The dirty dozen ACEND4 RAADHUIS Ho/landsche Maatschappij huldigde gouden leden LAND BOUW Huurfietsen beschadigd in sloot achtergelaten „WAT IK ZEGGEN WOU.." Unicef wandeltocht op zaterdag 19 mei Mededelingen van B. en W. Sluitingstijden horecabedrijven Koren geven concert in Den Burg Zomer— en winterkaartjes Verkiezingsavond over Europa Graslandgebruik in het voorjaar Strand bij De Koog weer veilig Haantjes weer op de torens Ophaaldag voor rommeltjesmarkt PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG ïfe ME11979 WWVEN \*N LCZEAS-SUTtN VERANTWOOAWUJK* O MkN OC ReOMtTK Op de donderdagavond In Het Eier- landsche Huis gehouden vergadering van de afdeling Texel van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw zijn zes Texelaars gehuldigd die vijftig of meer jaren waren aangesloten. Het waren de heren D.Zuidewind, P.M. Mantje, S.Keijser, C.J. de Lugt. C.H. Roeper en T.Huisman. Twee laatsge- noemden waren in verband met ziekte resp gevorderde leeftijd niet in staat de huldiging persoonlijk bij te wonen, zodat de medaille voor 50-jarig trouw lidmaat schap vrijdag in eerste instantie aan de vier anderen werd uitgereikt. Dat gebeurde namens het hoofd bestuur van de HMVL door de heer Onder het motto 'Help een handje met je voeten', organiseert Unicef [het kinderfonds van de Verenigde Naties], al enige jaren wandeltochten op ver schillende plaatsen In Nederland. Ter gelegenheid van het jaar van het kind is het aantal plaatsen waar dit gebeurt sterk uitgebreid. Ook op Texel zal op 19 mei a.s. zo'n wandeltocht worden gehouden. De bedoeling van de tocht, die zich vooral richt op kinderen maar waaraan ook ouderen mee mogen doen, is dat de kinderen sponsors zoeken voor de tocht. De sponsor betaalt een bepaald bedrag dat tevoren wordt afgesproken, voor elke kilometer die wordt gelopen. De deelnemers kunnen zelf het aantal kilometers bepalen. Iedere twee kilo meter is er een controlepost, die een stempel zet op de kaart die de deel nemers meekrijgen. Na afloop gaat de deelnemer met de afgestempelde kaart naar de sponsors toe om het geld te innen. Uiteraard mag één deelnemer meer dan een sponsor zoeken voor dezelfde tocht. Ter voorbereiding op de tocht worden op alle Texelse scholen folders uitge deeld, samen met een informatiepakket voor de leerkrachten. Dit pakket geeft informatie over de projecten waarvoor het geld dat de kinderen bij elkaar lopen, is bedoeld. Deze projecten worden opgezet om hulp te verlenen aan kin deren in de sloppenwijken van een drietal steden in de derde wereld. De eerste is de wijk Klong toey van Thailands hoofdstad Bangkok. Hier wonen ongeveer veertigduizend men sen, waarvan de helft jonger is dan 15 jaar. Er is daar dringend behoefte aan gezondheidscentra en voeding en onderwijs. Het tweede project is Lima in Peru. Daar sterven van elke 1000 baby's 65 aan slechte voeding en besmet drinkwater. Om in deze stad ook de sloppenwijken van een goede drinkwa tervoorziening te voorzien is een bedrag van 150.000 gulden nodig. De derde stad waar een project van Unicef gestart wordt is Zambia's hoofdstad Lusaka. Hier is eveneens grote behoefte aan medische voorzieningen en genees middelen. De wandeltocht wordt gehouden op zaterdag 19 mei vanaf sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Er kan van 13.00 tot 15.00 uur worden gestart. De kinderen kunnen kiezen uit routes van verschillende lengte, die op elkaar aan sluiten. Zij kunnen zelf bepalen of zij de kortere of de langere route lopen. Ook is het mogelijk om een route meerdere malen te lopen of om een combinatie van verschillende routes te lopen. Bij de start krijgen alle deelnemers een Unicef zonneklep uitgereikt en na het volbrengen van de tocht krijgen zij een button. De wandelsportvereniging Het Gouden Boltje zal voor de organisatie van de tocht zorg dragen. C.Bruin uit Schagen, na afloop van het huishoudelijk gedeelte van de vergade ring, onder meer in aanwezigheid van burgemeester Engelvaart. De heer Bruin bracht naar voren dat hij de onderschei- denenen beschouwde als mensen die belangrijke steunpilaren voor de Texelse landbouw zijn geweest of nog zijn. "U hebt het in uw bedrijven bijzonder goed gedaan en de basis gelegd voor de moderne goed gestructureerde land bouw, die elders in het land wordt bewonderd", aldus de heer Bruin, die in zijn praatje liet uitkomen dat de boeren- voormannen van weleer de zaken breed zagen en verantwoordelijkheid voor be langrijke maatschappelijke organisaties en ondernemingen ten algemene nutte niet schuwden. Als voorbeeld onder andere wijzend op de heer C.J. de Lugt die jarenlang president-commissaris van Teso is geweest en op het feit dat het college van b en w een tijd lang voor een belangrijk deel uit boeren bestond, De gemeenteraad heeft op 8 mei j.l. een nieuwe regeling van de sluitings tijden der horecabedrijven vastgesteld. Er geldt met ingang van heden een algemeen sluitingsuur van 01.00 uur en in het weekend (op vrijdag en zaterdag avond) van 02.00 uur. De consumptie inrichtingen dienen zich eveneens aan de vermelde sluitingstijden te houden. In bijzondere gevallen kan de burge meester ontheffing van genoemde slui tingstijden verlenen. Een ontheffing dient minstens een week van tevoren ter gemeentesekretarie, afdeling algemene zaken, te worden aangevraagd. De raad heeft tegelijkertijd te kennen gegeven met een aantal nachtbedrijven te kun nen instemmen. Het beleid met betrek king tot nachtbedrijven zal in grote lijnen het volgende inhouden: a. op het eiland zullen maximaal vijf nachtbedrijven worden toegestaan; zo nodig worden aanvragen op een wacht lijst geplaatst; b. alleen bedrijven waarvoor een ver gunning ingevolgde de drank- en hore- cawet is afgegeven komen voor een "nachtbedrijfvergunning" in aanmer king; c. alleen bedrijven met een oppervlakte van maximaal 75 m2 komen voor een dergelijke vergunning in aanmerking, er mag geen enkele binding bestaan (ook niet indirect) met een lokaliteit van hetzelfde bedrijf of met een ander bedrijf; d. de nachtbedrijven mogen geopend zijn van 22.00 uur tot 04.00 uur; e. van een dergelijke vergunning mag eerst gebruik worden gemaakt nadat die vergunning onherroepelijk is geworden (of met andere woorden: nadat eventu eel in hoogste instantie een beslissing is genomen); f. in de te verdelen "nachtbedrijfver gunning" zullen voorwaarden worden opgenomen met betrekking tot de aan wezigheid van een portier, het maxi mum aantal toe te laten personen, de geluidssterkte in en buiten de inrichting. In een nachtbedrijf zal zgn. levende muziek niet zijn toegestaan terwijl even als bij de overige horecabedrijven de muziek een half uur voor sluitingstijd beëindigd moet worden. Nachtbedrijfvergunningen kunnen worden verleend nadat daarvoor een verzoek (schriftelijk) bij de burgemeester is ingediend. stelde de heer Bruin met kennelijke spijt vast dat de boereninvloed op Texel de laatste jaren nogal is geslonken. Spreker zei dat de agrarische vertegenwoordi gers van het eiland er altijd in zijn geslaagd hun wensen en eisen op een effektieve manier onder de aandacht van de autoriteiten te brengen. Voorzit ter Bas van der Beek van de afdeling Texel van HMVL voorzag onderschei den leden van een bloemetje om zijn felicitaties te onderstrepen. Zaterdagavond a.s. zal in de Hervorm de kerk van Den Burg een concert worden gegeven, verzorgd door het dameskoor Den Burg onder leiding van de heer J.Visser, de gemengde zang vereniging "Advendo" onder leiding van Hans Kievits en een Texelse zang groep onder leiding van Dyo Wassink. verder wordt meegewerkt door de mezzo sopraan Wil Anders, de alt Bep van der Meer, een blokfluit ensemble Ibestaande uit Hans Cadee, Ans Star- kenburg, Dick Schermer en Piet de Wolf], Fred Brücher [knievedel]. Pieter Tuinema [gitaar) en Dyo Wassink [or gel]. Het concert is gratis toegankelijk. Het programma luidt als volgt: 1. Openingswoord. 2. Dyo Wassink - orgel: Allegro in A kl.terts van Carel Ph.Em.Bach. 3. Dameskoor Den Burg, o.l.v. Jan Visser: a. Sanctus (5 stemmige canon) van Jacobus Clemens non Papa, b. Adoramus van Orlando di Lasso, c. Cantate Domino van H.L.Hassler (bew. Petra Hermans) 4. Gem. Zangvereniging "Advendo" o.l.v. Hans Kievits: a. Ecce, quodomo moritur van J.Handel, b. O bone Jesu van Palestrina (bew. J.Evertse), c, Heilig van Fr.Schubert. 5. Ans Starkenburg (dwarsfluit) en Pieter Tuinema (gitaar): Largo-Allegro van Jean Baptiste Loeillet de Gant. 6. Bep van der Meer -alt- Marijke Ronday(pianobegeleiding): a. Some times I feel like a motherless child (Negro spiritual), b. Oh Peter, go ring them bells (Negro spiritual). 7. Texelse Zanggroep o.l.v. Dyo Was sink: a. Singt dem Herren van Michael Pretorius, b. Aller Augen warten auf Dich Herre van Heinrich Schutz, c. Kommt ihr Gespielen van Melchior Franck, d. Nun fangt an van Hans Leo Hassler. 8. Dameskoor Den Burg: a. Sanctus van Francesco Durante, b. Salvum fac regem van A. Sacchini, c. Les Abeilles van Leo Delibes (tekst Henry Murger). 9. Gem. Zangvereniging "Advendo": a. Een karretje op de zandweg reed van J.J. Viotta (Bew. H.Strategier), b. Der Lindebaum van F.Schubert (bew. tekst S.Zijderlaan), c. Sei nun gnadig van Jos Hayd (bew. J.Evertse), d. Land of Hope and Glory van Edw. Elgar (bew, H.de Wolff - tekst C. Benson) 10. Wil Anders -mezzo sopraan- Jan Visser -pianobegeleiding: a. Panis An- gelicus van César Franck, b. Lieber Herr Jesu van Joh. Sebastiaan Bach, c. Danke sie der Herr (Arioso) van G.F Handel. 11. Texelse Zanggroep: a. Now is the Month of Maying van Thomas Morley, b. Say, Love van John Dowland, c. Feinslieb, du hast mich gefangen van Hans Leo Hassler. 12. Blokfluitensemble: a. Ronde; Es war einmal ein Madchen Pavane; Die Sclacht van Tielman Susato, b. Fata la Perte, How Comamos y bebamos y cantemos van Juan del Encina, c. Dit le Burguygnon van Anonymus, d. Fuh for Four van Jan Jansen. 13. Dameskoor Den Burg: a. Laudate Pueri van F.Mendelsohn (met begelei ding van Dyo Wassink), b. Verbum Caro Factum est van Christian Geist (Conti nuo van Piet Kiel Jr wordt gespeeld door Ans Starkenburg, Hans Cadee (beide dwarsfluit), Fred Brücher (knie vedel en Dyo Wassink (piano), c. King all Glorious van G.M. Wail Het navolgende schrijven dd. 12 mei 1979 heb ik gestuurd aan de directie van Teso: Afgelopen najaar, vlak nadat Teso het plan voor invoering van een zomertarief had bekendgemaakt, informeerde ik bij het plaatskaartenloket of reeds gekochte 'goedkope' kaartjes na 1 mei hun geldigheid zouden verliezen. Het leek mij redelijk dat dit zou gebeuren, maar ik wilde het wel graag tijdig weten. Want al jarenlang koop ik bij ieder familiebezoek aan Texel (ca. 6x per jaar) alvast een autokaartje voor de volgende overtocht. Men leek mijn vraag nogal raar te vinden en zei nog van niets te weten. In de advertentie met tarieven per 1 januari 1979 stond, dat wintertarief- kaartjes niet geldig zouden zijn van 1 mei t/m 30 september. Nog op 4 april werd echter op een uitdrukkelijke vraag meegedeeld dat het reeds gekochte kaartje na 1 mei geldig zou blijven. Groot was dan ook mijn verbazing, toen ik op 12 mei bij de boot naar het loket werd verwezen om een ander kaartje te gaan kopen. Aan het loket bleek ik niet bepaald de enige te zijn. Men was gelukkig wel bereid mijn oude kaartje in te nemen. Het Teso-personeel leek mijn ergernis over deze gang van zaken te delen: men zei pas twee weken tevoren met deze instructies te zijn geconfron teerd, die zelfs als een 'eindeloze incon sequentie' werden gekenschetst. Nogmals: ik heb geen enkel bezwaar tegen bijbetaling als zodanig, maar waarom is e.e.a. zo laat en zo knullig gecommuniceerd 7 Waarom is de ver koop van zomerkaartjes niet eerder begonnen 7 Een hoop ongerief en oponthoud aan de boot, zowel voor passagiers als voor personeel, was daarmee voorkomen. Het ongeldig ver klaren van winterkaartjes in de zomer periode heeft m.i. als hoofddoel om te verhinderen, dat de passagiers kort vóór de tariefsverhoging grote aantallen kaartjes gaan inslaan. Ik weet niet of dat gebeurd is. Tijdige bekendmaking van de ongeldigheidsverklaring zou in ieder geval zeer preventief hebben gewerkt. Ik zou het op prijs stellen als de Teso- directiehaar m.i. onbegrijpelijke handel wijze in dezen aan haar passagiers zou uitleggen. Misschien kan men dan ook alvast meedelen, of t.z.t. een vooruit- gekocht zomerkaartje onverhoopt niet vóór 30 september kan worden gebruikt, daarna bij het loket kan worden ingewisseld tegen een winter- kaartje. Mét terugbetaling van het verschil uiteraard I G. Peet; Hilversum Onder het motto 'Kom op voor Europa', organiseren de plaatstelijke afdelingen van PvdA, WD en CDA op vrijdag 18 mei een verkiezingsavond in hotel 'De Lindeboom-Texel', aanvang 20.00 uur. Op deze avond zal onder meer het woord worden gevoerd door CRM-staatssecretaris mevrouw Kraayveld-Wouters van het CDA, het tweede kamerlid (tevens lid van het Europees parlement), Dankert van de PvdA en J. den Ouden van de WD. Na de inleidingen wordt een forum discussie gehouden onder leiding van de heer L.J. Weijdt. De toegang is vrij voor iedereen. Er is nu voldoende bodem vocht om de grasgroei optimaal te laten verlopen. Wanneer de bemesting ook voldoende is geweest, zal bij het oplopen van de temperaturen gerekend kunnen worden op een snelle groei van het gras. De gras- groei in het voorjaar is reeds spoedig 150 kg droge stof per ha. per dag. Dit betekent meer dan 1000 kg droge stof per week. Om de grootste en beste benutting van het gras te verkrijgen is inscharen bij een droge stofopbrengst van 1500 1700 kg per ha. het meest gewenst. Hierbij is de gewaslengte dan 12 15 cm. Bij het begin van de weideperiode kan worden ingeschaard bij een gewaslengte van 8 cm hoogte. De droge stof-opbrengst is dan plm. 750 kg. Hierbij komt het vee dan wel in een weide waarin weinig gras staat met een laag ruw celstofgehalte. Spijsverte- rtingsstoornissen kunnen optreden als de dieren alleen dit gras krijgen. Omdat we ons dan in de overgangsperiode stal-weide bevinden, zullen de dieren nog een deel stalrantsoen aan ruw- voeder krijgen, waardoor dit spijsverte ringsstoornissen kan opvangen. Bij in scharen in te lang gras, grotere lengte dan 12 - 15 cm, moet rekening worden gehouden met grote beweidingsverlie- zen en een daling van de energie- waarde. Op de meeste bedrijven worden de melkkoeien in het begin van het weide- seizoen 's nachts binnen gehouden. Meestal blijft dit zo totdat er weer etgroen is. Als vuistregel kan gesteld worden dat er per melkkoe, die 's nachts binnenblijft, plm. 0,85 are per dag nodig is. Verblijfsduur in dagen per perceel en de bewekfingsverfiezen. Uit onderzoekingen is vast komen te staan dat de verliezen droge stof sterk afhankelijk zijn van het beweidingssys teem dat wordt toegepast. Bewekfingsverfiezen aan droge stof in procenten ontweiden In dagen p. perceel 2 4 6 10 onbeperkt weiden 15 20 25 30 30 beperkt weiden Cs nachts opstall.) 9 14 19 24 29 Duidelijk blijkt, dat door beperking van het weiden en door het snel om- weiden de minste droge stof-verliezen optreden. Deze beweidingsverliezen gelden zowel voor rundveehouderij bedrijven als schapenbedrijven. Wanneer de dieren te lang op een zelf de perceel lopen, zullen de verliezen aan droge stof aanzienlijk worden. Het is dan ook raadzaam om de dieren om de vier dagen om te weiden en daar ook de perceelsgrootte op aan te passen. J. Koolhof De mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine heeft donderdag op nieuw een bezoek gebracht aan Texel om op het strand bij De Koog munitie onschadelijk te maken. Een twintigtal 40 mm granaten, alsmede mortiergranaten en wat andere projektielen werden in twee porties opgeblazen. Met detectors werd vervolgens het strand over een grote oppervlakte afgezocht. Er wordt vanuit gegaan dat hier thans geen munitie meer 'voor de greep' ligt zodat het strand nu als veilig kan worden be schouwd. Met in de belangrijkste rollen onder meer Hollywood-keien als Lee Marvin, Charles Bronson, John Cassavetes en Telly Savalas draait van donderdag tot en met dinsdagavond in het City-theater 'The dirty dozen'. De Nederlandse titel is 'De twaalf veroordeelden'. Hoewel de film onder omstandig heden speelt (de tweede wereldoorlog) die waar gebeurd zijn, is het verhaal volledig gefingeerd. Het is evenwel dusdanig knap 'neergezet' dat vrijwel iedereen die deze film ziet, moeite zal hebben aan het waarheidsgehalte ervan te twijfelen. De inleiding tot de belang rijkste gebeurtenissen speelt zich af in maart 1944. In een militaire gevangenis, ergens in Engeland wordt een telegram ontvangen. Het maakt gewag van een op te zetten 'Project Amnestie'. Dit houdt in dat de leiding van de gevangenis twaalf gevangenen uit moet zoeken die allen wegens moord, aan randing, beroving en/of andere mis daden ter dood of tot levenslange dwangarbeid zijn veroordeeld. In het bericht staat voorts: „Leidt deze man nen in een zo kort mogelijke tijd op tot een goede commando-eenheid. Daarna zullen zij achter de Duitse linies in Frankrijk worden gedropped om een belangrijk doel —een kasteel— onscha delijk te maken. Dit dient kort voor D-day te gebeuren." Op een door de zon overgoten bin nenplaats van een zwaar bewaakte gevangenis in Zuid Engeland wordt majoor Reisman geconfronteerd met de 12 veroordeelden. Dit zijn de mannen waarover de gemeenschap het lot heeft uitgesproken: „de doodstraf". Dit zijn ook de mannen die door Reisman opgeleid zullen moeten worden voor een gevaarlijke missie achter de Nazi linies vlak voor D-day. Wanneer zij het er goed afbrengen zal hen gratie worden verleend. De mannen voelen niets voor elkaar. Het enige dat hen bindt, is dat zij allen ter dood zijn veroordeeldDe twaalf mannen hebben zelf hun oplei dingskamp moeten bouwen. Er zijn nogal wat problemen; zowel tussen de mannen onder elkaar als tussen de officieren en de gevangenen. Het wordt juni 1944 de invasie kan elk ogen blik plaatsvindenin het legerkamp beginnen de twaalf mannen te handelen beginnen de twaalf mannen als een echte commando-eenheid te handelen en te denken. Zonder dat ze het bemerken is de opleiding geslaagd. Maar Reisman zit nog met één vraag: wie wordt door de twaalf verdoemden het meest gehaat 7 De officieren in het kamp of de Duitse vijand aan de overkant van het Kanaal 7 In het donker stijgt een C 47 bommen werper op uit Engeland. Aan boord zijn twaalf mannen. Het vliegtuig gaat over het Kanaal en enige ongenblikken later zweven twaalf parachutes geluidloos naar de donkere aarde. De aanval begint Het filmverhaal over 'The dirty dozen' is toegankelijk voor per sonen van twaalf jaar en ouder. Dinsdag 15 mei: Om 19.30 uur begint in het raadhuis een hoorzitting over de doelstellin gennota voor Den Burg in aanwezig heid van de commissie ruimtelijke ordening, leder is welkom. Woensdag 16 mei: Om 20.00 uur begint in De Waldhoorn te Den Hoorn een ledenvergadering van het muziekkorps DEK. Leden en donateurs zijn welkom. Om 14.00 uur beginnen in de Redmer IJskaschool te De Waal de scholen kampioenschappen dammen en schaken. De wielervereniging houdt een punten- koers over 25 km en een tijdrit over twee kilometer. Start op de parkeer plaats bij garage Nagy te De Koog om 19.00 uur. Van 21.00-24.00 uur in de Witte Burcht sociëteit voor homofielen en belang stellenden. VASTE DATA Iedere maandagavond om 20.00 uur heeft het Texels Vrouwenhuis bijeen komst in de Oude Ulo aan het Schil derend. Iedere vrijdagavond wordt in de Oude Ulo door Aquariumvereniging „In Aqua Vita" tussen 19.00 en 20.30 uur een visbeurs gehouden. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14 00 tot 17.00 uur en 19 00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Bij de Texelse Autocentrale (Schilder end) start iedere dinsdagavond om 19.00 uur een trainingstoertocht van de Wielervereniging Texel. Elke maandagavond vanaf 20.00 uur kan in hotel „De Lindeboom-Texel" worden deelgenomen aan bridge drives, georganiseerd door de vereni ging „Groot Slam". Kosten 77,50 per paar. Rijwielverhuurder Bruining uit De Koog deed bij de politie aangifte van een ernstig staaltje van vernielzucht en diefstal. Uit zijn depot op 'Vredelust' waren vijf fietsen gestolen. Bruining ging zelf op onderzoek uit en vond de fietsen zwaar beschadigd terug in een sloot bij het Hoornderslag. De schade beloopt ongeveer 7600,- ledere dinsdagochtend wordt van 9.00 tot 10.00 uur in sportzaal „De Ferre- ver" o.l.v. Han Brusselaar huisvrou- wengymnastiek gegeven. De kerktorens van Den Burg, De Cocksdorp, De Koog en De Waal beschikken sinds gisterochtend weer over een haan. Met behulp van de kraan 'Greate Pier' van het bedrijf BKF uit Frankeker waren de haantjes snel weer op hun plaats gezet, na een omvangrijke schoonmaakt- reparatie- en verguld beurt. De hanen werden gemonteerd door de heren Koos Witte, Kees Schenk en Ben Nieboer van de dienst gemeen tewerken. In Den Hoorn wordt op zaterdag middag 19 mei een rondgang gehouden door het dorp in verband met de rommeltjesmarkten die deze zomer worden gehouden. Vrijwel alles kan hiervoor worden gebruikt, zodat men een uitgelezen kans heeft om 'schoon schip' te maken. Wie niet in het centrim van Den Hoorn woont en dus zaterdag niet bezocht kan worden, wordt ver zocht contact op te nemen met A. van der Gaag, tel. (02226) 383, of F. Zwanenburg, tel. (02226) 272. Het aan geboden materiaal wordt dan afgehaald.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2