De laatste loodjes Sociale en gezondheidszorg op Texel in 1937 Toch kampioenen hij pupillencompetitie Fanfare maakt eerste presentatieronde FAMILIEBERICHTEN Prognoses K/us/esaktie in Oosterend Sportkeuring tafeltennis Voetbalprogramma JUDO-EXAMEN IN „DEFERREVER" Mededelingen Moederdag HAVENRESTAURANT TEXEL PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 ME11979 Voor het merendeel van de Texelse teams zal het komende weekeinde de afsluiting betekenen van het voetbal seizoen. Een enkele uitzondering daar gelaten zullen de competities die door de langdurige winterperiode voor een groot gedeelte vervielen worden afgebroken. Die 'enkele uitzondering' geldt met name voor de eerste elftallen van de verenigingen. Voor het eerste team van sv. Texel geldt deze regel niet. Deze ploeg komt in de vierde klasse KNVB uit waar de competitie volledig uitgespeeld wordt. Wat zondag betreft spelen alleen Oosterend en De Koog een thuiswed strijd. Naast de overige eilandelijke standaardelftsllen spelen ook beide zaterdagteams van SVO (Z) een uitwedstrijd. Texel 1 gaat zondag naar het Noord hollandse Wognum om het tegen Spar tanen op te nemen. Op Texel werd deze ontmoeting met 0-1 door de eilanders verloren en er is dus voor hen wat goed te maken. Er moeten overigens door de Texelse elf beslist twee punten behaald gaan worden om definitief uit de degra datiezone te zijn. Een gelijkspel behoort tot de meest reële mogelijkheden. De ontmoeting tussen de tweede teams van Texel en Spartanen die zondag eveneens in Wognum zou wor den gespeeld, gaat niet door. Het derde elftal zal het zondagmiddag in Den Helder tegen Watervogels 3 vermoe delijk niet kunnen bolwerken, maar Texel 4 kan thuis tegen Oudesluis 4 de volle buit binnen halen. Ook bij Texelse Boys staat voor dit weekeinde met uitzondering van het eerste elftal de laatste competitiewed strijd van dit seizoen op het programma. Tex. Boys 1 heeft na zondag overigens nog maar een wedstrijd op het pro gramma staan. Volgende week volgt nog een uitwedstrijd tegen Berkhout. Deze week staat hen nog het in Groot Schermer te spelen treffen tegen GSV te wachten. Op eigen veld hadden de Boys destijds niet erg veel in te brengen maar ondanks het gemis van (doelman) Gijs Jansen en (middenvelder) Pieter Duin, moet nu toch wel op een goede wedstrijd gerekend kunnen worden. Omdat vrijwel alle overige elftallen een thuiswedstrijd spelen is het zowel zaterdag als zondag een 'drukke boel' op het Boysveld. Tex. Boys 2 speelt met winstkansen tegen het Schager SRC 4 en het derde moet tegen Kaagvogels 4 een gelijkspel uit het vuur kunnen slepen. Het tweede dameselftal behoeft zich zondagmiddag weinig aan te trekken van het bezoekende St. Adel- bert 3 (Egmond). Het 'dames 2' heeft de beste papieren. In Spierdijk speelt SVO [Z]1 zater dagmiddag de laatste wedstrijd van dit voetbalseizoen. Het betreft een inge laste wedstrijd tegen St. George en tegen dit team behoort een overwinning tot de reële mogelijkheden. SVO (Z)2 speelt in Schagen tegen SRC 3 en zal het in deze wedstrijd niet al te moeilijk krijgen. Op eigen terrein ontvangt zondag middag Oosterend 1 koploper ALC 1 uit Abbekerk. Met het succes tegen (de andere koploper) Oudesluis in het ach terhoofd moeten de Strenders toch wel tot een zelfde 'stunt' in staat kunnen zijn. Een gelijkspel zit er dus in ieder geval in en misschien zelfs winst. Oosterend 2 speelt een uitwedstrijd tegen Wieringerwaard 3 en kan hier tegen minstens een winstpunt toch wel verwerven. Een dergelijk gelijkspel zit ook voor Oosterend 3 in het vat dat op vijandelijk terrein Oudesluis 3 ontmoet. Het eerste team van sv. De Koog speelt zondag de laatste competitie wedstrijd tegen Oudesluis op eigen terrein. Een gelijkspel lijkt tegen deze formatie heel goed mogelijk. Het tweede speelt zondag uit tegen Succes 6 uit Hippolytushoef en krijgt het daar erg zwaar. De succesmannen wonnen destijds in De Koog met 1-5. Onder het motto ,,Een heitje voor een karweitje" wordt op de zaterdagen 12 en 16 mei te Oosterend de jaarlijkse klusjesactie gehouden. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het tradi tionele Pinksterkamp van de Ooster- ender jeugdclubs. Aan dit kamp zal door ongeveer tachtig kinderen worden mee gedaan. Kinderen die zich beschikbaar willen stellen als 'autowassers', 'tuunop- knappers' of 'streetjepluuzers', worden op beide zaterdagen 's morgens om 9.00 uur verwacht ten huize van mw. B. (Bep) Mechielsen-Breman, Koetebuurt 10. Omdat zowel bij de jeugd als bij de senioren alle spelers die uitkomen in de tafeltenniscompetitie voor het komende seizoen gekeurd behoren te zijn, bestaat tot 2 juni hiervoor een maal per week de mogelijkheid. Dit gebeurt in het Groene Kruisgebouw te Den Burg. Tot dusver zijn vooral bij de afdeling tafeltennis (Tetak) van de Meersporten- vereniging Texel nog veel spelers niet gekeurd. Alle competitiespelers hebben reeds een oproep gehad om ten behoeve van het Texels Bureau voor Medische Sportkeuring f9,— over te maken. Men ontvangt pas een keu- ringsoproep als dit bedrag is ontvangen. Voor verdere inlichtingen kunnen de Tetak-leden terecht bij Max Hagedoorn; Schoorwal 27, Den Burg. Tel. 3556 Vrijdag 11 mei 1979: Junioren: WGW B4-Texel B2, 19.00 uur (vertrek boot 18.05 uur) WGW B8-Texel C3, 19.00 uur (vertrek boot 18.05 uur) Zaterdag 12 mei 1979: Afdeling Noordholland: St. George-Oosterend (Z), 14.30 uur SRC 3-Oosterend (Z) 2, 14.30 uur SRC 3-Oosterend (Z) 2, 14.30 uur Junioren: Texel B1-Wieringerwaard BI, 13.30uur De Koog B1-HRC B3, 13.30 uur Cocksdorp B1-BKC B2, 14.45 uur Helder B3-Oosterend B1, 14.30 uur Watervogels B2-ZDH BI, 14.30 uur Tex. Boys B1-WGW B5, 13.30 uur JVC C1-Texel Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend C1-WGW C3, 13.30 uur Texel C2-De Koog Cl, 13.15 uur Succes C2-Tex. BoysCI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Tex. Boys C2-JVC C2, 14.45 uur Oosterend C2-WGW C6, 14.45 uur Pupillen: Cocksdorp Al-Tex. BoysA2, 13.45 uur Texel A3-Oosterend A1, 14.15uur Oosterend Bl-Tex. BoysBI, 15.00 uur De Koog B1-Oosterend B2, 15.00 uur Tex. Boys B2-Texel B1, 15.00 uur Cocksdorp Bl-Texel B3, 13.00 uur Texel B4-Texel B2, 12.30 uur Oosterend C1-De Koog Cl, 14.00 uur Texel C3-Tex. BoysCI, 13.30 uur Zondag 13 mei 1979: 4de klasse KNVB: Spartanen-Texel 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Afdeling Noordholland: Sporting S-ZDH, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) SDOB-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) GSV-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Oosterend-ALC, 14.30 uur De Koog-Oudesluis 14.30 uur Spartanen 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Tex. Boys2-SRC4, 14.30 uur Watervogels 3-Texel 3, 14.30 W.Waard 3-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Tex. Boys3-Kaagvogels4, 14.30 uur Watervogels 5-ZDH 2,12.00 uur ZDH 3-Zeemacht 5, 14.30 uur Oudesluis 3-Oosterend 3,14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Succes 6-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05uur) Texel 4-Oudesluis4, 14.30 uur Junioren: Tex. Boys A1-Geel Zwart A2, 12.30 uur HRC A3-Texel A1, 14.30 uur Dames: Texelse Boys 2-St. Adelbert2, 12.30 uur Samen reizen: Zaterdag 12 mei 1979 Zaterdag 12 mei 1979: Samen reizen: Zaterdag 12 mei 1979: Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Texel C1 en Tex. Boys C1. Zondag 13 mei 1979: Vertrek van Texel boot 12.05 uur: ZDH 1, Tex. Boys 1 en Cocksdorp 1 Vertrek van Texel boot 12.05 uur: ZDH 1, Tex. Boys 1 en Texel 2. Vertrek van Texel boot 13.05 uur: De Koog 2, Oosterend 2 en Oosterend 3. In sportzaal 'De Ferrever' zullen op zaterdag 12 mei leden van de afdeling Judo van de Meersportenvereniging Texel In de gelegenheid worden gesteld een hogere graad in deze sport te behalen. De examens beginnen 's mor gens om 9.30 uur en duren tot ongeveer 14.00 uur. Het 'opgaan' voor deze judoexamens is mogelijk gemaakt doordat de leden van de judoclub er in de afgelopen zes weken onder leiding van de nieuwe trainer Jan Ott hard aan hebben getraind. Dat was ook wel nodig want het behalen van hogere banden is onlangs aanzienlijk moeilijker gemaakt. Door de nieuwe richtlijnen van de Budo Bond Nederland (BBN) is het voor de jeugd en de junioren vrijwel niet meer mogelijk om in één keer voor een hogere band te slagen. Om toch vlot te kunnen vorderen wordt er in fases gewerkt. Daartoe is het examen in tweeën ge deeld. Het eerste deel vindt plaats op 12 mei. De judoka's kunnen dan proberen één of twee slippen van een hogere band te behalen. Eind juni vindt de tweede ronde plaats, waarin geprobeerd wordt de gehele band te behalen. Het tijdschema van de examens op 12 mei luidt als volgt: 9.30 -10.00 uur - Witte banden 10.05 -11.30 uur - Gele banden 11.30-11.45 uur-Uitslag 11.45 - 12.30 uur - Oranje banden en daarna uitslag 12.30 -13.00 uur - Pauze 13.00 - 14.00 uur - Groene en blauwe banden en daarna uitslag Deelnemers dienen zich minstens één kwartier voor de aanvang te laten in schrijven. Het examengeld (f2,00) kan dan tevens worden voldaan. Toeschou wers hebben gratis toegang. Ondanks de lange winterpauze waar door verschillende wedstrijden ver vielen, zullen de competities van het pupillenvoetbal binnenkort toch een aantal kampioenen opleveren. Als alles blijft meezitten behoeft de competitie leiding het oorspronkelijk vastgestelde schema maar met een week te verlengen. Daarmee zal deze pupillencompetitie op zaterdag 19 mei afgelopen zijn. De volgende belangrijke wedstrijden staan voor de komende twee zaterdagen op het programma. In de A-afdeling kan Oosterend A1 a.s. zaterdag kampioen worden bij winst op Texel A3. De Koog A1 liet een omstreden punt achter bij Tex. 8oys A2, anders had een beslissingswedstrijd moeten volgen. In de B-afdeling kan Oosterend zaterdag 19 mei kampioen worden bij een gelijkspel tegen Texel B1, als beiden geen steek laten vallen. Het kampioenschap van Oosterend B1 zal omstreden zijn. In de C-afdeling is Texel C1 kampioen geworden door een zege bij De Koog C1. Zij zijn nog ongeslagen. sv. De Koog: Voor hun laatste wedstrijd moeten de C-junioren zaterdag naar Texel C2 in Den Burg. Het vertrek bij Capri is om 12.45 uur. Terreindienst hebben Dick Oudendag en Jo Flens. Leden die zich het komende seizoen willen afmelden wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk door te geven aan de secretaris. Dit hangt samen met de elftal-opgaves aan de KNVB voor het komende seizoen. Zaterdagavond om 19.30 uur begint in de kantine een gezellige avond voor de C-junioren. JvB sv. Texel: Op 10 mei (donderdagavond) is er in 'De Kletskeet' een algemene ledenver gadering waarop belangrijke agenda punten besproken zullen worden. Alle leden wordt daarom verzocht hierbij aanwezig te zijn. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. tC Maandagavond a.s. begint het Koninklijk Texels Fanfare-DEK met het houden van 'presentatierondes' in de diverse Texelse dorpen. Als eerste komt dan Oosterend aan bod. Gestart wordt om 19.00 uur bij garage 'Westend'. De rondgang is bedoeld om de nieuwe uniformen te laten zien en als blijk van dank voor de financiële steun die de bevolking heeft gegeven. De volgende route wordt gelopen: Vliestraat, Achter tune, Kerkstraat, Peperstraat, Verloren- kost, Koetebuurt, Wierstraat, Achter tune, Oranjestraat, Wulkpad, Anker straat, Peperstraat (tot Slotskolk), Pe perstraat, Bijenkorfsweg, Mulderstraat. De volgende rondes zullen nader wor den aangekondigd. Op de werkloosheid is al uitvoerig ingegaan. De R.K. groepering is nog actief in het organiseren van activiteiten t.b.v. werklozen. Voor jeugdige werklo zen zijn er cursussen houtsnijwerk en figuurzagen (44 deelnemers), een naai en knipcursus voor meisjes (16 deelne mers), een boekhoudcursus (38 deelne mers) en een motorcursus. Een cursus EHBO trekt onvoldoende deelname. Als cursusleiders fungeren J. de Veij, H. Schrama, Joh. Witte, mevrouw Huis man-Witte en Alie Smit. Ook wordt een filmavond in het Sint Janshuis gehou den, doch het bezoek daaraan stelt teleur. In ander verband wordt er melding van gemaakt dat 3 Texelse landarbei ders een 6-weekse cursus op de Volk hogeschool Allardsoog volgen. Er bestaat een Texels kledingcomité, dat Texelse behoeftigen van alle ge zindten steunt. De toneelvereniging UDI houdt een verloting t.b.v. het comité. Parlevliet bedankt in de loop van het jaar als voorzitter van het comité, omdat hij er zich niet mee kan verenigen, dat het comité krachtens de voorschriften alleen kleding aan langdurig werklozen mag verstrekken. Wethouder J. C. Kager zal hem als zodanig opvolgen. Kwartje De burgemeester kondigt een spaar systeem voor werklozen aan. De rege ring heeft daartoe besloten, doch heeft de eerste maanden daarvoor te weinig geld beschikbaar, zodat voor de uitvoe ring van de regeling een collecte onder Een gezellig, sfeervol restaurant met een per- fekte verzorging voor moeder en het gezin. Of in het plateservice- restaurant voor een betaalbare plate-service. Met een riant uitzicht over zee. Met een vriendelijke bediening en een meer dan voortreffelijke keuken, waar alleen verse waar verwerkt wordt. Met speciale suggesties voor Moederdag. Bel uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310. de burgerij wordt gehouden. Het spaar systeem, bekend geworden als 'het kwartje van Romme' stuit op heftig verzet van de kant van de SDAP en het NW. Spontane inzamelingen worden ge houden voor een door brand getroffen gezin en om Toontje Eelman in De Cocksdorp weer in het bezit te stellen van een botter. De laatste actie levert een resultaat op van f514,35, genoeg voor het comité o.l.v. Jn. Henkes om een aakje aan te kopen. Ook is er een inzameling voor het door het Witte Kruis beheerde zieken autofonds. De ziekenauto wordt door Boekei gereden. Dit comité, geleid door de heer Pisart, krijgt ook een belangrijke steun van deTESO. Meeting De Moderne Landarbeidersbond (aangesloten bij het NW) houdt een grote meeting op het land van Roeper aan de Kogerstraat te Den Burg. On danks voortdurende regenval wordt het programma onder voorzitterschap van W. Wassenaar gewoon afgewerkt. Spre ker is de heer J. van der Ham. Aan de meeting wordt medewerking verleend door het Helders fanfarekorps, terwijl eem jeugdgroep uit De Cocksdorp/Eier- land leekespel brengt. De afdeling De Cocksdorp/Eierland bestaat 5 jaar en telt nu 118 leden, wel een bewijs hoe arbeidsintensief de landbouw toen nog was. Bij de jubileumviering treedt ook een aantal dames van de toneelvereni ging Palvu uit Oudeschild op. Ook de afdeling De Koog viert zijn eerste lustrum. Ook de Christelijke landarbeidersbond houdt een propagandabijeenkomst. Spreker is de heer M. Ruppert, terwijl 'Excelsior' zijn medewerking verleent. In Den Hoorn wordt een afdeling van de Christelijke Transportarbeidersbond opgericht. In De Cocksdorp organiseert de R.K. landarbeidersbond Sint Deus Dedit sa men met de R.K. standsorganisatie LTB een sociale cursus. De moderne arbeidersbeweging orga niseert in samenwerking met de SDAP een ontwikkelingscursus van 12 avon den. Gemiddeld zijn 36 personen aan wezig. Voorzitter van de bestuurders- bond is Jakob Bruin. Het 'Eigen Ge bouw' te Oudeschild (nu dorpshuis, toen eigendom van SDAP/NW) was veelal het centrum van deze activiteiten. De exploitatie baart evenwel zorgen, in verband waarmee een speciale kerstin zameling wordt gehouden. In Oude schild wordt ook een propaganda-avond t.b.v. de oprichting van een Coöp. Verbruikerscoöperatie gehouden. Tot de stichting van een coöperatieve win kel, uitgaande van een consumenten coöperatie, is het zover mij bekend op Texel nooit gekomen, hoewel de coöpe ratiegedachte hier speciaal onder de standsorganisaties toch wel wortel schoot. De latere verbruikerscoöpera ties zijn dan ook uit de landbouwstands- organisaties voortgekomen. Bejaardenhuis In de krant vinden we ook eei pleidooi voor de stichting van eet bejaardenhuis op Texel, een idee da pas in 1954 gerealiseerd zal worden. He voorbeeld van Den Helder, waar he verzorgingstehuis 'Parkzicht' (met ziekenkamers) werd gesticht, werk aanstekelijk. (Hieruit is later het zieken huis voortgekomen). Het weeshuis krijgt nieuwe wees ouders. Moeder Dros wordt na 17 jaa opgevolgd door het echtpaar Melissen Bouman, die uit 81 sollicitanten worder gekozen. De Cocksdorp krijgt een nieuwe arts Dokter Westerhuis wordt opgevolgi door dokter W. H. van Dommelen, dit na de oorlog nog een aantal jarei wethouder is geweest. Het consultatie bureau voor zuigelingen bestaat 5 jaar. In de gemeenteraad wordt aange drongen op een onderzoek naar di mogelijkheden tot stichting van eei badhuis op het TEM-complex (kennelijl met gebruikmaking van het koelwater). Het raadslid Jak. Bruin pleit voor di aanleg van een riolering van de zuivel fabriek en de puffabriek naar de haven (Pas enkele jaren geleden kwam eei persleiding van de zuivelfabriek naar d< nieuwe zuivering van Oudeschild to stand). Vuilniskar In de raad wordt er ook op aange drongen de vuilniskar van rubber ban den te voorzien. Aanvankelijk wordt he verzoek door B. en W. afgewezen: ,,He kost nogal", doch op aandringen van d< gemeenteraad wordt hiervoor tenslotti toch een krediet van f75,— voor uitge trokken. De drankbestrijding is ook actief oj Texel. Een bijeenkomst van 'drankbe strijders' in het park trekt een talrijl publiek. De vereniging dorpskring 'Steunt El kander' te Oudeschild bestaat 50 jaar. Ir 1898 beliep het ledental van dit begrafe nisfonds 500; in 1935 946. In 1893 beliepen de uitkeringen t.b.v. personec van 3 - 12 jaar f30, personen van 1 - 20 jaar f40,— en t.b.v. ouderer f60, Voorzitter is de heer C. A Kaczor, secretaris de heer G. Blom. De heer P. Lieuwen is 40 jaar secreta ris van het begrafenisfonds VIQD ('Vooruitgang is ons doel') te Den Burg. Het fonds werd in 1889 of 1893 opgq richt en is dus van jongere datum da« dat in Oudeschild. Belangrijk is het besluit tot fusie var het ziekenfond Texel en dat van Oude schild. Het Oudeschilder ziekenfonds besluit ertoe met een uiterst krappe meerderheid (70 - 67 stemmen). Zelfs daarna wordt de rechtsgeldigheid van het besluit nog aangevochten door Jb. Kikkert. Het Oudeschilder fonds (luiste rende naar de naam 'Bezorgdheid wijkt door eendracht') werd reeds in 1866 opgericht. Het was aanvankelijk een 'mannenfonds' en in 1927 omgezet in een gezinsfonds. Van het nieuwe fonds wordt dokter Boswijk voorzitter, P. Boon uit Oudeschild secretaris en dok ter Vellinga penningmeester. Alleen Oosterend heeft dan nog een zelfstan dig ziekenfonds. G. A. Oskam Met blijdschap geven wij kennis van de geboor te van onze zoon en broertje Henk Christien en Henk Pennings Christien jr. RKeijserstraat 3, 1791 AX Den Burg, Texel, 9 mei 1979. Wij zijn blij met de ge boorte van ons zoontje en broertje Jeroen - Willem Wij noemen hem Jeroen. Kees en Mieke Smit Richard Linda Texel, 8 mei 1979, Kogerstraat 41, 1791 EP Den Burg. Peter en meter: Tante Annie en Ome Wim Heden is na een langdurig, geduldig gedragen lijden van ons weggenomen mijn lieve man, onze lieve pa Sietse van der Veen, op de leeftijd van 67 jaar. Barsingerhorn: E. J. van der Veen-Maas Winkel: Jan en Marly Amsterdam: Henken Karin 1768 BN Barsingerhorn, 9 mei 1979, Kerkstraat 16. De crematie vindt plaats op vrijdag 11 mei om 14.00 uur in het crematorium te Schagen. Gelegenheid tot condoleren na afloop der plechtigheid in de koffiekamer van genoemd crematorium. 1929 1979 Dinsdag 15 mei a.s. zijn onze ouders en grootouders Kees Kuip en Agatha Witte 50 jaar getrouwd. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Om 16.00 uur n.m. is er een H. Mis in de R.K. kerk te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren: van 17.30 uur tot 19.00 uur in Hotel ,,De Lindeboom-Texel". Op 17 mei zijn wij D.V. 45 jaar getrouwd. Wij willen dit vieren met onze familie en vrienden in Pension Rebecca te De Waal. P. Roeper C. Roeper-Visser Hogereind 45, De Waal. Wilt u ons feliciteren, dan is er gelegenheid van 7.30 - 9.00 uur. 1924 1979 55 jaar is het geleden, dat Jan van Bertus en Aaitje op 15 mei in het huwelijksbootje zijn gestapt. Veel stormen moesten zij trotseren, maar ze hebben ook mooi weer gehad. Dit heugelijke feit gaan zij vieren in Catharinahoeve U wel bekend. En verwachten dat vrienden en bekenden van half negen tot half tien zijn present. Hun dankbare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. 1924 1979

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2