Cjrocn 2tvartrJ~exels in het hart-, Bouwplannen Den Burg diepgaand besproken Koor Goede geeft concert Buitenbeits m Cr oen-Zwart Bar - Eethuis DE TAVEERNE modehuis moerbeek I Schapenboet opengebroken Inde53bouwmarkten van Dames toch VRIJDAG 18 MEI 1979 2e JAARGANG NR. 9379 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, lefoon (02228) 266 en Wessel Post, Burdetstraat 17, en Burg, telefoon (02220) 3543. itgave: Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 4699.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 6734.60.398. Aan de hand van in totaal vijftien schriftelijke reacties is dinsdagavond in de raadzaal een hoorzitting gehouden over de ian het begin van dit jaar uitgebrachte „Uitgangspunten en )oelstellingennota voor Den Burg". Hierbij behoort ondermeer Ie bouw van een aantal nieuwe woningen in het zogenaamde >!an De Mars aan de oostelijke kant van Texeis hoofdplaats. Omdat daar door de indieners zelf dinsdagavond nogal uitvoerig op werd ingegaan vormden de ideeën van het „Architectenbureau Texel" over deze materie op de bijeenkomst nogal wat stof tot dis cussie. Andere schriftelijk ngediende meningen waarover van gedachten werd gewisseld, kwamen van „De landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee", „Werk groep Landschapszorg Texel", Stichting Cultureel Werk Texel", PPR-Aktiecentrum Texel", „Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw" en „Stichting Bejaar denzorg Texel". De instanties die uitsluitend schrifte lijk reageerden waren „Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland", .Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland", „Rijksverkeersinspec tie", „Gasbedrijf Texel bv", „Texeis verbond van ondernemers", „Stichting dorpscommissie Den Burg", .Werkcommissie Bejaardenwerk Texel" en „Alg. Ned. Bond voor Oude ren". Hoofdlijnen Zoals gezegd was het uit acht blad zijden bestaande schrijven van het „Architectenburo Texel BV" het meest uitvoerig besproken onderwerp van discussie. Op verzoek van burge meester Engelvaart, die de bijeenkomst leidde, gaf J. A. M. Visser in het kort de hoofdlijnen van de brief weer. Hij gaf daarin te kennen eigenlijk tegen de geplande uitbreiding in De Mars te zijn. Hij zou liever zien dat andere mogelijk heden beter onderzocht waren en bracht daarbij de onbebouwde ruimte tussen Den Burg en de Pontweg ter sprake. Bovendien zouden in de kern van Den Burg ook nog enige „open gaten" opgevuld kunnen worden. Toen Visser verwoordde dat hij het Mars- plan met „angst en beven" tegemoet zag, voegde hij daar op verzoek van wethouder Nauta aan toe, dat er beslag wordt gelegd op ruimte die wellicht voor bebouwingsdoeleinden niet nodig zal blijken. Visser: „Laten we eerst andere din- Vanaf maandag 21 mei a.s. 8 uur is geopend Dorpsstr. 29a, De Koog, telefoon (02228) 585 Belangstellenden zijn op deze avond welkom voor een openings borrel I D. Koning ONZE GRANDIOZE OPENINGSAKTIE. GELDT TfM ZATERDAG 19 MEI A.S. gen eens onderzoeken. De voorge stelde bebouwingsdichtheid van De Mars sluit overigens ook niet aan bij de nieuwe inzichten op architectonisch gebied. Een iets krappere bebouwing kan best en tochtgaten tussen de huizen door worden daardoor minder". Visser wees ook op de aanzienlijke afstand tussen De Mars en het centrum van Den Burg, waardoor je „in de knoop komt met de algemene voorzie ningen". Besparing Wethouder Nauta sprak de filosofie, die uit het plan van het Architecten buro sprak wel aan. Vooral toen Visser er nog aan toe voegde, dat zijn voorstel een besparing zou betekenen van 12,5 ha. Volgens Visser, die er blijk van gaf zijn „huiswerk" goed gemaakt te heb ben, was er erg veel voor te zeggen de strook langs de Pontweg op te vullen. Hij wierp het college daarbij voor de voeten dat men zich op bladzij 7 van de doelstellingennota uitspreekt voor een „meer evenwichtiger bebouwing rond het centrum". „Waarom moet dan volgens de plannen alles in de Mars. Daar zijn we nog verder van huis!" Toen iemand ter sprake bracht dat voor de huizen in De Mars een gevaar voor eenvormigheid op de loer ligt, omdat in de stukken steeds over een nokhoogte van 8 meter gesproken wordt, deelde wethouder Nauta dins dagavond mee, dat het hier een uit- werkingsgebied betreft. Daarin zijn maxima en minima opgenomen, waar tussen gebouwd kan worden. Aanvul lend suggereerde Visser nog dat er ook veel voor te zeggen is om in de andere dorpen wat meer bebouwing toe te staan en in Den Burg eventueel wat minder. Hij zag wel iets in het bou wen van huizen nabij Oudeschild. Er zouden best eens mensen kunnen zijn die onder aan de nieuw aangelegde dijk zouden willen wonen, meende Visser. Geen goed woord Namens de „Waddenvereniging" en „Landschapszorg Texel" werd het woord gevoerd door Gerhard Cadée, die nadat hij slechts het begin van een toelichting had kunnen geven door Fridt Blanken op de vingers werd getikt. Blanken, daartoe door de buge- meester in de gelegenheid gesteld, had voor de brief van de „Waddenvereni ging" geen goed woord over. De woorden, die hij wel voor dit epistel gebruikte waren: slordig, dom, slecht en van nul en generlei waarde. Volgens Blanken wordt in deze brief (ondertekend door Mr. K. v.d. Zwiep uit Harlingen) tegen het beleid van de gemeente aangeschopt, waarbij wordt uitgegaan van verkeerde cijfers en bo vendien een foute berekening is ge maakt. Hoewel Cadée zich er niet met een „Jantje-van Leiden" van wilde afma ken, wilde hij wel kwijt, dat doorgaans de plaatselijke besturen een reactie ge ven en dat ook hij niet gelukkig was met de verzonden brief. Ate Rienstra haakte hier nog op in door te zeggen dat de Waddenvereniging er weer eens blijk van geeft het meer voor de Waddenzee dan voor de Waddeneilan den te willen opnemen. De heer Cadée betoogde vervolgens in zijn functie als voorzitter van de Werkgroep Landschapszorg dat het zaak is zuinig met alle open ruimtes om te springen. Als het dan toch moest, had ook hij liever wat meer huizen nabij de Pontweg en wat minder in het Marsplan. Hij zag in beide gebieden een mogelijkheid tot aanleg van volks tuinen, omdat het volkstuinencomplex in het Hogeberggebied (Slingerweg) hem een doorn in het oog zijn. Cadée had verder weinig waardering voor de uitwerking van het Marsplan volgens art. 11 WRO, omdat dit onvoldoende ruimte bood om bezwaren aan te tekenen. Tenslotte pleitte de heer Cadée voor een autovrij centrum van Den Burg in plaats van een auto-arm centrum. Wel wilde hij voorbehou den maken voor het verzorgingsver- keer. Groeneplaats In zijn reactie hierop deelde burge meester Engelvaart mee, dat er een plan in de maak is om de Groeneplaats her in te richten. Uit de discussie die hierdoor werd uitgelokt, kwam onder meer naar voren, dat de parkeerplaat sen, die hier verloren zouden gaan, ruimschoots werden vervangen door het terrein Vogelenzang. Van sommige kanten werd er op gewezen dat de reconstructie niet mag leiden tot het onbereikbaar worden van hotel „De Lindeboom-Texel". Toen even later de herinrichting van de Groeneplaats opnieuw ter sprake kwam bij de bespreking van de kermis- functie, die hier zomers ligt, pleitte Kees Koorn nog eens uit de grond van zijn hart voor enkele fiere bomen voor het gemeentehuis. Volgens Wessel Post zou de kermisfunctie van het cen trum hier totaal niet onder behoeven te leiden, omdat de kraampjes en toestel len best iets verder de Parkstraat in opgetrokken kunnen worden. P. Swart- hof voegde daar aan toe, dat de kermis als vanouds in de Parkstraat thuishoort Zaterdagavond 26 mei geeft het 'Goede Herderkerkkoor' uit Groningen een concert in de Ned. Hervormde Kerk te Den Burg onder leiding van Piet Wiersma. Ook het Texeis mannenkoor zal aan dze avond, die gratis toegan kelijk is en om 20.00 uur begint, medewerking verlenen. Het Goede Herderkerkkoor bestaat uit 120 leden (foto). Het repertoire be- omvat werken van Bach, Bruckner, Stainer, alsmede bekende geestelijke liederen. In de provincie Groningen geniet het koor grote bekendheid, voor al door de medewerking aan kerk diensten en concerten in tal van plaat sen. Het koor wordt begeleid door oragnist Karei van Aurich. In juni 1978 heeft het koor een grammofoonplaat gemaakt, die reeds meerdere malen door de radio is uitgezonden. In april j.l werkte het koor mee aan het tv-pro- gramma 'U zij de glorie' en zondag avond 27 mei is het koor te beluisteren in het programma 'Zondagavondzang' van de NCRV. De dirigent is als organist geen onbekende op Texel. De afgelopen twee jaren gaf Piet Wiersma in de zomer maanden orgelconcerten te Oosterend. In 1975 ontving hij de 'Prix Excellence' (Prijs van Uitmuntendheid), voor orgel en binnenkort geeft hij weer een orgel concert in de Ned. Herv. Kerk te Den Hoorn. Het repertoire van Wiersma bestaat o.a. uit werken van Bach en Buxtehude. Het belooft in alle opzichten een gevarieerd kerkconcert te worden, waarin twee bekende koren zullen op treden, afgewisseld met orgelwerken van Piet Wiersma. De deuren van de kerk gaan om 7.30 uur open en het programma zal ter plekke worden uitgereikt. Op 27 mei zal het 'Goede Herder kerkkoor' medewerking verlenen in de ochtenddienst van de Gereformeerde Kerk te Den Burg, aanvang 10.00 uur. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben onbekenden een mislukte poging gedaan om de auto van de heer F. de Jong van 't Torenhuis te ont vreemden. De als garage dienende schapenboet waarin de auto was gestald, was opengebroken en het was duidelijk dat getracht was de auto in beweging te krijgen. De wagen stond echter op het stuurslot en de daders zijn er blijkbaar niet aan begonnen om dit te ontsluiten. en eigenlijk helemaal niet op de Groe neplaats. Bij het ter sprake komen van de afwatering van het Marsplan pleitte na mens het PPR-aktiecentrum Jan Bak ker (Tjakkerstraat) er voor de energie voorziening hier een molen aan te bren gen. Ook voor Martin Bakker sr. was de afwatering van de huizen aan de Bernhardlaan en de toekomstige huizen in het Marsplan een zaak om nu eens grondig te reguleren. Hij zei dat sommi ge van de hier aanwezige bejaarden woningen constant water onder de vloer hebben, een overlast waar nu eens mee afgerekend moet worden. Sprekend over energiebesparing pleitte Jan Bakker nog voor de aanbreng van dergelijke voorzieningen in de huizen. Opmerkelijk Er volgde na deze discussie nog een bespreking van enkele kleine onderwer pen, waarbij vooral mevr. L. Licht de aandacht op zich vestigde door namens de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw met een advies te komen waarin opmerkelijke strofen voorkwamen. Het wonen in een dood lopend hofje wordt door de meeste huisvrouwen als erg saai ervaren, was er een van. Het opvullen van alle open gaten in Den Burg een tweede. Verder voegde mevrouw Licht mondeling aan de brief toe, dat de VAC voor smallere maar dóórlopende straten was. Woon huizen direkt gelegen aan goed inge richte straten en eigen tuinen zouden veel beter zijn. Groenstroken zijn onvol doende recreatief meende mevrouw Licht. „Het slurpt veel landschappelijk gebied op en komt niet ten goede aan de werkelijke bewoonbaarheid". Voor het overige moest alles op „men selijker schaal" gemaakt worden. Speelveldjes voor kinderen zag mevrouw Licht niet zo zitten, want kinderen kunnen op straat een heleboel leren. Het VAC keerde zich tegen het eventueel plaatsen van kiosken omdat natuurlijke ontmoetingsplaatsen hierdoor niet gevormd worden. Wel kan een kiosk in de buurt van woon huizen erg hinderlijk zijn. Hierop reagerend deelde de heer Groenewegen van de vereniging Kasko mee zijn bedenkingen te hebben. Hij zag de in smalle straatjes voorbijko mende auto's voor kinderen wel als een reëel gevaar. Rienstra vond openbaar groen wel een erg belangrijke factor in de huidige samenleving. Burgemeester Engelvaart zei dat er misschien een modus gevonden kon worden door de bewoners het openbaar groen te laten bijhouden. Verkeersdruk Aan het eind van de hoorzitting werd door Wessel Post dinsdagavond gevraagd om bij de bouw van huizen in het Marsplan ook rekening te houden met de aan- ën afvoerwegen. Hij voor zag een toenemende druk op de Waal- derstraat, de Bernhardlaan en de Bur detstraat. Om het gevaar voor onge vallen te verminderen pleitte hij voor het aanbrengen van stroken graniet blokjes (kleine kasseien) in het wegdek. Dit werkt snelheidsbeperkend en levert (in tegenstelling tot sommige verkeers drempels en verkeerskuilen) geen gevaar op voor inzittenden van de passerende auto's. Kees Koorn voerde als laatste het woord op deze hoorzitting. Hij wenste in ieder geval voldoende betaalbare nieuwe woningen, maar beslist niet te veel omdat bij een surplus aan huizen de immigratie van ouderen zou kunnen toenemen en een vergrijzing van de be volking was dan niet onmogelijk. Koorn toonde zich een warm voorstander van het opvullen van gaten maar wel zo dat het een veel gezelliger centrum tot gevolg heeft. Hij vond tevens dat er nog diverse oude gebouwen in Den Burg zijn die tot eengezinseenheden verbouwd zouden kunnen worden. Rambo dekkende Keuze uit 8 kleuren Gammaprijsper 2000 cc. Er is op Texel een clubje dat zich VAC noemt. Dat betekent Vrouwen Advies Commissie voor de woning bouw. Gedachtig de immer voort schrijdende emancipatie is dat lof waardig. Ook vrouwen mogen mee praten in bestuurlijke zaken en indien ze dat per sé apart van mannen wensen te doen, moeten zij dat weten. De democratie viert uiteindelijk hoogtij in dit iand. Een geluk dat niet veel andere natie's is gegeven. Maar terzake. De VAC-dames praten mee over wat in officiële termen heet) 'De uitgangspunten en doelstellingen ter voorbereiding van het bestemmingsplan Den Burg Centrum en De Mars'. Evenals diverse andere instance's en parti culieren hebben zij een aantal op merkingen op papier gezet en aan B en W toegestuurd. Op de dinsdag avond gehouden hoorzitting werd een en ander door mw. L. Licht- Lenkelma van enig aanvullend commentaar voorzien. Nu was de inhoud van de brief al voldoende reden tot diep gefronste wenk brauwen, maar de toelichting van mevrouw Licht deed de deur dicht. Wat waren namelijk de voorstellen van deze vrouwenadviescommissie - De woningen in het nieuwe Mars plan moeten zo dicht mogelijk op elkaar, want dat spaart ruimte. - Openbare groenvoorziening is daar niet zo nodig, want op Texel is voldoende bos- en heidegrond waar men heen kan. - Jonge kinderen hebben helemaal geen speelveldjes nodig, maar moe ten op straat kunnen spelen, want dan wennen ze beter aan auto's en andere voertuigen. - In het Marsplan moeten geen doodlopende wegen zoals de woonerven in Den Burg NW) komen, want de hier achterblij vende vrouwen zouden wel eens thuis kunnen vereenzamen. - De aan te leggen doorgaande wegen in het Marsplan moeten niet te breed zijn, want anders kun je er zo moeilijk wandelen. - In de kern van Den Burg moeten zo spoedig mogelijk de meeste open plaatsen worden volgebouwd. Ja, u begrijpt het goed. De VAC stelt voor om van Den Burg een steenwoestijn te maken, waarin auto's niet geweerd moeten worden, omdat die nodig zijn om vlug in het bos en op het strand te kunnen komen. De moeilijkheid is wel dat er tegenwoordig nog kin deren zijn. Tja, wat moeten we daar nu mee aan Weet je wat, we combineren 't een beetje. Per slot van rekening moeten die kinderen in de toekomst ook in van die energieverslindende monsters gaan rondkarren. We gooien 't er op dat ze meteen aan het verkeer kunnen wennen. En mocht daarbij een kind onder een auto komen. Nou, pech gehad. Maar daar leren dan die andere kinderen weer van. Dinsdagavond toen dit in de raadszaal allemaal ter sprake kwam, was vrijwel iedereen met stomheid geslagen. Alleen de heer Groene- wege van de vereniging 'Kasko' was in staat tegen te stribbelen. Vermoedelijk dachten de anderen zoiets van: ,,Prullebak en niet meer over praten.Er werd namelijk nogal schielijk op een ander onder werp overgegaan nadat mw. Licht ook nog had laten blijken niet te weten waar ze de aan het Marsplan grenzende Wilsterstraat kon vinden. Het is te hopen dat een dergelijk scala van onbenulligheden als een 'slip of the pen' op korte termijn zal worden ingetrokken. Niemand zal vrouwen ontzeggen hun woordje te doen, maar een dergelijk staaltje van onbenul kan de emancipatie gedachte een flinke dreun verkopen. Nog een kleinigheid tot slot. Meepraten Accoord, maar je hebt natuurlijk wel makkelijk praten over een nieuwbouw-wijk a/s je zelf in een riant huis woont met flink wat groen bij de hand. Nietwaar, mevrouw Licht, mevrouw Winter, mevrouw Langeveld, mevrouw Peters en mevrouw Ploeger

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1