de baan /entweg De Waal is van Bewoners komen met alternatief plan AIGEND4 naad voor beroepskrachten jeugd- en educatief werk 0»g Vorming secties Welzijnsstichting Geslaagd Bonte avond in Zuid-Eierland Vreemde valuta - - 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 7 IJDAG 11 ME11979 Het door de heer C. Veld ontworpen alterna tieve verkeers- en parkeerplan voor de Som- mettjesweg te De Waal. asfalt klinkers Ben W hebben de artikel 19-procedure om evenwijdig aan de mettjesweg in De Waal een ventweg aan te leggen (onder- il van het fietspad Oosterend-Den Burg) gestaakt. De vent- komt er dus niet. Aanleiding tot dit besluit zijn diverse bzwaarschriften die tegen het plan zijn ingebracht door inwo- Lrs van De Waal. is dat de ventweg op korte termijn verwezenlijkt zou kunnen worden. Alternatief Het bestuur van de stichting Dorpshuis De Wielewaal had al ver wacht dat het zo zou aflopen en heeft bij de gemeente een alternatief plan ingediend voor verbetering van de verkeers- en parkeersituatie in deze omgeving. Het alternatieve plan voorziet tevens in verbetering van het onveilige verkeersknooppunt Sommeltjesweg - Laagwaalderweg-Hogereind. Het plan houdt in het verleggen van de Sommel- tjesweg in zuidelijke richting (naar het land van Roeper). De bestaande Sommeltjesweg wordt dan fietspad met parkeerstrook. Aldus wordt be reikt: scheiding van doorgaand en lokaal woonverkeer, zo min mogelijk aansluitingen op de Sommeltjesweg (voorrangsweg), aansluiting van het Hogereind op de Laagwaalderweg, goede aansluiting van de zes woningen op de ontsluitingsweg zonder in konflikt te komen met de overige gebruikers van deze weg, haakse kruising van de Sommeltjesweg met de Laagwaalderweg, afbuiging van de Laagwaalderweg op enige afstand van de kruising en overgang van asfalt naar klinkers. Uitvoering van dit plan zou tevens ontsluiting van drie nog te bouwen woningen betekenen en het opheffen van de bestaande ongewenste situatie voor wat betreft de uitweg voor de drie bestaande huizen op de Sommeltjesweg. Ten slotte zou het parkeerprobleem voor een belangrijk deel zijn opgelost. Het plan zal door B en W worden bekeken en waarschijnlijk in een commissiever gadering ter discussie worden gesteld. Maar of het een haalbare kaart is, is twijfelachtig omdat deze oplossing bijzonder kostbaar is. Geheime raadsvergadering Vorige week hebben de gemeente raadsleden en enkele anderen (waaron der het bestuur van de Recreatiestich ting) een vergadering gehad, waarbij onder meer de plannen met ,,De Linde boom-Texel" en de horecasluitingen zijn besproken. Het was geen openbare raadsvergadering maar een „werkbe spreking", waarvoor de pers niet was uitgenodigd. Toch werd later over deze bijeenkomst geschreven in de Helderse i/erwacht wordt dat nu alleen het tspad wordt aangelegd. De goedkeu- g daarvoor van gedeputeerde staten !t is een afwijking van het bestem- ngsplan) wordt over enkele weken rwacht. Waardedaling Bezwaren tegen de ventweg zijn in- idiend door de heren J. Beumkes, J. n Kralingen en J. Blauw (allen jnend aan de Sommeltjesweg) en or vijf bewoners van de bejaarden- jningen te De Waal. De heer Beumkes voert aan dat zijn is door de ventweg moeilijker bereik- sr wordt en dat een onveilige situatie tstaat omdat de ventweg mogeljk (ens als parkeerplasats zal worden ruikt, waardoor hij bij het verlaten zijn uitrit de weg bijna geheel moet luisen. Ook zullen parkerende auto's het insteken het fietsverkeer op het (erigens vrije fietspad ernstig belem- êren. Hij twijfelt bovendien aan de godzaak van de ventweg, die volgens im waardedaling van zijn woning ver- yzaakt. Hij vraagt zich af of de meente hem in die schade tegemoet i! komen. Het bezwaarschrift van Bumkes' buurman Van Kralingen is ilijkluidend. De heer J. Blauw heeft jgeveer dezelfde bezwaren maar hij is ren eigenaar van de woning zodat het gument van mogelijke waardedaling jor hem niet belangrijk is. Wel vindt j dat de situatie gevaarlijk wordt voor Ui kinderen omdat het voetpad zal itdwijnen. De bewoners van de Ijaardenwoningen protesteren tegen i ventweg omdat zij vinden dat de jreikbaarheid van de ventwagens in l voorgestelde situatie eerder slechter lh beter wordt. Na ontvangst van deze bezwaren Ibben B en W dus besloten de artikel I-procedure te staken. Burgemeester igelvaart deelde in de rondvraag van j dinsdag gehouden raadsvergadering ee dat aldus is besloten, omdat tiers grote vertragingen ontstaan bij b aanleg van het inmiddels aanbeste- - b fietspad Oosterend-Den Burg. olgens de burgemeester zijn enkele i an de protesterende Waalders tevens f igenaar van grond die de gemeente i )u moeten kopen om de ventweg te n linnen aanleggen. Niet verwacht mag c lorden dat deze mensen aan deze y rondtransactie zullen meewerken, Ddat er al met al geen schijn van kans Courant en dat was voor de heer P. A. Zegers aanleiding om zich dinsdagavond af te vragen of het wel behoorlijk is dat mededelingen uit een „vertrouwelijke raadsvergadering" aan de pers worden verstrekt. Burgemeester Engelvaart kon hem meedelen dat van een raadsvergadering geen sprake is geweest. Het ging lou ter om het geven van informaties. Er werden geen beslissingen genomen en er zijn geen notulen gemaakt. Het ge sprokene was weliswaar niet geheim (zodat niemand kwalijk genomen kan worden dat erover in de krant werd ge schreven) maar B en W vonden het uit nodigen van de pers in dit geval niet nodig. In de vergadering kwamen onder meer de interne bedrijfsgegevens van De Lindeboom-Texel aan de orde. Ate Rienstra vond het beter in zulke gevallen voortaan toch de pers maar uit te nodigen, want nu werd de schijn gewekt dat er iets te verbergen was. Het komt wel meer voor dat de pers anwezig is bij raadsbijeenkomsten die eigenlijk niet openbaar zijn. Zonodig kan ook een beroep op de pers worden gedaan terughoudendheid met publi ceren te betrachten als het om vertrouwelijke zaken gaat. Riolering KI. Barendregt van de VVD klaagde dat de aanleg van riolering in Eierland nu al acht maanden aan de gang is. Nog steeds zit men in de rommel. Hij drong aan op spoedige afronding van dit werk. Hij betwijfelde of er straks langs de Postweg wel voldoende par- keermogelijkheden zijn. Wat het laatste betreft antwoordde wethouder Van der Kooi dat de parkeersituatie in ieder geval beter wordt. Thans zijn er hele maal geen parkeermogelijkheden. Bur gemeester Engelvaart vond het klagen over het langdurige karakter van het rioleringswerk niet eerlijk, want er zijn maanden verloren gegaan door de win ter. Desgevraagd kreeg J. C. Dros te horen, dat de eerste uitbetaling krach tens de Bijdrageregeling voor het oude land op korte termijn kan worden ver wacht; het betreft de aanvraag van Zijm van de Leemkuil. Dros klaagde verder over waterover last, die wordt veroorzaakt door het parkeerterrein De Zes en vroeg waarom nog steeds geen stopverbod is afge kondigd voor het Molwerk nabij de veerhaven. Hier is sprake van een gevaarlijke situatie, die al tot ongelukken heeft geleid. Verder wilde hij weten waarom het zolang duurt voordat mensen, die gasaansluiting willen hebben, worden geholpen Wat het laatste betreft zei wethouder Nauta dat de strenge winter de vraag naar aardgas sterk heeft vergroot. Er is daardoor vertraging bij de afhandeling ontstaan. De verkeersvraag over het Molwerk en de waterproblemen met het parkeerterrein De Zes werden naar de commissie openbare werken verwe zen. Veel hilariteit veroorzaakte Cor Ellen van het Pakt door eraan te herinneren, dat de kwestie van de wateroverlast ook heeft gespeeld in de tijd dat de heer Dros wethouder was. Als loco burgemeester ondertekende hij destijds een brief waarin op dat probleem werd ingegaan. „Nu vraagt Dros naar een antwoord, dat hijzelf ondertekend heeft". Russen Op een vraag van Daan Welboren zei burgemeester Engelvaart dat het gemeentebestuur bij Buitenlandse Zaken zal pogen tot een andere regeling te komen voor het jaarlijkse vervoer van de Russische ambassadeur en zijn gevolg naar de Georgiers-herdenking op Texel. Een dezer dagen gaat een brief de deur uit. In het kader van de omvorming van de Stichting cultureel werk Texel tot Welzijnsstichting Texel vindt volgende week een tweetal bijeenkomsten plaats i.v.m. de vorming van sekties. Het gaat hier om de vorming van de sektie vormings- en ontwikkelings vindt op woensdag 16 mei a.s. n.m. 8.00 uur in „De Schakel" en voorts om de vorming van de sektie gezondheids zorg en sociale dienstverlening, die plaats vindt op donderdag 17 mei a.s. n.m. 8.00 uur, eveneens in - „De Schakel" lingang naast de Hervormde kerk te Den Burgj. Voor beide bijeenkomsten zijn op ruime schaal uitnodigingen verzonden. Niettemin bestaat de mogelijkheid, dat toch bepaalde organisaties over het hoofd zijn gezien. Organisaties, die werkzaam zijn op het terrein van het kursuswerk voor volwassenen of plan nen daartoe hebben, zijn mede van harte welkom op deze bespreking. Evenzo is dat het geval met alle organi saties en instellingen, werkzaam op het terrein van de gezondsheidszorg en de sociale dienstverlening. Tijdens de ver gadering over het vormings- en ontwik kelingswerk zal tevens aandacht worden besteed aan het zogenaamde emanci patiewerk, waarvoor onlangs een nieuwe rijksbijdrageregeling tot stand kwam. Verenigingen die nadere infor maties willen zijn eveneens welkom. Piet Drijver te Oosterend deed in IJmuiden met gunstig gevolg examen voor het diploma detailhandelaar en groothandelaar van de stichting Vak opleiding voor de vishandel. Donderdag 10 mei Vanaf 20.00 uur wordt in de Raads- kelder postzegelruilbeurs gehouden. De Vereniging Vrouwen in de VVD houdt bijeenkomst in Rebecca te De Waal; 20.00 uur. De Sterrekundevereniging komt bijeen in het gebouw van de Rijksscholen gemeenschap; 20.00 uur. Vrijdag 11 mei In de school De Bruinvis te Oudeschild begint 's middags een „schoolkinder boekenwinkel". Op het sportveld van Oosterend wordt aanvang 19.30 uur een voetbalwed strijd gehouden ten bate van het Pinksterkamp van de jeugdclubs. Zaterdag 12 mei In de Hervormde kerk van Den Burg geeft het koor van de Herz Jesu- Kirche uit Wuppertal een concert „Zes eeuwen kerkmuziek", aanvang 19.00 uur. Het programma vermeldt liederen van Roselli, Scarlatti, Bach, Beethoven e.a. De jeugdclub van Zuid-Eierland geeft in „Bethel" een bonte avond; aanvang 19.30 uur. Zondag 13 mei De sportvissersclub houdt van 8.00- 10.00 uur een wedstrijd bij „De Kaap". Maandag 14 mei In hotel „De Zwaan" wordt de jaar vergadering voor het zaalvoetbal gehouden; aanvang 19.30 uur. 19.30 uur. Dinsdag 15 mei De commissie openbare werken komt voor de eerste keer in openbare ver gadering bijeen in het raadhuis, aan vang 15.30 uur. Onder andere wor den nieuwe investeringen bespro ken, w.o. aanschaf van kolkenzuiger, shovel voor de vuilstortplaats, bestel auto's, zoutstrooier. Tevens bespre king van het verlichtingsplan voor voor Zuid-Eierland. In het raadhuis begint om 19.30 uur een hoorzitting over de doelstellin gennota voor Den Burg, in het bij zonder bedoeld voor degenen, die hun ingediende schriftelijke reacties asfalt(parkeersfrook) I tegels willen toelichten. Aansluitend wordt een vergadering gehouden van de commissie Ruimtelijke Ordening, waarbij gesproken zal worden over de toekomstige bestemming van het oude bejaardenhuis Sint Jan. VASTE DATA De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Bij de Texelse Autocentrale (Schilder end) start iedere dinsdagavond om 19.00 uur een trainingstoertocht van de Wielervereniging Texel. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten f7,50 per paar. Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. De jeugdclubs van Zuid-Eierland ver zorgen zaterdag in „Bethel" een bonte avond die toegankelijk is voor iedereen. De jongens en meisjes hebben hun best gedaan om er een zo gevarieerd en aan trekkelijk mogelijke gebeurtenis van te maken. Begonnen wordt om 19.30 uur. Westduitse marken 100 f 107,25 Belgische francs 100 f 6,47 Franse francs 100 f 46,- Zweedse kronen 100 f 45,25 Zwitserse francs 100 f119,— Deense kronen 100 f 37,50 Amerikaanse dollar 1 f 2,01 Engelse pond 1 f 4,16 Oostenrijkse schillingen 100 f 14,66 Italiaanse lires 10.000 f 23,25 Spaanse peseta's 100 f 2,97 Na een tamelijk uitvoerige i discussie over het collegevoorstel i im binnen een afzienbare tijd a towel een jeugdwerker als een legeleider van ondermeer het II Mensen-zonder-werk project aan s Ie stellen heeft de Texelse ge- r meenteraad hier dinsdagavond in bi beide gevallen positief op gerea- geerd. Bij de stemming bleken de .1 fracties van het Pakt (Blanken, if Beumkes, Ellen en Welboren), van Texels Belang (Van Asselt en Schilling) en de wethouders l Nauta (CDA) en Van der Kooi (WD) voor een jeugdwerker. Het voorstel om een begeleidings functionaris aan te stellen werd met algemene stemmen aanvaard. Zoals reeds uit de uitslag van de stemming blijkt had de raad weinig problemen met het aanstellen van een functionaris die voor de helft werkzaam zal zijn in verband met de uitvoering van het educatief plan en voor de andere helft ter ondersteuning van het MZW- project. Burgemeester Engelvaart zegde dinsdagavond toe dat deze begeleider zich daarnaast ook met andere groepen (zoals de WAO-ers) zal kunnen bezig houden. Blijkens hun stemverklaringen was het positieve oordeel van met name de raadsleden Barendrecht (WD) en Zegers (CDA) mede ingegeven door de wetenschap dat het leeuwendeel van de kosten hiervoor (in ieder geval voorlopig) door de hogere overheid gedragen zullen worden. Voor het educatief werk zal de gemeente een subsidie gaan verstrekken van bijna f15.000,en f5.000,— voor het MZW-project. De aanstelling van een jeugdwerker komt de gemeente jaarlijks op ruim f32.00,— te staan. Financiën Hoewel P. Zegers niet onwillig bleek om de aanstelling van een jeugdwerker te ondersteunen, was hij om financiële redenen toch tegen. Zijn voorbehoud betrof vooral een eventuele weigering van het ministerie om de helft van de kosten (32 mille) bij te dragen. In zijn ogen zou de gemeente bij een weigering van hogerhand ruim f64.000,— uit de eigen kas moeten halen en dat vond het CDA-raadslid toch te gortig. Hij stelde tevens dat deze kracht voorlopig slechts voor een half jaar aangesteld zou kunnen worden en liet doorschemeren datje dan niet per sé op een optimaal gemotiveerde jeugdwerker behoeft te rekenen. Tenslotte stelde Zegers voor de bespreking van dit onder werp op te schorten en het bij de begro tingsbehandeling voor 1980 nogmaals te bespreken. De WD-er KI. Barendrecht was om een andere reden tegen. Hij ging er van uit dat de problematiek in het gebrek aan voldoende accommodatie gezocht moet worden. Barendrecht verzette zich tegen het idee dat er een tekort aan kader zou zijn. Amateuristische bezig heid stond bij hem voorop en bovendien stelde dat de bepaalde normen en waarden de jeugd via het gezin bijge bracht moeten worden en niet via de leiding 'van bovenaf' Het VVD-raadslid meende dat menig betrokkene de aanstelling van een jeugdwerker als een bedreiging be schouwt en verklaarde zich een princi pieel tegenstander. G. Jansen die evenals zijn CDA- fractieleden Zegers, Huitema-Vos en Rienstra ook tegen het onderwerp 'jeugdwerker' stemde deed dit om een geheel andere reden. Hij verwonderde zich er over dat de toekomstige Wel zijnsstichting zich na de principeuit spraak van de raad nog moest gaan beraden over de taakomschrijving van de jeugdwereker. Ook Jansen was niet onwillig („Er moet wel iets gebeuren"), maar hij vond dat deze zaak eerst beter uitgediept moest worden alvorens hij hier een eventueel positief standpunt over zou kunnen innemen. G. Oskam verklaarde op verzoek van burgemeester Engelvaart dinsdagavond ten aanzien van deze vragen dat het bestuur van de Welzijnsstichting de aanstellingsprocedure zou starten. De te stellen eisen zouden in verband met een mogelijke subsidie van CRM zo dicht mogelijk bij de eisen van dit ministerie liggen. Fatsoenlijk stuk D. Schilling (Tex. Belang) vond de bijgevoegde Jeugdwerknota naar aan leiding waarvan de collegevoorstellen waren geformuleerd „een fatsoenlijk stuk informatie". Hij had zich alleen aan de omslag van het boekwerkje geërgerd dat een typisch niet-Texelse situatie weergeeft door een jongen op een verlaten spoorwegemplacement te tonen. Naar het idee van Schilling moest de gemeente er wat dit onder werp betreft maar eens vanaf om alleen ja te zeggen indien de hogere overheid ook meewerkt. Aangaande de alcohol- problematiek waarover in de nota wordt gesproken, stelde Schilling nog de vraag of het nu wel vanzelfsprekend moet worden geacht dat er in jeugd clubs 'potten pils' verkocht moeten worden om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. In antwoord daarop zei burgemeester Engelvaart dat dit nu juist het onderwerp was waar de voor gestelde jeugdwerker zich eens in zou kunnen verdiepen. De namens de Pakt-fraktie sprekende D. Welboren (PPR) kon volledig met de collegevoorstellen accoors gaan. Wel vond hij het van weinig betrokkenheid getuigen dat op de enquête waarop een groot gedeelte van de conclusies in de jeugdwerknota berusten slechts door dertig procent van de aangeschrevenen was gereageerd. Welboren vond de in de nota gegeven conclusie dat er spanningen onder jeugd en jongeren zijn ten gevolge van het toerisme („Duidelijk blijkt de behoefte aan opvang van zowel Texelse jeugd als toeristische jeugd ter bestrijding van alcoholmisbruik, vereen zaming etc.") een beetje eenzijdig gesteld. Volgens hem is dit de 'keerzijde van de welvaartsmedaille'. Inhakend op hetgeen Schilling te berde had gebracht vroeg ook Welboren of alcohol wel per sé in jeugdgelegen- heden nodig is. Hij trok daarbij een vergelijking met andere para-commer ciële horecabedrijven en vroeg zich af hoe daar de regels zijn en of men zich daar wel voldoende aan houdt. Burge meester Engelvaart had de indruk van wel, al moest hij toegeven dat het eenvoudig te verkrijgen van een ont heffing wel een 'zure zaak' voor de gevestigden is gebleken. Hij voegde er nog aan toe dat de betrokkenen zich in principe zoveel mogelijk houden of moeten houden aan hetgeen de hierover vorig jaar gevoerde gesprekken hebben opgeleverd.Over het in de nota aange kaarte onderwerp 'Popboerderij Sarasani' zei Welboren dit altijd een erg nuttig etablissement te hebben gevonden. Het voorziet volgens hem wel in een behoefte en hij herinnerde eraan dit al eens eerder in een raads vergadering te hebben gezegd.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7