Dorpshuisbestuur wil vaste beheerder voor De Wielewaal Gouden eremedaille Orde Oranje Nassau voor Cornells zijm TOCH GEEN IJSBAAN VOOR DE WAAL? FF FF Zes verenigingen in drumbandfestival C. Duinker besprak Nederlandse natuur Nieuwe exploitant iij café „De Instuif" Nationale herdenking 1979 Huurfiets gestolen Vrouwenhuis viert 1-jarig bestaan PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 MEI 1979 A< Het Waalder dorpshuisbe stuur heeft donderdagavond op de jaarlijkse vergadering van aangeslotenen meege deeld in de toekomst te willen overgaan tot het aanstellen van een vaste beheerder van „De Wielewaal". Daarnaast werden vorige week de plannen besproken om het plaatselijke sportveld eventueel als ijsbaan geschikt te maken en maakte het bestuur bekend, dat het 25- jarig bestaan van de Redmer IJska-school in juni met enig feestgedruis gepaard zal gaan. Voorzitter Sieme Plaatsman kwam tevens met de mededeling, dat de Waalder jeugd op woensdagavon den zoveel belangstelling voor het dorpshuis blijkt te tonen, dat de vorming van een eigen jeugdvereni ging voor De Waal niet onmogelijk is. Gezocht wordt naar een geschikte begeleidlstier van de akti- viteiten. Het ging er donderdagavond op deze periodieke bijeenkomst zoals gebruike lijk bijzonder gemoedelijk (en langdurig) aan toe. Door de veelheid van onderwerpen en de uitgebreide bespre king daarvan was de agenda pas tegen middernacht afgewerkt. Vooral de pun ten „ijsbaan" en „beheerder" vormden daarbij stof tot diepgaande discussies. Beheerder Gezien de aanzienlijke financiële tegemoetkoming die de overheid blijkt te willen doen voor het dorpshuispro- jekt van Den Burg stelde het Waalder dorpshuisbestuur dat ook „De Wiele waal" in principe recht heeft op een dergelijke bijdrage. Vooral de aanstel ling van een vaste beheerder in Den Burg. bleek daarbij de Waalders op een idee te hebben gebracht. Gesteld werd dat het „runnen" van het dorpshuis op dit moment dan wel in de „liefdewerk- oud papier" sfeer ligt, omdat het huidige bestuur zich hier erg voor inzet, maar dat je een toekomstig bestuur deze gang van zaken niet zou mogen opdringen. De nu gevolgde procedure is sinds de oprichting van „De Wiele waal" gedurende vier winter seizoenen naar ieders tevreden heid verlopen maar niemand kan garan deren dat dit zo blijft. Volgens voor zitter Plaatsman is beheren als je be stuurder bent een zware taak die nu Aan het drumband- en majoretten- festival dat zondagmiddag 6 mei, aanvang 13.30 uur wordt gehouden op het „Bouwdorpterrein" achter de gymnastiekzaal aan de Beatrixlaan, zal worden meegedaan door zes ver enigingen. De jury wordt gevormd door de heren C. v.d. Kolk en K. Kokelaar en mevrouw Van Beusekom-v. Kieken. Toeschouwers zijn bij het festival welkom; er wordt een entree van f 1,— verlangd. Hieronder een overzicht van de deel nemende groepen en het programma dat zij brengen: 1. Tamboercorps „De Vrolijke Jagers", Hoorn. Tamboermaitre: Marianne Kloosterman. Staand werk: 13 wissel - marsen, a. v. Veluwe. Lopend: Met de band op stap M. Schneider. 2. Tamboercorps „Harmonie", Assendelft. Tamboermaitre: Marian Mooy-de Kiek. Staande mars: Wissel marsen no. 1. A. v. Veluwe. Lopende mars: Down the street, S. Egberts. 3. Majoterettencorps „Schermereiland" Alkmaar. Miss majorette: llona de Vries. 4. Drumband „Margaretha Sinclair", Den Burg. Tamboermaitre: E. Boogaard. Staande mars: Dixieland Medley II, Egberts-Smits. Lopende mars: My Black Jane, S. Egberts. 5. Drumband „De Vrolijke Jagers", Hoorn. Tamboermaitre: Marianne Kloosterman. Staande mars: Survileance Ronde, S. Egberts. Lopen de mars: De Pijpersmars no. 2, S. Egberts. 6. Muziekvereniging „Nico de Zwart", Amsterdam. Tamboermaitre: G. van Wattingen. Staande mars: Love Be- guine, G. Brinkman. Lopende mars: Swing Parade, S. Egberts. opgevangen kan worden omdat tevens de respectievelijke echtgenoten en echtgenotes van de bestuursleden mee werken. Hij toonde zich niet bang voor de nabije toekomst maar wel voor daar na. Enig heen en weer gepraat leverde op dat de aan te stellen vaste kracht aan dit werk over het gehele jaar genomen geen volledige dagtaak zou hebben. In de wintermaanden zou het neerkomen op een 3/4 dagtaak en mede in verband met de schoolvakan ties 's zomers ongeveer 1/4, ofwel, jaarlijks genomen, een halve dagtaak. Bovendien zou er voor drukbezochte evenementen (zoals bijvoorbeeld toneelavonden) toch een beroep op vrijwilligers gedaan moeten worden, omdat met name de bar dan onmoge lijk door één man gerund kan worden. Lex Kaper, zelf kortgeleden tot beheerder van het dorpshuis van Den Burg benoemd, meende dat je bij „De Wielewaal" beter af zou zijn met een aantal betaalde part-timers. Dat is wellicht goedkoper dan één beheerder en „vele handen maken licht werk". Het door Frans Witte gelanceerde idee om de bar te verpachten bleek volgens de getroffen subsidievoorwaarden niet' mogelijk. Kaper betwijfelde dat. In Den Burg zou hij in september een dorps huisbarretje mogen gaan exploiteren, was hem toegezegd. IJsbaan Omdat hij het in de afgelopen win termaanden nogal jammer had gevon den dat de kinderen van De Waal om te schaatsen tamelijk ver van huis moes ten, had voorzitter Sieme Plaatsman onlangs bij de gemeente zijn licht opge stoken omtrent het aanleggen van een schaatsbaan op het Waalder sportveld. Hij was daarbij gestoten op de moge lijkheid om ten behoeve van het aan te leggen fietspad het niveau van het langs de Oosterenderweg gelegen veld je te verlagen. De ondergrond daarvan bestaat uit zand wat voor het pad goed van pas zou komen. Indien de gemeente het veld ongeveer een halve meter zou uitdiepen en de bovenliggende laag teelaarde weer zou aanbrengen, wordt het oppervlak zodanig dat er 's winters water op blijft staan. Hoewel men het plan op zichzelf een uitstekend idee vond, zagen de aan wezige Waalders donderdagavond toch grote problemen. Het voornaamste daarvan was het gebrek aan water in de naburige sloot. Dit zou eventueel door het aanbrengen van een stuw in de wintermaanden (november t/m februari) opgelost kunnen worden maar dan zou het opgehoopte water vermoe delijk van slechte kwaliteit zijn. Door de hier aanwezige grondsoort vreesde men voor roodgekleurd water en dienten gevolge roodgekleurd ijs. Henk Tjepkema voerde aan dat een verlaagd sportveld ook 's zomers veel te nat is, wardoor de kwaliteit minder wordt. Hij zag er daarom niet zoveel in, te meer omdat goede „ijswinters" de laatste jaren niet vaak voorkwamen. Alles af wegend zou je dan ter wille van een eenmaal in de zoveel jaar voorkomen de, vorstperiode de rest van de jaren met een slecht sportveld zitten, meende Tjepkema. Een voorstel van Cor Veld om de ondergrond van een ijsbaan door middel van een plastic vlies afsluitend te maken, waardoor 's winters het water óp het veld en 's zomers het grondwater vèn het veld gehouden kon worden, leek de bewo ners van De Waal op zich geen gek idee, maar men wees het toch om financiële redenen van de hand. Voorzitter Plaatsman meende dat men er beter aan zou doen andere tips af te wachten en de combinatie sport veld en ijsbaan niet door te voeren. Schoolreünie Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Redmer IJska-school zullen op 23 en 24 juni verschillende feestelijke activiteiten worden georga niseerd. Hieraan zullen zowel de leden van de oudercommissie als het dorps- huisbestuur actief medewerking verlenen. Op het programma staan on dermeer drie door leerlingen en oud leerlingen te verzorgen een-acters (vrijdagavond) en een reünie van oud leerlingen. Voor deze reünie zijn ook ous-leerlingen welkom die langer geleden op de lagere school van De Waal hebben gezeten. Uit de admini stratie van de school is gebleken dat er ongeveer 300 personen voor in aanmer king komen. Over een vrijdag even tueel te houden barbecuemiddag heeft men wel plannen gemaakt, maar definitief is er wat dat betreft nog niets. Vast staat wel dat gedurende deze beide dagen een expositie van oude schoolfoto's gehouden zal worden. Waalders die hiervoor iets beschikbaar hebben, worden verzocht contact met de school op te nemen. De aangeslotenen van het dorpshuis gingen akkoord met het financiële verslag van het afgelopen jaar, maar toonden zich niet erg blij met het tekort van 7337,17. Volgens Plaats man was dit veroorzaakt door de meer kosten van gas, verwarming en onder houd. Er zou worden getracht dit nade lig saldo zo spoedig mogeljk weg te werken. Jurr. Beumkes toonde zich enigs zins geïrriteerd over de gang van zaken bij de jaarlijkse bejaardendag. Op uitnodiging van het dorpshuis bestuur hadden vorig jaar ongeveer tachtig bejaarden hieraan deelgeno men (broodmaaltijd, consumpties en optreden Flierefluiters). Beumkes vond het niet erg sociaal dat het overgrote deel van deze 80 mensen met uitzondering van deze ene dag nooit een voet in het dorpshuis zet. Volgens hem draaien hierdoor de „vaste klanten" van de bejaarden- soos eigenlijk voor de kosten op. Hij pleitte dan ook voor de andere be steding van het beschikbare geld (71040,-1 en een eigen bijdrage van de bezoekers aan deze dag. Naast diverse wensen die ook in de voorgaande jaren al eens waren geuit (ventilator, klok, toneelkarretje en medaillekast) vroeg Lex Kaper opnieuw om een specificatie van de zaalhuur en de verteringen. Dit bedrag was door de boekhouder van de stichting samenge voegd, maar Kaper wilde, met het oog op een goed barexploitatieoverzicht, de zaak liever gescheiden zien. Beloofd werd dat hier in het vervolg rekening mee zou worden gehouden. Verenigingsrecht De omstreeks veertig aanwezigen toonden zich donderdag in principe akkoord met de nieuwe statuten die in het kader van het nieuwe Verenigings recht op 1 juli in kannen en kruiken moeten zijn. Deze vernieuwing heeft onder meer tot gevolg dat de persoon lijke verantwoordelijkheden in het finan ciële vlak vervallen. Voortaan zullen voor alle aangeslotenen ook vaste contributies gaan gelden. Men kwam overeen dat er een minimumbijdrage van 710,— per huis zou worden ingesteld, maar zowel het bestuur als de aangeslotenen waren van oordeel dat aan deze bijdrage een „ruime" interpretatie gegeven moest worden. De hierop volgende bestuursverkie zing leidde er toe dat zowel Sieme Plaatsman als Ben van Heerwaarden werden herbenoemd. Verwacht wordt dat het zeven man tellende bestuur hen opnieuw hun huidige functies (voorzitter en penningmeester) zal toebedelen. Als stimulator van het Waalder speeltuinwerk deelde Dirk Maas mee, dat de situatie van de speeltuin (nabij het Vermaningspad) op dit moment meer „wee dan wel" kent. De toestellen hebben op korte termijn een grondige opknapbeurt nodig en ook aan het gras, de be planting en het toegangswerk moet nodig wat gebeuren. Maas was niet erg blij met het voort durend „crossen" op het veldje en dacht in dat verband aan een draaihek, waardoor brommers en fietsen er niet meer op konden komen. Ook de aanwezigheid van honden die hun behoefte op het veldje plegen te doen, stemde hem niet erg tevreden. Als gevolg van zijn opmerkingen gaven zich direkt een drietal vrijwilligers op om de gewenste werkzaamheden te doen. De gemeente zou zich op korte termijn met de boomsingel gaan bezig houden en het gras gedeeltelijk gaan maaien, ledereen beloofde er tenslotte voor in te staan dat de speeltuin niet in een modderpoel zou veranderen. Op een door de afdeling Texel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen georganiseerde bijeenkomst sprak de aan Staatsbosbeheer verbonden heer C. Duinker uit Spaarndam donderdag avond aan de hand van dia's over zijn werk en omgeving. Hij toonde daarbij duidelijk aan dat er naast het vele natuurschoon in de omheinde Neder landse natuurgebieden ook elders veel te zien is. De aanwezige dames maakten donderdagavond ook kennis met een film over het unieke natuurgebied 'De Biesbosch', waarbij zij enkele goeae suggestie kregen voor een vakantie of een lang weekend in deze regio. De eerstvolgende bijeenkomst van de Texelse plattelandsvrouwen is de jaar vergadering die op 3 mei om 19.00 uur in hotel De Lindeboom/Texel begint. Burgemeester Engelvaart In gesprek met de zojuist onderscheiden heer C. Zijm. Op een strikt besloten en zorgvuldig geheim gehouden bijeenkomst in De Cocksdorp is vorige week de gouden medaille in de Orde van Oran je Nassau uitgereikt aan de heer Comelis Zijm (hoeve Sir Robert Peel). Hij ontving deze koninklijke onderscheiding voor het vele werk dat hij in de loop der jaren voor de Texelse samenleving en in het bijzonder voor agrarisch Texel verrichtte. De bijeenkomst, die plaatsvond in Visman's Eethuisje te De Cocks dorp werd bijgewoond door verte genwoordigers van agrarisch Texel, het gemeentebestuur, leden van de familie Zijm en een aantal mensen uit de vele organisaties, waarin de heer C. Zijm in de loop der jaren zitting had en momenteel nog heeft. De heer Zijm en zijn echtgenote waren door middel van een „valletje" naar de bijeenkomst gelokt. Toen het echtpaar Zijm eenmaal was gearriveerd, deelde de heer B. v.d. Beek mee, dat de voorgespiegelde bijeenkomst „ter voorbereiding van het bezoek van de heer Luteyn (van het ministerie van Landbouw) een leugentje om bestwil was geweest. Voorafgaand aan de opspelding van het koninklijk eremetaal gaf burge meester J. A. Engelvaart een opsom ming van de vele functies, die de heer Zijm in de loop der jaren heeft bekleed. Daarbij zei hij aan de hand van het dikke pak papier dat hij in verband met deze gebeurtenis had moeten doorwor stelen, duidelijk te hebben gemerkt dat de heer Zijm zich in de voorbije jaren een enorme representant van agrarisch Texel heeft getoond. Ook op het poli tieke en kerkelijk vlak is de heer Zijm in zijn leven erg aktief geweest. Beseffend dat hij er wellicht niet aan zou ontkomen een van de door C. Zijm beklede functies over te slaan, wilde de burgemeester toch een opsomming geven van hetgeen Zijm zoal had ver richt om voor deze eremedaille bij de koningin te worden voorgedragen. Burgemeester Engelvaart memoreer de in eerste aanleg het 23-jarig be stuurslidmaatschap van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. C. Zijm kwam in 1955 in functie als secretaris van de afd. Eierland Burgemeester Engelvaart memoreer de in eerste aanleg het 23-jarig be stuurslidmaatschap van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. C. Zijm kwam in 1955 in functie als secretaris van de afd. Eierland en bekleedde dit ambt tot 1971 toen hij tot voorzitter werd benoemd. Als zodanig was Zijm tot 1975 actief. In dat jaar werden de afdelingen Eierland en Texel samenge bundeld en werd C. Zijm voorzitter van de gezamenlijke afdeling. Hij legde deze voorzittersfunctie op 1 januari 1979 neer. Er werd op de bijeenkomst door burgemeester Engelvaart de aan dacht gevestigd op het vele ijveren van de heer Zijm voor meer samenwer king tussen de drie bestaande stands- organisaties (H.M.v.L., C.B.T.B. en L.T.B.) en de vruchtbare samenwer king die daaruit voortgevloeid was. In zijn voorzittersfunctie van de Hol landse Maatschappij van Landbouw was C. Zijm in de afgelopen jaren ook actief bij de voorbereiding van het Bestem mingsplan Buitengebied. Gemeenschapsleven Ook buiten de agrarische sector was C. Zijm in de afgelopen jaren actief. In de kerkelijke wereld bekleedde hij het vice-voorzitterschap van de Doopsge zinde Kerkeraad. Voorts was en is hij voorzitter van het bejaardencomité De Cocksdorp en Eierland (sinds 1963) en was secretaris van het comité Polder Paraat ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de polder Eierland. Naast deze uitgebreide bijdragen in het gemeenschapsleven van Eierland en De Cocksdorp was C. Zijm in de jaren zestig mede-oprichter van de kiesver eniging Texels Belang. Tot 1974 be mande hij het secretariaat van deze politieke partij, dat hij toen inwisselde voor het voorzitterschap. Burgemeester Engelvaart sprak er zijn bewondering over uit dat C. Zijm al deze functies in zich wist te verenigen en dankte hem namens velen voor zijn belangrijke werkzaamheden. Aansluitend maakte de heer Engel vaart bekend, dat bij Koninklijk Besluit van 5 april j.l. nr. 79 aan Cornelis Zijm te Texel de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau was verleend en speldde hem daarop de onderscheiding op. Vervolgens werd de heer Zijm na mens de afdelingen van de H.M.v.L. gelukgewenst door de heer B. v.d. Beek, die ook mevr. Zijm in de eer betrok door haar een bos bloemen te overhandigen. ondememers-aktiviteitenl Caférestaurant 'De Instuif' aan dr j Californiëweg heeft nieuwe exploitante f gekregen. Het zijn de heren Karei va Heerwaarden, Evert van der Have Lex Albers die voor dit doel de firn Hagebe hebben gevormd. Voor Van dfe Have en Albers is het full time werk; Va Heerwaafden heeft een administratiev taak en is doorgaans niet in het bedh aanwezig. Café—restaurant De Instuif is eiger dom van de heer J.J. Bakker en onderdeel van het complex, waarto ook de supermarkt De Instuif behoort Sinds 1970 werd het caférestauran gedeelte gepacht door Kees en Rita d Wit. Zij maakten het bedrijf tot ee gezellig trefpunt. Niet alleen voor d recreanten van het bungalowpark Hooge Landt en omgeving, maar oo voor Texelaars die aan De Instuif d voorkeur gaven boven menig dichterb gelegen café. Om gezondheidsredens heeft Kees de Wit de exploitatie echte* moeten staken. Evert van der Have behartigt in d eerste plaats het restaurantgedeelte va het bedrijf. Hij heeft een jaar of zeve ervaring als kok achter de rug, in hot< 'Juliana' en 'De Lindeboom/Texel'. Lei Albers stond incidenteel 's zomers we eens ergens achter de bar. Vriidaaavom hebben de nieuwe exploitanten he bedrijf min of meer officieel heropeni door het houden van een receptie. Vrijdag 4 mei a.s. zal in het kader va de Nationale herdenking de gebruike lijke kranslegging plaatsvinden op d Russenbegraafplaats en op de Alge k mene Begraafplaats. De kranslegging op de Russenbegraal f plaats zal op een in nader overleg met d vertegenwoordigers van de Russisch Ambassade te bepalen tijdstip gebeuren I De kranslegging bij de Algemen s Begraafplaats vindt plaats even na 8 uu j in de avond. Evenals voorgaande jarei wordt er geen stille tocht gehouden j, eventuele belangstellenden en zij di t een bloemenhulde willen brengen zij i welkom op de begraafplaats. Dan zal de gebruikelijke rondgang over beide begraafplaatsen worden ge j houden, waarna twee minuten stilte i acht worden genomen. Na een 'Las f Post' signaal zal de kranslegging plaat vinden, terwijl de sobere plechtigheï besloten wordt met het in top hijsen va de vlag. Op de Texelaars wordt als gebruikelij het beroep gedaan vanaf 18.00 tot 20.0 uur de vlag halfstok te hangen en vana 20.02 uur tot zonsondergang in top. O: de horeca-exploitanten is het beroe gedaan de exploitatie van 19.30 - 20.3 uur zodanig te doen geschieden, da hieraan elk vermakelijksheidsaspet ontbreekt en van 18.00 - 21.00 uur gee andere muziek ten gehore te brenger dan die van de officiële Nederlands radioprogramma's. De klokken zulle als gebruikelijk van 19.45 tot seconden voor 20.00 uur luiden. De heer R. Boekhout uit Amsterdar miste in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks één uur de huurfiel (groene Gazelle) die hij kort tevore afgesloten bij „Casino" had achterge laten. De fiets is eigendom van de hea F. Halsema. Zaterdag 5 mei zal het Texelsi Vrouwenhuis op feestelijke wijze hé 1-jarig bestaan herdenken. Het fees begint om tien uur 's morgens in di oude ULO en bestaat uit een gevarieeri programma: films, cabaret, optredei van clowns, gezamelijk eten en dani Alle vrouwen zijn welkom. Wie voa kinderen heeft te zorgen kan gebrui maken van de crèche. Het programma ziet er als volgt uit: 10.30 uur: film "De Heilige familie" 12.30 uur: de soep is warm en er kal gegeten worden. 14.00 uur: optreden Texels Eiger Vrouwenhuis Cabaret. 14.45 uur: films "Geef het nooit op" "Papa boem". 16.00 uur: de vrouwelijke clowns Stri| en Zipper. 17.30 uur: film "Het gerucht". 18.00 uur: samen eten. 20.00 uur: optreden Texels Eiger Vrouwenhuis Cabaret. 21.00 uur: optreden cabaretgroep 'Me| en bloed' uit Nijmegen. 22.00 uur: optreden vrouwelijke clown Strip en Zipper. Na afloop is er eer vrouwenbal.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 6