben de panelen buiten gelegen zonder bescherming wat ook met het overige houtwerk (balken, stutten, schrootjes) het geval was. De deurpost tussen keuken en berging sluit niet aan omdat de panelen verkeerd zijn ge plaatst. Meerdere kozijnen en deurpos ten zijn aan onder- en bovenkant niet even breed, waardoor de deuren klemmen of grote kieren ontstaan, terwijl de beglazing onder spanning komt te staan. Het voorraam „zweeft" in de lucht zonder steun aan de onderkant, hoewel de balken van de verdieping al zijn gelegd. De schrootjes tussen de panelen en balken bestaan zelfs op één muur uit meerdere stukken. De balken in het zuidoosten van het huis rusten aan de noordkant op een smal schrootje dat met een paar spijkers tegen de andere balk is gesla gen. „Het is onvoorstelbaar dat hierop de slaapkamer moet rusten". Iets der gelijks is ook met andere balken het geval. Het ergst is de toestand rond het trapgat, waar een aantal balken in de ruimte „zweeft" omdat ze half naast de panelen staan. Daarop moet dan weer door middel van de reeds ge noemde schrootjes een aantal andere balken rusten en daar mag dan weer de trap op steunen. Zo worden nog wat gebreken genoemd met als slotopmer king: „De luchtverversing is te ruim op gezet. Aan de bovenzijde van de pane len en tussen alle balkstukken op de binnenmuur zijn kieren te zien". B en W hebben de raad voorgesteld de brief ter afdoening in hun handen te stellen. Coby de Visser met haar poppen. Tot en met 12 mei wordt in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling gehouden van kunst meubelen, poppen en keramiek. De meubelen worden getoond door Stephan During uit Oosterend, ieraar aardrijkskunde aan de Rijksscholen gemeenschap in Den Burg. De poppen en keramiek zijn van Coby de Visser, ook uit Oosterend. Nog niet eerder zagen we op Texel meubelen in de eerste plaats als kunst gepresenteerd. Je zou het een vorm van toegepaste kunst kunnen noemen en wie de verschillende tentoongestelde stoelen, tafels en enkele andere houten gebruiksvoorwerpen bekijkt, moet toe geven dat ook een op praktisch gebruik ingesteld voorwerp er meer dan alleen maar goed kan uitzien. Voor mensen die een scherpe scheidslijn trekken tussen „kunstzinnige" dingen en „gewone" dingen kan dat een nuttig lesje inhou den. Stephan During (31) maakte de meubelen grotendeels met de hand. Hij oefende het meubelmakersvak uit gedu rende de vier jaar dat hij met zijn vrouw in Istanbul werkte en daar ook een handel in kunstnijverheidsartikelen dreef. In de werkstukken werden uitslui tend Europese houtsoorten verwerkt: essen, beuken en iepen. Waar zacht materiaal (voor de zittingen) nodig was, bestaat dit veelal uit leer, gesneden door tuigmaker Rien Mast uit Den Burg, maar in een enkel geval ook uit stof, die door Marjana Höhner werd geweven. In alle gevallen is sprake van een gelukkig samenspel van natuurlijke, prettig ogen de en lekker ruikende materialen. During werkt ook in opdracht. Meubelen naar de getoonde ontwerpen kunnen worden besteld en men betaalt er dan f750,— tot f1500,— voor. In sterkere mate dan doorgaans het geval is, gaf During de natuur gelegen heid om meester van de kunst te zijn. de bestaande struktuur van het hout bepaalde in hoge mate de uiteindelijke vorm. Kleuterleidster Coby de Visser (39) is via het poppenspel tot het maken van poppen gekomen. Een zekere bekend heid geniet haar mobiele „Strender poppentheatertje" (dat ze samen met Majella Reijnders drijft), vooral op de scholen. Het is haar wens om ooit nog eens een „vast" poppentheater op Texel te kunnen beginnen. De poppen zijn opvallend karakteris tiek voor het type dat zij moeten voorstellen en daarbij ook bijzonder mooi, zowel in vorm als kleur. Ze werden gemaakt van Papidur, een fabrieksmatig gemaakt papier-maché. Naast gewone handpoppen worden marionetten gemaakt, ook voor derden. De gewone poppen kosten f75, de marionetten f 150,—. Kopers kunnen ervan verzekerd zijn dat ze iets unieks hebben, want duplikaten worden niet gemaakt. Coby de Visser maakt ook potten (sinds 1968) die een „rustige" indruk maken omdat geen felgekleurde glazu ren worden gebruikt en de oppervlakte altijd mat of halfmat blijft, terwijl over bodige decoratie ook wordt vermeden. De tentoonstelling is open op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00- 17.00 uur. Eén der kunstmeubelen van Stephan During.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2