•French connection 2 FILM „WAT IK ZEGGEN WOU.." Hartelijk afscheid van A. van Hoorn Expositie verzamelaars duurde veel te kort ganger a aadsvergadering Q O Het gaat ook wel eens anders üvV y ik" jer grote belangstelling is vrij- iddag afscheid genomen van er A. van Hoom als secretaris- ngmeester van het Waterschap Wegens het bereiken van de ^ongerechtigde leeftijd legt hij inctie per 1 mei neer. Ig( ens de officiële receptie voor ge- den schetste dijkgraaf M. Roeper aa| at van dienst van Van Hoorn, die td) in 1932 toen hij als werkman ch bij de polder Eierland. In 1937 I hij in vaste dienst en in 1948 hij machinist van het gemaal Eier- Bn|Van Hoorn bekwaamde zich door uu ddie in waterschapskennis. Hij ire ferf het diploma Waterstaatkundig '0n toer en terreinmeter en volgde !e opleiding waterschapsadmini- z|ï Dat leidde in april 1951 tot zijn iming als secretaris-penningmees- t9 >zichter van de polder Eierland, ge tiee hij in de voetsporen trad van (ader L. van Hoorn. Per 1 januari asstapte hij over naar het lat os n! (sdagavond 8 mei, aanvang 19.30 0 'vergadert de gemeenteraad. De 36 tia luidt als volgt: ■3 jotulen van de vergadering van 10 da1979. ec v Ingekomen stukken. 36 II Mededelingen. e' [Beantwoording raadsvragen. ds Mjziging van de drank- en horeca- Nfening. Wijziging van de algemene politie- rdening in verband met sluitings- n van horecabedrijven, 'resentiegelden leden stembureaus. Aantrekken beroepskracht jeugd -en catief werk door de Stichting cultu- ,)(rerk Texel. |jota jeugdwerk Texel. Vestiging enkele zakelijke rechten behoeve van aanleg riolering te V fènd. Wijziging van de gemeentebegroting 1977. Vijziging van de gemeentebegroting 1978. Wijziging van de begroting van het ïdbedrijf voor I979. Wijziging van de gemeentebegroting r1979. Waterschap Texel waar hij een admini stratieve taak kreeg en in augustus 1973 de heer E. Lap als secretaris-pen ningmeester opvolgde. Dijkgraaf Roeper stelde vast dat Van Hoorn een mooie carrière heeft gemaakt en vond het spreekwoord van toepassing „Iedere soldaat heeft de maarschalkstaf in zijn ransel". Hij prees de ijver en plichtsbetrachting van Van Hoorn, die meestal niet zoveel praatjes had, maar zijn werk nauwgezet en tot tevredenheid verrichtte Als geschenk overhandigde Roeper een gouden horloge met inscriptie. Goede samenwerking Omdat het gemeentebestuur op raadsreis was, werd de gemeente Texel vertegenwoordigd door de heer G. A. Oskam. Hij bracht onder meer naar vo ren dat waterschap en gemeente bijzonder goed samenwerken; de afgelopen winter is dat weer eens gebleken. Oskam bracht ook in herin nering dat Van Hoorn in 1937 door een ernstig ongeluk werd getroffen, maar zich een „taaie" toonde en er weer helemaal bovenop kwam. Spreker zei dat de heer Van Hoorn naast zijn beroep ook de gemeenschap diensten heeft bewezen. Hij zat in kerkbestuur, bestuur kleuterschool, dorpscommissie en ook nog in de Stichting Cultureel Werk. Oskam hoopte dat Van Hoorn een dure klant voor de pensioenraad zou worden en had nog een tip voor de besteding van zijn vrije tijd: het op orde brengen van het polderarchief. De heer L J. Weijdt van de afdeling nieuwe werken van Rijkswaterstaat (mede namens de overige RWS-mede- werkers van Texel, ook van de Dienst- kring) sprak waarderende woorden tot de scheidende secretaris-penningmees ter en bracht dank voor de goede samenwerking. Hij nodigde Van Hoorn uit voor een tochtje per terreinvoertuig langs de kust. Als geschenk overhandigde hij een boekenbon. Verder werd gesproken door de heer H. J. Leber, oud-dijkgraaf van Eier land, en door Dirk Maas van de perso neelsvereniging van het Waterschap. Laatstgenoemde gaf Van Hoorn een geschenk voor zijn postzegelhobby. De heer H. P. A. Vonk, hoofd technische dienst van het waterschap stelde dat Van Hoorn bijdroeg aan de zeer goede verhoudingen op het kantoor. Nooit is bovendien verstaat Popeye geen woord Frans. Tijdens zijn geslenter in Marseille ziet hij geen Carnier, maar Charnier ziet hém wel en laat hem in een obscuur hotelletje volspuiten met heroine. Het duurt niet lang of Doyle is verslaafd en wil alles vertellen. Toch krijgt Charnier weinig uit hem, want Popeye wéét eenvoudig nog niets. In een politiecel laat Barthlemy Doyle afkicken. Het wordt een vreselijke tijd voor Doyle, die begrijpt dat hij ook door de politie als lokaas voor Charnier is gebruikt. Popeye bijt zich echter als een terrier in Charnier vast en ontdekt dat ingeblikte vissoep in feite geraffineerde heroine bevat... In deze sensationele film wordt de spanning aan het eind erg hoog od- gevoerd. Naar een werkelijk gegeven gemaakt, lijkt het bijna of de werkelijk heid fantastischer is dan het verzonnen verhaal. The French Connection draait don derdag 3 mei in het City—theater om 20.00 uur. Toegang twaalf jaar. *i OOOQOOOO la de —vorige week vertoonde i|f:ïhe French Connection, die inder- in de bioscopen geweldig draaide, ikte een andere regisseur, John kenheimer, een tweede deel. In film komt Gene Hackman als :ye' Doyle, een keiharde politieman lew York, naar Marseille, om daar af rekenen met Alain Charnier Orlando Rey), een heroïnehandelaar 1 liet groot. Met de commissaris thlemy botert het niet zo erg; BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE PAGINA 7 1 ME11979 TEXELSE COURANT De heer A. van Hoom kreeg uit handen van dijkgraaf Roeper een gouden horloge. er enig verschil van mening geweest. Mede namens de families Witte en Grotelaar overhandigde hij een geschenk. De heer Van Hoorn zelf tenslotte, bracht dank voor de vele goede woorden. De bijeenkomst ging daarop over in een openbare receptie. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om Van Hoorn en zijn familie de hand te drukken. Wat er allemaal in een uur gebeuren kan bleek enige tijd terug bij een onge luk op de Postweg, maar dat neemt niet weg dat het ook wel eens beter kan. Ik wil hierbij een aantal voorbeel den geven die dat kunnen staven. Om te beginnen kreeg ik op maandag 19 maart om ongeveer 21.00 uur te maken met (laat ik het maar noemen) hart- krampen en na een kwartier belde mijn vrouw naar dokter KI. Eissen. Deze was op dat moment nog bij een andere patient, maar reeds om 21.25 uur stond dokter A. Waverijn aan mijn bed. Vijf minuten daarna was ook dokter Eissen aanwezig. Ik noem dat een voorbeeld van samenwerking en tempo om hulp te bieden. Een ander voorbeeld. In het weekend van 24 op 25 maart was er zondag ochtend vroeg (om 00.30 uur) weer doktershulp nodig. Om 01.00 uur belde mijn vrouw naar de dienstdoende arts (Dr. A. Waverijn). Deze stond om 01.10 uur naast mijn bed. Na een kort onderzoek was zijn diagnose: hartinfarct. Om 01.30 uur waren zowel ambulance als ziekenhuis gebeld en om 01.40 uur had ik een injectie gekregen, was klaargemaakt voor het vervoer en had dokter Waverijn afscheid geno men. Om 0 1.40 uur stond ook de ambulance voor de deur met verpleeg ster E, Luyckx-Bakker en verpleger chauffeur B. Jas. Iets over de bekwaamheid van het ambulance-personeel. Ik lag binnen de kortste keren als een postpakketje op de brancard in de ziekenwagen. Om 0 1.45 uur ging met met gezwinde spoed naar de boot. Zelfs het rijden met de ambulance is een vak apart om niet spuugmisselijk te worden. En het toezicht van zuster Luycks is van dien aard, dat je de kans niet krijgt je kop onnodig op te tillen. Om 01.50 uur waren we op de boot. Over de boot zijn al hele rollen behang volgeschre ven. Enkel- of dubbeldeks. 100 of 190 auto's. Brutale opmerkingen en ga zo maar door. Maar de bemanning van een extra boo' midden in de nacht, die op de oproep van ziekenreisje binnen de kortst mogelijke tijd op de haven is en die zelfde boot met een bloedgang naar Den Helder stuurt, daarover wordt nooit iets genoteerd. Mag ik dat nu eens een keer doen? Mannen, in willekeurige volgorde: Th. Dogger, B. Vlaming, C. Barends, H. Tas, B. Smid, A. Schilling, T. van Heerwaarden, M. Eelman en D. Bakker. Nu nog even terug naar dat uur. Dus op zondagochtend 25 maart 's morgens vroeg 01.00 uur belde mijn vrouw Dr. Waverijn en om 02.05 uur lag ik in Parkzicht in de blauwe kiel aan de monitor. Dit dankzij een perfekte orga nisatie tussen arts, ambulance en Teso en ook dankzij de volledige inzet van zowel arts als ambulancepersoneel en de Teso-bemanning. Uit de grond van mijn inmiddels weer zover genezen hart en mede namens mijn vrouw allemaal een welgemeend: „Dank U wel". Ja, hoor ik denken, het is toch hun eigen gekozen beroep en werk. Ze worden er toch voor betaald. Inder daad, maar ik vind dat deze uitspraak te vergelijken is met een echte bos bloemen en een van plastiek. Moge dit onder wat ik zeggen wou een keer een echte eerlijke bos bloemen zijn. Tot slot (op z'n Tessels): „Echt mense solang er nag zoveul inzet is as het nóódig is, en de spulle so (jebrükt worre, hèwwe we nog niks te jerremijere. (Of moet de kniper eerst op de steert komme??), om dót an te nemel" D. van der Vliet, Wilhelminalaan 90, Den Burg VASTE DATA De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Bij de Texelse Autocentrale (Schilder end) start Iedere dinsdagavond om 19.00 uur een trainingstoertocht van de Wielervereniging Texel. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten /7,50 per paar. Elke dinsdagmiddag om 14.00 uur trimmen in de Dennen. Verzamelen om 14.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg. Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. een houten reiscamera uit lBöü, een pathéprojector uit 1910, een zeer vernuftig apparaat, waarme lichtbeelden in stereo bekeken kunnen worden en een flitsapparaat met lamp jes die niet ontbranden door een batterij, maar door een dynamo die tevoren moet worden opgewonden. Opmerkelijk is ook de verzamelwoede van de onderwijzer Gerrit Gerrits uit Den Burg. Zijn belangstelling richt zich op militaire zaken uit het verleden en dat heeft geleid tot specialisering op het gebied van bunkers en andere forti ficaties, kustartillerie e.d. Gerrits is ongetwijfeld de man die het meest weet over de bunkers die de Duitsers langs de Texelse kust lieten bouwen. Wat hij donderddagavond liet zien waren antieke militaire uniformen van de landmacht uit de periode voor 1940. Gerrits heeft er sinds 1971 vele tiental len bij elkaar gebracht, compleet met distinctieven. Een probleem is wel dat bij hem thuis nauwelijks ruimte ge noeg is om alles behoorlijk op te slaan. Het spreekt vanzelf dat de munten- en ansichtkaartenverzamelaars ook waren vertegenwoordigd op de show. Er wordt wel eens gedacht dat de an- sichtkaartenmarkt zodanig is afgegraasd, dat er voor beginners geen kansen meer zijn op een behoorlijke ver zameling. Dat is echter een misverstand, zoals blijkt uit de Texelse kaartenkollektie van Gerard van Heer waarden uit Den Burg, die in korte tijd 700 verschillende kaarten bij elkaar kreeg. Maar hij heeft er heel wat voor moeten doen, onder andere herhaalde lijk bezoeken van verzamelaarsbeurzen op het vasteland. De expositie die diverse Texelse verzamelaars donderdagavond hadden ingericht in de Raadskelder in Den Burg was buitengewoon interessant. Het is daarom bij zonder jammer, dat deze slechts één avond heeft geduurd, zodat te hopen is dat de initiatiefnemers spoedig weer iets dergelijks organiseren en dan gedurende minstens een paar dagen het publiek de gelegenheid zullen geven een kijkje te komen nemen. De tentoonstelling was opgezet door de Texelse verzamelaarsclub (vroeger Munten- en ansichtenclub) die ernaar streeft de verzamelaars van het eiland in een organisatorisch verband samen te brengen en de kontakten met het publiek te verbeteren. Dat laatste is van groot belang voor de hobby. Verzamelaars moeten het hebben van goede relaties. Veel spullen die voor bepaalde verzamelaars van grote waarde kunnen zijn, gaan nu nog de vuilnisbak in omdat de eigenaar zich van die waarde niet bewust is. Juist door de menselijke kontakten die eraan te pas komen, kan verzamelen een zeer levende en waar devolle hobby zijn. Het levende bewijs werd daarvan donderdag geleverd, want je raakte in De Raadskelder niet uitgekeken en uitgepraat. Een van de meest indrukwekkende inzendingen was afkomstig van Simon Daalder uit Oudeschild, die al een jaar of dertig alles opraapt en verzamelt wat hij interessant vindt. Zo vond hij niet alleen honderden munten, maar ook sieraden en antiquiteiten als een handgesmeed paardebit van een paar honderd jaar oud. Een zware zilveren ketting uit 1882 mag tot de kostbare vondsten worden gerekend. Daalder heeft ook gouden sieraden gevonden, maar het leek hem wat te riskant ook ook deze los op de tafeltjes in de drukke raadskelder uit te stallen. De laatste jaren gebruikt Daalder bij zijn speurakties een mijndetector. Opmer kelijk is dat Daalder alles zelf heeft gevonden. „Ik heb nooit iets geruild of gekocht". Tandartsboor Ook Jaap Bakker uit Oudeschild is zo'n nijvere speurder, die bovendien veel belangstelling heeft voor het „sociale verhaal" dat bij elke curiositeit hoort. Zijn verzamelinteresse is zeer breed, maar richt zich voornamelijk op Oudeschild en alles wat daarmee te maken heeft of te maken heeft gehad, zoals de Teso. Bakker toonde een oud kompas van de TX 80, een 150 jaar oude houten boor van de werf van Kees de Wijn, een reusachtig rubber stempel van de voormaliqe Ijsfabriek en een Gosse Kriiger met zijn collectie antieke camera's. handbediende misthoorn afkomstig van de Texelse boot. Bakker heeft ook enkele filmprojektors, afkomstig van de gebroeders Duinker, die in de jaren 30 voor hun Texelse Courant een Texels Filmarchief bijhielden en de door hen gemaakte journaals regelmatig vertoonden in de toenmalige bioscoop: het bioscooptheater van Pen. Het meest opmerkelijke was de tandartsboor met voetbediening, waarmee wijlen tandarts A. ten Hooi meer dan 45 jaar geleden werkte. Kort voor zijn overlijden schonk de heer Ten Hooi het apparaat aan Bakker. Wat Bakker liet zien was een bescheiden greep uit zijn kollektie. Het merendeel bevindt zich thuis in zijn „museum". U-boten De heer U. Smit verzamelt als hobby alle mogelijke gegevens over Duitse onderzeeboten uit de periode 1933- 1945. Hij weet zoveel over de techniek en de operaties van de (technisch zeer hoogontwikkelde) U-boten, dat hij wel eens met succes ingeschakeld is ge weest bij het achterhalen van het lot van een der opvarenden. Een indrukwekkende collectie toonde ook Gosse Krüger uit Den Burg. Hij verzamelt sinds een paar jaar antieke foto- en filmapparatuur en heeft nu zo'n vijftig apparaten bij elkaar. Er zitten juweeltjes tussen in historisch en technisch opzicht, zoals Op de tentoonstelling was een klein deel te zien van de schelpenverzameling van Ron Loef uit Den Burg. Zijn interesse en doorzet tingsvermogen hebben geleid tot een nagenoeg komplete verzameling van in heemse schelpen. Loef heeft zelfs schelpen gevonden die nog onbekend waren en daarom geen naam dragen. Onder de verzamelaars vormen de vergaarders van sigarenbandjes een grote categorie. Donderdag was de verzameling te zien van Joop Kramer uit Den Burg, die een collectie heeft van tegen de 15.000 exemplaren. Zijn welbekende advertenties „Sigaren bandjes weggooien?" hebben daaraan mede bijgedragen. KI. Uitgeest uit De Koog liet foto's en ander documentatiemateriaal zien op het gebied van reddingwezen en vis serij. Anneke Paagman verzamelt gegevens met betrekking tot het voor geslacht van diverse Texelaars en liet de resultaten zien in de vorm van stambomen. Interessant waren de oude foto's van Simon Rijk, terwijl ook het verslag „Geweld en vuur over de Eier- landse polder" (over de Russenoorlog) van A. Dros, L. van Hoorn en A. Stien- stra de aandacht trok, mede door het fotomateriaal dat erbij was uitgestald. Zo was er nog veel meer te zien, te veel om in het bestek van dit artikel te noemen. De heer S. Bosma van de verzame laarsclub zei ons dat het inderdaad de bedoeling is om te zijner tijd nog eens een dergelijke show te houden, als het enigszins kan gedurende een langere tijd en eventueel ook meer gespecialiseerd. Het was nu een beetje te veel van het goede.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7